مجله پزشکی دکتر دکتر

سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

7 مهر 1397

866

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

866 پاسخ به “سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن”

 1. الینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من خیلی وقته سینوزیت شدیدی دارم الانم عفونت پشت حلق وگلو درد دارم و فردا مخوام واکسن سینوفارم بزنم .مشکلی نداره؟؟؟؟ در ضمن ۱۷ سالمه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه علایم عفونت دارین فعلا نزنید واکسن

 2. مهرنوش گفت:

  سلام من 20 سالمه و صبح ها خلط دارم و بینیم پره میتونه سینوس باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كرونا بررسي شيد

 3. بهاره گفت:

  سلام و خسته نباشید همسر من چندسال پیش سردرد های شدیدی داشت هرچه دکتر رفتیم گفتن سردرد خوشه ای هست خوب شد ولی الان مجددا یه طرف سرش درد شدید میگیره همراه باذچشم درد و جمع شدن خلط پشت گلو و سنگین شدن گوش همون سمت و ابریزش بینی و حالت تهوع و تورم یه سمت بینی که درست جای سینوس هست اگه میشه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سینوزیت مطرحه
   باید آنتی بیوتیک مناسب، شستشوی بینی با سرم شستشو، اسپری بینی تحویز شه

 4. ..... گفت:

  سلام بیش از یکساله خلط پشت حلق دارم صبح ها بیشتر میشه قرص آموکسی هم مصرف میشه ولی چرا قطع نمیشه؟؟؟؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر رفلاكس معده هم بررسي شبد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 5. .... گفت:

  اگه بیشتر از یک سال آبریزش بینی داشته باشیم باید چیکار کنیم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد

 6. کیان گفت:

  سلام من الان دو ماهه پیشونیم درد میکنه تا جایی که مو می‌رویه با جای شقیقه هام رفتم دکتر گفته سینوزیت دارو داد استفاده کردم خوب که شدم یک بسته از قرص هام موند نخوردم الان باز دو روزه شدید درد میکنه چکار کنم اگه میشه بگید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 7. شیدا گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من چند وقته به علائم سرماخوردگی داغی چشم و بی حال وکرخ شدن بدن ناگهانی دچار شدم ولی قرص سرماخوردگی کمک زیادی نمیکنه و گاها یک هفته هم علائم وجود داره ولی تب چک شده وجود نداشتم وهر بار با بخور گرم بهتر شدم ولی با بخور التهاب و گرفتگی بینی گاهی شدیدتر شده و گاهی هم کاملا خوب شدم و این اتفاق در دو ماه چندبار اتفاق افتاده ممکنه نشونه سینوزیت باشه؟ اگه بله از چه نوع هست؟ جای نگرانی وجود داره؟به چه دکتری مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اول از همه از نظر کرونا باید بررسی شین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 8. علیرضا ب گفت:

  سلام. وقت بخیر
  من تورم خفیف سینوس ماگزیلاری دارم . و کیست کوچک هم در دو طرف دیده میشه . میخواستم بدونم مسئله بزرگیه یا با دارو حل میشع؟ ممنون

 9. علی گفت:

  سلام من یه سر درد شدید دارم در حدی که بستلا میخوام درس هم بخونم هواسم پرت میکنه بیشتر سمت بغل های سرمه و جلو سرم همراه با چشم درد و یکم بدن درد دارم حالا بی حوصله گی امکان داره سینوزیت باشه یا دلیل دیگه داره دارو خاصی نیست مصرف کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 10. علی گفت:

  سلام من یه سر درد شدید دارم در حدی که بستلا میخوام درس هم بخونم هواسم پرت میکنه بیشتر سمت بغل های سرمه و جلو سرم همراه با چشم درد و یکم بدن درد دارم حالا بی حوصله گی امکان داره سینوزیت باشه یا دلیل دیگه داره دارو خاصی نیست مصرف کنم

 11. امیرج گفت:

  سلام سینوزیت میتونه از آب سرد شروع بشه؟!

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله، سينوزيت بدليل التهاب سينوسها هست
   و باد سرد و آب سرد در افرادي كه مستعد هستند ميتونه منجر به التهاب شه

 12. علی عبادی گفت:

  سلام من ۴۰ سال دارم و تا کنون سینوسهام عفونت نکرده بودن بعد از سرما خوردگی و خوب شدنش ،یک باره خلط پشت بینی و گلوم که باعث استرس و تپش قلبم شده.دکتر برام کلاموکس۶۲۵ و قرص جشان استیل ستیئلین تجویز کرد به مدت ۹ روز اما خوب نشدم ، دوباره رفتم پیش دکتر عمومی ۵ تا قرص تاوانکس به مدت ۵ روز تجویز کرد خوب نشدم ،باید چ کار کنم همینطور خلط میاد. لطفا راهنمایم کنید.ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بينيتونو با سرم شستشو بشوريد مرتباسپري داخل بيني مومتازون بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف
   مايعات هم زياد مصرف كنيد

 13. احسان گفت:

  سلام خانوم دکتر من سینوزیت دارم میگم احتمال داره عفونت سینوس هام به گوشمم (خارش و درد گوش)سرایت کنه ممنون میشم جواب بدین

 14. رقیه گفت:

  منروی روی صورتم سوزش شدیدی دارم دردچشم سردردم شدید است

 15. فهیم گفت:

  سلام خانم دکتر آیا حتما سینوزیت با تب و آبریزش همراهه؟ آخه من اینها رو ندارم اما هر روز درد بینی و گونه و پیشانی دارم فقط. پزشک مراجعه کردم گفت احتمالا سینوزیته ولی چون علایم دیگه ندارم شک کردم خواهشا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ممکن است شما دچار سینوزیت مزمن باشید
   برای تایید تشخیص سی تی بدهید

 16. بهنام خسروی گفت:

  سلام 4 ماه پیش کرونا گرفتم بعداز خوب شدن عوارض آن گرفتگی بینی چپ وریزش آب وسردرد شدید از ناحیه بالای ابرو و پیشانی میگیرم دکتر انتیو بیوتیک چند نوبت داد ولی خوب نشدم الان سیتریزین وایروکاست وقطره بینی بتامتزون دادن ویک هفته دارم استفاده میکنم ولی هنوز خوب نشدم البته گفتن اگر خوب نشد از سینوسها عکس بگیر ضمن اینکه شبها گلودرد وبه زور آب دهان قورت میدم ودهانم بد بو میشه عاجزانه راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ميتونه بدليل سينوزيت باشه
   اما بايد اول از نظر كرونا هم بررسي شيد و تست covid pcr بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 17. صمد گفت:

  سلام.خسته نباشید .من حدود سه ساله از گلوم درد میکنه و گوشام و سر درد شدید به حدی که این یه سال اصلا نمیتونم سرمو رو بالشت بذارم احساس میکنم سرم پر از عفونته به نظرتون ممکنه سینوزیت داشته باشم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه علایم ترشح و خلط پشت حلق، کیپی بینی، احساس پری صورت دارید بله

 18. بهاره گفت:

  سلام خانم ۲۹ ساله هستم که دوسال پیش عمل تیروییدکتومی توتال انجام دادم تابستون دکترغددم تیازیدیک چهارم نوشت ومتفورمین جهت تنبلی تخمدان بعد ۴۰ روز قطع کردم چون احساس میکردم چیزی توگلومه گاهی هم چیزی پرت میشه گلوم راه تنفسیم مسدودمیشهوبعد چنددقیقه برمیگرده نفسم
  تابستون عکس حنجره انداختم گفتن سمت راست حنجره ام فلجه ورفلاکس وسنوزیت دارم یه
  دکترگوش حلق بینی سفکسیم که همیشه میخورم نوشت اسپری سدیم کلراید پودر روتارین وقرص پنتوپرازول و فاموتدین وواسه فلجی حنجره گفتن گفتار درمانی که نرفتم داروها هم موثرنبود
  به دکتر دیگه مراجعه که جراح سروگردن نیزبود مراجعه گفتن که چون دوسال ازعملت گذشته باگفتاردرمانی درست نمیشه وبایدعمل کنی یه پلاستیک میزارن داخل حنجره اینجورچیزی گفتن آیا درسته؟
  وواسه سنوزیتم کوآموکسی کلاو ومعده شربت سامیتیکون .که نه سنوزیتم وخلط زرد رنگ پشت حلقم خوب شد ونه مشکل بلعی که بعد رفلاکس معده بدتر شد والان بجز دکترغدد تحت نظر دکترگوارش هم هستم
  درحال حاظر داروهای مصرفیم:لووتیروکسین،کلسیم،کلستریول،نولپازا،لانسوپرازول،فاموتدین،دمپریدون ،کلدنیوم سی وستریزن
  خواهش میکنم توروخدا بگید من چکار کنم واسه این مشکلاتی که ذکر کردم سنوزیت چندساله باهامه بعد رفلاکس بدترشدم ،مشکل بلع(گاهی احساس میکنم بعدغذا یه تیکه ازغذا توگلوم میمونه وازگلو تا قفسه سینه احساس سنگینی میکنم) تابستون بعد مصرف تیازیداینطورشدم
  داخل بینی امم گاهی خشکه گاهی نه
  بیشتراوقات خشکه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اولین قدم انجام سی تی اسکن از سینوس هاست تا ببینیم چندتا سینوس درگیرن و میزان درگیری چقدر هست

 19. فرمیسک گفت:

  سلام وقت بخیر، من باردارم و ۳۵ هفتمه و دو روزه سینوزیتم اوت کرده درد شدید پیشانی، بینی، زیر چشم و گلودرد شدید دارم از بخورو دمنوش هم استفاده کردم اما فقط یه ساعت خوبم بعدش دردام شروع میشه لطفا راهنماییم کنین با توجه به بارداریم چه کار کنم بهتر بشم، تست کرونا هم دادم متفی بود.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد براي درمان به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد تا بر اساس شوايطتون دارو تحويز كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 20. سارا گفت:

  با سلام من ۳ ماهه مشکل سینوزیت دارم بینیم کیپ شده قرص کو اموکسی کلاو ۶۲۵ مصرف کردم ترشحات پشت حلقم زیاد شده بوی بد میده ۴۴ تا قرص مصرف کردم اما همچنان یک طرف بینیم کیپه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   این دارو کافی نیست،
   علاوه بر تغییر آنتی بیوتیک باید از اسپری بینی، داروهای رقیق کننده خلط استفاده کنید
   چون امکان تجویز دارو در کامنت نیست،

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص عفونی استفاده کنید.

 21. رکسانا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز، من ۳ هفته پیش سرماخوردگی داشتم الان خوبم اما دچار درد تیغه بینی و پیشانی شدم وقتی سرم رو به جلو خم میکنم سرگیجه هم میگیرم. خلط و تب ندارم اما درد بینی خیلی اذیت میکنه میشه لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شما بايد از نظر كرونا بررسي شيد و تست covid pcr بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 22. مهدی گفت:

  سلام ۲۰ سالمه
  سردرد شدید دارم بیشتر سمت جلوی صورتمه دردم زیر چشم و کنار دماغم
  بینیمم کیپ میشه موقع خواب
  قبلا سابقه سینوزیت داشتم
  گلومم هم درد میکنه زیاد هم چرک کرده
  سردردمم هیچ جوره خوب نمیشه هرچی مسکن استفاده میکنم دکتر هم رفتم ولی فقط ی شربت باریچ بنفشه داده با قرص کلاموکس ۶۲۵ استفاده میکنم ولی هیچ تاثیری نداره از سردرد دارم دیوونه میشم ?

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید آنتی بیوتیک قوی تر تجویز شود
   امکان تجویز در کامنت نیست

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص عفونی استفاده کنید.

 23. ناشناس گفت:

  سلام. یکی دو سال میشه پشت حلقم خلط سبز و زرد غلیظ میاد مخصوصا صب ها. پزشک رفتم گفت سینوزیت هس. اموکسی کلاو داده ۱۰ روز خوردم . خلط قطع میشه بعد از چن روز مجددا شروع میشه. گرفتگی بینی یکطرف دارم .گوشام هم گرفته . لطفا راهنمایی کنید .مازندران بابل علی اکبر هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مرتب بينيتونو با سرم شستشو پاك كنيد
   اسپري مومتازون داخل بيني هم هر ١٢ ساعت بزنيد

 24. نازنین حیدری گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده حدود 3 ساله که خلط پشت حلق و بینی دارم ولی
  حدود یکساله که این مشکل خیلییی خیییلی شدید شده.
  به تازگی دکتر گوش و حلق و بینی هم مراجعه کردم و برای 13 روز آموکسی کلاو و اسپری مومتازون تجویز کردند.
  ولی خوب نشدم اصلا.
  میشه راهنمایی کنید چیکارکنم واقعا خسته شدم از این وضع

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتر از نظر آلرژي و همينطور رفلاكس معده به مري هم بررسي شويد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 25. یاسر گفت:

  سلام پزشکان زحمتکش و بزرگوار…
  من چهار ساله که سینوزیت دارم..توی سی تی نشون داد سینوس پای چشم و گوش میانی.،،الان تقریبا باهاش میسازم ولی مشکلاتی دارم که خیلی زندگیمو مختل کرده.
  ۱.احساس حالت تهوع مخصوصا موقع حرکت سر و رانندگی
  ۲.احساس سرگیجه البته کم
  ۳.کیپ شدن بینی و سختی تنفس
  خواش میکنم دارویی معرفی کنید حالا هرچقدر لازمه مصرف کنم شاید ریشه کن بشه…دکتر رفتم هر دفعه آزیترو داده برای دو هفته …

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز، امکان تجویز یا پیشنهاد دارو خوراکی در کامنت وجود ندارد
   باید اسپری بینی، قرص و شربت برای روان شدن ترشحات،شستشو دایم با آب نمک یا سرم شستشو بدهید
   برای تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید.

 26. بهروز معصوم پور گفت:

  سلام دو ساله از سینوزیت رنج میبرم دکتر هم تا حالا نرفتم زمستانها پیشانی چشام بالای چشام درد میکنه ،از بینیم همیشه خلط و عفونت میاد یک هفته میشه گوش چپم هم درد میکنه.گلوم همیشه عفونت میکنه هیچ بویی رو حس نمیکنم، ۳۲سالمه.خواهشن کمک کنید تشکر.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام گوش درد و اختلال بويتيي ممكنه از تظاهرات كرونا باشه
   لطفا تست pcr كرونا بديد و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شما باید از انتی بیوتیک برای درمان استفاده کنید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 27. سحر گفت:

  سلام ۲۹سالمه بخاطر خلط پشت گلو وسردرد دکتر کوآموکسی ۶۲۵ هر ۸ساعت نوشته قرص نئوتادین وبرم هگزین که خودم هرشب ستریزن هم میخورم چون باستریزن بهتر میشم
  یادم رفت که بگم گلومم دردمیکنه
  آیااین قرص واسه گلو دردهم خوبه؟میشه هر ۱۲ ساعت بخورم؟ چون دوز دارو خیلی برام سنگینه
  دچار سرگیجه شدید میشم وسیاهی رفتن جلوچشمم که همیشه دارمو تشدید میکنه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   طبق دستور پزشک عمل کنید
   اگر از ستیریزین استفاده می کنید مصرف نئوتادین را قطع کنید

 28. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر. من صبح ها که از خواب پا میشم اونقد عطسه میکنم که دیگه نایی برام نمیمونه. آبریزش بینی شدید هم پیدا میکنم . کلاه میذارم خودمو میپوشونم ولی عطسه های صبحگاهی باشدت زیاد و آبریزش بینی واقعا کلافم کرده . سردردهای زیادی هم دارم قبلا با استامینوفن خوب می شدم ولی الان تا ژلوفن نخورم خوب نمیشم.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شما دچار الرژی می باشید
   برای درمان

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 29. سمیه گفت:

  سلام من حدود 3 هفته پیش تنگی نفس داشتم
  بعد 3و 4 روز پیش کمی احساس سرما خورگی میکردم الان 2روزه سردرد شدید دارم و به پشت سر وگاهی ته گوش هام احساس درد دارم
  ایا ممکن است سینوزیت باشد؟
  از منزل بیرون میرم با تغییر دما سردردم شروع میشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه كه سيتوزيت باشه اما بايد از نظر كرونا هم بررسي شين
   لطفا تست pcr covid را انجام دهيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین تورم غدد لنفاوی علل خیلی زیادی داره، ممکن از قبل بوده ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر تداخل ندارد فرقی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام یعنی یمقدار خشونت کبد بررسی لازمه باید براش آنزیم کبدی و بیلی روبی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام فیبروز ممکن نشون داده نشه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این سونو مطرح کننده کبد چرب هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید علل اصلی بررسی شن اگه آفت مکرر هست آزمایش لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی م...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدهید...