درمان سینوزیت حاد و مزمن؛ معرفی روش‌های درمان دارویی و درمان خانگی سینوزیت

خلاصه این مقاله را بشنوید

متخصص گوش، پس از تشخیص نوع عفونت سینوسی، برای درمان سینوزیت اقدام می‌کند. او برای درمان سینوزیت حاد چرکی، درمان سینوزیت مزمن و درمان سینوزیت قارچی، رویکردهای درمانی متفاوتی را به‌کار می‌گیرد. تجویز انواع دارو مانند آنتی‌بیوتیک، اسپری بینی و جراحی به نوع عفونت سینوسی بستگی دارد. چنانچه سینوزیت شما، ناشی از عفونت‌های باکتریایی باشد، تجویز آنتی‌بیوتیک، یک رویکرد درمانی موثر برای درمان قطعی سینوزیت به‌حساب می‌آید.

در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر، به انواع روش‌های درمان سینوزیت پرداخته‌ایم. با مطالعه این مطلب که تنها 6 دقیقه به زمان نیاز دارد، با انواع راه‌های درمان خانگی سینوزیت، درمان سینوزیت کودکان و درمان سینوزیت با داروهای گیاهی آشنا می‌شوید.

در نهایت، اگر سوال و ابهامی درباره درمان فوری سینوزیت و قوی‌ترین داروی سینوزیت دارید، آن را در قسمت نظرات بنویسید. پزشک ما به سوال‌های شما پاسخ خواهد داد.

درمان پزشکی سینوزیت

درمان فوری سینوزیت، به تشخیص متخصص گوش نیاز دارد. متخصص گوش و حلق و بینی، با روش‌های تشخیصی دقیق خود، می‌تواند نوع عفونت سینوسی را تشخیص دهد و درمان سینوزیت را متناسب با علت بیماری تجویز کند. دکتر گوش، برای درمان سینوزیت، موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

 • سن بیمار
 • سلامت عمومی و سابقه پزشکی
 • علت و شدت بیماری
 • نحوه عملکرد بدن در برابر داروها و شیوه‌های درمان
 • ترجیحات بیمار
 • طول دوره بیماری

70 درصد افراد مبتلا به سینوزیت حاد بدون هیچ‌گونه دارویی، بهبود پیدا می‌کنند. اما گزینه‌های درمانی متفاوتی وجود دارد که می‌توانند دوره بهبودی را کوتاه‌تر کنند. در ادامه به این راهکارهای درمانی، مفصل‌تر می‌پردازیم.

متخصص گوش و حلق و بینی در حال معاینه و درمان سینوزیت

 درمان دارویی سینوزیت

سینوزیت یا عفونت سینوسی، به کمک درمان دارویی، می‌تواند بهبود پیدا کند. پزشک متخصص، با ارزیابی علائم، معاینه فیزیکی، آندوسکوپی بینی و گاهی تصویربرداری، نوع درمان را مشخص می‌کند. همچنین انتخاب گزینه‌های درمان سینوزیت، به مدت‌زمان ظهور علائم و شدت آن‌ها بستگی دارد. برای مثال، اگر علائم شدید سینوزیت باکتریایی، پس از 10 روز بهبود نیافت، ممکن است دکتر متخصص، آنتی‌بیوتیک را تجویز کند. این علائم، شامل تب، احساس درد یا حساسیت صورت و تورم اطراف چشم‌ها هستند.

هدف از درمان سینوزیت، تسکین درد، احساس ناراحتی و کسالت، کاهش التهاب و کاهش تولید مخاط است. در جدول زیر، به انواع راه‌های درمان سینوزیت، به کمک دارو، اشاره کرده‌ایم:

روش‌های پزشکی درمان سینوزیتنحوه اثرگذاری
کورتیکواستروئیدهای بینیکمک به پیشگیری و کاهش تورم سینوس‌ها
ضداحتقان‌هابه شکل قرص، محلول و اسپری برای تسکین علائم و افزایش تخلیه عفونت
مسکن‌هااستامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین
داروهای ضدآلرژیآنتی‌هیستامین‌ها، برای سینوزیت‌های مرتبط به آلرژی
آنتاگونیست لوکوترینمانند مونته‌لوکاست، برای کاهش التهاب و کاهش واکنش‌های آلرژیک در مجاری تنفسی
آنتی‌بیوتیک‌هامانند آموکسی‌سیلین، داکسی‌سایکلین، لووفلوکساسین و سفیکسیم
ایمونوتراپیواکسن برای سینوزیت‌های ناشی از آلرژی

سینوزیت ویروسی، ممکن است خودبه‌خود برطرف شود. متخصص، در مرحله اول درمان سینوزیت، داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک را تجویز نمی‌کند. در صورت ابتلا به سینوزیت مزمن، پزشک متخصص با تمرکز بر بیماری‌ زمینه‌ای، گزینه‌های درمانی را انتخاب می‌کند.

درمان فوری سینوزیت با استفاده از داروهای استنشاقی

جراحی

هنگامی که درمان با دارو‌ها با شکست مواجه شد، جراحی آندوسکوپی سینوس، یکی از گزینه‌های درمان سینوزیت است. اگر قصد انجام عمل جراحی سینوس دارید، حتما عوامل مرتبط با شرایط پزشکی خود را در نظر بگیرید. این تصمیم، می‌تواند تصمیم سخت و پیچیده‌ای باشد؛ حتما با دکتر گوش خود مشورت کنید.

این جراحی، تحت بیهوشی عمومی، انجام می‌شود. جراحی سینوس، درمان فوری سینوزیت نیست. چراکه اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی سینوس قرار می‌گیرند، همچنان به درمان‌های پزشکی برای جلوگیری از بازگشت سینوزیت نیاز دارند.

درمان قطعی سینوزیت با استفاده از جراحی

درمان سینوزیت مزمن

سینوزیت مزمن، التهاب طولانی‌مدت سینوس‌ها است. این عارضه ممکن است بیش از 12 هفته طول بکشد. پولیپ بینی، تومورهای بینی، انحراف تیغه و شکستگی‌های بینی، با ممانعت از تخلیه عفونت‌های سینوسی، منجر به سینوزیت مزمن می‌شوند. همچنین افرادی با مجاری بینی باریک، مبتلا به آسم، آلرژی، فیبروز کیستیک و اختلالات سیستم ایمنی، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سینوزیت مزمن قرار دارند.

درمان سینوزیت مزمن، بر کنترل یا کاهش التهاب تمرکز دارد. چراکه، بیشتر سینوزیت‌های مزمن، زمانی اتفاق می‌افتد که عاملی، سینوس‌های فرد را تحریک کند. این درمان‌ها، بسته به شرایط فرد متفاوت هستند. دکتر متخصص، گزینه‌های درمانی زیر را پیش روی بیمار قرار می‌دهد:

 • اسپری کورتیکواستروئیدهای بینی؛ مانند فلوتیکازون، بودزونید، مومتازون و بکلومتازون
 • واکسن یا قرص‌های کورتیکواستروئیدی؛ مانند پردنیزون، با هدف بهبود سینوزیت شدید در کوتاه‌مدت، به‌ویژه برای مبتلایان به پولیپ بینی
 • داروهای آلرژی؛ مانند آنتی‌هیستامین‌ها برای کاهش علائم سینوزیت‌های ناشی از آلرژی
 • قرص‌های خوراکی برای مدیریت درد؛ مانند استامینوفن (تاینالون) و ایبوپروفن (ادویل)
 • درمان حساسیت‌زدایی به آسپرین؛ افزایش دوز مصرفی آسپرین (تحت نظر پزشک) با هدف افزایش توانایی مصرف، ویژه افراد حساس به آسپرین
 • درمان پولیپ بینی؛ کاهش اندازه پولیپ بینی و کاهش گرفتگی بینی با تزریق دوپیلوماب، اومالیزوماب و مپولیزوماب
 • آنتی‌بیوتیک‌ها؛ برای درمان سینوزیت باکتریایی
 • ایمونوتراپی؛ تزریق واکسن آلرژی برای درمان سینوزیت ناشی از آلرژی
 • درمان با آنتی‌بادی‌های مونوکلونال؛ برای درمان سینوزیت مزمن ناشی از پولیپ بینی، درصورت عدم پاسخ به سایر درمان‌ها
 • جراحی آندوسکوپی سینوس؛ برداشتن بافت یا پولیپ از داخل بینی با یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر، دوربین متصل به آندوسکوپ و ابزارهای برش کوچک
 • جراحی آندوسکوپی؛ با هدف اصلاح انحراف تیغه بینی
 • سینوپلاستی با بالن؛ با هدف باز کردن حفره‌های سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس، منجر به بهبود علائم سینوزیت مزمن می‌شود؛ اما بیمار، پس از جراحی، با هدف اثربخشی درمان سینوزیت و جلوگیری از بازگشت بیماری، به ادامه درمان دارویی نیاز دارد.

جراحی آندوسکوپی سینوس، منجر به بهبود درمان سینوزیت مزمن می‌شود

درمان سینوزیت حاد

سینوزیت حاد، یک التهاب رایج ویروسی است که اغلب در اثر سرماخوردگی ایجاد می‌شود. این عارضه، التهاب کوتاه‌مدت غشاهایی است که بینی و سینوس‌های اطراف آن را پوشانده است. این اتفاق، توانایی فرد برای تخلیه مخاط از بینی و سینوس‌ها را مختل می‌کند. گرفتگی بینی و احساس فشار در نواحی استخوان گونه، پیشانی و نزدیک چشم، شایع‌ترین علائم سینوزیت حاد هستند. این علائم، پس از 10 روز از بین می‌روند؛ اما گاهی می‌تواند تا 4 هفته طول بکشد.

در بیشتر موارد، سینوزیت حاد، خودبه‌خود بهبود می‌یابد. اما به کمک روش‌های مختلف پزشکی، می‌توان فرایند کنترل و درمان سینوزیت حاد را سرعت بخشید. در این بخش، به معرفی روش‌های پزشکی درمان سینوزیت حاد پرداخته‌ایم:

 • اسپری کورتیکواستروئیدهای بینی؛ مانند فلوتیکازون، بودزوناید، مومتازون و بکلومتازون برای کاهش التهاب سینوس‌ها
 • ضداحتقان‌ها؛ به شکل قرص، محلول و اسپری‌های بینی (این داروها فقط برای چندروز باید مصرف شوند؛ درغیراین‌صورت، فرد به احتقان برگشتی دچار می‌شود.)
 • داروهای درمان آلرژی؛ مانند آنتی‌هیستامین‌ها، برای کاهش علائم آلرژی در سینوزیت‌های حاد ناشی از آلرژی
 • داروهای مسکن؛ مانند استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین
 • ایمونوتراپی؛ برای درمان سینوزیت حاد ناشی از آلرژی

سینوزیت حاد، از ویروس‌ها نشات می‌گیرد؛ به‌همین‌خاطر، آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به درمان این نوع سینوزیت نیستند. درصورتی‌که، علائم شدیدتر و دوران بیماری، طولانی‌تر شد، پزشک با توجه به شرایط بیمار، باید آنتی‌بیوتیک را تجویز کند. با آگاهی از اینکه تخصص گوش و حلق و بینی چیست برای درمان قطعی سینوزیت، باید به متخصص گوش مراجعه کنید.

درمان خانگی سینوزیت

برای درمان سینوزیت یا عفونت سینوسی، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. اما با درمان خانگی سینوزیت می‌توانید تاحدودی علائم این عارضه را بهبود دهید. در این بخش، به معرفی روش‌های طبیعی و خانگی درمان سینوزیت پرداخته‌ایم:

 • نوشیدن زیاد مایعات؛ آبرسانی، به بدن کمک می‌کند با عفونت‌ها مبارزه کند. همچنین استحکام پوست و غشاهای مخاطی داخل سینوس‌ها به کمک آبرسانی، باعث بهبود علائم و جلوگیری از عفونت بیشتر می‌شود.
 • استراحت کافی؛ بیشتر عفونت‌های سینوسی در عرض 2 تا 3 هفته برطرف می‌شوند. مهم است که در این مدت، فرصت کافی برای مبارزه با عفونت، به بدن داده شود. استراحت کافی و اجتناب از فعالیت‌های سنگین، روند بهبود را سرعت می‌بخشد.
 • شستشوی بینی با آب‌نمک؛ شستشوی بینی با آب‌نمک، به‌عنوان یکی از موثرترین روش‌های درمان خانگی سینوزیت، باعث رفع موقت احتقان بینی، کاهش التهاب و تخلیه مخاط از سینوس‌ها می‌شود.

برای این کار، محلول آب‌نمک را به کمک یک ظرف نتی، بطری فشاری یا سرنگ، درون حفره بینی ریخته تا از حفره دیگر بینی خارج شود. این عمل را برای حفره دیگر بینی تکرار کنید. مرطوب نگه داشتن مجرای بینی با آب‌نمک، باعث کاهش فشار سینوس می‌شود.

 • استنشاق بخار؛ یک ظرف را با آب داغ پر کنید و صورت خود را بالای آن قرار دهید. با یک حوله، سر خود را بپوشانید و عمیق نفس بکشید. تنفس بخار، مرطوب شدن مجرای بینی، رفع احتقان و کاهش فشار سینوسی را به دنبال دارد.

استفاده از چند قطره روغن اکالیپتوس یا اسطوخودوس در آب داغ، باعث افزایش فواید تسکین‌دهنده درمان سینوزیت با بخور می‌شود.

 • کمپرس گرم؛ استفاده از این روش درمان سینوزیت، به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. یک حوله تمیز را در آب گرم قرار دهید. آب اضافی را از حوله‌ها خارج کرده و کمپرس گرم را در نواحی سینوسی صورت خود بگذارید. این روش درمان خانگی سینوزیت، باعث تخلیه سینوس و تسکین درد می‌شود.
 • حفظ رطوبت سینوس‌ها؛ استفاده از دستگاه بخور آب سرد، در طول شب می‌تواند به رفع گرفتگی بینی منجر شود. مرطوب نگه داشتن سینوس‌ها، برای کاهش فشار و تسکین درد بسیار موثر است.

درمان خانگی سینوزیت، گاهی به صورت موقت، علائم این بیماری را بهبود می‌بخشد. برای دریافت درمان و مراقبت‌های جامع و قطعی، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. او با تشخیص علت زمینه‌ای عفونت سینوس، راهکارهایی با اثربخشی بلندمدت برای درمان سینوزیت ارائه می‌دهد. درمان خانگی سینوزیت، مکمل درمان پزشکی این بیماری است.

درمان خانگی سینوزیت با استفاده از بخور

درمان سینوزیت در طب سنتی

هیچ درمان جایگزینی برای درمان قطعی سینوزیت، به اثبات نرسیده است. اما در طب سنتی، روش‌های مکملی برای کاهش علائم سینوزیت وجود دارد. در ادامه، به معرفی برخی از روش‌های درمان سینوزیت در طب سنتی پرداخته‌ایم:

 • بخور گیاهی؛ بخور قطره اکالیپتوس یا منتول در آب گرم، باعث نرم شدن ترشحات سینوسی، تخلیه راحت‌تر آن‌ها و بازشدن انسداد سینوس‌ها می‌شود.
 • ماساژ با روغن‌های گیاهی؛ ماساژ با روغن سیاه‌دانه در نواحی سینوسی، تسکین درد و تخلیه آسان‌تر ترشحات سینوسی را به دنبال دارد.
 • بوییدن گیاه کندش؛ بیمار با بوییدن این گیاه، دچار عطسه‌های مکرر می‌شود و این عطسه‌ها به باز شدن مجاری بینی و خروج ترشحات سینوسی کمک می‌کند.
 • مصرف داروهای گیاهی؛ گیاهانی مانند زنجبیل، آویشن، پونه کوهی، زردچوبه و بابونه در درمان سینوزیت و بهبود علائم آن نقش دارند.
 • طب سوزنی؛ درمان سینوزیت با طب سوزنی، می‌تواند برای کاهش التهابات و عفونت‌های سینوسی تاحدودی کمک‌کننده باشد.

احتمالا شما هم با پیشنهادهایی همچون درمان سینوزیت با پیاز، درمان سینوزیت با سیر و درمان سینوزیت با عنبرنسا به‌عنوان قوی‌ترین داروی سینوزیت مواجه شده‌اید. هیچ‌کدام از این روش‌های درمان‌ سینوزیت در خانه، روشی برای درمان قطعی سینوزیت نیستند. شما در کنار درمان‌های پزشکی، می‌توانید به‌عنوان درمان مکمل از این روش‌ها استفاده کنید.

درمان سینوزیت با طب سوزنی

درمان سینوزیت کودکان

انسداد سینوس‌ها با ترشح در کودکان، باعث رشد باکتری‌ها می‌شود. رشد باکتری‌ها، عفونت سینوسی یا سینوزیت در کودکان را به دنبال دارد. شایع‌ترین این باکتری‌ها در کودکان، استرپتوکوک پنومونی است.

طبق بررسی‌های منتشرشده در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (NIH)،

از بین 100 کودک مبتلا به سینوزیت، استرپتوکوک پنومونیه (6/45 درصد) و هموفیلیس آنفلوانزا (6/24 درصد) بیشترین پاتوژن های جدا شده را تشکیل دادند.

درمان سینوزیت کودکان، به سن کودک، سلامت عمومی و سابقه پزشکی، نحوه واکنش کودک به داروها و روندهای درمان بستگی دارد. در ادامه، به رایج‌ترین روش‌های درمان سینوزیت کودکان پرداخته‌ایم:

 • آنتی‌بیوتیک‌ها؛ برای سینوزیت‌های باکتریایی، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. اگر بعد از 3 تا 5 روز، علائم کودک بهبود نیافت، پزشک آنتی‌بیوتیک دیگری تجویز می‌کند.
 • اسپرس‌های ضداحتقان؛ اسپری‌هایی مانند سودوافدرین برای رفع گرفتگی بینی کودکان کارآمد است.
 • داروهای آلرژی؛ برای سینوزیت‌های ناشی از آلرژی، آنتی‌هیستامین‌ها باعث کاهش التهاب و تورم می‌شوند.
 • داروهای کورتیکواستروئید؛ به شکل قطره یا اسپری برای توقف التهاب تجویز می‌شود.
 • داروهای تسکین درد؛ مسکن‌هایی مانند استامینوفن، پاراستامول یا ایبوپروفن در دوزهای توصیه‌شده، برای کاهش درد در کودکان موثر هستند.

درصورتی‌که کودک، به سینوزیت مزمن یا مکرر مبتلا شد یا پس از جراحی بهبود نیافت، حتما باید توسط یک متخصص آلرژی، معاینه شود.

درمان سینوزیت کودکان با استفاده از اسپرس‌های ضداحتقان

درمان سردرد سینوسی

سردرد سینوسی، یکی از علائم سینوزیت است. در سردرد سینوسی، در نواحی مختلف صورت مانند پشت چشم‌ها، استخوان‌های گونه، پیشانی و پل بینی، احساس درد مداوم و مبهم وجود دارد. فرد مبتلا به سینوزیت، با حرکت ناگهانی سر و خم شدن به سمت پایین، درد بیشتر و بدتری را تجربه می‌کند. معمولا، سردردهای سینوسی، پس از پایان عفونت سینوس‌ها، از بین می‌روند.

روش‌های درمان سردردهای سینوسی، غالبا شامل همان راهکارهای درمان سینوزیت می‌شوند. در ادامه، به اثربخش‌ترین روش‌های درمان سردردهای سینوسی اشاره کرده‌ایم:

 • داروهای تسکین‌دهنده درد؛ همچون استامینوفن، تایلانول، ناپروکسن و ایبوپروفن (ادویل)
 • تریپتان‌ها؛ تاثیرگذاری با مسدود کردن مسیرهای درد در مغز
 • ارگوتامین‌ها؛ مناسب برای سردردهای مقاوم به درمان بیش از 72 ساعت
 • داروهای ضداحتقان؛ کاهش فشار و درد در نواحی سینوس‌ها
 • کورتیکواستروئیدها؛ برای کاهش التهاب

برای درمان سردردهای سینوسی، ابتدا باید سینوزیت درمان شود. اما با استفاده از این روش‌ها، می‌توانید فشار و درد سینوسی را کاهش دهید. اگر سردرهای سینوسی، شدیدتر یا ادامه‌دار شد، ممکن است به آزمایش‌های تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن نیاز داشته باشید. پس در اولین فرصت باید به دکتر مراجعه کنید. پس لازم است که بهترین متخصص گوش و حلق و بینی شهر خود را بیابید. شما ساکن هر شهری که باشید، به‌راحتی به بهترین متخصصان گوش شهر خود دسترسی خواهید داشت. برای مثال، اگر ساکن بندرعباس یا هر شهر دیگری هستید، می‌توانید با یافتن دکتر گوش بندرعباس یا دکتر گوش شهرهای دیگر، برای دریافت ارزیابی‌ها و مراقبت‌های پزشکی تخصصی‌تر از این متخصص نوبت دریافت کنید.

درمان فوری سینوزیت با استفاده از داروهای تسکین‌دهنده درد

آیا برای درمان سینوزیت، باید به دکتر مراجعه کرد؟

تشخیص نوع عفونت‌های سینوسی، در اثربخشی روند درمان سینوزیت بسیار اهمیت دارد. متخصص گوش و حلق و بینی، با آگاهی از تفاوت سینوزیت حاد و مزمن، برای درمان سینوزیت حاد، روش درمانی متفاوتی نسبت به درمان سینوزیت مزمن توصیه خواهد کرد. به‌همین‌خاطر، مراجعه به دکتر گوش می‌تواند به درمان فوری سینوزیت شما کمک کند.

درمان خانگی سینوزیت، تنها می‌تواند به عنوان درمان مکمل در کنار انواع دارو مانند آنتی‌بیوتیک، اسپری بینی و جراحی، در بهبود علائم سینوزیت تاثیرگذار باشد.

اگر درباره درمان سینوزیت به‌ویژه درمان سینوزیت کودکان، به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید از مشاوره‌های آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر گوش در سایت دکتردکتر استفاده کنید. وارد سایت دکتردکتر شوید و متخصص گوش و حلق و بینی شهر خود را جستجو کنید. با فعال کردن فیلتر بیشترین امتیاز، بهترین دکترهای شهر برای شما به نمایش درمی‌آیند. با ورود به پروفایل متخصص گوش مورد نظر خود، می‌توانید نوبت خود را ثبت کنید.

منابع:

nhs.uk

health.harvard.edu

detroitsinuscenter.com

سوالات متداول درمان سینوزیت

خیر. بسیاری از عفونت‌های سینوسی منشا ویروسی دارند و آنتی‌بیوتیک‌ها بر عوامل ویروس‌ کارساز نیستند.

روش‌هایی مانند ماساژدرمانی می‌توانند به‌عنوان یک درمان مکمل برای بهبود علائم سینوزیت استفاده شوند. اما به‌عنوان یک درمان جایگزین، موثر نیستند.

استرس همراه با تضعیف سیستم ایمنی، می‌تواند سرماخوردگی را برای شما در پی داشته باشد. سرماخوردگی باعث عفونت، التهاب‌های سینوسی و درنهایت سینوزیت می‌شود.

بله استحمام با آب داغ یا گرم و تنفس بخار گرم، باعث نرم شدن ترشحات و خروج آن‌ها می‌شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1,014 نظرات
 1. سمیرا می گوید

  سلام من یه ماهی میشه که سرما خوردم و اصلا خوب نمیشم دکتر رفتم ،دکتر باشگاهمو گفت فعلا نرو من گوش نکردم رفتم بدنم خیلی ضعیف شده از بچگی هم سینوزیت دارم الان سه روزه نخابیدم سرم داره می‌ترکه بدنم درد می‌کنه همش حالت تهوع دارم چشام تا شده چیکار کنم تورو خدا کمکم کنید 🙏

 2. فولادی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من سینوزیت گرفتم قرص های مختلف و شربت هم مصرف کردم الان حدود ۳ هفته هستش که سینوزیت دارم و اینکه گوشم کیپ شده صدا کم شنیده میشه ولی هیچ عفونتی بیرون نمیریزه از گوشم و بینیم هم کیپ میشه و کمی هم سرفه دارم خواستم ببینم مشکلی برای گوشم به وجود نمیاد؟

 3. احمدرحمتی لرد می گوید

  سلام وقت بخیر.حدود ده سال پیش مادرم بخاطره پولیپ که داشت عمل کرد 20 روز هم بستری شد دربیمارستان.از اون تاریخ به بعد سرفه مکررخلط دار که باعث میشه نفسشم هم تنک بشه.پیش خیلی از دکتر های چه گوش حلقی بینی چه ریه .هرکدوم به یک طریقی دارو میدادن اسپری .سرم شتشوی بینی .قرص های کورتون دار.آنتی بیوتیک حتی اسپری سیمبیکورت دادن هر باره یه بازه زمانی خوب میشد ولی بازهم دوباره اوت میکرد الان این مشکل روزه به روز دار بدتر میشه. سن مادرم 60 سالشه.ممنون میشم منو راهنمای کنیدیا اکه لازم هست تماس بگیرم .

 4. آفاق می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۲۲ سالمه دو سه روزه ویروس سرماخوردگی گرفتم سابقه سینوزیت هم دارم از روز اول سردرد دارم پیشونیم و پشت سرم درد می‌کنه سرمو تکون میدم یا خم میکنم دردش بیشتر میشه حتی آب دهنمم قورت میدم درد میگیره این مربوط به سینوزیته یا چیز دیگه میشه راهنماییم کنید

 5. هانیه می گوید

  سلام
  من ۱۹ سالماز دوسال پیش که کرونا گرفتم سینوس هام کنار بینیم خیلی میسخوت طوری که من ۲ روز اصلا نخوابیدم چون نفس کشیدن برام سخت بود همش اذیت میشدم
  میسوخت سینوسام وخلط خونی بیرون میومد از بینیم
  تا اینکه بعد از یه مدت خوب شد
  از اون موقع هر وقت که یه کوچولو سرما میخورم یا مریض میشم سریع سینوسام میسوزه
  و خیلی اذیتم میکنه
  بنظرتون مشکلم چیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید❤️

 6. تلما محمدی می گوید

  سلام
  من رینوسینوزیت الرژیک دارم
  یه مدت دکتر قلعه باغی میرفتم ولی اخرین بار بهم داروهایی دادن که هم معده ام رو اذیت کرد هم اعصابم رو بهم ریخت
  الرژی اذیتم میکنه ولی بشتر از اون سینوزیت
  هر دو هفته یه بار حداقل میاد سراغم
  یه طرف صورتم درد میگیره،بینیم درد میگیره،حتی چشم چپم رو هم اذیت میکنه

 7. سمیرا می گوید

  سلام وقت بخیر من تقریبا چندسالی هست سینوزیت گرفتم وهر چند مدت یبار علایم تشدید میشه این دفه حدوده هفته پیش سرماخوردم وازاونموقع گلودرد و گرفتگی بینیم خوب خوب نشده مرتب سردرد میشدم تا دیروز که سردرد شدید گرفتم بطوریکه برام قابل تحمل نبود بعد حمله رخ داد که قبلا هم همینطور شده بود موقع حمله که گاها تا نیم ساعت طول میکشه فقط میبینم ومیشنوم وجیغ میکشم وهمه چیومیفهمم اما بدنم تکون نمیخوره و نمیتونم حرف بزنم وقابل کنترل نیست برام من نمیدونم الان چمه چیشد دکتر هم ضدونقیض میگه میگه برو روانپزشک با میگه سردرد سینوزیتم هست الان چخبره؟؟!

 8. گایینی می گوید

  سلام دخترم ۱ ماهه سینوساش چرک کرده ۲تا شیشه کواموکسی کلاو مصرف کرده و الان سفیکسیم ایا سفیکسیم۲۰۰ بصورت قرص تاثیری روی عفونت زرد و سرفه هاش داره؟و اینکه قطره استنشاقی بزنه؟

 9. ماندانا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من همش احساس فشار در سینوس هام دارم و خلط پشت حلقمم سفید هستش و کیپی بینی.هیچگونه ابریزش و سردرد هم ندارم.سی تی هم دادم ک نشون میداد سینوزیت ندارم.دکتر گفتن ک این آلرژیه و قرص انتی هیستامین و اسپری ممتازون دادن اما وقتی استفاده میکنم تاثیری نداره و بیشتر مخاط بینیم رو خشک میکنن.این احساس فشار کم نمیشه بااینکه تخلیه میکنم.چیکار کنم.باتشکر

 10. پویا می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من خلط پشت حلق دارم و همچنین سرفه و گلو درد هم داره سرفه ها همراه با خلط زرد یا سبز هستش و گاهی هم سر درد بسیار شدید دارم تنفسم خیلی سخت شده چی کار باید بکنم لطفا راهنمایی بفرمایید

 11. فرشید می گوید

  سلام خسته نباشید.پارسال گوشم کیپ شد۳باررفتم فوق تخصص گوش خوب نشدم هیچ بدترم شدم تااینکه فهمیدم زیادکاهووکلم میخورم قطعش کردم خوب شدم ولی عفونت پشت حلق دارم ولی شفافه وصورتم خیلی جوش زده ازاون موقع ربطی داره سیگارکشیدن ربطی داره آب نمک باسرنگ ریختم توبینیم یکم آب ازگوشم خارج شدولی حس خوبی داشتم همه چیزبهترشدآیا آب نمک باآب لوله مشکلی نداره یابایدآبه شستشو باشه تشکربابت وقت گذاشتن

 12. حسین می گوید

  سلام ۲۵سالمه از ماه بهمن پارسال ابریزش دماغ و خلط پشت حلق دارم و سردرد که فرق سر بغلای گیجگاه و فک میگیره و گردنمم سفت میشه خلط شفاف بیشتر اوقات دارم و ناگفته نمونه میکروب معده هم دارم
  چشمامم میسوزه میشه راهنمایی کنید
  نفخ هم دارم نمیدونم نفس تنگی بخاطر معدس یا سینوزیت

 13. میرصانع می گوید

  سلام دکتر
  من پسرم ۱۲ سالشه و بینیش کیه سابقه سینوس همیشه داره چند تا دکتر رفتیم میفرمایند ویروسه ولی انتی بوتیک سفکسیم دادم ۲۰۰ دوزی ۲ تا
  میخاستم ببینم تاوانکس بهتر ه یا اینم قویه برای این موضوع

 14. احمد محمدی می گوید

  سلام یه سوال دارم ممنون میشم جواب بدین پسرم چند روزه که سردرد داره میگه سمت چپ صورتم بی حسه دوبینی دارم پای چپم گرفتگی داره ام ار ای گرفتیم عفونت سینوس نشون داد واقعا مشکل دیگه ای نداره درمانش چیه؟

 15. ملیکا می گوید

  سلام
  ۱۹ سالمه و تقریبا دوساله ک این مشکل رو دارم من وقتی باد ب صورتم میخوره حالا چ باد گرم چ باد سرد….وقتی از خونه خارج میشم در محیط بیرون قرار میگیرم در بینیم سوزش ایجاد میشه و ب شدت میسوزه و سوزش تا پیشونیم هم میرسع و چند دقیقه ای بینیم میسوزه و سوزشش هم خیلی زیاده
  امکانش هست علت سوزش بینیم ملتهب بودن سینوس هام باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید
  من توی بچگیم هم سینوزیت داشتم

 16. عارفه می گوید

  سلام من سینوزیت دارم و خلط پشت حلق دارم و سرفه میکنم در روز چند بار خلطامو بیرون میارم ولی بازم پشت حلقم خلط جمع میشه یکی از سوراخای بینیمم کیپه میشه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز سینوزیت اگر حاد باشه و عفونی ، یعنی خلط رنگی و سبز باشه نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی داره
   اما در مواردی که چرکی نیست سایر درمان های حمایتی مثل اسپری بینی مناسب، شستشو مکرر بینی و حلق با سرم شستشو، داروهای رقیق کننده خلط … کمک کننده هستن
   مواردی که همه سینوس ها درگیرن و مزمن شده یا علایم ازار دهندس درمان جراحی لازمه

 17. میلاد می گوید

  سلام دکتر جان . من 25سالمه از ده سال گرفتگی بینی دارم سالی حداقل 2بار . هر بار هم حدود یک ماه طول میکشه . احساس میکنم سرم پر شده و صورتم سنگینی میکنه . موقع خواب هم هر دو طرف بینی مسدود میشه . ترشحات سبز رنگ و تقریبا سفت دارم از بینیم . با کوچکترین بادی که میاد این حالت میاد سراغم . چه درمانی رو مناسب میدونین . ممنون از شما🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اینطور که مشخصه هر بار شما دچار سینوزیت حاد عفونی میشین که نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی داره در کنار اون سایر درمان های حمایتی مثل اسپری بینی مناسب، شستشو مکرر بینی و حلق با سرم شستشو، داروهای رقیق کننده خلط … کمک کننده هستن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر