چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟

 • 1398-08-11
 • 40
چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟

در این مقاله به 6 سوال مهم درباره‌ی مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بواسیر خواهیم پرداخت و به آنها جواب خواهیم داد. سوالات خود درباره‌ی این موضوع را از پزشکان ما بپرسید.


بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid)، رگ‌های متورم و آماس‌کرده‌ای مشابه رگ‌های واریسی هستند که در مقعد و پایین راست‌روده به‌وجود می‌آیند. بواسیر می‌تواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا در اطراف ناحیه مقعد (بواسیر خارجی) به وجود بیاید. از هر چهار فرد بالغ، ۳ نفر به بواسیر دچار می‌شود. با اینکه بواسیر علل متعددی دارد، اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته است.

خوشبختانه درمان‌های مختلفی برای بواسیر وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به بواسیر با درمان‌های خانگی و تغییر سبک زندگی، مشکلشان رفع می‌شوند. اما اگر هر کدام از روش‌های متداول دیگر موثر واقع نشوند، گزینه‌ی دیگر عمل جراحی است.

عمل جراحی که در آن رگ‌های آماس‌کرده یا هموروئید برداشته می‌شود، هموروئیدکتومی (Hemorrhoidectomy) نام دارد. در این عمل جراحی، پزشک با برش‌های کوچکی در ناحیه‌ مقعدی توده‌ی هموروئیدی را کاملا برمی‌دارد. در عمل جراحی هموروئیدکتومی دو بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل بیهوشی موضعی (که تنها ناحیه‌ی محل جراحی بی‌حس می‌شود که به آن بی‌حسی موضعی نیز گفته می‌شود) و بیهوشی عمومی (که فرد کاملا بیهوش می‌شود.) 

بعد از مرخص شدن از بیمارستان چه کنیم؟

اگر عمل جراحی بواسیر در بخش عمل جراحی روزانه انجام گرفته باشد، احتمالا بیمار در همان روز از بیمارستان مرخص می‌شود. پس از مرخص شدن از بیمارستان، مهم است که بیمار باقی روز را به‌خوبی استراحت کند تا اثرات باقیمانده بیهوشی بهبود پیدا کنند. در همین حال، بیمار حداقل به مدت ۲۴ ساعت نیاز به مراقبت دارد. 

آیا خونریزی خواهید داشت؟

انتظار این است که فرد پس از عمل جراحی بواسیر دچار خونریزی شود که کاملا طبیعی است. اما مقادیر خونی که بیمار روزانه از دست می‌دهد باید کمتر از یک فنجان تخم‌مرغ باشد. طی روزهای بعد از عمل جراحی، به تدریج از خونریزی کاسته می‌شود.

فنجان تخم‌مرغ

با این حال، بیمار به مدت ۶ یا ۸ هفته خونریزی جزئی یا لکه خون خواهد داشت. در صورتی که خونریزی بیش از حد معمول باشد یا اینکه مدت خونریزی بیش از حد انتظار طول کشید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آیا درد خواهید داشت؟

بیمار در چند روز اول بعد از عمل جراحی بواسیر، درد زیادی را تحمل خواهد کرد و قبل از اینکه درد کاملا بهبود پیدا کند، درد بیمار به اوج می‌رسد و سپس فروکش می‌کند. عموما پزشکان برای تسکین درد به بیماران انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، ملین‌ها یا داروهای رفع یبوست و احتمالا برخی پمپادها را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. 

آیا دچار دفع غیر ارادی خواهید شد؟

توصیه می‌شود که در این مدت بیمار تا حد امکان مدفوع خود را نرم نگه دارد تا ناحیه مقعد آسیب نبیند و همین‌طور درد کمتری را متحمل شود. به همین جهت پزشک عموما برای بیمار داروهای ضد یبوست تجویز می‌کند که معمولا پس از عمل بیمار باید روزانه دو بار دوزهای ۲۰ میلی‌گرمی آن را مصرف کند.

این داروها به شل شدن مدفوع و کاهش فشار و درد کمک می‌کنند. ناحیه‌ی محل جراحی پس از عمل با پانسمان‌های مخصوصی پوشانده می‌شود که بیمار پس از اولین دفع مدفوع متوجه آن می‌شود.

 چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟

در همین حال، احتمالا بیمار تا ۶ هفته شاهد ترشح مخاط (رقیقی) از مقعد باشد که کاملا طبیعی است و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. احتمالا بهتر باشد که از بالشتک زخم‌بندی برای جلوگیری از کثیفی لباس‌ زیر استفاده شود.

آیا می‌توانیم به صورت عادی استحمام کنیم؟

بله، اما باید سعی شود که ناحیه‌ی محل جراحی تا جای ممکن تمیز نگه داشته شود. توصیه می‌شود که محل جراحی را با آب گرم شستشو دهید.

شستشو با آب گرم همین‌طور برای کاستن از درد نیز مفید است. تا زمانی که زخم کاملا بهبودنیافته از صابون استفاده نکنید. استفاده از دستمال مرطوب بدون الکل نیز بعد از هر دفع مدفوع به تمیزی و کاستن از درد در ناحیه عمل جراحی کمک خواهد کرد.

همچنین از مصرف هرگونه مشروبات الکلی در هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول (Metronidazole) جدا خودداری کنید. این دست آنتی‌بیوتیک‌ها، مانع عفونت در ناحیه‌ مقعدی می‌شوند و به کاهش درد نیز کمک زیادی می‌کنند. اما وقتی در هنگام مصرف این داروها فرد مشروبات الکلی نیز مصرف کند، ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ و درد شدید شکم را به‌همراه داشته باشد.

چه زمانی می‌توانید به سرکار بازگردید؟

از سر گرفتن فعالیت‌های عادی بستگی به خود فرد دارد، اما عموما یک هفته تا ۱۰ روز استراحت توصیه می‌شود. در همین حال، بیشتر بیماران به مدت دو هفته مرخصی می‌گیرند تا درد کاملا بهبود پیدا کند.

در هفته اول پس از عمل جراحی بواسیر، از انجام فعالیت‌های سنگین مانند بلند کردن وسایل و اشیای سنگین، ورزش یا دویدن خودداری کنید. توصیه می‌شود که بیمار به تدریج فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. در همین حال، تا زمانی که زخم کاملا بهبودنیافته از شنا پرهیز کنید، با این حال، اگر خود فرد مشکلی ندارد می‌تواند رابطه جنسی برقرار کند.

آیا بواسیر دوباره عود می‌کند؟

احتمال عود مجدد بواسیر وجود دارد، اما رعایت برخی اصول می‌تواند احتمال بازگشت بیماری را به حداقل برساند. 

 • بیمار باید سعی کند تا جای ممکن از سفتی مدفوع جلوگیری کند. در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم به‌همراه مواد غذایی پر فیبر می‌تواند به نرمی مدفوع کمک کند. بیشتر غلات از جمله موسلی (صبحانه آماده‌ای حاوی دانه‌های کامل سبوس‌دار، ویتامین‌های گروه ب، میوه‌های خشک و خشکبار)، برنج و نان قهوه‌ای و پاستا، آلو و سایر میوه‌ها و سبزیجات از مواد غذایی پرفیبر محسوب می‌شوند. سعی کنید روزانه ۵ پرس میوه و سبزیجات میل کنید. هر پرس حدود ۸۰ گرم است. 
 • توصیه می‌شود مایعات زیادی، حدودا ۳ لیتر (حدود ۸ فنجان) در روز مصرف کنید تا مدفوع نرم‌تر شود و دفع آن راحت‌تر باشد.
 • برای مدتی طولانی در توالت ننشینید و سعی کنید هنگام دفع مدفوع به خود فشار نیاورید. هر وقت احساس می‌کنید که نیاز به دفع دارید به توالت بروید و جدا از به تعویق انداختن دفع مدفوع خودداری کنید. 
 • در صورت بارداری، سعی شود که حتی‌الامکان از بروز یبوست جلوگیری شود.

منبع:

.guysandstthomas.nhs.uk

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

40 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام الا نزدیک ۳ ساله موقعه دسشویی کردن درد دارم و خونریزی شدید ک بعدس دور مقعدم دونه های بزرگ میزنه بیرون چکار کنم ایا بعد از عمل خوب میشم ؟

 2. سلام من هموروئید داشتم با لیز عمل کردم الان برنامه غذایی باید داشته باشم

  • سلام بايد مرتب مايعات بخوريد و فيبر و ميوه دياد مصرف كنبد

 3. سلام وقت بخیر من حدودا۱هفته اس که عمل هموروئید انجام دادم بجز یک بیرونزدگی که هنوزهست یک قسمت زیراین زائده بخیه نشده و بازهست

 4. سلام برای کاهش درد چه مسکنی پیشنهاد میکنید

  • سلام استامينوفن- اگر مشكل معده يا قلب نداريد ايبوبروفن هم خوبه

 5. سلام
  بعداز چهل روز از جراحی همورئید بی اختیاری درگازشکم دارم.آیا این مشکل رفع میشود یاغیرطبیعیه؟

 6. سلام.حدودچهل روز قبل عمل همورئید وسیع وسنگینی داشتم که بالیزر وچاقوی جراحی انجام شد.چون سه ماه از زایمانم گذشته بود زیاد دارو وملین نخوردم چون از طریق شیر بچه هم اذییت شد وشکمش روان میشد.خودم فیبر ومایعات فراوان میخورم وشکمم کاملا روان وخوب کارمیکنه (روزی یک یادوبار بدون زور زدن)چون تنگی مقعد نگیرم یک قسمت بالای مقعدم رودکترم عمل نکرد وگفت مثل یه گوشت آویزان باقی میمونه.حالا همون جا خیلی شدیدمیخاره وکمی هم متورم شده بقیه جاهاش هم حدودا80%خوب شده .میخواستم ببینم چقدطول میکشه خوب شم وبرای خارش چکارکنم.هم بخاطر کرونا هم چون بچه ی کوچیک دارم امکان رفتن به مطب ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام پماد تريامسينولون و انتي هموروئيد بزنيد
   قرص انتي هيستامين شل ها بخوريد و قوص تلفست روزها

 7. سلام من ۱۳ روزه جراحی بواسیر انجام دادم ولی بیرون زدگی شددیتر از قبل عمل دارم وخونریزی شدید باید چکار کنم پیش دکترم رفتم گفت دوماه صبر کن ولی نه میتونم راه برم ونه میتونم بشینم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 8. برا ی عفونت بعد از عمل بواسیر باید چکار کنیم

  • سلام كپسول سفالكسين ٥٠٠ ميلي گرم هر ٦ ساعت بخوريد همراه با شستشو مرتب با نرمال سالين

 9. سلام. یک هفته هست عمل فیشر با لیزر انجام دادم. خونریزی و درد نداشتم اما دو روزه عجیب خارش دارم. رفتم دیروز دکترم گفت خوب میشی اما دارو نداد واسه خارش. واسه خارش چکار کنم؟

  • سلام
   پماد کلوبتازول و پماد اریترومایسین هر ۱۲ ساعت به موضع تا ۳ روز زده شود

 10. سلام خسته نباشید. واسه درمان هموروئید پیش چه دکتر متخصصی باید رفت؟

  • سلام
   به‌متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 11. من برای عمل جراحی بواسیر از نوع ۴ که درد وحشتناکی دارد به هر دکتر خوب در مشهد معرفی کردند رفتم فقط پماد و کپسول دادند بسیار درد دارم واسه کم کردن درد چه کنم .سپاسگزارم

  • سلام
   درمان قطعی جراحی میباشد
   رفع یبوست با مصرف داروهای ملین و استفاده از کرم لیدوکایین و شیاف آنتی همورویید جهت کاهش موقتی علایم است

 12. آیا عمل جراحی فیشر (گروه۴)با لیزر انجام میگیرد و زمان یا طول درمان چقدر میباشد

 13. سلام من به هفته هست عمل کردم همورید سمت راست مقعد بیرون زده بودالان یه مایع زرد رنگ نیمه سفت ترشح دارم ایا پماد اخلی مقعد استفاده کنم انتی همورید اشکالی ندارد

  • سلام
   به پزشک برای بررسی از نظر عفونت زخم مراجعه کنید

 14. سلام ۲روزه عمل جراحی هموروید انجام دادم دیدم یکی از برآمدگی های کنار مقعد برداشته نشده وحتی بزرگتر شده والتهاب داره به نظر شما چرا پزشک جراح کامل کار انجام نداده ؟

  • سلام
   جراحی جوری انجام می شود که اختلال در کار اسفنگتر مقعد و بی اختیاری در مدفوع ایجاد نشود
   به پزشک خود اعتماد داشته باشید

 15. دوهفتس عمل بواسیرانجام دادم هنوز کمی خونریزی دارم وسوزش چیکارکنم سوزش کم بشه

  • سلام
   از پماد لیدوکایین اچ روزی دو بار موضعی استفاده کنید

 16. سلام وقت بخير
  جراحي بواسير رو انجام دادم با توجه به اينكه شربت ملين استفاده ميكنم و دفع رواني دارم ولي سوزش وحشتناكي دارم طوري ك از درد و سوزشش گريه ميكنم بايد چيكار كنم

  • سلام
   از پماد آنتی همورویید و پماد هیدروکورتیزون هر ۸یا ۶ ساعت به مقعد تا یک هفته مصرف کنید

   • سلام خسته نباشی من ۴ ماه پیش جراحی هموروئید داشتم دفع معمولی دارم اما با درد از سمت چپ همراهه.پماد آنتی هموروئید زدم فکر میکنم هموروئید داخل مقعدم عود کرده باز

    • وقتی خودم پماد زدم متوجه شدم ک چیزی هست لمس ک میشه درد دارم لطفاً راهنماییم کنید

     • دوست عزیز
      فعلا رفع یبوست با داروهای گفته شده و پرهیز از زور زدن
      شیاف آنتی همورویید
      پماد لیدوکایین
      مصرف شود
      اقدام بیشتری نمیتوان انجام داد

     • سلام من هنوز پیش دکتر نرفتم موقتی بخوام رفع بشه باید چیکارکنم موقع توالت رفتن خیلی اذیت میشم چ داروهایی مصرف کنم؟ممنون

     • سلام شربت لاكتولوز هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد مايعات فراوان مصرف كنيد

    • سلام
     ضمن پرهیز از یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
     در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
     کرم لیدوکایین و شیاف آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت مصرف شود

  • باسلام خیلی مفیدبود.اما من ۵ روز عمل همورویید انجام دادم بی اشتهایی وضعف شدیددارم.بعدازخوردن غذا حداکثر۱ساعت دیگر به دستشویی میروم وروزانه ۸تا۱۰بار برای دفع مدفوع میروم .ایا این طبیعی است

   • سلام
    اگر قوام مدفوع اسهالی است و تب یا درد بدن و بی حالی دارید باید معاینه شوید و آزمایش انجام شود
    در غیر اینصورت فعلا اقدامی نیاز نیست

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر