12 فایده میکرودرم ابریژن برای پوست ؛ هزینه و کاربردهای دستگاه میکرودرم

یکی از روش‌های غیر تهاجمی، میکرودرم ابریژن ‌است که برای تجدید رنگ و بافت کلی پوست استفاده می‌شود. از فواید میکرودرم ابریژن می‌توان به رفع آسیب‌های ناشی از نور خورشید، چین و چروک‌ها، خطوط ریز، لکه‌های ناشی از افزایش سن، اسکار حاصل از آکنه و سایر نگرانی‌ها و شرایط مربوط به پوست اشاره کرد.

در این روش از یک اپلیکاتور مخصوص با سطح ساینده استفاده می‌شود تا لایه بیرونی ضخیم پوست را به آرامی ‌سایش دهد و باعث جوانسازی شود. در تکنیک متفاوت میکرودرم ابریژن، ذرات ریز اکسید آلومینیوم یا بی کربنات سدیم با مکش اسپری می‌شود تا نتیجه مشابه استفاده از سطح ساینده به دست بیاید. برای اطلاع از موارد منع، میزان ماندگاری، عوارض و هزینه میکرودرم ابریژن ، این مقاله از مجله ‌سلامتی دکتر دکتر را بخوانید. خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان می‌برد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن یک عمل زیبایی غیر تهاجمی ‌است که از کریستال‌های ظریف برای حذف سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. این روش برای صورت، گردن، سینه، پشت و دست کاربرد دارد. هدف از این کار کاهش خطوط ریز، اسکارهای جزئی، چین و چروک و لکه‌های ناشی از افزایش سن است و پوست را صاف‌تر و جوان‌تر نشان می‌دهد.

میکرودرم ابریژن نباید باعث تغییر رنگ پوست یا ایجاد اسکار شود. برای جای زخم‌ها و چین و چروک‌های عمیق هم اثر نمی‌کند. دقت داشته باشید که این روش ممکن است برای همه موثر نباشد. پزشک می‌تواند بگوید که میکرودرم برای شما مناسب است یا نه.

این روش دردناک نیست. آکادمی‌ پوست آمریکا (AAD) تخمین می‌زند که 30 تا 40 دقیقه برای صورت و 20 دقیقه برای گردن طول می‌کشد. پس از آن ممکن است تورم خفیف یا علائمی ‌شبیه آفتاب سوختگی برای چند روز وجود داشته باشد.

میکرودرم ابریژن چه فواید و کاربردی دارد؟

میکرودرم ابریژن یک درمان بدون درد صورت به شمار می‌آید. کاربردها و فواید میکرودرم ابریژن بسیار زیاد است. در ادامه به بررسی کاربردها و فواید میکرودرم ابریژن می‌پردازیم:

۱- صافی و نرمی‌ پوست

میکرودرم ابریژن بافت پوست را بهبود می‌بخشد. میکروکریستال‌های موجود در درمان لایه بیرونی پوست را حذف کرده و به حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند و در نهایت یک پوست صاف و نرم را ارائه می‌دهد.

نرم شدن و صافی پوست، از فواید میکرودرم ابریژن

۲- افزایش قدرت جذب خواص محصولات مراقبتی

میکرودرم ابریژن با لایه‌برداری پوست، قدرت جذب خواص محصولات مراقبتی را افزایش می‌دهد؛ در واقع بعد از جلسه درمانی میکرودرم ابریژن، محصولات مراقبتی به پوست‌تان بیشتر جذب می‌شوند.

۳- بازسازی سریع تر سلول‌ها

همانطور که می‌دانید همیشه سلول‌های مرده‌ای روی پوست ما وجود دارند که با حذف آن‌ها، سلول‌ها بازسازی می‌شوند. میکرودرم ابریژن سلول‌های مرده پوست را حذف می‌کند و از طریق به بازسازی سریع‌تر سلول‌ها کمک می‌کند.

۴- کاهش منافذ باز پوست

باز بودن منافذ پوست مشکل اکثر خانم‌هاست، از دیگر فواید میکرودرم ابریژن کوچک کردن منافذ پوستی است. این منافذ باعث تخریب ظاهر پوست و یا کدر شدن آن می‌شود.

۵- بهبود رنگ پوست و یکنواخت سازی آن

میکرودرم ابریژن شامل درمان‌هایی است که می‌تواند به یکنواختی رنگ پوست کمک کند و ظاهر لکه‌های پیری و سایر مشکلات رنگدانه را به حداقل برساند.

۶- کمک در افزایش تولید کلاژن

میکرودرم ابریژن تولید کلاژن را برای تولید سلول‌های جدید پوستی سالم تحریک می‌کند که همگی به بهبود بافت آسیب‌دیده کمک می‌کنند. با از بین بردن سلول‌های مرده پوست، کلاژن‌های جدید پوستی ایجاد می‌شود.

۷- کنترل میزان چربی پوست صورت

از فواید میکرودرم ابریژن کنترل میزان چربی پوست است. چربی در افرادی که پوست خشکی دارند، بیشتر ترشح می‌شود و در افرادی که دارای پوست چرب هستند، به تعادل می‌رسد.

۸- کاهش عمق و از بین بردن آکنه، جوش و اسکار

از دیگر فواید میکرودرم ابریژن ، کاهش عمق و از بین بردن آکنه، جوش و اسکار است. طی چند جلسه جوش و آکنه‌های شما از بین می‎رود و در صورت عمیق نبودن، اسکار نیز بهبود می‌یابد.

از بین بردن جوش‌های سر سیاه

میکرودرم ابریژن می‌تواند جوش‌های سرسیاه را نیز از بین ببرد. اگر جوش سر سیاه دارید، می‌توانید این روش درمانی را انتخاب کنید. جوش سرسیاه معمولا روی بینی و برخی نواحی صورت ایحاد می‌شود که با از بین رفتن آن‌ها، صورت شفاف و روشن تر می‌شود.

از بین بردن انواع جوش و لک صورت با دستگاه میکرودرم ابریژن

۹- کاهش چین و چروک‌های پوست

در صورتی که چین و چروک پوست کم باشد، میکرودرم ابریژن می‌تواند این چین و چروک‌ها را کاهش دهد و یا به صورت کامل از بین ببرد. چین و چروک‌های سطحی پوست با این روش بسیار کم و محو می‌شوند.

۱۰- جوانسازی پوست

از دیگر فواید میکرودرم ابریژن جوانسازی پوست است. میکرودرم ابریژن با حذف لایه‌های مرده پوست، کاهش چین و چروک و افزایش کلاژن به جوانسازی پوست نیز کمک می‌کند.

۱۱- از بین بردن جای زخم

اگر در صورت یا قسمتی از بدن خود جای زخم دارید می‌توانید میکرودرم ابریژن را برای حذف آن انتخاب کنید. یکی از فواید میکرودرم ابریژن از بین جای زخم است.

۱۲- رفع لک‌های دوران بارداری روی شکم

از دیگر فواید میکرودرم ابریژن ، رفع لک‌های دوران بارداری است که روی شکم ایجاد می‌شود. با چند جلسه میکرودرم ابریژن می‌توانید شاهد حذف این لک‌ها باشید.

استفاده از این دستگاه برای چه کسانی مناسب است؟

میکرودرم ابریژن برای افرادی که با لکه‌های ناشی از افزایش سن، تغییر رنگ ناهموار پوست، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و اسکار آکنه دست و پنجه نرم می‌کنند، مناسب است. همچنین برای نرم کردن خطوط و چین و چروک‌های کم عمق، پاک کردن منافذ مسدود شده یا صاف کردن پوست آن‌ها مناسب است. در حالت کلی افرادی که دارای مشکلات پوستی زیر باشند، می‌توانند این روش را انجام دهند:

 • خطوط ظریف و چین و چروک
 • هایپرپیگمانتاسیون، لکه‌های پیری و لکه‌های قهوه ای
 • منافذ بزرگ و جوش‌های سر سیاه
 • آکنه و اسکار آکنه
 • استرچ مارک‌ها
 • رنگ پوست کدر
 • رنگ و بافت ناهموار پوست
 • ملاسما
 • آسیب خورشید

میکرودرم ابریژن به عنوان یک روش بی خطر برای اکثر انواع پوست و رنگ‌ها در نظر گرفته می‌شود.

این افراد میکرودرم ابریژن انجام ندهند!

همه افراد نمی‌توانند از میکرودرم ابریژن استفاده کنند. استفاده از روش میکرودرم ابریژن برای برخی از افراد توصیه نمی‌شود، این افراد عبارتنداز:

 • افرادی که دارای زخم‌های عمیق، زگیل، ضایعات ناشناخته روی صورت هستند
 • افرادی که اختلال در سیستم ایمنی دارند
 • افرادی که دیابت کنترل نشده دارند
 • افرادی که اخیرا تزریق کلاژن انجام داده‌اند (پس از گذشت حداکثر سه هفته می‌توانند، میکرودرم انجام دهند.)
 • افرادی که چروک‌ها و زخم‌های صورت عمیق دارند
 • افرادی که در دوران بارداری هستند

این افراد بهتر است تحت نظر پزشک، روش‌های درمانی دیگری را امتحان کنند و یا اجازه دهند زمان مناسب برای انجام میکرودرم ابریژن برسد.

میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌کند؟

میکرودرم ابریژن در مطب انجام می‌شود و معمولا حدود یک ساعت طول می‌کشد. این کار معمولا توسط یک دکتر پوست با تجربه کافی انجام می‌شود. برای میکرودرم ابریژن نیازی به استفاده از بیهوشی یا بی حس کننده نیست.

در طول انجام آن، روی یک صندلی می‌نشینید. ارائه دهنده از یک هندپیس استفاده می‌کند و آن را روی ناحیه تحت درمان می‌کشد. در پایان درمان، مقداری مرطوب کننده و ضد آفتاب بر روی پوست شما زده می‌شود. میکرودرم ابریژن اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط سازمان غذا و دارو تایید شد و از آن زمان تاکنون صدها دستگاه میکرودرم تولید شده است.

تعداد جلسات میکرودرم ابریژن چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز میکرودرم برای افراد یکسان نیست و هر فرد با توجه به سن و وضعیت پوست، جلسات مختلفی نیاز دارد.

به نقل از nhs:

قبل از مشاهده علائم کاهش یافته پیری، ممکن است یک فرد بین 5 تا 16 درمان از یک متخصص مراقبت از پوست نیاز داشته باشد. افراد بسته به نوع پوست و دلیل درمان می‌توانند به صورت هفتگی، هر 2 هفته یا ماهانه درمان انجام دهند.

تعداد جلسات میکرودرم ابریژن برای هر فرد متفاوت است و فاصله بین جلسات دو هفته تا یک ماه است

انواع میکرودرم ابریژن

روش‌های میکرودرم ابریژن با توجه میزان عمق روی پوست و نوع دستگاه متفاوت است و هر کدام برای مشکلات پوستی خاص استفاده می‌شود. بر اساس دستگاه خاص مورد استفاده، چند روش مختلف برای انجام این روش وجود دارد:

هندپیس با نوک الماس

یک هندپیس با نوک الماس برای لایه برداری ملایم سلول‌های مرده در پوست طراحی شده است که بلافاصله آن‌ها را مکش می‌کند. عمق ساییدگی ممکن است تحت تأثیر فشار اعمال شده بر روی هندپیس و همچنین مدت زمان باقی ماندن مکش روی پوست باشد. این نوع اپلیکاتور میکرودرم ابریژن عموما در نواحی حساس‌تر صورت مانند نزدیک چشم استفاده می‌شود.

میکرودرم ابریژن کریستالی

میکرودرم ابریژن کریستالی از یک هندپیس ساطع کننده کریستال استفاده می‌کند تا به آرامی‌ روی کریستال‌های ریز اسپری شود و از این طریق لایه‌های بیرونی پوست از بین برود. مانند هندپیس نوک الماس، سلول‌های مرده پوست فورا ساکشن می‌شوند. انواع مختلف کریستال‌هایی که ممکن است در این روش مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از اکسید آلومینیوم و بی کربنات سدیم.

هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن روش جدیدتری است. این روش شامل ترکیب لایه برداری بدون کریستال و تزریق محصولاتی به پوست است. گفته می‌شود که این فرآیند تولید کلاژن را تحریک می‌کند و خون رسانی به پوست را به حداکثر می‌رساند.

میکرودرم ابریژن خانگی

سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان میکرودرم ابریژن را در خانه انجام داد؟ بسیاری از کیت‌های میکرودرم ابریژن خانگی در فروشگاه‌ها یا به صورت آنلاین در دسترس هستند. AAD به مردم توصیه می‌کند قبل از انجام این روش با یک متخصص پوست صحبت کنند. این کار برای اطمینان از این که پوست فرد برای میکرودرم ابریژن مناسب است و احتمال این که عوارضی را تجربه نکند، انجام می‌شود. پزشک همچنین به شما می‌گوید که چگونه با هر گونه عوارض جانبی که ممکن است ایجاد شود، مقابله کنید.

هزینه میکرودرم ابریژن چقدر است؟

میانگین هزینه میکرودرم ابریژن به هزینه‌های ارائه دهنده این خدمات و همچنین موقعیت جغرافیایی شما بستگی دارد. در حالت کلی هزینه میکرودرم ابریژن به عوامل زیر بستگی دارد:

 • تخصص و صلاحیت متخصص
 • تعداد جلسات
 • نوع میکرودرم ابریژن
 • شهر کلینیک

میکرودرم ابریژن یک عمل زیبایی است، بنابراین بیمه درمانی معمولا هزینه آن را پوشش نمی‌دهد. به صورت کلی، هزینه هر جلسه میکرودرم آبریژن از 1 میلیون تا 7 میلیون تومان در سال 1403، بر اساس نوع دستگاه براورد می‌شود. برای آگاهی از هزینه دقیق میکرودرم با کلینیک زیبایی مد نظر خود تماس بگیرید.

آیا میکرودرم ابریژن عوارض دارد؟

عوارض جانبی میکرودرم ابریژن شامل حساسیت خفیف، تورم و قرمزی است. این عوارض معمولا ظرف چند ساعت پس از درمان از بین می‌روند. ممکن است به شما توصیه شود که از یک مرطوب کننده برای به حداقل رساندن خشکی و پوسته پوسته شدن پوست استفاده کنید. کبودی جزئی نیز ممکن است رخ دهد. این عوارض بیشتر به دلیل فرآیند ساکشن در طول درمان ایجاد می‌شوند.

مدت زمان دوران نقاهت

پس از میکرودرم ابریژن دوران نقاهت خاصی وجود ندارد. بنابراین باید بتوانید بلافاصله فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. دقت کنید که پوست خود را هیدراته نگه دارید و از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده کنید. در اکثر افراد، پوست بعد از یک جلسه میکرودرم ابریژن دیگر در عرض یک هفته به صورت کامل بهبود می‌یابد.

نتیجه میکرودرم چگونه و ​​بعد از چه مدت نمایان می‌شود؟

معمولا پس از درمان اولیه در حدود دو تا چهار هفته می‌توانید نتایج را مشاهده کنید. با این حال، احتمالا برای دستیابی به نتایج مطلوب به چندین روش درمانی نیاز خواهید داشت، به خصوص اگر سعی دارید مواردی مانند خطوط ریز، آسیب خورشید، جای زخم و لکه‌های تیره را برطرف کنید. معمولا بعد از هر جلسه می‌توانید تفاوت را در صورت خود حس کنید.

میزان ماندگاری نتایج چقدر است؟

نتایج کلی این درمان به چرخه طبیعی گردش سلولی پوست شما بستگی دارد، بنابراین ممکن است اگر جوان‌تر هستید یا پوست شما سریع‌تر بازسازی می‌شود.

به نقل از peachtreedermatology:

نتایج حاصل از این درمان لایه برداری می‌تواند حدود یک ماه در هر بار ماندگاری داشته باشد، یا اگر وضعیت پوست شما خوب باشد، گاهی اوقات بیشتر باقی می‌ماند. بعد از گذشت یک ماه نیاز به جلسه مجدد وجود خواهد داشت. پزشک شما تعیین کننده تعداد جلسه‌ها و فاصله بین جلسات است.

نتایج این درمان ممکن است در طولانی مدت دوام نداشته باشد؛ در نهایت، نتیجه شما هر چقدر که پوست شما اجازه دهد، ماندگار خواهد بود.

تفاوت میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ و هیدروفیشال

حال می‌خواهیم تفاوت میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ و هیدروفیشال را بررسی کنیم. میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ دارای کاربرد یکسانی هستند اما در فرآیند انجام، تفاوت‌هایی دارند. میکرودرم ابریژن یک لایه برداری سطحی است در حالی که که میکرونیدلینگ روی پوست سوزن‌های بسیار کوچکی وارد می‌کند تا سوراخ ایجاد شود و از این طریق گردش خون بیشتر می‌شود و کلاژن نیز افزایش یابد، به این ترتیب می‌توان گفت میکرونیدلینگ یک لایه‌برداری بسیار عمیق است.

هیدروفیشال روش پیشرفته میکرودرم ابریژن است. در هیدروفیشیال پاکسازی پوست نیز در کنار لایه برداری پوست انجام خواهد شد و از این طریق، مواد مغذی را به پوست می‌رسانند.

آماده سازی برای میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش غیر جراحی و با حداقل تهاجم است و برای آمادگی درمان کار بسیار کمی ‌باید انجام دهید.

ایده خوبی است که نگرانی‌های پوست خود را با یک متخصص مراقبت از پوست در میان بگذارید تا متوجه شوید که آیا میکرودرم ابریژن برای شما مناسب است یا خیر. در مورد هر گونه روش و جراحی زیبایی که در گذشته انجام داده‌اید و همچنین آلرژی‌ها و سایر شرایط پزشکی با پزشک خود صحبت کنید.

ممکن است به شما گفته شود که حدود یک هفته قبل از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کرم‌های برنزه کننده و اپیلاسیون خودداری کنید. همچنین ممکن است توصیه شود که استفاده از کرم‌ها و ماسک‌های لایه بردار را تقریبا ۳ روز قبل از درمان متوقف کنید. قبل از شروع عمل، هرگونه آرایش را پاک کرده و صورت خود را تمیز کنید.

حداقل یک روز پس از درمان از مصرف داروهای موضعی ضد آکنه خودداری کنید. در چند هفته پس از درمان پوست نسبت به نور خورشید حساس‌تر می‌شود، بنابراین محافظت از پوست با ضد آفتاب بسیار مهم است.

برای انجام میکرودرم ابریژن صورت باید تمیز و آماده باشد

آیا بعد از میکرودرم ابریژن باید مراقبت خاصی انجام دهیم؟

بعد از اینکه تحت درمان میکرودرم ابریژن قرار گرفتید، نباید از محصولاتی استفاده کنید که پوست شما را تحریک کند و یا منافذ پوست‌تان را ببندند. دقت به نکات زیر بعد از میکرودرم ابریژن ضروری است:

 • استفاده از شوینده ملایم و بدون بوی شدید
 • توقف لایه‌برداری تا یک هفته یا ده روز
 • استفاده از مرطوب کننده بدون بو
 • استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت مکرر
 • دوری از تابش نور آفتاب تا 48 ساعت پس از میکرودرم ابریژن

اگر قصد اپیلاسیون ناحیه تحت درمان را دارید بهتر است کمی دست نگه دارید و بگذارید یک روز کامل بگذرد.

با میکرودرم ابریژن، مشکلات پوستی خود را فراموش کنید

با مطالعه کاربرد و فواید میکرودرم ابریژن در این مقاله از دکتر دکتر، دانستیم که این روش برای رفع جای جوش و زخم، چروک‌ها و زخم‌های سطحی پوست، کنترل چربی پوست، جلوگیری از چروک‌های عمیق موثر است. برای اطلاع دقیق از قیمت میکرودرم ابریژن می‌توانید از کلینیک‌های زیبایی مشاوره دریافت کنید و از همه هزینه‌های آن باخبر شوید. از آن جایی که انتخاب میکرودرم ابریژن برای همه افراد توصیه نمی‌شود، بنابراین قبل از هر گونه اقدام، نوبت فوری از بهترین پزشک پوست و مو دریافت کنید و سپس با مشورت پزشک این کار را انجام دهید. آیا تجربه انجام این روش را داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم تجربه‌ها و نظرهای خود را در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید.

سوالات متدوال میکرودرم ابریژن

یک روش زیبایی غیر تهاجمی برای زیباتر و جوان‌تر کردن پوست است.

قرمزی پوست، کبودی پوست، تورم و پوسته پوسته شدن از عوارض میکرودرم است که پس از نهایتا سه روز برطرف می‌شود.

جلسه‌ای حدود یک میلیون تا 7 میلیون با توجه به نوع دستگاه.

خیر در جلسه میکرودرم ابریژن هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

بر اساس تشخیص پزشک، به صورت هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهی یکبار است.

بله، رفع جای خوش از فواید میکرودرم ابریژن است.

هیچ یک از روش‌های زیبایی تضمینی نیستند اما می‌توانیم بگوییم خیلی از افرادی که میکرودرم ابریژن انجام داده‌اند احساس رضایت دارند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر