نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

 • 1398-08-13
 • 145
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

درد انگشتان دست می‌تواند ضربان دار، از نوع گرفتگی عضلات و یا همراه با درد باشد، این مشکل می‌تواند در هر کدام از انگشتان دست از جمله انگشت شست بروز پیدا کند. این عارضه معمولا ناشی از تصادف و یا دیگر مشکلات پزشکی است. در این مقاله به بررسی علت درد انگشتان دست می‌پردازیم.

در مقاله «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست» می‌خوانیم:


در بیش‌تر موارد درد انگشتان عارضه‌ای جدی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد. ولی با این همه اگر فرد بدون علت و به صورت غیر منتظره به این مشکل مبتلا شود، این عارضه‌ی دردناک می‌تواند نشانه‌ای از دیگر عارضه‌ها و مشکلات پزشکی فرد باشد.

اگر به صورت غیر منتظره و یکباره دردی در ناحیه‌ی انگشتان دست خود احساس کردید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

علت درد انگشتان دست

1-جراحات دست

جراحت و آسیب دست یکی از شایع‌ترین و بیش‌ترین دلایل درد انگشتان دست است. آسیب‌های دست می‌تواند باعث ایجاد بریدگی‌های عمیق در انگشتان، احساس سوزش، شکستگی استخوان انگشتان دست و یا حتی آسیب بافتی و ماهیچه‌ای انگشتان شود.

آسیب‌های دست معمول که باعث این درد می‌شوند عبارتند از:

 • شکستگی انگشت: این مشکل معمولاً در هنگام حمل وسایل سنگین و یا در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.
 • بریدگی‌ها
 • شکستگی ناخن‌های انگشتان دست
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

2-شرایط پزشکی

دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب‌ها، ماهیچه‌ها و یا استخوان‌ها را درگیر می‌کنند هم می‌توانند باعث درد انگشتان شوند.

برای مثال در بیماری آرتروز (osteoarthritis (OA)) که یک بیماری تخریبی پیش‌رونده در غضروف مفاصل است، به علت تخریب غضروف‌ها، استخوان‌ها به هم ساییده شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. آرتروز در دست می‌تواند مفصل پایه‌ی انگشت شست، مفاصل میانی انگشتان و یا حتی نزدیکی ناخن انگشتان را درگیر کند.

دیگر مشکلات پزشکی که باعث درد در انگشتان دست می‌شوند، عبارتند از:

3-روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis به اختصار (RA)) یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد درد در مفاصل و در نهایت آسیب کل بدن می‌شود. آسیب مفصلی ناشی از این بیماری معمولاً در دو سمت بدن اتفاق می‌افتد  و این یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد.

4-پوکی استخوان

پوکی استخوان (osteoporosis) عارضه‌ای است که در آن استخوان‌ها درگیر می‌شوند، در داخل استخوان‌ها به صورت طبیعی فضاهایی خالی وجود دارد، در این بیماری اندازه‌ی این فضاها افزایش پیدا می‌کند و در نهایت استخوان حجم و قدرت خود را از دست می‌دهد

5-دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

دیستروفی ماهیچه‌ای (muscular dystrophy) به گروهی از بیماری‌های ارثی اطلاق می‌شود که به مرور زمان باعث ضعیف شدن و یا آسیب ماهیچه‌ای می‌شوند. این ضعف در نتیجه‌ی نبود پروتئینی مخصوص به نام دیستروفین (dystrophin) رخ می‌دهد، در واقع بدن برای عملکرد درست و کامل ماهیچه‌ها به این پروتئین نیاز دارد.

6-اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه

  اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت محافظ اطراف رشته‌های نورون موسوم به میلین (myelin) حمله کرده و آن را از بین می‌برد و در نهایت مغز به سختی می‌تواند سیگنال‌های هدایتی و حرکتی خود را به سراسر بدن ارسال کند.

7-سندروم تونل کارپال

در سندروم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) به عصب مدیان (median nerve) که از وسط دست می‌گذرد فشار بیش از حد اعمال شده و این عصب تا حدود زیادی فشرده می‌شود. این عصب مسئول ایجاد حس در انگشت شست، انگشت وسط و بخشی از انگشت حلقه است.

این عصب هم‌چنین ماهیچه‌ای که به انگشت شست متصل می‌شود را به حرکت وا می‌دارد. تورم داخلی مچ دست عامل فشار به عصب در سندروم تونل کارپال بوده و باعث بی حسی، ضعف و هم چنین مور مور شدن انگشت شست دست می‌شود.

8-اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ

اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ (systemic sclerosis) یک نوع بیماری خود ایمنی نادر است که در آن بافت و ظاهر پوست در نتیجه‌ی تولید بیش از حد کلاژن تغییر می‌کند. این عارضه علاوه بر پوست، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، قلب، سیستم گوارش، ریه‌ها و کلیه‌ها را هم درگیر می‌کند

9-سندرم رینو

سندرم رینود (Raynaud’s phenomenon) یک نوع اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که در آن جریان خون به سمت انگشتان دست و پا، گوش و بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. آب و هوای سرد و یا استرس هیجانی می‌تواند این سندروم را تحریک کند.

10-کورک

کورک (boils) عفونت‌های باکتری فولیکول‌های مو است که بافت‌های اطراف را هم درگیر می‌کند. زمانی که فولیکول مو عفونت می‌کند، ظاهری متورم و قرمز رنگ بر روی پوست پیدا می‌کند. کورک‌ها معمولاً در صورت، گردن، ران و باسن ایجاد می‌شوند.

11-گرهک

گرهک‌ها (nodules) نتیجه‌ی رشد غیر معمول بافتی هستند که معمولا در بافت‌های عمقی‌تر پوست و یا حتی اندام‌های داخلی هم‌چون تیرویید رشد می‌کنند. درصد بالایی از گرهک‌ها خوش خیم هستند.

12-کیست‌ها

کیست‌ها (cyst) کیسه‌هایی با غشای مجزا بوده که درون آن‌ها مایعات، هوا و دیگر مواد وجود دارد و حتی تقسیم سلولی هم در آن اتفاق می‌افتد. کیست در هر جایی از بدن یا زیر پوست رشد می‌کند. 

13-تومورها

تومورها (tumors) از تجمع سلول‌های غیر طبیعی به وجود می آیند. در تومورها پروسه‌ی طبیعی جایگزینی سلول‌های نو با سلول‌های پیر بر هم زده می‌شود. سلول‌های تشکیل دهنده‌ی تومور بدون اینکه بدن به آن‌ها نیازی داشته باشد، بزرگ شده و برخلاف سلول‌های پیر عادی هرگز از بین نمی‌روند. 

14- گیر افتادگی عصب

گیر افتادگی عصب یا Pinched Nerve در بازو، مچ و یا دست هم می‎تواند عاملی برای درد انگشتان دست باشد. 

شناخت انواع درد انگشتان دست

درد در ناحیه‌ی انگشتان دست می‌تواند توام با بی حسی و یا درد زیاد باشد، یا اینکه این عارضه می‌تواند دردی شدید و توام با احساس گرفتگی عضلات باشد. این درد می‌تواند به صورت ناگهانی آغاز شده و سپس از بین برود و یا اینکه توام با تورم باشد.

درد همراه با تورم

شکستگی انگشت همراه با تورم، درد شدید و تغییر رنگ پوست به رنگ‌های آبی و بنفش است. در برخی از موارد استخوان جدا شده و حتی ممکن است از پوست بیرون بزند.

درد در هنگام حرکت و درد ضربان دار

سندروم تونل کارپال و دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب و عضله‌ی دست و بازو را درگیر می‌کنند، باعث ایجاد این مشکلات می‌شوند:

 • درد ضربان دار در دست و انگشتان 
 • درد در هنگام حرکت انگشتان و یا چرخاندن مچ دست 
 • دشواری در هنگام نوشتن و یا تایپ کردن
 • لرزش دست 

درد شدید در انگشتان دست به علت قطع انگشت

در زمان قطع انگشت، استخوان انگشت یا شست از مفصل خود جدا می‌شود. در این زمان فرد درد بسیار شدید و زیادی را احساس خواهد کرد.

درد در ناحیه‌ی جراحت دیده

بریدگی روی انگشت می‌تواند دردناک باشد. بسته به اینکه بریدگی تا چه اندازه عمیق باشد شدت درد متفاوت بوده و گاهی در اطراف ناحیه‌ی بریدگی هم قرمز رنگ خواهد شد.

درد همراه با رشد کورک یا گرهک

اگر کورک و یا گرهک روی دست رشد کند به همراه درد انگشتان دست احتمالاً این عارضه‌ها هم دیده می‌شوند:

 • توده‌های آبدار
 • مناطق خشک و سخت بر روی پوست 
 • توده‌های متحرک در زیر سطح پوست 
 • توده‌ای که در هنگام لمس کردن دردناک می‌شود

تشخیص درد انگشتان دست

اگر انگشت دست دچار بریدگی شده باشد و یا توده‌ای بر روی آن رشد کرده باشد، پزشک با بررسی ساختار فیزیکی انگشت دست می‌تواند به راحتی عارضه را تشخیص دهد. اگر انگشتان دست دردناک شوند و هیچ نشانه‌‌ی مشخصی وجود نداشته باشد، برای تشخیص بهتر علت درد نیاز به اطلاعات بیش‌تری خواهد  بود.

زمانی که فرد به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک از او در مورد سابقه‌ی پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کند و حتی سابقه‌ی شغلی سوال می‌پرسد. دانستن پاسخ این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص درست مشکل را انجام دهد.

آزمایش‌های معمولی که برای تشخیص این عارضه انجام می‌شود، شامل آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس هستند.

آزمایش تصویربرداری اشعه ایکس یا رادیولوژی قادر است هرگونه شکستگی و یا هرگونه افزایش حجم غیر عادی در انگشتان دست و یا وجود توده را نشان دهد. اگر آزمایش تصویر برداری اشعه ایکس قادر به تشخیص مشکل نباشد، پزشک از دیگر روش‌های تصویربرداری و یا آزمایش‌های عصب و عضله استفاده می‌کند. تست عصب و عضله به پزشک کمک می‌کند تا آسیب‌های وارد شده به عصب را شناسایی کند.

درمان درد انگشتان دست

درد اگر به دلیل بریدگی، خراشیدگی و یا سوختگی باشد، با توجه به نوع و شدت آسیب ممکن است نیاز به داروهای آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی و پانسمان باشد.

در موارد خفیف و سطحی معمولاً بدون اینکه نیاز به درمان خاصی باشد، برطرف خواهد شد. تنها کاری که می‌شود در این مرحله انجام داد، این است که به منطقه‌ی مورد نظر زمان بدهیم تا بهبود یابد. اگر درد برای فرد ناخوشایند باشد، فرد می‌تواند از داروهای مسکنی که بدون نیاز به نسخه امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد، استفاده کند.

در صورت احتمال بیماری های روماتیسمی،آزمایش های دقیق و درمان متناسب با آن نیاز است.

منبع:

healthline

healthline

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

145 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام ایا ورم بارداری هم میتواند عتت دردباشد/

 2. سلام خسته نباشید بنده یک سال پیش انگشت شصتم با اره از بند اول از وسط مفصل قطع شد و استخون پاین بالا تراشیده شد عمل کردم پیوند خورد اما انگشتم از بند دیگه کار نمیکنه ناخون رشد می‌کنه میخواستم بدونم آیا میشه کاری کرد که انگشت از مفصل کار کنه و این که گاهی اوقات انگشتم درد میگیره به اضافه درد تو انگشت اشاره آیا نیاز به عمل جراحی مجدد داره؟

  • سلام، واسه كار كردن مفصل بند انگشتتون بايد به پزشك طب فيزيك مراحعه كنيد ( توان بخشي) تا ابندا نوار عصب عضله بگيرند ببينند عصبدهي به مفصل چطور است
   در مورد دردتون هر شب يك عدد كپسول گاباپنتن ١٠٠ ميلي گرم مصرف كنيد همراه با قرص استامينوفن هر ١٢ ساعت يك عدد

 3. سلام خانمی ۳۰ ساله هستم مدت ۲ماه درد ضعف وتیرکشیدن انگشتان دست وپا دارم ک با سوزش وسوزن سوزن شدن کف دست وپاهمراهه ک تازگیا درد هم ب آرنج وساعدکشیده میشه.تمام ازمایشات خون قندوچربی تیروئیدویتامین ها کلسیم فاکتورهای رماتیسمی rf esr ana crp دادم ولی مشکل نداشتم سرگردانم ب چه دکتری باید مراجعه کنم.باتشکر

  • سلام چون صعف داريد تو ديتتون بايد نوار عصب عضله بدين
   به ماخصث مغز واعصاب مراجعه كنيد.

  • سلام چون صعف داريد تو ديتتون بايد نوار عصب عضله بدين
   به متخصص مغز واعصاب مراجعه كنيد.

 4. سلام من یه سه ماهی می شد که دستهام شدید
  درد می کرد که شروع کردم به طور مداوم شیر بخورم دو هفته خردم که درد دستم خیلی کم شد
  ولی الان ناگهانی و بدون هیچ زربه ایی یکی از انگشتم یه دفه
  درد گرفت که هم کبود شد هم باد کرد
  یه هفته پیشم یکی از انگشتام اینطوری شد بد خوب شد ولی این انگشتم درد نمیکنه ولی کبودی و بادش کمی هست میشه بگید چرا اینطوری میشم آیا خطرناکه من خیلی میترسم

  • سلام، اينكه ناگهان كبود شده و ورم مرده بايد حتما بررسي شود، عكس از دستتون بگيريد و اين آزمايشات رو انجام دهيد:
   Cbc.diff esr crp ldh covid igm and igg

 5. سلام من بچه یکساله دارم ک شیرمیخوره انگشتای هردودستم اینقد دردمیکنه ک فک میکنم ازبنددر رفته مچ دستام و ساق دستام و مچ پاهامم دردمیکنه

  • سلام
   دوست گرامی شما باید به متخصص داخلی مراجعه کنید
   معاینه از نظر التهاب مفاصل باید انجام شود
   ازمایشات لازم برای رد بیماری های روماتولوژی صورت گیرد

 6. سلام مادرم قندخون داره و انسولین میزنه اما هر روز صبح بیدار میشدو میشه دستهاش ورم میکنن و چند روزه میگع انگشتهام درد میکنه و خیلی درد میکشه زخم شکستگی و اینا نداره

  • سلام
   با مراجعه به متخصص داخلی از نظر بیماری های روماتیسمی،قلبی و کلیوی بررسی شوند

 7. سلام ممنون که وقت میزارید من خیلی وقته که انگشتای دستم موقع کار درد شدید دارن و دستامو بیشتر از سه ثانبه نمیتونم بالا بگیرم بازو درد شدیدی میگیره میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

 8. با سلام و تشکر از پزشکان محترم و دلسوز. بند وسط انگشت کوچک دست راست دختر 4 ساله من مدت چندین ماه است که برجستگی به اندازه یک نخود دارد. درد هم ندارد… نگرانم چه می‌تواند باشد؟

  • سلام
   باید معاینه شود.میتواند کیست و بورسیت و..‌باشد
   به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

  • سلام مدتی انگشتان هر دو دستم احساس می کنم ورم داره و درد می کنه هفت سال پیش بعد زایمانم اینوطوری شدم دکتر گفت کمبود کلسیم دی دارید و خوب شد الان باز درد داره ممنون

   • سلام
    به پزشک مراجعه کنید تا از نظر درد و ورم مفاصل انگشتان دست و پا و بقیه مفاصل مثل زانوها ،مچ و ..بررسی شوید
    بنا به صلح دید پزشک ازمایش کلسیم و فسفر،ESR,crp,RF بدهید

 9. سلام خسته نباشید
  من ۲۶ سالمه دستام ضعف و بی حسی داره که اذیت کننده است برام البته الان یه دختر کوچیک دارم که بهش شیر میدم میخواستم اگه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم

 10. سلام روی دست همسرم در انتهای استخوان انگشت وسط درد داره و دچار تورم و داغی هست… البته‌ کار سنگین باغبانی هم انجام داده اما هیچ ضربه ای نخورده.. با این شرایط بیمارستان ها علت چیست و چه باید کرد فعلا با روغن‌زیتون چرب کرده و با باند بستمش

 11. سلام خسته نباشید همسرم مدتی بدون دلیل انگشتان دست و پاهاش درد میگیره دردش شبیه به اینکه ناخن رو از ته بگیری دلیلش چیه ؟و اینکه غده هیپوفیزش تو تصادف یکسال پیش ضربه خورده و باعث شده دیابت بی مزه بگیره و بهم ریختگی هورمونی پیدا بکنه دارو مصرف میکنه ایا ربطی به این مشکل دارد درد انگشتانش ؟

 12. با سلام و خسته نباشد
  من دختری 32 ساله با سابقه 8 سال رماتیسم مفصلی هستم و در حال حاضر داروی اتانرسپت مصرف میکنم.
  ولی با وجود کنترل شدن دردهای مفاصل چند هفته ایست که در قسمتهای عضلات انگشتان دستم دچار ناحیه های کوچک قرمز و ملتهب با درد زیاد میشوم که اغلب در نوک انگشتان است و هر چند روز معمولا قسمتی که درد میکند تغییر میکند و گاهی چند محل با هم دردناک هستند البته نوع درد کاملا با درد مفاصل رماتیسم تفاوت دارد سطح پوست بسیار حساس می شود و حتی نمیتونم اون رو لمس کنم
  این مسئله من رو بشدت نگران کرده که آیا رماتیسمم دیگر به اتانرسپت هم جواب نمیدهد؟ چون متوترکسات هم بطور کامل بیماری من رو کنترل نمیکرد ولی تقریبا شروع این نوع درد با قطع کردن متوترکساتم همزمان شده
  ممنون میشم اگر من رو راهنمایی کنید، من تصمیم به بارداری داشتم ولی این مسئله خیلی ذهنم رو درگیر کرده و چون شهرستان هستم و پزشک روماتولوژیستم تهرانه و رفت و آمد هم برام خیلی سخته دسترسی هم به ایشون ندارم
  با تشکر

  • سلام
   باید معاینه شوید میتواند تشدید روماتیسم یا گاهی عارضه دارویی باشد
   از تماس تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص روماتولوژی استفاده کنید

 13. سلام و وقتتون بخیر
  خانم و 40 ساله هستم. چند روزه انگشت شصت دست چپم درد میکنه بخصوص پایین ترین قسمت در محل اتصال به انگشت اشاره
  با فشار دادن این بخش درد پخش میشه اما اونقدر دردناک نیست که مثلا بدخواب بشم فقط حالت آزاردگی و درد دایمی دارم
  لطف میکنید راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   اگر تورم و قرمزی و یا گرم بودن دارد میتواند عفونت مطرح باشدو معاینه جهت ارزیابی عفونت لازم است
   به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 14. سلام ..الان حدود ۳ ۴ روزهست که انگشت کوچیک دست چپم درد میکنه ولی تو طی روز دردش کمتر میشه ومیتونم مشت کنم ولی وقتی صبح بلند میشم دردش زیاده و اصلا قابل مشت نیست لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام
   اگر تورم و قرمزی و یا گرم بودن دارد میتواند عفونت مطرح باشدو معاینه جهت ارزیابی عفونت لازم است
   در صورت عدم بهبودی به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 15. : چند روزه از خواب ک بیدار میشم انگشت حلقه دست چپم موقع باز کردن دستم گیر میکنه باز نمیشه و یکدفعه ب حالت پرش باز میشه هماهنگ با انگشتان دستم باز نمیشه و چند بار ک این حرکت رو انجام میدم عادی میشه

 16. با سلام و وقت بخیر
  من دختری هستم ۲۲ساله و دو روزی هست احساس درد در تمام مفاصل بدن دارم که این درد از امروز صبح در مفاصل انگشتان و مچ هر دو دستم بیشتر احساس می‌شد و شب هنگام موقع خواب نیز همچنین و مفاصل پاهایم نیز همچنین هیچ گونه ورمی مشاهده نمیکنم لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   درد بدن و مفاصل دو روزه میتواند بعلت عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی باشد فعلا مصرف استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت انجام شود
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

 17. سلام وقتبخیرپدرم انکلشتای دستش شدیددردمیکنه وقتی میگیره زیرآب دردقطع میشه اصلا نمیتونه بخوابه علت دردچی میتونه باشه خیلی هم سست وبی حاله

  • سلام
   معاینه و آزمایشات زیر جهت بررسی روماتیسم انجام شود
   cbc, diff ,EsR, crp, RF , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. سلام دختری15ساله هستم همیشه انگشتان دست و پام سرد بود الان چندتا از انگشتان دستم به اندازه ی یه نقطه آبی دیده میشه وسردم هست چی میتونه باشه لطفا راهنماییم کنین

  • سلام
   سردی انگشتان دست و پا میتواند بعلت کم خونی یا افت فشار خون باشد اما باتوجه به نقاط آبی باید معاینه شوید
   و آزمایشات زیر نیز انجام شود
   cbc, diff ,EsR, crp, RF , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 19. سلام مادرم به علت درد و یخ شدن هردودست و انگشتانش با نظر پزشک متخصص هردو دست جراحی شد ولی در بهبود بیماری و علایم ان هیچ فرقی نکره وهمچنان درد و سرد شدن دستش آزارش میدهد و فقط با خوردن انواع مسکن کمی آرام میشود آیا درمان یا داروی خاصی هست ؟

  • سلام
   باید معاینه شوند
   آزمایشات زیر نیز جهت بررسی روماتیسم انجام شود
   cbc, diff ,EsR, crp, RF , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. با سلام و عرض تشکر !!
  من ۱‌ ماه هست انگشت کوچک دست چپم درد میکند و هر روز بدتر میشود !!
  و چند روز هست انگشت بعدی هم درد میکند و تا مچ دستم تیر میکشد !! لطفان مرا راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   اگر سابقه ضربه و یا تورم و قرمزی ندارد
   فعلا استراحت انگشت و قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز
   در صورت عدم بهبودی به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

   • سلام دخترم ۱۲سالشه دو روز که انگشت شصت دست چپش درد مکنه میگه احساس میکنم بی حس میشه طوری که راحت نمی تونه دستشو مشت کنه .ممنون میشم اگه راهنمای کنید.

    • سلام
     سابقه ضربه و یا نیش حشره نداشته؟همراه با تورم و قرمزی و گرمی نیست؟
     باید معاینه شود تا عفونت و التهاب بررسی گردد

 21. سلام
  مفصل انگشت اشاره من ( اولین از کف دست )کمی ورم داره و درد میکنه، حتی خودکار هم به سختی دست میگیرم
  میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یکی تا سه روز میل کنید
   سعی کنید به دست خود استراحت دهید
   پس از یک هفته در صورت باقی ماندن درد به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. سلام
  انگشت اشاره دست چپ من در طول شبانه روز ممکنه ۲ الی ۳ بار شروع ب تیر کشیدن کنه و با مالش ۱ دقیقه ای باز خوب بشه منتها در هنگام کار یا باز و بست در ماشین حتی تیر میکشه میخواستم بدونم علتش چیه قبلش فعالیت سنگینی انجام ندادم و ضربه هم نخورده.ممنون

 23. سلام روزتون بخیر
  من حدود 1 ماه پیش 1 اثباب کشی داشتم تقریبا از همون موقع وقتی صبح ها از خواب بیدار میشم در قسمت بازوم 1 گرفتگی بدی ایجاد میشه که تقریبا تا نزدیکای ظهر دستم و به سختی تکون میدم گاهی دست راستم هست گاهی چپ و گاهی هم گردنم درد میگیره. از طرفی از مچ دستام درد داره و انگشتام موقع تکون دادن درد میگیره و حس میکنم که انگشتام وروم داره
  نوار عصب دادم که این و نوشته mild CTS aqt left , no evidence of radiculopathy found at current time

  • سلام
   شما دچار سندروم تونل کارپال خفیف هستید
   جهت درمان به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 24. سلام ..خسته نباشید
  حدود یه هفته هست انگشت شصت دست راستم متورم شده و درد می کنه..طوری که وقتی استراحت می کنم و بیدار میشم دردش شدیدتر و سفت هم هست ؛ در طول روز یکم نرمتر میشه.
  از گرما هم بیشتر درد می کنه
  ۲۹ سالمه ممنون میشم راهنماییم کنید.

 25. سلام شوهر من مدتی هست که انگشتان دستش در می‌کنند واین زمانی هست که انگشتانش را خم کند و همراه باورم است لطفاً راهنمایی کنید

 26. با سلام و احترام
  اقا 44 ساله هستم با وزن 76 و قد 178. مدت سه هفته هست که انگشت کوچک هر دو دستم از ناحیه بند اول از سر انگشت با لمس کردن و فشار معمولی درد دارد و هنگام مشت کردن دست هم درد دارد . جایی نخورده و متورم هم به نظر نمیاد. داروی خاصی نمیخورم، ورزش سنگین نمیکنم، رژیم مناسب غذایی دارم(منظور به پرخوری و اضافه خوری) خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید. سپاس

 27. سلام
  دوشصت دست من جوری درد میکنه که نمیتونم در بطری رو باز کنم در گروس استخوان دست لطفا راهنمایی فرمائید.

  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به شدت دردی که ذکر کردید باید معاینه شود و از نظر التهاب و عفونت بررسی شود
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 28. سلام خسته نباشید
  انگشت اشاره دست من به علت تایپ ،درد داره
  چطور میتونم درمانش کنم…ممنون.🙏🙏🙏

  • سلام
   استراحت
   کمپرس سرد
   مصرف دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد در موقع درد
   انجام حرکاتی در طول روز که سبب به بهبود میکند(از سایت آپارات دانلود کنید یا از فیزیوتراپ آموزش ببینید)

 29. سلام من ۴۰ سالمه جند وقتیه انگشت دست چپم وسطی درد وبعضی وقتها تیر می‌کشه ورگ رودستم ورم کرده لطفاً رآهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   دوست عزیز
   انگشت باید معاینه شود و از نظر انگشت ماشه ای و التهاب و عفونت بررسی شود
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 30. سلام وقت بخیر حدود 3 ماه است که انگشتان دستم مخصوصا سر انگشتانم قرمز میشود و میسوزد گاها کف دستانم هم قرمز میشود آزمایش خون دادم که ویتامین دی کم بود قرصش را دادند و چند تا رژیم غذایی ولی خوب نشدم تست اعصاب انگشتانم را دادم مشکلی نداشتم بعد از آن دکتر روماتولوژ رفتم آزمایش نوشتن که روماتیسم هم نداشتم واقعا کلافه شدم نمیدونم چه کار کنم؟ درد من بین همه انگشتان دستم به صورت چرخشی وجود دارد مثلا 2 هفته انگشت اشاره دست راستم درد میکند 3 هفته انگشت شصت چپ یا راست یا انگشت کوچک و…لطفا مرا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر