مجله پزشکی دکتر دکتر

نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

13 آبان 1398

629

بیماری‌های ارتوپدی
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

درد انگشتان دست می‌تواند ضربان دار، از نوع گرفتگی عضلات و یا همراه با درد باشد، این مشکل می‌تواند در هر کدام از انگشتان دست از جمله انگشت شست بروز پیدا کند. این عارضه معمولا ناشی از تصادف و یا دیگر مشکلات پزشکی است. در این مقاله به بررسی علت درد انگشتان دست می‌پردازیم.

در مقاله «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست» می‌خوانیم:


در بیش‌تر موارد درد انگشتان عارضه‌ای جدی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد. ولی با این همه اگر فرد بدون علت و به صورت غیر منتظره به این مشکل مبتلا شود، این عارضه‌ی دردناک می‌تواند نشانه‌ای از دیگر عارضه‌ها و مشکلات پزشکی فرد باشد.

علت درد انگشتان دست

1-جراحات دست

جراحت و آسیب دست یکی از شایع‌ترین و بیش‌ترین دلایل درد انگشتان دست است. آسیب‌های دست می‌تواند باعث ایجاد بریدگی‌های عمیق در انگشتان، احساس سوزش، شکستگی استخوان انگشتان دست و یا حتی آسیب بافتی و ماهیچه‌ای انگشتان شود.

آسیب‌های دست معمول که باعث این درد می‌شوند عبارتند از:

 • شکستگی انگشت: این مشکل معمولاً در هنگام حمل وسایل سنگین و یا در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.
 • بریدگی‌ها
 • شکستگی ناخن‌های انگشتان دست
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

2-شرایط پزشکی

دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب‌ها، ماهیچه‌ها و یا استخوان‌ها را درگیر می‌کنند هم می‌توانند باعث درد انگشتان شوند.

برای مثال در بیماری آرتروز (osteoarthritis (OA)) که یک بیماری تخریبی پیش‌رونده در غضروف مفاصل است، به علت تخریب غضروف‌ها، استخوان‌ها به هم ساییده شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. آرتروز در دست می‌تواند مفصل پایه‌ی انگشت شست، مفاصل میانی انگشتان و یا حتی نزدیکی ناخن انگشتان را درگیر کند.

دیگر مشکلات پزشکی که باعث درد در انگشتان دست می‌شوند، عبارتند از:

3-روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis به اختصار (RA)) یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد درد در مفاصل و در نهایت آسیب کل بدن می‌شود. آسیب مفصلی ناشی از این بیماری معمولاً در دو سمت بدن اتفاق می‌افتد  و این یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد.

4-پوکی استخوان

پوکی استخوان (osteoporosis) عارضه‌ای است که در آن استخوان‌ها درگیر می‌شوند، در داخل استخوان‌ها به صورت طبیعی فضاهایی خالی وجود دارد، در این بیماری اندازه‌ی این فضاها افزایش پیدا می‌کند و در نهایت استخوان حجم و قدرت خود را از دست می‌دهد

5-دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

دیستروفی ماهیچه‌ای (muscular dystrophy) به گروهی از بیماری‌های ارثی اطلاق می‌شود که به مرور زمان باعث ضعیف شدن و یا آسیب ماهیچه‌ای می‌شوند. این ضعف در نتیجه‌ی نبود پروتئینی مخصوص به نام دیستروفین (dystrophin) رخ می‌دهد، در واقع بدن برای عملکرد درست و کامل ماهیچه‌ها به این پروتئین نیاز دارد.

6-اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه

  اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت محافظ اطراف رشته‌های نورون موسوم به میلین (myelin) حمله کرده و آن را از بین می‌برد و در نهایت مغز به سختی می‌تواند سیگنال‌های هدایتی و حرکتی خود را به سراسر بدن ارسال کند.

7-سندروم تونل کارپال

در سندروم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) به عصب مدیان (median nerve) که از وسط دست می‌گذرد فشار بیش از حد اعمال شده و این عصب تا حدود زیادی فشرده می‌شود. این عصب مسئول ایجاد حس در انگشت شست، انگشت وسط و بخشی از انگشت حلقه است.

این عصب هم‌چنین ماهیچه‌ای که به انگشت شست متصل می‌شود را به حرکت وا می‌دارد. تورم داخلی مچ دست عامل فشار به عصب در سندروم تونل کارپال بوده و باعث بی حسی، ضعف و هم چنین مور مور شدن انگشت شست دست می‌شود.

8-اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ

اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ (systemic sclerosis) یک نوع بیماری خود ایمنی نادر است که در آن بافت و ظاهر پوست در نتیجه‌ی تولید بیش از حد کلاژن تغییر می‌کند. این عارضه علاوه بر پوست، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، قلب، سیستم گوارش، ریه‌ها و کلیه‌ها را هم درگیر می‌کند

9-سندرم رینو

سندرم رینود (Raynaud’s phenomenon) یک نوع اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که در آن جریان خون به سمت انگشتان دست و پا، گوش و بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. آب و هوای سرد و یا استرس هیجانی می‌تواند این سندروم را تحریک کند.

10-کورک

کورک (boils) عفونت‌های باکتری فولیکول‌های مو است که بافت‌های اطراف را هم درگیر می‌کند. زمانی که فولیکول مو عفونت می‌کند، ظاهری متورم و قرمز رنگ بر روی پوست پیدا می‌کند. کورک‌ها معمولاً در صورت، گردن، ران و باسن ایجاد می‌شوند.

11-گرهک

گرهک‌ها (nodules) نتیجه‌ی رشد غیر معمول بافتی هستند که معمولا در بافت‌های عمقی‌تر پوست و یا حتی اندام‌های داخلی هم‌چون تیرویید رشد می‌کنند. درصد بالایی از گرهک‌ها خوش خیم هستند.

12-کیست‌ها

کیست‌ها (cyst) کیسه‌هایی با غشای مجزا بوده که درون آن‌ها مایعات، هوا و دیگر مواد وجود دارد و حتی تقسیم سلولی هم در آن اتفاق می‌افتد. کیست در هر جایی از بدن یا زیر پوست رشد می‌کند. 

13-تومورها

تومورها (tumors) از تجمع سلول‌های غیر طبیعی به وجود می آیند. در تومورها پروسه‌ی طبیعی جایگزینی سلول‌های نو با سلول‌های پیر بر هم زده می‌شود. سلول‌های تشکیل دهنده‌ی تومور بدون اینکه بدن به آن‌ها نیازی داشته باشد، بزرگ شده و برخلاف سلول‌های پیر عادی هرگز از بین نمی‌روند. 

14- گیر افتادگی عصب

گیر افتادگی عصب یا Pinched Nerve در بازو، مچ و یا دست هم می‎تواند عاملی برای درد انگشتان دست باشد. 

شناخت انواع درد انگشتان دست

درد در ناحیه‌ی انگشتان دست می‌تواند توام با بی حسی و یا درد زیاد باشد، یا اینکه این عارضه می‌تواند دردی شدید و توام با احساس گرفتگی عضلات باشد. این درد می‌تواند به صورت ناگهانی آغاز شده و سپس از بین برود و یا اینکه توام با تورم باشد.

درد همراه با تورم

شکستگی انگشت همراه با تورم، درد شدید و تغییر رنگ پوست به رنگ‌های آبی و بنفش است. در برخی از موارد استخوان جدا شده و حتی ممکن است از پوست بیرون بزند.

درد در هنگام حرکت و درد ضربان دار

سندروم تونل کارپال و دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب و عضله‌ی دست و بازو را درگیر می‌کنند، باعث ایجاد این مشکلات می‌شوند:

 • درد ضربان دار در دست و انگشتان 
 • درد در هنگام حرکت انگشتان و یا چرخاندن مچ دست 
 • دشواری در هنگام نوشتن و یا تایپ کردن
 • لرزش دست 

درد شدید در انگشتان دست به علت قطع انگشت

در زمان قطع انگشت، استخوان انگشت یا شست از مفصل خود جدا می‌شود. در این زمان فرد درد بسیار شدید و زیادی را احساس خواهد کرد.

درد در ناحیه‌ی جراحت دیده

بریدگی روی انگشت می‌تواند دردناک باشد. بسته به اینکه بریدگی تا چه اندازه عمیق باشد شدت درد متفاوت بوده و گاهی در اطراف ناحیه‌ی بریدگی هم قرمز رنگ خواهد شد.

درد همراه با رشد کورک یا گرهک

اگر کورک و یا گرهک روی دست رشد کند به همراه درد انگشتان دست احتمالاً این عارضه‌ها هم دیده می‌شوند:

 • توده‌های آبدار
 • مناطق خشک و سخت بر روی پوست 
 • توده‌های متحرک در زیر سطح پوست 
 • توده‌ای که در هنگام لمس کردن دردناک می‌شود

تشخیص درد انگشتان دست

اگر انگشت دست دچار بریدگی شده باشد و یا توده‌ای بر روی آن رشد کرده باشد، پزشک با بررسی ساختار فیزیکی انگشت دست می‌تواند به راحتی عارضه را تشخیص دهد. اگر انگشتان دست دردناک شوند و هیچ نشانه‌‌ی مشخصی وجود نداشته باشد، برای تشخیص بهتر علت درد نیاز به اطلاعات بیش‌تری خواهد  بود.

زمانی که فرد به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک از او در مورد سابقه‌ی پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کند و حتی سابقه‌ی شغلی سوال می‌پرسد. دانستن پاسخ این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص درست مشکل را انجام دهد.

آزمایش‌های معمولی که برای تشخیص این عارضه انجام می‌شود، شامل آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس هستند.

آزمایش تصویربرداری اشعه ایکس یا رادیولوژی قادر است هرگونه شکستگی و یا هرگونه افزایش حجم غیر عادی در انگشتان دست و یا وجود توده را نشان دهد. اگر آزمایش تصویر برداری اشعه ایکس قادر به تشخیص مشکل نباشد، پزشک از دیگر روش‌های تصویربرداری و یا آزمایش‌های عصب و عضله استفاده می‌کند. تست عصب و عضله به پزشک کمک می‌کند تا آسیب‌های وارد شده به عصب را شناسایی کند.

درمان درد انگشتان دست

درد اگر به دلیل بریدگی، خراشیدگی و یا سوختگی باشد، با توجه به نوع و شدت آسیب ممکن است نیاز به داروهای آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی و پانسمان باشد.

در موارد خفیف و سطحی معمولاً بدون اینکه نیاز به درمان خاصی باشد، برطرف خواهد شد. تنها کاری که می‌شود در این مرحله انجام داد، این است که به منطقه‌ی مورد نظر زمان بدهیم تا بهبود یابد. اگر درد برای فرد ناخوشایند باشد، فرد می‌تواند از داروهای مسکنی که بدون نیاز به نسخه امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد، استفاده کند.

در صورت احتمال بیماری های روماتیسمی،آزمایش های دقیق و درمان متناسب با آن نیاز است.

منبع:

healthline

healthline

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست»

629 پاسخ به “نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست”

 1. الهه رادپیشه گفت:

  سلام خانمی ۳۷ ساله هستم انگشتان شست و مچم چند روزی درد می‌کنه خاستم راهنماییم کنین که چکار کنم ممنون

 2. آزاده گفت:

  علت درد شدید درد که باعث سر شدن وورم دست میشه چیست وبه چه متخصصی باید مراجعه کرد

 3. آزاده گفت:

  سلام خسته نباشین خانم دکتر یه مدت هست همسر م وقتی از خواب بیدار میشه درد انگشت بد داره طوری که به گریه می افته می گه هم سر میشه هم باد میکنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام من انگشتشونو نديدم اما شرخ حال به نقرس ميخوره

 4. محمد گفت:

  سلام من نزدیک صبح دست راستم درد می‌کنه بیشترین درد روی انگشتانم هست طوری درد داره که به گریه میکنم چکار باید بکنم ؟؟

 5. Wolfe گفت:

  سلام.الان مدتیه که بعد از کار که استراحت میکنم هردو دستم تمام انگشتهای هر دو دستم موقع استراحت درد شدیدی میگیره.که تا صبح چند مرتبه اتفاق می افتد لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.duff
   Esr crp
   Ldh
   Rf
   Ana
   Anca
   Anti ccp

 6. سیده عالیه حسینی گفت:

  سلام من مدتی است دو دستم کف دستو انگشتان درد شدید دارمطوری که دستان را میخوام مشت کنم خیلی درد میگیره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ana
   Anca
   Rf
   Anti ccp

 7. نداباقریه گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  حدود چهارماه هست بند انگشت سبابه دست چپم درد خفیف داشت ولی ماساژدادم دردشدیدتر شد ومتورم شد عکس گرفتم نرمال وطبیعی بود لطفا راهنمایی میکنید چکاری انجام بدم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر اينكه چيزي داخلش رفته بررسيش كنيداين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp

 8. خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

  سلام
  اگر ضعف و یا بی حسی و یا احساس گز گز دارید به متخصص مغز و اعصاب جهت معاینه باید مراجعه کنید

 9. ناشناس گفت:

  سلام دکتر
  من ۵۲ سالمه
  کف دستم و انگشت حلقه و انگشت کوچیکه دست چپم گاهی اوقات درد میکنه
  مچ دست راستمم وقتی کار میکنم درد میکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد نوار عصب عضله بگيريد و از نظر سندرم تونل كارپال بررسي شويد

 10. زهرا گفت:

  با عرض سلام و ادب یه سوال داشتم من بابام 45 سالشه. انگشت کوچیک بابام تو کار سنگ افتاده درد شدید داره باید چیکار انجام بده ممنونم اگه جواب بدین

 11. Asal گفت:

  سلام و عرض ادب
  خانمی هستم 34ساله حدود یک ماه پیش به دلیل درد قلب به مدت سه روز در بیمارستان بستری شدم بعدش که مرخص شدم اول شست دست راستم وپشت دستم بعدم مچ دستم کبود شد
  بعداز اوناهم انگشت کوچکم دردش شروع شد و دیگه خوب نشد خیلی سخت میتونم با دستم کار کنم
  لطف کنید راهنمایی کنید که دلیل دردم چی می‌تونه باشه وباید برای درمانش چه کاری انجام دهم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام.
   اول توضیح بدین مشکل قلب شما چی بوده و چه داروهایی در حال حاضر مصرف میکنید؟
   آیا آزمایشات انعقاد خون بررسی شده یا خیر؟

 12. مسلم زحمتکش مزنگانی گفت:

  با سلام وعرض ادب واحترام
  خانم من انگشتان دست و پایش چند وقتی است که همراه با درد است
  من با مطالعه ی چند مقاله حدس میزنم به استرس و مشکلات تنش زایی که برایش ایجاد شده ربط داشته باشد
  به نظر شما به چه تخصصی مراجعه کنم برای شروع درمان
  ممنون از وقتی که هدیه می کنید
  متشکرم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بهتره ابتدا یک آزمایش درخواست شه تا بعضی تشخیص ها رد شوند
   جهت معاینه و آزمایشات زیر جهت بررسی روماتیسم انجام شود
   cbc, diff ,EsR, crp, RF , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. عارفه گفت:

  سلام روز بخیر. دختر ۷ساله دارم که مدتیه انگشتان هردوتا دستش گاهی درد می کنه و بعد از نوشتن یک خط هم باید هی فشارشون بده تا آروم بشه و بعد دوباره می نویسه.مطمئنم که ضربه هم نخورده. آیا خطرناکه ؟ باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

 14. امیر علی گفت:

  سلام پسری 15 ساله هستم دیشب در حال شوخی کردن با دوستم در حال مشت کردن دستم ناگهانی به مشت دوستم برخورد کرد به انگشت کوچکم فشار زیادی وارد شد الان اگه بخوام خمش کنم درد میگیره ولی میتونم خمش کنم مشکل اینجاس نمیتونم به انگشت دیگم برسونم الان زیر انگشتم باد کرده و کبود شده انگشت کناری انگشت کوچکم هم یکم سیاه شده خمش می کنم یه جوری میشه ولی درد نمیگیره مشکل جدی هستش؟ باید برم دکتر؟ الان تکونش ندم درد نمیگیره اگه راهنمایی کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد عكس از انگشتتون بگيريد حتما

 15. فاطمه گفت:

  سلام دوروز که انگشت شستم درد گرفته رگاش تیر میکشه نمیتوانم انگشت شصتم رابه انگشت وسطی برسانم البته کار در منزل میزنم میشه راهنمایی بفرمایید

 16. ع.علیزاده گفت:

  سلام درد در استخوانهای دست شامل انگشتان و کف دست ومچ ،در هر دو دست.ابتدا کم بوده ولی به یکباره شدید شده حتی تا ساق دست امتداد می یابد.با کار کردن هم شدید تر میشود.ممکن هست بیماری حادی باشد؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه مفاصل و انگشتان و در صورت نیاز آزمایش خون و نوار عصب عضله انجام شود

 17. متین گفت:

  سلام من ۳۴ دارم
  حدود ۲۰ روز که مفاصل انگشتان دو دستم موقع برداشتن اجسام یا موقع خم کردنشون در میگیرن و احساس سنگینی و ورم دارم تو قسمت مفاصلشون
  و زانو چپم هم از همون موقع وقتی که چند دقیقه به حالت تا شدست موقع باز کردنش قفل میشه و با درد بازش میکنم
  ممکنه بفرمایید علتش چیه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   معاینه و آزمایشات زیر جهت بررسی روماتیسم انجام شود
   cbc, diff ,EsR, crp, RF , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 و…
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. زرین گفت:

  سلام وقت شما بخیر من یک پسر هشت ساله دارم که انگشت اشاره دست چپش اخرین مفصل اون ورم کرده و زمانی که فشار به انگشت بدیم درد میگیره دکتر بردم سی تی اسکن هم گرفتن گفتن یه ترک خیلی کوچیک داره که حتی نیاز به آتل هم نداره و خوب میشه الان چند ماه هست که تغییری نکرده راهنمایی میفرمائید چیکار باید بکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد ارتوپد ببينش عكس هم بگيريد مجدد

 19. اسماعیلی گفت:

  سلام . صبح ها که از خواب پا میشم مفاصل انگشتان دست راستم خشک میشه و بسختی میتونم حرکت بدم و قبلا فقط انگشت اشاره بود و حالا کلا همه انگشتان دست راستم درگیر شدن ، تقریبا انگشتان دستم جمع میشن و با فشار یکدفعه باز میشن و قبلا درد نداشتن ولی حالا درد هم دارند . لطفا اگه راهنمایی بفرمائید .
  سپاسگزارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط روماتولوژيست ويزيت شويد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   Ldh
   Rf
   Ana
   Anca
   Anti ccp

 20. مهدی گلی زاده گفت:

  سلام
  بنده مردی چهل ساله ام از روزی که فهمیدم
  چیزی به نام ناخن گرفتن هست کلا با ناخن گرفتن مشکل دارم یعنی یک حس خیلی بدی دارم .حالتی به دستانم دست میدهد .که به هیج جا نمیتوانم دست بزنم .فقط در ناخن های دست این مشکل را دارم .دوستانه هم دارم که پاهای آنها هم اینگونه هست .هر دکتری رفتم .دردم را ندانستند و دوایی برایم نبوده.این حس شبیه دستهایی که در حمام در آب داغ بوده که با کرم زدن برطرف میشود می‌باشد .ولی تا ناخن ها بلند نشوند درست نمی‌شود .لطفاً مرا راهنمایی کنین .از دوست و همکار.دوستان دکتر شما خواهشمندم .راهنماییم کنید

 21. علی گفت:

  سلام
  موقع کار چند ساعته با دست مثل کار بنایی در محل بند اول انگشت اشاره تورم به اندازه عدس احساس میکنم و بعد از چند روز استراحت رفع میشه مشکل کجاست
  ممنون

 22. مرضیه گفت:

  سلام.
  من چند وقتی هست که صبحها از خواب بیدار میشم انگشتهای دو تا دستم درد میکنه و باز کردن و گرفتن چیزی برام سخته. اما تا ظهر این درد کم میشه. علت چی میتونه باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين آزمايشات را انجام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Rf
   Ana
   Anca
   Anti ccp

 23. ی بنده خدا گفت:

  سلام من 15سال دارم و گاهی مصلا دوماهی 20روز شاید کمتر یا بیشتر انگشت شصت درستم درد میگیره خیلی درد داره گاهی دست چپم گاهی راست هیچ وقت نشده دوتاش باهم درد بگیره نه ضربه دیده نه جراحی هیچی دلیلش نمیدونم ایا این خطر ناکه فقط هم انگشت شصتم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل استفاده از موس كامپيوتر باشه يا استفاده زياد از گوشي

 24. جعفریان گفت:

  سلام. من ۳۵ ساله هستم و دردهای شدیدی در ناحیه گردن و کتف و بازو و مچ دست و انگشتان دستم دارم. بعضی مواقع درد دز بازوهام انقدر شدید میشه که احساس میکنم یک چاقو داره از داخل بازوهام را خراش میده و اصلا نمیتونم بالا ببرم. گاهی اوقات هم مچ دستم ورم میکنه و درد شدید داره. در مواقع شب هم کلا از شب تا صبح مدام از سری و حالت خواب رفتگی دستم بیدار میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص مغز و اعصتب معاينه شويد و نوار عصب عضله بگيريد

 25. فاطمه گفت:

  انگشتان دست راستم درد میکنه بجز انگشت شستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   بدليل كار مردن زياد با گوشي است

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   بدليل كار كردن زياد با گوشي است

 26. کیان گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه بیشتر اوقات حس میکنم انگشتای دستم و پاهام دارن کشیده میشن ولقعا نمیدونم چطور توصیفش کنم بین انگشتام یه حسی دارم که هی دلم میخواد بکشمشون لصلا هم اروم نمیشه این چیه ؟ واقعا نمیتونن با وجود این ارامش داشته باشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر استرس و اضطراب دارید جهت درمان آن اقدام کنید
   اگر استرس ندارید آزمایش
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,,, EsR, crp, vit d3 را انجام دهید

 27. مهری گفت:

  سلام حدود یک هفته است انتهای چهار انگشت دست راستم بدون اینکه ضربه خورده باشه بشدت درد داره چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين آزمايشات را انجام دهيد و اگر نرمال بود عكس بگيريد و توسط ارتوپد معاينه شويد:
   Cbc.diff
   Esr crp

 28. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر من 42 سالمه و یه مدت هست که بصورت چرخشی مفاصلم درد میکنه یعنی یه روز مچ دستم میگیره فردا انگشتام پس فردا قسمت بالای دستم بعد میره سمت بعدی و همین روال تکرار میشه دکتر ارتوپد رفتم گفت مشکلی نمیست و مکمل و کلسیم داده در ضمن من پرکاری تیرویید دارم میخوام بدونم الان چیکار کنم هنوز مشکلم رفع نشده البته فرد مضطربی هستم و زیاد غم و غصه می خورم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا اين آزمايسات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ana anca anti-ccp
   Rf
   Vdrl

 29. افتخاری گفت:

  باعرض سلام خسته نباشید مدتیه که انگشت دومم به طور ناگهانی و بیشتر در مواقع کار درد می گیرد. آیا شما راه درمان سریع و موثری دارید؟

 30. نژاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید پدرم حدودا ۵۵ سالشون و تقریبا از جوانی‌شون دو الی سه تا از انگشت های یک دستشون شدید درد میگیره خیلی دکتر رفتن اما فایده ای نداشت میشه بگید چیکار کنیم ؟چه راه هایی باعث کاهش درد میشه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، نوار عصب عضله بگيرن وضعيت عصب انگشتاشون مشخص شه
   كپسول گاباپنتن ١٠٠ ميلي گرم هر شب بخورند به كاهش درد كمك ميكنه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...