14 علت درد ساق پا به‌همراه درمان

احتمالا از انجام ورزش‌های سنگین یا دویدن طی مسافت‌های طولانی، دردی را در ساق پا خود احساس کرده‌اید. هر فعالیت شدید بدنی ممکن است با درد ساق پا همراه باشد. علت دردی که در این ناحیه از پا احساس می‌شود، ممکن است به آسیب حین ورزش و فعالیت بدنی یا مشکل در رگ‌های خونی، اعصاب، ماهیچه‌ها، مفاصل، بافت‌های نرم و استخوان مربوط باشد.

احساس هر نوع دردی در پاها عادی نیست و اگر پس از گذشت چند روز بهبود پیدا نکرد، لازم است به یک دکتر ارتوپد در تهران یا شهر خودتان مراجعه کنید. در این مطلب از مجله دکتردکتر قصد داریم برای آشنایی بیشتر شما با علت درد ساق پا و درمان آن، توضیحاتی را ارائه دهیم؛ تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

علت درد در ساق پا چیست؟

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که هر فردی در طول زندگی خود ممکن است آن را تجربه کند، احساس درد در ساق پا است. این درد گاهی به علت مشکلات جزئی به وجود آمده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما گاهی علت درد ساق پا بسیار جدی بوده و تا چند روز ادامه پیدا می‌کند. در این مواقع لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید. اما علت درد ساق پا، عموما موارد زیر است:

1. مشکلات عروقی

گاهی اوقات درد ساق پا هنگام راه رفتن به علت مشکلات عروقی و باریک شدن شریان‌ها است که باعث بی‌حسی یا احساس گرفتگی در پاها می‌شود. با وجود بیماری، شریان محیطی شخص در پاها نیز احساس سرما می‌کند و گاهی رنگ پا نیز کمی عوض می‌شود. معمولا ترک سیگار و تغییر برخی عادات بد رفتاری، در بهبود این وضعیت بسیار موثر است.

2. گرفتگی عضلات

در بسیاری از موارد علت درد ساق پا، گرفتگی عضلات است.  خستگی یا کم آبی عضلات باعث بروز این عارضه می‌شوند. گرفتگی عضلات دردی ناگهانی ایجاد می‌کند و گاهی اسپاسم آنقدر شدید است که توده‌ای سفت در زیر پوست احساس می‌شود که گاهی با قرمزی و تورم در اطراف آن همراه است. برخی از داروها نیز مانند دیورتیک‌ها و استاتین‌ها باعث ایجاد این مشکل می‌شوند.

دلایل درد ساق پا

3. آسیب عصب سیاتیک

گاهی اوقات فشرده شدن عصب سیاتیک در پایین ستون فقرات به درد ساق پا شدید منجر می‌شود. نشستن و ایستادن برای افرادی که دچار این مشکل شده‌اند، دشوار است‌. از عوامل مختلفی که باعث آسیب عصب سیاتیک می‌شود، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لیز خوردن
 • فتق دیسک
 • لغزش مهره‌ها
 • اسپاسم عضلات باسن و تنگی ستون فقرات.

پزشک معمولا برای درمان سیاتیک داروی ضد درد را به بیمار تجویز کرده و چند جلسه فیزیوتراپی را به او توصیه می‌کند. اما در صورتی که آسیب شدید باشد، به جراحی نیاز خواهد بود.

4. شین اسپلینت

در بسیاری از مواقع آسیبی که به پا وارد می‌شود، باعث بروز شین اسپلینت می‌شود. در صورتی‌که به‌علت استفاده بیش‌ازحد، عضلات نزدیک استخوان ساق پا پاره شوند، درد شدیدی در این ناحیه به وجود می‌آید. این درد معمولا در قسمت داخلی استخوان پا یا درشت‌نی احساس می‌شود.

5. سندروم بیش‌حرکتی مفاصل

سندروم بیش‌حرکتی مفاصل یک نوع اختلال ژنتیکی است که باعث انعطاف‌‌پذیری بیش‌از‌حد مفاصل می‌شود. در اثر این اختلال، درد شدیدی در مفاصل به وجود می‌آید. اگر انعطاف‌ پذیری مفاصل در ناحیه پاها به وجود آید، شخص در ساق پا خود درد زیادی را احساس می‌کند.

6. آترواسکلروز

هنگامی که چربی و کلسترول در رگ‌ها جمع شود، رگ‌ها سفت و باریک شده و فرد به بیماری آترواسکلروز مبتلا می‌شود. انسداد شریان‌های پا باعث می‌شود اکسیژن کافی به این قسمت نرسیده و ساق پا درد بگیرد.

7. تنگی کانال نخاعی علت درد ساق پا

گاهی اوقات ممکن است فضای داخلی ستون فقرات باریک شود و به اعصاب این ناحیه فشار وارد کند. در نتیجه شخص در پاهای خود احساس درد، سوزن‌ سوزن شدن، بی‌حسی و ضعف می‌کند. معمولا این مشکل با دارو و فیزیوتراپی برطرف می‌شود. اما گاهی پزشک برای درمان جراحی را لازم می‌داند.

8. التهاب تاندون

تارهای ضخیمی به نام تاندون‌ ماهیچه‌ها را به استخوان وصل می‌کنند. التهاب تاندون یا تاندونیت باعث دشوار شدن حرکت‌ مفصل شده و دردی را در این ناحیه از پا ایجاد می‌کند. در بیشتر مواقع تاندون‌های همسترینگ یا آشیل هستند که دچار چنین مشکلاتی می‌شوند.

9. تشکیل لخته خون در پا یا ترومبوز وریدی عمقی (DVT )

تشکیل لخته خون معمولا این عارضه در ران یا ساق پا تشکیل می‌شود. در برخی مواقع ترومبوز سیاهرگ عمقی هیچ علائمی نداشته و گاهی باعث درد، تورم پا و قرمزی آن می‌شود.

در صورت بروز چنین علائمی لازم است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید زیرا حرکت لخته خون می‌تواند به آمبولی ریه منجر شود. پزشک برای این گروه از بیماران داروهایی تجویز می‌کند که از تشکیل و رشد لخته خون جلوگیری خواهد کرد.

درد ساق پا بعد از پیاده روی

10. رگ‌های واریسی

گاهی درد ساق پا مربوط به رگ‌های واریسی است که در آن رگ‌ها حالت برامدگی پیدا می‌کنند.

11. نوروپاتی محیطی

هنگامی که در اعصاب بدن اختلال رخ می‌دهد، انتقال پیام‌های مغز به سایر قسمت‌های بدن با مشکل مواجه می‌شود. عواملی همچون بیماری دیابت، مصرف برخی داروها، جراحات و عفونت می‌تواند باعث بروز این بیماری شوند.

در صورتی‌که اعصاب پاها دچار اختلال شود، شخص در ساق پا خود احساس گزگز، بی‌حسی یا ضعف را تجربه کند.

12. کشیدگی عضلات از دلایل درد ساق پا

یکی از عارضه‌هایی که بیشتر در افراد ورزشکار دیده می‌شود، کشیدگی عضلات است. در ورزشکاران علت درد ساق پا در ورزش معمولا کشیدگی بیش از حد ماهیچه‌ها است. این درد بسیار شدید بوده و بلافاصله نیز بعد از ورزش شروع می‌شود.

حتی با لمس آن ناحیه، درد شدت بیشتری پیدا می‌کند. برای درمان این عارضه و کاهش درد می‌توان از کیسه یخ استفاده کرد. برای این کار باید طی چند روز هر ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی پاهای خود قرار دهید.

13. شکستگی تنشی استخوان ساق پا

گاهی اوقات شکستگی تنشی استخوان یک ترک کوچک روی استخوان ساق پا ایجاد می‌کند. هنگامی که بیش از حد از عضلات اطراف استخوان ساق پا استفاده می‌کنند، خطر رخ دادن این عارضه بیشتر می‌شود اما معمولا استراحت کافی به رفع این شکستگی کمک می‌کند.

فقط باید توجه داشته باشید که برای ۶ تا ۸ هفته نباید فعالیت سنگین و ورزش انجام دهید. در غیر این صورت آسیب به استخوان بیشتر خواهد شد.

14. آرتروز یکی از علت‌های درد ساق پا

از شایع‌ترین بیماری مربوط به مفاصل، می‌توان به بیماری آرتروز اشاره کرد. در صورتی‌که آرتروز در ناحیه لگن، ساق پا، زانو یا مچ پا ایجاد شود، راه رفتن را برای فرد مشکل خواهد کرد. این بیماری باعث ایجاد درد، تورم و سفتی مفاصل شده و روی فعالیت‌های روزمره نیز تاثیر می‌گذارد.

متاسفانه برای آرتروز درمانی وجود ندارد اما برخی تمرینات ورزشی و حفظ وزن مناسب تا حدودی به کاهش علائم آن کمک می‌کند و انجام حرکات کششی برای درد ساق پا نیز ممکن است مناسب باشد.

علت درد ساق پا بعد از عمل دیسک کمر چیست؟

گاهی اوقات برخی از افراد پس از انجام عمل جراحی دیسک کمر، دردی در ساق پای خود احساس می‌کنند. علت این درد ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

 • بهبود عصب‌های کمر پس از جراحی
 • التهاب پس از جراحی
 • آسیب عصب در حین جراحی
 • فتق دیسک ثانویه
 • اسپاسم عضلانی

راه‌های درمان درد ساق پا

معمولا درمان درد ساق پا به میزان شدت آن بستگی دارد. به عبارتی گاهی درد خفیف بوده و با درمان‌های خانگی یا طب سنتی کاملا رفع می‌شود. اما گاهی به دلیل وارد شدن آسیب جدی به ساق پا، درد و التهاب آن به روش‌های ساده تسکین پیدا نمی‌کند. در این موارد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

 

دلایل درد در ساق

روش‌های بدون جراحی

روش‌های غیر از جراحی درمان درد ساق پا شامل موارد زیر می‌شود:

طب سنتی

در طب سنتی توصیه می‌شود برخی از مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار داده یا در هنگام احساس درد در ساق پا خود، از مواد طبیعی به صورت ضماد استفاده کنید. این مواد عبارتند از:

۱. لیمو

لیمو خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به تنظیم PH کمک می‌کند. به همین دلیل می‌تواند در تسکین درد موثر باشد. لیمو را هم می‌توانید به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده کنید.

۲. آب آلبالو

آلبالو خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی داشته و نوشیدن آب آن تا حد زیادی به کاهش درد ساق پا کمک می‌کند.

۳. روغن خردل

یکی از روش‌های درمان درد عضلات، استفاده از روغن‌های موضعی برای ماساژ دادن محل درد است. روغن خردل خاصیت التیام‌ دهندگی زیادی دارد.

۴. زردچوبه

زردچوبه خاصیت ضد التهابی داشته و دارای کورکومین است. برای استفاده از آن باید دو قاشق غذاخوری از آن را با یک قاشق روغن کنجد یا روغن زیتون ترکیب کنید و خمیر بدست آمده را روی محل درد بگذارید.

روش خانگی درمان درد ساق پا

درمان درد ساق پا به روش خانگی شامل تغییر سبک زندگی و داشتن تغذیه‌ای سالم و مناسب است. علاوه بر این روش‌های زیر برای درمان درد پا در جوانان و کهنسالان پیشنهاد می‌شود:

 • غذا خوب جویده شود؛
 • از کمپرس آب سرد استفاده کنید؛
 • همراه با غذا اصلا آب، نوشابه یا دوغ ننوشید؛
 • حداقل میان زمان خواب و شام باید سه ساعت فاصله باشد؛
 • پاها را در معرض سرما قرار ندهید و با ساق‌بند آن‌ها را گرم نگه دارید؛
 • و حمام نمکی بگیرید.

درمان درد ساق پا با ورزش

معمولا ورزش کردن به تقویت عضلات پا کمک کرده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. ورزش باعث می‌شود عضلات در مقابل ضربه مقاوت بیشتری داشته و قوی‌تر شوند. گاهی برای درمان درد ساق پا نیز می‌توانید از روش‌های ورزشی زیر استفاده کنید:

 • کشیدن ساق پا در حالت ایستاده
 • کشیدن ساق پا با پارچه یا حوله
 • بالا بردن پاشنه‌ی پا

درمان درد ساق پا

روش دارویی درمان درد ساق پا

گاهی اوقات درد ساق پا با هیچ‌کدام از روش‌های خانگی یا دارویی درمان نشده و لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی وضعیت شما، داروهای مسکن و ضددردی مانند ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپروکسن و پاراستمول را تجویز می‌کند تا درد پا را کاهش دهد.

به جز ناپروکسن و پاراستمول، سایر داروها را می‌توانید بدون نسخه هم از داروخانه تهیه کنید. فقط درصورتی که به پرفشاری خون مبتلا هستید، آسم یا ناراحتی قلبی دارید حتما زیر نظر پزشک این داروها را مصرف کنید. پمادها هم می‌توانند التهاب را کاهش داده و درد را تسکین دهند. بهترین پماد برای درد ساق پا، پمادهای موضعی با ترکیبات گیاهی هستند.

روش جراحی درمان درد ساق پا

تحت شرایط خاصی ممکن است درد ساق پا در اثر ضربه ایجاد شده و رباط یا تاندون پا پاره شود. در این وضعیت روش‌های سنتی، خانگی یا دارویی تاثیری در بهبود وضعیت پا نداشته و بیمار باید سریعا جراحی شود.

این جراحی باید زیر نظر متخصص ارتوپد انجام گیرد. حتی گاهی درد ساق پا بعد از عمل رباط صلیبی ادامه پیدا می‌کند؛ زیرا بهبود محل جراحی به زمان نیاز دارد و طی دوره‌های منظم، باید زیر نظر پزشک قرار بگیرید.

از درد ساق پا خلاص شوید!

در این مطلب به طور کامل به بررسی عوامل ایجاد کننده درد در ساق پا پرداختیم و روش‌های درمانی آن را نیز معرفی کرده‌ایم. در برخی موارد درد ساق پا کاملا عادی بوده و با روش‌های خانگی به طور کامل رفع می‌شود. اما گاهی این درد به دلیل وجود یک مشکل جدی در بدن بوده و لازم است به پزشک مراجعه کنید. برای این مورد می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

آیا تا به حال شما در ساق پا خود احساس درد کرده‌اید؟ از چه روشی برای درمان کمک گرفته‌اید؟ لطفا روش‌ها و نظرات خود را با ما و خوانندگان این مطلب درمیان بگذارید.

سوالات متداول علت درد ساق پا

معمولا درد جلوی ساق پا در اثر علل مختلفی ایجاد می‌شود. مشکلاتی مانند ساییدگی، ضربه، آسیب به مفاصل، استخوان‌ها و تاندون‌ها ممکن است به درد جلوی ساق پا منجر شود.

معمولا گرفتگی عضلات و آسیب به عصب سیاتیک باعث ایجاد درد و گرفتگی در پشت ساق پا می‌شود. اگر در قسمت ماهیچه پشت ساق پا دچار گرفتگی و اسپاسم شدید، اصلا نگرانی نشوید؛ زیرا این عارضه بعد از مدتی برطرف می‌شود. اما در صورتی که این مشکل به طور مداوم تکرار شد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

درد ساق پا یکی از عوارض بارداری به‌ خصوص در سه ماهه دوم و سوم است. انقباضات غیرارادی که در عضلات پاها در شب رخ می‌دهد، در این دوره شایع بوده و ممکن است هر دو پا را نیز درگیر کند.

 در دوران بارداری به علت تغییرات در گردش خون و فشار وارد شده به ماهیچه‌ها به دلیل وزن اضافی، درد ساق پا کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

اگر به پیاده‌ روی عادت نداشته باشید یا مسافت زیادی را راه بروید، به دلیل استفاده بیش از حد از عضلات پا، درد ساق پا کاملا طبیعی خواهد بود. این درد معمولا با استراحت و کمپرس یخ برطرف می‌شود. اما در صورتی که درد پا بعد از پیاده‌ روی یا ورزش شدید رخ دهد، این احتمال وجود دارد که گردش خون در پا کاهش پیدا کرده باشد. پزشکان این عارضه را آرترواسکلروز می‌نامند.

گاهی اوقات به علت ضعیف بودن ماهیچه‌های پا، ساق پاها در زمان دویدن درد می‌گیرند. پزشکان علت اصلی درد ساق پا در دویدن را عدم تعادل رباط‌ها و ماهیچه‌ها می‌دانند. این نوع درد معمولا به ضعف همسترینگ و عضلات چهار سر ران مربوط است.

یکی از مشکلات شایعی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، گرفتگی عضلات هنگام خواب است. علت اصلی این عارضه هنوز مشخص نشده است. اما احتمالا خستگی عضلات و مشکلات عصبی در طول روز، باعث بروز این مشکل می‌شود. با افزایش سن احتمال درد پا در خواب یا در شب بیشتر خواهد شد.

یکی از شایع‌ترین درد‌ها در خانم‌ها، درد ساق پا در دوران عادت ماهیانه یا پریودی است. علت اصلی این مشکل به طور مستقیم به عادت ماهیانه و تغییرات هورمونی متناسب با آن مربوط می‌شود.

با فعال شدن پروسه‌های التهابی در بدن و تغییرات هورمونی مانند کاهش استروژن در بدن، آستانه درد در بدن کاهش پیدا می‌کند. به دلیل ارتباطی که میان اعصاب نخاعی وجود دارد، درد از کمر به ساق پا منتقل می‌شود.

تغییر در سلول‌های استخوان می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود. علاوه بر این ممکن است سرطان در نواحی دیگر مثل کبد، کلیه و روده ظاهر شده و به استخوان متاستاز دهد.

اولین علامت سرطان، درد و است که در اوایل بیماری این درد فقط شبانه است اما بعد از مدتی ساعات درگیری فرد با درد بیشتر می‌شود. درصورتی که استخوان درشت‌‌نی یعنی استخوان مابین مچ و زانو درگیر سرطان شود، فرد درد زیادی را ناحیه ساق پا و مچ احساس خواهد کرد.

به علت تغییر در هورمون‌ها، در دوران بارداری تغییرات زیادی در اندازه عضلات به وجود می‌آید‌ و عضلات کشیده و شل می‌شوند. اما پس از بارداری و طی زایمان طبیعی، این بافت‌ها دوباره سفت شده و می‌توانند باعث ایجاد درد بدن و عضلات مادر شوند.

پس از طناب زدن عضلات ساقه پا دچار کشیدگی شده و فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود. این موضوع باعث می‌شود در ساق پاهای خود احساس درد کنید.

سیستم گردش خون وظیفه خون رسانی به تمام نقاط بدن را دارد. علاوه بر این، سیستم گردش خون باید خلاف جاذبه نیز کار کند و خون را از پاها به قلب برگرداند. این موضوع نشان دهنده آن است که هر گونه اخلال در سیستم گردش خون یا قلب، روی پاها تاثیر می‌گذارد.

کم‌کاری غده تیروئید تعادل میان هورمون‌ها را از بین می‌برد. این اتفاق زمینه را برای بروز دردهای مفصلی، ضعف عضلانی و درد ساق پا فراهم می‌کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
215 نظرات
 1. احمد می گوید

  سلام وقت بخیر بنده ۵۴ سال سن دارم حدود ۲۵ ساله هر دو ساق پا مخصوصا روی ساق پا از زانو تا مچ پا درد شدید دارم الان مدت یک ساله روی ساق های پاهایم درد و احساس سوزش و گز گز دارم و روی هر دو پاهایم از مچ تا انگشتام درد دارم و ارتروز تمام بدنم را گرفته مدت ۲۰ روز پیش هم تزریق کمر هم داشتم خوب نشده که هیچ بدتر هم شدم درد کمرم بیشتر یک طرف کمرم است ممنون

 2. امنه نصاری می گوید

  سلام من ۴۳ سال هستم از کمرم تا پشت پاهام درد دارن وقتی هم بشینم و پاهام خم کنم میخواهم بلند بشم پشت پاهام درد می کنه باید ی لحظه بایستم تا بتونم راه برم دکتر هم نرفتم چون مسکن میده و دوست ندارم عادت کنم به قرص لطفا راهنمایی کنید زیاد هم کار نمی کنم بیشترش استراحت دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست گرامی باید معاینه شوید زیرا دردی که از کمر شروع و به پشت پا تیر میکشد میتواند مطرح کننده دیسک کمر باشد

 3. فاطمه غلامی می گوید

  سلام من35سالمه.www حدود سه ماهه که از زانوی چپ به پایینم دردمیکنه به طوری که ساق پا وآرنجم هم درگیرند.این دردبیشتر موقع استراحت هست وقتی میشینم یا شب ها موقع خواب. اگر میشه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به معاینه می باشد
   به پزشک مراجعه کنید

 4. جمال می گوید

  سلام من از خیلی وقت پیش یعنی ممکنه سال‌هاست که این مسئله وجود داره وقتی می خوام برم خرید یا هر جای دیگه ای تا میرسم دم در که برم بیرون دیگه تقریباً ساق پام خسته شده نمیدونم این آیا میتونه نشانه عدم توازنی در بدن من باشه چون آزمایش‌هایی تیروئید ویتامین d و غیره را گرفتم چیزی نبوده مشکل خاصی نیست فقط یه مقدار ویتامین d کم داشتم که با قرص حل کردم. باز احساس می کنم مشکلم حل نشده آیا این میتونه علامت کمبودی در بدن من باشه ممنون میشم . ساق پام واقعاً پس از یه مدت کمی پیاده روی خسته میشه ممنون میشم پاسخ بدید

 5. عیسی عارف می گوید

  سلام.من 37 سالمه.کاسب هستم اکثرا سر پا هستم.الان رگهای ساق پام خیلی شدید منقبض میشوند..نمیدونم چیکار کنم.؟میشه راهنمایی کنید.ممنون.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با شرایط شما بهترین کار کاهش وزن است
   اگر BMI شما بالاتر از حد نرمال می باشد کاهش وزن با رژیم غذایی و ورزش کمک زیادی به شما می کند

 6. R می گوید

  سلام حدود 5 ماهه که احساس ضعف و خستگی و درد خفیف دارم ساق پا(جلو) اوایل فقط شبها اینطور میشدم اما حالا روزها هم گاهی دچار این احساس میشم میشه کمک کنید؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش ،CBC,فریتین،کلسیم،منیزیوم ،ویتامین د بدهید تا از نظر فقر اهن و کمبود کلسیم و .. بررسی شوید

 7. علی می گوید

  سلام خسته نباشید .من گاهی عضلات پشت ساق پا قبلا خیلی درد میگرفت برا چن ثانیه بعد خوب میشد رفتم دکتر آزمایش نوشت گفت کمبود شدید ویتامین d دارم بعد از مصرف d3 بهتر شدم و دیگر مثل قبلا نیست ولی بعضی موقع هام یه مقدار احتیاج به ماساژ دارم آیا هنوز باید پیش متخصص برم و میدونم کلسیم بدنم خیلی خوب بود.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ماهیانه یک عدد ویتامین د مصرف کنید

 8. هومن می گوید

  سلام اقای28ساله هستم مدت1ماهه که از زانو به پایین درد دارم که با رفتن به حمام این درد بیشتر میشه.و تا چند روز از زانو به پایین شدیدا عرق میکنه پاهام سرد میشن به پزشک مراجعه کردم ازمایش روماتیسم ئ تب مالت دادم که منفی شد و ویتامینd3 و کلسیم و منکزیم سطح مناسبی داشتن و پزشک گفتن که مشکل خاصی نیست…
  الا من هنوز درد دارم خواستم راهنمایی بفرمایید

 9. شاپور طهماسبی می گوید

  سلام من دوسه ساله زمستونا شب توخواب ساق پاهام درد میگیره و کلا ساق پاهام زیاد کبود وسرخ میشن حتی اگه یه پامو در حالت نشسته بزارم رو اون پام هر دو پا تومحل اتصال سرخ وکبود میشن. بعضی مواقع هم توزمستونا خون مردگی وکبودی مخصوصا ساق پای راستم میبینم.خودم احساس میکنم خون به قسمتای پایین پام نمیرسه بیشتر سمت راست.وساق پام سردشون میشه ممنون اگه راهنمایی کنید .طهماسبی از ایذه خوزستان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست گرامی
   شما باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3را انجام دهید
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 10. راحله می گوید

  سلام و عرض ادب
  من ۲۹ سالم هست. و حدودا هر دو ماه یکبار به مدت چند روز درد شدیدی در هر دو زانو و عضلات ساق پا بهم دست میده.
  این درد با دست زدن به عضلات پا و زانو هم حس میشه.
  و زمانیکه پاهام بی حرکت است به شدت شدید و سفت میشه پاهام و راه رفتن سخته برام. به مرور که راه میرم درد کمتر و نرم تر میشه عضلات پام.
  به خصوص صبحا بعد از بیدار شدن شدید هست.
  من کم کاری تیرویید دارم که کاملا کنترل هست و قرص میخورم.
  و هر زمان آزمایش دادم کمبود کلسیوم و منیزیوم نداشتم و ویتامین d و گلبول های سفیدم کم بوده که
  قرص ویتامین d و فولیک اسید مصرف میکنم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز بهتر است با مراجعه به متخصص داخلی فاکتورهای التهابی هم چک شوند
   اگر دچار درد در مفاصل کوچک انگشتان دست و پا هم هستید از نظر بیماری های روماتولوژی هم بررسی گردید

 11. زهرا می گوید

  سلام.من دختر ۲۴ ساله هستم.که وقتی دراز میکشم بخوابم پاهام از کمرم تا کف پام همش درد میکنه .وقتی از خواب بیدار میشم پاهام از شدت درد نیم ساعت در رخت خواب باقی میمانم و بعد درد از بین میره.
  اگه بلافاصله از خواب بیدار بشم بزور بلند میشم و بعد فورا درد از بین میره اما احساس خستگی میکنم.
  قد ۱۵۴
  وزن ۴۲
  ۲۴ ساله

  1. مشاور سلامتی می گوید

   دوست عزیز
   شما باید ابتدا آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3 را انجام دهید

 12. elahe می گوید

  سلام خوب هستید من خواهرم پای سمت راستش خیلی دردمیکنه درحدی ک نمیتونه راه بره میخاستم بینم از چیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 13. محمد می گوید

  خسته نباشين مادرم خيلي وقته كه زانو درد داره بعد يه مدت درد به قسمت قوزك پا منتقل ميشه بعد مدتي درست ميشه ونميتونه خوب راه بره مو دكتر هم خيلي برديم نتيجه نگرفتيم ميتونم واسش قرص هاي مولتي ويتامين بگيرم استفاده بكنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله میتوانید

 14. بنیامین می گوید

  سلام من ۲۷ سالمه و چند سالی هست که در مچ و پشت ساق پا احساس درد دارم. شبها قبل از خواب درد بیشتر میشه و پاهام رو فشار می دم به هم تا درد تسکین پیدا کنه در حال حاضر مچ دستام هم یک درد خفیف داره. بیشتر اوقات احساس خستگی می کنم .و درد در پایین کمر و استخان لگن هم دارم
  ممنون می شم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   ابتدا باید آزمایش های زیر انجام شود تا عللی همچون کمبود کلسیم و ویتامین د۳ و روماتیسم بررسی شود
   , cbc, diff ,bun ,cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 , ESr ,crp, RF

 15. ام البنین می گوید

  سلام من دختر ۱۷ساله ام پاهام خیلی درد میکنه از ساق پا به پایین هرودو پام درگیر تقریبا هروز این درد دارم بعضی وقتا بیشترم میشه در حدی که پام بی اراده تکون میخوره البته این اتفاق یک الی دوبار بیشتر تکرار نشد بعد درد متغیروسط زانوم کف پام و بعضی وقتا کلشو..

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا آزمایش , cbc, diff , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3, esr,crp, R.f انجام شود

 16. کوروش می گوید

  با عرض سلام و ادب وخسته نباشید..همسربنده مدت یکسال است که پادرد دارد طوری شده که شبها باید۲ساعت مساژبدیم همراه باپمادویکس تا اروم بگیره چندباربه پزشک مراجعه کرده ولی متاسفانه فقط مسکن بهش میدن اگه امکانش هست یه راهنمایی بفرمائید انشاالله که خداوند خیرتون بده آگه دکتری هم دراصفهان می شناسید معرفی کنید ممنونم از بزرگواریتون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   ابتدا باید آزمایش های زیر انجام شود تا عللی همچون کمبود کلسیم و ویتامین د۳ و روماتیسم بررسی شود
   , cbc, diff ,bun ,cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 , ESr ,crp, RF

 17. سونیا می گوید

  سلام من چند سالی هست که پاهام از ساق پا تا موچ پاهام درد شدیدی دارد و همیشه ورم دارند
  در ماه عضلات پام میگیره و کبود میشه
  به دکتر ارتوپدی هم مراجعه کردم گفته نرمی استخوان دارید با تجویز داره چند ماه دردش کمتر شده اما مجددا دوباره دردش شروع شده
  مشکل چیه ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  سونیا ۱۵ ساله

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   آزمایشات زیر انجام شود و به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید
   cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   Esr,crp,RF

   1. امیر می گوید

    سلام شبها قبل از خواب جفت پا هام درد میگیرند جوری که بچه هام ماسج میدند تا خواب برم فقط قبل از خواب پا درد دارم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     دوست عزیز
     شما باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3 انجام دهید

 18. Shaghayegh می گوید

  سلام خواهرم14سالشه و درد ناگهانی در پای چپش داره و میگه بیشتر میشه و رو به بالا تر میره میخواستم بپرسم علتش چیه و آیا خطرناک هست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به معاینه توسط ارتوپد می باشد

 19. اکبری می گوید

  سلام من رماتیسم مفصلی دارم ولی الان چند وقته پاهام از زانو به پایین درد شدیدی داره که حتی نمیتونم شبا بخوام لطفا راهنمایی بفرمایید چکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوز داروهای خود را زیر نظر متخصص داخلی یا فوق تخصص روماتولوژی تنظیم کنید
   آزمایش کلسیم و ویتامین د۳و منیزیوم بدهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر