نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

 • 1398-08-13
 • ۳۰۶۲۱۱ بازدید
 • 410
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

درد انگشتان دست می‌تواند ضربان دار، از نوع گرفتگی عضلات و یا همراه با درد باشد، این مشکل می‌تواند در هر کدام از انگشتان دست از جمله انگشت شست بروز پیدا کند. این عارضه معمولا ناشی از تصادف و یا دیگر مشکلات پزشکی است. در این مقاله به بررسی علت درد انگشتان دست می‌پردازیم.

در مقاله «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست» می‌خوانیم:


در بیش‌تر موارد درد انگشتان عارضه‌ای جدی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد. ولی با این همه اگر فرد بدون علت و به صورت غیر منتظره به این مشکل مبتلا شود، این عارضه‌ی دردناک می‌تواند نشانه‌ای از دیگر عارضه‌ها و مشکلات پزشکی فرد باشد.

علت درد انگشتان دست

1-جراحات دست

جراحت و آسیب دست یکی از شایع‌ترین و بیش‌ترین دلایل درد انگشتان دست است. آسیب‌های دست می‌تواند باعث ایجاد بریدگی‌های عمیق در انگشتان، احساس سوزش، شکستگی استخوان انگشتان دست و یا حتی آسیب بافتی و ماهیچه‌ای انگشتان شود.

آسیب‌های دست معمول که باعث این درد می‌شوند عبارتند از:

 • شکستگی انگشت: این مشکل معمولاً در هنگام حمل وسایل سنگین و یا در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.
 • بریدگی‌ها
 • شکستگی ناخن‌های انگشتان دست
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

2-شرایط پزشکی

دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب‌ها، ماهیچه‌ها و یا استخوان‌ها را درگیر می‌کنند هم می‌توانند باعث درد انگشتان شوند.

برای مثال در بیماری آرتروز (osteoarthritis (OA)) که یک بیماری تخریبی پیش‌رونده در غضروف مفاصل است، به علت تخریب غضروف‌ها، استخوان‌ها به هم ساییده شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. آرتروز در دست می‌تواند مفصل پایه‌ی انگشت شست، مفاصل میانی انگشتان و یا حتی نزدیکی ناخن انگشتان را درگیر کند.

دیگر مشکلات پزشکی که باعث درد در انگشتان دست می‌شوند، عبارتند از:

3-روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis به اختصار (RA)) یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد درد در مفاصل و در نهایت آسیب کل بدن می‌شود. آسیب مفصلی ناشی از این بیماری معمولاً در دو سمت بدن اتفاق می‌افتد  و این یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد.

4-پوکی استخوان

پوکی استخوان (osteoporosis) عارضه‌ای است که در آن استخوان‌ها درگیر می‌شوند، در داخل استخوان‌ها به صورت طبیعی فضاهایی خالی وجود دارد، در این بیماری اندازه‌ی این فضاها افزایش پیدا می‌کند و در نهایت استخوان حجم و قدرت خود را از دست می‌دهد

5-دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

دیستروفی ماهیچه‌ای (muscular dystrophy) به گروهی از بیماری‌های ارثی اطلاق می‌شود که به مرور زمان باعث ضعیف شدن و یا آسیب ماهیچه‌ای می‌شوند. این ضعف در نتیجه‌ی نبود پروتئینی مخصوص به نام دیستروفین (dystrophin) رخ می‌دهد، در واقع بدن برای عملکرد درست و کامل ماهیچه‌ها به این پروتئین نیاز دارد.

6-اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه

  اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت محافظ اطراف رشته‌های نورون موسوم به میلین (myelin) حمله کرده و آن را از بین می‌برد و در نهایت مغز به سختی می‌تواند سیگنال‌های هدایتی و حرکتی خود را به سراسر بدن ارسال کند.

7-سندروم تونل کارپال

در سندروم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) به عصب مدیان (median nerve) که از وسط دست می‌گذرد فشار بیش از حد اعمال شده و این عصب تا حدود زیادی فشرده می‌شود. این عصب مسئول ایجاد حس در انگشت شست، انگشت وسط و بخشی از انگشت حلقه است.

این عصب هم‌چنین ماهیچه‌ای که به انگشت شست متصل می‌شود را به حرکت وا می‌دارد. تورم داخلی مچ دست عامل فشار به عصب در سندروم تونل کارپال بوده و باعث بی حسی، ضعف و هم چنین مور مور شدن انگشت شست دست می‌شود.

8-اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ

اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ (systemic sclerosis) یک نوع بیماری خود ایمنی نادر است که در آن بافت و ظاهر پوست در نتیجه‌ی تولید بیش از حد کلاژن تغییر می‌کند. این عارضه علاوه بر پوست، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، قلب، سیستم گوارش، ریه‌ها و کلیه‌ها را هم درگیر می‌کند

9-سندرم رینو

سندرم رینود (Raynaud’s phenomenon) یک نوع اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که در آن جریان خون به سمت انگشتان دست و پا، گوش و بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. آب و هوای سرد و یا استرس هیجانی می‌تواند این سندروم را تحریک کند.

10-کورک

کورک (boils) عفونت‌های باکتری فولیکول‌های مو است که بافت‌های اطراف را هم درگیر می‌کند. زمانی که فولیکول مو عفونت می‌کند، ظاهری متورم و قرمز رنگ بر روی پوست پیدا می‌کند. کورک‌ها معمولاً در صورت، گردن، ران و باسن ایجاد می‌شوند.

11-گرهک

گرهک‌ها (nodules) نتیجه‌ی رشد غیر معمول بافتی هستند که معمولا در بافت‌های عمقی‌تر پوست و یا حتی اندام‌های داخلی هم‌چون تیرویید رشد می‌کنند. درصد بالایی از گرهک‌ها خوش خیم هستند.

12-کیست‌ها

کیست‌ها (cyst) کیسه‌هایی با غشای مجزا بوده که درون آن‌ها مایعات، هوا و دیگر مواد وجود دارد و حتی تقسیم سلولی هم در آن اتفاق می‌افتد. کیست در هر جایی از بدن یا زیر پوست رشد می‌کند. 

13-تومورها

تومورها (tumors) از تجمع سلول‌های غیر طبیعی به وجود می آیند. در تومورها پروسه‌ی طبیعی جایگزینی سلول‌های نو با سلول‌های پیر بر هم زده می‌شود. سلول‌های تشکیل دهنده‌ی تومور بدون اینکه بدن به آن‌ها نیازی داشته باشد، بزرگ شده و برخلاف سلول‌های پیر عادی هرگز از بین نمی‌روند. 

14- گیر افتادگی عصب

گیر افتادگی عصب یا Pinched Nerve در بازو، مچ و یا دست هم می‎تواند عاملی برای درد انگشتان دست باشد. 

شناخت انواع درد انگشتان دست

درد در ناحیه‌ی انگشتان دست می‌تواند توام با بی حسی و یا درد زیاد باشد، یا اینکه این عارضه می‌تواند دردی شدید و توام با احساس گرفتگی عضلات باشد. این درد می‌تواند به صورت ناگهانی آغاز شده و سپس از بین برود و یا اینکه توام با تورم باشد.

درد همراه با تورم

شکستگی انگشت همراه با تورم، درد شدید و تغییر رنگ پوست به رنگ‌های آبی و بنفش است. در برخی از موارد استخوان جدا شده و حتی ممکن است از پوست بیرون بزند.

درد در هنگام حرکت و درد ضربان دار

سندروم تونل کارپال و دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب و عضله‌ی دست و بازو را درگیر می‌کنند، باعث ایجاد این مشکلات می‌شوند:

 • درد ضربان دار در دست و انگشتان 
 • درد در هنگام حرکت انگشتان و یا چرخاندن مچ دست 
 • دشواری در هنگام نوشتن و یا تایپ کردن
 • لرزش دست 

درد شدید در انگشتان دست به علت قطع انگشت

در زمان قطع انگشت، استخوان انگشت یا شست از مفصل خود جدا می‌شود. در این زمان فرد درد بسیار شدید و زیادی را احساس خواهد کرد.

درد در ناحیه‌ی جراحت دیده

بریدگی روی انگشت می‌تواند دردناک باشد. بسته به اینکه بریدگی تا چه اندازه عمیق باشد شدت درد متفاوت بوده و گاهی در اطراف ناحیه‌ی بریدگی هم قرمز رنگ خواهد شد.

درد همراه با رشد کورک یا گرهک

اگر کورک و یا گرهک روی دست رشد کند به همراه درد انگشتان دست احتمالاً این عارضه‌ها هم دیده می‌شوند:

 • توده‌های آبدار
 • مناطق خشک و سخت بر روی پوست 
 • توده‌های متحرک در زیر سطح پوست 
 • توده‌ای که در هنگام لمس کردن دردناک می‌شود

تشخیص درد انگشتان دست

اگر انگشت دست دچار بریدگی شده باشد و یا توده‌ای بر روی آن رشد کرده باشد، پزشک با بررسی ساختار فیزیکی انگشت دست می‌تواند به راحتی عارضه را تشخیص دهد. اگر انگشتان دست دردناک شوند و هیچ نشانه‌‌ی مشخصی وجود نداشته باشد، برای تشخیص بهتر علت درد نیاز به اطلاعات بیش‌تری خواهد  بود.

زمانی که فرد به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک از او در مورد سابقه‌ی پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کند و حتی سابقه‌ی شغلی سوال می‌پرسد. دانستن پاسخ این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص درست مشکل را انجام دهد.

آزمایش‌های معمولی که برای تشخیص این عارضه انجام می‌شود، شامل آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس هستند.

آزمایش تصویربرداری اشعه ایکس یا رادیولوژی قادر است هرگونه شکستگی و یا هرگونه افزایش حجم غیر عادی در انگشتان دست و یا وجود توده را نشان دهد. اگر آزمایش تصویر برداری اشعه ایکس قادر به تشخیص مشکل نباشد، پزشک از دیگر روش‌های تصویربرداری و یا آزمایش‌های عصب و عضله استفاده می‌کند. تست عصب و عضله به پزشک کمک می‌کند تا آسیب‌های وارد شده به عصب را شناسایی کند.

درمان درد انگشتان دست

درد اگر به دلیل بریدگی، خراشیدگی و یا سوختگی باشد، با توجه به نوع و شدت آسیب ممکن است نیاز به داروهای آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی و پانسمان باشد.

در موارد خفیف و سطحی معمولاً بدون اینکه نیاز به درمان خاصی باشد، برطرف خواهد شد. تنها کاری که می‌شود در این مرحله انجام داد، این است که به منطقه‌ی مورد نظر زمان بدهیم تا بهبود یابد. اگر درد برای فرد ناخوشایند باشد، فرد می‌تواند از داروهای مسکنی که بدون نیاز به نسخه امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد، استفاده کند.

در صورت احتمال بیماری های روماتیسمی،آزمایش های دقیق و درمان متناسب با آن نیاز است.

منبع:

healthline

healthline

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

410 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام مدت ۲هفته درداستخوان دارم شبهاموقع استراحت درداستخوان دارم دست هام خیلی دردمیکنه بی حس میشه انگشتام دردداره کم خونی دارم چیکارکنم درداستخوان ودست هام خوب بشه

 2. سلام من سرکار زیاد از دستام کار میکشم چیزهای سنگین بلند میکنم و به سختی میتونم دستمو مشت کنم وصبح ها که بلند میشم همه انگشتام درد شدید میکشن وقتی خمشون میکنم یا مشت میکنم خواهش میکنم یه راه حل بدین چطور خوب بشن؟؟

  • سلام بايد يكم استراحت بديد به دستتون
   قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گر هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با پماد كاپساسين موضعي ( زبونتونو ميسوزونه اين پماد)
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد

 3. سلام،خسته نباشيد پسرم ١٥ سال سن داره الا مدتيه كه تمام انگشتان دست و مچ دستاش درد داره گفتى هم بازوهاش درد مى كنه ، خيلى نگران هستم ممنون ميشم راهنماييم كنيد.

  • سلام تشکر، دوست عزیز
   پسر شما باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3وR.f انجام دهد

 4. سلام مدتیه بدون هیچ ضربه ای دست چپم انگشت وسط و انگشت انگشتری درد میکنه موقع حرکت دادن دردش بیشتر میشه دلیلش چیه

  • سلام باید معاینه شود اگر تورم و گرمی و قرمزی مفصل وجود دارد ممکن است عفونت باشد در غیر این صورت کشیدگی مطرح است
   پماد دیکلوفناک هر ۸ ساعت به موضع بزنید از انگشت زیاد کار نکشید در صورتی که ظرف ۱۰ روز بهبود نیافتید متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 5. سلام من به هنگام صبح که بیدار میشم همه انگشتام درد میکنه درطول روز کمتر ضمنا نصف شب احساس بی حسی انگشتام بهم دست میده طوری که بیدار میشم وانگشتام رو فشار میدم،آزمایش چکاپ دادم ویتامین د۳ ضعیف بود آمپول زدم ولی خوب نشد لطفا راهنمایی ممنون

 6. با عرض سلام راننده کامیون هستم47 ساله روزی 8ساعت انگشتام دور فرمون قفل میشن و وچون مسیر کارمون تومعدن هست فشار زیادی به دستام میاد وهمچنین پدرم از ناحیه ی مفصل زانو ومادرم در انگشتان دست درگیر روماتیسم بودن ایا ممکن منهم درگیر این مسئله بشم و راه پیشگیریش چی هست وایا نیز به مصرف دارو ی کمکی دارم از بزرگواری شما تشکرم میکنم

  • سلام نگران رومانتیسم نباشید روماتیسم مشکلی نیست که از نظر ارثی بودن جای نگرانی داشته باشد و اصولاً درصد پایین مربوط به ژنتیک است
   اما با توجه به شغل دان و فشار وارده بر انگشتان احتمال آرتروز و ساییدگی مفاصل بین انگشتان زیاد است
   حین کار به انگشتان خود استراحت دهید،نه مکمل منیزیم و کلسیم مصرف کنید کلسیم هفته ای سه بار روزی یک قرص
   همچنین قرص ویتامین د ۳ پنجاه هزار واحد ماهی یک عدد مصرف شود

 7. سلام و عرص ادب و احترام خدمت شما عزیزان
  من خانمی ۴۲ ساله هستم که الان یک روز هست که انگشتان دست راستم بدون هیچ دلیلی و ناگهانی شروع به درد شدید و بی حسی شدند که نمیتوانم کارهای روزانه ام رو انجام بدم.

  • سلام دوست عزیز چون این علایم ناگهانی و به شکل حاد ایجاد شده است نیاز به معاینه دارد
   اگر بی حسی و گزگز غالب است جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 8. سلام خسته نباشيد
  ببخشيد من دو هفته هست كه انگشتان هر دو دستم به شدت درد ميكنه ميخواستم بدونم علتش چيه
  در ضمن خونه دار هستم و مدام در حال شست وشو
  ممكنه ارتروز باشه؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام آرتروز ناگهانی به ایجاد نمی شود و درد مزمن کشیده که کم‌کم بدتر می‌شود است
   برای تشخیص علت ،سن بیمار و وجود تورم و قرمزی مفاصل و بدتر شدن درد با فعالیت یا اینکه با استراحت بدتر می شود همچنین وجود خشکی مفصل لازم است دانسته شود
   اگر علایم تان همچنان ادامه دارد آزمایشات زیر را انجام دهید
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3و R.f

 9. سلام وقتتون بخیرخانم۳۰ ساله هستم.یک ماهی هست مفصل انگشت وسط دستم درد میکنه ونمیتونم انگشتم رو کامل خم کنم درد شدید میشه.این درد ممکنه از چی باشه؟

  • سلام بدليل كار كردن زياد هست يا با مبايل يا كامپيوتر
   يه مدت استراحت بديد بهش و قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد
   پماد كاپساسين هم موضعي بزنيد روش ممكنه زبونتونو بسوزونه نترسيد

 10. سلام وقتتون بخیر من دوتا انگشت دست چپم ۴ ماه پیش خوردم زمین درد میکنه نوار عصب و عکس گرفتم گفتن مشکلی نیست ولی هنوزم درد دازم خیلی

  • سلام
   چون این حالت به دنبال ضربه ایجاد شده و در عکس شکستگی وجود ندارد، نشان دهنده کشیدگی عضلانی است که به اصطلاح به آن رگ به رگ شدن می گویند و همون موقع باید آتل گرفته می‌شد
   الان شاید بتوان با فیزیوتراپی و یا تزریق داخل محل درد را تسکین داد متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 11. سلام من چند روزیه انگشت شستم درد همراه با سوزش داره و یکمم گرما شبا از درد زیاد نمیتونم بخوابم جوریه که به انگشت اشاره هم زده دردش شبا هم که گز گز میکنه

  • سلام گزگز و درد انگشتان انگشت شست و اشاره و انگشت وسط به نفع سندروم تونل کارپ است که در واقع به علت فعالیت زیاد، بارداری، یا مشکلات تیروئیدی به عصب دست در ناحیه مچ فشار وارد می شود
   برای تشخیص باید معاینه شوید و نوار عصب عضله انجام شود متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 12. سلام مدتی است ک انگشتان دست راستم درد میکنه گاهی شصت دست راستم شدید درد میگیره علت چیست

  • سلام اگر درد در مفاصل بین انگشتان است و تورم مفاصل همراه است و خصوصاً درد صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب یا به هنگام تماس با آب سرد بیشتر می شود باید از نظر روماتیسم بررسی شود و و آزمایش خون انجام شود
   اما اگر درد و گزگز دارد وبا فعالیت بیشتر می شود باید از نظر سندروم تونل کارپ بررسی شوید

 13. با سلام
  من مادر چند وقتیه که انگشت اشارشون درد میگیره مخصوصا تو سرما و اینکه امروز متوجه شدیم ورم کرده
  پارسال هم با برخورد دستشون به دیوار انگشت شستشون شکسته بود که گچ گرفتن خوب شد
  الان میخواستم ببینم این میتونه شکستگی باشه؟ یا نه

  • سلام
   احتمالاً التهاب یا عفونت مفصل مطرح است. خصوصاً اگر همان انگشتی که قبلا دچار شکستگی شده متورم شود احتمال عفونت بیشتر است باید معاینه شوند به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 14. سلام ۳۳ ساله هستم و حدود سه هفته هست که صبحها موقع بیدار شدن از خواب بند انگشتان هر دو دستم حالت خشکی داره و موقع باز و بسته کردن درد خفیفی داره تورم و قرمزی نداره یه بچه ۲ ساله دارم و بیشر اوقات در حال جمع کردن ریخت و پاشهای اون هستم

  • سلام آزمایشات زیر را انجام دهید تا کمبود ویتامین دی و با احتمال کمی روماتیسم بررسی شود
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3,RF, anti ccp

 15. سلام
  به مدت یک سال هست که انگشت وسط دستم اگر به جایی برخورد خیلی معمولی مثلا به لیوان بخوره درد خیلی شدیدی میده مربوط به بند بالایی انشگتم هست این درد . چون هر از چند گاهی این برخورد ها به وجود می اومد من پیگیری نکردم ولی الان وقتی زیادکار کنم اون انگشت تیر میکشه و بعضی وقتا احساس می کنم نبض می زنه . با وجود کرونا و شلوغی مطب ها ترس دارم برم بیرون . ولی فک باید برم نگرانم که خطرناک باشه

  • سلام درد شما یک درد مزمن و طول کشیده است و نیاز به معاینه و عکس رادیولوژی دارد بدون معاینه نمی توان نظری داد

 16. سلام مدت یک هفته هست بچم پاهاش درد میکنه مخصوصا زانو راست پاش دوباره پاش بهتر شده موچ دست راست بابند انگستانش درد میکنه سونو وازمایشم دادیم مشکلی نداره علتش نمیدونیم چیه سنشم ۷ سالشه

  • سلام بايد آزمايش cbc.diff esr crp بده اگه نرمال بود يا درد رشد هست يا اسگوت شلاتر كه بايد توسط متخصص ارتوپد تاييد شه( اصلا چيز خطرناكي نيست در بعضي از بچها اين اختلال هست تنها درمانشم شربت ايبوبروفن هست)

 17. سلام یک هفته است که استخوان شست دست راستم درد میکنه .تکون میدم بیشتر میشه .تا جایی که یادم میادضربه ای هم نخورده و در ظاهر سالمه

  • سلام يك هفته از مچ بند استفاده كنيد بدليل ارتروز هست
   قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد پماد كاپساسين موضعي هم روش بزنيد( زبونتونو ميسوزونه)

 18. سلام چهارماهه که بندبندانگشتان هردودستم درد میکنه وهم پشت هردودوستم و تورم هم داره لطفاراهنمایی کنید خیلی نگرانم

 19. با سلام من ٢8 سالمه چند وقتی هست که استخوان کتفم و بند انگشتان دستام و پاهام درد میکنه و گز گز میکنه میشه بگید علتش چیه؟ با سپاس

  • سلام آزمایشات زیر را انجام دهید تا کمبود ویتامین دی و کلسیم و با احتمال کمی روماتیسم بررسی شود
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3,RF, anti ccp

 20. عالی بود فکر می کنم مشکلم حل شد در بالا عالی بود علت درد در انگشت اشاره سمت راست یا آرتور یا چسبندگی عصب که با رادیولوژی پایگاه شما متخصص ان ماهر برطرف می شود

 21. سلام
  آیافیزیوتراپی تاثیری در درمان وکاهش علائم تحت فشاربودن عصب های گردن دارد?
  نوارعصب وعضله گرفتم گفتندعصب ها تحت فشارند.
  ازپشت سرتا کمر فکرمیکنم کشیده میشم به سمت پایین وبین کتف ها هم درد دارم گاهی به یک انگشت دست یا پا هم تیرمیکشه

  • سلام
   بله فیزیوتراپی و گاهی تزریق داخل مفاصل خبر کاهش درد و کاهش فشار روی اعصاب نخاعی می شود زیر نظر متخصص طب فیزیکی یا متخصص مغز و اعصاب اقدام نمایید

 22. سلام خسته نباشید من تقریبا ده روزه که انگشت وسط دست راستم ورم و قرمزی داری به همراه درد ضربان دار. تو این ده روز یه کم بهتر شد و دوباره ورمش شدید شده و رگ های پشت دست راستم هم درد داره.۲۰ سالم هست. میشه راهنماییم کنید؟

  • سلام
   با توجه به علایمی که ذکر کردید عفونت مفصل باید بررسی شود
   التهاب و گرمی و تورم به نفع عفونت است و نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی و گاهی تزریقی دارد

 23. سلام دختر ۲۸ساله هستم دو روز قفسه سینم سنگینه دست راست شانم مچ دستم وانگشتای دست راستم درد میکنه مخصوصا موقع خواب احساس میکنم خیلی سنگین میشه دستم ممنون میشه راهنمایم کنی

  • سلام در شرح حال شما آنچه اهمیت دارد احساس سنگینی قفسه سینه است کیفیت سنگینی و اینکه آیا احساس تنگی نفس، خفگی، درد روی قفسه سینه دارید یا خیر در تشخیص مهم است
   اما درد که از دردی که از شانه به انگشتان کشیده می شود و احساس سنگینی و گزگز یا بی حسی دارد نیاز به ام آر آی دارد
   جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 24. سلام خسته نباشید
  دوروزه به علت شکستن قولنج انگشت شست دست چپم از بند بالایی انگشتم تا سمت چپ مچ دستم درد میکنه تمامی انگشتانم رو به راحتی تکان میدهم اما درد اون قسمت خیلی اذیتم میکنه چیکارکنم؟
  18ساله

  • سلام
   پماد پیروکسیکام هر ۸ ساعت به موضع بزنین و قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی
   اگر تورم‌و قرمزی و گرمی در محل درد دارد باید ویزیت شوید

 25. سلام خوب هستید نزدیک‌ دو روزه که انگشت شست دست راستم قسمت بالایی اش درد میکنه و تون انجام کاری را ندارد نمی‌دونم اتفاقی هم تا آنجایی که یادم می آید نیفتاده برایش اگر میشود راهنمایی کنید لمسش که میکنم درد می‌گیرد!

  • سلام
   قرص بروفن 400 هر 12 ساعت میل کنید
   در صورت عدم بهبودی پس از دو روز نیاز به اقدام تشخیصی می باشد
   که باید به پزشک مراجعه کنید

 26. سلام
  چند وقته که بی علت دردی شدید در مچ دست راستم دارم بعد از یه مدت درد در آخرین مفصل انگشت میانی ایجاد شد،الان درد و تورم مفصل نزدیک به ناخن انگشت کوچیکه همون دستم امانم رو برید میدان حرکت این مفصل به شدت کم شده

  • سبلم احتمال سندرم تونل كارپال داريد
   بايد نوار عصب عضله بديد تا كشخص شه
   براي دردش مچ بند ببنديد
   قوص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد
   قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   پماد پيروكسيكام موضعي بزنيد

 27. با عرض سلام و خسته نباشی چند وقطه انگشت هر دو دستم زمانیکه مشت میکنم و باز میکنم انگشت میانی به سختی باز میشود ودر شدیدی دارد و قسمت بیرونی مچ راستم سوزش ودرد شدید دارد لطفا منو راهنمایی کنید با تشکر امیر شمس 57ساله

  • سلام اسم اين حالت trigger finger يا انگشت ماشه اي هست
   بايد از نظر قند خون بررسي شيد چون اين حالت در افرداي كه قند خون بالا دارن اتفاق ميوفته
   و اينكه توسط متخصص اورتوپديي معاينه شيد

   • با سلام
    یک روز هست روی مچ دست چپم درد میکنه و حدود سه روز هست که بازوی چپم درد میکنه و حدود چهار روز هست از خواب و یا بعداستراحت از رو تخت پا میشم کمی سرگیجه و چشمام سیاهی میره و بعد زود برطرف میشه ، ممنون

    • سلام شما بايد از لحاظ قلبي بررسي شويد اكو قلب و تست ورزش بديد اگه نرمال بودن عصبي هست

    • سلام تقریبا حدود یک هفته اس انگشتان دست چپم بند اولی از سمت مچ درد می‌کنه کف دستکم یکم درد می‌کنه ،مشکلم چیه ؟

     • سلام بدليل كار مردن زياد با دستتون هست
      قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد
      همراه با استفاده موقت از مچ بند و استراخت به مدت يك هفته به دستتون
      اگه بهتر نشديد لطفا توسط متخصص مغز واعصاب معاينه شويد

 28. سلام
  من یه مدت هست بین انگشت اشاره و کناری دست چپم و البته خود انگشتان دچار بی حسی و درد خفیف میشه. میتونی به علت سرما یا شستن زیاد دستها و یا کم خونی باشه؟ یا پوکی استخوان؟ چه آزمایش هایی باید برای این مشکل بدم؟ خانم ۲۸ ساله و بدون فرزند هستم.

  • سلام بيشتر بدليل كار كردن زياد هست
   قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد اگه بهتر نشديد بايد نوار عصب عضله بديد

 29. سلام مدتیه رگهای رو ی دستم درد میکنه و دیده میشه تیر هم میکشه بعدش کم کم به بالای بازوهام میره

  • سلام بايد نوار عصب عضله بدين
   فعلا مچ بند ببنديد و قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد

 30. سلام گوشه ناخن انگشت کوچکم درد همراه با سوزش داره البته تازه شروع شده و هیچگونه تورم و قرمزی دیده نمیشه انگشتم ظاهری کاملا سالم داره با دست زدن به ان ناحیه درد شدیدتر میشه حتی زمانی که شستشوی دست رو دارم با رسیدن آب به آن ناحیه زیاد اذیت میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   احتمالا پارونیشیا (عفونت گوشه ناخن) مطرحه
   قرص سفالکسین ۵۰۰ هر۶ ساعت یکی بخورین تا ۵ روز
   اگر حالت آبسه پیدا کرد باید تخلیه شود

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر