نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

 • 1398-08-13
 • ۳۰۷۸۴۷ بازدید
 • 487
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

درد انگشتان دست می‌تواند ضربان دار، از نوع گرفتگی عضلات و یا همراه با درد باشد، این مشکل می‌تواند در هر کدام از انگشتان دست از جمله انگشت شست بروز پیدا کند. این عارضه معمولا ناشی از تصادف و یا دیگر مشکلات پزشکی است. در این مقاله به بررسی علت درد انگشتان دست می‌پردازیم.

در مقاله «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست» می‌خوانیم:


در بیش‌تر موارد درد انگشتان عارضه‌ای جدی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد. ولی با این همه اگر فرد بدون علت و به صورت غیر منتظره به این مشکل مبتلا شود، این عارضه‌ی دردناک می‌تواند نشانه‌ای از دیگر عارضه‌ها و مشکلات پزشکی فرد باشد.

علت درد انگشتان دست

1-جراحات دست

جراحت و آسیب دست یکی از شایع‌ترین و بیش‌ترین دلایل درد انگشتان دست است. آسیب‌های دست می‌تواند باعث ایجاد بریدگی‌های عمیق در انگشتان، احساس سوزش، شکستگی استخوان انگشتان دست و یا حتی آسیب بافتی و ماهیچه‌ای انگشتان شود.

آسیب‌های دست معمول که باعث این درد می‌شوند عبارتند از:

 • شکستگی انگشت: این مشکل معمولاً در هنگام حمل وسایل سنگین و یا در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.
 • بریدگی‌ها
 • شکستگی ناخن‌های انگشتان دست
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

2-شرایط پزشکی

دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب‌ها، ماهیچه‌ها و یا استخوان‌ها را درگیر می‌کنند هم می‌توانند باعث درد انگشتان شوند.

برای مثال در بیماری آرتروز (osteoarthritis (OA)) که یک بیماری تخریبی پیش‌رونده در غضروف مفاصل است، به علت تخریب غضروف‌ها، استخوان‌ها به هم ساییده شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. آرتروز در دست می‌تواند مفصل پایه‌ی انگشت شست، مفاصل میانی انگشتان و یا حتی نزدیکی ناخن انگشتان را درگیر کند.

دیگر مشکلات پزشکی که باعث درد در انگشتان دست می‌شوند، عبارتند از:

3-روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis به اختصار (RA)) یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد درد در مفاصل و در نهایت آسیب کل بدن می‌شود. آسیب مفصلی ناشی از این بیماری معمولاً در دو سمت بدن اتفاق می‌افتد  و این یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد.

4-پوکی استخوان

پوکی استخوان (osteoporosis) عارضه‌ای است که در آن استخوان‌ها درگیر می‌شوند، در داخل استخوان‌ها به صورت طبیعی فضاهایی خالی وجود دارد، در این بیماری اندازه‌ی این فضاها افزایش پیدا می‌کند و در نهایت استخوان حجم و قدرت خود را از دست می‌دهد

5-دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

دیستروفی ماهیچه‌ای (muscular dystrophy) به گروهی از بیماری‌های ارثی اطلاق می‌شود که به مرور زمان باعث ضعیف شدن و یا آسیب ماهیچه‌ای می‌شوند. این ضعف در نتیجه‌ی نبود پروتئینی مخصوص به نام دیستروفین (dystrophin) رخ می‌دهد، در واقع بدن برای عملکرد درست و کامل ماهیچه‌ها به این پروتئین نیاز دارد.

6-اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه

  اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت محافظ اطراف رشته‌های نورون موسوم به میلین (myelin) حمله کرده و آن را از بین می‌برد و در نهایت مغز به سختی می‌تواند سیگنال‌های هدایتی و حرکتی خود را به سراسر بدن ارسال کند.

7-سندروم تونل کارپال

در سندروم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) به عصب مدیان (median nerve) که از وسط دست می‌گذرد فشار بیش از حد اعمال شده و این عصب تا حدود زیادی فشرده می‌شود. این عصب مسئول ایجاد حس در انگشت شست، انگشت وسط و بخشی از انگشت حلقه است.

این عصب هم‌چنین ماهیچه‌ای که به انگشت شست متصل می‌شود را به حرکت وا می‌دارد. تورم داخلی مچ دست عامل فشار به عصب در سندروم تونل کارپال بوده و باعث بی حسی، ضعف و هم چنین مور مور شدن انگشت شست دست می‌شود.

8-اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ

اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ (systemic sclerosis) یک نوع بیماری خود ایمنی نادر است که در آن بافت و ظاهر پوست در نتیجه‌ی تولید بیش از حد کلاژن تغییر می‌کند. این عارضه علاوه بر پوست، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، قلب، سیستم گوارش، ریه‌ها و کلیه‌ها را هم درگیر می‌کند

9-سندرم رینو

سندرم رینود (Raynaud’s phenomenon) یک نوع اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که در آن جریان خون به سمت انگشتان دست و پا، گوش و بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. آب و هوای سرد و یا استرس هیجانی می‌تواند این سندروم را تحریک کند.

10-کورک

کورک (boils) عفونت‌های باکتری فولیکول‌های مو است که بافت‌های اطراف را هم درگیر می‌کند. زمانی که فولیکول مو عفونت می‌کند، ظاهری متورم و قرمز رنگ بر روی پوست پیدا می‌کند. کورک‌ها معمولاً در صورت، گردن، ران و باسن ایجاد می‌شوند.

11-گرهک

گرهک‌ها (nodules) نتیجه‌ی رشد غیر معمول بافتی هستند که معمولا در بافت‌های عمقی‌تر پوست و یا حتی اندام‌های داخلی هم‌چون تیرویید رشد می‌کنند. درصد بالایی از گرهک‌ها خوش خیم هستند.

12-کیست‌ها

کیست‌ها (cyst) کیسه‌هایی با غشای مجزا بوده که درون آن‌ها مایعات، هوا و دیگر مواد وجود دارد و حتی تقسیم سلولی هم در آن اتفاق می‌افتد. کیست در هر جایی از بدن یا زیر پوست رشد می‌کند. 

13-تومورها

تومورها (tumors) از تجمع سلول‌های غیر طبیعی به وجود می آیند. در تومورها پروسه‌ی طبیعی جایگزینی سلول‌های نو با سلول‌های پیر بر هم زده می‌شود. سلول‌های تشکیل دهنده‌ی تومور بدون اینکه بدن به آن‌ها نیازی داشته باشد، بزرگ شده و برخلاف سلول‌های پیر عادی هرگز از بین نمی‌روند. 

14- گیر افتادگی عصب

گیر افتادگی عصب یا Pinched Nerve در بازو، مچ و یا دست هم می‎تواند عاملی برای درد انگشتان دست باشد. 

شناخت انواع درد انگشتان دست

درد در ناحیه‌ی انگشتان دست می‌تواند توام با بی حسی و یا درد زیاد باشد، یا اینکه این عارضه می‌تواند دردی شدید و توام با احساس گرفتگی عضلات باشد. این درد می‌تواند به صورت ناگهانی آغاز شده و سپس از بین برود و یا اینکه توام با تورم باشد.

درد همراه با تورم

شکستگی انگشت همراه با تورم، درد شدید و تغییر رنگ پوست به رنگ‌های آبی و بنفش است. در برخی از موارد استخوان جدا شده و حتی ممکن است از پوست بیرون بزند.

درد در هنگام حرکت و درد ضربان دار

سندروم تونل کارپال و دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب و عضله‌ی دست و بازو را درگیر می‌کنند، باعث ایجاد این مشکلات می‌شوند:

 • درد ضربان دار در دست و انگشتان 
 • درد در هنگام حرکت انگشتان و یا چرخاندن مچ دست 
 • دشواری در هنگام نوشتن و یا تایپ کردن
 • لرزش دست 

درد شدید در انگشتان دست به علت قطع انگشت

در زمان قطع انگشت، استخوان انگشت یا شست از مفصل خود جدا می‌شود. در این زمان فرد درد بسیار شدید و زیادی را احساس خواهد کرد.

درد در ناحیه‌ی جراحت دیده

بریدگی روی انگشت می‌تواند دردناک باشد. بسته به اینکه بریدگی تا چه اندازه عمیق باشد شدت درد متفاوت بوده و گاهی در اطراف ناحیه‌ی بریدگی هم قرمز رنگ خواهد شد.

درد همراه با رشد کورک یا گرهک

اگر کورک و یا گرهک روی دست رشد کند به همراه درد انگشتان دست احتمالاً این عارضه‌ها هم دیده می‌شوند:

 • توده‌های آبدار
 • مناطق خشک و سخت بر روی پوست 
 • توده‌های متحرک در زیر سطح پوست 
 • توده‌ای که در هنگام لمس کردن دردناک می‌شود

تشخیص درد انگشتان دست

اگر انگشت دست دچار بریدگی شده باشد و یا توده‌ای بر روی آن رشد کرده باشد، پزشک با بررسی ساختار فیزیکی انگشت دست می‌تواند به راحتی عارضه را تشخیص دهد. اگر انگشتان دست دردناک شوند و هیچ نشانه‌‌ی مشخصی وجود نداشته باشد، برای تشخیص بهتر علت درد نیاز به اطلاعات بیش‌تری خواهد  بود.

زمانی که فرد به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک از او در مورد سابقه‌ی پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کند و حتی سابقه‌ی شغلی سوال می‌پرسد. دانستن پاسخ این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص درست مشکل را انجام دهد.

آزمایش‌های معمولی که برای تشخیص این عارضه انجام می‌شود، شامل آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس هستند.

آزمایش تصویربرداری اشعه ایکس یا رادیولوژی قادر است هرگونه شکستگی و یا هرگونه افزایش حجم غیر عادی در انگشتان دست و یا وجود توده را نشان دهد. اگر آزمایش تصویر برداری اشعه ایکس قادر به تشخیص مشکل نباشد، پزشک از دیگر روش‌های تصویربرداری و یا آزمایش‌های عصب و عضله استفاده می‌کند. تست عصب و عضله به پزشک کمک می‌کند تا آسیب‌های وارد شده به عصب را شناسایی کند.

درمان درد انگشتان دست

درد اگر به دلیل بریدگی، خراشیدگی و یا سوختگی باشد، با توجه به نوع و شدت آسیب ممکن است نیاز به داروهای آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی و پانسمان باشد.

در موارد خفیف و سطحی معمولاً بدون اینکه نیاز به درمان خاصی باشد، برطرف خواهد شد. تنها کاری که می‌شود در این مرحله انجام داد، این است که به منطقه‌ی مورد نظر زمان بدهیم تا بهبود یابد. اگر درد برای فرد ناخوشایند باشد، فرد می‌تواند از داروهای مسکنی که بدون نیاز به نسخه امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد، استفاده کند.

در صورت احتمال بیماری های روماتیسمی،آزمایش های دقیق و درمان متناسب با آن نیاز است.

منبع:

healthline

healthline

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

487 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.چند هفته است انگشت وسط، دست راستم از قسمت بند اول درد شدیدی میگیره و ول میکنه.مخصوصا موقعی که ضربه میخوره.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام يك هفته با انل انگشت ببنديدش و استراحت بديد بهش
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد
   پماد كاپساسين موضعي بزنيد( زبونتونو ميسوزونه)
   اگه ورم كرد قرمز شد بايد متخصص ارتوپد معاينش كنه تا از نظر التهاب و عفونت بررسي شن.

 2. سلام من یه مرد ۴۳ ساله هستم مشکل من اینه انگشتهای هر دو دستم درد داره گیر میکنه ونمیتونم قشنگ مشت کنم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 3. سلام. بنده شصت سالمه مدت یکسال است که ابتدااز ناحیه مچ دست چپ وسپس بعدازمدتی مچ دست راست درد گرفته و ادامه داره تاینکه الان انگشتان هردو دستم درگیر شده و درد دارم مخصوصا انگشت شصت دست چپ به پزشک اورتو پد مراجعه کردم برام عکس رنگی نوشتن که چون ترکس در بندنم دارم هیچ مرکزی ازم عکس رنگی نگرفتن ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. بااحترام قاسم زندی

  • سلام بهتره نوار عصب عضله بگيريددبمطر من سندرم تونل كارپال هست
   از مچ بند در شبها استفاده كنيد قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هرشب بخوريد پماد كاپساسين هم موضعي بزنيد( زيونتونو ميسوزونه نترسيد)

 4. سلام من چند وقتيه بند اول انگشت ٢و٣ دستم به شدتتتت تير ميكشه و چند ثانيه طول ميكشه و خوب ميشه.كار سنگيني هم انجام نميدم.خواهرم رماتيسم داره
  به نظرتون چه اقدامي انجام بدم؟

  • سلام بدليل بيماري سندرم تونل كارپال هست
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با پماد كاپساسين موضعي هر شب يك نوبت
   ( زبونتونو ميسوزونه نترسيد)
   از مچ بند هم استفاده كنيد و نوار عصب عضله بديد.

 5. سلام وقتتون بخیر
  من چند وقت هست که بند اول انگشت اشاره دست راستم شدید میخاره و درد می‌کنه و هیچ علامتی در ظاهرش ایجاد نشده ،میشه بفرمایید دلیلش چیه و چکار کنم؟

  • سلام بايد نوار عصب عضله بديد و از نظر آرتروز بررسي شيد
   اولين مفصلي كه دچار آرتروز ميشه همين بند اول شست دست هست

 6. سلام من 42سال دارم وخیاط دوهفته است هنگام بیدار شدن از خواب دچارورم ودرددرانگشتان دست دپامیشوم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را بديد و از نظر كارمرذ كليه بررسي شويد
   Cbc.diff esr crp
   Bun cr
   U/A
   Na k

 7. سلام. چند روزی است درد نا گهانی شدیدی در شست دست راست احساس میکنم. این درد گاه خفیف.. گاه شدید می شود. میخواستم علت و راه درمان آن را بفرمایید. ممنون

  • سلام بدليل كار كردن زياد با دستتون باشه مثل گوشي زياد گرفتن در دست
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   پماد كاپساسين موضعي هم بزنيد( زبونتونو ميسوزونه)

 8. سلام
  هنگام بلند شدن از زمین انگشت کوچیکه دستم همراه با ساق دستم خیلی درد گرفت و الان هم انگشت کوچیکه دستم به صورت صاف و دور از بقیه انگشتام نسبت ب دست دیگم قرار میگیر و الان ردش زده ب کل دستم و بازوم و انگشتم هم بافاصله به صورت صاف مونده

  ممنون راهنمایی کنید

  • سلام يك عكس بگيريد
   اگه نرمال بود يك هفته با باند كشي ببندينش
   قرص متوكاربامول هر ٨ ساعت بكي بخوريد تا دو هفته
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هم هر شب يكي بخوريد

 9. سلام خانم دکتر من حدود ۲هفته هستش ک ماهیچه پشت ساق پام هنگام حرکت شدید درد میکن مثل این که ی میله وارد میکنی ب ماهیچه اما بعداز کمی حرکت نسبتا خوب میشه میخواستم بدونم از چی…؟ و احساس خفیف سنگینی میکنم رو ماهیچه پام

  باتشکر

  • سلام قرص ويتامين دي ١٠٠٠ واحد هفته اي يكي بخوريد
   همراه با مكمل كلسيم و منيزيم هر شب يكي
   قرص متوكاربامول هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 10. با سلام
  بنده گاه گاهی انگشتان هر دو دستم درد میکنه بعضی وقتها هم اگر عصبی باشم درد می‌کند گاهی هم عصبی نباشم همینطور
  سه تا از انگشت هام هم درد میکنه انگشت کوچک انگشت حلقه و انگشت وسط میشه بهم بگید علت چیه؟

 11. با سلام مدتی است انگشت وسط دست چپم درد میکند و نمیتوانم باز و بسته کنم .فشلر خون هم دارم .میخواهم دلیلش را بدانم.و البته اهل تحرک و ورزش هم هستم.

  • سلام
   ممکن است تریگر فینگر (انگشت ماشه ای ) باشد‌ که ناشی از گیر کردن تاندون است
   باید معاینه شوید

 12. سلام نزدیک ۳ هفته هست ک انگشت وسط دست راستم درد میکنه طوری ک با اون دستم نمیتونم چیزی رو بلند کنم ضربه نخورده فقط کار های منزل رو انجام میدم ۳۰ سالمه،راهنماییم کنین لطفا

  • سلام
   قرص سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکی
   قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یکی
   پماد کاپسیمو هر هر ۸ ساعت به موضع بزنین تا یک هفته
   اگه خوب نشدین باید ویزیت شین

 13. سلام خسته نباشین من چند روزیه کف دست راستم درد میکنه نه به جایی برخورد کرده نه چیزی خود به خود اینجوری شد
  بازو بسته میکنم یا فشار میارم یکم درد میکنه میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه
  و وقتی میخوام ورزش کنم و کف دستم رو روی زمین فشار میارم بیشتر میشه دردش
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   قرص سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکی
   قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یکی
   پماد کاپسیمو هر هر ۸ ساعت به موضع بزنین تا یک هفته
   اگه خوب نشدین باید ویزیت شین

 14. سلام.دودستم حالت یخ زدگی و بی حسی داره.ازمچ تا نوک انگشت.بیشترنوک انگشت.دردندارم.زیراب میگیرم حس بدی دارم.حس میکنم کمر وشکمم این شکل شده.کارسنگین میتونم انجام بدم قدرتش کم نشده.۴۰ ساله خانم

  • سلام با توجه به اینکه بی حسی دارید باید معاینه شوید جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
   همچنین باید آزمایشات زیر نیز انجام شود
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3

 15. سلام دست های من از موچ به طرف انگشتان دستام خیلی درد می‌کنه مخصوصا شبها دردش شدید میشه علتش چیه

  • باید آزمایشات زیر نیز انجام شود
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3
   همچنین از نظر سندرم تونل کارپ معاینه و بررسی شوید

 16. سلام وقتتون بخیر
  حدود 20 روز پیش با دست راستم طرف سنگینی رو بلند کردم و همون لحظه حس کردم به انگشت وسط فشار زیادی وارد شد.
  از اون روز انگار این انگشتم کارایی لازمو نداره و حتی بار معمولی رو هن نمیتونم راحت بردارم و دو هفته ست که قسمت استخوان انگشتم درد میکنه و متوجه شدم ورم کرده. لطفا راهنمایی بفرمایین.
  تا قبل از این ماجرا هیچ مشکلی نداشتم.

  • سلام
   قرص سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکی
   قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یکی
   پماد کاپسیمو هر هر ۸ ساعت به موضع بزنین تا یک هفته
   اگه خوب نشدین باید ویزیت شین

 17. باسلام
  مدت یه ماهه که انگشت کوچک دست راستم درد میکنه و به مرور دردش بیشتر شده حتی بند اولش هم متورم شده که کاملا مشهوده دردش بقدری زیاد شده که موقع دست دادن با فشار کمی که به دستم میاد ضعف میکنم،از قبل هیچ اتفاق و حادثه ای هم برام پیش نیومده ونمیدونم دردم از کجاست لطفا راهنماییم کنید با تشکر

 18. سلام دکتر عزیز.من چند ساله که هر دو دستم سندروم تونل کارپار داره ولی دست راستم بیشتره.دکتر گفت مچ بند اتل دار ببندم و ب یک ۳۰۰ بخورم من اینکار رو انجام دادم و موقتی خوب میشه ولی دوباره برمیگرده.الان چند روزه که مفصل اولی انگشت دست راستم هم درد گرفت.یکم راهنماییم میکنید که با این درد چندساله چیکار کنم. من خانم هستم و ۳۲ سالمه و این مشکل در اخر بارداری برام پیش اومد

  • سلام
   تنها راه آن بغیر از جراحی مداراست
   قرص گاباپنتین ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت بخورید

 19. سلام من مامان بزرگم دچار انگشت ماشه ای شده شصت دستش تق تق میکنه و درد میکنه چیکار باید بکنه ممنون میشم کمک کنید🌹

  • سلام
   درمان قطعی اون جراحی هست
   اگه نمیخان جراحی کنن مدارا و عدم فعالیت سخت و دوری از استرس
   قرص ویتامین ب ۱ روزی یکی

 20. سلام مامان بزرك من انگشت شصت دستش تق تق ميكنه و درد ميكنه چيكار بايد بكنه

  • سلام بدليل ارتروز هست
   قرص استامينوفن ٣٢٥ ميلي گرم بخورن
   از مچ بند استفاده كنند
   پماد پيروكسيكام موضعي استفاده كنند

 21. سلام روز بخیر
  خانم دکتر عزیز
  من اخیرا هنگام انجام کارهای روز مره منزل دچار درد در بندهای انگشتان دست و درد در ناحیه هر دو دست از بازو به سمت ارنج ها میشم که قدرت و گیرایی دستم هم کااهش پیدا میکنه و با ضعف در هر دو دست همراه هست . البته استرس زیادی هم دارم و نمیدونم به چه پزشکی مراجعه کنم و علت مشکلم چیه
  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید
  سربلند و سلامت باشید .
  خانم ۴۲ ساله
  ضمنا کار با کامپیوتر انجام میدم

 22. سلام دکتر عزیزم مامانم چهل و جهار سالشه و قسمت پایین انگشت شصت دست راستش درد میکنه و یه حالت سوزش مانند داره؟علتش چی هست؟

  • سلام بدليل شروع ارتروز هست
   بايد كمتر كار با دستشون كنند، قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخورند

   • قربونتون بشم مرسی از پاسخگویی سروقتتون.انشاالله خدا بهتون سلامتی و عمر با عزت بده که اینچنین با مهر به جوابمونو میدید.سلامت باشید خانوم دکتر🌹🌹🌹❤❤❤

   • باعرض سلام مدتیست مفصل شصت چپم می سوزد

    • سلام ميتونه شروع ارتروز باشه
     كمتر با دستتون كار كنيد، از پماد كاپساسين موضعي استفاده كنيد( زبونتونو ميسوزونه)
     قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد

    • سلام پدر من انگشت شست دست راستش درد میکنه و خوب هم نمیشه، البته یکمم کار سنگین میکنه چند وقته و میگه که صبحا که خم میکنه بیشتر درد میکنه؟ علت و درمانش چیه؟

     • سلام علتش ارتروز هست
      كپسول ال آرتريت بخورن روزي يك همراه با قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
      كارشونم بايد سبكتر كنند

 23. سلام خسته نباشین من وقتی دست هام داخل آب میزارم انگشتام درد میکنه دلیلش چیه

 24. سلام من چند هفته هست بندآخر انگشتانم پشته ناخن درد زیاد داره کارم رانندگی هست سالهای سال ولی درد الان برام اومده به نظر شما مشکل کجاست

  • سلام بدليل ارتروز هست
   قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   از پماد كاپساسين موضعي هم استفاده كنيد
   ممكنه زبونتونو بسوزونه اما مشكلي نداره

 25. سلام خسته نباشید
  من ۳۳ سال دارم چند روز کارگری کردم و الان۳ روزه انگشتای دست راستم خیلی درد میکنه هم درد میکنه هم بی حس میشه .در حدی که دیگه نمیتونم دردشو تحمل کنم نمیتونم باهاش کار کنم.چیکار باید کنم؟

  • سلام قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي
   پماد كاپساسين موضعي هر ١٢ ساعت رو دستتون بزنيد( زيونتونو ميسوزونه)
   اگه دردتون بهتر نشد كپسول گاباپنتن ١٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد

   • خانم دکترسلام چراهمش استامنیفون تجویزمیکنیدنکنه می خواهیدکبدشم ازکاربندازید توسن ۳۰ یا۴۰ اینقدبه بیماراتون ستامنیفون ندید

    • سلام فعلا بي خطر ترين ضد درد هست ، بروفن و ناپروكسن و ساير ضد دردهاي غير استروئيدي بسيار مضر هستند ، براي كليه و كهده مخصوصا
     پس بهتره اعتماد كنيد

 26. سلام من یه دختر ۲۱ ساله ام انگشت اشاره دست راستم فقط مدتیه باز و بسته که میکنم درد میگیره و موقع باز کردنش حس میکنم کش میاد صبحا که بیدار میشم بیشتره بعدش تا آخر روز دوباره کم تر میشه البته یه مدت زمانی خوب میشه خود به خود اما بعد از یه مدت دوباره بر میگرده!

  • سلام
   ممکن است تریگر فینگر (انگشت ماشه ای ) باشد‌ که ناشی از گیر کردن تاندون است
   باید معاینه شوید

 27. سلام خسته نباشید
  من ۵۵سال دارم الان دو روزه دائما درد استخوان فقط در بند اول سه انگشت دستم احساس میکنم(تیر میکشه)
  دردش زیاد نیست ولی نگرانم چون بهتر نشده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Alk.p
   Ana
   Anca
   Rf

 28. سلام انگشتان دست وپای راست درد خفیف میکنه وبیشتر صبح که از خواب بیدار میشوم

  • سلام لطفا سوالتونو با جزئيات بيشتر مثل ذكر سن ، جنسيت، مدت درد، آيا با تورم همراهه ؟

 29. سلام
  من صبح که از خواب بیدار میشم مفاصل انگشت های دستم خیلی در میکنه وقتی خم میکنم بیشتر میشه و بعد از ۲ تا ۳ ساعت خوب میشه

 30. سلام مدت ۲ماه دست هام دردمیکنه بی حس وگزگزداره شبها درددست هام بیشترمیشه بخصوص موقع خواب درداستخوان دارم شبها کم خونی دارم

  • سلام با توجه به اینکه گزگز و بی حسی دارید باید معاینه جهت بررسی سندروم تونل کارپ انجام شود که در این سندروم به علت کار زیاد باز است به عصب دست فشار می آید
   همچنین باید آزمایشات زیر نیز انجام شود
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر