غربالگری دهانه رحم چیست؛ نحوه انجام و نتایج

غربالگری دهانه رحم  سلامت دهانه رحم را بررسی می کند. دهانه رحم، رحم را به واژن متصل می سازد. غربالگری دهانه رحم یک آزمایش برای سرطان نیست، بلکه یک آزمایش برای کمک به پیشگیری از سرطان است. غربالگری دهانه رحم یکی از بهترین راه ها برای محافظت از خود در برابر سرطان دهانه رحم است. همه خانم ها و افراد دارای دهانه رحم در بین 25 تا 64 سالگی باید این کار را انجام دهند.

در طول غربالگری، نمونه کوچکی از سلول ها از دهانه رحم گرفته می شود. نمونه برای انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی HPV که می تواند باعث تغییراتی در سلول های دهانه رحم شود، بررسی می شود. به این انواع HPV “پرخطر” می گویند.

اگر این نوع HPV یافت نشد، نیازی به آزمایشات بیشتری ندارید. اگر این نوع HPV یافت شود، نمونه برای هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم بررسی می شود. پس از آن می توان مشکلات را قبل ازاینکه فرصتی برای تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم پیدا کنند، درمان کرد. معمولا در عرض 2 هفته، نتایج را دریافت خواهید کرد. برای اطلاع از اینکه در غربالگری چه اتفاقی می افتد ادامه متن را بخوانید.

غربالگری دهانه رحم یکی از بهترین راه ها برای محافظت از خود در برابر سرطان دهانه رحم است.

چگونه غربالگری دهانه رحم به پیشگیری از سرطان کمک می کند؟

غربالگری دهانه رحم نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برای انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بررسی می کند. این نوع از HPV می‌تواند باعث تغییرات غیرطبیعی در سلول‌های دهانه رحم شود و به آنها انواع پرخطر HPV گفته می‌شود.

اگر این نوع HPV در طول غربالگری یافت شود (نتیجه HPV مثبت)، نمونه سلول ها برای تغییرات غیر طبیعی بررسی می شود. اگر سلول های غیر طبیعی درمان نشوند، ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند.

 HPV چیست؟

نام گروه بسیار رایجی از ویروس ها است. اکثر افراد در طول زندگی خود به نوعی از HPV مبتلا می شوند. این وضعیت بسیار رایج است و چیزی برای احساس شرم یا خجالت وجود ندارد. شما می توانید HPV را از هر نوع تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی، نظیر موارد زیر و نه فقط از رابطه جنسی نفوذی، دریافت کنید.

 • رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی
 • هرگونه تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی

برخی از انواع  HPV به نام انواع (پرخطر) می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. در بیشتر موارد بدن بدون مشکل از شر HPV خلاص می شود. اما گاهی اوقات HPV می تواند برای مدت طولانی در بدن باقی بماند. اگر انواع پرخطر HPV در بدن باقی بماند، می تواند باعث تغییراتی در سلول های دهانه رحم شود. این تغییرات در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. اگر نوع پرخطر HPV ندارید، حتی اگر قبلاً تغییرات سلولی غیرطبیعی در دهانه رحم داشته اید، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار کم است.

چه کسانی در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند

اگر دارای دهانه رحم هستید و هر نوع تماس جنسی با مرد یا زن داشته اید، ممکن است به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید. این به این دلیل است که تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم به دلیل عفونت با انواع پرخطر HPV ایجاد می‌شوند. شما می توانید HPV را از راه های زیر دریافت کنید:

 • رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی
 • هرگونه تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی

شما همچنان در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستید اگر:

 • شما واکسن HPV را زده اید، زیرا این واکسن از بدن در برابر همه انواع HPV محافظت نمی کند، بنابراین همچنان در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستید.
 • شما فقط 1 شریک جنسی داشته اید زیرا میتوانید اولین باری که از نظر جنسی فعال هستید نیز HPV را دریافت کنید.
 • برای مدت طولانی رابطه جنسی نداشته اید زیرا ممکن است بدون اینکه بدانید برای مدت طولانی HPV داشته باشید
 • شما یک لزبین یا دوجنسه هستید. در این صورت نیز اگر هرگونه تماس جنسی داشته باشید در معرض خطر هستید.
 • شما یک مرد ترنس با دهانه رحم هستید
 • شما یک هیسترکتومی جزئی انجام داده اید که تمام دهانه رحم شما برداشته نشده است

اگر تا به حال هیچ نوع تماس جنسی با مرد یا زن نداشته اید، ممکن است تصمیم بگیرید که غربالگری دهانه رحم انجام ندهید. اما در صورت تمایل باز هم می توانید یک آزمایش انجام دهید. اگر مطمئن نیستید با پزشک عمومی یا پرستار صحبت کنید.

مشاوره تلفنی و متنی با دکتر زنان

غربالگری دهانه رحم یک انتخاب است

اگر می خواهید برای غربالگری دهانه رحم بروید، این انتخاب شماست. اما غربالگری دهانه رحم یکی از بهترین راه ها برای محافظت از شما در برابر سرطان دهانه رحم است.

خطرات غربالگری دهانه رحم

ممکن است بعد از غربالگری دهانه رحم مقداری خونریزی خفیف یا لکه بینی داشته باشید. این باید ظرف چند ساعت متوقف شود.

اگر سلول های غیرطبیعی پیدا شوند و نیاز به درمان داشته باشید، خطراتی مانند موارد زیر وجود دارد:

 • درمان سلول هایی که ممکن است خود به خود به حالت عادی بازگشته باشند
 • خونریزی یا عفونت
 • برای بارداری در آینده ممکن است دچار زایمان زود رس شوید اما این نادر است.

نحوه انصراف

اگر نمی خواهید برای غربالگری دعوت شوید، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید و بخواهید که از لیست غربالگری دهانه رحم خارج شوید. می‌توانید از آن‌ها بخواهید که در هر زمانی که نظرتان تغییر کرد، شما را دوباره در لیست قرار دهند.

زمانی که غربالگری دهانه رحم توصیه نمی شود:

اگر زیر 25 سال دارید!

شما تا ۲۵ سالگی برای غربالگری دهانه رحم دعوت نخواهید شد زیرا: سرطان دهانه رحم در افراد زیر 25 سال بسیار نادر است.

ممکن است منجر به انجام درمانی شود که نیازی به آن ندارید زیرا تغییرات غیرطبیعی سلولی اغلب در زنان جوان به حالت عادی باز می گردد.

اگر 65 سال یا بیشتر دارید

معمولا وقتی 65 ساله شوید دیگر برای غربالگری دعوت نمی شوید. این امر به این دلیل است که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار کم است. فقط در صورتی دوباره دعوت می شوید که 1 مورد از 3 آزمایش آخر شما غیرعادی باشد. اگر 65 سال یا بیشتر دارید و هرگز برای غربالگری دهانه رحم نرفته اید، یا از سن 50 سالگی غربالگری دهانه رحم را انجام نداده اید، می توانید از پزشک خود این آزمایش را بخواهید. برای دریافت نوبت پزشک می توانید به سایت نوبت دهی پزشکان دکتردکتر مراجعه کنید.

 • اگر هیسترکتومی کامل انجام داده اید
 • اگر برای برداشتن تمام رحم و دهانه رحم، هیسترکتومی کامل انجام داده اید، نیازی به انجام غربالگری دهانه رحم ندارید.
 • شما نگران علائم سرطان دهانه رحم مانند موارد زیر هستید:
 • خونریزی بین قاعدگی، در حین یا بعد از رابطه جنسی، یا بعد از یائسگی
 • ترشحات واژن به صورت غیر معمول

در تمام این موارد منتظر قرار ملاقات بعدی غربالگری دهانه رحم خود نباشید.

غربالگری دهانه رحم

زمان رزرو غربالگری دهانه رحم

بهتر است یک قرار برای زمانی رزرو کنید که:

پریود نمی شوید – همچنین سعی کنید از 2 روز قبل یا بعد از خونریزی از غربالگری خودداری کنید (اگر پریود نشدید، می توانید هر زمانی رزرو کنید)

اگر ترشحات غیرعادی واژن یا عفونت لگنی دارید درمان را تمام کرده اید.

این کارها را انجام بدهید:

 • به آن ها اطلاع دهید که آیا مایلید یک زن این آزمایش را انجام دهد (اکثر پرستاران و پزشکانی که نمونه غربالگری دهانه رحم می گیرند زن هستند.)
 • به آنها اطلاع دهید که آیا مایلید شخص دیگری با شما در اتاق باشد . این می تواند کسی باشد که شما می شناسید.
 • اگر فکر می کنید ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید، قرار ملاقات طولانی تری بخواهید.
 • اگر بعد از یائسگی آزمایش برایتان دشوارتر است به آنها اطلاع دهید – آنها می توانند قبل از آزمایش یک کرم استروژن واژینال تجویز کنند.
 • یک اسپکولوم کوچکتر بخواهید (ابزار صاف و لوله ای شکلی که در واژن شما قرار می گیرد تا بتوانند دهانه رحم شما را ببینند)

همچنین سعی کنید از صحبت کردن با پرستار یا پزشک در آن روز خجالت نکشید زیرا آن ها برای ایجاد احساس راحتی بیشتر و ارائه حمایت آموزش دیده اند.

در غربالگری چه اتفاقی می افتد؟

در طول غربالگری دهانه رحم، نمونه کوچکی از سلول ها برای آزمایش از دهانه رحم گرفته می شود. خود آزمون باید کمتر از 5 دقیقه طول بکشد. کل قرار ملاقات باید حدود 10 دقیقه طول بکشد. معمولاً توسط یک پرستار یا پزشک زن انجام می شود. قبل از شروع، باید توضیح داده شود که در طول آزمون چه اتفاقی خواهد افتاد و به سؤالات شما پاسخ دهند.

نحوه انجام غربالگری دهانه رحم

باید پشت پرده، از کمر به پایین لباس‌هایتان را در بیاورید. از شما می‌خواهند که روی تخت دراز بکشید، معمولاً با پاهای خمیده، پاها کنار هم و زانوهای باز. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد در طول آزمایش موقعیت خود را تغییر دهید. آنها به آرامی یک ابزار صاف و لوله ای شکل (یک اسپکولوم) را در واژن شما قرار می دهند. ممکن است مقدار کمی روان کننده استفاده شود. پرستار اسپکولوم را باز می کند تا بتواند دهانه رحم را ببیند. با استفاده از یک برس نرم، نمونه کوچکی از سلول ها را از دهانه رحم می گیرند. پرستار اسپکولوم را می بندد و خارج می کند.

غربالگری دهانه رحم

مواردی که می توانید برای آسان تر کردن غربالگری امتحان کنید

کارهایی که باید انجام بدهید:

 • چیزی بپوشید که در طول آزمایش راحت تر باشید
 •  یک همراه با خود بیاورید
 • تمرینات تنفسی را امتحان کنید تا به آرامش برسید
 • از پرستار بخواهید از اسپکولوم کوچکتری استفاده کند
 • از پرستار بپرسید که آیا می توانید در وضعیت دیگری دراز بکشید مثلاً به پهلو در حالی که زانوهایتان را به سمت سینه کشیده اید.
 • در طول آزمون کتاب یا موسیقی ای برای گوش دادن یا خواندن بیاورید.

کارهایی که نباید انجام دهید:

 • برای ادامه دادن تحت فشار نباشید. شما می توانید هر زمان خواستید آزمایش را متوقف کنید.
 • سعی کنید از صحبت کردن با پرستار نترسید یا خجالت نکشید زیرا گفتن احساس خودتان به آنها کمک می کند تا بفهمند به چه نوع حمایتی ممکن است نیاز داشته باشید.

مواردی که بعد از غربالگری دهانه رحم باید به آن ها توجه کرد

ممکن است پس از آزمایش غربالگری دهانه رحم، مقداری لکه بینی یا خونریزی خفیف داشته باشید. این بسیار شایع است و باید پس از چند ساعت برطرف شود. یادتان باشد که زخم دهانه رحم عادی نیست.

زمان رسیدن نتایج

پرستار یا پزشکی که غربالگری دهانه رحم را انجام می دهد به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید منتظر نتایج خود باشید. اگر بیشتر از آنچه انتظار داشتید صبر کرده اید، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید

نتایج به چه معناست؟

گاهی اوقات از شما خواسته می شود تا 3 ماه دیگر برای انجام مجدد آزمایش مراجعه کنید. این به این معنی نیست که هیچ مشکلی وجود ندارد، بلکه به این دلیل است که نتایج مشخص نبوده است. این وضعیت گاهی اوقات نتیجه ناکافی نامیده می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی در نمونه شما یافت نشد:

این بدان معناست که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در شما بسیار کم است. برای بررسی سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم نیازی به آزمایش‌های بیشتری ندارید، حتی اگر در گذشته این موارد را داشته‌اید. 3 یا 5 سال دیگر دوباره برای آزمایش دعوت خواهید شد.

HPV در نمونه شما یافت می شود

نتایج شما توضیح می دهد که اگر HPV در نمونه شما یافت شود (نتیجه HPV مثبت) چه اتفاقی می افتد. در این صورت ممکن است به آزمایش غربالگری دهانه رحم دیگری و یک آزمایش متفاوت برای بررسی دهانه رحم (کولپوسکوپی) نیاز داشته باشید.

2 نوع مختلف از نتایج مثبت HPV وجود دارد

نتیجه: HPV یافت شد (HPV مثبت) اما سلول های غیر طبیعی وجود نداشت

معنی: اگر هنوز HPV دارید، یک سال دیگر برای غربالگری دعوت خواهید شد و بعد از 2 سال دوباره آزمایش انجام خواهد شد. اگر بعد از 3 سال همچنان HPV دارید، ممکن است نیاز به کولپوسکوپی داشته باشید.

نتیجه: HPV یافت شده (HPV مثبت) و سلول های غیر طبیعی وجود دارند

معنی: از شما خواسته می شود که کولپوسکوپی انجام دهید.

HPV یک ویروس رایج است و اکثر افراد در برخی مواقع به آن مبتلا می شوند. شما می توانید آن را از طریق هر نوع تماس جنسی دریافت کنید.

مشاهده لیست پزشکان متخصص زنان و زایمان و دریافت نوبت آنلاین

یک نکته مهم

داشتن نتیجه مثبت HPV به این معنی نیست که شریک زندگی شما در زمانی که شما با هم بوده اید با شخص دیگری رابطه جنسی داشته است. حتی اگر سال‌هاست که از نظر جنسی فعال نبوده‌اید یا شریک جدیدی نداشته‌اید، ممکن است HPV داشته باشید.

در صورت نیاز به کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ساده برای بررسی دهانه رحم است. این امر شبیه غربالگری دهانه رحم است، اما در بیمارستان انجام می شود. اگر نتایج نشان دهنده تغییرات در سلول های دهانه رحم باشد، ممکن است نیاز به کولپوسکوپی داشته باشید.

اگر برای کولپوسکوپی معرفی شده اید، نگران نباشید. تا زمانی که منتظر قرار با پزشک خود هستید، هیچ تغییری در سلول های شما بدتر نخواهد شد.

کمک و پشتیبانی بیشتر

ممکن است به دلایل زیادی برای غربالگری دهانه رحم به کمک و حمایت بیشتری نیاز داشته باشید. اگر در مورد غربالگری دهانه رحم، نتایج یا علائمی که دارید، نگران هستید با پزشک صحبت کنید.

حمایت از افراد مبتلا به درد اندام تناسلی بیرونی

انجمن درد اندام تناسلی بیرونی اطلاعاتی در مورد غربالگری دهانه رحم در صورت داشتن هر نوع درد مانند واژینیسموس دارد.

حمایت پس از خشونت جنسی

اگر خشونت جنسی را تجربه کرده اید، ممکن است ایده غربالگری دهانه رحم برای شما بسیار دشوار باشد.

کلینیک های غربالگری برای افرادی که خشونت جنسی را تجربه کرده اند، دارای کارگاه آموزشی نکات و ترفندها در مورد غربالگری دهانه رحم، اطلاعات، مشاوره و پشتیبانی در مورد غربالگری دهانه رحم پس از خشونت جنسی هستند.

 

منبع : nhs

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر