دررفتگی و نیمه دررفتگی مچ دست؛ علت،علائم و درمان

علائم دررفتگی مچ دست چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟ آیا برای جاانداختن استخوام مچ دست نیاز به جراحی وجود دارد؟ در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

دررفتگی مچ دست یکی از انواع دررفتگی‌های استخوان است که باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در زندگی می‌شود و به بیمار استرس و نگرانی زیادی وارد می‌کند. دراین مقاله به تمام نکات ابهام آمیز درباره‌ی این موضوع جواب خواهیم داد

در رفتگی مچ دست چیست؟

مچ دست از ۸ استخوان کوچک به نام کارپال (carpal) تشکیل شده است‌. گروهی از رباط‌ها این استخوان‌ها را در یک جا نگه داشته و به آن‌ها اجازه حرکت می‌دهند. پارگی هر کدام از این رباط‌ها باعث می‌شود که یک یا دو استخوان کارپال از مکان معمول خود جا به جا شده و در نتیجه در رفتگی مچ دست (dislocated wrist) رخ دهد.

در حالی که در رفتگی مچ دست می‌تواند همه‌ی ۸ استخوان کارپال را درگیر کند، استخوان هلالی یا لونیت و استخوان ناوی یا اسکافوئید هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این دو استخوان بین استخوان‌های زند زبرین و زند زیرین در ساعد و دیگر استخوان‌های کوچک‌تر در مچ دست یک پل تشکیل می‌دهند.

دلیل دررفتگی مچ دست

انواع دررفتگی‌های مچ دست

در رفتگی مچ دست انواع مختلفی دارد:

 • در رفتگی استخوان هلالی قدامی (Anterior lunate dislocation): در این نوع از دررفتگی استخوان هلالی می‌چرخد در حالی که دیگر استخوان‌ها در جای خود قرار دارند.
 • در رفتگی پری لونیت (Perilunate dislocation): در این نوع دررفتگی استخوان هلالی و سه رباط اطراف آن درگیر می‌شوند.
 • شکستگی گالزی (Galeazzi fracture): این نوع شامل شکستگی استخوان زند زبرین و دررفتگی مفصل رادیواولنار (مفصلی بین سر زند زبرین و بریدگی رادیال استخوان زند زیرین) است‌.
 • شکستگی مونتژیا (Monteggia fracture): این نوع شامل شکستگی استخوان زند زیرین و دررفتگی یکی از دو سر استخوان زند زبرین است.

بیش‌تر انواع در رفتگی مچ دست شامل دررفتگی  استخوان هلالی قدامی یا دررفتگی پری لونیت است.

علائم و نشانه‌های دررفتگی مچ دست

نشانه‌ای اصلی مچ در رفته درد شدیدی است که معمولاً با حرکت دادن مچ به سمت بالا و پایین و طرفین بدتر می‌شود‌.  همچنین در این حالت فرد در ساعد خود هم ممکن است درد احساس کند.

علاوه بر این ممکن است فرد متوجه علائم زیر در اطراف مچ دست خود شود:

 • تورم
 • تحریک پذیری
 • ضعف
 • تغییر رنگ یا کبودی

اگر استخوان هلالی مچ دست درگیر شده باشد به عصب‌های این ناحیه هم فشار وارد می‌شود‌ و منجر به سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی در انگشتان دست شود.

علت در رفتگی مچ دست چیست؟

هر نوع صدمه و آسیبی که به دست یا بازو وارد شود، می‌تواند منجر به در رفتگی مچ دست شود.

دلایل رایج این آسیب‌ها عبارتند از:

 • انواع ضربات شدید در فوتبال یا هاکی
 • تصادفات رانندگی
 • زمین خوردن و افتادن وزن بدن روی دست

علاوه بر این، کشیدگی رباط‌های مچ دست هم می‌تواند باعث در رفتگی استخوان مچ دست شود. این نوع از کشیدگی رباط‌ها ناشی از وارد کردن فشار دائمی به مچ دست مانند راه رفتن با عصای زیر بغل است‌.

دلیل دررفتگی مچ دست

تشخیص در رفتگی و جابه‌جایی مچ دست

در صورت دررفتگی مچ حتماً برای جلوگیری از بدتر شدن شدت آسیب، به سرعت به پزشک یا بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. 

پزشک با چرخاندن مچ دست در جهات مختلف بیمار را معاینه می‌کند، در حین حرکت دادن مچ دست از شخص سوال می‌شود که آیا دردی احساس می‌کند یا خیر؟ این کار به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد کدام رباط یا استخوان دست درگیر شده است. 

از طرفی دیگر امکان تشخیص آسیب‌های احتمالی به عصب، رگ‌های خونی و تاندون‌های دست و مچ وجود دارد. بعد از آن برای تایید تشخیص از دست و ساعد تصویر رادیولوژی اشعه ایکس گرفته می‌شود.

اگر پزشک احتمال آسیب رباط در مچ را بدهد یک تصویر ام آر آی هم گرفته می‌شود، این عکس به تشخیص عارضه کمک می‌کند. ام آر آی قابلیت ارایه‌ی تصویری دقیق و پر از جزئیات از بافت‌های نرم از جمله رباط‌ها را دارد.‌

روش‌های درمان در رفتگی مچ دست

در رفتگی مچ دست خفیف با جا انداختن درمان می‌شود. در این شیوه‌ی درمانی پزشک به آرامی به استخوان مچ دست فشار وارد کرده و آن را در جای مناسب خود قرار می‌دهد. جا انداختن استخوان در رفته به نسبت شدت در رفتگی می‌تواند بسیار دردناک باشد. برای اینکه بیمار درد کمتری را تحمل کند، پیش از جا انداختن از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی ‌ استفاده می‌شود.

بعد از آن ممکن است مچ دست فرد گچ گرفته شده و یا در آتل قرار داده شود. این کار مچ دست را تا زمان درمان کامل بدون حرکت نگه می‌دارد. مچ دست گچ گرفته شده را می‌توان به کمک یک آویز یا اسلینگ از شانه آویزان کرد.

برای موارد شدیدتر، فرد به جراحی نیاز دارد. جراحی کمک می‌کند تا استخوان‌ها در جای خود قرار گرفته و رباط‌های پاره شده اصلاح شوند. در جراحی مچ دست برای پایداری و ثبات بیش‌تر اجزا از پیچ و مهره‌های مخصوص ارتوپدی استفاده می‌شود.

درمان کامل مچ دست در رفته چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان بهبودی مچ دست در رفته به شدت آن بستگی دارد. در صورت جا انداخته شدن، مچ دست دو تا سه ماه طول می‌کشد که کاملاً بهبود پیدا کند. در  صورت انجام جراحی، برای بهبود کامل باید ۶ماه تا یک سال صبر کرد.

بعد از درمان مچ دست در رفته فرد باید مرتب توسط فیزیوتراپیست معاینه شود. تمرین‌های فیزیوتراپی به باز یافتن توان، قدرت و انعطاف پذیری مچ دست کمک می‌کند. تا زمان بهبودی کامل از وارد کردن فشار بیش از حد به مچ دست به شدت خودداری کنید.

سخن پایانی

آسیب مچ دست اثر زیادی روی فعالیت‌های روزانه‌ی زندگی خواهد گذاشت. به همین دلیل در صورت هرگونه آسیب به مچ دست باید هر چه سریع‌تر آن را درمان کرد. بر حسب اینکه بیمار به جراحی نیاز داشته باشد یا خیر برای بهبودی کامل آسیب مچ دست باید دو ماه تا یکسال طی ‌شود. 

حتی بعد از درمان کامل، زمانی که فرد در حال انجام کارهایی است که کشش و فشار زیادی روی مچ دست وارد می‌کند، مثلا در حال بلند کردن اجسام سنگین، باید از مچ بندهای مخصوص استفاده کند.

منبع:

healthline

orthobullets

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
84 نظرات
 1. رضا می گوید

  سلام دکتر یه سوال دارم تو رو خدا جواب بدین .
  من پنج ماهه سرکار کمک آشپزی حلیم فروشی هستم روی مچ دستم خیلی فشار بود یبار هم افتادم زمین با مچم خودم رو نگه داشتم . الان مچ دست راستم درد عجیبی داره تورم و اینا نداره و در همه جهات میتونم حرکتش بدم ولی موقعی که از یه جهت خاص به دستم فشار وارد میشه مچم خیلی درد میگیره ، و اینکه مثلاً وقتی با مشت کردن و فشار دادن مشت دست هم خیلی مچم درد میگیره ولی مثلا حتی یه دیگ ۷۰ کیلیویی هم برمیدارم درد نمیگیره دستم نمی‌دونم چطوریه .
  چند روزه دردش چون بخاطر سرکارم نمیتونم استراحت کنم دردش هم داره بیشتر میشه تو رو خدا یه راهکار بدین سرکارم هم نمیتونم ترک کنم دائم مچم درگیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   لازمه‌جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 2. امیر می گوید

  سلام
  من موتورو زدم زمین و افتادم روی دست راستم
  علان انگشت اشارم تو بالا پایین درد داره و نمیتونم با انگشت اشاره به چیزی فشار بدم و نمیتونم دستمو محکم مشت کنم
  و درد دست در اخرین قسمت انگشت اشاره و پاین مچ هس
  و و یکمم معلومه وفی هیچ تغیر رنگ یا کبودی و ورم نداره
  وقط نمیتونم چیزی بردارم ها انگشت اشارره رو زیاد بالا یا پایین ببرم ولی با اونیکژ دستم میتونم کرکتش بدم ولی یکم درد داره
  و دستم بدون حرکت هیچ دردی نداره از چیه ؟

 3. محمد می گوید

  سه ماه پیش مچ دست چپم در رفت و شکست چهل روز تو گچ بود ولی هنوز درد شدیدی رو حس میکنم خیلی اذیت هستم برا درمانش باید چکارکنم درضمن محمد هستم 44ساله اهواز

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست گرامی
   در صورتی که شکستگی کامل برطرف شده و پارگی تاندونی نبوده
   ۰فیزیوتراپی کمک کنندس

 4. محمد طاها می گوید

  سلام ببخشید من با دوستم دعوام شد وقتی اومدم هلش بدم بعدش دستم بی حس شد ولی بعدش درست شد الان میتونم مچم و انگشتم رو تکون بدم ولی وقتی میخواهم چیزی را بردارم درد میگیره مچم
  ایا در رفته؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر در تمام جهات حرکات محدودیتی ندارد دررفتگی بعید است

 5. علی می گوید

  سلام من اشتباهی مشت زدم به دیوار سمت راست مچ دست راستم ۱ ماهه چیز سنگین برمیدارم یا مشت میزنم درد میگیره چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شوید
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 6. هانیه می گوید

  سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر ببخشید من چند روز پیش مچ دستم با ضرب به میز برخورد کرد انگشت شستم و مچ دستم درد میکنه و وقطی کار آشپزی میکنم انگشت و مچم درد بدی میکنه و تق تق صدا میده و انگار جا میوفته در میاد از روز دوم کل دستم از مچ تا بالا دستم درد میکنه‌انگار کل دستم ضرب خورده باشه ولی اصلا باد و کبودی ندارم ممکنه‌ در رفته باشه دردش زیاد شدید نیست ولی کل دستم درد میکنه اول گفتم شاید ضرب دیدگی باشه ولی عجیبه کل دستم درد میکنه مخصوصا موقع خواب خیلی شدید میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه و احتمالا بررسی رادیولوژی لازم است
   جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 7. نادیا می گوید

  سلام من دوهفته پیش رو دست افتادم دردش وحشتناک شدیدبودرفتم متخصص ارتوپدوعکس سی تی اسکن گرفتم گفتن ک چیزی نیس ونشکسته الان بعدازسه هفته هنوزدرد میکنه واحساس میکنم در رفته نمیتونم دستموصاف کنم ومچ دستم وآرنجم دردمیکنن جون نداره چیزی بردارم ومدام تیرمیکشه چیکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر هیچگونه شکستگی و پارگی تاندونی رخ نداده، فیزیوتراپی میتواند کمک کننده باشد

 8. بهاره می گوید

  سلام.من امروز دستم لای درب مترو گیر کرد و اولش درد نمیکرد ولی وقتی خرید کردم و ی وسیله سنگین گرفتم مچ دستم درد میکنه.دستم آسیب دیده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کجای دستتون گیر کرده؟

 9. مهدی می گوید

  سلام دکتر وقت بخیر دیروز دوچرخه را زدم زمین روی دستم افتادم دستم یکم حرکت می کنه ولی کامل نمتونم تکون بدم دستمو ولی درد داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لازم است رادیوگرافی انجام شود تا شکستگی بررسی شود

 10. نازنین زهرا باقری می گوید

  من چند روز پیش رو صندلی نشسته بودم یکدفه صندلی از پشت می افته و من برای اینکه زمین نخورم دست چپ رو محکم میزارم زمین اما بعدش دست چپ درد شدیدی میگیره به صورتی که دستم رو بالا میآوردم پایین میرفت
  باند کشی رو پیدا نکردم با یه پارچه معمولی بستم الان چند روزی گذشته دستم بهتر شده مچ دست رو تکون میدم درد میگیره و مشت هم میکنم درد میگیره اما انگشتا رو میتونم بدون درد تکون بدم
  میشه بگید در رفته یا نه نتونستنم به پزشک مراجعه کنم
  چطوری خوبش کنم؟
  تو خونه میشه؟
  اگه میشه بگید چجوری ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید عکس از دست و مچ دست بگیرید و به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.