دررفتگی و نیمه دررفتگی مچ دست؛ علت،علائم و درمان

علائم دررفتگی مچ دست چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟ آیا برای جاانداختن استخوام مچ دست نیاز به جراحی وجود دارد؟ در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

دررفتگی مچ دست یکی از انواع دررفتگی‌های استخوان است که باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در زندگی می‌شود و به بیمار استرس و نگرانی زیادی وارد می‌کند. دراین مقاله به تمام نکات ابهام آمیز درباره‌ی این موضوع جواب خواهیم داد

در رفتگی مچ دست چیست؟

مچ دست از ۸ استخوان کوچک به نام کارپال (carpal) تشکیل شده است‌. گروهی از رباط‌ها این استخوان‌ها را در یک جا نگه داشته و به آن‌ها اجازه حرکت می‌دهند. پارگی هر کدام از این رباط‌ها باعث می‌شود که یک یا دو استخوان کارپال از مکان معمول خود جا به جا شده و در نتیجه در رفتگی مچ دست (dislocated wrist) رخ دهد.

در حالی که در رفتگی مچ دست می‌تواند همه‌ی ۸ استخوان کارپال را درگیر کند، استخوان هلالی یا لونیت و استخوان ناوی یا اسکافوئید هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این دو استخوان بین استخوان‌های زند زبرین و زند زیرین در ساعد و دیگر استخوان‌های کوچک‌تر در مچ دست یک پل تشکیل می‌دهند.

دلیل دررفتگی مچ دست

انواع دررفتگی‌های مچ دست

در رفتگی مچ دست انواع مختلفی دارد:

 • در رفتگی استخوان هلالی قدامی (Anterior lunate dislocation): در این نوع از دررفتگی استخوان هلالی می‌چرخد در حالی که دیگر استخوان‌ها در جای خود قرار دارند.
 • در رفتگی پری لونیت (Perilunate dislocation): در این نوع دررفتگی استخوان هلالی و سه رباط اطراف آن درگیر می‌شوند.
 • شکستگی گالزی (Galeazzi fracture): این نوع شامل شکستگی استخوان زند زبرین و دررفتگی مفصل رادیواولنار (مفصلی بین سر زند زبرین و بریدگی رادیال استخوان زند زیرین) است‌.
 • شکستگی مونتژیا (Monteggia fracture): این نوع شامل شکستگی استخوان زند زیرین و دررفتگی یکی از دو سر استخوان زند زبرین است.

بیش‌تر انواع در رفتگی مچ دست شامل دررفتگی  استخوان هلالی قدامی یا دررفتگی پری لونیت است.

علائم و نشانه‌های دررفتگی مچ دست

نشانه‌ای اصلی مچ در رفته درد شدیدی است که معمولاً با حرکت دادن مچ به سمت بالا و پایین و طرفین بدتر می‌شود‌.  همچنین در این حالت فرد در ساعد خود هم ممکن است درد احساس کند.

علاوه بر این ممکن است فرد متوجه علائم زیر در اطراف مچ دست خود شود:

 • تورم
 • تحریک پذیری
 • ضعف
 • تغییر رنگ یا کبودی

اگر استخوان هلالی مچ دست درگیر شده باشد به عصب‌های این ناحیه هم فشار وارد می‌شود‌ و منجر به سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی در انگشتان دست شود.

علت در رفتگی مچ دست چیست؟

هر نوع صدمه و آسیبی که به دست یا بازو وارد شود، می‌تواند منجر به در رفتگی مچ دست شود.

دلایل رایج این آسیب‌ها عبارتند از:

 • انواع ضربات شدید در فوتبال یا هاکی
 • تصادفات رانندگی
 • زمین خوردن و افتادن وزن بدن روی دست

علاوه بر این، کشیدگی رباط‌های مچ دست هم می‌تواند باعث در رفتگی استخوان مچ دست شود. این نوع از کشیدگی رباط‌ها ناشی از وارد کردن فشار دائمی به مچ دست مانند راه رفتن با عصای زیر بغل است‌.

دلیل دررفتگی مچ دست

تشخیص در رفتگی و جابه‌جایی مچ دست

در صورت دررفتگی مچ حتماً برای جلوگیری از بدتر شدن شدت آسیب، به سرعت به پزشک یا بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. 

پزشک با چرخاندن مچ دست در جهات مختلف بیمار را معاینه می‌کند، در حین حرکت دادن مچ دست از شخص سوال می‌شود که آیا دردی احساس می‌کند یا خیر؟ این کار به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد کدام رباط یا استخوان دست درگیر شده است. 

از طرفی دیگر امکان تشخیص آسیب‌های احتمالی به عصب، رگ‌های خونی و تاندون‌های دست و مچ وجود دارد. بعد از آن برای تایید تشخیص از دست و ساعد تصویر رادیولوژی اشعه ایکس گرفته می‌شود.

اگر پزشک احتمال آسیب رباط در مچ را بدهد یک تصویر ام آر آی هم گرفته می‌شود، این عکس به تشخیص عارضه کمک می‌کند. ام آر آی قابلیت ارایه‌ی تصویری دقیق و پر از جزئیات از بافت‌های نرم از جمله رباط‌ها را دارد.‌

روش‌های درمان در رفتگی مچ دست

در رفتگی مچ دست خفیف با جا انداختن درمان می‌شود. در این شیوه‌ی درمانی پزشک به آرامی به استخوان مچ دست فشار وارد کرده و آن را در جای مناسب خود قرار می‌دهد. جا انداختن استخوان در رفته به نسبت شدت در رفتگی می‌تواند بسیار دردناک باشد. برای اینکه بیمار درد کمتری را تحمل کند، پیش از جا انداختن از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی ‌ استفاده می‌شود.

بعد از آن ممکن است مچ دست فرد گچ گرفته شده و یا در آتل قرار داده شود. این کار مچ دست را تا زمان درمان کامل بدون حرکت نگه می‌دارد. مچ دست گچ گرفته شده را می‌توان به کمک یک آویز یا اسلینگ از شانه آویزان کرد.

برای موارد شدیدتر، فرد به جراحی نیاز دارد. جراحی کمک می‌کند تا استخوان‌ها در جای خود قرار گرفته و رباط‌های پاره شده اصلاح شوند. در جراحی مچ دست برای پایداری و ثبات بیش‌تر اجزا از پیچ و مهره‌های مخصوص ارتوپدی استفاده می‌شود.

درمان کامل مچ دست در رفته چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان بهبودی مچ دست در رفته به شدت آن بستگی دارد. در صورت جا انداخته شدن، مچ دست دو تا سه ماه طول می‌کشد که کاملاً بهبود پیدا کند. در  صورت انجام جراحی، برای بهبود کامل باید ۶ماه تا یک سال صبر کرد.

بعد از درمان مچ دست در رفته فرد باید مرتب توسط فیزیوتراپیست معاینه شود. تمرین‌های فیزیوتراپی به باز یافتن توان، قدرت و انعطاف پذیری مچ دست کمک می‌کند. تا زمان بهبودی کامل از وارد کردن فشار بیش از حد به مچ دست به شدت خودداری کنید.

سخن پایانی

آسیب مچ دست اثر زیادی روی فعالیت‌های روزانه‌ی زندگی خواهد گذاشت. به همین دلیل در صورت هرگونه آسیب به مچ دست باید هر چه سریع‌تر آن را درمان کرد. بر حسب اینکه بیمار به جراحی نیاز داشته باشد یا خیر برای بهبودی کامل آسیب مچ دست باید دو ماه تا یکسال طی ‌شود. 

حتی بعد از درمان کامل، زمانی که فرد در حال انجام کارهایی است که کشش و فشار زیادی روی مچ دست وارد می‌کند، مثلا در حال بلند کردن اجسام سنگین، باید از مچ بندهای مخصوص استفاده کند.

منبع:

healthline

orthobullets

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
84 نظرات
 1. رضا می گوید

  سلام دکتر یه سوال دارم تو رو خدا جواب بدین .
  من پنج ماهه سرکار کمک آشپزی حلیم فروشی هستم روی مچ دستم خیلی فشار بود یبار هم افتادم زمین با مچم خودم رو نگه داشتم . الان مچ دست راستم درد عجیبی داره تورم و اینا نداره و در همه جهات میتونم حرکتش بدم ولی موقعی که از یه جهت خاص به دستم فشار وارد میشه مچم خیلی درد میگیره ، و اینکه مثلاً وقتی با مشت کردن و فشار دادن مشت دست هم خیلی مچم درد میگیره ولی مثلا حتی یه دیگ ۷۰ کیلیویی هم برمیدارم درد نمیگیره دستم نمی‌دونم چطوریه .
  چند روزه دردش چون بخاطر سرکارم نمیتونم استراحت کنم دردش هم داره بیشتر میشه تو رو خدا یه راهکار بدین سرکارم هم نمیتونم ترک کنم دائم مچم درگیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   لازمه‌جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 2. امیر می گوید

  سلام
  من موتورو زدم زمین و افتادم روی دست راستم
  علان انگشت اشارم تو بالا پایین درد داره و نمیتونم با انگشت اشاره به چیزی فشار بدم و نمیتونم دستمو محکم مشت کنم
  و درد دست در اخرین قسمت انگشت اشاره و پاین مچ هس
  و و یکمم معلومه وفی هیچ تغیر رنگ یا کبودی و ورم نداره
  وقط نمیتونم چیزی بردارم ها انگشت اشارره رو زیاد بالا یا پایین ببرم ولی با اونیکژ دستم میتونم کرکتش بدم ولی یکم درد داره
  و دستم بدون حرکت هیچ دردی نداره از چیه ؟

 3. محمد می گوید

  سه ماه پیش مچ دست چپم در رفت و شکست چهل روز تو گچ بود ولی هنوز درد شدیدی رو حس میکنم خیلی اذیت هستم برا درمانش باید چکارکنم درضمن محمد هستم 44ساله اهواز

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست گرامی
   در صورتی که شکستگی کامل برطرف شده و پارگی تاندونی نبوده
   ۰فیزیوتراپی کمک کنندس

 4. محمد طاها می گوید

  سلام ببخشید من با دوستم دعوام شد وقتی اومدم هلش بدم بعدش دستم بی حس شد ولی بعدش درست شد الان میتونم مچم و انگشتم رو تکون بدم ولی وقتی میخواهم چیزی را بردارم درد میگیره مچم
  ایا در رفته؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر در تمام جهات حرکات محدودیتی ندارد دررفتگی بعید است

 5. علی می گوید

  سلام من اشتباهی مشت زدم به دیوار سمت راست مچ دست راستم ۱ ماهه چیز سنگین برمیدارم یا مشت میزنم درد میگیره چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شوید
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 6. هانیه می گوید

  سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر ببخشید من چند روز پیش مچ دستم با ضرب به میز برخورد کرد انگشت شستم و مچ دستم درد میکنه و وقطی کار آشپزی میکنم انگشت و مچم درد بدی میکنه و تق تق صدا میده و انگار جا میوفته در میاد از روز دوم کل دستم از مچ تا بالا دستم درد میکنه‌انگار کل دستم ضرب خورده باشه ولی اصلا باد و کبودی ندارم ممکنه‌ در رفته باشه دردش زیاد شدید نیست ولی کل دستم درد میکنه اول گفتم شاید ضرب دیدگی باشه ولی عجیبه کل دستم درد میکنه مخصوصا موقع خواب خیلی شدید میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه و احتمالا بررسی رادیولوژی لازم است
   جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 7. نادیا می گوید

  سلام من دوهفته پیش رو دست افتادم دردش وحشتناک شدیدبودرفتم متخصص ارتوپدوعکس سی تی اسکن گرفتم گفتن ک چیزی نیس ونشکسته الان بعدازسه هفته هنوزدرد میکنه واحساس میکنم در رفته نمیتونم دستموصاف کنم ومچ دستم وآرنجم دردمیکنن جون نداره چیزی بردارم ومدام تیرمیکشه چیکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر هیچگونه شکستگی و پارگی تاندونی رخ نداده، فیزیوتراپی میتواند کمک کننده باشد

 8. بهاره می گوید

  سلام.من امروز دستم لای درب مترو گیر کرد و اولش درد نمیکرد ولی وقتی خرید کردم و ی وسیله سنگین گرفتم مچ دستم درد میکنه.دستم آسیب دیده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کجای دستتون گیر کرده؟

 9. مهدی می گوید

  سلام دکتر وقت بخیر دیروز دوچرخه را زدم زمین روی دستم افتادم دستم یکم حرکت می کنه ولی کامل نمتونم تکون بدم دستمو ولی درد داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لازم است رادیوگرافی انجام شود تا شکستگی بررسی شود

 10. نازنین زهرا باقری می گوید

  من چند روز پیش رو صندلی نشسته بودم یکدفه صندلی از پشت می افته و من برای اینکه زمین نخورم دست چپ رو محکم میزارم زمین اما بعدش دست چپ درد شدیدی میگیره به صورتی که دستم رو بالا میآوردم پایین میرفت
  باند کشی رو پیدا نکردم با یه پارچه معمولی بستم الان چند روزی گذشته دستم بهتر شده مچ دست رو تکون میدم درد میگیره و مشت هم میکنم درد میگیره اما انگشتا رو میتونم بدون درد تکون بدم
  میشه بگید در رفته یا نه نتونستنم به پزشک مراجعه کنم
  چطوری خوبش کنم؟
  تو خونه میشه؟
  اگه میشه بگید چجوری ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید عکس از دست و مچ دست بگیرید و به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 11. عبدالله کاظمی می گوید

  وقت تون بخیر جناب دکتر….جسارتا…مدتی میشه مچ دست راستم رو زمانی که( کف دست و آرنج بصورت Lیا نود درجه ) روی زمین می گذارم و فشار میدم…درد شدیدی می‌گیره و این اتفاق نمیدونم اصلا چطور افتاده….به نظر شما امکان داره دررفتگی باشه یا عارضه دیگه ای؟ آیا باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنم یا پزشک دیگه؟ ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   در رفتگی که بعیده اما برای بررسی سایر علل ، بله باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 12. Armin می گوید

  سلام دست من آسیب دیده با خوردن زمین درحالی که زیاد به دست مربوط نبود ولی مچ دست و کف دست و انگشتا خیلی درد میکنن و نمیتونم زیاد تکون بدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   باتوجه به درد ، نیاز به معاینه و انجام عکس رایولوژی هست
   جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 13. محمد رضایی می گوید

  سلام دکتر . مچ دستم دقیقا بالای شصت درد داره آیا احتمال داره که در رفته باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   اگر ضربه و یا زمین خوردگی رخ داده باشه بله احتمال دررفتگی و آسیب هست

 14. محمد ولی می گوید

  سلام من بوکسورم موقع مشت زنی به کیسه بوکس طی ضربه ها سنگین مچ دستم اسیب دیده و دو هفتس درد میکنه میتونم مچ دستمو به سمت بالا یا پایین و چپو راست راحت تکون بدم اما وقتی به ماکزیموم حدش میرسه درد خفیفی احسات میکنم و لی نمیتونم وسیله ایو با اون مچم بلند کنم چون هم درد داره هم انگار جون نداره کم میاره
  خواستم بدونم نیاره به دکتر مراجعه کنم یا با استراحت دادن خوب میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ، با توجه به ورزش حرفه ای حتما جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 15. فلاح می گوید

  سلام دکتر.دوروز قبل سرکار دست همسرم لای دستگاه بسته بندی گیر کرد و سریع دستگاه را خاموش کردند.اما رد قرمزی روی پوست دستش قسمت مچ افتاده بود.مچ بند بست .دیروز که مچ بند را باز کرد از قسمت مچ به پایین دستش کمی ورم داشت ولی درد نداره و انگشت ها رو هم حرکت میده.امروز قسمت بالای مچ تا آرنج هم کمی باد کرده ولی همچنان درد نداره و دستش حرکت می کنه.هرچقدر گفتم دکتر بریم گوش نکرد چون میگه درد ندارم . الان من نگرانم امکانش هست شکستگی یا دررفتگی باشه؟و اینکه باید چکار کنیم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شکستگی و در رفتگی بعیده
   اما آسیب و له شدگی عضلات و تاندون ها ممکن رخ داده باشه

 16. نیکا می گوید

  سلام خدمت شما من دیروز مچ انداختم و مچ دستم ورم کرده و مچم دیروز درد نمی کرد ولی امروز دردش خیلی بیشتر شده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عکس مچ دست لازمه و بهتره به متخصص” ارتوپدی مراجعه کنین

 17. Matin می گوید

  سلام من دستم شدید با توپ برخورد کرد وقتی چپ راست بالا یا پایین میکنم خیلی خیلی کم درد میکنه ولی وقت از آرنج دستمو میچرخونم از درد تو مچ دیت میمیرم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید عکس مچ دست بگیرید

 18. ناشناس می گوید

  سلام من دستم به ديوار. محكم خورد و مچلس درد ميكنه يكم استخوانش زده بيرون اما زياد درد نداره و ميتونم دستم بالا پايين كنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتره معاینه شین و عکس بگیرید و حتی اگر شکستگی نداره برای چند روز آتل بگیرید

 19. آرین می گوید

  سلام من توی ورزش توپ با سرعت بالا به دستم برخورد کرد بعد الان مچ دستم درد میکنه کناره هاش ولی انگشتام درد نمیکنه
  مچ دستم زیاد درد نداره فقط مثل نبض میزنه بعد سمت چپ می پیچونم درد می‌کنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید عکس گرفته شه و حتی اگر شکستگی نداشت بهتره آتل بگیربن

 20. ناشناس می گوید

  سلام
  من چند ماه پیش توی مسافرت رو صندلی ماشین خوابیدم و دستم گذاشتم زیر سرم بعد از اونروز دستم که حرکت میدادم درد شدیدی میکرد احساس میکردم استخوون مچم ازجاش درمیاد بعدش میاد سرجاش الان بعد گذشت چند ماه درد شدید برطرف شده ولی وقتی مچ دستم به طرف بالا حرکت میدم وقتی میخام انگشت شستم باز کنم درد میگیره وقتاییم که دستم بی حرکت دردش بیشتره آیا امکان داره دررفتگی باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اینکه دررفتگی کامل و واضحی باشه بعیده
   منتها با توجه به مزمن و شدت علایمتون باید به متخصص” ارتوپدی مراجعه کنید

 21. ممحد حسین می گوید

  سلام من مچ دستم در رفتم بیهوش کردن جا انداختن یه ماه تو گچ بود الان باز کردم مچ دست رو به سمت بالا و پایین میخوام حرکت بدم درد میگیره طبیعیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله
   به متخصص” ارتوپدی مراجعه کنید تا براتون در صورت نیاز فیزیوتراپی بنویسد

 22. من می گوید

  سلام وقت بخیر دست دخترم چندماه پیش بصورت اتفاقی بهش ضربه وارد شد و صدای خفیفی هم داد. چون بعدا درد شدیدی نداشت و خودش هم چیزی نگفته بود ماهم توجه نکردیم. بعداز یک ماه زائده ای روی مچ دستش درست شد که وقتی مچش را خم میکرد دردش میومد. پزشک ارتوپد هم بردیم فقط مچ بند داد. تا ۳ماه مچ بند بسته بود. ولی تغییری نکرد.مگه امکانش هست که دررفته باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در رفتگی بعیده

 23. محمد می گوید

  سلام دکتر خسته نباشید
  ببخشید من امروزتوی فوتبال در مدرسه ضربه شدید به انگشتانم خورد و مچ دستم درد میکنه با ماهیچه ها
  ولی انگشتام رو میتونم تکان بدم مچم رو هم یکم میتونم
  باید چکار کنم؟

 24. امیر می گوید

  سلادمن دیروز مچ دستم در رفته اگه بندازمش جا و اتل ببندم میتونم فعالیت ورزشی کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تا بهبود کامل خیر

 25. امیر می گوید

  سلام من دیروز مچ دستم ضربه دیده اصلا نمیتونم مچ دستمو جلو یا عقب ببرم ولی انگشتامو به راحتی میتونم تکونن بدم کبود نشده فقدر ورم کرده بنظر شما در رفته یا فقدر ضرب دیده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید عکس مچ بگیرین و معاینه شین
   حتی اگه شکستگی نداشته باشه آتل لازمه

 26. موسوی می گوید

  انگشت مامانم در رفته برده دکتر جا انداخته ولی خیلی درد میکنه در حدی که اشکشو در آورده برای دردش راهی نیست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر متخصص ارتوپدی معاینشون کردن و آتل بستن، فعلا مسکن ساده کفایت میکنه

 27. حسین عباسیان می گوید

  سلام من خیلی وقته مچ دست راستم از سر جاش در میره و با کشیدن انگشت شت میره سر جاش و بعد نیم ساعت دوباره همین اتفاق می افتد شاطر سنگکی هستم وقتی بیکار هستم کمتر اینجور میشه ممنون میشم راهنمایی کنیددرضمن رماتیسم مفصلی هم دارم امکان داره ار رماتیسم باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شین عزیز
   به روماتولوژیستون مراجعه کنید

 28. امیر می گوید

  من دو روز پیش با مچ دستم افتادم و درد شدیدی هم ندارم و با فشاردادن گوشه ی مچ چبم درد رو متوقف میکنم اما با تکان دادن متداوم از استخوان هام صدا می اید و دو باره درد نسبتا کمی شروع میشود آیا این مورد در رفتگی است یا ضرب دیدگی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید گرافی از مچ دست انجام شه

 29. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید من از روی تخت روی مچ دیت چپم افتادم حتی وقتی تکونش نمیدم رگ هاش از داخل تیر میکشه و درد میکنه و این درد تا ارنجم میره
  ایا دستم شکسته یا در رفته؟

 30. علی می گوید

  سلام من 3 ماه پیش مچ دستم از جا رفت داخل بوکس الان دردم نمیکنه برم بوکس مشکلی نداره

 31. فاطمه می گوید

  سلام من مچ دستم از ۲ جا در رفته بود بردم جا انداختن اما الان مچ دستمو تکون دادنی استخون دستم به‌شدت درد میکنه ک صدا میده علتش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکن فیزیوتراپی لازم باشه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 32. س می گوید

  سلام دوسه روز میشه انگشت دستم هم درد میکند هم میسوزد آیا در رفته

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام در رفتگي دردش خيلي شديده
   اين حالت بدليل كوفتگي و يا ضرب ديدگي ميباشد

 33. ناشناس می گوید

  سلام من یک هفته پیش با دوچرخه با سرعت بالا افتادم وبا مچ دست چپ افتادم زمین الان رگ دستم قیمت بالا دستم هنوز درد میاد الان وقتی مج دستم را می چرخونم درد نمیگیره زیاد باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام از مچ بند استفاده كنيد تا دو هفته سعي كنيد بي تحرك باشه
   در صورت عدم بهبود لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 34. Dorss می گوید

  استخوان مچ دستم رو فشار میدم درد می‌کنه ولی به چرخونمش درد نمیکنی الان برای من خوب میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اول با باند كشي ببندينش پماد كاپساسين موضعي هم بزنيد در صورت عدم بهبودي لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 35. علی می گوید

  سلام مچ دستم رو بالا پایین میکن خوبه درد نمیگیره ولی دستم نمیتونم کامل تاب بدم باد کرده کامل نمیتابه ولی
  دردم نمیگیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   1. نعیم احمدی می گوید

    سلام من در فوتبال مچ دستم در اثر ضربه که باتوپ وارد شده در قسمت مچ دستم درد شدید دارم آیا مچ دستم در رفته است

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     ممکن است
     نیاز به معاینه و رادیوگرافی است ، جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 36. مینا می گوید

  سلام مچ دست من یک سال پیش در رفت والان انگشتام حرکت میکنن ولی نمیتونم مچ دستم حرکت بدم آیا الان بیام دکتر درمان میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله درمان ميشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 37. نیما می گوید

  سلام ببخشید داشتم فوتبال بازی میکردن دروازبان بودم توپ با سرعت امد گرفتم دستم برگ و درد گرفت باید چکار بکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد عكس از دستتون بگيريد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 38. علی می گوید

  سلام خسته نباشید من مچ دستم در رفت و جا انداختن و یک باند با روغن های مفد به مدت ۱۰ ساعت بستند الان خیلی بهتر شدم به مرور خودش خوب میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله اما بايد سه هفته دستتون بسته باشه

 39. اسما می گوید

  سلام دوشب شده مچ دستم درد می‌کنه جوری درد می‌کنه ک انگار میخام خودمو ب دیوار بزنم یعنی در رفته

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد ازش عكس بگيريد و معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   1. ناشناس می گوید

    سلام من مچ دستم تو فوتبال بازی میکردم کج شده کامل خیلی هم درد داره باید چکار کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

   2. زهرا می گوید

    سلام ببخشید من روز اربیعن خوردم زمین دستم کامل حرکت میدم فقط یک درد دارم دستم به پشت ک خم میکنم بعد این ک برمگردونم به حالت اول درد میکنه مشکلش چیه نتونسم دکتر برم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلامبنظر کشیدگی عضلانی هست

 40. آذبان می گوید

  سلام سوال من اینه اگه مچ دست دررفته باشه حابندازیم امکان این وجودداره جابازکنه مرتب این اتفاق بیفته

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه توسط متخصص ارتوپدی انجام بدین و در صورت لزوم گچ بگیره خیر

   1. ناشناس می گوید

    سلام مچ دست دخترم زود زود با کوچیکترین ضربه در میره و دخترم ۲سالشه نمیدونم چیکار کنم هرز شده

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     باید جهت بررسی به فوق تخصص ارتوپدی اطفال مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر