آیا کرونا باعث کاهش پلاکت خون می‌شود؟

کرونا یا COVID 19 یک بیماری خطرناک تنفسی است که از سال 2019 در کل دنیا شیوع پیدا کرد و با حمله به دستگاه تنفسی، باعث مرگ عده زیادی شد. در روزهای اولیه شیوع این بیماری، عوارض و تأثیرات آن بر سایر اعضای بدن و خون انسان ناشناخته بود. بیشتر مردم جهان فکر می‌کردند که کرونا تنها بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارد و با درگیرکردن ریه‎‌ها باعث مرگ افراد می‌شود، اما امروزه با تحقیقات انجام شده، مشخص شده که این بیماری بر سایر قسمت‌های بدن نیز تأثیرات مخربی می‌‌گذارد.

فهرست مطالب کرونا و کاهش پلاکت خون

یکی از سؤالات مهم مردم دنیا این است که آیا بیماری کرونا بر روی خون نیز تأثیرگذار است. ما در این مقاله تصمیم داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم؛ بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که کرونا باعث کاهش خون می‌شود یا نه، این مقاله را حتماً بخوانید.

پلاکت خون چیست و با چه علائمی خود را نشان می‌دهد؟

پلاکت‌ها از اجزای تشکیل‌دهنده خون هستند که در زمان بروز خراش یا بریدگی در سطح پوست، فعال می‌شوند. با فعال‌شدن این سلول‌های خونی، لخته خونی ایجاد می‌شود تا از خروج بیشتر خون پیشگیری شود. با کاهش پلاکت‌ها این لخته خون ساخته نشده و خونریزی ادامه خواهد داشت؛ بنابراین فرد با عوارض متعدد و گاه خطرناکی روبرو خواهد شد. از مهم‌ترین علائم کاهش پلاکت در بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دلایل کاهش پلاکت خون در بدن کدام‌اند؟

دلایل متعددی وجود دارند که باعث کاهش پلاکت خون انسان می‌شوند. از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بارداری

معمولاً زنان باردار در دوران بارداری با کاهش خفیف پلاکت روبرو می‌شوند که این مشکل بعد از زایمان رفع می‌شود.

مشکلات مغز استخوان

تمامی اجزای خون در مغز استخوان تولید می‌شوند. مغز استخوان یک بافت اسفنجی است که ممکن است به دلایل مختلف پلاکت تولید نکند. این علائم عبارت‌اند از:

بیماری‌های خودایمنی

بیماری‌های خودایمنی بیماری‌هایی هستند که در آنها سیستم ایمنی به‌اشتباه به پلاکت حمله می‌کند و آن را از بین می‌برد. ازجمله این بیماری‌ها می‌توان به لوپوس و یا آرتریت روماتوئید اشاره کرد.

سندروم همولیتیک اورمیک

یکی دیگر از اختلالات نادر که باعث کاهش پلاکت خون می‌شود، سندرم همولیتیک اورمیک است.

وجود باکتری در خون

در برخی از مواقع عفونت‌های باکتریایی شدید خون باعث نابودی پلاکت‌ها می‌شوند.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

این مشکل باعث می‌شود که لخته‌های کوچک خونی در سرتاسر بدن ایجاد شوند که این لخته‌ها باعث کاهش پلاکت خون خواهند شد.

برخی داروها

استفاده از برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌های حاوی سولفات و یا داروهای ضد تشنج باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن شده و باعث نابودی پلاکت‌ها خواهند شد.

تجمع پلاکت‌ها در طحال

طحال یک عضو کوچک در بدن است که خون را پاک‌سازی کرده و در دفع باکتری‌ها نقش مهمی دارد. این عضو بدن پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید را ذخیره کرده و گلبول‌های قرمز را بازیافت می‌کند. در بیماری‌هایی مانند سرطان خون یا بیماری کبدی، طحال بزرگ می‌شود و پلاکت‌ها را در خود جمع می‌کند که این مسئله باعث کاهش پلاکت خون خواهد شد.

عمل‌های جراحی

مورد بعدی که در کاهش پلاکت خون بسیار تأثیرگذار است، انجام برخی از عمل‌های جراحی است. در برخی از عمل‌ها مانند استفاده از دریچه قلب مصنوعی، پلاکت‌ها از بین می‌روند.

رابطه کرونا با کاهش پلاکت خون به چه صورت است؟

بیماری کرونا یا همان COVID 19 باعث می‌شود که بروز عفونت در بدن فرد شده و این بیماری عفونی التهاب و تغییرات سیستماتیک را به همراه خواهد داشت. این موارد بر روی پلاکت‌ها تأثیر گذاشته و باعث تجمع آنها می‌شود. بعد از تجمع پلاکت‌ها، لخته‌های خونی افزایش یافته و به دنبال آن مشکلات قلبی عروقی و نارسایی ارگان‌های بدن پیش می‌آید. این موارد حتی بر روی ژن‌ها تأثیر می‌گذارند و کل سیستم بدن را دچار اختلال می‌کنند.

در حالت کلی کرونا باعث می‌شود که تعامل بین پلاکت‌ها با سیستم ایمنی بدن برهم‌خورده و التهاب‌های مجاری تنفسی ایجاد می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده، تقریباً یک‌چهارم افراد مبتلا به کرونا در هفته اول بیماری کاهش پلاکت خون را تجربه می‌کنند. کاهش پلاکت باعث تأخیر در بهبود عفونت شده و زندگی افراد مبتلا به کرونا را به خطر می‌اندازد. به‌طوری‌که مرگ‌ومیر افرادی که با ابتلا به کرونا کاهش پلاکت خون را نیز تجربه می‌کنند، 42 درصد بیشتر از دیگران است.

غذاهایی که پلاکت خون را بالا می‌برند، کدام‌اند؟

افرادی که پلاکت خون آنها به دلایل مختلفی چون کرونا کاهش پیدا کرده است، باید تغذیه سالمی داشته باشند و از مواد غذایی زیر حتماً استفاده کنند.

  • گوشت‌های بدون چربی (ماهی، مرغ، بوقلمون)

این گوشت‌ها سرشار از پروتئین، روی و ویتامین B12 هستند که به افزایش پلاکت خون کمک می‌کنند.

  • مواد غذایی حاوی ویتامین B9 مانند: لوبیا، اسفناج، مارچوبه و پرتقال

البته در موارد شدیدتر، پزشک دارو تجویز کرده و ممکن است با انتقال خون، میزان پلاکت موردنیاز بدن تأمین شود؛ اما در حالت کلی بهتر است که افراد مبتلا به کرونا، در برنامه غذایی خود، مواد غذایی مناسب را قرار دهند تا میزان پلاکت خون افزایش پیدا کند.

سخن آخر

کرونا یک بیماری خطرناک است که تمامی دنیا را درگیر خود کرد و افراد زیادی را به کام مرگ کشاند. این بیماری خطرناک که به‌ظاهر بر روی سیستم تنفسی فرد تأثیر مخرب دارد، در سایر قسمت‌های بدن نیز تأثیر می‌گذارد و باعث عوارض متعدد می‌شود.

کرونا همچنین می‌تواند پلاکت خون انسان را کاهش داده و روند عفونت در بدن را افزایش دهد. بدین ترتیب فرد با عفونت وسیع‌تری روبرو شده و ممکن است که جان خود را از دست دهد. ما در این مقاله سعی کردیم تا اهمیت وجود پلاکت در بدن و تأثیر کرونا به پلاکت را توضیح دهیم. درصورتی‌که می‌‌خواهید همواره سلامتی و شادابی خود را تأمین کنید، به سایر مقالات ما نیز سر بزنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.