تزریق چربی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

روش تزریق چربی راهی برای انتقال چربی از نواحی بدن مانند ران یا شکم به نقاطی نظیر صورت است. با استخراج چربی از این بخش‌ها و انتقالشان به نقاط دیگر، چین و چروک‌های عمیق از بین می‌روند یا کاهش پیدا می‌کنند. برای درمان جای زخم‌هایی که در نتیجه آسیب‌های مختلف به وجود می‌آیند هم از تزریق چربی استفاده می‌شود. با آگاهی از عوارض تزریق چربی مانند عفونت، کبودی، تورم و بی‌حسی باید دست به انتخاب آن بزنید.

تزریق برای حجم‌دهی به صورت، رفع گودی زیر چشم، جوانسازی دست‌ها، برجسته‌سازی باسن و موارد دیگر کاربرد دارد. هدف از انجام مراحل تزریق چربی، طبیعی‌بودن چهره و نواحی بدن است که پیش‌تر آسیب دیده یا دچار چین و چروک شده‌اند. برای مشاهده مزایای تزریق چربی، ماندگاری بالا و نتایج سریع باید به متخصصان باتجربه مراجعه کنید.

در این مقاله از مراحل تزریق چربی، آماده‌سازی چربی و انتخاب پزشک برایتان می‌گوییم. آشنایی با مراقبت‌‌های قبل از تزریق چربی مانند عدم مصرف الکل و دخانیات پیش از جراحی و مراقبت‌های بعد از تزریق چربی مانند اجتناب از فعالیت‌های سنگین ضروری است. مطالعه این مطلب به ۴ دقیقه زمان نیاز دارد.

در پایان مقاله، اگر درباره اینکه تزریق چربی چیست، باز هم پرسشی دارید از ما بپرسید. پزشک به شما پاسخ خواهد داد.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی (Fat injection) با نام‌های انتقال چربی یا گرافت چربی هم شناخته می‌شود. این عملیات با هدف بهبود شکل و ساختار بدن و با برداشتن چربی از ناحیه‌ای از بدن و تزریق آن به ناحیه‌ای دیگر انجام می‌شود.

بنا به گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، پیوند چربی نه تنها به دلیل قابلیت‌های زیبایی‌شناختی، بلکه به دلیل خاصیت ترمیم‌کنندگی به طور فزاینده‌ای مورد توجه جراحان پلاستیک قرار دارد.

تزریق‌کردن چربی بیشتر در باسن، سینه‌ها و صورت انجام می‌شود. گاهی بعد از کاهش وزن، تصادف  یا انجام عمل جراحی، بخشی از بدن شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد و برای اصلاح آن به تزریق چربی‌ها نیاز است.

مراحل تزریق چربی

تزریق‌کردن چربی نوعی جراحی باز و تهاجمی است که به منظور بهبود شکل بدن و اضافه‌کردن حجم و تغییر مناطق خاصی از اندام و صورت انجام می‌شود. مراحل کار به این شرح است:

 • به کمک لیپوساکشن چربی از نقطه‌ای از بدن برداشته می‌شود.
 • چربی به بخش دیگری از بدن تزریق می‌شود.
 • آن ناحیه تغییر حجم و شکل می‌دهد.

بنا به مقدار چربی مورد نیاز و ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد،شاید این اقدامات تکرار شوند. باید مشاوره‌های لازم را نزد دکتر پوست و متخصص انجام بدهید و بعد وارد این اقدامات شوید.

دوره نقاهت

بعد از ۴۸ ساعت، وضعیت بیمار بهبود پیدا می‌کند و عوارض جراحی کم می‌شود. البته واکنش بدن افراد مختلف نسبت به این موضوع متفاوت است. بهبودی کامل  هم طی ۴ تا ۶ هفته پس از عمل حاصل می‌شود.

 کاربردهای تزریق چربی چیست؟

روش‌های جراحی زیبایی باعث شده‌اند که ظاهر افراد با گذر زمان یا در جریان حوادثی مانند تصادف و بیماری، بهبود پیدا کند. در ادامه از کاربردهای تزریق چربی بیشتر می‌خوانید. این عملیات بسیار متنوع و برای نواحی مختلف بدن است؛ از تزریق چربی به آلت تا نواحی مختلف صورت.

حجم‌دهی به صورت و بدن

با افزودن حجم به نواحی توخالی یا چروکیده مانند ناحیه زیر چشم، ظاهری جوان برای هر فرد ایجاد می‌شود. این روند به ترمیم جای زخم‌ها هم کمک می‌کند. نواحی دیگر بدن مانند سینه یا باسن هم با تزریق حجیم و برجسته می‌شوند.

اصلاح نبود تقارن در بدن

با این عملیات می‌توان نبود تقارن در نواحی مختلف بدن را از بین برد؛ تزریق صورت، باسن، سینه و پاها و بازوها را پرحجم‌تر و زیباتر نشان می‌دهد.

رفع آسیب‌های بافت پوست

آسیب بافتی ناشی از جراحی یا حوادث مختلف را ترمیم می‌کند. ضمن اینکه بدشکلی‌های اسکار یا زخم ناشی از لامپکتومی یا بازسازی سینه و موارد مشابه را رفع می‌کند.

چه کسانی می توانند تزریق چربی انجام دهند؟

ممکن است، تزریق چربی برای همه مناسب نباشد. پیش از هرگونه تصمیمی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک بعد از بررسی سلامت عمومی و وضعیت فرد روش درمانی مناسب را اجرا خواهد کرد.

در صورت داشتن شرایط زیر، تزریق‌کردن چربی برای شما مناسب است:

 • در سلامت و وزن مناسب باشید.
 • در مورد نتیجه‌ی عمل واقع‌گرا باشید.
 • سیگار نمی‌کشید یا آن را ترک کرده‌اید.

اگر فرد در سلامت کامل و وزن متناسب باشد، پوست بدنش وضعیت کشسانی و ثبات داشته باشد، تزریق‌کردن چربی معمولاً موفقیت‌آمیز خواهد بود. 

صحنه‌ای از فیلم تزریق چربی

چه کسانی نمی توانند تزریق چربی انجام دهند؟

افراد زیر نباید به سراغ انجام تزریق چربی بروند:

 • بعد از عمل جراحی یا تصادف دچار تغیر شکل بدن شده‌اند.
 • در جریان افسردگی از شکل لب‌ها، گونه، باسن و… ناراضی‌اند.

با وجود اینکه سن فرد موضوع مهمی نیست، ولی باید توجه کرد که پوست افراد مسن‌تر به کشسانی جوانان نیست. ممکن است، نتیجه‌ تزریق‌کردن چربی در این افراد متفاوت از دیگران باشد.

انتقال چربی روشی برای کاهش وزن نیست، بنابراین تغییر شدیدی در ناحیه‌ای خروج چربی ایجاد نمی‌کند. هدف از انتقال چربی حذف سلول‌های چربی کافی برای پرکردن ناحیه دیگری است. پس کسانی که به‌دنبال کاهش وزن‌اند، نباید از آن استفاده کنند.

بهترین سن تزریق چربی چیست؟

این اقدام برای افرادی مفید است که ۳۰ سال یا بیشتر دارند. صورت در این سن شروع به از دست‌دادن چربی می‌کند. انتقال چربی حجم را به صورت باز می‌گرداند.

این اقدام از ۳۰ تا ۸۰ سالگی مقدور است و طرفداران زیادی هم دارد. با تزریق‌کردن چربی می‌توانید ظاهر صورتتان را جوان‌تر کنید و چروک‌ها را از بین ببرید.

نواحی تزریق چربی کدام‌اند؟

پس از برداشتن چربی اضافی از شکم، باسن یا ران، جراح پلاستیک می تواند آن را به نواحی مختلف منتقل کند. بنا به خواسته و نیاز بیمار، تزریق در نواحی زیر صورت می‌گیرد.

سینه‌ها

برای بزرگ‌کردن پستان‌ها از روش تزریق‌کردن چربی‌ها استفاده می‌شود. اضافه‌کردن حجم سینه‌ها با تزریق‌کردن چربی به سینه مقدور  است.

باسن

یکی از روش‌های حجم‌دهی به باسن، تزریق‌کردن چربی از نقاط دیگر بدن به آن است. برخی از افراد با اهداف زیبایی و تناسب اندام از این روش برای حجیم‌کردن و برجسته‌سازی باسن استفاده می‌کنند. تزریق چربی به باسن ممکن است با عوارضی همراه باشد و باید پیش از جراحی، همه جوانب را بسنجید.

لب

برای حجیم‌کردن لب‌ها هم از تزریق‌‌کردن چربی به لب استفاده می‌شود. این چربی از نواحی شکم یا باسن برداشته و بعد از آماده‌سازی به ناحیه لب‌ها تزریق می‌شود.

گونه

پُرسازی صورت و ایجاد گونه هم با تزریق‌کردن مقادیری چربی در ناحیه امکان‌پذیر است. با در نظرگرفتن ساختار و شکل صورت هر فرد، این عملیات پیش می‌رود. تزریق چربی به صورت می‌تواند به جوان‌سازی پوست کمک کند. با تزریق چربی صورت گونه‌ها برجسته و خوش‌حالت می‌شوند.

 زیر چشم

گودی و فرورفتن زیر چشم‌ها هم راه چاره دارد. استفاده از چربی‌ها در این ناحیه از جمله روش‌هایی است که طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در چه نواحی از بدن نمی‌توان تزریق چربی انجام داد؟

امکان تزریق‌کردن چربی‌ها در نقاط مختلف صورت و بدن وجود دارد. از این روش برای اصلاح شکل نواحی گوناگون بدن مانند بازو هم استفاده می‌شود.

بااین‌حال، باید دقت کنید که شرایط لازم برای اجرای چنین عملیاتی در هر ناحیه وجود دارد یا خیر. مشاوره با پزشک برای بررسی اوضاع، پیش از تصمیم‌گیری اهمیت زیادی دارد.

مزایای استفاده از تزریق چربی چیست؟

امتیازات زیادی در تزریق‌کردن چربی وجود دارد:

 • نتایج تزریق‌کردن چربی طولانی‌مدت و ماندگار هستند.
 • چربی برداشت‌شده ماده‌ای طبیعی است و از بدن فرد می‌آید، بنابراین ظاهری طبیعی ایجاد می‌کند.
 • این روش منجر به ایجاد اسکار یا زخم بسیار اندکی می‌شود، چون چربی برداشته و از طریق برش‌های بسیار ریز تزریق می‌شود.

چربی به‌تدریج و در مقادیر کم تزریق می‌شود. روش انجام آن بسیار دقیق است و برای اصلاح چین و چروک‌های عمیق یا کاهش حجم ناشی از افزایش سن کاربرد دارد.

معایب و عوارض استفاده از تزریق چربی چیست؟

جراحی مدرن معمولاً ایمن و بدون خطر است، ولی بااین‌حال، خطر بروز مشکلات و عوارض جانبی هم وجود دارد. اگر نواحی وسیعی از بدن یا نواحی متعددی از آن، به‌طور هم‌زمان تحت درمان باشند ، خطرات تزریق‌کردن چربی بیشتر می‌شود.

برخی از عوارض جانبی و خطرات احتمالی تزریق‌کردن چربی عبارت‌اند از:

آسیب به ساختارهای عمقی پوست مانند، اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات، ریه‌ها و اندام‌های شکمی.
عوارض جانبی ناشی از ماده بیهوشی شامل مسمومیت لیگنوکائین (lignocaine toxicity).
انتشار عفونت در بافت چربی مشکلی جدی است و بسیار سخت درمان می‌شود.
از دست‌دادن زیاد مایعات در حجم زیاد تزریق منجر به شوک می‌شود.
ایجاد لخته‌های خون یا چربی می‌توانند به سمت ریه بروند.
ورم و دردبروز این علائم در پاها شایع است.

از عوارض دیگر باید به این‌ها اشاره شود:

 • ترومبوز سیاهرگی عمقی (Deep vein thrombosis) و مشکلات قلبی و ریوی.
 • تجمع ماده بیهوشی در ریه‌ها که در حجم زیاد تزریق‌ رخ می‌دهد.
 • سوختگی و آسیب‌ها به اعصاب و پوست.
 • تغییر حساسیت پوست به گرما و سرما.
 • تغییر رنگ پوست و تورم پوست.
 • بهبودی دیرهنگام در برخی افراد.
 • قرینه‌نبودن شکل بدن.
 • ایجاد زخم غیر عادی.

پیش از عمل باید حواستان به عوارض تزریق‌کردن چربی باشد.

مراقبت‌های قبل از تزریق چربی چیست؟

پیش از انجام تزریق‌کردن چربی‌ها باید به نکات مراقبتی زیر دقت کنید:

 • ۲ هفته قبل از جراحی، از آفتاب‌گرفتن خودداری کنید.
 • دست‌کم، ۴ هفته قبل از جراحی، سیگار و مصرف نیکوتین را ترک کنید. نیکوتین می‌تواند بهبودی را مختل کند و به تاخیر بیاندازد.
 • مصرف تمام داروهای حاوی آسپرین و رقیق‌کننده‌های خون (ایبوپروفن موترین، ادویل و …) را متوقف کنید.

به توصیه‌های پزشک خود دقت داشته باشید و آن‌ها را رعایت کنید.

مراقبت بعد از تزریق چربی

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی چیست؟

بعد از جراحی، ممکن است محل مورد نظر پانسمان شود. برای کاهش میزان تورم و سرعت‌بخشیدن به روند بهبود زخم از لباس‌های مخصوص بعد از عمل جراحی زیبایی یا پانسمان‌های دارای قدرت ارتجاعی استفاده می‌شود.

گاهی برای تخلیه خون و مایعات اضافی از زیر پوست از لوله‌ای کوچک و ظریف استفاده خواهد شد. بنا به میزان تزریق چربی فرد به یک یا چند روز استراحت نیاز خواهد بود.

لازم است که از بلندکردن اشیای سنگین، فعالیت بدنی زیاد، شنا کردن و انجام حرکات قدرتی ورزشی هم خودداری شود. پزشک جراح بعد از انجام تزریق، توصیه‌های لازم را به بیمار خواهد کرد، این توصیه‌ها عبارت‌اند از:

 • چگونگی مراقبت از محل جراحی
 • چگونگی مصرف داروهای خوراکی یا استفاده از پمادها و سایر داروهای موضعی برای کاهش خطر عفونت

پزشک بیمار را با عوارض احتمالی هم آشنا می‌کند، تا در مواجهه با آن‌ها امکان مدیریت اوضاع را داشته باشد.

مدت زمان ماندگاری تزریق چربی چیست؟

نتایج نهایی انتقال چربی دائمی است. بااین‌حال، تمام سلول‌های چربی از این روش جان سالم به در نمی‌برند و ممکن است به حجم مورد نظر خود نرسند.

حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا سلول‌های چربی تزریق‌شده منبع خون جدیدی ایجاد کنند و نتایج نهایی را ببینید. به‌طور کلی، نتایج حاصل از تزریق چربی ماندگارند.

ماندگار تزریق چربی

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

هزینه‌ این عمل به نوع جراحی انتخابی بستگی دارد و قیمت هر روش در بین متخصصان جراحی زیبایی و پلاستیک مختلف کاملاً متفاوت است. برخی از عوامل مانند تجربه‌ جراح، نوع روش درمانی و موقعیت جغرافیایی مطب پزشک بر قیمت‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

از عوامل اثرگذاری دیگر روی هزینه باید به این موارد هم اشاره کنیم:

 • نسخه‌های دارویی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • هزینه‌های بیمارستان و اتاق عمل 
 • دستمزد پزشک متخصص بیهوشی
 • خرید لباس‌های مخصوص بعد از جراحی زیبایی 

پیش از انجام عمل باید به هزینه‌ها دقت کنید و تحقیقات لازم را انجام بدهید.

در صورت دیدن چه علائمی بعد از تزریق چربی به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن هر کدام از نشانه‌های زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸ درجه
 • قرمزی شدید اطراف برش
 • احساس سرمای بیش از حد
 • خونریزی شدید از محل برش جراحی

حواستان به عوارض تزریق چربی باشد.

برای تزریق چربی به متخصصان خبره مراجعه کنید. یادتان باشد که ابعاد مختلف جراحی مانند عدم نیاز به ایمپلنت احتمالی، هزینه تزریق چربی و معایب تزریق چربی را به‌خوبی مرور کنید. با اشراف به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل مانند خودداری از مصرف برخی داروها و شیوه رسیدگی به جای زخم، همه‌چیز خوب پیش خواهد رفت.

پزشک خبره به شما می‌گوید که تزریق چربی چیست و چشم‌انداز کاملی از مسیر پیش رو به شما ارائه می‌کند. برای انتخاب بهترین متخصصان می‌توانید به سامانه دکتردکتر مراجعه کنید. در آنجا، نظرات کاربران دیگر درباره تجربه عملشان را بخوانید و از متخصصان به‌طور آنلاین وقت بگیرید.

سوالات متداول

آیا تزریق چربی به بیهوشی نیاز دارد؟

بسته به روش تزریق چربی و مقدار چربی برداشته شده، این عمل جراحی زیبایی تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد.

آیا تزریق چربی دردناک است؟

این فرایند با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و توأم با درد و ناراحتی زیاد نیست.

آیا جای زخم تزریق چربی روی پوست باقی خواهد ماند؟

جای زخم بخش اجتناب‌ناپذیری از هر عمل جراحی است. جراح زیبایی تلاش خود را به کار می‌گیرد تا جای زخم و بخیه بسیار کم باشد و برش را در جایی ایجاد کند که به آسانی قابل مخفی‌شدن است.

چند روز بعد از تزریق می‌توان فعالیت روزانه خود را انجام داد؟

۲ تا ۳ هفته بعد از تزریق می‌توان فعالیت‌های روزانه و ورزش را از سر گرفت. در این مدت باید مراقبت بیشتری از ناحیه تحت جراحی به عمل بیاید.
تفاوت تزریق چربی با تزریق ژل چیست؟

در تزریق ژل، محصولی آماده در نقطه مورد نظر تزریق می‌شود، اما برای تزریق چربی باید چربی از ناحیه‌ای از بدن برداشته و بعد از آماده‌سازی تزریق شود.
تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟

تزریق‌کردن چربی زیاد طولانی نیست و از حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد.

منابع:

my.clevelandclinic

plasticsurgery

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. زهره عالی پور می گوید

  سلام من قرار بود تزریق چربی به صورت انجام دهم اما به علت حساسیت به دارو بی حسی برام انجام ندادن آیا واقعا راه دیگری دکتر واسه انجام دادن نداشت ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام حساسيت به بي خسي خيلي خطرناكه
   از روشهاي ديگه استفاده كنيد
   بايد با متخصص پوستتون مشورت كنيد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر