اگر چیزی در گلو گیر کرد چه کنیم؟

 • 1399-02-04
 • ۱۰۱۷۰۰ بازدید
 • 77
گیر کردن چیزی در گلو

اگر چیزی در گلو گیر کند چه باید کرد؟ کمتر کسی پیدا می‌شود که تاکنون با این اتفاقا روبرو نشده باشد. در این مقاله به شما خواهیم گفت که در این مواقع چه باید بکنیم.

عمل بلع یا قورت دادن فرایندی پیچیده است، زمانی که شما غذا می‌خورید، چیزی در حدود 50 جفت ماهیچه و تعداد زیادی عصب با هم کار می‌کنند تا غذا از دهان به سمت معده حرکت کند. در جریان این فرایند گاهی مشکلی به وجود می آید و احساس گیر کردن غذا در گلو به وجود می آید. 

هرگونه سوال در رابطه با گیر کردن چیزی در گلو را می‌توانید در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

زمانی که یک لقمه غذای جامد را در دهان می‌گذارید، این فرایند سه مرحله‌ای آغاز می‌شود:

 • جویدن غذا را برای عمل بلع آماده می‌کند. در جریان جویدن، غذا با بزاق دهان مخلوط شده و به صورت یک توده‌ی فشرده‌ی خمیری و مرطوب در می آید. 
 • زمانی که زبان غذا را به قسمت عقبی گلو می‌راند، واکنش بلع آغاز می‌شود. در جریان این مرحله، نای محکم بسته می‌شود و تنفس متوقف می‌شود. این کار اجازه‌ی ورود غذا به لوله‌ی تنفسی را نخواهد داد. 
 • غذا وارد مری شده و بعد از آن مسیرش را در لوله‌ی گوارشی ادامه می‌دهد. 

زمانی که فرد احساس می‌کند این فرایند به خوبی پیش نرفته، در واقع موقعی است که غذا در مری گیر کرده است. در این شرایط تنفس فرد دچار مشکل نمی‌شود، چرا که نای بسته شده و غذا وارد دستگاه گوارش شده است. در این شرایط فرد ممکن است به سرفه بیفتد. 

علائم گیر کردن غذا در مری بلافاصله بعد از به وجود آمدن شدیدتر می‌شود. درد شدید سینه بسیار رایج است. از طرفی دیگر فرد می‌تواند ترشح زیاد آب از دهان را تجربه کند. با این همه همیشه راهی برای رهایی از این موقعیت در خانه وجود دارد. 

چگونه چیزی را که در گلو گیر کرده دربیاوریم؟

برای خارج کردن غذای گیر کرده در گلو و مری روش‌های زیر به خروج غذاهایی که در خود مری گیر کرده‌اند، کمک می‌کنند:

روش کوکا کولا 

پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ی گازدار سیاه و یا هر گونه نوشیدنی گاز دار دیگر به حرکت غذای گیر کرده در گلو کمک می‌کند. این ساده‌ترین روش برای زمانی است که غذایی در گلو گیر می‌کند. 

با وجود اینکه محققان هنوز به درستی نمی‌دانند که چرا نوشابه‌های گازدار به خروج مواد غذایی گیر کرده کمک می‌کند، ولی به نظر می‌رسد که کربن دی اکسید موجود در نوشابه غذا را تجزیه می‌کند. از طرفی زمانی که نوشابه وارد معده می‌شود هم گاز تولید می‌کند و گاز تولید شده هم به تجزیه‌ی غذا کمک می‌کند.

اگر چیزی در گلو گیر کرد چه کنیم؟

بعد از اینکه غذایی در گلو گیر کرد، به سرعت چند قوطی نوشابه یا آب گازدار بنوشید. 

داروی سمیتیکون 

داروهای ضد درد گاز معده ممکن است به تجزیه‌ی غذاهای گیر کرده در مری کمک کنند. داروهایی همچون سمیتیکون (simethicone) شامل ترکیباتی هستند که تولید گاز معده را آسان‌تر می‌کند. این گاز به مری فشار وارد کرده و در نتیجه غذای گیر کرده در مری حرکت می‌کند. 

آب 

یک جرعه بزرگ آب به شستن غذای گیر کرده در مری کمک می‌کند. به طور معمول بزاق دهان به اندازه‌ی کافی به لیزخوردن غذا و پایین رفتن آن در دستگاه گوارش کمک می‌کند. اگر غذا به خوبی جویده نشود، ممکن است خشک بماند. اگر فرد به صورت مرتب آب بنوشد، غذای گیر کرده به راحتی پایین خواهد رفت. 

گیر کردن غذا در گلو

یک لقمه غذای نرم 

شاید بلعیدن غذایی دیگر در حالی که غذایی در گلو گیر کرده، کار چندان راحتی نباشد، ولی قورت دادن یک لقمه‌ی جدید به پایین رفتن لقمه‌ی گیر کرده کمک خواهد کرد. یک تکه نان را با شیر یا آب خیس کرده و یک گاز کوچک از آن را قورت دهید. 

علاوه بر نان خیس شده در شیر یا آب می‌توان موز را هم امتحان کرد، بافت نرم موز به پایین رفتن لقمه‌ی گیر کرده در گلو کمک می‌کند. 

آلکا سلتزر یا جوش شیرین 

داروی گازداری همچون آلکا – سلتزر (Alka-Seltzer) ممکن است به خورد شدن غذای گیر کرده در گلو کمک کند. این داروها در آب حل می‌شوند و ساختاری شبیه نوشابه‌های گازدار ایجاد می‌کنند و حباب‌های آن‌ها به تجزیه‌ی غذا و ایجاد فشار برای حرکت لقمه‌ی گیر کرده کمک می‌کند.

اگر این دارو در دسترس نباشد، می‌توان مقداری جوش شیرین یا سدیم بیکربنات را در آب حل کرد. این ماده هم به مانند آلکا – سلتزر عمل می‌کند.

کره 

گاهی لازم است که سطح مری بیش‌تر از حالت معمول لیز و لزج شود. با وجود اینکه ممکن است ناخوشایند باشد، یک قاشق غذا خوری کره بخورید، کره سطح مری را مرطوب کرده و کمک می‌کند تا غذا به راحتی به سمت معده حرکت کند.منتظر ماندن 

غذاهایی که در گلو گیر می‌کنند، معمولاً خود به خود رد می‌شوند، کافی است که اندکی به آن‌ها زمان بدهیم. به بدن فرصت دهید تا خود به این مشکل رسیدگی کند. 

کمک خواستن از پزشک 

اگر قادر به بلع لقمه‌های غذا نیستید و احساس ناراحتی می‌کنید، هر چه سریع‌تر از پزشک کمک بخواهید. اگر ناراحتی خاصی ندارید ولی غذا هنوز در گلو گیر کرده است و بعد از گذشت 24 ساعت خارج نشده است، باید اندوسکوپی انجام دهید. بعد از آن امکان آسیب به لایه‌ی پوشاننده‌ی مری وجود دارد. برخی پزشکان توصیه می‌کنند که این کار تا 6 الی 12 ساعت بعد انجام شود، این کار امکان آسیب را کاهش داده و فرایند خروج ماده‌ی غذایی گیر کرده را آسان‌تر می‌کند. 

در جریان انجام اندوسکوپی پزشک قادر به تشخیص عوامل زمینه‌ای نهفته‌ی احتمالی است.

اگر مرتب غذا در گلوی شما گیر می‌کند باید به پزشک مراجعه کنید.یکی از دلایل معمول آن تنگ شدن مری به علت آسیب یا زخم بافتی یا بیماری استریکچر مری (esophageal stricture) است. پزشک متخصص با استنت گذاری یا با انجام روش‌های منبسط کننده می‌تواند اسریکچر و یا تنگی مری را درمان کند. 

نکات مهم در مورد گیر کردن چیزی در گلو

گیر کردن غذا در گلو ممکن است آزاردهنده و دردناک باشد. اگر تکرار شود حتماً با پزشک در مورد دلایل احتمالی صحبت کنید. در غیر این صورت باید در خانه با روش‌های در دسترس خود را درمان کنید. 

هنگام غذا خوردن بسیار مراقب باشید، چرا که این فرایند ساده‌ گاهی بسیار تهدید کننده خواهد بود. به سرعت غذا نخورید، غذاها را به صورت لقمه‌های کوچک بخورید، زمانی که در حالت طبیعی نیستید غذا نخورید. 

گیر کردن قرص در گلو 

گیر کردن قرص در گلو ترسناک است زیرا قرص میتواند در نای و راه هوایی بیفتند ، اما اصولا اینطور نیست  به ندرت به خدمات فوریت‌های پزشکی نیاز خواهد شد. 

گیر کردن قرص در گلو

هنگام گیر کردن قرص در گلو چه کنیم؟

این موارد را بدانید:

اگر شخص قادر به نفس کشیدن نباشد 

اگر خوردن قرص باعث انسداد راه هوایی فرد شده و او قادر به نفس کشیدن نباشد بلافاصله مانور هایملیخ یا روش 5 و 5  را اجرا کنید. اگر به این روش‌های امدادی آشنایی ندارید، با اورژانس تماس بگیرید. 

هرگونه سوال در رابطه با گیر کردن چیزی در گلو را می‌توانید در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

طبق دستورالعمل‌های سازمان صلیب سرخ جهانی برای انجام روش 5 و 5 هم شناخته می‌شود به این روش عمل کنید:

 • پشت شخص ایستاده و یک بازو را دور سینه‌ی فرد حلقه کنید در حالی که کمر فرد جلویی را خم کرده‌اید 
 • با کمک قسمت پایینی کف دست 5 ضربه به کمر فرد بین استخوان کتف وارد کنید 
 • بعد از آن دست مشت کرده‌ی خود را بالای ناف فرد قرار دهید
 • دست دیگر را دور کمر فرد حلقه کرده و دست مشت شده را بگیرید
 • 5 بار با فشاری محکم به شکم فرد به سمت بالا فشار وارد کنید
 • این چرخه را تا زمان بیرون آمدن قرص ادامه دهید 

برای انجام مانور هایملیخ به این روش عمل کنید

 • پشت شخص ایستاده و بازوهای خود را دور کمر او حلقه کنید
 • فرد را کمی به سمت جلو خم کنید
 • دست مشت کرده‌ی خود را بالای ناف فرد قرار دهید
 • از دست دیگر برای نگه داشتن مچ دست مشت شده استفاده کنید
 • با دست خود به شکم فرد به سمت بالا فشار وارد کنید
 • این کار را در صورت نیاز 5 بار تکرار کنید

اگر شخص بیهوش است، او را روی زمین در حالت دراز کش قرار داده و با انگشت خود راه هوایی او را تمیز کنید.

اگر شخص تنها باشد 

اگر تنها هستید و قرص در گلویتان گیر کرده و قادر به نفس کشیدن نیستید به این روش عمل کنید:

 • یک دست خود را مشت کنید و آن را روی شکم در قسمت بالایی ناف قرار دهید 
 • با دست دیگر خود دست مشت زده را محکم بگیرید 
 • روي جسمي ثابت و افقي (مانند لبه ميز، صندلي، نرده، …) خم شويد و شكمتان را با حركات سريع به لبه جسم فشار دهيد.
 • مشت دست خود با سرعت به داخل شکم و به سمت بالا حرکت دهید.

اگر شخص سرفه کند 

اگر فرد سرفه می‌کند، به این معنی است که راه هوایی 100 درصد بسته نیست. فرد باید تا بیرون آمدن قرص به سرفه ادامه دهد. 

گیر کردن قرص در گلو

اگر قرص در گلو و مری گیر کند نباید بگذاریم همان جا بماند تا حل شود، چرا که می‌تواند به لایه پوشاننده‌ی آن ناحیه صدمه زده و باعث التهاب مری یا  ازوفاژیت شود. این بیماری خود باعث ایجاد مشکلات دیگری می‌شود که یکی از آن‌ها بازگشت اسید معده به مری یا ریفلاکس گاستروازوفاژیال، عفونت و جراحت است و می‌تواند باعث بلع دشوار و دردناک شود. 

می‌توان از این روش استفاده کرد:

 • قرار دادن آب در دهان 
 • قورت دادن 

آب به حرکت قرص در مسیر مری کمک می‌کند و دراز کشیدن باعث شل شدن گلو و حرکت قرص می‌شود. بهتر است که به همراه یک قرص یک لیوان کامل آب نوشیده شود. 

چرا قرص در گلو گیر می‌کند 

در بیش‌تر مواقع به دلیل به اندازه‌ی کافی مرطوب نبودن گلو، قرص راه خود را به سمت پایین پیدا نمی‌کند و در این ناحیه گیر می‌کند. بلع انواع قرص‌‌ها و کپسول‌ها بدون وجود مایعات دشوار است. 

قرص‌ها معمولاً در عضله‌ی حلقوی دهانه مری یا دریچه‌ی فوقانی مری گیر می‌کنند. افرادی که دچار اختلالات مری هستند در بلع قرص‌ها مشکلات زیادی دارند. 

کودکان کوچک و افراد مسن بیش‌ترین افرادی هستند که در هنگام قورت دادن قرص دچار مشکل می‌شوند. 

گیر کردن قرص در گلو

پیشگیری از گیر کردن قرص در گلو

برای پیشگیری از گیر کردن قرص در گلو می‌توان این کارها را انجام داد: 

 • قرص را به همراه نوشیدن مقدار کافی از مایعات میل کنید. آب نوشیدن قبل، در حین و بعد از خوردن قرص کمک می‌کند تا قرص درون گلو گیر نکند. 
 • برای دادن فضای کافی به ماهیچه‌های گلو سر خود را اندکی به جلو خم کنید 
 • اگر لازم به مصرف قرص در حالت ناشتا نباشد، آن را به همراه پوره‌ی سیب، دسرهای ژله‌ای و یا ماست مصرف کنید 
 • برخی از قرص‌ها امکان حل شدن در آب یا مواد غذایی را داشته و می‌توان آن‌ها را به این شکل مصرف کرد. اما پیش از انجام این کار حتماً با پزشک داروساز مشورت کنید. 

برای گیر کردن غذا در گلو، چه زمانی باید از خدمات فوریت‌های پزشکی کمک گرفت؟

سالانه هزاران نفر بر اثر خفگی جان خود را از دست می‌دهند. این مسئله به صورت خاص در میان کودکان کم سن و سال و افراد بزرگسال بالای 74 سال شایع‌تر است. خفگی زمانی اتفاق می افتد که غذا و یا جسمی خارجی در نای و راه هوایی  گیر کرده و لوله‌ی هوایی و جریان هوا را مسدود کند. 

زمانی که فرد در حال خفگی است، این علائم را نشان می‌دهد:

 • قادر به صحبت کردن نیست.
 • قادر به نفس کشیدن نبوده یا تنفس او با تولید صدا همراه است. 
 • زمانی که تلاش می‌کند تا نفس بکشد، صداهایی جیغ مانند تولید می‌کند. 
 • سرفه‌ی شدید یا ضعیف 
 • تغییر رنگ صورت به رنگ‌های قرمز یا آبی و یا رنگ پریدگی 
 • از دست دادن هوشیاری 

خفگی کشنده است و باید هر چه سریع‌تر فوریت‌های پزشکی را در مورد آن انجام داد. در صورت برخورد با این پدیده هر چه سریع‌تر با اورژانس تماس بگیرید و تا زمانی که تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی سر بزنند به سرعت  مانور هایملیخ (Heimlich maneuver) یا احیای قلبی و عروقی را با ماساژ قلبی را انجام دهید.

گیر کردن غذا در گلو

هرگونه سوال در رابطه با گیر کردن چیزی در گلو را می‌توانید در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اگر چیزی در گلو گیر کرد چه کنیم؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

77 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من کارگر گچ کاری هستم و گردو غبار گچ میره تو دهنم وقتی از کار برمیگردم حس میکنم گلوم پر گچه بعد از سرفه زیاد و دوش آب گرم یه کم حالم خوب میشه ولی بازمحس میکنم گچ تو گلوم گیر کرده میشه راهنمایی کنیید چه کار کنم که این حالت برطرف بشه پول هم ندارم برم متخصص و نمیتونم بیکار بمونم همیشه صبح با سرفه میرم سرکار ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   هنگام کار باید ماسک بزنین
   محیط رو مرتب با اسپری آب مرطوب کنین تا گرد و غبار کم بشه
   شب ها هنگام خواب از بخور استفاده کنین میتونین ظرف آب رو روی شعله کوچک یا بخاری قرار بدین تا رطوبت ایجاد کنه
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست ۵ روزی یکی بخورین

 2. سلام اگ جوابمو بدین یه دنیا ممنون میشم… من دراز حالت دراز کش یه کپسول واسه گلو دردم خوردم منتها تو گلوم گیر کرده وقتی آب دهنمو محکم قورت میدم حسش میکنم چندبار ک اینکارو میکنم میخوره به حلقم و گلاب بروتون میخوام بالا بیارم … نون خالی خوردم مایعات خوردم ولی از جاش تکون نمیخوره….خواهش میکنم راهنماییم کنین یه دنیا ممنون

  • سلام
   احتمالا جای قرص رو حس میکنین و قرص خودش عبور کرده
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   شربت آلمینیوم ام جی هر ۸ ساعت یک قاشق بخورین
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام ۵ شب پیش موقع غذا خوردن لقمه نان باگت تو گلوم گیر کرد که با سرفه و کمی بالا آوردن درست شد.اما از فردای اون روز گلوم چرکی شد.الان حس میکنم چرک تو گلوم گیر کرده با آب دهان بالا و پایین میره اما بلعیده نمیشه .غذا خوردن و نفس کشیدن سخت شده برام.تو این چند روزم آزیترو مایسین.شربت دیفن هیدرامین .زوفا عسلی و سیمو ویرال خوردم اما خوب نمیشم

  • سلام ممكنه خراش مرس ايجاد كرده باشه
   لطفا قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا دو هفته و اگه بهتر نشدين بايد توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شيد

 4. سلام
  من از دیشب احساسه گرفتگی در روده در ناحیه دقیقا پشته قفسه ی سینه میکنم ( از ناحیه پشت )
  احساس میکنم چیزی گیر گرده ، اب ، نوشابه هر چی میخورم بهتر نمیشه
  فقط یک نکته بگم احیانا از خوردن زیاد پفک و بعدش املت امکان این مورد هست ؟

  • سلام
   شربت آلمینیوم ام جی بعد ناهار
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام،من چند وقت پیش استخون ماهی تو گلوم کیر کرده بود ولی بعدش احساس کردم دفع شده،بعد دو شب پیش دوباره حسش کردم،رفتم پیش دکتر گوش و حلق و بینی،برام عکس نوشت،ولی با مشاهده ی عکس چیزی توی گلوم ندید،به جز یه مقدار جمع شدگی هوا تو قسمت نای،خلاصه برام ویزیت بستری نوشت،فردا رفتم برای بستری و آندوسکوپی تو یه بیمارستان دیگشه گفتن اگه درد نداری در ناحیه گلوت و فقط احساس خفگی میکنی ممکنه جوش زده باشی،از اون موقع تاحالا یه کم خیالم راحت شده ولی حلقم خوب نشده!به نظر شما برای آندوسکوپی برم ؟؟

  • سلام بنظرم خراش قبلي هست كه ايجاد كرده بنظرم لزومي نداره اندوسكوپي بدين

 6. سلام من دیشب ماکارونی خوردم و بعد یه لقمه رو که خواستم بخورم لقمه گیر کرد و سرفه هم ندارم .فقط وقتی غذا یا مایعات میخورم احساس میکنم پایین نمیرن و گیر میکنن
  باید چکار کنم که درست بشه
  تورو خدا بگید چون احساس میکنم یه چیزی تو گلوم هست و دارم ازیت میشم

 7. سلام دو روزه تیغ افتابگردان تو قوس دهانم گیر کرده چیکار کنم دیوانه شدم هر چقدر هم که با انگشتم فشار میدم تا شاید در بیاد نه که نه

 8. سلام ، من ۳ . ۴ روزی هست که احساس میکنم چیزی در گلویم گیر کرده ولی وقتی حواسم نیست و مشغول کاری هستم مشکلی ندارم . فکر میکنم حساس شدم بهش و فکر میکنم که واقعا چیزی گیر کرده ، می تونید راهنماییم کنید؟

 9. سلام .چند وقته هر چیزی میخورم احساس میکنم کنار لوزم گیر کرده.امروز نگاه کردم دیدم سیبی که خوردم گیر کرده.چی کار کنم.چند وقته با این مسئله درگیرم

 10. سلام چند روزه احساس میکنم چیزی به نظرم قرص باشه تو گلوم گیر کرده عکس هم گرفتم میگه التهاب حنجره ولی مطمئنم گیر داره بطوری بعضی مواقع عمل بلعیدن رو اصلا نمیتونم انجام بدم حتی آب دهان چکار کنم؟

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص مونته لوکاست ۵ روزی یکی
   شربت برم هگزین و دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا یک هفته بخورین
   اگه با شروع مصرف دارو بهتر نشدین به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 11. توی گلوم احسام می کنم پوست تخمه چسبیده مدتی است عذابم میده چکار کنم

 12. سلام من پوست ذرت گیرکرده زیرلوزهام انگشت میکنم توش بالا میارم چیکارکنم کلافم کرده بگیدممنون

 13. سلام من یک هفته اس آب دهنم قورت دادن یا بلع کردنش سخته و احساس می کنم کام بالا به انتهای گلو موقع قورت دادن آب گلو احساس سخت حتی به بالا آوردن هم شبیه درد گلو ندارم سرفه ندارم تبم ندارم خداروشکر فقط همین یک هفته اس صبر کردم اما بدتر شده و قورت دادن آب دهان برام سخت شده بعد خوردن میوه تازه یا غذا بدتر این حس و حتی رو کیفیت خوابمم تاثیر گذاشته من که عادت نداشتم با دهان باز بخوابم الآن مجبورم باز نگهدارم بخوابم بعد صدامم گرفته نه شدید در حد کلفت کردن صدا احساس غریبگی به صدا دارم

 14. سلام من همراه آبگوشت ی تکه ریز استخون قورت دادم اولش گلوم زخم کرد ولی بعدش رفت پایین الان احساس میکنم داخل معده ام گیر کرده چیکار کنم

  • سلام در نهايت دفع ميشه اما اگه اذيتين لطفا اندوسكوپي بديد

 15. باسلام وقتتون بخیر .من تقریبا یه هشت سال پیش خوابیده بودم شب یهو از خواب پریدم نفسم درنیمیومد احساس کردم یچی تو قفسه سینه ام گیر کرده .بعد اون به خیلی دکترا رفتم از فوق تخص گوارش بگیر تا بورد تخصص اعصاب روان .خلاصه جواب نداد تا یه روز من رفتم سرویس بهداشتی بعد تو توالت بودم فشار اوردم دیدم یچی گردو مانند از قفسه سینه ام کنده شد و با جر دادن رفت تو شکمم بعد افتادن تو شکمم احساس سردی کرد شکمم بعد اونقد راحت شدم تموم شد رفت بعد دوروز دوباره از نوع دیدم قفسه سینم میسوزه بعد اون دوباره یچی گیر کرد خلاصه الان 6ساله فقط دکتر دکتر هیچکرومشون نمیدونن چیه.البته اذیتم نداره فقط تو مخم هیچیچی نمیتونم بخورم همیشه هیجیم یروز نخورم میل ندارم احساس میکنم معدم پره .تو خدا کمکم کنید به مولا دیه بریدم رو اعصابمه شب روز ندارم .اگه راحلی میدونین کمکم کنینن .کریمی

  • سلام عزیزم
   اگه آندوسکوپی کردین و نرمال بوده و چیزی نبوده پس در واقع شی خارجی وجود نداره
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی و قرص لانزوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام بخوربن

 16. سلام من هسته هلو قورت دادم سر دلم گیر کرده پایین نمیره ،درد دارم موقع خم و راست شدن

  • سلام اگه داخل معدتون باشه دفع ميشه
   ميتونيد عكس بگيريد تا نشخص شه محلش كجاست

 17. سلام ببخشید من هروقت چیزی میخورم محال یه تکه کوچک تو گلوم گیر نکنه و باید سریع اطرافیان پشتم ضربه بزنن و سرفه کنم تا خارج بشه تا به حال به پزشک مراجعه نکردم چیکار باید بکنم

 18. باسلام من احساس میکنم یه چیزی موقع نفس کشیدن به گلوم فرو رفت پشت لوزه هام الان گلوم درد میکنه بنظرتون چیه و چکار کنم

  • سلام قوص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يك عددمصرف كنيد تا ٥ روز
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   قرص بروفن ٤٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عزد با معده پر

 19. سلام استخوان مرغ تو گلوم گیر کرده آب دانم رابه سختی قورت میدم چیکار کنم 😯😢

 20. با سلام و احترام
  بنده یک هفته است که سر معدم سنگین شده و احساس میکنم تو گلوم چیزی گیر کرده و اشتهام به غذا کم شده حس میکنم چیزی تو معدم بالا پایین میشه دردش میزنه به پشتم پایین گردن
  لطفاً راهنمایی کنید

 21. سلام
  موقع خوردن غذا چندین بار است که خیلی کم حتی یک یا دونه برنج افتاده به حلقم آنقدر سرفه کردم اولش نفسم بند میاد
  شب هم موقع خواب بارها شده اب دهانم به حلقم افتاده که با سرفه های شدید مواجه شدم
  چه کار کنم که خوب شوم
  ممنون

 22. سلام من داخل دوغ یه تیکه ناخن رفت چسبیدکنارحلقم حالت تهوع دارم نه میره پایین ونه میادبیرون

  • سلام بايد اتوسذ ماخصص گوش و خلق و بيني معايته شويد تا خارحش كند

  • سلام من داشتم غذا میخوردم ی قاشق خوردم برنج پرید ت گلوم داشتم خفه میشدم تا سرفه کردم دوباره پشت بندش خوردم لقمه دومم همونطور شدم تا سرفم قطع شد دیگ چن دقیقه بعدش غذارو خوردم ولی حس میکنم میخاره همش درنیومده

 23. سلام من یه تیک پوست گردو با خود گردو در گلوم گیر کرده و وفتی زبونم رو میبرم عقب تیزی شو حس میکنم و اینک کوکلا کولا هم خوردم دیگ چ کنم ینی ممکنه خودش بره؟ احساس میکنم رفته پایین تر

  • سلام مايعات بخوريد بع مرور دفع نيشود

  • سلام مايعات بخوريد بع مرور دفع ميشود

   • سلام من داشتم غذا میخوردم ی قاشق خوردم برنج پرید ت گلوم داشتم خفه میشدم تا سرفه کردم دوباره پشت بندش خوردم لقمه دومم همونطور شدم تا سرفم قطع شد دیگ چن دقیقه بعدش غذارو خوردم ولی حس میکنم میخاره همش درنیومده

    • سلام شربت برونكلد هر ٨ ساعت يك ٥ سي سي مصرف كنيد

 24. ی دوغ ازاینا ک فویل روشون کشیده شده بازکردم بخورم ی تیکه ازاون فویل همراه دوغ رفت پایین الان داخل گلوم گیرکرده بایدچکارکنم

 25. با سلام ببخشید من بعد از غذا روی مبل خوابیده بودم ک دانه برنج پرید تو گلوم.هر چی سرفه کردم در نیومد و الان هم وقتی نفس عمیق میکشم درد در قفسه سینه دارم…
  لطفا کمکم کنید.

  • سلام
   بعید است مشکل خاصی وجود داشته باشد
   در صورت تب،سرفه،تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید

 26. سلام لطفا راهنماییم کنید هسته گیلاس در گلوم گیر کرده چی کار کنم؟
  نون و آب جوش هم زیاد خوردم رفع نشده

 27. باسلام،موقع غذایه تیکه ازاستخوان کنارماهیچه همراه گوشت رفت وپایین ترازگلوی بنده قرارگرفت،احساس خفگی میکردم وباخوردن روغن زیتون،آب ومایعات سعی درپایین بردن داشتم حالااحساس میکنم پایین تررفته،آیادارو ویافرآیندی برای این موردهست،الان احساس خفگی نمیکنم ولی سنگینی روی سینه دارم

 28. با سلام پدر من ۶۲ سالشونه الان یه دو سه ماهه که غذاهای سفت تو مری گیر میکنه و با اب پایین میره.البته اکثر اوقات فقط لقمه اول گیر میکنه و مجبورن آب بخورن و بقیه لقمه ها مشکلی ندارند.تو آزمایش خون که دادن هفته پیش فاکتورهای خونی مشکلی نداشتن و نرمال بودند،گلبول سفید و قرمز و پلاکت ها.ایا با این شرایط احتمال سرطان مری وجود داره!!!؟؟؟؟اخه شنیدم تو اکثر سرطان ها فاکتورهای خونی به هم میریزه.

  • سلام
   نگران نباشید اما با توجه به گیر کردن غذا باید آندوسکوپی انجام شود
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  • سلام ببخشید من چهار روز بود که سرفه می‌کرد بعد از چند روز الان احساس میکنم تو گلوم چیزی هستش تو آینه دهانم را باز کردم احساس چیزی شدم که وسیله نیست آیا می‌شود از سرفه زیاد باشد

   • سلام شما بايد از نظر كرونا بررسي شويد
    عكس قفسه سينه دهيد و اين آزمايشات را انحام دهيد
    Cbc.diff
    Esr crp
    Ldh

 29. سلام وقت بخیر
  من ژله خوردم و پرید توگلوم احساس میکنم تو ریه ام پریده باشه ی کم اذیتم گلوم میسوزه
  خیلی سرفه کردم احتمال داره ریه ام مشکل سازبشه؟!

  • سلام
   اگر همچنان سرفه مکرر دارید یا تب و بوی بد دهان بروز کرد ویزیت شوید

 30. سلام یه چیز سفت احساس میکنم در گلو گیر کرده مثل تکه ای از گوجه سبز یا خیار چکار کنیم ک رفع بشه ممنونم

  • سلام
   مایعات زیاد مصرف کنید
   لقمه های نان را مکرر مصرف کنید
   شربت دیفن هیدرامین و شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف شود
   اگر همچنان احساس آزردگی دارید به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنیر

   • سلام من همراه آبگوشت ی تکه ریز استخون قورت دادم اولش گلوم زخم کرد ولی بعدش رفت پایین الان احساس میکنم داخل معده ام گیر کرده چیکار کنم

    • سلام
     قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
     شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق
     تا بک هفته بخورین

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه