روش های خانگی جلوگیری از خونریزی لثه

اگر هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه هایتان خونریزی می کند، ممکن است اهمیت ندهید یا فکر کنید که این طبیعی است. اما خونریزی لثه نشان دهنده یک مشکل اساسی است. عواملی مانند مسواک زدن شدید، آسیب، حاملگی و التهاب می توانند در خونریزی لثه نقش داشته باشند. التهاب لثه می تواند باعث قرمزی، تورم و حساسیت شود و می تواند نشانه بیماری پریودنتال مانند التهاب لثه یا پریودنتیت باشد. چنین بیماری می تواند از ماندن پلاک روی لثه ایجاد شود. شناسایی علت خونریزی لثه برای تعیین مناسب ترین درمان کلیدی است. پس از دانستن علت خونریزی لثه، می توانید از بین 9 راه زیر برای توقف خونریزی بهره ببرید.

1. بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید

خونریزی لثه ممکن است نشانه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. هنگامی که پلاک در امتداد خط لثه ایجاد می شود، لثه ها ملتهب شده و خونریزی می کنند. پلاک یک لایه چسبنده حاوی باکتری است که دندان ها و لثه ها را می پوشاند. اگر به اندازه کافی مسواک نزنید یا نخ دندان نکشید، باکتری می تواند گسترش یابد و باعث پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود. برای بهبود بهداشت دهان و دندان، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. بهداشت دهان و دندان به ویژه برای زنان باردار مهم است. نوسانات هورمونی در دوران بارداری نیز می تواند باعث بیماری لثه و خونریزی لثه شود.

2. دهان خود را با پراکسید هیدروژن بشویید

ممکن است پراکسید هیدروژن را به عنوان ضدعفونی کننده در دسترس داشته باشید. این ماده می‌تواند پلاک‌ها را از بین ببرد، سلامت لثه را بهبود بخشد و خونریزی لثه را متوقف کند. اگر لثه های شما خونریزی می کند، پس از مسواک زدن دهان خود را با پراکسید هیدروژن بشویید، اما محلول را قورت ندهید. ژنژیویت بیماری التهاب لثه است و می تواند باعث خونریزی، تورم و عقب نشینی لثه ها شود. در یک مطالعه که بر روی 99 نفر انجام شد، به برخی از آنها دهانشویه پراکسید هیدروژن داده شد تا تأثیر محلول بر کاهش التهاب لثه و سفید کردن دندان ها بررسی شود. این مطالعه نشان داد که گروهی که با پراکسید هیدروژن دهان خود را شستشو داده بودند نسبت به گروه کنترل، التهاب لثه کمتری داشتند.

3.سیگار را ترک کنید

سیگار علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری های قلبی و سکته مغزی، با بیماری لثه نیز مرتبط است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید: در واقع، سیگار عامل اصلی بیماری‌های شدید لثه است. سیگار کشیدن می تواند سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد و مبارزه با باکتری های پلاک را برای بدن سخت تر کند. این امر می تواند منجر به بیماری لثه شود. ترک سیگار می تواند به بهبود لثه ها و توقف خونریزی لثه کمک کند. با پزشک خود در مورد بهترین روش برای ترک سیگار صحبت کنید.

3.سطح استرس را کاهش دهید

یک مطالعه ارتباط بین بیماری پریودنتال و استرس عاطفی را نشان می دهد. به گفته محققان، استرس عاطفی تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن دارد. این ممکن است منجر به تضعیف سیستم دفاعی بدن شود، تا جایی که نتواند با عفونت لثه مبارزه کند. با این حال، برای تعیین میزان استرسی که می تواند باعث شروع این بیماری شود، به تحقیقات بیشتری نیاز است. اعتقاد بر این است که استرس عاطفی همچنین ممکن است باعث شود برخی افراد از سلامت دهان خود غافل شوند، که همین می تواند به تجمع پلاک کمک کند.

4.مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید

خوردن غذاهای غنی از ویتامین C می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به مبارزه با عفونت های لثه که باعث خونریزی لثه می شود کمک کند. برعکس، کمبود ویتامین C به اندازه کافی در رژیم غذایی و در صورت ابتلا به بیماری لثه، می تواند خونریزی را بدتر کند. در واقع، حتی اگر عادات مراقبت از دهان و دندان را خوب رعایت کنید، کمبود ویتامین C می تواند منجر به خونریزی لثه شود.

غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از:

  • پرتقال ها
  • سیب زمینی های شیرین
  • فلفل قرمز
  • هویج

همچنین می توانید از پزشک خود در مورد مصرف مکمل ویتامین C سوال کنید. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، بافت همبند را تقویت کرده و از پوشش لثه ها محافظت می کند، بنابراین باید مطمئن باشید که این ویتامین را هر روز به اندازه کافی دریافت می کنید. مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C برای بزرگسالان بین 65 تا 90 میلی گرم در روز است.

5.مصرف ویتامین K خود را افزایش دهید

مصرف مکمل ویتامین K نیز ممکن است خونریزی لثه را کاهش دهد. ویتامین K یک ماده مغذی مهم است زیرا به لخته شدن خون کمک می کند. کمبود ویتامین K می تواند منجر به خونریزی لثه شود.

غذاهای غنی از ویتامین K عبارتند از:

  • اسفناج
  • کلم سبز
  • کلم پیچ
  • سبزی خردل

مرکز مکمل های غذایی توصیه می کند که مردان بالغ روزانه 120 میکروگرم و زنان 90 میکروگرم ویتامین K دریافت کنند.

6.کمپرس سرد استفاده کنید

خونریزی لثه همیشه ناشی از بیماری لثه نیست و ممکن است در اثر ضربه یا آسیب به بافت لثه خونریزی کند. استفاده از کمپرس سرد روی خط لثه می‌تواند تورم را کاهش داده و جریان خون را برای توقف خونریزی محدود کند. یک کیسه یخ یا پارچه سرد را چند بار در روز( 20 دقیقه گذاشتن روی لثه و 20 دقیقه استراحت)، روی لثه های خود قرار دهید.

7.کربوهیدرات کمتری بخورید

تحقیقاتی نشان داده است که کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند سلامت لثه را بهبود بخشد و از بیماری لثه جلوگیری کند. کربوهیدرات ها و غذاهای شیرین باعث ایجاد پلاک و رشد باکتری ها می شوند. هرچه پلاک بیشتری روی لثه‌ها جمع شود، احتمال خونریزی لثه‌ها بیشتر می‌شود. اگرچه مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان می تواند این تجمع را کاهش دهد، اما کاهش کربوهیدرات ها نیز به جلوگیری از تشکیل پلاک کمک می کند.

8.چای سبز بنوشید

نوشیدن چای سبز به صورت روزانه بیماری پریودنتال را معکوس کرده و خونریزی لثه را متوقف می کند. چای سبز حاوی کاتچین است، یک آنتی اکسیدان طبیعی که می تواند پاسخ التهابی بدن به باکتری های موجود در دهان را کاهش دهد. یک مطالعه بر روی 940 نفر، اثربخشی چای سبز را بر بهبود سلامت پریودنتال تجزیه و تحلیل کرد. برای این مطالعه، محققان عمق پاکت پریودنتال شرکت کنندگان را قبل و بعد از نوشیدن چای سبز، و همچنین هرگونه از دست دادن بافت لثه و بروز خونریزی لثه را بررسی کردند.

بر اساس نتایج، محققان به این نتیجه رسیدند که هرچه یک فرد چای سبز بیشتری بنوشد، سلامت پریودنتال بهتری دارد. مصرف روزانه توصیه شده چای سبز 3 تا 4 فنجان است، اگرچه برخی از محققان معتقدند که شما باید روزانه 10 فنجان چای سبز بنوشید تا متوجه بهبود سلامت خود شوید.

9.دهان خود را با آب نمک شستشو دهید

از آنجایی که باکتری و التهاب در دهان باعث بیماری لثه می شود، شستشوی منظم دهان با مخلوطی از آب نمک گرم نیز می تواند باکتری ها را کاهش داده و خونریزی لثه را متوقف کند. نصف قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و سه تا چهار بار در روز به مدت چند ثانیه دهان خود را با آن بشویید. اگر خونریزی ناشی از جراحت یا ضربه باشد، شستشو با مخلوط آب نمک دهان شما را تمیز نگه داشته و باکتری هایی که می توانند باعث عفونت زخم شوند را از بین می برد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خونریزی لثه طی 7 تا 10 روز بهبود نیافت به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است برای از بین بردن پلاک و جرم و ترمیم لثه به تمیز کردن عمیق دندان نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک یک سری آزمایش ها را برای بررسی کمبود ویتامین‌ بدن که می‌تواند منجر به خونریزی لثه شود، تجویز کند.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر