معرفی کامل بیماری ریزش مو

 • 1398-04-26
 • ۶۹۷۶ بازدید
 • 5

ریزش مو یا آلوپسی، در بیش از ۵۰ درصد مردم در طول زندگی اتفاق می‌افتد. در این مطلب از مجله اینترنتی دکتردکتر به معرفی کامل بیماری ریزش مو، انواع ریزش مو و دلایل ریزش مو پرداخته‌ایم.

در بیماری ریزش مو پـیش از آنکه 50 درصد موهای یک ناحیه تحت تأثیر قرار بگیرند، اکثر بیماران متوجه عارضه در حال پیشروی نمی‌شوند.

ریزش مو یا آلوپسی چیست؟

ریزش مو که به نام «آلوپسی» یا «طاسی» نیز شناخته می‌شود، به ریزش مو از بخشی از فرق سر یا بدن گفته می‌شود. میزان ریزش مو نیز می‌تواند از بخشی از سر تا قسمت‌های دیگر بدن در هر فرد متفاوت باشد. ریزش مو در برخی افراد می‌تواند باعث ناراحتی های روانی نیز شود.

درک چرخه رشد مو برای ارزیابی ریزش مو، در فهمیدن  و درک ایـن اخـتلال می‌تواند بـسیار حائز اهمیت باشد. به طور کلی ریزش مو می‌تواند خود حکایتی از بیماری آلوپسی و در واقع یک بیماری منحصر به فرد باشد؛ یا می‌تواند شاهدی بـر اختلالی سیستمیک یا عفونی باشد. از این رو بررسی و معاینه مو نیاز به دقت بیشتری دارد.

البته چرخه حیات مو در اثر عوارض جانبی داروها، تروما و حتی بیماری‌های سیستمیک می‌تواند دستخوش تغییر شود و خود را به صورت ریزش مو نمایان سازد.

بررسی چرخه رشد مو

چرخه رشد فولیکول مو شامل سه فاز است:

 •  آناژن (فاز رشد) در موهای سر به طور متوسط 3  سال طول می‌کشد و طول مو را مـشخص می‌کند. تخمین زده می شود که در هر زمان، 90 درصد فولیکول‌های مو در این مرحله از چرخه قرار دارند.
 • کاتاژن (فاز پسرفت): بعـد از مرحله آنا‌ژن، فاز کاتاژن شروع می‌شود که یک مرحله ناشی از آپوپتوز سلول‌های ماتریکس مو است و به طور متوسـط سه هفته طول می‌کشد و شامل ۱ تا ۲ درصد از همه فولیکول‌های مو است.
 • تلوژن (فاز استراحت) تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد فولیکول‌های مو را شامل می‌شود و به طور متوسط 3 ماه طول می‌کشد.

در آخر هر چرخه، فاز اگزوژن اتفاق می‌افتد که به موجب آن یک ساقه موی جدید ساخته می‌شود و موی قدیمی ریزش پیدا می‌کند. در مجموع، هر فرد ممکن است روزانه بین 25 تا 100 تار از موهای سر را در طی فاز اگزوژن طبیعی از دست دهد.

انواع ریزش مو

 • ریزش موی آره آتا (Areata Alopecia): از دست دادن مو به شکل طاسی در ناحیه ای از سر
 • ریزش موی تلوژن (telogen effluvium): از دست دادن مو به فرم پراکنده
 • ریزش موی آندروژنیک (Androgenic Alopecia): از دست دادن مو، ناشی از افزایش فعالیت آندروژن‌ها
 • ریزش موی آناژن (anagen effluvium): ریزش مو به علت شیمی درمانی، رادیوتراپی و …
 • ریزش موی تریکوتیلومانیا (trichotillomania): کندن موها توسط فرد بیمار

ریزش موی آره آتا (Areata Alopecia)

آلوپسی آره آتا  از دست دادن مو به شکل طاسی در ناحیه‌ای از سر با منشاء اتوایمیون است. این بیماری در 2 درصد از جمعیت دیده می‌شود که شیوع آن در زنان و مردان یکسان است. این حالت ممکن است در هر فردی با هر سنی بروز کند، اما بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان دیده می‌شود.

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است  که گاهی با سایر بیماری‌های اتوایمیون مانند: آنمی پرنیشیوز و بیماری‌های اتوایمیون تیروئید همراهی  دارد. در ایجاد این بیماری عوامل ارثی و محیطی نقش دارند.

تظاهرات بالینی آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا معمولا به شکل ناحیه‌ای گرد یا بیضی از ریزش مو تظاهر پیدا می‌کند که به آن patchy alopecia areata می‌گویند و شایع‌ترین شکل بیماری است.

ریزش مو در هر ناحیه‌ای از بدن ممکن است ایجاد شود، ولی معمولاً از سر شروع می‌شود. گاهی تمام موهای سر ریزش پیدا می‌کند که به آن alopecia totalis می‌گویند. ریزش تمام موهای بدن alopecia universalis نامیده می‌شود.

گاهی نواری از قسمت‌های مختلف سر ریزش پیدا می‌کند که به آن ophiasis گفته می‌شود. در موارد نادری موهای جلوی سر ریزش پیدا می‌کند و موهای پشت سر باقی می‌ماند و الگویی شبیه ریزش موی آندروژنیک ایجاد می‌شود که به آن sisaipho می‌گویند.

شکل منتشر آلوپسی آره آتا (diffuse alopecia areata) با کم پشت شدن منتشر موهای سر تظاهر پیدا می‌کند. علاوه بر فولیکول‌های مو، ناخن‌ها نیز ممکن است درگیر شوند. شایع‌ترین علامت فرورفتگی در سطح ناخن است، ولی گاهی سطح ناخن شبیه سمباده می‌شود که به آن trachyonychia می‌گویند.

اگر آلوپسی آره آتا از کودکی شروع شود، همراه با آن گرفتاری ناخن وجود داشته باشد، همراه با آتوپی باشد و نوع شدید بیماری باشد پیش آگهی آن بدتر و احتمال درمان آن کمتر است.

ریزش موی تلوژن (telogen effluvium)

نوع دیگر ریزش مو از دست دادن مو به فرم پراکنده (telogen effluvium) است. ریزش موی تلوژن معمولاً دو تا چهار ماه پس از عواملی نظیر استرس، استفاده از داروها و اختلال غدد آندوکرین بروز می‌کند. در این نوع از ریزش، موها به صورت زودرس وارد فاز تلوژن (مرحله استراحت در چرخه رشد مو) می‌شوند. بنابراین درصد موهای تلوژن بیش از ۱۵ درصد است. در این نوع از ریزش مو، موها به طور منتشر کم پشت می‌شوند.

ریزش موی تلوژن معمولا ۳ تا ۴ ماه پس از عامل ایجاد‌کننده پدیدار می‌شود و برگشت‌پذیر است.

علت ریزش موی تلوژن چیست؟

 برخی از علل ریزش موی تلوژن عبارتند از:

 • ریزش موی نوزادی و پس از زایمان که به صورت فیزیولوژیک رخ می‌دهند.
 • پس از تب بالا مثل مالاریا
 • عفونت شدید
 • بیماری مزمن شدید مثل: لوپوس و ایدز
 • استرس روانی طولانی و شدید
 • بعد از جراحی
 • خونریزی و کمبود آهن
 • هایپرتیروئیدی و هایپوتیروئیدی
 • سوء تغذیه یا رژیم غذایی سخت

مصرف چه داروهایی سبب ریزش موی تلوژن می‌شوند؟

 • ایزوترتینوئین
 • داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفارین
 • داروهای ضد تیروئید مثل: متی مازول و پروپیل تیواوراسیل
 • داروهای ضد صرع مانند: والپروات سدیم، فنی توئین و کاربامازپین
 • پروپرانولول
 • فلزات سنگین

در طی بارداری فاز آناژن طولانی می‌شود و ریزش مو کاهش می‌یابد. پس از زایمان این اثر از بین می‌رود و درصد موهای تلوژن افزایش می‌یابد. اگر علت ریزش موی شما نامشخص باشد باید آزمایشاتی مانند: آزمایش تیروئید، هماتوکریت، فریتین و ESR انجام دهید.

ریزش موی آندروژنیک (Androgenic Alopecia)

آلوپسی آندروژنیک از دست دادن مو، ناشی از افزایش فعالیت آندروژن‌ها است که رایج‌ترین شکل ریزش مو به حساب می‌آید. ریزش موی آندروژنیک ممکن است پس از بلوغ در هر دو جنس روی دهد. آندروژن‌ها در میان هورمون‌هایی که مکانیـسم تنظیـم بیولوژیکی سیکل مو را تعدیل می‌کنند، غالب هستند. در این میان تستوسترون مهم‌ترین نقش را بر عهده دارد. تقریبا تمام افراد سطوحی از ریزش موی آندروژنیک را دارند.

از دست دادن مو معمولا در سنین 12 تا 40  سال آغاز می‌شود و عموما به آن توجه کافی نمی‌شود. از دست دادن مو به طور واضح و قابل توجه تقریبا در نیمی از اشخاص بالای 50 سال مشاهده می‌شود.

عوامل متعددی مانند روند سیکل ماهانه، مصرف داروها، سابقه فامیلی، کم خونی و بارداری ممکن است موجب ریزش مو شوند

آلوپسی آندروژنیک در افرادی که زمینه ژنتیکی آن را دارند ایجاد می‌شود. در آقایان مبتلا، معمولا هیچ اختلال هورمونی وجود نداشته و ریزش مو در اثر افزایش فعالیت آنزیم ۵- آلفا ردوکتاز و نیز کاهش حساسیت گیرنده‌های دهیدروتستوسترون (متابولیت فعال تستوسترون که در اثر عمل آنزیم ۵- آلفا ردوکتاز روی تستوسترون ایجاد می‌شود) روی می‌دهد.

باید دانست که بیشتر خانم‌های مبتلا نیز هیچ‌گونه اختلال آندوکرینی نداشته اما در بیمارانی که اختلال قاعدگی و یا آکنه‌های شدید دارند بررسی هورمونی لازم است.

نتیجه روند ریزش مو در هر دو جنس یکسان بوده و با کاهش مدت فاز آناژن، سیکل رشد مو کوتاه و فولیکول‌های مو در محل‌های مبتلا موهای کرکی ایجاد می‌کند. اما طرح ریزش مو در آقایان و خانم‌ها متفاوت است، در آقایان ریزش مو به صورت پس‌روی خط رویش مو از ناحیه فرونتوپریتال و به صورت دو طرفه شروع و به تدریج کم پشتی از ناحیه ورتکس نیز اضافه می‌شود، اما در خانم‌ها کم شدن منتشر نواحی فرونتال و پاریتال همراه با باقی ماندن خط رویش موی فرونتال شایع‌ترین الگوی ریزش موی آندروژنیک است.

در خانم‌ها اغلب ریزش مو در ناحیه فرونتال شدیدتر از ناحیه پاریتال است و الگویی شبیه درخت کاج را ایجاد می‌کند.

ریزش موی آناژن (anagen effluvium)

شیمی درمانی، رادیوتراپی یا مسمومیت با تالیوم با آسیب سلول‌های ماتریکس موجب ریزش موها می‌شود که به آن آناژن افلوویوم می‌گویند. این نوع ریزش مو شدید ولی برگشت‌پذیر است.

ریزش موی تریکوتیلومانیا (trichotillomania)

تریکوتیلومانیا به دلیل کندن موها توسط بیمار ایجاد می‌شود و در کودکان نسبت به بزرگسالان و خانم‌ها نسبت به آقایان شایع‌تر است. این بیماری معمولاً در ابتدای کودکی و نوجوانی شروع می‌شود.

تظاهر آن معمولا در ناحیه اسکالپ و گاهی در ناحیه ابروها و مژه‌ها دیده می‌شود. ناحیه درگیر شکل عجیب و حاشیه نامنظم و موهایی با اندازه‌های مختلف دارد. برای درمان ریزش موی تریکوتیلومانیا از رفتار درمانی یا دارو درمانی استفاده می‌شود.

درمان ریزش مو

درباره‌ی درمان ریزش مو باید بگوییم که درمان‌های موثری برای برخی از انواع ریزش مو وجود دارد. ممکن است با درمان‌های مناسب روند ریزش مو را معکوس کرد یا حداقل از نازک‌تر شدن مو کاست.

برخی افراد به عارضه‌های خاصی مانند «طاسی منطقه‌ای (Alopecia Areata)» دچار شدند، در این حالت، موی فرد ممکن است بدون درمان خاصی ظرف یک سال دوباره رشد کند. اما برای سایر افراد، درمان ریزش مو می‌تواند شامل مصرف برخی داروها، جراحی کاشت مو و سایر روش‌های درمانی باشد.

معرفی درمان‌های دارویی برای درمان ریزش موی سر

اگر ریزش مو به دلیل ابتلا به یک بیماری خاص باشد، درمان بیماری در اولویت اصلی قرار دارد. پزشکان ممکن است برای فرد داروهای ضد التهاب و سرکوب‌کننده دستگاه ایمنی بدن مانند پردنیزولون (Prednisolone) را تجویز کنند.

همچنین در صورتی که داروی خاصی عامل ریزش مو شده باشد، پزشک معمولا به بیمار توصیه می‌کند، حداقل به مدت سه ماه از مصرف آن دارو خودداری کنید.

داروهای دیگری هم هستند که معمولا برای درمان طاسی ارثی تجویز می‌شوند که عبارتند از:

ماینوکسیدیل (Minoxidil): داروی بدون نسخه‌ای است که توسط سازمان‌های بهداشتی معتبر برای زنان و مردان مورد تأیید قرار گرفته است. ماینوکسیدیل معمولا به‌صورت مایع یا فوم موجود است و فرد روزانه باید به سر خود بمالد. مدتی پس از شروع درمان با ماینوکسیدیل ممکن است فرد ریزش مو را تجربه کند.

همچنین ممکن است موهای به‌تازگی رشد کرده کوتاه‌تر و تُنُک‌تر از موهای سابق باشند. اما حداقل ۶ ماه برای درمان با ماینوکسیدیل لازم است. همچنین توصیه می‌شود، برای حفظ و نگهداری موهای رشد کرده، به درمان با داروی ماینوکسیدیل ادامه دهید. مصرف ماینوکسیدیل عوارض جانبی احتمالی هم دارد که عبارتند از تحریک پوست فرق سر، رشد ناخواسته مو روی صورت و همین‌طور تند شدن‌ غيرطبيعي‌ ضربان‌ قلب‌ (تاکی کاردی).

فیناستراید (Finasteride): این دارو برای مردان تجویز می‌شود. فیناستراید به صورت قرص عرضه می‌شود و فرد باید روزانه مصرف کند. گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهد، بسیاری از مردانی که از درمان با داروی فیناستراید بهره بردند، شاهد کاسته شدن از روند ریزش مو بودند و برخی نیز اعلام کردند که موهای جدیدی نیز روی سرشان رشد کرده است.

به مانند ماینوکسیدیل توصیه می‌شود فرد برای حفظ مزایای دارو به درمان با فیناستراید ادامه دهد. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که فیناستراید ممکن است برای مردان بالای 60 سال کارایی لازم را نداشته باشد.

مثل بسیاری از داروها فیناستراید هم ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی داشته باشد. برخی از نادرترین عوارض مصرف داروی فیناستراید شامل کاهش میل و عملکرد جنسی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات گزارش شده است. همچنین زنان باردار باید اکیدا از تماس با قرص‌های خُرد شده یا شکسته فیناستراید خودداری کنند.

سایر داروها برای درمان ریزش مو

داروی خوراکی دوتراساید (Dutasteride) که گزینه‌ دارویی دیگر است که برای مردان توصیه می‌شود. برای زنان نیز درمان دارویی ممکن است شامل داروهای ضد بارداری خوراکی و اسپیرونولاکتون (Spironolactone) باشد.

جراحی کاشت مو

رایج‌ترین نوع ریزش مو دائمی، ریزش منطقه‌ای مو است که معمولا تنها موهای فرق سر فرد ریزش پیدا می‌کند. کاشت مو یا جراحی ترمیمی می‌تواند بهترین گزینه برای این دست افراد باشد.

در جراحی کاشت مو، یک متخصص پوست و مو یا جراح زیبایی، قسمت‌های ریزی از پوست را که حاوی چند تار مو هستند را از پشت سر یا نواحی پُرپُشت دیگر برمی‌دارد و به فرق سر پیوند می‌زند.
برخی از پزشکان بعد از کاشت مو استفاده از داروی ماینوکسیدیل را به بیماران خود توصیه می‌کنند تا ریزش مو را به حداقل برسانند. همچنین، ممکن است برای حصول نتیجه‌ی دلخواه نیاز به بیش از یک عمل جراحی کاشت مو باشد.

با این حال، به یاد داشته باشید که نهایتا ریزش مو ارثی با وجود عمل جراحی باز هم ممکن است ادامه پیدا کند. ذکر این نکته هم ضروری است که روش‌های درمانی جراحی برای درمان طاسی سر معمولا پرهزینه هستند و می‌توانند برای بیمار دردناک باشند. در همین حال، عوارض جانبی مانند زخم و خونریزی نیز دارند.

لیزرتراپی برای درمان ریزش موی سر

روش درمانی دیگر لیزرتراپی مو با لیزر کم‌توان یا لیزر سرد است. این روش درمانی که برای زنان و مردان انجام می‌گیرد از سوی سازمان‌های معتبر دنیا از جمله سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. پژوهش‌هایی که انجام گرفته‌اند، کارایی این روش درمانی را برای درمان ریزش مو تأیید کرده و گزارش دادند که بیماران شاهد تقویت مو و تراکم در نواحی سابقا کم‌پُشت بودند. با این حال، برای ارزیابی اثرات طولانی‌مدت این روش درمانی نیاز به پژوهش‌های بیشتری است.

تغییر در سبک زندگی و داروهای خانگی جهت درمان ریزش موی سر

برخی از کسانی که دچار ریزش مو شدند ممکن است از درمان‌های دارویی یا درمان‌های تهاجمی مانند کاشت مو پرهیز کنند و به جای آن بخواهند از محصولاتی مانند کلاه گیس یا موی مصنوعی بهره ببرند. قبل از هرکاری بهتر است با یک متخصص پوست و مو یا متخصص زیبایی مشورت کنید. راهکارهای غیر پزشکی زیادی وجود دارند که می‌توان از آن برای پوشش دائمی یا موقت مو استفاده کرد.

۲۲ روش برای جلوگیری از ریزش موی سر

راهکارهای بسیاری برای کُند کردن یا معکوس کردن ریزش مو وجود دارد. اما استفاده از هر روشی بسته به علت ریزش مو متفاوت است. برخی بیماری‌ها مانند تلوژن افلوویوم (ریزش مو بعد از بارداری) ممکن است خود به خود برطرف شوند. در ضمن باید به یاد داشته باشید که ریزش مقداری کمی مو طبیعی است. اما وقتی ریزش مو پایدار باشد نیاز است که به یک پزشک یا متخصص پوست و مو مراجعه کنید. ریزش مو ممکن است علل مختلفی داشته باشد که از جمله شایع‌ترین علل آن می‌توان از مشکلات غده تیروئید، استرس، عفونت سر، طاسی با الگوی مردانه یا زنانه و یا کهولت سن نام برد.

رژیم غذایی برای جلوگیری از ریزش مو

1. رژیم غذایی مدیترانه‌ای

پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت نشان داد که رژیم غذایی حاوی انواع سبزیجات تازه مانند رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از مواد غذایی مانند روغن زیتون، حبوبات، غلات کامل، میوه و سبزیجات است، ممکن است خطر آلوپسی (طاسی الگوی زنانه یا طاسی الگوی مردانه) را کاهش داده یا روند ریزش مو را آهسته کند. در پژوهشگران در این بررسی بهترین نتایج را هنگامی مشاهده کردند که شرکت‌کنندگان برای بیش از سه روز در هفته مقدار زیادی از مواد غذایی مانند جعفری، ریحان و سایر سبزی‌های برگی را مصرف می‌کردند.

2. پروتئین

فولیکول‌های مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته‌ شده‌اند. در پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام گرفت، بررسی‌ها روی ۱۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان نشان داد که کمبود مواد غذایی از جمله اسیدهای آمینه که واحد تشکیل‌دهنده پروتئین است دلیل اصلی ریزش مو در میان آنان بوده است. پژوهشگران پس از این پژوهش عنوان کردند که مصرف مواد غذایی مانند تخم مرغ، انواع خشکبار و آجیل، لوبیا و نخود فرنگی، ماهی، لبنیات کم چرب، مرغ و بوقلمون برای جلوگیری از ریزش مو توصیه می‌شود.

۳. ویتامین آ

ویتامین آ از مواد شیمیایی موسوم به رتینوئیدها تشکیل شده که می‌تواند موجب افزایش سرعت رشد مو شود. ویتامین آ همچنین ممکن است در تولید چربی پوست نیز مؤثر باشد و سلامتی پوست سَر را حفظ کرده و به داشتن موهای بیشتر کمک کند. بنابراین برای جلوگیری از ریزش موی سر توصیه می‌شود که وعده‌های غذایی خود را با مواد غذایی سرشار از ویتامین آ مانند سیب زمینی شیرین، فلفل دلمه‌ای، هویج، زرده تخم مرغ و اسفناج پر کنید.

مکمل‌های غذایی

۴. مولتی‌ویتامین

پژوهگشران اعلام کرده‌اند که ویتامین‌های آ، ب، ث و د، آهن، سِلِنیوم و روی می‌توانند به رشد و حفظ مو کمک کنند. انواع مولتی‌ویتامین‌ها را بدون نسخه‌ی پزشکی از فروشگاه‌های مواد غذایی یا داروخانه‌ها تهیه کنید. البته به یاد داشته باشید که خودسرانه هیچ نوع مکمل غذایی یا دارویی را مصرف نکنید، بهتر است با پزشک خود در این مشورت کنید تا تداخل دارویی جلوگیری کنید.

۵. ویتامین د

پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت نشان داد کمبود ویتامین د می‌تواند موجب طاسی منطقه‌ای در برخی افراد شود. به همین جهت، برطرف کردن کمبود ویتامین د می‌تواند به رشد مجدد موی سر کمک کند. میزان مصرف ویتامین د معمولا برای هر فرد بالغ روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد است. اما بهتر است با مشورت پزشک معالج خود در مورد میزان و نحوه‌ی مصرف ویتامین د تصمیم بگیرید.

۶. بیوتین

بیوتین یا ویتامین ب۷، در متابولیسم اسیدهای چرب بدن نقش دارد. این فرآیند برای چرخه‌ی عمر مو ضروری است و در صورت کمبود این ویتامین ممکن است موهای فرد دچار ریزش شود. می‌توانید با مشورت پزشک معالج خود یا یک متخصص پوست و مو روزانه ۳ تا ۵ میلی‌گرم بیوتین را برای جلوگیری از ریزش موی سر مصرف کنید.

۷. عصاره‌ نخل ارهّ‌ای

نخل ارهّ‌ای نوعی نخل بومی آمریکای جنوبی است. این درختچه می‌تواند به مردان در حفظ سطح مطلوب تستوسترون کمک کند. پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ انجام گرفت نشان داد حدود ۶۰ درصد از افرادی که طی آزمایش از عصاره‌ی نخل ارهّ‌ای استفاده کرده‌اند شاهد بهبود رشد مو بودند. در این پژوهش دُز مصرفی شرکت‌کنندگان روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم بود. اما اگر می‌خواهید برای جلوگیری از ریزش موی سر از عصاره این گیاه مفید استفاده کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. عصاره‌ی نخل ارهّ‌ای معمولا به صورت قرص موجود است. 

۸. جینسنگ

جینسنگ گونه‌ای از گیاهان همیشه سبز حاوی فیتوکمیکال‌های خاص است. جینسنگ برای رشد مو مؤثر است. با این حال، به عقیده پژوهشگران نیاز به پژوهش‌های بیشتری برای توصیه دُزهای مشخصی از این گیاه است. اما مصرف مکمل‌های جینسنگ با مشورت پزشک اشکالی ندارد و می‌تواند یکی از روش‌های مناسب برای جلوگیری از ریزش مو باشد.

مراقبت از مو برای جلوگیری از ریزش مو

۹. شستشوی مرتب موی سر

شستشوی روزانه مو می‌تواند با سالم نگه داشتن و تمیزی پوست سر از ریزش مو جلوگیری کند. توصیه می‌شود از یک شامپوی ملایم استفاده کنید. استفاده از شامپوهای قوی ممکن است موجب خشکی و شکنندگی مو شوند که هر دوی این عوامل می‌تواند باعث ریزش مو شود. 

۱۰. روغن نارگیل

پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت نشان داد که روغن نارگیل می‌تواند از آسیب‌دیدگی مو و مواجه آن با اشعه ماورای بنفش جلوگیری کند. روغن نارگیل دارای یک اسید چرب اشباع شده موسوم به اسید لوریک است که می‌تواند پیوند پروتئین موجود در مو را تقویت کند و مانع از ریزش یا آسیب‌دیدگی مو شود. ماساژ دادن پوست سر با روغن نارگیل می‌تواند به گردش خون بهتر روی فرق سَر کمک کند و برای رشد مو مفید باشد.

۱۱. روغن زیتون

روغن زیتون را می‌توان برای حالت‌دهندگی عمقی و برای مقابله با خشکی و شکنندگی مو استفاده کرد. روغن زیتون همچنین یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی موجود در رژیم غذایی مدیترانه‌ای است که به آهسته کردن ریزش ارثی مو کمک مي‌کند. می‌توانید به میزان ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون را روی سر خود بمالید و بگذارید برای ۳۰ دقیقه روی سر شما بماند، سپس سر خود را با آب ولرم شستشو دهید.

۱۲. حالت‌دهنده مو

حالت‌دهنده‌های حرارتی مو مانند بُرس یا اتو مو می‌توانند باعث آسیب‌دیدگی یا شکنندگی ساقه‌ی مو شوند. به این جهت توصیه می‌شود تا جای ممکن از استفاده از چنین وسایلی برای حالت دادن به موهای خود بپرهیزید.

۱۳. پردازش مو

فِر دائم با مواد شیمیایی یا استفاده از رنگ مو ممکن است به مو و پوست سر آسیب برساند. همچنین اگر تصمیم دارید از جایگزین‌های دیگر مانند رنگ موهای ارگانیک و سایر محصولات آرایشی حاوی آمونیاک، پراکسید یا پارا-فنیلین دی‌آمین استفاده کنید حتما با یک متخصص پوست و مو یا زیبایی مشورت کنید.

درمان‌های پزشکی برای جلوگیری از ریزش مو

۱۴. لیزر‌تراپی

روش درمانی لیزرتراپی مو با لیزر کم‌توان یا لیزر سرد، به تقویت و افزایش تراکم مو کمک می‌کند. پژوهش‌های مختلفی نشان دادند که این روش درمانی می‌تواند باعث تقویت مو در افرادی با ریزش موی ارثی و ریزش مو در اثر شیمی‌ درمانی شود. این درمان که به آن فتوبیومودلیشن یا نور قرمز درمانی نیز گفته می‌شود؛ با تحریک سلول‌های بنیادی اپیدرمی موجب بهبود رشد مو می‌‌شود.

۱۵. پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست سر موجب می‌شود که موی سر در برخی نواحی سابقا آسیب‌دیده مجددا رشد کند. در این روش درمانی، از یک دستگاه سانتریفوژ پیشرفته برای جداسازی محلول پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌شود، این محلول سپس در پوست سر تزریق می‌شود. پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ روی ۱۱ نفر انجام گرفت نشان داد که شرکت‌کنندگان در آزمایش پس از چهار جلسه شاهد رشد ۳۰ درصدی رشد مو در نواحی کم‌پشت بودند.

برخی داروها برای جلوگیری از ریزش مو

۱۶. ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل (Minoxidil) از داروهایی است که می‌توان بدون تجویز پزشک تهیه کرد. بر اساس گزارش‌های معتبر، تقریبا دو سوم زنانی که از این دارو برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کردند نتیجه مطلوب گرفتند. برای استفاده از ماینوکسیدیل روزانه باید مایع یا فوم را روی سر خود بمالید. مصرف ماینوکسیدیل عوارضی مانند تحریک پوست سر و آکنه در محل استعمال محلول را دارد. همین‌طور در موارد بسیار نادری برخی از مصرف‌کنندگان دچار ضربان قلب نامنظم و تاری دید نیز می‌شوند.

۱۷. فیناستراید

فیناستراید (Finasteride)، به صورت قرص موجود است و تنها با تجویز پزشک قابل تهیه است. فیناستراید به آهسته شدن روند ریزش مو کمک می‌کند و باعث رشد مجدد مو نیز می‌شود. پژوهش‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که فیناستراید در مردان زیر ۶۰ سال تأثیر مطلوب‌تری دارد. همچنین زنان باردار باید از مصرف این دارو اکیدا خودداری کنند.

۱۸.  فنیل‌افرین

فنیل‌افرین (Phenylephrine) موضعی با تحریک انقباض عضلات فولیکولی مو، به کاهش ریزش مو کمک می‌کند. این دارو از کشیده شدن و ریزش مو در هنگام کشیدن بُرس جلوگیری می‌کند.

روش‌های دیگر برای جلوگیری از ریزش مو

۱۹. روغن‌های طبیعی

استفاده از روغن‌های طبیعی ممکن است برای جلوگیری از ریزش موی سر مفید باشند. نتایج پژوهشی در سال ۱۹۹۸ نتایج مثبتی را در ۸۶ نفر داوطلب شرکت‌کننده در آزمایش که به طاسی منطقه‌ای مبتلا بودند نشان داد. در این پژوهش داوطلبان به دو گروه تقسیم شدند. شرکت‌کنندگان یکی از گروه‌ها از روغن چوب سدر به همراه اسطوقدوس و روغن رزماری استفاده کردند.

بعد از هفت ماه، ۴۳ درصد از افراد این گروه شاهد بهبود وضعیت موهای خود بودند. روغن‌های طبیعی دیگری مانند اسطوقدوس، علف لیمو (چمن معطر) و نعناع نیز تاثیرات مشابهی را نشان داده‌اند. می‌توانید چند قطره از این روغن‌ها را به همراه یک قاشق غذاخوری روغن حامل مانند ججوبا یا هسته انگور مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه قبل از شستشوی سر روی پوست سر بمالید.

۲۰. آب پیاز

برخی از کسانی که به طاسی منطقه‌ای دچار شدند ممکن است بعد از مالیدن روزانه دوبار آب پیاز روی سر خود نتایج مطلوبی را شاهد باشند. در حالی که پژوهش‌های معدودی در این رابطه انجام گرفته، اما به نظر نتایج آن امیدوارکننده بوده است. در پژوهش کوچکی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، تقریبا ۸۷ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که شاهد افزایش رشد موی خود بوده‌اند. پژوهشگران عقیده دارند که دلیل این تأثیر گوگرد موجود در پیاز است.

۲۱. ماساژ

ماساژ سر حس مطلوبی دارد. اما علاوه بر آن، برای رشد مو نیز بسیار مفید است. پژوهش کوچکی که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت نشان داد، شرکت‌کنندگان با حداقل ۴ دقیقه ماساژ سر در طی دوره‌ای ۲۴ هفته‌ای شاهد نتایج بسیار مطلوبی بوده‌اند.

۲۲. یوگا

یوگا می‌تواند برای کسانی که بر اثر استرس دچار ریزش مو شده‌اند بسیار مفید باشند. برای جلوگیری از ریزش مو و همین‌طور کاهش ریزش مو، می‌توانید از برخی حرکات یوگا برای کاهش استرس استفاده کنید که عبارتند از: حرکت سگ سر پایین، سر به پایین، حرکت شتر، ایستادن روی شانه‌ها، حرکت ماهی و حرکت زانو. برای انجام صحیح حرکات یوگا بهتر است از کتابچه‌های راهنما یا ویدیوهای آموزش یوگا استفاده کنید.

منابع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل بیماری ریزش مو»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

5 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام
  خانم مسن 72ساله،بعد از عمل جراحی فتق دچار علائم سوزن سوزن شدن شدید در ناحیه دست و آرنج شده بود با مراجعه به دکتر اعصاب و با تجویز قرص از جمله پرگابالین (لیریکا) سوزن سوزن شدن دستت خوب شده است ولی آلان علائم دیگری او آزار می دهد از جمله سست بودن بدن احساس ضعف داغ بودن بدن احساس ترس استرس بالا و بعضی وقتها احساس میکند در تکلم مقداری ناتوان است میگوید لبان و دهنم برای حذف زدن جمع نمی شود زبانش هم خود به خود حرکت میکند اشتها ندارد الان هم قرص اعصاب میخورد شبها هم نمی تواند راحت بخوابد دارو ها پرگابالین تری فلو پرازین داروی خواب
  کلرپوکساید لطفا راهنمای کنید ممنون

  • سلام
   داروهای تجویزی پزشک مصرف گردد
   یک ماه دیگر مجددا جهت ویزیت به پزشکشان مراجعه شود

 2. با سلام پسری 16 ساله یک ماه پیش دچار ابله مرغان شد الان شدیدا ریزش مو دارد این ریزش چقدر طول میکشد و ایا مو های ریخته شده دوباره ترمیم میشود

 3. سلام وقت بخیر من یک ماهه ریزش موی شدیدگرفتم بیست روزپیش نزدپزشک متخصص پوست رفتم بامعاینه موهام گفت به علت رنگ مویی که دوماه قبل گذاشتی حالا اثرگذاشته وریزش پیدا کرده برام ماینوکسیدیل تونیک ضدریزش سریتا وقرص تقویت مو تجویزکرد الان ۲۰روزگذاشته وهمه رودقیق مصرف کردم ریزشم شایدبدترشده ولی بهترنشده دیگه چیزی نمونده کلا کچل بشم تروخداراهنمایی کنید متشکرم♥️

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر