علل و عوامل درد شکم در سمت چپ پایین

 • 1397-04-02
 • 56
درد شکم در سمت چپ پایین

دردهای شکمی از جمله دردهایی است که هر فرد در طول زندگی حداقل یک بار آن را تجربه می‌کند. درد شکم در سمت چپ پایین معمولا در ارتباط با مشکلات گوارشی است. علاوه بر این، درد شکم در سمت چپ پایین به علت مشکلات اندام های تولید مثل، دستگاه ادراری، مشکلات پوستی، عروق خونی یا عضلات شکمی ظاهر می‌شود.

اندام های موجود در شکم سمت چپ پایین

شکم به چهار قسمت تقسیم می شود. ربع پایین سمت چپ شکم شامل بخش انتهایی روده بزرگ (روده بزرگ نزولی)، کلیه چپ و فک شکم (بخشی از استخوان لگن و لگن)، کولون سیگموئید و کولون نزولی، بخش هایی از روده کوچک، تخمدان و لوله فالوپ چپ و حالب چپ می باشد.

با توجه به پیچیدگی اندام ها در ناحیه شکم، شکم پایین سمت چپ حساس به شرایط متعدد است که می‌تواند درد ایجاد کند. درد ممکن است کانونی باشد و در ربع پایین سمت چپ باقی بماند یا به قسمت های دیگر شکم منتقل شود. منطقه شکم در پایین و سمت چپ، محل معمول درد، به خصوص در میان زنان و افراد مسن است.

علائم درد شکم در سمت چپ پایین

درد ممکن است تیز و ناگهانی یا طولانی و از جمله درد های راجعه باشد. توجه داشته باشید که نشانه ها و علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع
 • استفراغ
 • یبوست
 •  اسهال
 • دل پیچه
 • ادرار خونی

درد شکم در سمت چپ پایین

اگر شما یک خانم در سن باروری هستید، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 • درد در طی رابطه جنسی
 • حرکات روده دردناک
 • دوره های قاعدگی دردناک و یا لکه بینی
 • خونریزی واژینال
 • چرخه قاعدگی نامنظم

از آنجا که اندام‌های ناحیه سمت چپ پایین شکم، یک درهم آمیختگی ساختاری است، التهاب، انسداد یا آسیب به هر یک از اجزای آن می تواند درد شدید را ایجاد کند. در ادامه به مهم‌ترین عوامل ایجاد درد در این ناحیه اشاره می کنیم:

علل گوارشی

اختلالات گوارشی: اسید معده که به معده در هضم غذا کمک می کند، می تواند اجزای دستگاه گوارش، از جمله پایین شکم را تحریک کند. علاوه بر این، گاز موجود و نفخ در سراسر دستگاه گوارش می تواند درد و ناراحتی گذرا درد شکم سمت چپ پایین نیز ایجاد کند.

روده بزرگ یک اندام بسیار طولانی است که در بدن انسان بر روی خود قرار می گیرد. در نتیجه، هر نوع ضعف و کاهش عملکردی از روده بزرگ می تواند مانع از حرکات روده ای شده وفشار شدیدی ایجاد کند. سایر قسمتهای کولون می توانند از طریق این نقاط ضعف از بین بروند و به عضله و بافت اطراف آن فشار وارد کنند که در نتیجه باعث ایجاد فتق می شود. این فرایند می تواند به شدت دردناک باشد.

علل التهابی

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است.  برخي از بيماريهاي التهابي پوستي روي سطح پوست باعث ایجاد درد می شود به عنوان مثال، زونا، یک بثورات دردناک ناشی از یک ویروس است که می تواند به قسمت پایین شکم بطور موضعی تبدیل شود و باعث درد شدید، خارش و حساسیت شود.

علل تولید مثل

اندام‌های تولید مثل در هر دو مردان و زنان در داخل یا بسیار نزدیک به شکم پایین سمت چپ قرار دارند. مشکلات این اندام معمولا باعث درد اشاره شده به ربع پایین چپ می شود.

مردان: گاهی پیچش بیضه در مردان که مانع از جریان خون می شود باعث احساس درد ناگهانی و پیچیدگی شدید و تورم در این ناحیه می گردد. این درد عموما در ناحیه سمت چپ پایین شکم احساس می شود.

زنان: در زنان، تخمدان ها اغلب در قسمت های پایین شکم قرار دارند. گاهی تخمدان ها به دور خود پیچ می خورند که باعث ایجاد درد می شود. علاوه بر این، تخمدان ها می توانند کیست هایی ایجاد کنند که باعث ایجاد درد دردناک می شوند.

علل مرتبط با تروما

تروما یا ضربه به ناحیه پایینی شکم از طریق ضربه مستقیم یا تصادف می تواند درد ایجاد کند که ممکن است با کبودی یا خونریزی داخلی همراه باشد.

تشخیص درد شکم در سمت چپ پایین

 

بیماری ها و اختلالات گوارشی  مرتبط با درد شکم در سمت چپ پایین

بیماری ها و اختلالات زیادی ممکن است باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ پایین گردد، در زیر یه صورت کلی به این موارد اشاره می کنیم:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر درد شکم شما بیش از یک روز طول کشده است به پزشکان گوارش، کبد و صفرا مراجعه کنید. لیست پزشکان گوارش، کبد و صفرا از سایت دکتردکتر مشاهده و از پزشک خون نوبت اینترنتی دریافت کنید.

 • درد بسیار شدید
 • استفراغ مکرر
 • از دست دادن ناگهانی وزن
 • اسهال مداوم
 • احساس گرسنگی، سرگیجه، ضعف یا سر گیجه
 • دیده شدن خون در مدفوع
 • تغییری در عادت روده
 • یبوست

تشخیص درد شکم در سمت چپ پایین

علاوه بر معاینه فیزیکی در هنگام مراجعه به پزشک برای درمان درد، ممکن است برای تشخیص دقیق تر و ریشه یابی درد آزمایشات دیگری نیز انجام دهید از جمله:

 • آزمایشات آزمایشگاهی
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI
 • آندوسکوپی
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی

درمان درد شکم سمت چپ پایین

درمان درد شکم در سمت چپ پایین بستگی به علت ایجاد آن دارد. پس از اینکه پزشک شما تشخیص مناسب را انجام داد، ممکن است پیشنهاد کند:

استراحت روده‌ای: پزشک شما ممکن است یک رژیم غذایی سبک تر را پیشنهاد کند که به شما اجازه می‌دهد روده و دستگاه گوارش خود را پس از علل انسدادی یا عفونی که باعث درد شکم در سمت چپ پایین شده، بهبود بخشد.

داروهای ضد التهابی: اگر علائم شما به علت شرایط التهابی است، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌ها یا کرم های استروئید تجویز کند تا علائم شما را درمان کند.

مقررات چرخه قاعدگی: پزشک ممکن است قرصهای پیشگیری از بارداری یا سایر گزینه ها را جهت کنترل بیشتر درد ناشی از ناهنجاری های قاعدگی تجویز کند.

جراحی: برای شرایطی مانند پیچش تخمدان یا بیضه، جراحی اولین گزینه برای بازگرداندن جریان خون و جلوگیری از عوارض است. جراحی همچنین گزینه درمان برای عوارض بارداری خارج از رحم باشد.

جلوگیری از ایجاد درد شکم در سمت چپ پایین

برای جلوگیری از اختلالات گوارشی و ایجاد درد در این ناحیه می توان اقداماتی جهت کاهش خطر ابتلا به این درد را انجام داد از جمله:

 خوردن وعده های غذایی به آرامی: این به بدن شما اجازه می دهد تا به طور کامل غذا را هضم و از ایجاد نفخ جلوگیری کند.

رژیم غذایی فیبر بالا: فقدان فیبر غذایی ممکن است موجب تضعیف بخشی از روده بزرگ شود و روده ای حساس به انسداد و عفونت را ایجاد کند.

انجام دادن بعضی از تمرینات مانند رقص شکم و تمرینات یوگا به شما کمک زیادی می‌کند تا ماهیچه های شکمی را قوی کرده و از درد شکم جلوگیری کنید.

در این مقاله به بررسی علت‌های بیماری درد شکمی سمت چپ پایین پرداخته شد. شما می‌توانید سایر مقالات ما را از طریق راهنمای زیر مطالعه کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را درباره درد شکم سمت چپ پایین را بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم سمت چپ پایین بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منابع:

درد های شکمی در سمت چپ پایین به چه عللی رخ می دهند؟

علائم و نشانه های درد های شکم در سمت چپ پایین

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و عوامل درد شکم در سمت چپ پایین»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

56 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید.خانم ۵۸ ساله هستم حدود ۱۰ سال یاعسه شدم .مدت ۶ماهه ک درد زیرشکم سمت چپ پایین دارم .هنگام راه رفتن تیر میکشد .تست پاپ اسمیر .سنوگرافی مثانه و ازمایش هم انجام دادم همش سالم بود. امکان داره دلیلش ارتروز و درد استخون باشه؟ تو دستگاه ادرار هم مشکلی نداشتم .دکتر ارتوپد هم رفتم امپول های شل کننده عظله ومسکن استفاده و کردم فایده نداشته؟ لازمه ک دکتر ارولوژی برم؟

  • سلام
   به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا معاینه شکم انجام شود
   تا بررسی از نظر فتق و .. صورت گیرد

 2. سلام خانم دکتر
  من باردارم و امروز ۵ هفته و ۳ روزه از بارداریم میگذره دیروز نزدیکای ۴ صبح زیر شکمم قسمت چپ درد گرفت که تا دنده هام هم کشیده شد این درد تا امروز ادامه داره راستی دیروز کمر درد هم داشتم و متاسفانه شب موقع خواب که دستشویی رفتم یه لکه قهوه‌ای کم رنگ دیدم خیلی نگرانم که نکنه سقط کنم یا خارج رحمی باشه. من کولیت روده و فیبروم هم دارم لطفاً بگید ممکنه این دردها و لکه بینی مال چی بوده؟

  • سلام
   با توجه به لکه بینی و درد باید توسط متخصص زنان معاینه شوید و در صورت نیاز سونوگرافی انجام شود
   نگران نباشید لکه بینی از مشکلات شایع بارداری است و اصولا قابل حل میباشد

 3. سلام ، سه روز پيش دچار درد و اسپاسم شديد در ناحيه معده به سمت چپ شدم و دچار اسهال و يك بار استفراغ هم شدم . از اون روز با هر نفس درد شديدي در شكمم ايجاد ميشه و سمت چپ شكمم احساس سنگيني ميكنم ،نفخ هم در روده ها حس ميشه

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی
   قرص فاموتیدین ۲۰ هر ۱۲ ساعت یکی
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یکی
   تا یک هفته میل کنید

 4. سلام درد ناحیه چپ پایین شکم و ورم در زنان طی دو سه روز مداوم نشانه چی میتونه باشه ؟

  • سلام
   ممکن است مربوط به روده،تخمدان ها،عفونت ادرار و …. باشد

 5. سلام خانم دکتر من دو روزه زیر شکمم ناحیه چپم درد میکنه دردش مثل درد پریودیه اما پریود نشدم سنم کمه ۱۸سالمه اما هنوز قاعدگیام منظم نشده یعنی یا ی هفته زودتر میشم یا دیرتر.قبلا هم مثل این درد و داشتم اما خوب شد.خانم دکتر راستش میترسم.ب نظرتون جایه نگرانی هس؟اگه امکانش هس زودتر پاسخ گو باشین چون شبا از استرس نمیتونم بخوابم استرس دارم.ممنون

  • سلام
   ممکن است دچار عفونت ادرار،عفونت های واژینال ،کیست تخمدان ،عفونت های روده ای و … باشید
   به متخصص داخلی جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 6. سلام خانم دکتر من حدود سه ماه هست که درد زیر شکم در سمت چپم دارم دردش حالت سوزش داره و وقتی به زمان قاعدگیم نزدیک میشم بیشتر میشه و تو روزهای اول و دوم قاعدگیم بیشترین درد رو دارم علائم دیگه ای ندارم و در طول ماه این درد از بین میره و گهگاهی پیش میاد که درد میگیره و تا قاعدگی بعدی دوباره شروع میشه ولی دردش وقتی زیاد بشه به ران ها هم میرسه در طول ماه دردش قابل تحمل اما در قاعدگی دردش شدید میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست گرامی شما باید از نظر عفونت های لگنی،آندومتریوز،کیست های تخمدان بررسی شوید
   به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید

 7. سلام وقت بخیر
  من آقایی ۵۰ ساله دارای بیماری های پیش زمینه فشار خون و چربی خون دیسک خفیف کمر هستم حدود دو هفته است که در ناحیه پوست شکم و پشت سمت چپ بدن احساس دردی شبیه به زمانی که موهای بدن یا سر شکسته میشود دارم میخواستم بدونم دلیلش چیه ?چه اقدامی انجام بدم?

 8. با سلام من یه دخترم تازه نامزد کردم قسمت زیر شکمم دقیقا وسط گاهی اوقات درد میگیره و درد از تو دلم میپیچه تو واژنم و که نزدیکی میکنم موقع خروج منی هم با درد مواجه میشم اگر میشه کمکم کنیدو بهم بگید چه مشکلی دارم چون فوق العاده میترسم به دکتر مراجعه کنم ممنونم

 9. سلام خانم دکتر من مدتیه که در سمت چپ شکمم قسمت پایین گاها زیر شکم و گاهی بالاتر احساس درد دارم این ماه پریودیم 25روز عقب افتاد و ازمایش بارداری منفی بود که بعداز25 روز، اول با لکه بینی وبعد از خوردن گرمی پریودی 3تاچهار روزه داشتم همچنان احساس سنگینی و درد در ناحیه شکم رو دارم مداوم نیست وقتی ناحیه درد رو لمس میکنم احساس میکنم ماهیچه های ناحیه ی درد صفت تر شدن دردی در خود رحم یا دلپیچه ندارم سمت چپ شکمم در قسمت بالا هم گاهی احساس سنگینی میکنم ممنون میشم در این شرایط سخت جوابم رو بدید

  • سلام
   باید از نظر مواردی چون عفونت های واژینال،کیست های تخمدان و … بررسی شوید
   به متخصص زنان مراجعه نمایید

   • سلام ببخشید من مادرم امروز از ساعت ۷ تا چن ساعته که سمت چپ شکمش درد میکنا خیلی شدید روز ۱۱ هم عادت ماهانه اش هست مسکن خورد یه کم بهتر شد ولی بازم درد گرفته اسهال سر گیجه و حالت تهوع هم در اولش داشت الان چیکار کنیم ؟ مشکلش چیه؟

    • سلام
     قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی
     قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یکی
     قرص هیوسین هر ۸ ساعت یکی
     تا سه روز میل و در صورت ادامه علایم جهت معاینه و آزمایش به پزشک مراجعه نمایند

 10. سلام من علی هستم الان زیر شکمم سمت چپ درد میگیره وقتیی دراز میکشم فشار میدم ناحیه دردو درد بیشتر میشه

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه شود

 11. با سلام و تشکر از پاسخگویی شما.
  قسمت زیر شکم سمت چپ احساس سوزش مزمن همرا با عدم دفع ادار دارم. این علامت چه بیماری است چه درمانی توصیه می کنید. تشکر از راهنمایتان.

 12. باسلام مشکل زخم معده دارم مدتی سمت پایین چپ شکم درد وسوزشی دارم که گاهی به پشت کمرم میزند و مدفوع هم باریک‌هست بنظرتون از چی میتواند باشد؟ممنون

  • سلام
   از شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق استفاده کنید
   ممکن است علت درد یبوست و عدم دفع کامل باشد

 13. سلام، بنده ۲ روز میشه در سمت چپ ناف یکم با فاصله از موازات ناف تا پایین تر درد میکنه و امروز شدیدتر شده، به خاطر مشکل رفلاکس معده قرص nexum و دومپریدون هم مصرف میکنم، لطفا درمانشو راهنمایی کنین، ممنون

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه شود

 14. با سلام و روز بخیر
  من درد پائین شکم سمت چپ دارم که به لگن و قفسه ی سینه و پشتم میزنه و نفسم بند میاد چند وقت یکبار میاد و میره و با کیسه ی اب گرم اروم میشه
  در ضمن من سابقه ی خارج رحم سمت چپ هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   سونوگرافی از رحم و تخمدان ها ،کلیه هاومثانه و مجاری ادرار انجام دهید

   • سلام دکتر من یک سال درد شکم سمت چپ دارم قرص مترماکس ۲۵۰ میخورم خوبه میشه دوبار درد میکنه پام ی طرف تیر میزنه دگه خسته شدم از قرص خوردن

    • سلام
     دوست گرامی باید از نظر عفونت های واژینال بررسی شوید برای این منظور جهت معاینه به ماما یا متخصص زنان مراجعه کنید
     در صورتی که همراه با درد دچار تهوع و استفراغ و اسهال هستید برای بررسی از نظر عفونت های روده ای به متخصص داخلی یا عفونی مراجعه کنید

 15. سلام
  من از روز اول پریودی زیر شکمم درد میکرد. پیش خودم گفتم طبیعیه اما کل دوره پریودی و تا امروز که چهار روز از پریودی من میگذره درد مداوم زیر شکم سمت چپ دارم.
  دو روزه این درد تا پاهای من ( ران و زانو) کشیده میشه.
  فقط یه شب حالت تهوع داشتم.
  و از دیروز که میرم دستشویی میبینم ترشح های زیادی به رنگ زرد و چسبناکی دارم.
  درد مداوم و اصلا قطع نمیشه.
  برای تحملش از دیروز مجبور شدم هر ۶ ساعت پنادول بخورم
  لطفا راهنمایی ام کنید
  به خاطر کرونا میترسم برم دکتر

  • سلام
   از قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت دو عدد تا یک هفته استفاده کنید

 16. سلام خانم دکتر من چند ماهه به صورت ناگهانی سمت چپ پایین شکمم درد میکنه پیش دکتر متخصص داخلی رفتم گفتن ورم معدست داروهای معده خوردم خوب میشم ولی دوباره بعد یه مدت همون قسمت درد میگیره سونوگرافی کل شکم هم انجام دادم مشکلی نداشتم پیش دکتر زنان هم رفتم گفتن نه عفونت داری نه کیست فقط زمان تخمک گذراریه.اما الان چندروزه که قسمت پایین شکمم درد میکنه و دردش به پایین کمرم میزنه هر دفه .میخواستم بدونم مشکل از کجاست ؟ممنون میشم

  • سلام
   داروهای معده که متخصص داخلی تجویز کرده تا ۳ هفته مصرف شود
   احتمالا سندرم روده تحریک پذیر مطرح است

 17. سلام حانم دکتر من سالهاست معده درد دارم صبح ها با حالت تهوع بیدار میشم و تنگی شدید دارم که بیشتربعد غذا خوردنه در طول روز معده درد دارم بیشتر دردم هم زیر سینه سمت چپه. شکمم نفخ هم میکنه . اب هم میخورم حالت تهموع میگیرم

  • سلام
   به مدت ۴ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی قبل از خواب یک قاشق مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 18. سلام من خانوم هستم در سمت چپ پایین شکمم درد دارم دوروز هست ک اینطوری شدم بعد از زلزله اینطوری شدم همراه با اسهال یکم هم ورم کرده لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   تا سه روز مصرف کنید

 19. باسلام من چند روز پیش پایین قسمت راست شکمم به شدت درد گرفت و وقتی به بیماریتان رفتم بعداز سونوگرافی گفتند سنگ کلیه خفیف داری مایعات زیاد مصرف کن بسلامت.. الان قسمت چپ شروع کرده چیکار کنم؟

  • سلام
   علاوه بر مایعات فراوان
   قطره سینکل روزی یک بار ۱۰ الی ۱۵ قطره
   قرص رواتینکس یا قرص سیستون هر ۱۲ ساعت یک عدد
   ورزش هایی همچون طناب زدن انجام شود

 20. با سلام ، از ۳ روز پیش هنگام خوابیدن قسمت پایین سمت چپ شکمم درد میگیرد مثل اینکه یک چیز گلوله مانند جابجا میشود در آن ناحیه ، میشه لطف بفرمائید علت آنرا بگوئید، با تشکر فراوان از شما
  در ضمن من ۵۸ سال دارم

  • سلام
   از قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه شود

 21. سلام چند روزه بعد افطار سمت چپ پایین شکنم درد میگیره علت چیه

  • سلام
   سعی کنید از غذاهای سبک و حجم کم بلافاصله پس از افطار استفاده کنید
   در صورت تکرار جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. سلام خانم دکتر خسته نباشید، بنده همیشه چند سالی میشد که معدم نفخ شدید داشت و بعد از غذا خوردنم احساس ورم معده و اینکه احساس میکردم بعد از غذا شکمم باد میکنه و سفت میشه تا اینکه بعد از یه مدت استفاده داروهای عطاری این نفخ شکمم بهتر شد ولی یه مشکلی که همیشه دارم اینه که هیچوقت احساس گرسنگی نمیکنم حتی شده بود یه موقع که یک روز و نیم لب به غذا نزدم ولی اصلا اذیت نشدم با اینکه آدمی هستم که با وجود اینکه احساس گرسنگی نمیکنم ولی هروقت شروع به غذا خوردن میکنم از بقیه بیشتر غذا میخورم مثلا در یک وعده دوتا نون میخورم یا مثلا دوتا بشقاب برنج میخورم حتی مقداری اضافه وزن دارم و یه کم شکم دارم ولی مشکلی که دارم همینه که اگه یکی دو روزم چیزی نخورم برام فرقی نمیکنه و احساس گرسنگی ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   استفاده کنید

 23. با سلام و درود. چند روزی است که ناحیه سمت چپ شکمم درد دارد. البته چند روزی کارهای سنگین کردم. که از آن موقع دردش شروع شد و بتریج آروم شد. فقط وقتی کمی روی شکم با دست فشار میارم. کمی احساس درد میکنم. لازم به ذکر است که هرازگاهی که مجبور بشم جسم سنگین بلند کنم. مجددا درد شکم سمت چپ پایین درد میگیره. و بعداز دو یا سه روز. درد آروم میشه. لطفا بفرمایید. این درد ممکن از چه چیزی باشه…سپاسگزارم

  • سلام
   درد احتمالا به دلیل اسپاسم عضلانی می باشد
   از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید
   از قرص متاکاربامول ۵۰۰ هر ۸ ساعت یکی تا سه روز استفاده کنید

 24. با سلام هر چند سال یع بار کیست تخمدان من عود میکنه امسال هم با شروع کرونا باز اسفندماه پریود نشدم نمیشه هم تو این شرایط رفت دکتر که یع هفته پیش وحشتناک پریود شدم معمولا روز چهارم کم میشه ولی تا خونریزی‌ زیاد شد قرص ال دی خریدم تا استفاده کنم اوایل خوب بود از دیشب درد سمت چپ شکم به طرف لگن دارم خطرناک که نیست اولین باره درد تیر میکشه

  • سلام نیازبه انجام سونوگرافی برای بررسی وضعیت کیست تخمدان می باشد

 25. سلام خانم دكتر خدا خيرتون بده كه جواب مي ديد به همه
  بنده با نفخ خيلي شديد و صداهاي بسيار زياد به دكتر گوارش مراجعه كردم و پس از آندوسكوپي و نتيجه پاتولوژيي گفتند سلولهاي معده من تغيير شكل داده و امپرلزول و كليندينيوم سي به همراه بوسپيرون دادند خيلي بهتر شدم اسهال من رفع شده مدفوعم خوني نيست و استفراغي نداشتم اما امروز سمت چپ شكمم ورم داشت و گاهي تير هايي مي كشيد البته بنده در سونو و سي تي شكمي تمامي احشا شكمم چك شد و همه سالم بوده الان نگرانم كه نكنه بيماري كولون يا روده اي خاصي باشه چون كولونوسكوپي انجام ندادم و البته ٧ روز قبل از پريودم هست و تخمدان چپم كيستي ندارد
  مجرد ٣٠ ساله
  خيلي ممنون ميشم كمكم كنيد واقعا نگرانم

 26. سلام از دیشب احساس سر گیجه شدید داشتم از امروز ظهردر ناحیه سمت چپ رحم احساس درد شدید کردم کشید به کلیه سمت چپ البته سابقه ی سنگ‌ شش میل کلیه داشتم که شش ماه پیش وارد مثانه ام شد وخارج نشده بود
  با درد شدید رفتم دکتر سه تا مسکن زدن امدن منزلذچند تا سنگ و سنگریزه ناارنجی دفع کردم ولی هنوز سر گیجه شدید دارم و احساس درد در سمت چپ رحم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   درد شکم که با احتمال بسیار زیاد به علت همان دفع سنگ ریزه هاست با مصرف مایعات فراوان و ادرار مکرر و طناب زدن سبب تسریع خروج آن شوید
   سرگیجه و تهوع یکی از علایم سنگ ادراری است

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر