مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و علائم شکستگی آلت تناسلی مردان + مراقبت و درمان

25 دی 1399

36

بیماری‌های اورولوژی- نقشه راه بیماری‌ها
علل و علائم شکستگی آلت تناسلی مردان + مراقبت و درمان

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت شکستگی آلت تناسلی مردانه چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟ درمان این مشکل چقدر طول می‌کشد و باید به چه نکاتی توجه کرد؟ دراین مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

شکستگی آلت تناسلی مردانه واقعه‌ای نادر و در عین حال ترسناک است که ممکن است در جریان رابطه جنسی منجر به دخول رخ دهد. شکستگی آلت تناسلی مانند شکستگی استخوان نیست. بلکه، شکستگی در دو ناحیه‌ی آلت جنسی است که کار نعوظ را انجام می‌دهند. این دو ناحیه جسم غاری (corpora cavernosa) و غلاف آلت (penile sheath) هستند.

از آنجایی که این آسیب می‌تواند باعث آسیب‌های جبران ناپذیری روی عملکرد جنسی و دفع ادرار مردان داشته باشد، بسیار مهم است که به سرعت اقدامات پزشکی انجام شود.

علائم شکستگی آلت تناسلی مردانه

شکستگی آلت تناسلی مردانه یک جراحت دردناک است که معمولاً در دو سوم پایینی آلت رخ می‌دهد. علائم این عارضه عبارتند از:

 • خونریزی از آلت 
 • مشاهده کبودی‌های تیره رنگ روی آلت
 • مشکلات دفع ادرار
 • شنیدن صدای ترک خوردن و یا تق تق
 • از دست دادن ناگهانی نعوظ
 • دردی که از کم تا زیاد در حال تغییر است

بر اساس تحقیقات، علائم شکستگی آلت تناسلی که شامل شنیدن صدای تق تق یا از دست دادن ناگهانی حس نعوظ نمی‌شود، نوع دیگری از آسیب آلت تناسلی است.

در طی شکستگی آلت پزشکان از واژه بادمجان تغییر شکل یافته (eggplant deformity) استفاده می‌کنند. در این شرایط آلت تناسلی بنفش و متورم می‌شود. علائم کم‌تر شایع‌تر از شکستگی آلت تناسلی شامل ورم کیسه بیضه و خون در ادرار است.

دیگر عارضه‌ها که علائم مشابهی با شکستگی آلت تناسلی دارند، عبارتند از پارگی ورید و سرخرگ‌های آلت تناسلی و پارگی رباط معلق (suspensory ligament) است.  پزشک از روش‌های تصویر برداری و معاینه جسمی برای تشخیص تفاوت بین عارضه‌ها استفاده می‌کند.

نشانه‌های شکستگی آلت تناسلی

علت بروز شکستگی آلت تناسلی چیست؟

آلت تناسلی مردانه دارای بافتی اسفنج مانند  به نام جسم غاری است. زمانی که آلت دچار نعوظ می‌شود، خون آلت تناسلی در این ناحیه متمرکز می‌شود. زمانی که آلت سفت می‌شود، یک یا هر دو طرف جسم غاری می‌تواند دچار پارگی شده و در نهایت شکستگی آلت تناسلی رخ دهد. 

شکستگی آلت تناسلی تنها در حالت نعوظ آلت رخ می‌دهد. آلت شل و افتاده معمولاً دچار شکستگی نمی‌شود، چرا که در زمان‌های عادی جسم غاری به بزرگی زمانی که آلت در حال نعوظ است نمی‌شود. 

بر اساس بررسی‌های انجام شده، بیش‌تر موارد شکستگی آلت تناسلی در ایالات متحده آمریکا در طول دخول و در حین رابطه جنسی رخ می‌دهند. این آسیب زمانی رخ می‌دهد که مرد به سرعت آلت خود را به درون استخوان شرمگاهی و میان دو راه یا پرینیوم (perineum) یا فاصله بین منطقه تناسلی و مقعد وارد می‌کند. این کار باعث می‌شود که جسم غاری پاره و یا شکسته شود. 

لزوماً برای شکستگی آلت نباید رابطه جنسی خشن برقرار شود، اما برقراری رابطه جنسی در پوزیشنی که آلت به شدت به استخوان برخود می‌کند، احتمال شکستگی آن را افزایش می‌دهد. 

همچنین احتمال شکستگی آلت در شرایط زیر هم وجود دارد: 

 • غلت زدن در تخت خواب در حالی که آلت در حال نعوظ است
 • برخورد آلت به چیزی همچون چارچوب در یا مبل 
 • افتادن روی زمین در حالی که آلت در حال نعوظ قرار دارد

چه زمانی باید برای مشکل شکستگی آلت تناسلی مردانه به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مردی مشکوک به شکستگی آلت تناسلی باشد باید هر چه سریع‌تر مراحل درمان را انجام دهد. پزشکان از شکستگی آلت تناسلی به عنوان یک مورد اورژانسی اورولوژی یاد می‌کنند‌، چرا که این عارضه می‌تواند سلامت جنسی و عملکرد دفع ادراری فرد را به طور کامل مختل کند. 

بسیاری از مردان برای درمان به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند. هر چه قدر فرد برای درمان شکستگی سریع‌تر به بیمارستان مراجعه کند، امکان درمان و ریکاوری کامل او هم بیش‌تر خواهد بود.

پزشک برای شکستگی آلت تناسلی

تشخیص شکستگی آلت تناسلی

پزشک با پرسیدن سوالاتی در مورد چگونگی رخ دادن شکستگی و معاینه آن عارضه را تشخیص خواهد داد. روش‌های تصویر برداری، مانند رادیولوژی اشعه ایکس هم ممکن است استفاده شود. همچنین از سونوگرافی برای تشخیص اختلال و تشخیص محل دقیق و ناحیه‌ای که آلت دچار آسیب شده است استفاده می‌شود. اگر پزشک قادر به تشخیص شکستگی با سونوگرافی نباشد، ممکن است از ام‌آرآی استفاده کند.

درمان شکستگی آلت تناسلی

درمان شکستگی آلت شامل درمان خانگی و جراحی است.

اقدامات اولیه در  شکستگی آلت:

 • قرار دادن پکیج‌های یخ پوشانده شده با پارچه برای ده دقیقه روی آلت تناسلی برای کم کردن ورم آلت تناسلی
 • استفاده از کاتتر فولی (Foley catheter) برای خالی کردن مثانه و کم کردن تروما وارد شده روی آلت تناسلی
 • مصرف داروهای ضد التهابی همچون ایبوپروفن برای کم کردن درد و تورم
 • بعضی از اوقات، یک پزشک توصیه می‌کند تا آلت تناسلی پوشیده شده و یا از آتل‌های مخصوص استفاده شود، تا آلت در یک جا قرار گرفته و از فشار روی آن کاسته می‌شود.

استفاده از درمان‌های خانگی به تنهایی بعد از شکستگی آلت تناسلی موثر نبوده و احتمال بسیار بالایی وجود دارد که خطرات و عواقب بعدی به دنبال داشته باشد. برای مثال از جمله مشکلات می‌توان به درد در زمان نعوظ و یا حتی ناتوانی در نعوظ اشاره کرد.

عمل جراحی شکستگی آلت تناسلی چگونه است؟

در نتیجه، بسیاری از پزشکان انجام جراحی اصلاحی و درمان‌های پزشکی را پیشنهاد می‌کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که جراحی می‌شوند در نهایت به نتایج بهتری دست پیدا خواهند کرد.

درمان جراحی بسیار به شدت آسیب بستگی دارد. برای مثال اصلاحاتی که ممکن است بعد از شکستگی آلت رخ دهد، عبارتند از:

 • از بین بردن هماتوم و یا جمع شدن خون در آلت در نتیجه شکستگی
 • متوقف کردن خونریزی و اصلاح هرگونه رگ خونی آسیب دیده
 • بستن هرگونه بریدگی و یا پارگی که باعث خونریزی می‌شود

اگر میزراه هم آسیب دیده باشد، آن هم در عمل جراحی ترمیم خواهد شد برای ترمیم شکستگی آلت، پزشک یک برش در پوست ایجاد کرده که مناطق پاره شده دسترسی پیدا کند. پزشک با بخیه زدن این پارگی‌ها را برطرف خواهد کرد

اگر درمان انجام نشود، امکان دفرمه شدن دائمی آلت تناسلی وجود خواهد داشت. همچنین درمان نشدن شکستگی آلت تناسلی منجر به ناتوانی در نعوظ می‌شود که از آن تحت عنوان اختلال نعوظ یاد می‌شود.

درمان و جراحی شکستگی آلت تناسلی

مراقبت‌های بعدی و ریکاوری بعد از درمان شکستگی آلت تناسلی مردانه

سهولت ریکاوری بعد از شکستگی آلت تناسلی بسته به شدت آسیب دارد. در حالی که بسیاری از مردان بعد از طی مراحل درمان می‌توانند به خانه باز گردند، اما پزشک توصیه می‌کند که حداقل تا یک ماه رابطه جنسی برقرار نکرده و اجازه دهند تا منطقه‌ای که تحت جراحی قرار گرفته است هم درمان شود.

در موارد نادر که مردان قادر به جلوگیری از بروز نعوظ در طی دوران ریکاوری  نباشند، پزشک داروهایی را برای کاهش احتمال بروز نعوظ مانند داروهای مسکن یا داروهای هورمونی را تجویز خواهد کرد.

درمان فوری برای شکستگی آلت تناسلی بسیار حیاتی است. این کار به مردان این اطمینان را می‌دهد که دوباره می‌توانند عملکرد جنسی و دفع ادرار خود را باز یابند.

منبع:

 medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم شکستگی آلت تناسلی مردان + مراقبت و درمان»

36 پاسخ به “علل و علائم شکستگی آلت تناسلی مردان + مراقبت و درمان”

 1. Mohammad گفت:

  سلام خدمت خانم دکتر۔بنده ۸ماه میشه که دراثریک اشتباه آلتم آسیب دیدوزمانی نعوظ میشه ازکمربه سمت داخل خم میشه حدودچندسانت کوتاه شده آیادرمان باداروممکنه ممنون

 2. اشکان گفت:

  سلام پنج سال پیش خودم با دستم التم رو هنگام نعوظ تکون دادم و صدای تقه داد اما ورم یا چیز دیگه‌ای واسم پیش نیومده و شاید تا دو سال دیگه نتونم عمل کنم.
  آیا امکان داره واسه زندگی مشترکم از لحاظ نعوظ آلت مشکلی پیش بیاد که نعوظم کامل نباشه و شل بمونه؟
  و لطف میکنین بگین هزینه عملش چقده؟
  ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه خونريزي خفيف اتفاق افتاده باشه ممكنه بدنبال فيبروز دچار كجي آلت شيد
   بهتره معاينه شويد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 3. سینا گفت:

  سلام من دیشب درحین نزدیکی فشار به التم وارد شد واز دیشب التم درد میکند ورم ندارم کبودهم نشده فقط کمی کج شده و ادرارم امروز کمی کج ریخته شود

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   حتما فورا به متخصص اورولوژی یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 4. سارا/ محسن گفت:

  سلام خسته نباشید
  همسرم حین نعوظ درد داره و باید به آلت تناسلیش فشار وارد کنه تا صدای تق بده ( عین موقعی که ما انگشتامونو اونطوری میکنیم) اونموقع میگه راحت میشم ولی همون موقع هم دقیقا اون قسمت به راحتی خم میشه ولی بقیه جاهاش باز سفته آیا این میتونه شکستگیه آلت باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شكستگي آلت با ورم همراهه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 5. Daruis گفت:

  سلام
  حدود ۱۰ سال پیش دچار شکستگی آلت شدم و الان تازه با این موضوع آشنا شدم خاستم ببینم برا زندگی مشترکم مشکل ایجاد نمی کنه؟؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش اناليز اسپرم بديد اگه نرمال باشه خير مشكلي ايجاد نميكنه

 6. اکبر گفت:

  سلام من هنگام نزدیک یهو الان باد کرد و الان دو روزه وزن کرده وسیاه هست ممکن شکسته باشه درمانش

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله شکستگی
   فورا به متخصص اورولوژی یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 7. داریوش گفت:

  سلام
  ۹ سال پیش دچار شکستگی الت شدم؛ و یکی از عوارض درمان دیر موقعه، ناتوانی جنسیه.
  آیا امکان داره واسه زندگی مشترکم مشکل ایجاد کنه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله ممکنه
   حتما به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا بررسی شین

 8. محمود 09136920925 گفت:

  پنج ماه پیش صدای شکستگی الت همراه با درد شدید در هنگام همبسترشدن حس کردم هم رادیولوژی و هم سونوگرافی هیچ تشخیص داده نشد ولی پنج ماهه در هنگام نعوظ خیلی خیلی درد دارم و حتی نمی شود از درد لباس پوشیده باشم چون اگر لباسم هم به آلتم در حالت سفتی و نعوظ بهش خورد از درد آهاز نهادم بلند میشه چه کار کنم
  لطفا کمکم کنید
  خواهش میکنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست گرامی به متخصص اورولوژی مراجعه کردین؟
   هنگام شکستگی آلت باید در اسرع وقت و اورژانسی به بیمارستان و متخصص اورولوژی مراجعه کنید، اگر زمان بگذرد احتمال عدم بهبودی و سخت شدن درمان وجود دارد
   برای تشخیص هم بیشتر از کاورنوزوگرافی و mri استفاده میشود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 9. کوروش گفت:

  سلام نماز روزتون قبول باشه
  حدود ۵ سال پیش از آلتم صدای تقه اومد ولی هنگام نعوظ نه دردی دارم و نه تا حالا تورمی یا چیزه دیگه ای ، فقط عین قبل دیگه نعوظ پیدا نمی کنه
  امکان داره شکستگی باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر کاهش میزان نعوظ هست بله بایددمعاینه شوید

 10. ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشد من حدود ۴ ساله که دچار شکستگی الت تناسلی شدم و و التم به درستی نعوظ نمیشود آیا درمانی داره و باید به کجا مراجعه کنم¿

 11. حسام گفت:

  با سلام حین رابطه جنسی وقتی الت در حال نعوظ بود پارتنرم که روی بنده قرار داشت الت را خارج و روی ان با بدن خود فشار وارد کرد سوزش شدیدی اطراف کلاهک الت احساس کردم و بعد از اون چند وقتیه حین نعوظ و رابطه صدای تق تق میشنوم احتمال داره الت بنده شکسته باشه؟

 12. زهرا گفت:

  سلام علیکم من ۱۴ اسفند خونریزی کردم فک کردم پریودم تا الان خونریزی دارم قبل از ۲۷رفتم سونو دادم گفتند مشکلی نیس سوزن پروژسترون زدم باز هم خونریزی و لکه بینی داشتم ۲۵فروردین هم سونو دادم باز دکتر گفت مشکلی نیس ولی آزمایش بتام، ۱۴بود دکتر دوباره آزمایش داده بهم آیا احتمال این هست که سقط کردم یا خارج از رحمه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي واژينال بديد و دو نوبت beta hcg خونتون چك شه
   اگه سيرش نزولي باشه يعني سقط بوده

 13. ستار اقایی گفت:

  سلام حدود دوساله التم شکسته ببخشد زود انزالی دارم والتم کوچیک شده باید به کجا مراجه کنم به خدا روم نشده به کسی بگم

 14. عباس گفت:

  ضمن عرض سلام و درود خدمت شما،،
  متاسفانه بنده حدود یکسال پیش هنگام نزدیکی دچار شکستگی و صدای تقه از آلت شدم و آلت حالت دفرمه پیدا کرد ولی خونریزی و تورم نداشت در مورد دفع ادرارهم مشکلی نداشتم فقط در هنگام نعوظ درد دارم، آیا احتیاج به جراحی دارد یا درمان دیگری هم هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سونوگرافي بديد و توسط متخصص اورولوژي ويزيت شويد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 15. ناشناس گفت:

  باسلام
  ایا شکستگی آلت روی ناباروری تاثیر دارد؟؟
  اگر به موقع عمل شود ممکن است بازهم مرد نابارور شود؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه نعوظ و انزال مشکلی نداره و ازمایش سمن آنالیز خوبه نگران نباشید

 16. جواد گفت:

  سلام و عرض ادب
  یک ساله که آلت از پایین داره باریک و سفت میشه،در نعوظ حدود ۵ سانت کوچکتر شده،در حالت عادی با لمس اندازه یک لوبیا سفت در پایین حس میشه،و در نعوظ کمی درد داره.ایا درمان دارد.با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید ویزیت شین شما و معاینه دقیق تا علت مشخص شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 17. علی گفت:

  سلام و عرض ادب استفاده از دستگاه وکیوم بیشتر از ۱ ساعت کردم و النم مثل شکستگی شده آیا شکسته

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   لازم‌حتما ویزیت شین
   احتمال آسیب مهم هست

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 18. رسول گفت:

  با عرض سلام: جسارتا آلت از سمت بالا به چپ شکسته ولی نه درد احساس کردم نه صدای یا ورمی هیچی الان سه چهار سال هست که از این مسله میگذره احساس می کنم داره رفته رفته کوچکتر میشه آیا درمان میشود بیائیم خدمت تان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...