روش تشخیص و پیشگیری از بیماری دیابت چیست؟

  • 1398-06-23
  • ۸۳۴ بازدید
  • 0
پیشگیری از بیماری دیابت


درمان قطعی و دائمی برای دیابت وجود ندارد، ولی برای وخیم تر نشدن بیماری راهکارهایی وجود دارد. با این مقاله همراه باشید.

در نوشته « روش تشخیص و پیشگیری از بیماری دیابت چیست؟» می‌خوانید:


بیماری دیابت را بشناسیم

زمانی که بدن انسان قادر به ذخیره و استفاده از گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژی، به اندازه‌ی کافی نباشد، دیابت نوع یک و دو اتفاق می افتد. قند و یا گلوکز در جریان خون زیاد می‌شود ولی سلول‌هایی که برای ادامه فعالیت خود به قند نیاز دارند آن‌ها را دریافت نمی‌کنند. این مسئله در نهایت به مشکلی بزرگ تبدیل خواهد شد. 

دیابت نوع اول معمولاً در کودکان و نوجوان در سن بلوغ دیده می‌شود، ولی در مواردی افراد بالغ با سن بالاتر هم به آن مبتلا خواهند شد. در این نوع بیماری سیستم ایمنی بدن انسان به سلول‌های بتای پانکراس حمله کرده و در نهایت آن‌ها قادر به ساختن هورمون انسولین نخواهند بود. 

از آن‌جایی که بیماری دیابت نوع یک ، یک بیماری ارثی است، متاسفانه نمی‌توان از آن جلوگیری کرد. بر اساس آماری که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا  (CDC) ارائه کرده، تنها 5 درصد از افراد مبتلا به دیابت از نوع یک این بیماری رنج می‌برند. 

دیابت نوع دو معمولاً با افزایش سن در افراد ظاهر می‌شود، ولی با این‌حال نشانه‌های این بیماری در کودکان هم دیده شده است. در این نوع از دیابت پانکراس به اندازه‌ی کافی انسولین تولید می‌کند ولی بدن قادر نیست تا از این انسولین تولید شده به شکل مناسبی استفاده کند.

شیوه‌ی زندگی و عادات غذایی نامناسب نقش اصلی را در ابتلای افراد به دیابت نوع دو ایفا می‌کنند. بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا  (CDC) چیزی در حدود 90 تا 95 درصد از افراد مبتلا به دیابت از نوع دو این بیماری رنج می‌برند. 

هر دو نوع بیماری دیابت می‌توانند مشکلات بزرگ‌تری برای فرد به همراه داشته باشند. بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های کلیوی، نابینایی، بیماری‌های عصبی، آسیب دیدن رگ‌ها و ارگان‌ها از جمله این مشکلات هستند. 

مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های آمریکا تخمین می‌زند که تنها در آمریکا بیش از سی میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. از این میان 25 درصد از افراد از وجود این بیماری در بدن خود بی اطلاع هستند. 

دیابت بارداری (gestational diabetes) نوع دیگری از این بیماری است. افراد در طی دوران بارداری به این بیماری دچار می‌شوند و بعد از تولد نوزاد هم بیماری به صورت کامل برطرف خواهد شد. اما برخی از افراد مبتلا به این نوع از دیابت با افزایش سن به بیماری دیابت نوع دو مبتلا خواهند شد. در این مقاله به بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های دیابت نوع یک و دو خواهیم پرداخت. 

تشخیص انواع بیماری دیابت

شروع بیماری دیابت نوع یک معمولا سریع است؛ اگر فرد علایم این بیماری را در خود احساس می‌کند، لازم است که هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند. افراد مبتلا به پیش دیابت که در نهایت به دیابت نوع دو منجر خواهد شد و افرادی که در مراحل اولیه‌ی بیماری دیابت نوع دو قرار دارند، هیچ گونه علایم مشخصی ندارند. این افراد باید مرتب قند خون خود را آزمایش کنند.

افراد چاق و دیگر افرادی که ریسک فاکتورهای بیماری دیابت نوع دو را دارند هم باید مرتب قند خون را آزمایش کنند. اگر قند خون این افراد بالا باشد می‌توان اقدامات مراقبتی جهت پیشگیری از بروز بیماری را در این افراد آغاز کرد. 

برای تشخیص درست‌تر دیابت خون افراد به کمک آزمایش‌هایhb A1C،(fasting blood sugar) FBS(،oral glucose tolerance test)OGTT  و BS (blood sugar)به صورت دقیق بررسی می‌شود. همه افراد بالای ۴۵ سال باید جهت غربالگری از نظر دیابت به پزشک مراجعه کنند.

پیشگیری از بیماری دیابت

درمان قطعی و دائمی برای دیابت وجود ندارد، ولی برای وخیم تر نشدن بیماری راهکارهایی وجود دارد. همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، نمی‌توان از نوع یک این بیماری پیشگیری کرد، ولی اگر فرد رژیم غذایی سالمی داشته باشد، مرتب ورزش کند و سیگار کشیدن را ترک کند، احتمالا به نوع دو این بیماری دچار نخواهد شد. 

روش تشخیص و پیشگیری از بیماری دیابت چیست؟

فرد مبتلا به دیابت نوع یک تا آخر عمر باید به صورت روزانه انسولین تزریق کند، داروهایی هم‌چون pramlintide  که سطح گلوکز خون را پایین نگه می‌دارند هم برای این دسته از افراد تجویز می‌شود. مبتلایان به دیابت نوع یک به صورت منظم باید سطح کلسترول و فشار خون خود را هم بررسی کنند و با بهبود شیوه‌ی زندگی خود خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را تا حد زیادی در خود کاهش دهند. 

داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی که برای درمان بیماری‌هایی هم‌چون ام اس (multiple sclerosis) و روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis) احتمالاً به پیشگیری از دیابت نوع یک کمک خواهد کرد. دانشمندان در حال حاضر در حال انجام پژوهش‌های بیش‌تر برای اثبات این موضوع هستند. لازم به ذکر است که نتایج حاصل از این پژوهش‌ها هنوز به صورت قطعی تایید نشده است. 

درمان قطعی برای بیماری دیابت نوع دو وجود ندارد با این همه جراحی بای پس معده، تغییر شیوه‌ی زندگی و برخی درمان‌های دارویی احتمالاً در این دسته از بیماران نتایج خوب و درخشانی را به همراه خواهد داشت. 

سخن پایانی

دیابت یک بیماری کاملاً جدی است. متاسفانه در حال حاضر امکان پیشگیری از نوع یک این بیماری وجود ندارد، ولی انسولین و سایر داروها به فرد کمک می‌کند تا علایم این بیماری را کاهش داده و به زندگی عادی خود به راحتی ادامه دهد. و با کنترل قند خون خود از ابتلا به عوارض دیابت پیشگیری کند.

احتمالاً ژنتیک در ابتلای افراد به هر دو نوع این بیماری نقش داشته باشد، ولی افراد با داشتن یک شیوه زندگی اصلی و انجام مرتب حرکات ورزشی تا حد زیادی می‌توانند از ابتلای خود به دیابت نوع دو جلوگیری کنند. 

افراد مبتلا به پیش دیابت (افرادی که قند خون آن‌ها بیشتر از محدوده طبیعی است ولی هنوز به اندازه‌ای نیست که مبتلا به دیابت باشند؛به اصطلاح قند خون آن‌ها لب مرزاست) هم برای جلوگیری از ابتلا به نوع دو این بیماری باید عادت‌های نادرست خود در شیوه‌ی زندگی را تغییر دهند.

منابع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش تشخیص و پیشگیری از بیماری دیابت چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر