توده های بیضه؛ علائم، علل ایجاد و درمان

بیضه ها اندام های تولید مثل مردانه هستند که زیر آلت تناسلی در یک کیسه به نام اسکروتوم قرار دارند. عملکرد اولیه آن ها تولید اسپرم و هورمونی به نام تستوسترون است. توده بیضه، یک توده غیر طبیعی است که می تواند در بیضه ها شکل بگیرد. توده بیضه یک وضعیت نسبتا شایع است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. توده های بیضه ای می تواند در مردان، پسران نوجوان یا کودکان جوانتر رخ دهد. این توده ها ممکن است در یک یا هر دو بیضه قرار بگیرند.

توده های بیضه می توانند نشانه ای از مشکلات بیضه ها باشند. آنها ممکن است ناشی از آسیب باشند، یا یک مشکل پزشکی جدی را نشان بدهند. همه توده ها نشان دهنده سرطان بیضه نیستند. اکثر توده ها توسط شرایط خوش خیم ایجاد می شوند و معمولا نیازی به درمان ندارند. با این حال، باید هر گونه تغییر در بیضه ها، به خصوص توده ها یا تورم را به پزشک اطلاع دهید.

 

علائم توده بیضه

تقریبا تمام توده های بیضه باعث تورم قابل توجه و تغییر در بافت بیضه می شود. علائم دیگر بسته به علت اصلی توده بیضه متفاوت است:

 • واریکوسل به ندرت علائمی را ایجاد می کند. اگر باعث ایجاد علائم شود، بیضه آسیب دیده ممکن است احساس سنگین تر از بیضه دیگر داشته باشد.
 • هیدروسل در نوزادان بدون درد است، اما می تواند باعث احساس فشار شکمی در پسران و مردان مسن شود. همچنین باعث تورم قابل مشاهده در بیضه ها می شود.
 • کیست های اپیدیدیم نیز به طور کلی بدون درد هستند. در برخی از مردان، یک بیضه ممکن است سنگین تر از حد طبیعی باشد.
 • عفونت ممکن است باعث درد، تورم یا حساسیت در یک یا هر دو بیضه شود. همچنین می تواند باعث تب، تهوع و استفراغ شود.

پیچ خوردگی بیضه به طور معمول ناشی از آسیب اسکروتال است و یک اورژانس پزشکی است. این وضعیت می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است علائم زیر را شامل شود:

 • تب
 • تکرر ادرار
 • درد شکمی
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تورم اسکروتوم
 • موقعیت غیر معمول بیضه، که ممکن است بالاتر از حد معمول یا عجیب و غریب باشد

 

توده ناشی از سرطان بیضه می تواند علائم زیر را تولید کند:

 • درد ناخوشایند در شکم یا کشاله ران
 • تورم یا حساسیت در سینه ها
 • احساس سنگینی در کیسه بیضه
 • تجمع مایع در کیسه بیضه
 • درد

انواع و علل توده های بیضه

چندین علت احتمالی برای توده های بیضه از جمله آسیب، نقایص مادرزادی، عفونت و سایر عوامل وجود دارد.

 

واریکوسل

این نوع توده بیضه شایع ترین نوع است. این در حدود 15 تا 20 درصد مردان رخ می دهد. رگ های بزرگ شده در بیضه ها باعث واریکوسل می شوند. آنها پس از بلوغ یعنی زمانی است که جریان خون در بیضه ها کاملا افزایش می یابد، بیشتر دیده می شوند.

 

هیدروسل

ایجاد مایع در بیضه ها باعث ایجاد هیدروسل می شود. این نوع توده بیضه در حداقل 5 درصد از مردان تازه متولد شده رخ می دهد. نوزادان نارس بیشتر دز معرض خطر قرار دارند.

 

کیست اپیدیدیم

کیست اپیدیدیم زمانی رخ می دهد که لوله طولانی و پیچیده در پشت بیضه ها به نام اپیدیدیم با مایع پر می شود و نمی تواند تخلیه شود. اگر کیست حاوی اسپرم باشد، آن را به عنوان اسپرماتوسل شناخته می شود. این شکل توده بیضه بسیار رایج است. این مشکل اغلب به تنهایی حل می شود.

 

اپیدیدیمیت و ارکیت

اپیدیدیمیت التهاب اپیدیدیم است و عفونت باکتریایی مانند برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی ، مانند گونوره یا کلامیدیا باعث ان می شود. عفونت همچنین باعث ایجاد ارکیت یا التهاب بیضه می شود. باکتری یا ویروس می تواند عفونت را ایجاد کند.

 

پیچ خوردگی

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که بیضه ها پیچیده شوند، معمولا این وضعیت  به علت آسیب یا حادثه، اغلب در پسران بین سنین 13 تا 17 ساله رخ می دهد، اما می تواند بر مردان در تمام سنین نیز تاثیر بگذارد. پیچ خوردگی بیضه یک اورژانس پزشکی است که نیاز به تحقیقات فوری و درمان دارد.

لیست پزشکان منتخب اورولوژی و دریافت نوبت آنلاین

فتق

فتق زمانی رخ می دهد که بخشی از روده به داخل کیسه بیضه می افتد. این امر می تواند باعث بزرگ شدن کیسه بیضه شود.

 

سرطان بیضه

برخی از توده ها نشان دهنده رشد سرطان بیضه هستند. فقط  پزشک می تواند تعیین کند که آیا یک توده سرطانی است یا خیر. سرطان بیضه به طور کلی معمول نیست، اما شایع ترین نوع سرطان در میان مردان بین سنین 15 تا 35 سال است.

 

تشخیص توده های بیضه

پزشک می تواند به درستی علت توده بیضه را تشخیص دهد. اگر پس از آسیب دیدگی علائم پیچ خوردگی بیضه را تجربه کردید، بلافاصله به اتاق اورژانس بروید. پیچ خوردگی بیضه اگر درمان نشود می تواند باعث مرگ بیضه و ناباروری شود. قبل از قرار با پزشک خود، هر نشانه ای را که تجربه کرده اید، و اینکه چه مدت آنها را احساس کرده اید، بنویسید. اگر اخیرا صدمه ای داشته اید، به پزشک خود بگویید. شما همچنین باید آماده باشید که در مورد فعالیت جنسی خود صحبت کنید.

پزشک دستکش دست می کند و از لحاظ جسمی بیضه ها را بررسی می کند تا اندازه و موقعیت آن ها را مورد بررسی قرار دهد. بیشتر توده های بیضه را می توان در یک معاینه فیزیکی تشخیص داد. با این حال، پزشک ممکن است تست های دیگری را برای تایید تشخیص توصیه کند.

این آزمایش ها عبارتند از:

 • سونوگرافی، که از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از بیضه ها، کیسه های بیضه و شکم استفاده می کند.
 • آزمایش خون، که شامل آزمایش نمونه ای از خون برای بررسی حضور سلول های تومور، عفونت یا سایر علائم و مشکلات است.
 • غربالگری STI، که در آن نمونه ای ازمایع آلت تناسلی یا ادرار جمع آوری می شود تا در آزمایشگاه برای گونوره و کلامیدیا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
 • بیوپسی، که شامل نمونه برداری یک نمونه بافت کوچک از بیضه با تجهیزات تخصصی و ارسال نمونه به آزمایشگاه برای آزمایش است.

 

درمان توده های بیضه

بسته به علت توده بیضه، درمان آن متفاوت است:

 

واریکوسل

درد واریکوسل معمولا بدون درمان کاهش می یابد. با این حال، پزشک ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند. همچنین ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید تا احتقان در رگ ها کاهش بیابد.

 

هیدروسل

درمان برای یک توده هیدروسل نیز ممکن است شامل عمل جراحی باشد. جراحی شامل ایجاد یک برش کوچک در اسکروتوم برای تخلیه مایع اضافی می شود.

 

کیست اپیدیدیم

کیست اپیدیدیم به درمان نیاز ندارد، مگر اینکه باعث درد یا ناراحتی شود در این صورت ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. در طول این روش، جراح  کیست را حذف می کند و کیسه بیضه را بخیه می زند.

 

پیچ خوردگی

پیچ خوردگی بیضه نیاز به جراحی فوری دارد تا جریان خون به حالت طبیعی بازگردد. این وضعیت اگر در عرض 6 ساعت نشود منجر به مرگ بیضه می شود.

 

اپیدیدیمیت و التهاب بیضه

اگر باکتری علت باشد، پزشک می تواند عفونت ها را در اپیدیدیم یا بیضه ها با آنتی بیوتیک ها درمان کند. اگر مشکل ویروس های منتقل شده باشد، همسرتان نیز ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

 

فتق

فتق اغلب با جراحی درمان می شود. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص فتق برای درمان ارجاع دهد.

 

سرطان بیضه

سرطان بیضه با استفاده از جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و سایر روش ها درمان می شود.حذف بیضه با جراحی ممکن است به جلوگیری از گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن شما کمک کند.

 

چشم انداز

چشم انداز شما به علت توده بیضه بستگی دارد. در اکثر موارد توده های بیضه جدی یا سرطانی نیستند. سرطان بیضه نادر و بسیار قابل درمان است.

اگر شما متوجه هر گونه تغییر در بیضه های خود مانند توده، درد و تورم و..شدید ، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر