آسیب دیدگی دنبالچه

 • 1397-11-10
 • ۵۶۱۷۴ بازدید
 • 99
آسیب دیدگی دنبالچه

آسیب دیدگی دنبالچه ، آسیبی است که موجب ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه‌ دنبالچه می‌شود. این آسیب‌دیدگی، درد دنبالچه یا coccydynia نامیده می‌شود.

دنبالچه، انتهایی‌ترین بخش ستون فقرات انسان در زیر استخوان خاجی قرار دارد. آسیب‌دیدگی ممکن است علائمی مثل کبودی، دررفتگی یا شکستگی دنبالچه را به دنبال داشته باشد. بیشتر آسیب‌ها و دردهای دنبالچه گرچه در مدتی طولانی ترمیم شده، معمولا با رعایت احتیاط و نکات مرتبط با درمان، مدیریت می‌شوند.

دنبالچه، ساختاری استخوانی و مثلثی‌شکل در انتها ستون فقرات است. دنبالچه از سه تا پنج بخش استخوانی تشکیل می‌شود که از طریق مفاصل و رباط‌ها به هم متصل می‌شوند.

بیشتر دردها و آسیب‌های دنبالچه در زنان شایع است چرا که لگن خاصره در زنان، عریض‌تر است و دنبالچه بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

دلایل درد دنبالچه

 • بیشتر آسیب‌های دنبالچه بر اثر برخورد و ضربه شدید به آن ایجاد می‌شوند.
 • سقوط روی دنبالچه در حالت نشسته، به خصوص در هنگام برخورد با جسم سخت، رایج‌ترین دلیل آسیب دیدگی دنبالچه است.
 • وارد شدن ضربه مستقیم به دنبالچه مثلا در حین ورزش، می‌تواند آسیب دیدگی دنبالچه را به دنبال داشته باشد.
 • در زمان زایمان، امکان شکستگی و آسیب در دنبالچه وجود دارد.
 • فشار زیاد و سایش بیش‌ازحد دنبالچه، در ورزش‌هایی مثل دوچرخه‌سواری یا قایق‌رانی، ممکن است به دنبالچه آسیب بزند.
 • گاهی اوقات، دلیل آسیب رسیدن به دنبالچه، ناشناخته است.
 • از کم رواج‌ترین دلایل آسیب رسیدن به دنبالچه می‌توان به استخوان‌رُست یا رشد استخوان زائد روی استخوان طبیعی، فشردگی ریشه‌های عصبی، آسیب در سایر قسمت‌های ستون فقرات، عفونت موضعی و تومور اشاره کرد.

درد استخوان لگن

علائم آسیب ‌دیدگی دنبالچه

 • دردهای موضعی شدید یا حساسیت به درد در ناحیه دنبالچه
 • اگر آسیب بعد از سانحه باشد، ممکن است کبودی در اطراف دنبالچه مشاهده شود.
 • درد معمولا در زمان نشستن به مدت طولانی، بدتر می‌شود یا در صورت فشار مستقیم به دنبالچه، درد افزایش پیدا می‌کند.
 • اجابت مزاج، سخت و دردناک می‌شود.
 • بعضی از زنان در موقع برقراری رابطه جنسی، درد را تجربه می‌کنند.

چه زمانی به درمان دارویی نیاز است؟

اگر نشانه‌ها و علائم آسیب دیدگی دنبالچه را مشاهده می‌کنید، یا در ناحیه دنبالچه احساس ناراحتی بی‌دلیل دارید با پزشک تماس بگیرید. باید به پزشک اطلاع دهید که این درد بر اثر سانحه و ضربه شدید ایجاد شده است یا دلایل جدی‌تر و دیگری دارد.

آسیب‌های ناحیه دنبالچه معمولا به ندرت به خدمات اورژانس پزشکی نیاز دارند. با وجود این، اگر در مورد علائم خود نگران هستید، می‌توانید با پزشک تماس بگیرید یا خود را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید.

تست‌های تشخیص

دلایل آسیب دیدگی دنبالچه معمولا از طریق بررسی سوابق پزشکی و تست‌های فیزیکی صورت می‌گیرد. گاهی از عکسبرداری با اشعه ایکس برای پیدا کردن دلیل آسیب دیدگی و درد استفاده می‌شود.

ممکن است پزشک، تمام قسمت‌های ستون فقرات را بررسی کند. ممکن است تست‌های نورولوژیک یا عصب‌شناسی نیز انجام شود. معاینه رکتوم، یکی دیگر از تست‌هایی است که ممکن است مورد نیاز باشد.

برای انجام این معاینه، پزشک انگشت خود را وارد رکتوم می‌کند تا محل آسیب‌دیدگی را لمس کند. به این ترتیب، پزشک تشخیص می‌دهد که آیا دررفتگی یا شکستگی قابل احساس وجود دارد یا خیر. همچنین مشخص می‌کند که آیا فشار مستقیم باعث افزایش درد می‌شود یا خیر.

به ندرت پیش می‌‌آید که در صورت نامشخص بودن دلیل آسیب‌دیدگی، از بی‌حس‌کننده‌های موضعی استفاده شود. با این روش، پزشک متوجه می‌شود که آیا منبع درد و ناراحتی، استخوان دنبالچه است یا درد از جای دیگری از ستون فقرات به دنبالچه منتقل می‌شود.

برای تشخیص وجود هر نوع شکستگی یا دررفتگی از عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده می‌شود. با وجود این، این روش عکسبرداری، همیشه نمی‌تواند آسیب‌دیدگی را آشکار کند.  بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند که عکسبرداری، هم در حالت نشسته هم در حالت ایستاده انجام شود. به این ترتیب، بهتر می‌توان وجود شکستگی یا دررفتگی را مشاهده کرد.

آسیب دیدگی دنبالچه

درمان آسیب دیدگی دنبالچه

راهکارهای متعددی برای درمان این عارضه وجود دارد. البته بهتر است حتما مشورت با پزشک را نیز برای انتخاب هر کدام از این راه های درمان در برنامه خود قرار دهید.

درمان‌های خانگی

آسیب‌دیدگی دنبالچه، معمولا بسیار دردناک است بنابراین، درمان‌های خانگی فقط برای کنترل درد و جلوگیری از آسیب‌های بعدی انجام می‌شود.

از نشستن برای مدت طولانی، خودداری کنید. موقع نشستن، سعی کنید که روی سطوح سخت ننشینید. سعی کنید وزنتان را روی دو طرف بدن پخش کنید و به مرکز بدن فشار وارد نکنید. کمی به جلو خم شوید تا وزن‌تان به جلو منتقل شود و فشار از روی دنبالچه برداشته شود.

در آسیب‌هایی که بر اثر سانحه ایجاد شده است، در ناحیه آسیب‌دیده از کمپرس یخ برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استفاده کنید. چهار بار در روز این کار را تکرار کنید. تا چند روز بعد از آسیب‌دیدگی، کمپرس یخ را انجام دهید.

درمان آسیب دیدگی دنبالچه

داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی مثلا آسپیرین و ایبوپروفن برای کاهش درد و بهبود توانایی حرکت، مصرف کنید. اگر بیماری‌های کلیوی یا سابقه‌ خونریزی گوارشی دارید یا دارهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، قبل از مصرف این داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در این شرایط، برای شما بهتر است که از داروهایی مثل استامینوفن استفاده کنید که به کاهش درد کمک می‌کند ولی التهاب را کاهش نمی‌دهد.

می‌توانید بالش‌ها و کوسن‌های مخصوص بخرید و روی آن بنشینید. این بالش‌های مخصوص، سوراخی در مرکز دارند که از تماس دنبالچه با سطح زیرین، جلوگیری می‌کند و بین آنها فاصله می‌اندازد.

غذاهای سرشار از فیبر بخورید تا مانع از یبوست شود و درد دنالچه را موقع اجابت مزاج، کمتر کند.

درمان‌های دارویی

علاوه بر درمان‌های خانگی، پزشک با استفاده از داروهای دیگر می‌تواند درد را کاهش دهد. به ندرت، عمل جراحی برای درمان آسیب دیدگی دنبالچه نیاز است. با تجویز پزشک می‌توانید مسکن‌های قوی‌تری مصرف کنید. داروهای مسهل برای پیشگیری از یبوست ممکن است برایتان تجویز شود به خصوص اگر یبوست مزمن داشته باشید. همچنین تزریق بی‌حس‌کننده‌های موضعی در ناحیه دنبالچه گاهی برای کاهش دردهای ممتد، تجویز می‌شود. خارج کردن دنبالچه از طریق عمل جراحی نیز یکی از راهکارها است که معمولا به ندرت تجویز می شود.

پیگیری بعد از آسیب دیدگی دنبالچه

بسته به میزان آسیب دیدگی، باید دستورات پزشک را بعد از آسیب دیدگی دنبال کنید و درمان را پیگیری کنید. روند پیشرفت و بهبود آسیب‌دیدگی باید زیر نظر پزشک طی شود. بیشتر افراد وقتی از درمان‌های خانگی نتیجه می‌گیرند، آسیب‌دیدگی خود را نزد پزشک متخصص پیگیری نمی‌کنند.

افرادی که درد مزمن دنبالچه دارند و کسانی که درمان‌های دارویی پاسخگو نیست، معمولا به پیگیری‌های بعدی بیشتری نیاز دارند. گاهی برای کشف علت درد و درمان آن، ممکن است فرد به پزشکان و متخصصان دیگر ارجاع داده شود.

پیشگیری از آسیب دیدگی دنبالچه

بیشتر آسیب دیدگی‌های دنبالچه بر اثر سانحه و اتفاقی ایجاد می‌شوند مثلا سرخوردن روی یخ. به همین دلیل نمی‌توان کاملا از آن پیشگیری کرد. فقط همیشه باید جانب احتیاط را رعایت کنید. در هنگام انجام ورزش‌های مختلف، تجهیزات ایمنی و لباس‌های مناسب را بپوشید تا از آسیب دیدگی‌های شدید پیشگیری کنید.

نتیجه‌گیری

کشف علت آسیب دیدگی دنبالچه به فاکتورهای مختلف بستگی دارد:

 • دلیل اصلی مشکل (ممکن است بر اثر سقوط یا ضربه شدید، تومور یا عفونت باشد)
 • شدت آسیب دیدگی، اگر آسیب دیدگی دنبالچه بر اثر سانحه باشد، معمولا علایمی مثل کبودی، شکستگی و دررفتگی دارد.
 • میزان اثرگذاری درمان‌های خانگی
 • توانایی طبیعی بدن در ترمیم و بهبودی

بیشتر موارد آسیب دیدگی دنبالچه که بر اثر سانحه است. درنتیجه، در عرض چند هفته بعد از سانحه با درمان‌های دارویی صحیح، بهبود پیدا می‌کند.

تعداد کمی از افراد، باوجود درمان‌های دارویی صحیح، از ناراحتی مزمن رنج می‌برند. این مشکل دائمی، معمولا باعث ناتوانی و ناامیدی فرد می‌شود. البته موارد آن بسیار محدود است و معمولا درد، دلیل دیگری دارد که باید در ستون فقرات جست‌وجو شود.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آسیب دیدگی دنبالچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

99 دیدگاه در حال حاضر

 1. اگه دنبالچه براثر افتادن بشکنه چکاربایدکرد

  • سلام اگه بدون جابجاييبتشه خوب ميشه خودش اما اگه با جايجايي باشه بايد جراحي انجام شود

 2. سلام من از روی صندلی افتادم ودنبالچه من روی لبه صندلی خورد ودرهمون موقع درد شدیدی راتحمل کردم اکنون بعدازچندروز هنوز مشکل دارم البته زمان راه رفتن مشکلی ندارم ولی برای نشیتن وبلند شدن مشکل دارم ومقداری هم تورم داره لطفا راهنمایی کنید

  • سلام اين حالت بعد از افتاده طبيعي هست
   بهتره عكس بگيريد ازش و مشخص شه جابجايي داره يا نه

 3. سلام ۱۴ سالمه من لیز خوردم و دنبالچم درد میکنه آیا اسیب جدی است؟؟؟

  • سلام آسيب به نخاع كه نيست اما دردتون ممكنه تو نشستن آزار دهنده باسه
   يك گرافي لترال از دنبالچه براي بررسي از نظر شكستگي بديد
   از بالشتك ايرينگ هم براي نشستن استفاده كنيد

 4. سلام ۱۲ سالمه و چند روزی است وقتی میشینم یا پا میشم دنبال چم درد میگیره بخاطر چیه ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   میتونه بخاطر نشستن طولانی مدت یا نشستن غلط باشه
   طولانی مدت یکجا یا در ماشین نشینین

 5. من تا15 سالگی راه میرفتم ولی ازآن به بعد به خاطر صافی صافی کف پا دچار معلولیت شدم آن هم از ناحیه پایین کمر .من هروقت بادستم پایین آمدن دست میزنم اساس می کنم یک تیکه از استخوانم بیرون زده ممکنه مشگلم د نبالیجه باشد .امکان عمل هست یانه.

 6. سلام خانم دکتر.من دو شب پیش تو اشپزخونه لیزخوردم٬دنبالچم درد گرفت.ولی کبود نشده.فقط موقعی که میخام خم بشم به پایین اذیتم٬ ولی حالت نشسته بهترم.میخام ببینم مشکلی داره یا نه.ممنون

  • سلام بايد از ايرينگ براي نشستن استفاده كنيد
   عكس هم بگيريد تا مشخص شه شكستگي داريد يا نه

 7. سلام من از پله ها افتادم دقيقا استخون دنباليچم ضرب ديد الان وقتي يهو بلند ميشم يه درد عجيبي مثل نبض ميزنه

 8. سلام وقت بخیر
  ببخشید من بعضی مواقع قبل از پریود درد دنبالچه داشتم اما الان چند روزه که درد دنبالچه دارم و هر روز احساس میکنم بزرگتر میشه و روی اون ناحیه زخم شده ممنون میشم راهنماییم کنید که باید چکار کنم.

 9. سلام
  اگر فردی پوکی استخوان داشته باشه یه بار روی دنبالچه بیوفته درصد شکستگی چقدر است؟؟؟

 10. سلام ممکنه دنبالچه فلج کنه؟من ۱۶ سالمه درد دارم خیلی میترسم

 11. سلام وقت بخیر من یک ماه پیش از پله افتادم وبه صورت پلکانی از باسن سمت راست اومدم پایین درد شدیدی گرفت اما بخاطر کرونا دکتر نرفتم بعد از چند روز اندازه یه زیر دستی کبود به رنگ جیگری شد الان زیر پوست اون کبودی است اما خیلی درد میکنه و همیشه تب دارم چیکار باید بکنم

 12. سلام من یک سال پیش از روی پله ها خوردم زمین به صورتی که پله پله با استخوان دنبالچه تماس پیدا کرد به دکتر مراجعه کردم عکس گرفتم و تشخیص شکستگی دنبالچه داده شد اما به دلیل اینکه به سرعت باردار شدم درمان نکردم الان سه ماه از زایمان سزارین میگذره و درد رو هتوز احساس میکنم، شما چه درمانی رو تجویز میکنبد،

  • سلام
   برای بررسی مجدد از ناحیه‌ی دنبالچه عکس بگیرید

 13. با سلام من از سال ۹۳ بعد از التیام محل جراحی سینوس پینولیدال درگیر درد ناحیه نشیمنگاه شدم و تمام اقدامات درمانی و توانبخشی رو انجام دادم و الان می بایست رزکسیون دنبالچه انجام بدم ولی حدود نیمی از پزشکان مخالف این عمل هستند و می گویند این عمل شرایط را بدتر میکند لطفا
  راهنماییم کنید

  • سلام
   دوست گرامی از مشاوره تلفنی دکتر دکتر برای ارتباط با متخصص ارتوپدی استفاده کنید

 14. سلام خسته نباشید حدود یکسال است زمین خوردم دنبالچه ام درد میکرد خوب شد الان ورم خیلی کرده و کبود است انگار زیر پوست عفونت کرده خیلی هم درد می کنه ممنون میشم راهنمایی ام کنید

 15. سلام.من12سالمه.چهارماهه دنبالچم درد می‌کنه به هیچ دکتر و متخصصی مراجعه نکردم. میشه بگید چیکار کنم؟ممنون از شما.

 16. سلام وقتتون بخیر انتهای دنبالچه ایی که همیشه زخم میشه مثه حالت چاک خوردن و پارگی بدون دلیل ودرد زیادی داره چیکار باید واسش کرد ، از پماد کالاندو برای زخم استفاده شده اما بعد ۳ هفته دومرتبه زخم شده راه درمانی وجود داره ؟

  • سلام
   باید معاینه شوید ، ممکن است سینوس پاینوییدال داشته باشید

 17. سلام خسته نباشید و ممنون ازمطلب مفیدتون. پزشک برای من براثر لیز خوردن تشخیص التهاب دنبالچه دادن، میخواستم بدونم آیا ورزش یا حرکتی خاصی جهت درمان این موضوع وجود داره؟

  • سلام بايد فعلا استراحت داشته باشيد و روي ايرينگ بشينيد
   بعد از سه هفته ميتونيد بريد فيزيوتراپي

 18. سلام من دو هفته پیش با،باسن روی پله ها زمین خوردم ودنبالچه ام درد شدیدی گرفت با گذشت دوهفته هنوز فقط هنگام نشستن وبلند شدن این درد رو احساس میکنم ب نظرشما آسیب من جدی هست ومن چکار کنم؟

 19. سلام من 10 ماه پیش با قسمت دنبالچه ام به شدت زمین خوردم که با درد خیلی زیادی همراه بود که حتی به سختی هم میتونستم دراز بکشم به دکتر مراجعه کردم و عکس برداری کردم گفتن چیزی نیست یه مدت رو رینگ بشین. الان دردم بهتر شده ولی با گذشت این همه مدت هنوز هم درد دارم و نمیتونم راحت بشینم و باید قوز کنم که اون هم مشکلاتی برام بوجود آورده؟ باید چیکار کنم؟ آیا امکان داره دیگه خوب نشم؟

 20. سلام خسته نباشید من چند روز پیش به دنده سمته چپم یه ضربه خورده و بعد از چند روز درد اومده تو شکمم و موقعه دراز کشیدن و خم شدن انگار یکی داره رودمو میکشه ودرده شدیدی ایجاد میشه خواهش میکنم جواب بدین

 21. سلام میبخشید مزاحمتون شدم من چند روز پیش بوده سمته چپم بر ثر ضربه آسیب دید ولی دردش چندروز بیشتر طول نکشید الان درد اومده بیشتر تو شکمم و موقعه دراز کشیدن و هم شدن خیلی درد میگیره انگار یکی داره رگمو میکشه میخواستم زحمت بکشید بهم بگید چون تو روستا هستم دسترسی به پزشک واسم سخته

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر