آسیب دیدگی دنبالچه

 • 1397-11-10
 • 59
آسیب دیدگی دنبالچه

آسیب دیدگی دنبالچه ، آسیبی است که موجب ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه‌ دنبالچه می‌شود. این آسیب‌دیدگی، درد دنبالچه یا coccydynia نامیده می‌شود.

دنبالچه، انتهایی‌ترین بخش ستون فقرات انسان در زیر استخوان خاجی قرار دارد. آسیب‌دیدگی ممکن است علائمی مثل کبودی، دررفتگی یا شکستگی دنبالچه را به دنبال داشته باشد. بیشتر آسیب‌ها و دردهای دنبالچه گرچه در مدتی طولانی ترمیم شده، معمولا با رعایت احتیاط و نکات مرتبط با درمان، مدیریت می‌شوند.

دنبالچه، ساختاری استخوانی و مثلثی‌شکل در انتها ستون فقرات است. دنبالچه از سه تا پنج بخش استخوانی تشکیل می‌شود که از طریق مفاصل و رباط‌ها به هم متصل می‌شوند.

بیشتر دردها و آسیب‌های دنبالچه در زنان شایع است چرا که لگن خاصره در زنان، عریض‌تر است و دنبالچه بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

دلایل درد دنبالچه

 • بیشتر آسیب‌های دنبالچه بر اثر برخورد و ضربه شدید به آن ایجاد می‌شوند.
 • سقوط روی دنبالچه در حالت نشسته، به خصوص در هنگام برخورد با جسم سخت، رایج‌ترین دلیل آسیب دیدگی دنبالچه است.
 • وارد شدن ضربه مستقیم به دنبالچه مثلا در حین ورزش، می‌تواند آسیب دیدگی دنبالچه را به دنبال داشته باشد.
 • در زمان زایمان، امکان شکستگی و آسیب در دنبالچه وجود دارد.
 • فشار زیاد و سایش بیش‌ازحد دنبالچه، در ورزش‌هایی مثل دوچرخه‌سواری یا قایق‌رانی، ممکن است به دنبالچه آسیب بزند.
 • گاهی اوقات، دلیل آسیب رسیدن به دنبالچه، ناشناخته است.
 • از کم رواج‌ترین دلایل آسیب رسیدن به دنبالچه می‌توان به استخوان‌رُست یا رشد استخوان زائد روی استخوان طبیعی، فشردگی ریشه‌های عصبی، آسیب در سایر قسمت‌های ستون فقرات، عفونت موضعی و تومور اشاره کرد.

درد استخوان لگن

علائم آسیب ‌دیدگی دنبالچه

 • دردهای موضعی شدید یا حساسیت به درد در ناحیه دنبالچه
 • اگر آسیب بعد از سانحه باشد، ممکن است کبودی در اطراف دنبالچه مشاهده شود.
 • درد معمولا در زمان نشستن به مدت طولانی، بدتر می‌شود یا در صورت فشار مستقیم به دنبالچه، درد افزایش پیدا می‌کند.
 • اجابت مزاج، سخت و دردناک می‌شود.
 • بعضی از زنان در موقع برقراری رابطه جنسی، درد را تجربه می‌کنند.

چه زمانی به درمان دارویی نیاز است؟

اگر نشانه‌ها و علائم آسیب دیدگی دنبالچه را مشاهده می‌کنید، یا در ناحیه دنبالچه احساس ناراحتی بی‌دلیل دارید با پزشک تماس بگیرید. باید به پزشک اطلاع دهید که این درد بر اثر سانحه و ضربه شدید ایجاد شده است یا دلایل جدی‌تر و دیگری دارد.

آسیب‌های ناحیه دنبالچه معمولا به ندرت به خدمات اورژانس پزشکی نیاز دارند. با وجود این، اگر در مورد علائم خود نگران هستید، می‌توانید با پزشک تماس بگیرید یا خود را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید.

تست‌های تشخیص

دلایل آسیب دیدگی دنبالچه معمولا از طریق بررسی سوابق پزشکی و تست‌های فیزیکی صورت می‌گیرد. گاهی از عکسبرداری با اشعه ایکس برای پیدا کردن دلیل آسیب دیدگی و درد استفاده می‌شود.

ممکن است پزشک، تمام قسمت‌های ستون فقرات را بررسی کند. ممکن است تست‌های نورولوژیک یا عصب‌شناسی نیز انجام شود. معاینه رکتوم، یکی دیگر از تست‌هایی است که ممکن است مورد نیاز باشد.

برای انجام این معاینه، پزشک انگشت خود را وارد رکتوم می‌کند تا محل آسیب‌دیدگی را لمس کند. به این ترتیب، پزشک تشخیص می‌دهد که آیا دررفتگی یا شکستگی قابل احساس وجود دارد یا خیر. همچنین مشخص می‌کند که آیا فشار مستقیم باعث افزایش درد می‌شود یا خیر.

به ندرت پیش می‌‌آید که در صورت نامشخص بودن دلیل آسیب‌دیدگی، از بی‌حس‌کننده‌های موضعی استفاده شود. با این روش، پزشک متوجه می‌شود که آیا منبع درد و ناراحتی، استخوان دنبالچه است یا درد از جای دیگری از ستون فقرات به دنبالچه منتقل می‌شود.

برای تشخیص وجود هر نوع شکستگی یا دررفتگی از عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده می‌شود. با وجود این، این روش عکسبرداری، همیشه نمی‌تواند آسیب‌دیدگی را آشکار کند.  بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند که عکسبرداری، هم در حالت نشسته هم در حالت ایستاده انجام شود. به این ترتیب، بهتر می‌توان وجود شکستگی یا دررفتگی را مشاهده کرد.

آسیب دیدگی دنبالچه

درمان آسیب دیدگی دنبالچه

راهکارهای متعددی برای درمان این عارضه وجود دارد. البته بهتر است حتما مشورت با پزشک را نیز برای انتخاب هر کدام از این راه های درمان در برنامه خود قرار دهید.

درمان‌های خانگی

آسیب‌دیدگی دنبالچه، معمولا بسیار دردناک است بنابراین، درمان‌های خانگی فقط برای کنترل درد و جلوگیری از آسیب‌های بعدی انجام می‌شود.

از نشستن برای مدت طولانی، خودداری کنید. موقع نشستن، سعی کنید که روی سطوح سخت ننشینید. سعی کنید وزنتان را روی دو طرف بدن پخش کنید و به مرکز بدن فشار وارد نکنید. کمی به جلو خم شوید تا وزن‌تان به جلو منتقل شود و فشار از روی دنبالچه برداشته شود.

در آسیب‌هایی که بر اثر سانحه ایجاد شده است، در ناحیه آسیب‌دیده از کمپرس یخ برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استفاده کنید. چهار بار در روز این کار را تکرار کنید. تا چند روز بعد از آسیب‌دیدگی، کمپرس یخ را انجام دهید.

درمان آسیب دیدگی دنبالچه

داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی مثلا آسپیرین و ایبوپروفن برای کاهش درد و بهبود توانایی حرکت، مصرف کنید. اگر بیماری‌های کلیوی یا سابقه‌ خونریزی گوارشی دارید یا دارهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، قبل از مصرف این داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در این شرایط، برای شما بهتر است که از داروهایی مثل استامینوفن استفاده کنید که به کاهش درد کمک می‌کند ولی التهاب را کاهش نمی‌دهد.

می‌توانید بالش‌ها و کوسن‌های مخصوص بخرید و روی آن بنشینید. این بالش‌های مخصوص، سوراخی در مرکز دارند که از تماس دنبالچه با سطح زیرین، جلوگیری می‌کند و بین آنها فاصله می‌اندازد.

غذاهای سرشار از فیبر بخورید تا مانع از یبوست شود و درد دنالچه را موقع اجابت مزاج، کمتر کند.

درمان‌های دارویی

علاوه بر درمان‌های خانگی، پزشک با استفاده از داروهای دیگر می‌تواند درد را کاهش دهد. به ندرت، عمل جراحی برای درمان آسیب دیدگی دنبالچه نیاز است. با تجویز پزشک می‌توانید مسکن‌های قوی‌تری مصرف کنید. داروهای مسهل برای پیشگیری از یبوست ممکن است برایتان تجویز شود به خصوص اگر یبوست مزمن داشته باشید. همچنین تزریق بی‌حس‌کننده‌های موضعی در ناحیه دنبالچه گاهی برای کاهش دردهای ممتد، تجویز می‌شود. خارج کردن دنبالچه از طریق عمل جراحی نیز یکی از راهکارها است که معمولا به ندرت تجویز می شود.

پیگیری بعد از آسیب دیدگی دنبالچه

بسته به میزان آسیب دیدگی، باید دستورات پزشک را بعد از آسیب دیدگی دنبال کنید و درمان را پیگیری کنید. روند پیشرفت و بهبود آسیب‌دیدگی باید زیر نظر پزشک طی شود. بیشتر افراد وقتی از درمان‌های خانگی نتیجه می‌گیرند، آسیب‌دیدگی خود را نزد پزشک متخصص پیگیری نمی‌کنند.

افرادی که درد مزمن دنبالچه دارند و کسانی که درمان‌های دارویی پاسخگو نیست، معمولا به پیگیری‌های بعدی بیشتری نیاز دارند. گاهی برای کشف علت درد و درمان آن، ممکن است فرد به پزشکان و متخصصان دیگر ارجاع داده شود.

پیشگیری از آسیب دیدگی دنبالچه

بیشتر آسیب دیدگی‌های دنبالچه بر اثر سانحه و اتفاقی ایجاد می‌شوند مثلا سرخوردن روی یخ. به همین دلیل نمی‌توان کاملا از آن پیشگیری کرد. فقط همیشه باید جانب احتیاط را رعایت کنید. در هنگام انجام ورزش‌های مختلف، تجهیزات ایمنی و لباس‌های مناسب را بپوشید تا از آسیب دیدگی‌های شدید پیشگیری کنید.

نتیجه‌گیری

کشف علت آسیب دیدگی دنبالچه به فاکتورهای مختلف بستگی دارد:

 • دلیل اصلی مشکل (ممکن است بر اثر سقوط یا ضربه شدید، تومور یا عفونت باشد)
 • شدت آسیب دیدگی، اگر آسیب دیدگی دنبالچه بر اثر سانحه باشد، معمولا علایمی مثل کبودی، شکستگی و دررفتگی دارد.
 • میزان اثرگذاری درمان‌های خانگی
 • توانایی طبیعی بدن در ترمیم و بهبودی

بیشتر موارد آسیب دیدگی دنبالچه که بر اثر سانحه است. درنتیجه، در عرض چند هفته بعد از سانحه با درمان‌های دارویی صحیح، بهبود پیدا می‌کند.

تعداد کمی از افراد، باوجود درمان‌های دارویی صحیح، از ناراحتی مزمن رنج می‌برند. این مشکل دائمی، معمولا باعث ناتوانی و ناامیدی فرد می‌شود. البته موارد آن بسیار محدود است و معمولا درد، دلیل دیگری دارد که باید در ستون فقرات جست‌وجو شود.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آسیب دیدگی دنبالچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

59 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من در نحایه دنبالچم وقتی مینشینم درد میگیره باید چیکار کنم

  • سلام از ايرينگ اسنفاده كنيد موقع نشستن
   قرص استامينوفن بخوريد
   اگر تاثير نداشت عكس بگيريد

 2. سلام من این دو ماهه که درد دنبالچه دارم دردم خیلی شدید هست نمیتونم خوب بشینم چکار کنم

  • سلام از ايرينگ استفاده كنيد روي سطوح سخت ننشينيد
   قرص استامينوفن ٥٠٠ در صىرت درد بخوريد

 3. سلام من چند ماه پیش از روی پله لیز خوردم از اون موقع در ناحیه دنبالچه ام درد دارم ولی الان دردش شدیده و التهاب داره و پاهام درد میکنه لطفا راهنماییم کنید

  • سلام، قرص استامينوفن بخوريد و عكس راديولوژي از دنبالچتون بگيريد
   براي نشستن هم از بالشتك زير نشمني استفاده منيد.

 4. سلام خسته نباشید
  ببخشید من درسانحه افتادن از ارتفاع روی قسمت چپ لگن ومهره های دنبالچه طی دو روز اخیر درد در ناحیه لگن مخصوصا وقتی پای راست به عقب برده میشود دارم و مشکل در دفع راحت و سریع مدفوع دارم وادرار هم نکردم پیشنهاد درمانی شما چی هست خیلی ممنون از پاسخگویی به موقع شما

  • سلام بايد توسط متخصص اورولىژيت معاينه شويد و از نظر آسيب به مثانه بررسي شويد
   سي تي اسكن ميتونه بهتون كمك كنه

 5. سلام خسته نباشید،،،من تقریبا ۵یا۶سال پیش ی ضربه به وارد شد و از ناحیه دنبالچه دچار درد خیلی شدید شدم،ولی پیش متخصص نرفتم،اطرافیان میگفتن احتمالا کمرت رگ ب رگ شده منم بچه بودم نمیدونستم باید چیکار کنم رفتم پیش دکتر عمومی اونم تشخیص نداد ک دررفتگیه برام امپول شیری نوشت ۳تا در ی هفته زدم،دردم اروم شد بهتر بگم خوب شدم تا الان ک ۶سال گذشت دوباره احساس درد کردم بازم از روی سهل انگاری تا ی هفته بروی خودم نیاوردم بعد ی هفته خودم رفتم پیش ی پیرزن ک طبیب محلی بود گفت دنبالچه دررفته خیلیی کهنه شده معلومه مال خیلیی وقت پیشه،گفتم اره درسته یادم اون ۶سال پیش افتادم ک این ضربه بهم کارد شد چون بعد از اون تا حالا ضربه ای ک اینو دربیاره نداشتم،دیگه خلاصه برام جا انداخت ولی الان ۲ماه و نیمه هنوز خوب نشده تا الان چند دکتر رفتم عکس گرفتم همش میگن طبق عکس سر جاشه و هیچ گونه کیست و عفونتی هم نداره ولی نمیدونن علت درد چیه ،دیگه کلافه شدم دلم میخواد خودمو خلاص کنم اصلا ارامش واسم نذاشته،این دکتر اخری نامه نوشته رو دکتر مغز و اعصاب همش پیش این دکتر و اون دکتر شوت میشم و فایده نداره،با مسکن قوی و چن نمونه پماد موضعی فعلا خودمو سرپا نگه داشتم،لطفا راهنماییم کنید ،ممنون از سایت خوبتون💖در ضمن اقا هستم۱۹ساله

  • سلام بعد از ضربه به دنبالچه تا ٣-٤ ماه ممكنه دردش بمونه اما ٦ سال نه
   بهتره ام ار اي بدين و نوار عصب عضله هم بدهيد
   و توسط متخصص مغز واعصاب بررسي شويذ

 6. سلام خسته نباشید،،،من تقریبا ۵یا۶سال پیش ی ضربه به وارد شد و از ناحیه دنبالچه دچار درد خیلی شدید شدم،ولی پیش متخصص نرفتم،اطرافیان میگفتن احتمالا کمرت رگ ب رگ شده منم بچه بودم نمیدونستم باید چیکار کنم رفتم پیش دکتر عمومی اونم تشخیص نداد ک دررفتگیه برام امپول شیری نوشت ۳تا در ی هفته زدم،دردم اروم شد بهتر بگم خوب شدم تا الان ک ۶سال گذشت دوباره احساس درد کردم بازم از روی سهل انگاری تا ی هفته بروی خودم نیاوردم بعد ی هفته خودم رفتم پیش ی پیرزن ک طبیب محلی بود گفت دنبالچه دررفته خیلیی کهنه شده معلومه مال خیلیی وقت پیشه،گفتم اره درسته یادم اون ۶سال پیش افتادم ک این ضربه بهم کارد شد چون بعد از اون تا حالا ضربه ای ک اینو دربیاره نداشتم،دیگه خلاصه برام جا انداخت ولی الان ۲ماه و نیمه هنوز خوب نشده تا الان چند دکتر رفتم عکس گرفتم همش میگن طبق عکس سر جاشه و هیچ گونه کیست و عفونتی هم نداره ولی نمیدونن علت درد چیه ،دیگه کلافه شدم دلم میخواد خودمو خلاص کنم اصلا ارامش واسم نذاشته،این دکتر اخری نامه نوشته رو دکتر مغز و اعصاب همش پیش این دکتر و اون دکتر شوت میشم و فایده نداره،با مسکن قوی و چن نمونه پماد موضعی فعلا خودمو سرپا نگه داشتم،لطفا راهنماییم کنید ،ممنون از سایت خوبتون💖در ضمن اقا هستم۱۹ساله،راستی اگه مایل بودید شماره یا ایمیل بدید واستون عکس دنبالچم رو بفرستم نگاش کنید،تشکر

 7. سلام خسته نباشید چند روز پیش از روب زین دوچرخه لیز خوردم دنبالچم به میل برخورد کرد..در لحظه کمی درد کرد و برطرف شد الان بعد از چهار ردز کمی درد میکنه.
  آیا ورزش کردن و دوچرخه سواری امکان پذیره واسم الان.
  و چه دارویی و درمان خانگی را باید استفاده کنم.متشکرم

  • سلام
   فعلا تا دو هفته دوچرخه سواری و فعالیت سنگین انجام ندهید
   قرص دیکلوفناک هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید
   استراحت‌کنید
   پس از یک هفته در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

 8. سلام خسته نباشین ..۵ ماه پیش متوجه شدم دنبالچه ام شکسته و ب داخل رفته درد شدید داشت وقتی مینشستم بلند شدن برام سخت بود روی رینگ مینشستم بدتر میشدم …دکتر گفت تنها راه عمل هست عمل کردم کردم الان سه روز ک درد شدید دارم و خونریزی بعضی قسمت هاش ..ممنون میشم راهنمایی کنید چکار کنم ک زودتر خوب بشه ..از دستشویی فرنگی استفاده میکنم ولی زخم خون میاد دختر هستم ۳۳ ساله .

  • سلام
   شیاف دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت تا سه روز استفاده کنید

 9. سلام من دو روز هستش که یه گوله مانندی رو استخوان دنبالچه هست و درد زیادی دارد لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   باید معاینه شود
   میتوانید سینوس پاینوییدال مطرح باشد

 10. سلام، مادر من 42 سالشه و طبق تشخیص متخصص مغز و اعصاب شکستگی دنبالچه داره. سوال من اینه که راه درمان این مشکل چیه و اینکه آیا ممکنه شکستگی دنبالچه سبب درد لگن و کمر بشه؟

  • سلام
   بله میتواند سبب درد لگن و کمر شود
   ذکر نکردید آیا سابقه ضربه یا زمین خوردن دارند؟
   درمان در ابتدا استراحت و فیزیوتراپی و گاهی تزریق به موضع است

 11. سلام دکتر
  من ۵ سال پیش در اثر افتادن از ارتفاع استخوان دنبالچه ام به شدت آسیب دید طوریکه هم شکسته و هم به سمت عقب یعنی برعکس طرف مقعد در رفته بود ، به اوایل به پزشکان زیادی رفتم ، هر کدام توصیه ها و دوا درمان خاصی می دادند ، برا در رفتگیش هم هیچ اقدامی نکردند ، الان بعد ۵ سال باز همان ناراحتی ها را از ناحیه مربوطه دارم که می ترسم چرک کرده یا از محل آسیب دیده تومور در بیاد !!!
  به من بگویید چه کار بکنم ؟
  آیا عمل و تخلیه دنبالچه برام ثمربخش میشه ؟

  • سلام
   دوست عزیز
   جهت درمان میتوانید از فیزیوتراپی استفاده کنید
   توصیه میشود جهت بررسی وضعیت کنونی و انجام عکس رادیولوژی مجدد و درمان آن به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید
   نگران از بابت تومور نباشید
   درصورت عفونت نیز درد بسیار شدید و تب رخ میدهد

 12. سلام
  عفونت دنبالچه باعث تب و لرز میشه

 13. سلام. مرد 29 ساله هستم. چند ماهه از ناحیه دنبالچه احساس درد میکنم. این درد معمولا موقع نشستن رو صندلی یا چهار زانو بیشتر میشه. قبلا درد خیلی کمتر بود ولی حالا بیشتر شده. دکتر ارتوپد هم رفتم. عکس هم گرفتم ولی گفتن مشکل خاصی نیست. باید استراحت کنی تا خوب بشه. لطفا راهنمایی کنید چه خاکی تو سرم بریزم ی ماهه تو خونه افتادم و از ترس اینکه درد بدتر نشه پشت فرمون نمیشینم جایی نمیرم

  • سلام
   از نشستن مکرر و طولانی مدت پشت میز و پشت فرمان خودداری کنید
   قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   کمپرس سرد

 14. سلام
  وقت بخير
  خانمي هستم ٣٧ ساله بر اثر سر خوردن از پله هفته گذشته به شدت از ناحيه لگن به زمين خوردم و تا چند روز درد شديد و كبودي داشتم و به سختي راه ميرفتم
  الان راه رفتن راحت تر ولي طاق باز كه ميخوابم يا ميشينم درد بيشتر ميشه و الان دو روزه متوالي درد دارم تا دستگاه تناسلي درد شديدي دارم اينجا عكسي از من نگرفتن چون متوجه بارداريم شدن يكماهم هست
  از اين جهت مسكني نتونستم استفاده كنم
  به نظرتون راهكار چيه و چكار ميتونم كنم
  آيا در ماههاي بعد بارداريم سخت تر نميشه؟!
  سپاس از لطفتون

 15. من رفتم دکتر گفتن دیسک داری زده به پام میکن سیاتیکه ممکنه دنبالچه باشه پای راستمه و اینک درد دنبالچه و سیاتیک مثل همه چیکار کنم.مطمن شم و دنبالچه دقیقا چجور خوب میشه سنتی خوبه جا اندازی؟

 16. سلام
  من امروز پام لیز خورد و از پله ها افتادم و دنبالچه ام دو بار ضربه محکم خورد به لبه پله طوری که نفسم رفت. خیلی درد دارم فقط حالت ایستاده یکم دردم ساکت میشه و بعضی موقع ها از شدت درد فشارم میفته و همه بدنم شروع به لرزش میکنه.با این شرایط کرونا جرات ندارم برم دکتر و رادیولوژی.
  یه مقدار هم دنبالچه ام متورم شده.
  نمیدونم چیکار کنم.اصلا دلم نمیخواد این درد همیشگی بشه.چون دیدم کسایی رو که به خاطر ضربه های که بهشون وارد شده این درد همیشگی شده براشون.

  • سلام
   دوست عزیز
   شما باید معاینه شوید ممکن است دنبالچه آسیب دیده باشد
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید یا از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت تماس با متخصص ارتوپدی استفاده کنید

 17. سلام من دختر۲۵ساله هستم چندماه پیش به علت دردهای یهویی درکمرو پشتم ام ار ای دادم و دکترگفت دیسک چهارمم زده بیرون و کشش درش ایجادشده اما اب میان بافتیش روکامل ازدست نداده فعلانرفتم فیزیوتراپی الان یماهی میشه وقتی هنگام شستشو اب میزنم دنبالچمو یه درد خیلی محسوس وریزی احساس میکنم و خودم حس میکنم انگار ستون فقرات ودنبالچم یکم کج شده واستخون دنبالچم انگار خیلی بیرون زدس چکاربایدبکنم خیلی نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنید البته من پارسال یماه رفتم باشگاه بعدش که نرفتم اینطوری شدم

  • سلام
   استراحت کنید
   از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید
   از توالت فرنگی استفاده نمایید
   آب درمانی انجام دهید
   از خم و راست شدن و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید

 18. سلام خسته نباشيد من ٢٦سالمه بر اثر ضربه اي با كل وزنم خوردم با باسن زمين دنبالچم از ديروز خيلي درد ميكنه جوري كه نميتونم طاق باز استراحت كنم نميتونم بشينم رو زمين به سختي رو مبل يا جاي نرم ميتونم يشينم موقع رآه رفتن درد ندارم ببخشيد موقع دستشويي هم اصلا درد ندارم حتي يكي دو دقيقه بعده دستشويي خيلي ارومه يهويي بدجوري درد ميگيره،من اگه پماد مسكن استفاده كنم خوب ميشم با استراحت يا حتما دكتر بايد ببينه؟

  • سلام
   در حال حاضر از قرص دیکلوفناک هر ۱۲ ساعت یک عدد
   ژل دیکلوفناک روزی دوبار موضعی
   به مدت یک هفته استفاده کنید
   از داروخانه رینگ تهیه کرده و جهت نشستن از ان استفاده کنید
   استراحت کنید
   پس از یک هفته در صورت عدم بهبود به متخصص ارتوپد مراجعه شود

 19. سلام من ۱۶ سالمه و خیلی لاغرم و دنبالچم به راحتی احساس میشه ۴ ماه پیش یک نفر با زانو ضربه مستقیم بهش وارد کرده و درد شدید داشتم و من اسب دارم و سوارکارم بعد از این ضربه چند جلسه سوارکاری رفتم و متوجه شدم که این درد رو تشدید میکنه و وقتی رو تیوب میشینم دردم کمیخفیف تر میشه میخواستم بدونم من چه مدت باید رعایت کنم تا خوب و برم سوارکاری؟؟??

  • سلام
   فعلا یک هفته استراحت کنید،از ژل و قرص دیکلوفناک جهت کاهش درد استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود پس از یک هفته جهت عکسبرداری به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 20. سلام من بیشتر از ۴ ساله درد در ناحیه دنبالیچه رو دارم علتش فکر میکنم با ماشین توی دست انداز افتادم MRI دادم نشون داد در رفته کلی دکتر رفتم جراح مغز و اعصاب گفت باید عمل کنی و درش بیاری ترسیدم بعد رفتم چند جلسه شاک ویو کردم جواب نگرفتم در اخر رفتم طب سنتی جا انداختم و ۲سال کامل روی تشک مخصوص میشینم متاسفانه هنوز خوب نشدم طوری که دیگه به سختی تمام کارهای عادی روزمره رو انجام میدم وقت نشستن برخواستن و خوابیدم دیگه اشکم در میاد لطفا راهنمایی کنید کجا برم پیش چه دکتری برم ممنونم

 21. سلام
  من دنبالیچم اول بهمن شکست
  اوزون تزریق کردم
  الان ۳ ماه گذشته
  ۵ جلسه لیزر هم رفتم
  دردم خیلی کمتر شده
  یا روی رینگ میتونم بشینم
  ولی هنوز درد دارم
  و نمیتونم راحت بخوابم
  میخوام بدونم چیکار باید کنم و حدوداً چقد طول میکشه تا خوب بشه ؟

  • با سلام
   دوست عزیز
   درمان های انجام شده بسیار خوب و کاربردی است اما نیازمند پیگیری و حوصله است
   جهت تکمیل درمان به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید

 22. با سلام خانمی ۴۵ ساله هستم دیروز تو طبیعت بودیم من پام پیچ خورد محکم با لگن با حالت نشسته روی سنگ افتادم ودنبالچه درد شدیدی گرفت طوری که راه رفتن برام سخت شده ودرد زیادی دارم وفکر میکنم ورم داره توصیه شما چیه واحتمال داره که ترک خورده باشه من الانم که تو رختخوابم درد زیادی دارم چکار باید بکنم

  • سلام
   دوست عزیز
   درد با این شدت و با ضربه انجام شده نیاز به معاینه و حتی بررسی رادیولوژی دارد
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 23. سلام من ۸ سال پیش مشکل داشتم برای دنبالچه و در رفته بود و دکتر رفتم و جا انداخت و هر از گاهی با تغییر وزن چاق و لاغر شدنم سراغم میومد و قطع میشد ولی الان مجددا بعد از چند سال دوباره دردم شروع شده و قطع نمیشه البته از بالشت های مخصوص استفاده میکنم ولی خوب اونم هر جایی نمیتونم ببرم الان دو ماهه که دارم این درد و تحمل میکنم و به خاطر کورنا دکتر نرفتم و میدونم که به احتمال زیاد دوباره در رفته و الان دیگه واقعا نمیتونم دردشو تحمل کنم چیکار کنم به نظر شما اول عکس برم بگیرم بعد برم دکتر ؟ و اگه دکتر خانم برای این تخصص میشناسید میشه لطفا معرفی کنید دکتری که چند سال پیش برام جا انداختن دیگه کار نمیکنن و من دکتر دیگه ای نمیشناسم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   برای کاهش درد از قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کنید
   برای یافتن متخصص ارتوپد به سایت دکتر دکتر مراجعه کنید

 24. سلام من 17 سالمه و در کودکی از بارفیکس خیلی محکم زمین افتادم. ولی هیچ دکتری نرفتم، موقع نشستن، بلند شدن خیلی درد میگیره خیلی شدید. ب نظرتون نیاز ب عمل داره؟ اگر عمل بشه چه عوارضی داره. ممنون میشم اگه جواب بدین.

  • سلام
   ابتدا باید عکس رادیولوژی و mri انجام شود و محل دقیق آسیب مشخص شود
   قطعا اگر نیاز به جراحی باشد و انجام ندهید عوارضش در درازمدت بیشتر است

  • سلام من ۲۸ سالمه مشکل ریزش ادرار بعد از دستشویی دارم همچنین من کمردرد دارم به طوری که بعضی مواقع که مدتی می ایستم پاهایم میلرزه..پیش دکتر مجاری ادراری رفتم برا ریزش ادرار افاقه نکرد. و هر آزمایشی که انجام دادم گفتند که مشکل کلیه یا مثانه و حتی پروستات ندارم.میخواستم بدونم که کمردرد من میتونه علت ریزش ادرار باشه..همچنین دنبالچه و کمرم گاهی به شدت درد میکنه.

 25. سلام برای مویه یا شکستن دنبالچه آیا گچ هم میگیرن یا نه

 26. سلام من چهار روز پیش در اثر هل دادن و افتادن و ضربه به دنبالچه ام فشار اومده موقع راه رفتن و خوابیدن دمر که فشاری روش نباشه درد ندارم ولی موقع بلند شدن از زمین و نشستن درد زیادی رو تحمل میکنم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا خوب بشه و اصلا خوب میشه یا نه ؟

  • سلام
   سعی کنید فشار روی دنبالچه وارد نشود؛
   قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف کرده
   از داروخانه رینگ تهیه کرده و موقع نشستن ان را زیر باسن قرار دهید

   • با سلام خسته نباشی پسرم 15ساله ش چهارسال پیش روی دوچرخه افتاده رومیله های دوچرخه مدت کوتاهی میگفت درد داره دیگه خبری نبودتا1399/3/31دکترمراجعه کردیم عکس دنبالچه گرفتن دومهره اخردکترمیگفت90درصد کج شده ولی درمان خاصی نداره فقط رعایت کنیدایا جایی نگرانی نیست باتشکر

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر