آیا واقعا تیروئید می‌تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد؟

 • 1397-02-30
 • ۲۸۳۳۶ بازدید
 • 41
تاثیر تیروئید بر گوش درد

آیا بین تیروئید و وزوز گوش ارتباطی هست؟ آیا تیروئید باعث گوش درد می‌شود؟ اگر مبتلا به بیماری‌های تیروئیدی هستید و یا با مشکلاتی از قبیل درد گوش، وزوز گوش و گرفتگی گوش روبه‌رو هستید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

بیماری‌های تیروئیدی می‌توانند بر طیف گسترده‌ای از عملکردهای بدن از جمله شنوایی تاثیر بگذارند. تعداد زیادی از مبتلایان به بیماری‌های مربوط به غده تیروئید از بیماری خود آگاه نیستند! چون بیشتر اوقات علائم بیماری‌های مرتبط با غده تیروئید، مانند: تغییرات وزن، سردرد، خستگی و افسردگی با سایر مشکلات پزشکی- بهداشتی اشتباه گرفته می‌شوند.

سلامت تیروئید چه تاثیری بر عملکرد سایر اعضا و ارگان‌های بدن دارد؟

غده تیروئید وظیفه تنظیم متابولیسم بدن را بر عهده دارد؛ بنابراین، هر گونه اختلال تیروئید می‌تواند بر عملکرد کلی بدن، مانند سطح انرژی و کارکرد قلب تاثیر بگذارد.

قبل از بررسی تاثیر بیماری‌های تیروئیدی بر شنوایی و عملکرد گوش، شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به غده تیروئید را به طور خلاصه مرور می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تیروئید چیست؟ معرفی کامل بیماری تیروئید و انواع آن

هیپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید)

وقتی غده تیروئید بیش از حد نرمال هورمون تیروکسین تولید می‌کند، ما دچار بیماری پرکاری تیروئید هستیم. علائم هیپرتیروئیدیسم عبارتند از: تحریک‌پذیری، عصبی بودن، ضعف عضلانی، کاهش وزن بدون  دلیل، اختلالات خواب، مشکلات بینایی و تحریک چشم.

هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید)

زمانی که تیروئید ما به اندازه کافی هورمون تیروکسین تولید نکند، به بیماری هیپوتیروئیدی مبتلا هستیم. این نوع مشکل تیروئیدی می‌تواند خستگی، افسردگی، فراموشی و افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

سرطان تیروئید

زمانی که سلول‌های غده تیروئید به سرعت تقسیم می‌شوند و رشد بی‌رویه‌ای دارند، تومورهای سرطانی در بافت غده تیروئید ما به وجود می‌آید. سرطان تیروئید نسبت به سایر سرطان‌ها کمتر رخ می‌دهد. خوشبختانه، این نوع سرطان به درمان‌هایی مثل جراحی یا پرتو درمانی به خوبی پاسخ می‌دهد و تا حد زیادی قابل درمان است.

گواتر

بزرگ شدن غیر طبیعی غده تیروئید در اصطلاح گواتر نامیده می‌شود. اگر سایز تيروئيد بسیار افزایش یابد و گواتر بزرگی ایجاد کند؛ در سیستم تنفس و بلع ما مشکل ایجاد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: گواتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان بیماری گواتر

گواتر و گوش درد

آیا مشکلات گوش با بیماری‌های تیروئیدی ارتباط دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم: بله، کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید با کاهش شنوایی در ارتباط هستند. تحقیقات در مورد تاثیر بیماری‌های تیروئیدی بر سلامت گوش ادامه دارد؛ اما نتایجی که تاکنون به دست آمده؛ نشان می‌دهد که ارتباط بین بیماری‌های تیروئیدی و بعضی دیگر از بیماری‌ها در کاهش شنوایی، وزوز گوش و عدم تعادل تاثیر می‌گذارد.

از جمله این ارتباطات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سندرم پندرد (Pendred) و کم‌کاری تیروئید

سندروم پندرد یک اختلال ژنتیکی است که باعث کاهش شنوایی در کودکان می‌شود. در اغلب موارد این سندروم منجر به پیشرفت گواتر می‌شود.

بیماری‌های تیروئیدی و بیماری قارچی

بیماری‌های قارچی یکی از علل شناخته شده هیپرتیروئیدیسم است.

تیروئیدیت هاشیموتو

هاشیموتو (Hashimoto) به عنوان یکی از شایع‌ترین علت‌های کم‌کاری تیروئید شناخته می‌شود.

از سوی دیگر، پرتو درمانی برای درمان سرطان تیروئید ممکن است منجر به از دست دادن شنوایی شود. مطالعات نشان داده‌اند که بیماران تحت پرتودرمانی برای سرطان در سر و گردن، مانند سرطان تیروئید احتمال دارد بیشتر از سایر افراد مشکلات مربوط به شنوایی را تجربه کنند.

تاثیر پرتو درمانی بر شنوایی

اطمینان از کارکرد صحیح هورمون تیروئید در بدن، به سلامت عمومی شما از جمله شنوایی کمک خواهد کرد.

هیپوتیروئیدی؛ اصلی‌ترین اختلال تیروئیدی موثر بر شنوایی

اختلالات زیادی وجود دارند که می‌توانند به طور موقت و یا به طور دائمی به از دست دادن شنوایی گوش منجر شوند.

ارتباط بین بسیاری از بیماری‌ها و از دست دادن شنوایی اخیرا بیشتر از همیشه مورد تحقیق قرار گرفته و خیلی روشن و واضح‌تر از همیشه ریشه‌یابی شده است.

هیپوتیروئیدی تنها یک نمونه از بیماری‌هایی است که بر سیستم شنوایی ما اثرگذار هستند. کم‌کاری تیروئید از شایع‌ترین بیماری‌های تیروئیدی است.

بیشتر بخوانید: کم‌کاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان کم‌کاری تیروئید

نشانه‌های هیپوتیروئیدیسم چیست؟

آشنایی با علائم و نشانه‌های هیپوتیروئیدی یا همان کم‌کاری تیروئید به ما کمک می‌کند تا در صورت کاهش شنوایی یا مواجهه با مشکلات رایج گوش از جمله وزوز گوش و گرفتگی گوش بتوانیم در تشخیص علت درد بهتر عمل کنیم.

شروع هیپوتیروئیدی ممکن است با بسیاری از علائم معمول باشد که چند مورد از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • خستگی
 • اضطراب
 • عدم تحمل سرما
 • خشکی پوست و ریزش مو
 • کاهش فعالیت فکری، حافظه ضعیف و تمرکز دشوار
 • کاهش اشتها با افزایش وزن
 • اختلالات شنوایی
تیروئید و گوش درد و خستگی

دلیل تاثیر کم‌کاری تیروئید بر شنوایی

محققان در مطالعات انجام شده روی افراد مبتلا به کم کاری تیروئید و در ارتباط با مشکلات تیروئیدی متوجه شدند که هیپوتیروئیدیسم در نقاط مختلف بدن باعث ایجاد اختلال‌های بسیاری از جمله آسیب شنوایی، حساسیت و دیگر عارضه‌های مختلف می‌شود.

هورمون‌های غده تیروئید، متابولیسم بدن را تنظیم و انرژی بدن را تامین می‌کنند. تقریبا می‌توان گفت که این هورمون‌ها بر هر عضو بدن تاثیر می‌گذارند.

بدون داشتن هورمون تیروئیدی کافی، بسیاری از عملکردهای بدن واکنش نشان می‌دهند و باعث کاهش فعالیت هر قسمت از بدن از جمله: قلب و مغز، عضلات و پوست و در نهایت گوش می‌شوند.

در صورتی که بعد از خواندن این مقاله در رابطه با بیماری‌های مربوط به غده تیروئید و یا تاثیر آنها بر بدن از جمله مشکلات و عوارض مربوط به گوش سوال داشتید در بخش نظرهای همین مطلب از ما بپرسید. کارشناسان و پزشکان مجله سلامت و درمان دکتردکتر با دقت پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

بیشتر بخوانید: سرطان تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید

در پایان چند نمونه از سوال‌های پرتکرار مربوط به تیروئید و شنوایی را در اینجا مطرح می‌کنیم.

آیا گره‌های تیروئیدی هم می‌توانند باعث درد گوش شوند؟

بیشتر گره‌های تیروئید نشانه‌ای را ایجاد نمی‌کنند. به ندرت بیماران مبتلا به گره‌های تیروئید ممکن است از درد در گردن، فک و یا گوش شکایت داشته باشند. اگر یک گره اندازه‌ بزرگی داشته باشد؛ معمولا مری را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یا ممکن است اختلال تنفس، بلعیدن و یا تحریک گلو را به همراه داشته باشد.

آیا پرکاری تیروئید باعث ایجاد وزوز گوش می‌شود؟

علائم پرکاری تیروئید شامل عصبانیت، تحریک‌پذیری، کاهش وزن، اختلال حواس، تپش قلب و وزوز گوش است. وزوز گوش ناشی از پرکاری تیروئید معمولا با تپش ضربان قلب همراه است. اما در نظر داشته باشید که هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید) بسیار شایع‌تر است و ممکن است در افراد مبتلا علائم کمتری را از خود بروز دهد به همین خاطر مبتلایان خیلی دیر متوجه آن می‌شوند.

چه بیماری‌های خودایمنی باعث کاهش شنوایی می‌شود؟

خود ایمنی در بیماری منیر بر آنتی‌ژن گوش داخلی متمرکز است. تقریبا یک سوم موارد بیماری منیر (بیماری گوش داخلی) به نظر می‌رسد که از یک علت خود ایمنی است؛ اگرچه مکانیزم‌های ایمونولوژیک در آن مشخص نیست.

آیا کم‌کاری تیروئید باعث بیماری منیر می‌شود؟

علائم سرگیجه در 67٪ بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید دیده می‌شود. شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید در سراسر جهان به غیر از کمبود ید، بیماری‌های خود ایمنی است. هیپوتیروئیدی باعث بسیاری از نشانه‌ها و علائم مانند خستگی، بی حالی، افزایش وزن و عدم تحمل سرما می‌شود. کم‌کاری تیروئید همچنین می‌تواند باعث کاهش شنوایی، سرگیجه، وزوز گوش هم شود.

راهنمای انواع بیماری‌های غده تیروئید

سوال‌های خود در مورد تاثیر بیماری‌های تیروئیدی بر شنوایی را می توانید در بخش نظرهای همین مطلب از ما بپرسید. پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

thyroid

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آیا واقعا تیروئید می‌تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

41 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من پرکاری تیروئید دارم و خودم سبکیه دائمی سر دارم که علتش اصلا مشخص نشد و دائما سرم سبکه
  یک هفته پیش ۱۰ میلی کوری ید دریافت کردم.حالا اینجا خوندم که کم کاری خودش باعث سرگیجه میشه.اگه بخاطر دریافت ید من سبکیه سرم بدتر بشه من چیکار کنم؟
  تورو خدا راهنماییم کنید.من همینجوری به سختی دارم زندگی میکنم با این سبکیه سر
  بعد از یک هفته که از دریافت ید گذشته یعنی دقیقا امروز من سبکیه سرم بدتر شده.ممکنه ربطی به ید درمانی داشته باشه
  بهم بگین شدید شدن سبکیه سرم بخاطر ید درمانیه؟
  اگه من کم کار شم ممکنه سرگیجم بدتر شه؟

  • سلام
   ید رو برای چی دریافت کردین؟
   برای سبکی سر دارویی نخوردین؟ازمایش کم خونی و mri انجام دادین؟

 2. سلام رفتم دکتر گفت تیروید کم کاره چند وقته سرگیجه دارم فکر میکنم الان که بیفتم الان نمیدونم از اعصابه یا تیروید

 3. سلام من دچار ندول تیروئید هستم .وعلایم گرفتگی گلو .کمی گوش درد.گرفتگی صدا هستم وبه پزشک مراجعه کرده ام قرض تیروکسین با دوز ۵۰مصرف میکنم دکتر طی سونوگرافی گفتند اندازه ندول بزرگ شده .با مصرف قرض قرص ها اندازه ندول کوچک می شود؟؟؟

  • سلام
   بله
   باید FNA نیز انجام شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 4. ایا ضعفی گوش ب تیروئید مربوط میشود؟

  • سلام كم كاري ايروييد ميتونه اختلال شنوايي هم بده

  • سلام
   بله بیماریهای تیروئید می‌توانند سبب کاهش شنوایی شوند

 5. من یا صدای تپش قلب توگوشم دارم یا اینکه احساس لقمه گیر کردن درگلو دارم یا اینکه زبان درد مخصوصا داره زبان دارم آیا اینا ربط ی ب ترویید کم کارم دارن

  • سلام نه اينا نشوندهنده اضطرابتونه
   ربطي به تيروييد نداره

 6. سلام من الان نزدیک ۱۰ روزه صدای زنگ توی گوشم میاد ،کمی هم درد داره متخصص گوش و ه و بینی رفتم بهم کورتون ۵۰ داده و تشخیص کری عصبی داره با توجهه ب اینکه تیروئید و قند هم دارم ممکنه ربط به تیروئیدم داشته باشه و در ضمن میخواستم بدونم با مصرف دارو خوب میشم و صدای زنگ خوب میشه سپاس گذارم

 7. سلام من مدتی سینه سمت چپم درد میکنه سونوگرافی دادم گفت مشکلی نداره شاید از تیروید باش میشه مشکل از تیروئدم باشه اخه من موقه بارداری کم کاری داشتم

 8. سلام.من ۳ روزه تیرویید بدخیم داشتم و جراحی کردم و برداشته شده تیروییدم ولی الان دچار سرگیجه های خفیف گاه به گاه میشم آیا به خاطر عمل جراحیه؟

 9. سلام‌من دوماهه توی گوشم صدا میاد خیلی بده جوری که ۲۴ ساعته صداشو میشنوم دکتر گوش رفتم گفتن گوشم مشکلی نداره و بهم دارودادن فرقی نکرده.پیش دکتر مغز و اعصاب هم رفتم بهم داروهای ارام بخش دادن ولی هنوز فرقی نکرده .من مشکل کم کاری تیروئید هم دارم ولی دارویی براش مصرف نمیکنم یعنی ممکنه به خاطر کم کاری تیروئیدم‌باشه؟

  • سلام
   کم کاری تیرویید باید درمان شود
   همچنین اگر بهبود نیافتید ام آر آی انجام شود

 10. سلام قبل بارداری ازمایش تیروئید دادم نرمال بود الان باردارم هفته 22
  لازمه ازمایش تیروئید انجام بدم

 11. سلام چند وقت هست در گوش راستم صدای موج دریا می شنوم همراه با کمی درد ،آیا می تواند مشکل تیرویید داشته باشم ؟؟؟

 12. سلام.۳۷ سالمه.تیروییدیت هاشیموتو دارم.احساس پری گوش و کم شنوایی دارم.بعضی وقت ها سرگیجه دارم همراه تهوع.لطفا راهنمایی کنید

 13. سلام وقت بخیر۳۵سالمه یک ساله که گوشام مدام وزوز میکنن و خیلی اذیت میشم الان به حدی رسیده که دیگه نمیتونم تحمل کنم کلی دکتر گوش رفتم و به نتیجه نرسیدم شنوایی سنجی رفتم گفت شنواییم کم شده و سمعک هم برای وزوز جواب نداد الان توی اینترنت دیدم که ممکنه از تیروئید باشه چطور بدون آزمایش بفهمم که ممکنه از تیروئید باشه یا نه؟

 14. سلام
  4 سال که دوتا گوشم صدای سوت میده نوار و ازمایش و امار ای دادم خوب بودهدارو هم مصرف میکنم ولی خوب نمیشه ممنون میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم ایا درمان دارد؟وزن من 43 کیلو سن من22 سال هستم ازمایش من تیروئد نشون نداده

 15. با سلام ، تيروييد من كم كار حدود ٤ سال قرص لووتيروكسين مصرف ميكنم و الان ٢٥ سال دارم ايا با وجود مصرف قرص هم اختلال در شنوايي ممكنه ايجاد شه يا در صورت كنترل اتفاقي نميفته؟

 16. سلام،خسته نباشید
  من حدود هفت ماه پیش به دلیل سرطان تیروئید،تیروئیدکتومی توتال شدم،نوع غدم‌ پاپیلاری بود،حدود ۱۰ تا از غددلنفاویمم طی عمل خارج شد که با توجه به جواب پاتولوژیم یکیش درگیر تومور شده بوده،تقریبا ۴۰ روز بعد عملمم ید درمانی شدم،یک ماه بعد ید درمانی گوشم خیلی صدا میداد و چن وقتی خیلی دردش شدید شده و حتی به فکمم میزنه به نظرتون سابقه ی بیماریم میتونه با درد گوشم ارتباطی داشته باشه؟

 17. سلام ببخشید من یه سالی هست که وز وز گوش دارم ممکنه که این صدا مال تیرويئدم باشه؟؟؟من جز تیروئید بیماری دیگه ای ندارم.

 18. سلام
  من از سمعک استفاده می کنم گوش سمت راست تقریبا دو هفته س که صدای کلیک کردن (نبض) داره حدود 6 ماه پیش هم شستشو گوش انجام دادم.ممکنه بازم جرم گرفته باشه یا یه مشل دیگه س؟
  هیچ وقت اینجوری نبودم این بار دومه که اتفاق میوفته که پارسال بود.

  • سلام
   لازم است حتما ویزیت شوید
   بله ممکن است جرم گوش باشد

 19. سلام من چند ماهه که وز وز گوش دارم دکتر رفتم و چیزی نگفته تیرویید کم کار دارم ایا اگر مشکل تیروییدم بر طرف بشه صدای وزوز گوشم خوب میشه؟و اگر وزنم رو کاهش بدم تیروییدم خوب میشه؟

  • سلام
   درمان تیرویید کم کار با دارو است و کاهش وزن از دوز داروی مصرفی میکاهد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر