با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید

معرفی کامل ندول تیروئید

ندول تیروئید چیست؟ علت گره تیروئید چیست و چه علایمی دارد؟ آیا ندول تیروئید کشنده است؟ به این سوالات و سوال‌های دیگر درباره‌ی گره تیروئید در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

ندول تیروئید چیست؟

ندول یا گره تیروئید (Thyroid nodules) توده‌ای جامد یا پر از مایع است که در غده‌ی تیروئید تشکیل می‌شود. غده‌ی مسئول تنظیم متابولیسم بدن درست بالای قفسه‌ی سینه و در پایه‌ی گردن قرار گرفته است. 

بیش‌تر گره‌های تیروئید جدی نیستند و علامت خاصی ندارند. تنها درصد کمی از این گره‌ها سرطانی هستند.

معرفی کامل ندول تیروئید

فرد تا قبل از معاینه‌ی بالینی توسط پزشک متوجه‌ی وجود آن نخواهد شد. گاهی به خاطر وجود بیماری دیگر از بیمار اسکن گرفته می‌شود و پزشک می‌تواند با توجه به نتیجه‌ی اسکن‌ها به وجود گره‌ها پی ببرد. برخی از انواع ندول‌های تیروئید بزرگ شده و به این دلیل در گردن قابل تشخیص هستند، این گره‌های بزرگ گاهی فرایند بلع و تنفس را با مشکل مواجه می‌کنند. 

بر اساس نوع گره پزشک روش‌های درمانی مختلف را به کار خواهد گرفت.

علائم گره تیروئید

بیش‌تر این گره‌ها نشانه و علامت خاصی ندارند، ولی برخی از آن‌ها بزرگ و قابل لمس هستند، این نوع از گره‌ها احساس می‌شوند:

 • به شکل تورم قسمت پایه‌ای گردن مشاهده می‌شوند.
 • به حلق و مری فشار آورده و باعث تنگی نفس و بلع دشوار مواد غذایی می‌شوند. 
علایم گره تیروئید

در برخی از موارد ندول‌ها تیروکسین اضافی تولید می‌کنند، این ماده هورمونی است که غده‌ی تیروئید ترشح می‌کند و باعث پدیدار شدن علائم پرکاری تیروئید می‌شود، این علایم عبارتند از:

 • کاهش وزن ناگهانی 
 • تعریق زیاد 
 • رعشه 
 • عصبانیت
 • ضربان قلب تند و نامنظم 

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

تنها تعداد کمی از ندول‌ها سرطانی هستند. ولی برای تشخیص سرطانی بودن یا نبودن گره‌ها نمی‌توان به علایم بالینی بسنده کرد. بسیاری از این گره‌های سرطانی کوچک هستند و با سرعت کمی رشد می‌کنند. ولی در سرطان‌های تهاجمی تیروئید در موارد نادر گره‌ها می‌توانند بزرگ، ثابت، سخت و با سرعت رشد زیاد باشند.

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

عواملی که در ایجاد گره تیروئید نقش دارند

چندین عامل باعث رشد گره‌ در غده تیروئید می‌شود که عبارتند از:

رشد بیش از حد بافت سالم غده‌ی تیروئید:

رشد غیر طبیعی بافت سالم غده را آدنومای تیروئید (thyroid adenoma) می‌گویند. علت بروز این مشکل مشخص نیست، ولی سرطانی نیست و تا زمانی که علایم آزار دهنده و افزایش اندازه نداشته باشد مشکلی جدی به شمار نخواهد رفت. برخی از آدنوماهای تیروئید منجر به پرکاری تیروئید خواهند شد.

کیست تیروئید:

کیست‌های تیروئید حفره های پر از مایعی درون تیروئید هستند که معمولا در اثر از بین رفتن آدنوماهای تیروئید به وجود می‌آیند.

معمولا ترکیبات جامد به همراه مایعات محتویات کیست‌ها را تشکیل می‌دهند. کیست‌ها سرطانی نیستند، ولی گاهی دارای ترکیبات جامد سرطانی درون خود هستند.

التهاب مزمن تیروئید:

بیماری هاشیموتو یک عارضه‌ی تیروئیدی است که باعث التهاب این غده شده و گره‌های بزرگ ایجاد می‌کند. این بیماری معمولا به همراه کم‌کاری تیروئید بروز پیدا می‌کند.

گواتر چند گره‌ای سمی:

گواتر هر گونه بزرگ شدن غیر طبیعی غده‌ی تیروئید است که در نتیجه‌ی کمبود ید و یا نقض غده‌ی تیروئید به وجود می‌آید. این گونه از گواترها از چندین گره تشکیل شده و علت تشکیل آن‌ها مشخص نیست

سرطان تیروئید

احتمال سرطانی بودن یک گره خیلی کم است. با این همه گره‌ی بزرگی که باعث درد و ناراحتی می‌شود، باعث ایجاد نگرانی است و باید توسط پزشک بررسی شود

سابقه‌ی خانوادگی سرطان تیروئید و یا سایر سرطان‌های غدد درون‌ریز و یا داشتن سابقه‌ی درمان‌های رادیوتراپی شانس ابتلای فرد به سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد.

سرطان تیروئید

کمبود ید: 

کمبود ید در رژیم غذایی گاهی باعث می‌شود که این ندول‌ها در تیروئید ایجاد شوند. با این همه علت کمبود ید در آمریکا مشخص نیست چرا که ید به صورت استاندارد به نمک غذایی و دیگر فرآورده‌های غذایی اضافه می‌شود.

عوارض جانبی و مشکلات ندول تیروئید

 • مشکلات تنفسی و بلع دشوار: گره‌های بزرگ و گواتر چند گره‌ای سمی باعث این مشکل می‌شوند.
 • پرکاری تیروئید: اگر گره‌ها یا گواتر اقدام به تولید هورمون تیروئید اضافی کنند این مشکل به وجود خواهد آمد. پر کاری تیروئید باعث کاهش وزن، ضعف عضلانی، عدم تحمل گرما، اضطراب و بی‌قراری خواهد شد.
 • عوارض جانبی و احتمالی پر کاری تیروئید: در مواقع نادر شخص در هنگام ابتلا به پرکاری تیروئید دچار ضربان قلب نامنظم، استخوان ضعیف و بحران تیروئید سمی خواهد شد. این مشکلات زندگی فرد را با خطر جدی مواجه کرده و در صورت بروز آن‌ها باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کرد.
 • مشکلات ناشی از جراحی گره‌ی تیروئید: اگر پزشک درمان جراحی را پیشنهاد کند، و گره را بردارد، فرد تا پایان عمر خود مجبور به مصرف مکمل‌های دارویی است.
عوارض جانبی و مشکلات ندول تیروئید

تشخیص ندول تیروئید

زمانی که توده یا گره در گردن تشخیص داده شود، پزشک در ابتدا احتمال سرطانی بودن آن را بررسی خواهد کرد. اما از طرفی دیگر پزشک کارایی غده‌ی تیروئید را با انجام آزمایش‌هایی خاص بررسی خواهد کرد:

معاینه‌ی بالینی

زمانی که پزشک مشغول معاینه‌ی غده است از بیمار می‌خواهد تا آب دهان خود را قورت دهد، چرا که در حین فرآیند بلع گره‌ی تیروئید به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند.

پزشک احتمال وجود بیماری پرکاری تیروئید را بررسی کرده و به دنبال نشانه‌های آن همچون رعشه، واکنش‌های سریع و زیاد و ضربان قلب نامنظم و سریع فرد را معاینه می‌کند.

همچنین احتمال وجود بیماری کم کاری تیروئید هم بررسی می‌شود، ورم صورت، پوست خشک و ضربان قلب آهسته از جمله نشانه‌های بالینی این بیماری هستند.

تشخیص ندول تیروئید

آزمایش‌های عملکرد غده‌ی تیروئید

برای تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید سطح هورمون TSH و سایر هورمون‌هایی که غده‌ی تیروئید تولید می‌کند اندازه گیری می‌شود.

سونوگرافی

در این روش تشخیصی با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا می‌توان به تصویر درست و دقیقی در مورد شکل، اندازه و ساختار ندول تیروئید رسید. همچنین از این روش برای تشخیص کیست از گره‌ها هم استفاده می‌شود. سونوگرافی به عنوان راهنمایی دقیق در نمونه برداری آسپیراسیون به کمک سوزن هم استفاده می‌شود.

نمونه‌برداری آسپیراسیون به کمک سوزن

برای بررسی احتمال سرطانی بودن گره‌ها باید نمونه برداری انجام شود. در این روش پزشک سوزن باریکی را به درون گردن فرو کرده و اندکی از سلول‌های بافت گره را برداشت می‌کند.

  این روش تشخیصی معمولا در مطب پزشک انجام شده و خطرات خیلی کمی دارد.  پزشک با کمک سونوگرافی جای ورود سوزن را مشخص می‌کند. بعد از برداشت، نمونه برای بررسی دقیق به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

اسکن تیروئید

برای ارزیابی بهتر گره‌ها پزشک اسکن کامل تیروئید را تجویز می‌کند. برای انجام این روش تشخیصی به بازوی فرد داروی ید رادیو اکتیو تزریق می‌شود. بعد از آن به کمک دستگاهی مخصوص تصویر دقیقی از غده برداشته خواهد شد.

 گره‌هایی که هورمون تیروئیدی زیادی تولید می‌کنند و به آن‌ها گره‌های داغ (hot nodules) گفته می‌شود، در اسکن دیده می‌شوند، چرا که ایزوتوپ بیش‌تری نسبت به بافت سالم تیروئید جذب می‌کنند. گره‌های داغ در بیش‌تر موارد غیر سرطانی هستند.

تشخیص ندول تیروئید

در برخی موارد گره‌هایی که ایزوتوپ کم‌تری جذب کرده‌اند و به آن‌ها گره‌های سرد (cold nodules) گفته می‌شود سرطانی هستند. با این همه اسکن تیروئید نمی‌تواند گره‌های سرد سرطانی را از غیر سرطانی‌ها تشخیص دهد.

درمان ندول‌ تیروئید

درمان گره تیروئید به نوع آن بستگی دارد:

درمان گره‌ی تیروئید خوش خیم:

روش‌های درمانی این نوع از گره‌های غیر سرطانی عبارتند از:

 • تحت مراقبت پزشک بودن:

اگر نتایج نمونه برداری نشان دهد که ندول سرطانی نیست، بیمار باید تحت مراقبت دقیق پزشک بوده و هر چند ماه یکبار برای ویزیت به مطب پزشک معالج خود مراجعه کند. در این ویزیت‌ها پزشک آزمایش خون فرد را بررسی کرده و اقدام به معاینه‌ی فیزیکی و بالینی فرد خواهد کرد.

از فرد سونوگرافی گرفته شده و اگر گره بزرگ‌تر شده باشد دوباره نمونه برداری انجام خواهد شد. اگر اندازه‌ی گره تغییر نکرده باشد و گره خوش خیم باشد نیازی به درمان وجود ندارد.

درمان ندول‌ تیروئید
 • درمان هورمونی با هورمون تیروئید:

اگر آزمایش خون نشان دهد که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تولید نمی‌کند، باید هورمون تراپی انجام شود.

 • جراحی

در صورتی که گره‌های تیروئید بزرگ شده و تنفس و بلع را با مشکل مواجه کنند، باید به کمک جراحی از بدن خارج شوند. همچنین افراد مبتلا به گواتر سمی که توده باعث اعمال فشار روی راه هوایی، مری یا رگ‌های خونی شده، هم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند.

گره‌های مشکوک به سرطانی بودن هم توسط جراحی خارج شده و بعد در آزمایشگاه بررسی می‌شوند.

درمان ندول‌ تیروئید

درمان ندول تیروئید عامل پرکاری تیروئید

اگر ندول تیروئید منجر به تولید هورمون‌های تیروئید شده و سطح تولید این هورمون را از میزان طبیعی خارج کند، پزشک به درمان پرکاری تیروئید خواهد پرداخت، این روش‌های درمانی شامل:

 • ید رادیو اکتیو: 

 پزشک از این ماده برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می‌کند. ید رادیو اکتیو به صورت کپسول خوراکی و یا محلول مایع به بدن وارد شده و توسط غده تیروئید جذب می‌شود. بعد از دو تا سه ماه گره کوچک‌تر شده و علایم پرکاری تیروئید خفیف‌تر خواهد شد.

 • داروهای ضد تیروئید:

داروهایی مانند متی مازول (methimazole) برای کاهش و تخفیف علایم پرکاری تیروئید استفاده می‌شود. درمان با این دارو در دراز مدت ادامه داشته و می‌تواند اثرات و عوارض جانبی زیادی روی کبد داشته باشد. بنابراین در مورد مزایا و معایب این روش درمانی باید با پزشک مشورت کرد.

 • جراحی

اگر درمان با ید رادیو اکتیو یا داروهای ضد تیروئید انجام نشود، برای برداشتن گره‌ی تیروئید پرکار جراحی انجام می‌شود. در مورد عوارض و خطرات احتمالی جراحی با پزشک خود مشورت کنید

درمان ندول تیروئید عامل پرکاری تیروئید

درمان گره‌ تیروئید سرطانی

درمان گره‌های سرطانی معمولا با جراحی همراه است

 • زیر نظر گرفتن بیمار به صورت دقیق

سرطان‌های خیلی کوچک، خطر رشد کمی دارند. پزشک قبل از اقدام به درمان گره‌های سرطانی به طور دقیق آن‌ها را زیر نظر خواهد گرفت. این تصمیم با نظر پزشک متخصص تیروئید گرفته خواهد شد.

برای زیر نظر داشتن بیمار به صورت مرتب آزمایش خون و سونوگرافی انجام خواهد شد.

درمان گره‌ تیروئید سرطانی
 • جراحی

این روش معمول‌ترین روش برای درمان گره‌های سرطانی است. در گذشته قسمت اعظم بافت تیروئید در روش سِپَردیس‌بَرداری یا تیروئید برداری (near-total thyroidectomy) برداشته می‌شد. امروزه اما برداشت نیمی از بافت تیروئید برای برداشتن گره‌های سرطانی کافی است. برحسب گسترش بیماری از یکی از این دو روش جراحی استفاده خواهد شد.

اگر درباره‌ ندول تیروئید و انواع آن سوالی در ذهن شما باقی مانده، در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

 
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

272 دیدگاه در “با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید

 • سلام خسته نباشید من دوماه پیش سونو کردم یک ندول ایزواکد با نواحی کیستیک درونی با ابعاد ۱۶/۷ در ۱۴/۴ میلی متر در سمت راست گردنم دارم که درد هم میکرد مراجعه به جراح عمومی داشتم برام انتی بیوتیک دادن و درد برطرف شد و ندول نیز کوچک شد اما دوباره دردناک شده و سرم رو بالا میگیرم دردناک میشه
  خییلی میترسم یک بچه ی سه ماهه دارم ممکنه بیماری بدی باشه تو رو خدا جوابمو بدین کتف و پشت سرم هم درد میکنه
  خیلی میترسم تورو خدا جوابمو بدین زوحیه امو از دست دادم ااین هفته امکان دکتر رفتن ندارم

  پاسخ
  • سلام عزیزم
   این همه استرس چرا؟؟
   نگران نباش عزیزم
   پیگیری زیر نظر فوق تخصص غدد انجام بده درمان میشه

   پاسخ
   • خانم دکتر خیلی وقت شما رو گرفتم ممنون از محبتتون فقط احساس میکنم‌ بزرگتر هم شده چون درد هم داره به خاطر عفونت هست که بزرگتر هم شده ؟ ببخشید چون تا شنبه من شهرستان هستم و باید برم تهران که برم دکتر نگرانم
    خانم دکتر جان بزرگتر شدن به خاطر عفونته ؟
    اشتباهی کردم تو نت خیلی گشتم همش الان فکر میکنم بیماری بدی دارم

   • سلام عزیزم نگران نباش واقعا تا سه شنبه هیچ اتفاقی نمیفته
    جای نگرانی نداره شرح حالت
    تا روز ویزیت اصلا بهش فکر نکن
    اگر اورژانسی بود میگفتم اورژانسی مراجعه کن

   • خانم دکتر جان علت دردش چی میتونه باشه خدا خیرتون بده ممنون که جواب میدین
    قبلا گفتین به بقیه درد کتف و گوش نمیتونه از نودل باشه درسته ؟

   • دردش بخاطر التهاب یا عفونت میتونه باشه
    اگر ملتهب شده باشه میتونه درد گوش بده البته کتف یکم نامحتمل تر

   • خانم دکتر جان درد کتف و گردن از نودل هست ؟ ایزواکو خطرناکه ؟ اینکه درد میکنه چرا ؟ میشه بیشتر توضیح بدید

   • صرفا ایزواکو بودن خطرناک نیست
    درد به گوش میتونه بزنه ولی به کتف بعیده مگر اینکه عفونت کرده باشه

 • سلام و درود با تشکر از مطالب مفیدتان ، دیروز دکتر پس از تست آلتروسونیک به من گفت که ندول دارم ، و قبل از دیدن متخصص غدد نیاز به اشعه داری ، من متوجه نشدم منظور از اشعه چیه ،! البته در گلو درد دارم و صدام گرفته ، خشکی پوست داشتم که رفع شد ، اکنون عصبانیت و ریفلاکس دارم لطفاً راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام و تشکر
   اگر تو سونوگرافی ندول دیده شده احتمالا منظورش اسکن تیرویید بوده
   در هر صورت بنظر من بهتره اول به فوق تخصص غدد مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکترعزیز سونوتیروئید انجام دادم احساس گرفتگی درسمت راست گلو ومشکل دربلعیدن وتنفس ودرد دراسنخوان های پا دارم و احساس سرکا دربدن شرایط سونوگرافی به شرح زیر
  ضخامت ایسموس۴.۲۴
  اکوی هردو لوب هتروژن بوده ودارای ندول های کوچک و پراکنده وجوددارد
  تجمع حداقل ۴ندول سالیدهیپواکو مجاورهم حداکثربه ابعاد۶.۵*۳.۵mmو
  ۳.۵*۲.۵و۳.۲mmو۵*۱.۷mm درقسمت مدیال لوب راست جلب نظر میکندکه حاوی واسکولاریته محیطی می باشد امکان داره نیاز به عمل داشته باشم

  پاسخ
  • سلام
   نگران نباشین
   باید ازمایشتون هم بررسی شه و احتمالا اسکن بخاد
   به فوق” تخصص غدد مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام
  نمونه هایی که توی جواب پاتولوژی میزنه مشکوک به کانسر پاپیلاری، چجوری باید مطمئن شد واقعا پاپیلاری هست یا نه؟
  یک ندول دارم روی تیروئید جواب نمونه برداری گفت مشکوک به پاپیلاری
  نه مشکل تنفسی ایجاد کرده نه توی بلع آب و غذا مشکل ایجاد کرده و نه درد داره
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  پاسخ
  • سلام
   با fna ( نمونه برداری با سوزن) اگر انجام شده تکرار fna یا نمونه برداری باز انجام‌میشود

   پاسخ
 • سلام ایا با فشار دادن گلو ندول تیرویید تحریک میشه یا مثلا ترکیده میشه؟؟؟لطفتپا جواب بدین ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   مکانیسم فشار چیست؟
   با فشار معمولی خیر

   پاسخ
 • سلام من کم کاری تیرویید دارم، نتیجه سونو به شرح زیر:
  لوب راست۱۱.۲*۳۲*۹ با حجم ۱.۵
  لوب چپ ۱٠*۸.۲*۳۳ وحجم ۱.۴
  ضخامت ایسم ۲ میلی متر
  اکوی غیر هموژن، سایز کوچکتر از حد طبیعی، حاوی سودو ندول با سایر ۲ میلی متربه نفع نمای هاشیماتو
  لنف نودهاب راکتیو دو طرفه با ناف اکوژن در نواحی ساب مندیبولار رویت شد
  لطف میکنید خانم دکتر اینو برام بگد،ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   به نفع کم کاری تیرویید خودایمنی هست، مشکل نگران کننده ای نیست اما به پزشکتون نشون بدین

   پاسخ
 • سلام تییرویید من پر کار بود ولی با سونوگرافی متوجه وجود چند نودل شدیم که بعد یک نمونه برداری یکی از ندول ها رو مشکوک تشخیص دادن دکتر گفته عمل میکنیم و کل تییرویید و ندول ها رو در میاریم خواستم ببینم ممکنه بعد این عمل دوباره نودل مشکوک دوباره بوجود بیاد و چه مشکلی ایجاد میکنه؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر دیگه ایجاد نمیشه
   فقط باید برای همیشه قرص لووتیروکسین بخورین همین

   پاسخ
 • من خانمی هستم ۱۰ساله غده تیرویید دارم که سایزش ۱۲۱هست ولی تیروییدم نرماله پزشک غدد میگه عمل کنم ایا تیروییدم خارج میکنن یا نه

  پاسخ
 • سلام .
  من دوتا سوال داشتم .
  یکی اینکه بعد از سونوگرافی بهم گفتن تیروییدم چندتا کیست کوچیک داره به اندازه ی ۳ mm . ممکنه خطرناک باشه؟ ؟
  سوال دوم اینکه آبریزش بینی از طرف حلق هم مربوط به تیروئیده؟؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر کیست ساده خطرناک نیست
   خیر ارتباط نداره

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیدقبلا بهتون پیام دادم سمت راست گلوم گره تیروئید دارم به اندازه ۴در۲سانت نمونه برداری انجام دادم نوشته خوش خیمه دکتربرزویی گفتن چون بچه شیرده هستم فعلاعمل نکنم چقداحتمال داره بدخیم بشه به مرور زمان ضمنا برداشتن به روش rfبه نظرتون خوبه

  پاسخ
  • سلام اگه جواب نمونه برداري خوش خيم بوده ٩٩٪؜ خوش خيم هست
   در مورد اين روش بايد از جراح عمومي نظر بپرسيد

   پاسخ
 • سلام ، خسته نباشید دکتر چه چیزهایی ممنوع هست برای تیرویید پرکار و تیرویید کم کار و تیروییدی که گره یاندول داره ؟ آیا رژیم خاصی داره ؟ ما در خانواده از سه نوعش داریم ممنون میشم راهنمایی کنید ، منظورم اینه که رژیم خاصی دارن

  پاسخ
  • سلام از خوردن كلم خودداري كنيد
   همچنين از نظر مصرف يد هم در حد نرمال باشيد
   يعني مصرف يدتون زياد يا كم نشه در خد معقول بايد باشه
   بطوري كه يد ادرار ١٠ ميكروگرم باشه

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید من حدودا ۸.یا ۹ سوال یه غددی سمت چپ گلوم هست .۶ سال پیش رفتم دکتر اسکن هسته ای انجام دادم گفتن غدد لنفافی اصلا دست نزنم بهش نه درد دارم ن هیچی فقط یه مدت خودم حساس شده بودم خیلی بهش دست زده بودم انگار التهابش زیاد شد البته عمل بینی انجام دادم احساس میکنم اینطوری شد بعضی وقتا گوشم تیر میکشه و زمانی سرما بخورم گلو درد بگیرم یا عصبی شم این ی تیر میکشه و آیا گردن درد ربطی ب این دارد ؟؟
  اینم جواب سونوگرافیم خودم حساس شدم رفتم انجام دادم بهم گفتن مشکلی نیست ولی نگرانم میخواستم کمکم کنید جای نگرانی هست؟ الان چند روز کرونا گرفتم میترسم مشکل ساز بشه
  در بررسی سونوگرافی انجام شده از بافت نرم در دو طرف گردن تصویر چندlymphnodeبه شکلovalبا نمای reactiveو حاوی هیل مرکزی پر عروق به حداکثر ابعاد۶×۱۱م م(ناحیه ساب مندیبولار راست)و نیز ب حداکثر ابعاد ۷×۱۴م م(ناحیه ساب مندیبولار چپ)در فضاهای گردنی دو طرف رویت گردیدند.
  تصویری به نفع massپاتولوژیک به شکلsolidو یاcysticدر نواحی مذکور رویت نشد
  این جواب سونوگرافیم ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • سلام
   غدد لنفاوی غیرفعال قدیمی هست و کاری لازم ندارد
   یه ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh هم بدین جهت چکاپ

   پاسخ
 • سلام.من دو ندول solid هاپیراکو به دیامتر ۵میلیمتر و ۱۲میلیمتر در پل تحتانی لوپ چپ تیرویید دارم .آیا خطرناک است،؟نیاز به جراحی دارد،؟

  پاسخ
  • سلام
   باید با آزمایش های تیرویید چک بشه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من ۳۸ سالمه و از دیروز متوجه شدم که تقریبا در ناحیه تیروئید یه توده یا تورم خیلی کم احساس میکنم جوری که با قورت دادن چیزی متوجه این توده کوچک میشم وقتی فشار میدم واصلا علائم دیگه ای ندارم….خیلی تو اینترنت جستجو کردم و یسری مطالبی خوندم که واقعا نگران شدم خواستم بدونم احتمال سرطان تیروئید وجودداره یا میتونه به عفونت مربوط باشه؟ بعد به چه نوع تخصصی باید مراجعه کنم بهتره؟؟

  پاسخ
  • سلام
   نگران‌نباشین شاید گواتر
   سونوگرافی تیرویید و بافت قدام گردن
   و آزمایش tsh,t4,anti tpo و cbc,diff بدین

   پاسخ
 • سلام
  من ۳۷ سالمه و یه ندول ۴۲*۲۳ در لوب چپ دارم که با توجه به نمونه برداری انجام شده احتمال بدخیمی رد شده و ازمایش tsh هم نرمال هست. با توجه به سن و اندازه دکتر پیشنهاد برداشتن دادن. نظر شماچیه؟ آیا راه درمان غیر تهاجمی هم وجود داره؟(مثلا رادیو فرکوئنسی)؟

  پاسخ
  • سلام بهتره كه ندولتون خارج شه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من حدود دوسال هست که تپش قلب دارم و دوهفته هست که اسهال دارم و بدنم زود خسته میشه میخواستم بدونم آیا پرکاری تیروئید دارم ؟

  پاسخ
  • سلام
   علل زیادی مطرحه ،یکیش تیرویید هست
   چکاپ بدین

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید به من گفتند تیروئیدم آب آورده باید آب آن کشیده شودواگر دوباره آب آورد باید جراحی بشه ودرش بیارید میشه در مورد این موضوع منو راهنمایی کنید ممنون از لطف شما

  پاسخ
  • سلام
   احتمالا کیست هست منظورشون، نگرانی نداره فقط پیگیری دقیق کنین

   پاسخ
 • با سلام من خانم ۴۷ساله ام یه سالی میشه که فهمیدم مدول تیرویید دارم پزشکان گفت سلولی و تو پره ولز نوع بد خیم و گفتن باید جراحی کنم و کامل بردارم هفته قبل سونوگرافی انجام دادم اضافه شد و بزرگتر چیه مدول هیپراکو به قطر ۴/۵در پل تحتانی لوپ چپ دیده شد ابعاد لوپ است تیرویید ۱۴*۱۷*۴۱و لوپ چپ ان۱۳*۱۷*۳۸ واکاوی پارانشیم هر دو لوپ هتروژن و حاوی ندولهای عمدتا هیپراکو و قطر آن ۳/۶و۴/۵میلیمتر است لطفاً راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   طبق نظر پزشکتان جراحی کنید اگه لازم‌میدونن

   پاسخ
 • سلام من پرکاری تیرویید دارم سونوگرافی انجام دادم گفتن ندول هیپواکوییک وکیست دارم چیز خطرناکی که نیست؟

  پاسخ
  • سلام بايد tsh تون چك شه و در صورت لزوم نمونه برداري كنيد

   پاسخ
 • سلام من هیچ پلوری معده دارم شکمم تخت پشتم هم درد داره تاثیر معده است هر قسمت بدن مه که دست میزنم افگار میشه چراا

  پاسخ
  • سلام بايد اندوسكوپي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام
  لطفا در خصوص رژیم غذایی برای افراد مبتلا به ندول راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   رژیم خاصی ندارد

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من مامانم گواتر داره خیلی نگرانیم میترسیم بزرگ شده
  کجا میتونم از ازمایش هاش بهتون عکس بدم راهنماییمون کنید

  پاسخ
  • سلام
   تایپ کنین جواب رو

   پاسخ
 • گره کوچک هایپو کوئیک در تیرویید به چه معناست ؟گره ۴ میلی متر است

  پاسخ
  • سلام بايد نمونه برداري انجام بديد
   ممكنه كيست باشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشی من تیروید بدخیم داشتم ولی ندول کوچیک بود عمل کردم یک ساله بنظرتون دوباره رشد میکنه ممنون

  پاسخ
  • سلام احتمالش كمهبايد مرتب تحت بررسي باشيد

   پاسخ
 • نمونه برداری کردم گفته کمبودید دارم باز باید انجام بدم سرطان که نیست

  پاسخ
  • سلام نه لزومي نداره بايد به متخصص غدد مراجعه كنيد تا درمان را شروع كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من گره تیروییدهتروژن که ۴سانته دارم نمونه برداری کردم گفتن کمبودیددارم به نظر شما با دارو رفع میشه یا احتیاج به عمل دارم

  پاسخ
  • سلام بايد نمونه برداري انحام بديد و تست tsh بديد

   پاسخ
 • سلام امروز جواب اسکن رو گرفتم و گفتن که ندول سرد دارم، خواستم بدونم جراحی لازمه؟؟؟ ید رادیو اکتیو چقد موثر هست؟ و عایا عوارض مثه ریزش مو یا تعریق زیاد و یا ضربان قلب نامنظم، بعد از جراحی یا رادیو اکتیو برمیکردد؟؟؟ بعد از جراحی، داروهایی که باید تا آخر عمر مصرف بشه، چه لوارضی برای بدن بوحود میاره؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام اول بابد نمونه برداري انجام بديد و بر اساس حواب نمونه اقدام درماني مناسب را انحام بديد

   پاسخ
 • سلام دختر ۶ ساله دارم تیرویید کم کار دارد جواب سونوگرافی لوب چپ ۲cc لوب راست۳cc تصویر یک ندول ایزوکار مختصر هایپو اکو به قطر ۷.۵م م در قسمت تحتانی لوب راست تیرویید مشهوده تصویر یک ندول ایزوکار مختصر هایپو اکو به قطر ۵ م مدر سمت چپ مشهوده

  پاسخ
  • سلام بايد به متخصص جراح عمومي مراجعه كنيد و نمونه برداري از ندولتون انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۳۵ سالمه گره تیروئید بد خیم دارم دکتر گفت ۲ ماه صبر کنم
  بعد ببینیم نیاز به عمل داره یا نه
  حالا دلم شور میزنه نکنه دیر بشه به نظرتون چی کار کنم؟

  پاسخ
  • سلام نه دو ماه اصلا دير نميشه نگران نباشيد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیدخانمی ۲۸ساله هستم ۴ماهه زایمان کردم شهریورماه سونو انجام دادم و متوجه نودل هتروژن تیروئیدشدم درلوب راست که ۴سانت بود بهم گفت نمای بدی ندارهtsh.،۷۱بودآقای دکتردهقان گفته نورطبیعی است و جای نگرانی نیست یعنی چی خیلی نگرانم به خاطر بچه ام

  پاسخ
  • سلام نه خطرناك كه نيست اما بهتره كه نمونه برداري انجام بديد ، باز هم با يك جراح مشورت كنيد
   لطفا > برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
کبودی نتیجه ضربه به بدن و آسیب به پوست است. این ضربه...
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
در تکنیک ختنه با حلقه یا Plastibell یک حلقه پلاستیکی با اندازه...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...