ارگاسم خشک چیست و چه مشکلاتی به همراه دارد؟

تا به حال تجربه رسیدن به ارگاسم بدون انزال و ترشح مایعات از ناحیه تناسلی روبه‌رو بوده‌اید؟ اگر پاسخ مثبت است، یعنی با ارگاسم خشک مواجه شده بودید. چنین چیزی زمانی ایجاد می‌شود که در طول رابطه جنسی به شیوه‌های مختلف یا خودارضایی، ارگاسم رخ می‌دهد اما انزالی در پی این تجربه به وجود نمی‌آید. در این صورت، به رغم اینکه فرد به لذت جنسی زیاد می‌رسد، نمی‌تواند خروج ترشحات جنسی از آلت خود را ببیند و احساس کند. این مشکل هم به طور موقتی رخ می‌دهد و هم گاهی دائمی می‌شود.

چنین چیزی مشکلی جدی نیست اما اگر خواهان بچه‌دارشدن باشید، در فرایند موردنظر اختلالاتی به وجود خواهد آورد. در این مقاله از دکتردکتر به ارگاسم از نوع خشک می‌پردازیم و خاطرنشان می‌کنیم که اگر با چنین مشکلی روبه‌رو هستید، نیاز به مراجعه به متخصص برایتان وجود دارد. زنان برای پیگیری مشکلات ارگاسم باید به متخصص زنان مراجعه کنند و مردان هم نیاز به پیگیری مشکل نزد متخصص اورولوژی دارند.

ارگاسم خشک چیست؟

اگر بعد از رسیدن به ارگاسم و تجربه اوج لذت جنسی، هیچ ترشح جنسی از آلت تناسلی بیرون نیاید، ارگاسم خشک رخ می‌دهد. ارگاسم خشک مانع از آن می‌شود که اسپرم‌ها از آلت مردانه بیرون بیایند.

هرچند که ارگاسم خشک مشکلی خیلی جدی نیست اما در بلندمدت می‌تواند روی لذت جنسی اثرگذاری منفی داشته باشد. گاهی اوقات هم بروز چنین موضوعی می‌تواند زنگ خطری باشد که نشان از وجود مشکلی دیگر در بدن می‌دهد.

این نوع از رسیدن به ارگاسم در برخی از افراد همراه با احساس سوزش و درد در کشاله ران است. بروز چنین حالتی می‌تواند منجر به دلزدگی فرد از برقراری رابطه جنسی یا تجربه ارگاسم به روش‌های دیگر شود.

ارگاسم خشک

علائم ارگاسم خشک چیست؟

از نشانه‌های ارگاسم خشک باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ترشحات جنسی اندک یا صفر
  • ادرار کدر بعد از ارگاسم
  • نشانه‌های کمبود تستوسترون

ترشحات جنسی اندک یا صفر

در ارگاسم خشک، هیچ‌گونه ترشحات جنسی از آلت تناسلی مردان خارج نمی‌شود. در واقع، رسیدن به ارگاسم با انزال و دفع منی از آلت همراه نمی‌شود. در بعضی از موارد، ترشحات بسیار اندکی از بدن مرد در طول رسیدن به ارگاسم و لذت جنسی خارج می‌شود.

ادرار کدر بعد از ارگاسم

یکی از اقسام ارگاسم خشک، انزال پس‌رونده است. منظور چیست؟ یعنی مایع منی به جای پیشاب راهی مثانه می‌شود. در این صورت، زمانی که فرد بعد از رابطه جنسی ادرار می‌کند، با مایعی تیره و کدر روبه‌رو می‌شود.

نشانه‌های کمبود تستوسترون

تغییراتی از جمله عوض‌شدن و نوسانات خلقی، کاهش موهای بدن و کم‌شدن میل جنسی هم می‌توانند همراه با ارگاسم خشک رخ بدهند. این موضوع در زمانی رخ می‌دهد که هیپوگنادیسم (hypogonadism) یعنی عامل اصلی ارگاسم خشک به میان باشد. هیپوگنادیسم هم کاهش فعالیت عملکرد غدد جنسی است.

دلایل ارگاسم از نوع خشک چیست؟

یکی از دلایل بروز مشکل مذکور، به ساختار دستگاه تولید مثل بازمی‌گردد. مصرف داروها، مشکلات اعصاب یا اختلالات هورمونی هم در این زمینه نقش دارند. از اصلی‌ترین و شایع‌ترین دلایل بروز چنین مشکلی باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • تخریب و آسیب‌دیدگی عصب
  • مصرف برخی از داروها
  • انسداد مجرای اسپرم
  • کمبود تستوسترون
  • جراحی‌های دستگاه تولید مثل

تخریب و آسیب‌دیدگی عصب

بخش‌های مختلفی از بدن از جمله اعصاب در فرایند انزال نقش دارند. اگر بیماری‌هایی مانند ام‌اس (MS) یا آسیب‌دیدگی‌هایی در ناحیه نخاع پیش بیاید، اعصاب آسیب‌دیده در ارسال سیگنال انزال اسپرم دچار مشکل می‌شوند. بیماران مبتلا به دیابت شیرین پیشرفته هم با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مصرف برخی از داروها

بعضی از داروها می‌توانند روی عملکرد اعصابی اثر بگذارند که در فرایند انزال نقش دارند. برای نمونه، برخی از داروهای مربوط به کنترل فشار خون بالا باعث می‌شوند که برخی از اعصاب مسدود یا متوقف شوند. برخی از داروها هم که برای اختلالات خُلقی مورد استفاده هستند و مواردی که در درمان افسردگی نقش دارند، روی انزال اثر منفی می‌گذارند.

انسداد مجرای اسپرم

با مسدودشدن مجرای اسپرم، امکان انزال وجود نخواهد داشت. این عامل بیشتر از دلایل انزال معکوس است که یکی از انواع ارگاسم خشک به شمار می‌رود. چنین چیزی می‌تواند در نتیجه اختلالات ژنتیکی هم رخ بدهد.

کمبود تستوسترون

غدد جنسی مسئول سیگنال‌دهی برای تولید اسپرم هستند. اگر کمبود تستوسترون زیاد باشد، تولید سلول‌های اسپرم و مایعات دیگر موجود در دستگاه تولید مثل با نقص و مشکل روبه‌رو می‌شود. یکی از عوارض این مشکل هم ارگاسم از نوع خشک است.

جراحی‌های دستگاه تولید مثل

جراحی‌هایی که روی پروستات یا بیضه‌ها انجام می‌شوند، روی رسیدن به ارگاسم اثراتی دارند. برای مثال، عمل برداشتن مثانه یا جراحی پروستات و روش‌های مختلف درمان مشکلات ناشی از آن هم باعث بروز اختلالاتی در فرایند ارگاسم می‌شوند.

تشخیص ارگاسم نوع خشک چگونه است؟

اگر دچار خشکی ارگاسم هستید و نمی‌دانید که علت چیست، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. پزشک از شما درباره علائم، داروها و عمل‌های جراحی اخیرتان سؤالاتی می‌کند. بررسی و معاینه آلت تناسلی، بیضه‌ها و رکتوم (دهانه راست روده) هم از سوی متخصص انجام می‌شود.

بررسی ادرار بعد از ارگاسم هم راهی برای تشخیص وضعیت خواهد بود. این کار برای تشخیص ارگاسم خشک و انزال معکوس کاربرد دارد. برای ارزیابی چنین چیزی، معمولاً به بیمار ظرفی برای جمع‌آوری نمونه ادرار می‌دهند.

بیمار هم بعد از انزال، نمونه ادرارش را برای معاینه بیشتر در اختیار پزشک می‌گذارد. اگر متخصص در ادرار بیمار شمار زیادی اسپرم ببیند، تشخیص این خواهد بود که فرد به انزال معکوس دچار است. در صورت فقدان اسپرم در نمونه ادرار هم تشخیص پزشک، ارگاسم خشک خواهد بود.

ارگاسم خشک

تفاوت انزال خشک و ارگاسم خشک چیست؟

انزال خشک یا عقب‌گرد با ارگاسم از نوع خشک تفاوت دارد. در واقع، زمانی فرد دچار انزال خشک می‌شود که مایع منی و اسپرم‌ها به جای ورود به آلت تناسلی، وارد مثانه شوند.

این حالت با ارگاسم خشک متفاوت است. همان‌طور که دیگر متوجه شدید، ارگاسم خشک با لذت جنسی همراه است اما خبری از ترشح مایع منی و انزال در آن نیست.

عوامل خطر در ابتلا به این وضعیت چیست؟

کسانی که جراحی‌هایی برای برداشتن پروستات انجام داده‌اند، بیشتر از همه در معرض ابتلا به ارگاسم خشک هستند. دلیل آن است که هم پروستات و هم غدد منی نزدیک آن برداشته شده‌اند و در نتیجه، انزال صورت نمی‌گیرد.

افرادی که مبتلا به دیابت هستند یا جراحی‌های لگن برای درمان پروستات، مثانه یا سرطان‌های بیضه انجام داده‌اند هم در خطر تجربه ارگاسم خشک قرار دارند.

پیشگیری ارگاسم نوع خشک ممکن است؟

یادتان باشد که امکان بروز این مشکل در سایه اضطراب و استرس‌های فراوان هم وجود دارد. بنابراین، با مدیریت استرس و حفظ سلامت روان می‌توانید ارگاسم را به حالت طبیعی تجربه کنید.

افسردگی و مشکلات حوزه روان هم روی بروز چنین اختلالی نقش دارند. با دور نگه‌داشتن بدن از استرس‌ها و اضطراب، انتخاب سبک زندگی سالم و خواب کافی راه را برای بروز ارگاسم از نوع خشک ببندید.

عوارض این مشکل چیست؟

اگر ارگاسم از نوع خشک به طور دائمی در رابطه و فعالیت جنسی‌تان رخ نمی‌دهد، اشکالی ندارد. در واقع، عوارضی مانند ناباروری یا مشکلات دیگر رخ نخواهد داد.

اما اگر چنین تجربه‌ای بارها برایتان رخ می‌هد و تکرار می‌شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا با کشف علت و توصیه درمان‌های مناسب، وضعیت را به حالت طبیعی برگرداند.

کسانی که دچار این عارضه هستند، انزال را تجربه نمی‌کنند و در نتیجه در صورت تمایل، نمی‌توانند وارد فرایند تولیدمثل و فرزندآوری شوند. تکنیک‌ها و روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها نگاهی خواهیم داشت.

درمان عارضه چگونه است؟

برای درمان این مشکل باید به متخصص اورولوژی مراجعه شود. گاهی‌ اوقات، با قطع مصرف برخی از داروها مانند تامسولوسین (tamsulosin)، امکان بازگشت تجربه ارگاسم به حالت طبیعی وجود خواهد داشت.

گاهی هم این عارضه در نتیجه خستگی و فشارهای روانی رخ می‌دهد که چاره آن هم تغییر سبک زندگی و استفاده از خدمات مشاوران روانشناسی است.

دلیل شکل‌گیری این وضعیت در درمانش نقش مهمی دارد. اگر مشکل کمبود تستوسترون باشد هم هورمون‌درمانی از سوی پزشک تجویز می‌شود.

ارگاسم خشک و ضررهای آن

ارگاسم خشک و باروری رابطه‌ای دارند؟

هما‌طور که در مقاله هم اشاره شد، امکان بروز ناباروری در جریان تداوم ارگاسم از نوع خشک وجود دارد. برای فرزندآوری و تولیدمثل باید انزال صورت بگیرد و مایع منی به بدن زن راه پیدا کند.

وقتی خبری از انزال و منی نباشد، بدیهی است که باروری هم درمیان نخواهد بود. برای رفع این مشکل می‌توانید از پزشکان خبره سراسر کشور نوبت بگیرید. یکی از بهترین راه‌ها هم کمک‌گرفتن از سیستم نوبت دهی آنلاین سایت دکتردکتر است.

درباره رسیدن به اوج لذت جنسی بدون انزال، پرسشی دارید؟ اگر نکته‌ای جامانده وجود دارد، ما را در جریان بگذارید تا درباره‌اش صحبت کنیم.

منابع:

healthline.com

bensnaturalhealth.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر