انحراف بینی چیست و چه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد

انحراف تیغه بینی چگونه درمان می‌شود؟ در این مطلب به بررسی انحراف سپتوم بینی پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

انحراف بینی یک عارضه نسبتا شایع است که بسته به درجات آن عوارض متفاوتی دارند. این عارضه عموما به جراحی نیاز دارد. انحراف بینی شیوع بسیار زیادی در بین مردم داشته و زندگی و سلامت افراد را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انحراف تیغه‌ بینی چیست؟

تیغه بینی دیواره‌ای است که از غضروف و بافت هم بند تشکیل شده و مجاری بینی را تشکیل می‌دهد زمانی که این تیغه به صورت نامتقارن به یکی از طرفین منحرف شود طبیعتا موجب تفاوت اندازه بین دو مجرای بینی شده که این موضوع خود مشکلاتی را برای فرد به همراه دارد.

در مسئله انحراف بینی اولین و مهم‌ترین مشکل مطرح شده، گرفتگی بینی است که این مسئله گاها برای بیمار غیر قابل تحمل و بسیار آزار دهنده می‌شود. مسئله‌ی بعدی، سر درد در اثر انحراف تیغه بینی است که این موضوع اغلب به علت عفونت سینوس‌های ناحیه پیشانی (ناحیه فورونتال) ایجاد می‌گردد. در این مشکل عفونت سایر سینوس‌ها مانند سینوس‌های ماگزیلاری و سینوس‌های اطراف چشم و غیره نیز بسیار محتمل است.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد انحراف تیغه بینی در بسیاری از افراد دیده می‌شود ولی همه این موارد دارای اهمیت کلینیکی نیستند و فقط در بعضی از موارد انحراف تیغه بینی برای فرد مشکل ساز می‌گردد.

وظیفه تیغه بینی چیست؟

وظیفه این تیغه فقط جدا کردن دو نیمه بینی از یکدیگر است. دلیل اصلی این موضوع این است که در صورت به وحود آمدن بیماری‌ها و عفونت‌ها و یا ورود میکروب‌ها به یک قسمت از بینی، عامل بیماری ‌زا در همان سمت باقی مانده و به سمت دیگر منتقل نگردد. همچنین یکی دیگر از محاسن این موضوع این است که اگر فضای داخل بینی از یک حد خاص بزرگتر باشد، ممکن است هوا در هنگام ورود به داخل بینی دچار چرخش شده و عمل تنفس را برای فرد مشکل سازد. وظیفه دیگر تیغه بینی حفظ شکل ظاهری بینی است.

چه عواملی سبب انحراف تیغه بینی می‌شود؟

مهم‌ترین عوامل دخیل در این موضوع مسائل تکاملی و ارثی هستند به این معنی که در هنگام جنینی تیغه بینی به صورت نامتقارن در دو طرف بینی رشد کرده و انحراف بینی را سبب می‌شود. در این حالت ممکن است که انحراف بینی از ابتدا وجود نداشته و به مرور زمان و رشد نوزاد و بالا رفتن سن نوزاد کم کم این مشکل خود را نمایان می‌کند.

عامل مهم دیگری که سبب انحراف تیغه بینی می‌شود، ضربه (تروما) است. گاهی اوقات این ضربه‌ها در دوران کودکی و یا حتی در زمان تولد نوزاد به بینی وارد شده و انحراف تیغه بینی را باعث می‌شوند.

علائم انحراف بینی چیست؟

شایع ترین علامت انحراف بینی این است که فرد به سختی تنفس می‌کند یا دچار سینوزیت‌های مکرر و مداوم است یا دچار عفونت یا التهاب غشا‌ی مخاطی بینی می‌شود علامت مهم دیگر گرفتگی بینی و یا احتقان بینی است که اغلب یک طرفه بوده و موجب آزار بیمار می‌گردد.

یکی از علامت‌های دیگر، عفونت‌های سینوسی مکرر است که این عفونت‌ها اغلب در برابر دارو مقاوم هستند. این افراد ممکن است از خون دماغ‌های مکرر نیز شکایت داشته باشند.

پوسیدگی یا خشکی مکرر مخاط بینی نیز از دیگر علائم است که به دلیل افزایش جریان هوا و در نتیجه خشک شدن غشا‌ی مخاطی معمولا در سوراخ بینی بزرگتر ایجاد می‌گردد.

این افراد در خواب نیز با مشکلاتی مواجه هستند مثلا اینکه تنفس آنها در هنگام خواب صدای بلندی ایجاد می‌کند و یا حتی خرو پف‌های بلند‌ی ایجاد می‌کند و اغلب تمایل به خوابیدن به طرف مخالف با مجرای گرفته‌ی بینی دارند. در موارد شدید ممکن است فرد دچار آپنه خواب شود به این معنی که فرد به دلیل قطع تنفس ناگهان از خواب بیدار می‌شود.

راه‌های تشخیص انحراف بینی

تشخیص این موضوع اغلب با یک معاینه بسیار ساده بینی که توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و با استفاده از اسپکولوم و چراغ قوه انجام می‌شود. البته در بعضی شرایط که تشخیص به راحتی امکان‌پذیر نباشد پزشک از آندوسکوپ برای این منظور استفاده می‌کند. اگر فرد فقط دچار انحراف بینی باشد معمولا برای تشخیص احتیاج به مداخله دیگری نیست ولی در برخی موارد پزشک برای تشخیص مشکلات همراه و عوارضی مانند سینوزیت از روش‌هایی همچون سیتی اسکن بهره می‌گیرد.

راه درمان انحراف بینی چیست؟

در اغلب موارد برای رفع این مشکل راه حلی به جز جراحی نیست. مهم‌ترین خطری که در این جراحی بیمار را تهدید می‌کند اثرات ناشی از بیهوشی است که برای رفع این مورد در بسیاری از جراحی‌ها، جراحان با بی‌حسی‌های موضعی یا بیهوشی‌های ساده، عمل انحراف بینی را به سرانجام رسانده و در نتیجه خطر خاصی متوجه بیمار نمی‌باشد. مسئله مهم دیگر در این عمل سن بیماری است که قرار است مورد جراحی قرار بگیرد اگر مشکل حادی تحریک کننده فرد نباشد یعنی فرد مشکلات شدید تنفسی نداشته باشد و تنها دچار انسداد نسبی باشد؛ اغلب پزشکان تا اتمام سن رشد وی را مورد جراحی قرار نخواهند داد.

اما در صورتی که این مشکلات شدید باشد و تهدید کننده شکل ظاهری صورت و یا فرد را دچار اختلالات ریوی بکند، عمل جراحی بدون در نظر گرفتن سن انجام می‌گردد. بعد از عمل انحراف بینی فرد باید به مدت یک تا دو روز استراحت کند و اگر پدهای پانسمان به منظور جلوگیری از خون‌ریزی در بینی بیمار قرار گرفته باشد؛ پس از تقریبا دو روز خارج شده و بیمار کاملا به زندگی عادی خود برمی‌گردد.

عوارض حاصل از انحراف بینی چیست؟

از این عوارض می‌توان به اختلال کیفیت هوای تنفسی که از راه بینی و دهان وارد می‌گردد اشاره کرد که از نظر میزان تمیزی و درجه حرارت اختلاف بسیار زیادی با هم دارند و همین موضوع ممکن است در طولانی مدت مشکلات عدیده‌ای را برای بیماری که دچار انسداد راه‌های تنفسی شده است، ایجاد کند. مثلا ممکن است خشکی دهان و مشکلات بویایی به صورت آزار دهنده‌ای برای فرد ایجاد شود.

گاهی اوقات انحراف بینی ممکن است بر دهانه سینوس‌های فرد تاثیر گذاشته و مثلا موجب انسداد آن‌ها شده و بیمار را مستعد سرماخودگی و سینوزیت‌های مزمن کند همچنین گاهی اوقات عامل برخی از سر درد‌ها را به انحراف بینی نسبت می‌دهند در این موارد فرد بعد از انجام عمل جراحی و رفع مشکل انحراف بینی دیگر دچار سردرد‌های مکرر نخواهد شد.

منابع:

doctormahboubirad

drugs

academic.oup

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
127 نظرات
 1. رضا‌برزگر می گوید

  سلام‌من‌۳۰سالم‌هست‌.چند‌وقت‌شده‌بینیم‌حالت‌مورمور‌و پرگی‌دارد.به‌دگتر‌گوش‌وحلق‌بینی‌مراجعه‌کردم.گفتن‌انحراف‌بینی‌شدید‌داری.سوالی‌که‌خدمت‌شما‌داشتم‌این‌هست. ‌که‌ایا‌مور‌مور‌شدن‌بینی‌من‌واطراف‌بینیم‌ایا‌از‌انحراف‌بینی‌ میتونه باشه؟وایا‌عمل‌کنم‌خوب‌میشه.

 2. بهاره می گوید

  سلام بینی ام کمی کج شده ولی در حالت عادی دیده نمیشه فقط وقتی با آینه از سمت بالا یعنی پیشانی و زاویه سمت راست بینی نگاه می کنم کمی کج شده اما در حالت عادی دیده نمیشه آیا باز هم بینی ام به عمل سپتورینوپلاستی نیاز داره یا اگر بینی کمی کج شده و در حالت عادی قابل تشخیص نیست با عمل انحراف تیغه بینی کجی بینی برطرف میشه؟
  سوال بعدی:آیا در سپتورینوپلاستی مثل عمل رینوپلاستی از گچ و پانسمان بینی از بیرون استفاده میشه؟
  با تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بدون معاینه اصلا نمیتوان نظری داد

 3. آرزو می گوید

  سلام می خواهم عمل سپتوم انجام بدهم و نیازی به نوار قلب و اکوی قلب داره آیا میتونم قبل از رفتن پیش دکتر آزمایش اکو قلب و نوار قلب انجام بدهم تا کارهام زودتر پیش بره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله میتونین به متخصص” قلب مراجعه کنید
   البته بهتره از پزشکتون سوال کنین که به کدوم متخصص قلب مراجعه کنید

 4. مونا می گوید

  سلام زیاد تق تق گوش دارم آیا با عمل انحراف تیغه بینی مشکلم حل میشه یا ارتباطی نداره به بینی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ارتباطی ندارد

 5. ساسان می گوید

  سلام خانم دکتر آیا هر عفونت سینوسی یعنی سینوزیت داریم یا موارد دیگری وجود داره که باعث عفونت سینوسی میشن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تعریف سینوزیت یعنی التهاب و عفونت سینوس ها

 6. نوشین می گوید

  سلام خانم دکتر-وزوز گوش که همراه با عفونت و درد گوش و احساس پری در گوش باشد علت چیه؟ در شهرمون دکتر متخصص نداریم دکتر عمومی گفت عفونت سینوسه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه داروبی تجویز شده؟

 7. پگاه می گوید

  سلام خسته نباشید -انحراف تیغه بینی دارم ولی درد در صورت و گونه ندارم و مشکل تنفسی ندارم آیا احتمال دارد که سینوزیت داشته باشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر خلط پشت حلق ندارین بعیده

 8. رضا کاظمیان می گوید

  سلام
  چهل سالمه و از سن بلوغ انحراف تیغه بینی دارم سه هفته ای میشه که گوش درد همراه با وزوز گوش دارم
  شاید به دلیل تجمع ترشحات پشت گوش باشه.
  فقط گوش چپ مشکل داره و بینی چپ انحراف تیغه بینی داره
  آیا احتمالش هست با عمل مشکل گوشم رفع بشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این دو بهم ارتباطی ندارن

 9. الناز روشن می گوید

  سلام خانم دکتر
  اگر عفونت سینوس به دلیل انحراف تیغه بینی باشد با عمل انحراف تیغه مشکل برطرف می شود؟
  سوراخ بینی که انحراف تیغه داره وقتی در بینی آب میریزم بوی بدی میده آیا به دلیل لنحراف تیغه بینی است یا عفونت سینوس است و آیا با عمل مشکل برطرف میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله برطرف میشه‌ اگر دلیلش فقط انحراف تیغه باشه
   علت بو عفونت سینوس

 10. م می گوید

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید
  من انحراف بینی از داخل دارم
  و شکل ظاهری بینی اصلا کج نیست
  تابستون ۸وب یودم اما زمستونا نفس کشیدن سختمه .انگار ی توپ داخل گلوم گزاشتن و همش گلومو میدم پایین
  دارویی هست؟
  و اینکه نیاز به عمل هست یا خیر؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بیبین درمان قطعیش جراحیه
   منتها با شستشو با سالین واش، اسپری نازونکس، شربت برم هگزین رقیق کننده خلط میشه تا حد زیادی علایم رو تسکین داد

 11. نیما می گوید

  با سلام و خسته نباشید، بنده مدتی هست انحراف بینی دارم بینی سمت راستم کاملا کیپ هست و حس بویایی هم ندارد دهانم هم مکررا خشک میشه و صحبت کردن برام سخت کرده بجز عمل سیتوپلاستی که درمان اصلی هست درمان دارویی نداره؟ دانشگاه ها باز شده تا اخره ترم اگه دارویی کمک میکنه بهم ممنون میشم بگید در ضمن شستشوی بینی تاثیر گذار است ولی به مقدار کم.
  تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اسپری نازونکس موقتا مصرف کنید

 12. محمدرضا می گوید

  باسلام وخسته نباشید
  من ۲۳ سالمه وانحراف بینی شدید دارم وتیغه بینی ام به سمت راست کج شده ومضاف براین داخل حفره سمت چپ بینی ام خشکی میزنه وهمین مزیدبرعلت میشه که تنفسم مشکل سازبشه چراکه حفره سمت راست بینی ام بندمیشه وسمت راست که خشکی میزنه مسیرتنفسم به مشکل می خوره وعوارضی مثله خشکی گلو ،مقداری خلط توگلوواختلال در خواب دامن گیرم شده به نظرتون اگه عمل کنم دیگه این مشکلات رونخواهم داشت ومشکل خشکی بینیم هم رفع خواهدشد ؟🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر علایمتون انقد شدید جراحی کنید
   بله تا حدود خیلی زیادی برطرف میشه علایم

 13. Nili می گوید

  سلام خسته نباشید تو جواب سی تیم اومده ک سینوزیت شدیددارم وانحراف سیپوم نازال ب سمت راست دیده میشه بنظرتون عمل باید کنم صددرصد چون بیتی سمت راستم کیپه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول یه دوره درمان دارویی خوراکی زیر نظر متخصص عفونی انجام بدین

 14. حسیین می گوید

  سلام‌دکتر‌انحراف‌بینی‌دارم‌‌سوراخ‌یکی‌باز‌است‌ایابا‌عمل‌تیغه‌بینی‌درست‌میشود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله

 15. امیرکلالی می گوید

  سلام
  پسرم ۱۱ سالشه بردیم پیش متخصص گوش و حلق و بینی گفتند انحراف بینی داره یکی از علائمی که خیلی اذیت میکنه گرفتگی گلو یا احتقان است راهی هست که این علامت کمتر بشه
  ممنون از راهنمایی شما بزرگواران.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اسپري سديم كلرايد مرتب براش استفاده كنيد و بينيشو پاك كنيد
   از مواد آلرژن مثل عطر و خوشبو كننده ها بپرهيزد

 16. hossin می گوید

  سلام ببخشید یه سوال من فکر کنم انحراف بینی دارم حالا این به کنار بینیمم نسبت به قبل بد جور ورم کرده دلیل این ورم کردنش چی میتونه باشه؟۱۸سالمه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد از نظر سينوزيت بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 17. Sharifi می گوید

  سلام عذرمیخام من ۱۷سالمه و انحراف بینی دارم اما از عمل کردن خیلی میترسم هیچ راه دیگه ای واسه درمان انحراف بینی نیست؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه شدید هست خیر

 18. احمد فیضی می گوید

  سلام
  من ۵۸ ساله و فشار خون بالا دارم و روزی ۲ تا قرص لوزارتان مصرف میکنم.
  مدتی است که هنگام خوابیدن احساس قطع شدن تنفس دارم و از خواب بیدار میشوم .قبلا زیاد حاد نبود ولی الان یک هفته هست که اصلا نمیتونم بخوابم و همش احساس کمی نفس دادم مخصوصا شبها. هیچگونه علائم دیگری به غیر از تنگی تفس شبانه و طی بیدارشدن از خواب احساس سر گیجه و مور مور شدن سمت چپ س م دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکن مشکل قلبی یا ریفلاکس معده و گوارشی باشه
   اما با توجه به سابقه فشار خون اول از همه بهتره بررسی قلبی شین و اکو و…انجام شه

 19. حسین می گوید

  باسلام من ۳۷ سال سن دارم الان چند ساله که شبا خرو پوف زیاد دارم کلا شبا نفس کشیدن از دماغ برام خیلی سخت میشع یعنی دیگه نفس کم میارم که باید از دهان نفس بکشم و دهانم مثل چوب خشک میشه میشه لطف کنین بگین چکار کنم این مشکل به حدی برام اذیت کنندست که تو دماغی صحبت میکنم الان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام وزنتون بايد كم كنيد و از نظر انحراف بيني بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 20. خانم درزاده می گوید

  انحراف بینی دارم احساس میکنم بوی میاد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 21. شریفی می گوید

  دوتاسوراخ ببینیم گرفتگی دارد که اغلب بادست بایستی بسمت بالا نگهدارم تا هوای زیاد وارد شود راحت میشوم ضمنا شب هاتویخواب دهانم خشک میشود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اسپري داخل بيني مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد
   اسپري سديم كلرايد هر ١٢ ساعت دو پاف

 22. مریم می گوید

  سلام.
  من همیشه یکی از سوراخ های بینیم کیپه که بعضی اوقات سمت راست کیپ میشه و بعضی اوقات سمت چپ
  میخواستم بدونم این عادیه یا بینی من مشکل داره و باید جراحی کنم؟
  ۲۱ سالمه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر سینوزیت و آلرژی باید بررسی شین و یه دوره دارو مصرف کنید

   خیر جراحی بنظر لازم نیست

 23. فریبا می گوید

  سلام من هیچکدوم از علاعم انحراف بینی ندارم ینی اصلا هیچ مشکلی ندارم اما بنظرخودم بینیم کمی کجه وخیلی حساس شدم میشه نمیخوام جراحی غضروف مصنوعی کنم ولی دوسدارم کمی روب راه بشه لطفا راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر