تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟ کدام بهتر است؟

تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟ این دو از مهم‌ترین روش‌های درمان ناهنجاری‌های دندانی و زیبایی آن هستند.  زمانی که بیماران با این دو روش درمانی آشنایی کامل پیدا کنند، امکان انتخاب روش اشتباه و پرداخت هزینه‌های غیر ضروری کاهش پیدا می‌کند. بهترین راه برای یافتن پاسخ این سوالات، مشورت با یک متخصص دهان و دندان با تجربه است. ضمن اینکه، داشتن اطلاعات اولیه در مورد ارتودنسی و لمینت و کاربردهای آنها می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر به بیماران کمک کند. در ادامه سعی شده است تا با تکیه بر مطالعات انجام‌شده توسط متخصصین ارتودنسی و دندان به این سوالات پاسخ بدهیم و تمامی ابهامات برطرف شود.

لمینت چیست؟

لمینت دندان یک روکش نازک به رنگ دندان است که ظاهر آن را بهبود می‌دهد. قابل ذکر است که رنگ لمینت با توجه به رنگ دندان‌های بیمار انتخاب می‌شود. این لایه‌ها با پوشش دندان، شکل و ظاهر آن را بنا به علایق فرد تغییر می‌دهند و زیبایی و سفیدی را برای دندان به ارمغان می‌آورند.

لمینت دندان توسط متخصص دهان و دندان انجام می‌شود و ساخت آن فرایندی نسبتا طولانی است. این فرایند گاهی تا یک ماه طول می‌کشد. لمینت دندان نه تنها ظاهرش را زیباتر می‌کند، بلکه استحکام و مقاومت بیشتری را برای آن به همراه می‌آورد.

لمینت یا ارتودنسی دندان

چه کسانی نیاز به لمینت دارند؟

لمینت دندان مناسب شرایط زیر است و کاربردهایی به‌شرح زیر دارد:

 • لکه‌هایی را که بر اثر عوامل مختلف روی دندان افتاده‌اند از بین می‌برد و به دندان‌ها سفیدی و درخشندگی می‌دهد.
 • دندان‌های ناهموار و نامنظم را تنظیم می‌کند.
 • دندان‌های ناقص را شکل می‌دهد و به حالت طبیعی خود باز می‌گرداند.
 • بین دندان‌هایی را که به دلایل مختلف از هم فاصله دارند هم پر و منظم می‌کند.
 • دندان‌های شکسته و ترک‌خورده را ترمیم می‌کند.

مزایای لمینت

لمینت می‌تواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که قصد دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن ظاهر دندان‌های خود را بهبود ببخشند. علاوه بر این، گزینه بسیار مناسبی برای ترمیم است و مزایای دیگری به شرح زیر هم دارد:

 • تغییر رنگ دندان‌هایی که به شدت زرد یا پوسیده شده‌اند.
 • تغییر شکل دندان‌ها بدون مشکل خاصی.

معایب لمینت دندان

در لمینت، مینای دندان تراشیده می‌شود و ممکن است، آن را بیشتر در معرض پوسیدگی قرار بدهد. لمینت روش درمانی موقتی است و افرادی که لمینت دندان دارند، گاهی پس از مدتی با مشکلات مختلفی مانند تغییر رنگ مواجه می‌شوند. دندان‌های لمینت‌شده در درازمدت شبیه دندان‌های طبیعی نخواهند بود.

به دلیل تجمع میکروارگانیسم‌ها در زیر لمینت دندان، ممکن است لثه‌ها ملتهب شوند و خونریزی کنند. در این صورت بیمار باید برای رفع این مشکلات به دندانپزشک مراجعه کند. لازم به ذکر است که مینای دندان تنها یک بار تشکیل می‌شود و تراشیدن آن، منجر به از بین‌رفتن دائمی‌اش می‌شود.

ارتودنسی چیست؟

ممکن است که دندان‌ها و فک در طول سالیان متمادی یا از بدو تولد حالت نامنظم پیدا کنند و از جای خود خارج شوند. در چنین موقعیتی، درمانی به نام ارتودنسی به کمکتان می‌آید تا با استفاده از سیم‌ها و وسایل مختلف به دندان‌ها و فک فشار وارد کند، آنها را مرتب کند و به حالت عادی بازگرداند.

ارتودنسی معمولاً برای اهداف زیبایی و درمانی و برای تغییر چیدمان دندان ها انجام می‌شود. این درمان بین ۱ و نیم تا ۳ سال طول می‌کشد و بیمار باید به مدت طولانی تحت درمان قرار گیرد تا ناهماهنگی دندان‌هایش از بین برود.

چه کسانی نیاز به ارتودنسی دارند؟

افراد در شرایط زیر به ارتودنسی نیاز دارند و برای درک تفاوت لمینت و ارتودنسی به بررسی این موارد احتیاج دارید. در واقع، ارتودنسی می‌تواند مشکلات زیر را رفع کند:

 • فاصله بین دندان‌ها را از بین می‌برد.
 • دندان‌های کج را صاف می‌کند.
 • توانایی جویدن و صحبت‌کردن را بهبود می‌دهد.
 • از سایش و آسیب‌رسیدن به دندان‌ها در دراز مدت جلوگیری می‌کند.
 • زیبایی و لبخند را به دندان‌ها باز می‌گرداند.
 • از عفونت لثه‌ها به دلیل کج‌بودن دندان‌ها و فک جلوگیری می‌کند.

مزایای ارتودنسی

مزایای زیادی در انجام عمل ارتودنسی وجود دارد. از جمله:

 • شکل و ظاهر دندان‌ها زیباتر می‌شود.
 • امکان جویدن بهتر و بلع مناسب به وجود می‌آید.
 • فرصت تمیزکردن دندان بیشتر مقدور می‌شود.
 • از ساییدگی دندان‌ها جلوگیری می‌شود.

معایب ارتودنسی

از نقاط منفی انجام عملیات ارتودنسی باید به نکات زیر نیم‌نگاهی داشته باشید:

 • درد و ناراحتی موقتی ایجاد می‌کند.
 • مدت‌زمان رسیدن به نتیجه نهایی کمی زیاد است.
 • تمیزکردن دندان‌ها در دوران انجام عمل کمی دشوار است.

تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟

تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟ ارتودنسی و لمینت برای دو هدف نسبتا متفاوت طراحی شده‌اند. به این تفاوت‌ها دقت کنید:

 • هزینه لمینت دندان معمولا کمتر از ارتودنسی است. همچنین هزینه لمینت دندان با هر دندان جداگانه محاسبه می‌شود اما قیمت ارتودنسی برای هر فک محاسبه می‌شود.
 • دوره درمان ارتودنسی ۱ سال و نیم تا ۳ سال است اما لمینت دندان سریع انجام می‌شود.
 • ارتودنسی برای درمان دندان‌های نامنظم، فاصله بین دندان‌ها و کجی شدید آنها و فک مناسب است. از لمینت برای پرکردن فاصله بین دندان‌ها، پوشاندن عیوب زیبایی دندان و ترمیم دندان‌های شکسته استفاده می‌شود.

ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

در مرور تفاوت لمینت و ارتودنسی باید بگوییم که ارتودنسی بیشتر جنبه درمانی برای ناهماهنگی دندان‌ها دارد. به این معنی که وقتی فک‌ها و دندان‌های افراد ناهماهنگی بسیار شدیدی دارند، نیاز به ارتودنسی پیش می‌آید.

اما لمینت دندان بیشتر یک عمل زیبایی است. افراد برای درخشش و زیبایی بیشتر دندان‌های خود به متخصص دهان و دندان مراجعه می‌کنند و به دنبال زیبایی بیشتر هستند. بعد از انجام ارتودنسی می‌توانید به سراغ لمینت‌کردن هم بروید.

تفاوت لمینت و ارتودنسی

می‌توان لمینت و ارتودنسی را با هم داشت؟

منعی درباره این موضوع وجود ندارد. بعد از اینکه ارتودنسی را انجام می‌دهید، امکان انجام لمینت برایتان وجود دارد. بنا به نیاز دهان و دندان و توصیه پزشک، امکان زیباسازی دندان‌هایی که با ارتودنسی منظم و مرتب شده‌اند هم وجود دارد.

یادتان باشد که انجام عمل‌های مختلف زیبایی و ترمیمی یا درمانی دندان نیاز به مراجعه به متخصصان خبره دارد. برای اینکه چنین پزشکانی را شناسایی کنید و از آنها وقت بگیرید، به سایت دکتردکتر سر بزنید و از سیستم نوبت دکتر در آن استفاده کنید.

درباره تفاوت لمینت و ارتودنسی سوالی دارید؟ حتما پرسش‌هایتان را مطرح کنید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم. برای رسیدن به تصمیم درست درباره این موضوع، باید شرایط خود را به دقت بررسی کنید و نظر متخصصان را جویا شوید.

منابع:

y-brush.com

jamilian.net

drnakhlaghi.ir

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.