تاثیر زندگی ماشینی و استرس روزمره بر تیروئید

 • 1397-08-09
 • ۷۴۱۴ بازدید
 • 8
تیروئید عصبی

امروزه به دلیل افزایش مشکلات زندگی و در نتیجه افزایش تنش‌ها، بیماری‌های ناشی از این سبک زندگی و عوارض آن در بسیاری از مردم دیده می‌شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اثرات استرس بر زندگی و سلامت خود بیشتر از قبل آشنا شوید.

آشنایی با غده تیروئید و عملکرد آن

تیروئید یک غده درون‌ریز است. هورمون‌هایی که از این غده ترشح می‌شوند، وارد جریان خون بدن می‌شوند. غده تیروئید به شکل پروانه است. محل قرارگیری تیروئید در جلوی گلو و روی نای، پایین‌تر از حنجره است.

هورمون‌های تیروئید بسیاری از ارگان‌ها و متابولیسم‌های بدن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. بنابراین به وجود آمدن هر گونه نقصی در این غده برترشح هورمون‌های آن تاثیر می‌گذارد. ترشح غیر طبیعی هورمون‌های تیروئید، بقیه ارگان‌های بدن و به طور کلی حال عمومی فرد بیمار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تیروئید چیست؟ معرفی کامل بیماری تیروئید و انواع آن

عوامل بسیاری ممکن است در عملکرد غده تیروئید اشکال ایجاد کند که از این میان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داروها
 • بیماری‌های خودایمنی
 • کمبود مواد معدنی
 • شرایط روانی نامساعد
 • جراحی‌های ماژور

عوامل موثر در مبتلا شدن به بیماری تیروئید ناشی از مشکلات عصبی چیست؟

وجود استرس و تنش به هر شکلی از آن اعم از جسمی، عاطفی، اقتصادی، جراحی‌های ماژور، زندگی در شهرهای شلوغ و پر سر و صدا باعث می‌شود توازن مواد معدنی در بدن از بین برود. وقتی مواد معدنی بدن از حالت تعادل خارج شوند در نتیجه آن تعادل تیروئید نیز از بین می‌رود.

عوامل تیروئید عصبی

هورمون‌هایی که از غده تیروئید ترشح می‌شوند، بخش عمده‌ای از عملکرد تیروئید را بر عهده دارند. این هورمون‌ها همچنین به نوعی متابولیسم پایه بدن را تنظیم می‌کنند.

هورمون‌های تیروئید آمینواسیدهای تغییر شکل یافته‌ای هستند که از افزوده شدن ید به آمینواسید تیروزین ساخته شده و تحت عنوان دو هورمون T3 و T4 به داخل خون ترشح می‌شوند.

شایع‌ترین مشکلات غده تیروئید چیست؟

 • کم‌کاری غده تیروئید یا هایپوتیروئیدی (Hypothyroidism)
 • پرکاری غده تیروئید یا هایپرتیروئیدی (Hyperthyroidism)
 • بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر (goitre)
 • ندول‌ها یا توده‌های تیروئید
 • سرطان تیروئید
 • التهاب تیروئید یا تیروئیدیت

اگر غده تیروئید به هر دلیلی نتواند هورمون‌ها را به خوبی و به اندازه کافی ترشح کند؛ فرد مبتلا به کم‌کاری تیروئید می‌شود. دلایل کم‌کاری تیروئید عبارتند از:

 • شکل‌گیری ناقص تیروئید از بدو تولد
 • تیروئیدکتومی؛ جراحی غده تیروئید و برداشتن غده تیروئید به هر دلیل یا به عبارتی (Total Thyroidectomy)
 • عدم وجود ید کافی در رژیم غذایی
 • برخی بیماری‌های خودایمنی همچون هاشیموتو.

با توجه به نقش حیاتی تیروئید در تنظیم متابولیسم پایه بدن، کم‌کاری این غده خود را با علائمی همچون خستگی، افزایش وزن و افسردگی نشان می‌دهد. گاهی فرد بیمار مدت‌ زیادی از داروهای اعصاب استفاده می‌کند بدون آن که متوجه شود که مشکل اصلی در سیستم عصبی نیست.

بیشتر بخوانید: کم‌کاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید در کودکان به نسبت کم‌کاری تیروئید در بزرگسالان مهم‌تر و خطرناک‌تر است. هیپوتیروئیدی در کودکان ممکن است منجر به کاهش رشد کودک، عقب افتادگی ذهنی او، یا هر دو این‌ها با هم شود.

مکانیسم‌های بدن در شرایط استرس‌زا

هرگاه شخص به هر شکلی تحت استرس و تنش‌های روانی قرار گیرد؛ غدد آدرنال (فوق کلیوی) وارد عمل می‌شوند و با تولید و ترشح هورمون‌های خود به بدن کمک می‌کنند، تا بتواند بر شرایط استرس‌زا پیروز شود.

شرایط روحی نامناسب، عامل تیروئید عصبی

افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و احتباس ادرار از جمله کارهایی است که بدن به کمک غدد آدرنال در مواقع اضطراب انجام می‌دهد.

استمرار این وضعیت پر تنش برای بدن، موجب مصرف بیشتر مواد معدنی می‌شود. نتیجه این رویداد، تخلیه ذخایر روی، منیزیم و برخی دیگر از ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن است. به هم خوردن توازن این مواد اتفاق خوشایندی نیست.

بسیاری از این مواد معدنی که در هنگام استرس از بدن فرد دفع می‌شوند برای فعالیت صحیح غده تیروئید و همچنین برای تولید هورمون‌های این غده، مورد نیاز هستند. به این ترتیب وقتی شرایط روحی نامناسب بیش از حد معمول طول بکشد، ممکن است فرد با مشکلات بسیاری از جمله اختلالات تیروئید درگیر شود.

بیشتر بخوانید: آیا واقعا تیروئید می‌تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد

تاثیر مواد معدنی در بیماری‌های تیروئیدی

امروزه عناصر گروه هالوژن‌ها مانند فلوریدها، کلریدها، برمیدها به فراوانی در آب و مواد غذایی وجود دارند. این مواد می‌توانند جایگزین ید در تیروئید شوند و با جذب و متابولیسم ید تداخل ایجاد کنند. وقتی هالوژن‌ها جایگزین ید در بدن می‌شوند؛ هورمون‌های غده تیروئید به درستی ساخته نمی‌شوند و درنتیجه غده تیروئید دچار اختلال در فعالیت می‌شود.

متخصصان معتقدند که آلودگی محیط زیست، ماشینی شدن زندگی و تغییرات سبک غذایی مردم، سبب افزایش مس و جیوه مازاد در بدن اکثر افراد شده است. تیروئید برای عملکرد خود به عناصری مثل روی، سلنیوم و منگنز احتیاج دارد. دو عنصر مس و جیوه با عناصر مورد نیاز غده تیروئید تداخل عملکرد دارند. در نتیجه این تداخل، هورمون‌های غده تیروئید به خوبی و به اندازه کافی تولید نمی‌‌شوند.

اختلال عملکرد تیروئید با مقادیر بالای جیوه در بدن

جیوه از طریق مواد مصرفی در پر کردن دندان‌ها (آمالگام)، خوردن بیش از حد ماهی و مصرف سایر آبزیان وارد بدن می‌شود. مقادیر زیاد جیوه در بدن باعث ایجاد اختلال در عملکرد بخش‌های مختلف بدن مانند کبد و غده تیروئید می‌شود. بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند ام اس نیز رابطه مستقیم با ازدیاد جیوه در بدن دارند.

غده تیروئید بسیار حساس است و به شدت تحت تاثیر عفونت‌ها و انواع سرطان‌هایی است که نقاطی غیر از تیروئید را درگیر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: سرطان تیروئید، علت، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید

تاثیر سبک زندگی و رژیم غذایی در تیروئید

در مورد تیروئید عصبی و مشکلات پیرامون آن باید حتما از سبک زندگی نیز صحبت کرد. امروزه مردم به علت مشغله زیاد و نوع زندگی ماشینی تمایل بیشتری به خوردن غذاهای فست‌فود، آماده و نیمه آماده دارند. متاسفانه این غذاها با وجود این که طرفداران زیادی دارند، دارای کالری زیاد و فاقد مواد مغذی به اندازه کافی هستند.

علاوه بر این موضوع، کیفیت مواد غذایی به دلیل استفاده از هورمون‌ها برای پروار کردن دام‌ها و طیور، همچنین روش‌های رویش سریع در پرورش میوه‌ها و سایر مواد غذایی، کاهش یافته است. بنابراین مواد اولیه غذای ما از مواد معدنی و ویتامین‌ها به میزان کمتری برخوردار هستند.

در نتیجه تمام این جریانات، بدن با کمبود مواد معدنی مانند روی، ید، سلنیوم، منگنز، ویتامین سی و ویتامین‌های گروه B روبه‌رو می‌شود و به سبب آن در فعالیت غده تیروئید اختلال ایجاد می‌شود.

راهنمای انواع بیماری‌های غده تیروئید

تمام سوالات خود در مورد بیماری تیروئید و همچنین اثرات اضطراب و تنش بر سلامت را در بخش نظرهای همین مقاله از ما بپرسید. پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

ncbi.nlm.nih

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تاثیر زندگی ماشینی و استرس روزمره بر تیروئید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

8 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام آیا گواتر گرهی میتونه بر عملکرد مغز و اعصاب تاثیر گذار باشه.یعنی بیمار نتونه تعادلش حفظ کنه ویا درست راه بره.؟بعد از عمل درست میشه؟

  • سلام اگر پركار باشه ميتونه
   اما خيلي احتمالش كمه بهتره توسط متخصص مغز واعصاب ويزيت شويد

 2. سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر من از چهار اسفند ماه تا الان دچار خفگی تنگی نفس شدم نفسم میگیره یهو انگار میخام خفه شم نمیتونم خوب صحبت کنم وقتی حرف میزنم احساس خفگی بم دست میده دست پام خواب میرن سست میشن گوش ها کیپ هستن درد میکنن صدای موج آب از گوش هام میاد دکتر رفتنم اسفند ماه ولی خوب نشدم دیگه برا کرونا هم پیش پزشک نرفتم خاستم اگه میشه کمکم کنید زندگیم خراب کرده ممنونم ازتون

  • سلام
   ابتدا با مراجعه به متخصص داخلی معاینه کامل شوید
   در صورت نرمال بودن از لحاظ جسمانی به روانپزشک مراجعه کنید

   • سلام من ندول سرد در قسمت راست تیروئید دارم fna کردم خوش خیم بود به علت کرونا استرس زیاد دارم احساس می کنم وقتی عصبی
    میشم تیروئید م رو با یک درد خفیف احساس میکنم میخواستم بدونم این حالت روانی است یا تیروئید م مشکل پیدا کرده

    • سلام
     احتمالا به علت استرس دچار احساس درد می شوید
     می توانید جهت کاهش اضطراب خود به روانپزشک مراجعه کنید

 3. سلام خسته نباشید من الان مدت زیادی هست که احساس التهاب در گلو دارم و همین طور در سینه و همش صاف میکنم سینه و گلوم رو و به خاطر این ویروس کرونا امکان مراجعه به پزشک هم نیست این روزها استرس زیادی دارم و چون دو تا فرزند دادم ۹ ساله و ۲۰ ماهه دارم و خیلی توی این مدت که ببشتر در منزل هستیم عصبی میشم و از ۵ ماهگی دخترم تا به الان قاعدگی زیادی دارم که قبلا این طوری نبود ایا ممکنه این اختلال ها و این استرس و عصبی بودن به دلیل تیروئید باشه چون این گلو و سینه من زمانهایی که عصبی میشم و با صدای بلند صحبت میکنم بیشتر میشه

  • سلام
   ممکن است مربوط به عدم تعادل هورمون های تیروییدی باشد
   جهت ازمایش خون و تیرویید اقدام نمایید
   و در صورت نرمال بودن ازمایش جهت درمان استرس به روانپزشک مراجعه کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر