مجله پزشکی دکتر دکتر

خارش گلو: درباره دلایل خارش گلو بیشتر بدانید

1 مرداد 1397

538

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
خارش گلو: درباره دلایل خارش گلو بیشتر بدانید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

خارش گلو و بیماری‌های مربوط به گلو از خفیف تا حاد دسته‌بندی می‌شوند؛ بهتر است با هر یک از علائم بیماری‌های مربوط به گلو آشنا باشید تا در صورت مواجه با هر یک، راه حل مناسب را پیدا کنید. در ادامه این مقاله با بررسی کامل علل خارش گلو با ما همراه باشید.

تقریبا هر کدام از ما حداقل یک‌بار تجربه خارش گلو را داشته‌ایم. خارش گلو معمولا علامتی رایج از تب یونجه و سایر آلرژی‌های موجود در محیط است. گاهی ممکن است خارش گلو نشانه اولیه از عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد.

خارش گلو نشانه چیست و شایع‌ترین علل آن

گلو درد خفیف ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد. علل احتمالی گلودرد به همراه خارش عبارتند از:

رینیت آلرژیک یا تب یونجه

رینیت آلرژیک که به عنوان تب یونجه هم شناخته شده است یکی از شایع‌ترین علل خارش گلو است. رینیت آلرژیک زمانی اتفاق می‌افتد که بدن  با ماده آلرژی‌زا وارد واکنش می‌شود و به دنبال آن یک ماده شیمیایی به نام هیستامین به وجود می‌آید که باعث بروز چنین واکنشی می‌شود.

عوامل ایجادکننده تب یونجه گرده، گرد و غبار و تحریک‌کننده‌هایی مانند دود سیگار یا گازهای خروجی و دیگر آلاینده‌ها هستند.

حساسیت غذایی

واکنش‌های آلرژیک به غذا هنگامی رخ می‌دهد که بدن به  مواد غذایی خاصی که می‌خوریم واکنش نشان می‌دهد؛ به نحوی که آنها به بدن آسیب می‌رسانند. واکنش‌ها عموما در عرض چند دقیقه یا چند ساعت پس از مصرف غذای  مورد نظر، ایجاد می‌شود.

آلرژی حاصل از خوردن مواد غذایی ممکن است خفیف باشد و علائمی مثل خارش گلو، گلو درد  یا خارش دهان به همراه داشته باشد. با این حال بعضی ازین حساسیت‌‌ها می‌توانند تهدیدکننده زندگی هم باشند. غذاهای آلرژی‌زای معمول عبارتند از: بادام زمینی، تخم مرغ، شیر و گندم

داروهای مصرفی

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی به داروهای خاصی از جمله پنی‌سیلین و سایر آنتی‌بیوتیک‌ها حساسیت نشان می‌دهند. شدت آلرژی به این نوع از داروها از خفیف تا تهدیدکننده زندگی در افراد مختلف متفاوت است.

نشانه‌های آلرژی دارویی ممکن است شامل  خارش گلو باشد که معمولا خیلی زود  پس از مصرف داروی جدید شروع می‌شود.

عفونت‌های ویروسی و باکتریایی

عفونت‌های باکتریایی در لوزه‌ها ممکن است قبل از شروع گلو درد شدید، شروع به خارش کنند. ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی یا ویروس آنفولانزا می‌توانند باعث ایجاد خارش گلو و درد گلو شوند.

اگر بیماری فقط یک سرماخوردگی باشد؛ خارش گلو نشان‌دهنده پیشرفت سرماخوردگی است. اگر فرد مبتلا به عفونت ویروسی ناشی از آنفلوانزا باشد، درد آن بیشتر و شدیدتر خواهد بود و معمولا با  تب، درد و ناراحتی‌های قفسه سینه همراه است.

کم آبی

از دست دادن آب بدن به حالتی گفته می‌شود که بدن بیشتر از حد معمول همیشه آب از دست بدهد. خارش گلو در آب و هوای گرم و بعد از ورزش، همچینین در طول دوران بیماری شایع‌تر است.

از دست دادن آب بدن می‌تواند باعث ایجاد خشکی دهان شود. وضعیت موقتی که در آن دهان و گلو به اندازه کافی ترشحات بزاقی ندارند. همین امر ممکن است سبب احساس خارش در گلو شود.

رفلکس اسید معده

رفلکس معده که به عنوان سوزش سر دل شناخته شده است؛ در برخی از افراد مبتلا گلو درد ایجاد می‌‌کند. رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده از معده به مری برسد. البته بعید است گلودرد تنها به خاطر علائم رفلاکس معده باشد. با این حال، برخی از افراد دارای بیماری رفلاکس معده ممکن است گلو درد و یا خارش گلو داشته باشند.

عوارض جانبی دارو

بعضی از داروها ممکن است سرفه‌های خفیف و خارش گلو ناشی از واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند. افرادی که از مهارکننده‌های ACE برای فشار خون بالا استفاده می‌کنند، بایستی بدانند ممکن است این دارو با عوارضی مانند خارش گلو و سرفه خشک به همراه باشد.

علائم مرتبط با خارش گلو

در اغلب موارد خارش گلو تنها علامتی است که فرد با آن مواجه می‌شود. اما گاهی علائم دیگری همراه با  خارش گلو ایجاد می‌شود. با توجه به دلایل اصلی خارش گلو که در بالا به آن‌‌ها اشاره شد، ممکن است بیمار هر یک از نشانه‌های زیر را تجربه کند.

 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • فشار سینوس‌ها
 • خارش چشم‌ها و پوست
 • عطسه کردن
 • خستگی
 • تورم، قرمزی و یا آبریزش چشم

هنگامی که خارش گلو به علت آلرژی‌‌های دارویی یا غذایی ایجاد می‌شود، خارش گلو ممکن است همراه با تعداد زیادی از علائم دیگر رخ دهد. شدت این علائم از خفیف تا نیاز به درمان فوری پزشکی اورژانس متغیر است.

علائمی که ممکن است به علت آلرژی‌های دارویی و مواد غذایی به وجود آید، عبارتند از:

 • قرمزی پوست در اطراف چشم
 •  خارش گوش
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • دل درد
 • تورم لب‌ها، زبان و گلو
 • مشکل تنفس یا بلع
 • احساس عذاب
 • افت فشار خون
 • از دست دادن هوشیاری

تشخیص علت اصلی خارش گلو ممکن است دشوار باشد. اما اگر خارش گلو از مواردی مثل رینت آلرژیک باشد، معمولا با احتقان بینی و یا عطسه همراه است. اگر خارش گلو بر اثر یک بیماری حاد باشد که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنید؛ می‌تواند علائم دیگری داشته باشد، از جمله:

 • تورم غدد
 • دردهای عضلانی
 • ضعف
 • سردرد
 • سرفه
 • گرفتگی بینی

درمان خارش گلو

درمان خارش گلو بنا بر علت آن می‌تواند متفاوت باشد. با این حال روش‌های درمانی و آزمایش شده‌ای وجود دارند که می‌توانند در اغلب موارد چاره‌ساز باشند.

درمان‌هایی که به راحتی قابل انجام هستند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • یک قاشق پر از عسل به طوری که تمامی سطح داخلی گلو را دربرگیرد
 • قرقره کردن با آب نمک
 • چای داغ به همراه لیمو و عسل
خارش گلو و سرفه

استفاده از داروهای ضد آلرژی و اسپری‌های بینی می‌توانند سبب تسکین خارش گلویی که نتیجه آلرژی است شوند. برای سرماخوردگی‌های معمول، داروی سرماخوردگی بدون نسخه می‌تواند موثر باشد.

اغلب برای درمان خارش گلو به پزشک مراجعه نمی‌شود؛ زیرا اغلب اوقات با خوددردمانی مشکل حل می‌شود.

چه زمان برای خارش گلو به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خارش گلو و علائم دیگر بیش از 10 روز به طول انجامید، شخص حتما باید به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان آن اقدام لازم را انجام دهد.

همچنین اگر خارش گلو به همراه یکی از علائم زیر بروز کند، شخص فورا باید به پزشک مراجعه کند:

 • سختی در تنفس
 • خس خس سینه
 • کهیر
 • تورم صورت
 • گلو درد شدید
 • تب
 • سختی در بلع

هر کدام از نشانه‌های فوق ممکن است نیازمند درمان فوری، آنتی بیوتیک، داروی ضد ویروسی یا درمان جدی آلرژی باشند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «خارش گلو: درباره دلایل خارش گلو بیشتر بدانید»

538 پاسخ به “خارش گلو: درباره دلایل خارش گلو بیشتر بدانید”

 1. مرتصی بهشتی گفت:

  سلام من هنگام خواب خارش گلو میگیرم حتی روی مبل میخوام چرا بزنم گلویم شروع میکنه به خاریدن و سرفه میاد سراغم انگار پاک من وصل به گلویم چکار کنم راهنمای کنید ممنون میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل رفلاكس معده به مري باشه اما بهتره تست كرونا هم بديد

 2. مهدی گفت:

  سلام،من‌یک‌سال‌و‌نیم‌خارش‌گلو‌دارم‌بعد‌از‌خارش‌گلو‌سرفه‌های خشکی ام دارم دو سه تا دکترم رفتم یکی گفته رفلکسه یکی گفته آلرژیک اما داروهاشون هیچ خوبم نکرده ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه اندوسكوپي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 3. فرشته گفت:

  سلام من از دیروز یکباره دچار خارش گلو و سمت چپ ریه شدم که امروز سم چپ خودبخود خوب شد ولی سمت راستم خارش گرفت بدن درد(خفیف) داشم میگرفتم که سریع رفتم دکتر …پس از معاینه گفت آلرژیه و قرص اکتولوکاست عصرها یکی…قرص تئولیت 200 قبل از شام و سیتیریزین شبی 1 عدد داد… بعد از قرصها بدن دردم نیافتاد و مجبور شدم استامینوفن بخورم درحالی که دکتر تاکید کرد داروی دیگه ای مصرف نکنم!…حالا با توجه به علائم تشخیص دکتر درست بود؟ استامینوفن مصرف کنم ایرادی نداره؟ خواهشمندم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه بدن درد دارین کرونا مطرحه(آلرژی درد بدن نمیدهد)

 4. ناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر من یکروز در میان یک ا هروز چشام خیلی میخاره همراه با آبریزش و عطسه علتشو نمی‌دونم چیه خودمم باردارم اگه پاسخ بدین ممنون میشم طوری ک حالم کلا بد میشه و گلومم میخاره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره قطره اشك مصنوعي هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد
   همراه با قطره كتورلاك هر ٨ ساعت دو قطره
   در صورت عدم بهبود لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 5. نسرین گفت:

  سلام خسته نباشید من گاهی اوقات یکی از گوشهام دچارسوزش وخارش میشه واین تا یک طرف گلوم ادامه داره بعضی اوقات هم باترشح سفید رنگ داره

 6. امیر گفت:

  سلام و تشکر از مطالب خوبتون
  من خارش و برجستگی و دون دون هایی در سقف دهان و قرمزی حلق دارم که چند ساله موفق به درمانش نشدم. نمیدونم دیگه چیکار باید کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff esr crp pbs و توسط متخصص گوش و حلق وبيني بررسي شيد

 7. sh گفت:

  سلام خانم دکتر من تقریبا دو هفته ست که خارش گلو و گاهی همراه با خارش گوش و عطسه دارم. 4 بار تست کرونا دادم که منفی شدن ، باید چکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه حساسيت باشه
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 8. .. گفت:

  گلوم خارش داره و کمی درد از امروز صبح شروع شوده و ابریزش بینی دارم اما چون هر سال ابریزش دارم فکر کنم فصلی باشه

 9. Atefe گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دو روز هست که خارش گلو دارم . فقط حالت خارش هست انگار که یه شی بیرونی داخل گلوم محرک خارش باشه
  هیچ علائم دیگه ای ندارم
  ضمن اینکه دو ماهه دو تا جوجه تو خونه نگهداری میکنم
  میخواستم ببینم ایا بخاطر جوجه هاس و اینکه چجور خوب میشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ربطي به جوجه نداره چون دو روزه شروع شده و دوماهه كه جوجه داريد
   تست كرونا بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 10. محمد گفت:

  سلام
  من بیشتر از ۱ سالی هست که گاهی اوقات بعد از خوردن غذا دچار خارش خفیف گلو سرفه میشم. که بعد از چند دقیقه قطع میشه . نیاز به پیگیری جدی هستش ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام رفلاكس معده به مري هست لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 11. ثنا گفت:

  من ۲ هفتس که گلوم خارش داره و گردم درد می کنه

 12. سارا گفت:

  سلام من آلرژی دارم آبریزش بینی، خشکی گلو دارم الانم گلوم حالته کبودی داره دورش به زردی میزنه. میشه بهم بگین چیکار باید کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد و توسط متخصص آسم و آلرژي ويزيت شويد

 13. شهین رفیعی گفت:

  من آلرژی دارم خارش گلو هم دارم ولی چند روزی هست خون هم از گلوم موقع خارش میاد لطفاً راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تست كرونا بايد بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 14. باقری گفت:

  سلام فقط خارش گلو دارم وقتی گلو خارش میاد سرفه رخ میده چوارکنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از کی؟
   علایم دیگر مثل خستگی، درد بدن، ضعف، تب؟

 15. خدیجه نصیری گفت:

  متخصص گوش وحلق وبینی

 16. Sanam گفت:

  سلام
  من چون علائم آلرژی بهاره داشتم شروع به استفاده از اسپری بینی مومتازون و قرص ستریزن کردم.علائم آلرژی مثل عطسه و آبریزش بینیم خوب شده ولی حالا خارش گلو دارم.آیا اینم از علائم آلرژیه؟چجوری درمانش کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله از علایم آلرژی
   شربت دیفن هیدرامین غرغره کنید

 17. مریم اسلامی گفت:

  سلام من همیشه بیشتر مواقع تو خواب حلق وگلو گوشم شدیدن میخواره وخون میاد ایا خطر ناکه ممنون میشم جواب بدین چه قرصی بخورم خوب بشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   احتمالا دچار ریفلاکس هستید

   برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...