خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

 • 1397-02-18
 • ۱۵۹۰۷۶ بازدید
 • 265
آندوسکوپی

خونریزی گوارشی چیست؟ خونریزی گوارشی چه خطراتی دارد؟ در ادامه به بررسی کامل خونریزی گوارشی و عوارض آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می‌شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع‌ترین خونریزی‌های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند.

دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود 8 درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک‌های تشخیصی و درمان‌های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می‌شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی‌های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شود. خونریزی‌هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می‌دهد، به عنوان خونریزی‌های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می‌شوند.

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می‌شود

شایع‌ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا تحتانی طبقه‌بندی می‌شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش ناشی از مواد خوراکی.

شایع‌ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
سرطان های دستگاه گوارش.
بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
اسهال عفونی.
پولیپ ها.
بواسیر.
شقاق مقعد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی تشخیص داده می‌شود

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

خونریزی گوارشی چگونه درمان می‌شود

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می‌توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد

می‌توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین برد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می‌دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

265 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و عرض ادب
  در صورت خونريزى گوارشى معمولا مدفوع تا چند روز بعد سياه هست؟؟؟
  من بخاطر مصرف وارفارين و رقيق شدن بيش از حد خونم يكشنبه دچار خونريزى گوارشى شدم و تا الان كه جمعه هست همچنان مدفوع سياه هست
  ايا احتمال خونريزى مجدد هست يا هنوز اثر خونريزى قبلى؟؟؟مشكلِ ديگه اى هم ندارم

  • سلام خون سياه در مدفوع نشان دهنده خونريزي ١٢ ساعت قبل بوده
   بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد و INR تونم چك شه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 2. سلام خسته نباشید ببخشید من بعد از دفع اکثرا بعد از دفع اسهال خونریزی شدید دارم و چند دقیقه ای طول میکشه تا خون بند بیاد خون روشن قرمز هست. بعد از دفع هم تا چند ساعت درد در ناحیه مقعد دارم

 3. سلام من چند روز خون ریزی معده دارم و دهنم خیلی بد طعم شده چند سال پیش دکتر رفتم گفت زخم معده اسنواشر و التهاب روده داری . چند روز پیش خیلی عصبانی شدم فشار خیلی آمد از اون روز درد من زیاد شد نمی خواهم برم بیمارستان چون بستری می کنند

 4. سلام
  آیا کبد چرب باعث بالارفتنesrدر آزمایش خون میشه؟

 5. سلام
  ببخشید مزاحم شدم
  سوالی داشتم
  مصرف آسپیرین سبب سرفه ی خونی میشه؟پدرم مصرف میکنن آسپیرین ۸۱
  گاهی دچار کبودی میشن دکتر گفت آسپیرین رو قطع کنید
  و بعد از یه مدت دوباره شروع به مصرف کردن
  تقریبا ۴ساله آسپیرین مصرف میکنن
  بخاطر استنت قلب
  صبح خون دماغ شدن و عصری هم سرفه ی خونی
  چون پدرم دچار رفلاکس اسید معده هستن چن ماهی هست سرفه میکنن گاهی سرفه های شدید
  هفته پیش هم چکاپ کامل انجام دادن
  آزمایش خون و ادرار و مدفوع
  دکتر گفت همه چیز خوبه
  ماه پیش هم اسکن ریه انجام دادن اونم مشکلی نداشت
  بنظرتون آیا بخاطر برگشت اسید
  دچار زخم مری شده؟
  چون آزمایش هاشون نرماله

  • سلام نه آسپرين منحر به سرفه خوني نميشه بايد حتما متخصص ريه معاينشون كنن
   از نظر كرونا هم بايد بررسي شن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ریه مراجعه کنید.

 6. سلام
  ببخشید مزاحم شدم
  سوالی داشتم
  مصرف آسپیرین سبب سرفه ی خونی میشه؟پدرم مصرف میکنن آسپیرین ۸۱
  گاهی دچار کبودی میشن دکتر گفت آسپیرین رو قطع کنید
  و بعد از یه مدت دوباره شروع به مصرف کردن
  تقریبا ۴ساله آسپیرین مصرف میکنن
  بخاطر استنت قلب
  صبح خون دماغ شدن و عصری هم سرفه ی خونی
  چون پدرم دچار رفلاکس اسید معده هستن چن ماهی هست سرفه میکنن گاهی سرفه های شدید
  هفته پیش هم چکاپ کامل انجام دادن
  آزمایش خون و ادرار و مدفوع
  دکتر گفت همه چیز خوبه
  ماه پیش هم اسکن ریه انجام دادن اونم مشکلی نداشت
  خون روشن بود
  اولین بار بود اینجوری میشن
  آیا امکان داره بخاطر مصرف آسپیرین باشه؟
  قبلا هم خون دماغ و کبودی داشتن که با قطع مصرف رفع میشد
  چون همه‌ی آزمایش ها و کشت ادرار و کشت مدفوع
  عادی بوده
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   اسپرین سبب رقیق شدن خون و خونریزی میتونه شه
   اما پدرتون باید سریعا توسط متخصص داخلی ویزیت شه

 7. سلام
  برادرم ۳۰ سالشه و هیچ بیماری نداره ، دیروز ۲ بار در مدفوعش خون دیده ، خون روشن و تقریبا ۱۵ قطره ، و مدفوع هم سفت نبوده معمولیه ، و ۱ بارم خون از معقد بدون مدفوع ، دلیل این خون چیه و باید آزمایش بره یا فعلا صبر کنه ، ممنون

  • سلام ممكنه بدليل هموروئيدشون باشه
   اما بايد حتما معاينه شن و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 8. سلام
  برادرم ۳۰ سالشونه و هیچ بیماری ندارن و دیروز بدون هیچ علامت و دردی ۲ بار در مدفوعشون خون بوده در حدود ۱۵ قطره و مدفوع هم سفت نبوده معمولیه و ۱ بار هم بدون مدفوع خونریزی داشتن ، رنگ خون هم روشن بوده ، وجود خون در مدفوع و معقد به چه علت میتونه باشه ، ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام
   علل زیادی از جمله زخم، شقاق، همورویید و مشکلات داخلی مطرحه
   بهتره ویزیت شن

 9. سلام مادرم کرونا گرفت ریش ۲۰ ٪درگیر شده الان چند روزه خون ریزی معده گرفته باید چیکار کنم

  • سلام عزيزم بايد ببرينشون بيمارستان دارو وريدي دريافت كنن و سرم بگيرن
   خطرناكه

 10. سلام من چند وقت است به دليل يبوست قرص سيلاكس مصرف ميكنم
  اما چند روز است كه بعد از مدفوع خونريزى دارم به صورت لخته
  چيكار بايد بكنم

 11. سلام وقت بخیر
  حدودا ۵ روزه خون ریزی از مقعد دارم ک خیلی کم با مدفوع همراست و هیچ علائمی دیگه ای مثل درد یا دل پیچه ندارم
  خون تقریبا روشن_ رنگ مدفوع تغییر نکرده
  پارسال یبوست و بیرون زدگی مقعدی داشتم و خود ب هود خوب شد و ب دکتر مراجعه نکردم. ممنون میشم اگر راهنماییم بکنین.

  • سلام
   اگه الان هم همراه یبوست یا سفتی مدفوع هست یا سوزش و درد در مقعد دارین بخاطر بواسیر میتونه باشه و باید ملین و پماد آنتی همورویید مصرف کنید
   در غیر اینصورت ویزیت شین

 12. سلام خواهر من ۲۲ ساله هست چند وقته خونریزی معده و بینی داره و از گوشش چن ماه پیش خون اکمد نشانه چی هست

  • سلام
   حتما باید چکاپ کامل شوند و ازمایش درخواست شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 13. سلام ۱۸ سالمه ۵ ۶ ساله هرچند وقت یکبار خونریزی رکتوم دارم چند رفتم دکتر یه مدت خوب میشه دوباره شروع میشه کمخونیم دارم اخیرا مدفوع قیری رنگ شده قبلا معده درد شدید داشتم ک یه مدت بود خوب شده بود دوباره شروع شده ممکنه خونریزی معده باشه قبلا ویزیت شدم ولی کولونوسکوپی ن

  • سلام مدفوع قيري نشوندهنده خونريزي از معده هست بايد اندوسكوپي انجام بديد

 14. سلام خسته نباشید.من ۳۲سالمه مشکل خونریزی هنگام درست کار نکردن شکم رو خیلی سال هست که داشتم ولی به ندرت و وقتی غذای خشک میخورم اینجوری میشدم .منتها خیلی وقت بود مشکلی نداشتم و عادی بودهمه چی.ولی الان نزدیک دوهفته هستش که یهو درد شدید معد میگیرم و حتی حالت تهوع میگیرم و بالا نمیارم.وبا خوردن یه تکه نان حتی دردم آروم میشه یا یک لیوان آب یا وقتی خیلی شدیده ببخشید میرم توالت حالا یا باد های شدید میاد یا اگه مدفوع داشته باشم خونریزی شدید و قرمز رنگ دارم و بعدش برای یه مدت آرومپ میشه.امروز ولی اصلادرد معدم کم نشده خونریزی و باد معده هم دارم حتی بعضیوقتها از درد زیاد عرق سرد میکنم .ببخشید که تقریبا عامیانه توضیح ذاذم ممنونم اگه اطلاعی تجربه ای تذکری هست اعلام کنید .روزتون بخیر

  • سلام
   باید از نظر زخم دوازدهه بررسی شوید
   علاوه بر ان معاینه مقعد و در صورت نیاز کلونوسکوپی باید انجام شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 15. سلام بنده 18 سالمه و وبه علت وجود خون در مدفوع پارسال کولونسکوپی انجام دادم و مشکل خاصی نداشتم ولی الان حدود 2 هفتس که یبوست شدید دارم به طوری میزان دفع مدفوع بسیار کم شده و احساس انسداد یا بسته بودن روده دارم و دوباره دچار خونریزی با رنگ روشن (فقط خون نه همراه با مدفوع فکر کنم به علت یبوست شدید) شدم و احساس کمی گرفتگی در ناحیه پهلو چپ دارم آیا نیاز هست دوباره کولون اسکوپی انجام شود؟

  • سلام بهتره اول معاينه شيد و در صورت لزوم كلونوسكوپي انجام بديد ممكنه خراش سطحي پوست مقعد باشه يا هموروئيد باشه

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر