خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

خونریزی گوارشی چیست؟ خونریزی گوارشی چه خطراتی دارد؟ در ادامه به بررسی کامل خونریزی گوارشی و عوارض آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می‌شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع‌ترین خونریزی‌های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند.

دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود 8 درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک‌های تشخیصی و درمان‌های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می‌شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی‌های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شود. خونریزی‌هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می‌دهد، به عنوان خونریزی‌های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می‌شوند.

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می‌شود

شایع‌ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا تحتانی طبقه‌بندی می‌شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش ناشی از مواد خوراکی.

شایع‌ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
سرطان های دستگاه گوارش.
بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
اسهال عفونی.
پولیپ ها.
بواسیر
شقاق مقعد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی تشخیص داده می‌شود

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

خونریزی گوارشی چگونه درمان می‌شود

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می‌توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد

می‌توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین برد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می‌دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می‌کند.

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
394 نظرات
 1. حسن می گوید

  سلام وقت بخير خانم من امروز بعد چند بار استفراغ تشنج ميكنن الان تو بيمارستان تو كما هستن دكتر شستشو معده انجام داده خونريزي معده تشخيص دادن وعلاييم هوشياريش ٥ هست لطفا راهنمايي ميكنين تو بيمارستان كسي به ما جواب قانع كنده نميدن ايا خانمم بهتر ميشه ٢٤ سال سن داره ممنون ميشم راهنمايي كنين

 2. مینا می گوید

  سلام
  بنده بعد زایمانم یبوست گرفتم. و از ناحیه مقعد خونریزی دارم با هر بار دفعی که صورت میگیره. الان دو ماهی هر روز ک مدفوع میکنم خونریزی دارم و زخم مقعدم خوب نمیشه. چیکار کنم ک زخمم خوب شه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از داروهای مثل لاکتولوز جهت درمان یبوست استفاده کنید
   داروهای رکتال انتی همورویید و انتی فیشر کمک کننده هستن
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر خون ریزی شدید دارم اندوسکوپی گرفتم سی تی اسکن گرفتم سنوگرافی گرفتم ازمایش گرفتم دکتر فقط گفته روده عثنی ععشر کمی زخمه مشگلی نداره ولی من خون ریزیم خیلی هست هم تازه میبینم هم سیا ه قیری میبینم لطفا راهنمایی گنید

 4. معین زند می گوید

  سلام
  بنده معده درد عصبی دارم و درمواقع حاد خونریزی دارم . آلمان که بودم برای اولین بار بعد از یک استرس شدید خونریزی داشتم و با پزشک مشورت کردم که تو آزمایشات چیزی مشخص نشد و گفتن بخاطر اعصابه شما معده درد عصبی دارید و باید از استرس دوری کنید و پس از برگشتن مجددا بخاطر فشار عصبی به همون صورت خونریزی داشتم و بعد از چند روز قطع شد و هربار که بشدت عصبی میشم خونریزی شروع میشه و بعد چندروز قطع میشه نمیدونم باید چیکار کنم هر دکتری هم رفتم میگن معده درد عصبی دارید و راه درمانی نداره ممنون میشم راهنمایی کنین
  سپاسگذارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درد عصبی خونریزی نمیدهد
   آیا کولونوسکوپی و اندوسکوپی انجام شده؟

 5. صابر می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه من برای دومین بار در مدفوع ام در حد سه یا هم چهار قطره خون به رنگ روشن یا هم تازه متوجه شدم و بعدش هم هیچ درد یا حسی ندارم
  چه مشکلی دارم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام.هنگام یبوست ، خونریزی بروز میکند؟

 6. بهاره می گوید

  سلام برادر من مشکل معده داره دکترگه رفته بودگفتع بودن رعایت نکنع زخم معده میگیرع الانم برای اولین بار تومدفوعش خون بوده میتونه برای زخم معده باشه این خونریری

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مشکلات معده میتوانند سبب خون در مدفوع بشوند.

 7. امیر می گوید

  من در مرکز آموزشی درمانی رازی بستری شدم بعد از تزریق خون و بالا بردن هموگلوبین به من پیشنهاد جراحی به عنوان تنها راه درمان دادند؟چون تحمل سوند قبل جراحی برای من ممکن نبود از انجام عمل جراحی منصرف شدم.ایا راهی به غیر از جراحی هستش برای من که بعضی اوقات معده ام خون ریزی شدید داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید طبق نظر پزشکتان عمل کنید
   برای سوند هم پیشنهاد دهید هنگام بی هوشی بگزارند تا متوجه نشوید

 8. عبدی فر می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من تقریبا یک ماهه که درد تو دوطرف پهلوهام دارم. ادرارم قطره قطره میومد و خیلی سوزش داشت. سونو سنگ کلیه نشون داد و دو هفته بعد سی تی اسکن نشون داد که سنگ افتاده. من زخم معده و روده و هموروئید دارم هر بار که پهلوم درد میگرفت بعد مدفوعم خون قرمز میدیدم که چون قبلا دیده بودم فکر میکردم از هموروییده و جدی نگرفتم. بعد از سی تی اسکن که گفت سنگ افتاده و من فکر میکنم از اول اصلا سنگی نبوده مدفوع من یه روزایی به شدت سیاه و قیری و چسبنده ست. هنوز درد پهلو رو دارم. تو این یک ماه گذشته حالت تهوع و سرگیجه داشتم که با سرم و دارو کنترل کرد دکتر کلیه ولی من نگرانم نکنه رودم خونریزی کرده باشه. خونریزی روده میتونه باعث درد تو پهلوها و پشت ران پا بشه؟ ممنون میشم جوابمو یدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتان جهت بررسی التهاب روده ها و گوارشی باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 9. گلی می گوید

  سلام من دیروز مدفوع م توش خون دیدم و رنگ مدفوع م سیاه بود وامروز پریود شدم ایا ربطی به پریودم م داره یا باید آزمایش بدم

 10. اورانوس می گوید

  پدر من دو بار دیالیز کرد دیگه دکترش گفت نیاز نداره چون ۸۰ سالش بود بعداز ۴ سال از آخرین دیالیزش خونریزی دستگاه گوارش کرد ادرارش رنگ خون شد و استفراغ خونی داشت بردیمش بیمارستان دکترش سریع دیالیزش کرد و بعد نفس کم آورد و تو همون بیمارستان خراب شده به رحمت خدا رفت
  حالا سوال من اینه کسی که خونریزی گوارشی کرده میتونه همزمان دیالیز بشه؟
  آیا دکترش دچار خطای پزشکی شده
  اصلا پدر من جون دیالیز رو داشت؟
  با توجه به اینکه یکماه تمام ادرارش خونی بود

 11. ناصر صمدی نمرور می گوید

  سلام حدود ده روز پیش افتادم زمین
  و برا التهاب کمر ب پزشک مراجعه کردم ایشون برا تشخیص ب رادیولوژی معرفی کردن
  ک قبل ان باید رو غن کرچک و قرص جویدنی و بیزاکودیل دادن خوردم ک العان درد معده دارم
  یکی از بیزاکودیل ها رو بدون اب خوردم لطفا راهنمایی کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بیزاکودیل به شکل شیاف رکتال هست و باید وارد مقعد شود
   نباید خورده شود

 12. Md می گوید

  سلام وقت بخیر چند وقتی هس که گه گاهی همراه اب دهنم خون هس این مشکل از کجا میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر گوارشی، لوزه ها ، دندان ها باید بررسی شین
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. چهرهساز می گوید

  سلام امروز بدون هیچ درد و علامتی در کنار مدفوع خون ریزی شدیدی دیدم و خیلی ترسیدم میشه از روزه باشه که میگیرم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ارتباطی به روزه داری ندارد
   جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 14. گیسو می گوید

  سلام
  چند روز پیش درد در ناحیه شکم احساس کردم ک بعد اون تکرر ادرار شدید گرفتم
  چند ساعت پیش درد شدید در ناحیه شکم حس کردم ک خون ریزی خیلی شدید داشتم و الان درد شکمو سر گیجه دارم
  چ مشکلی دارم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به علایمی که گفتین جهت بررسی به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 15. محمد رضاالداری می گوید

  سلام دکتر خسته نباشین دکتر من ده ساله رفلاکس دارم خیلی اذیت میکنه الان دوسه هفته میشه حالت تهوع شدید دارم وقتی آروغ میزنم خون میاد دوسه بار اندوسکوپی کردم هیچ چیز نشان نمی‌داد این میتونه از چه چیز باشه خیلی اذیت میکنم تالبهام میسوزه انکار که فلفل ریختم ممنون میشم لطف کردین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آقای الداری گرامی
   با توجه به تهوع شدید شما و همچنین وجود خون حتما نیاز به بررسی و معاینه مجدد فوری هست ، لازمه به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 16. رضت می گوید

  سلام خسته نباشید من چند روزی هست مدفوع ام رنگ معمولی داره ولی همراه اون خون میادقبلاهمورویید داشتم چند روز پیش یبوست گرفتم و بعد از اون دوباره خونریزی شدید دارم همراه با مدفوع ولی هیچ دل دردی ندارم لطفاً چه کاری باید برای درمان انجام بدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر خونریزی همراه یبوست بوده جهت بررسی عود مجدد همورویید به متخصص جراحی مراجعه کنید

 17. Mimdal می گوید

  سلام
  من مشكل معده درد دارم بيشتر اوقات و مشروب زياد مصرف ميكنم . ٢روزه دل درد و معده درد شديد و حالت تهوع دارم دائم و خون تيره دفع ميكنم و بالا ميارم . علائم زخم معده هستش؟!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت بررسی خونریزی گوارشی باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 18. .. می گوید

  سلام
  من چندسالی هست که مشکل معده عصبی و سندروم روده تحریک پذیر دارم چن وقتی هست که حالت تهوع شدید دارمو هرچی میخورم گلاب به روتون بالا میارم دوبار اندوسکوپی دادم چیزی نبود جز عفونت معده قبل اونم کمی یبوست داشتم دکتر گفت شقاق مقعده و پماد داد الان وقتی میرم دستشویی خون کمرنگ همراه مدفوع هست این خطرناکه یا از همون شقاق مقعده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   اگر خونریزی همراه با سوزش مقعد هست و یا همراه یبوست هست بخاطر شقاق

 19. Mahsa می گوید

  سلام.مامان من دوهفته دل درد شدید داره که بعضی مواقع خوب هستن بعضی مواقع دردش شدیدترمیشه اصلا غذا نمیتونه بخوره اگه بخوره یک ساعت بعد استفراغ میکنه طی این مدت مدفوع یک بار داشته که اونم سیاه بوده ولی خونی نبوده ایا خونریزی داره؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به شرح حالی که گفتین باید از نظر التهاب و خونریزی گوارشی بررسی شن و به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنن

 20. دکتر علی دوستی متخصص طب سنتی و داروگیاهی برای می گوید

  سلام مطالب خیلی عالی بود تشکر

 21. یه هموطن می گوید

  سلام،، من دو سه سالی میشه که وقتی مدفوع صورت میگرفت لکه ها ی خون کمی روی مدفوع بود حالا بعد سه سال خونریزی شدید دارم میشه کمک کنید.. ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عزیز خونریزی شدید نیاز به بررسی داره
   اگر درد و سوزش مقعد و یبوست دارین به متخصص” جراحی مراجعه کنید
   و اگر علایم فوق رو ندارین به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   1. آهو ناصر ی می گوید

    من دو روز پشت هم از خواب پاشدم بزاقم خونی بود تیره و یکمم روشن ،همیشه ضعف معده دارم علائم دیگه ای ندارم میشه بگید چیکار کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     جهت بررسی به متخصص” داخلی مراجعه کنید

 22. زی زی می گوید

  سلام من معده در میگرفتم دکتر تست میکروب معده گرفت و مثبت بود بهم دارو داد دارو خوردم ولی زیاد پرهیز های غذایی روز رعایت نمیکردم بعد اسهال شدم بعد عفونت های شیره ای رنگ‌از مقعدم بجای مدفوع میومد اینم خوب شد امروز دیدم بعد از مدفوع خون از مقعدم میاد و اینکه هنگام مدفوع یه مدت دردشدیدی داشتم خودم احساس میکردم انگار مدفوعم به یه زخم میخوره.توروخدا راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر درد و سوزش در مقعد دارین و خون روشن هست و جدا از مدفوعه بیشتر به شقاق یا همورویید میخوره
   برای معاینه به متخصص” جراحی مراجعه کنید

 23. یه هموطن می گوید

  بادرود و خسته نباشید تو را قرآن اینجا امن هست که من سوالم را بپرسم خدایا به امیدخودت ، ببخشید من را حدود 20 روز پیش بازداشت کردن و بی نهایت کتک زدن که البته روز آخر با شدتت بیشتر وقت آزاد شدم اول متوجه نشدم ولی کم کم احساس کردم که درادرار و بعد در متفوع ام خون هست البته چندبار اوایل خون بالا آوردم ممنون میشم راهنماییم کنید فقط تو به قسم پزشکی تون برام بیشتر دردسر نشه ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر ضربه وارد شده باید از نظر آسیب گوارشی و ادراری بررسی بشین
   به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 24. رشیدی می گوید

  سلام خسته نباشید بچه من 45 روز پیش خون ریزی شدید داشت از مدفوش همش خون می امد دکتر بیمارستان اندوسکوبی کرد گفت یه سری رگ مادرزادی روی رودش که با منگنه بسته برای جلوگیری من سی تی انژو گرفتم تا رگها معلوم بشه دکتر سی انژو گفت من با آمبولزیشن از طریق کبد رگها رو چسب می زنم ولی بعداز انژوگزافی گفت زگهای وریدی کبد بستست نمی شه داخل شد یه مریضی جدید نیز بهمون اضافه کردن بدتر از اولی حال پسرم خوبه هیچ علایمی نداری میترسم ببرم پیش یه متخص جدید یه مرضی دیگه بهش اضافه بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   مریضی جدید که اضافه نمیشه! نهایتا مشکلات پنهان مشخص میشه
   توصیه من اینه به فوق” تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید

 25. ناشناس می گوید

  سلام
  من در زمانی بچگی به سختی مدفوع صورت میگرفت و فک کنم بواسیر داشتم بعد از گذشت زمان خوب شدم و هیچ مشکلی نداشتم اما اخیرأ به همراه مدفوع خونریزی شفاف داشتم به مقدار زیاد و دیده میشد الان دوروزه میبینم درحالت عادی هم خونریزی دارم از مقعد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر خون روشن و جدا از مدفوعه و به صورت قطره قطره هست و حجمش کم میتونه بخاطر یبوست و زخم اطراف مقعد باشه
   اما اگر مخلوط با مدفوعه و حجمش زیاد و با هربار دفع تکرار میشه از نظر خونربزی گوارشی لازمه بررسی شین و به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 26. ناشناس می گوید

  سلام. من امروز صبح به سختی مدفوع کردم… بعد از ظهر که باز هم مدفوع کردم.. از باسن خون آمد به اندازه چند قطره… درد شکم یا معده ندارم…حالت تعوع ندارم… این خطر ناک

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به شقاق و یا زخم مقعد میخوره

 27. محمد می گوید

  سلام من وقتی میرم دستشویی وقتی مدفون هم میاد به همراهش خون های زیادی میاد و خون هم رنگش روشن است و بعدش خیلی دلم درد می‌گیره و مدام دل پیچه .
  چیکار باید بکنم ؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به علایمتون که خونریزی و دل درد هست حتما لازمه به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 28. ناشناس می گوید

  سلام من مشروب مصرف میکنم تا اینکه حالم بد شد و خون بالا آوردم بعدم که حالم خب شد ولی مدفوع سیاهه یعنی هنوز معدم خونریزی داره؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مدفوع سیاه و قیری و چسنده نیاز به بررسی دارد

 29. مهران می گوید

  با سلام
  من تقریبا پنچ ماه پیش نوشابه انرژی زا خورده بودم فرداش شکم باد کرده و معده درد میکرد به متخصص داخلی مراجعه کردم و ازم تست تنفسی گرفت و میشه گفت انگار آب گرم ریختن تو معده ام وضعیتم خراب بود من دو ماه دارو هاشو استفاده کردم و یکم خوب شدم و بعد 20 روز بدتر شدم رفتم پیش فوق تخصص برام آندوسکوپی کرد یکم گاستریت مزمن خفیف داشتم برام رابزول نوشت روزی یک عدد خوردم باز هم خوب نشدم رفتم پیشش گفت باید بری پیش روانپزشک
  الان 20 روزه وقتی دست شویی میرم وقتی مدفوع ازم خارج میشه همراهش خون
  و درد و سوزش شدیدی از داخل مقعدم دارم من الان چکار کنم میشه راهنمایی کنین؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر سوزش مقعد دارین میتونه بخاطر شقاق یا همورویید باشه
   مجدد جهت معاینه به به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 30. مینا می گوید

  سلام وقت بخیر حدود یکسال پیش کرونای شدیدی گرفتم که بعد از ان ازمایش خون مخفی سه نوبته انجام دادم وهر سه نوبت مثبت شد کولونوسکپی واندوسکپی وبیوبسی انجام دادم که میکروب معده هلیکوباکتر داشتم ومعدمم زیاد ورم داشت و براش چندین دوره دارو مصرف کردم در مورد روده هم گفتن ابهام وجود داره ازمایش کالپروتکتین انجام دادم که خوب بود…ازمایشesr وcrpهم همینطور گاهی اوقات دلپیچه های شدید دارم و گاهی اسهال دارم و گاهی هم نه کاهش وزن هم داشتم که البته من شرایط اضطرابی زیادی دارم وبی اشتهایی دارم وبرای اضطراب دارو مصرف میکنم نیاز هست دوباره ازمایش خون مخفی انجام بدم؟تشخیص شماIBSهست یاIBD

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله تکرار کنین

 31. نگین می گوید

  سلام خسته نباشید،من پنج ساله معده درددارم یکسالی هست که کاهش وزن شدیدداشتم و معده دردشدید،این اواخرخونریزی داشتم ووقتی مراجعه کردم پیش دکتراندوسکوپی وکلونوسکوپی انجام دادن برام ولی معدم عصبی بود ونفخ داشت و رودم دوتازخم داشت …اما معدم همچنان دردمیکنه حتی موقعی که عصبی نیستم وصبح که از خواب بلندمیشم حالت تهوع و معده دردشدید دارم حتی درطول روزهم معدم مکرر دردمیکنه….لطفا اگه امکانش هست راهنمایی کنید که من برای معده دردشدیدم چیکارکنم…ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان زخم معده ۸ هفته ممکن طول بکشه و اگر زخم در خود معده بوده( نه اثنی عشر) حتما بعد از ۱۲ هفته آندوسکوپی مجدد لازمه

 32. اکرم می گوید

  سلام من کروناگرفتم وبا20درصدریه درگیررمدسیورودگزا زدم الان دوره 21روزمن گذشته من روی شکمم در حس میکنم وامروزخون درمدفوع دیدم البته من وارفارین مصرف میکنم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر خونریزی گوارشی باید بررسی شین
   به اورژانس بیمارستان یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   1. فرهاد تقی پور می گوید

    سلام ممنون از سایت خوبتون
    چهار سال پیش من معدم هلکوباکتری گرفت جوری که شبها موقع خواب اسید معدم به گلوم میزد بعد مراجعه به پزشک گوارش آندسکوپی شدم و مقداری دارو برام نوشتن که تمام داروهارو مصرف کردم تا حدودی بهتر شدم بعد از آن در مدفوع خون مشاهده کردم تا یک سال در موقع دفع مدفوع خون زیادی مشاهده کردم که به اصرار همسرم به پزشک مراجعه کردم که تشخیص دکتر کولونوسکوپی را برام تجویز کردن الان حدود دوساله که به کولیت روده مبتلا شدم دکتر برام مزالازین که مزالازین شرکت آریا به من ساخت بعد از اون دیگه خونی تو مدفوع نداشتم تا اینکه الان دوماه میشه کمی خونریزی شروع شده ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     باید مجدد ویزیت شین توسط پزشکتون، ممکن نیاز به افزایش دوز دارو به طور موقت برای کنترل علایم حاد هست

 33. مهسا می گوید

  سلام من ۴ ماهه مدفوعم سیاه اسهالم گرفتم دوماه دل پیچه شدید دارم وزنم کم شده کلونوسکوپی گرفتم گفتن ک روده ات سالمه ولی عفونت معده دارم خیلی اذیتم دارو هم مصرف میکنم اما فایده ای نداره یع راهنمایی کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 34. ناشناس می گوید

  سلام. من دو روز هست که متوجه خون در مدفوعم شدم و قبلا همچین تجربه ای نداشتم. و این ب رنگ روشن بود و طوری بود ک روی دستمال توالت هم مشخص بود. سابقه ی بیماری گوارشی تو خانوادم نداریم. و اینکه از قبل من هرازگاهی شکمم تو ناحیه کولون بالارونده درد میکرد و مشکل نفخ داشتم. امروز هم خیلی کم شکمم درد میکنه و نفخ دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  و این رو هم اضافه کنم خانم دکتر تو این هفته اخیر من حرکات ورزشی پا رو با وزنه رفتم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد و كلونوسكوپي دهيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

  2. امیررضا می گوید

   سلام من حدودا تابستون امسال مدفوعم سیاه شد رفتم اندوسکوپی دادم گفتن چنتا زخم ریز داری بعدش یکم گزشت تا الان یکمم رعایت نکردم الان مدفوعم سیاهه سیاه سیاه هم نه قهوه ای تیره داخلش تیکه های سیاه روز اول شل بود الان نه سفت شده اصلا درد ندارم حالمم اوکیه میخواستم بدونم باز خونریزی کردم؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    بله به خونریزی گوارشی مبخوره

 35. مریم می گوید

  سلام. من دو روز هست که متوجه خون در مدفوعم شدم و قبلا همچین تجربه ای نداشتم. و این ب رنگ روشن بود و طوری بود ک روی دستمال توالت هم مشخص بود. سابقه ی بیماری گوارشی تو خانوادم نداریم. و اینکه از قبل من هرازگاهی شکمم تو ناحیه کولون بالارونده درد میکرد و مشکل نفخ داشتم. امروز هم خیلی کم شکمم درد میکنه و نفخ دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکنه همورویید داشته باشید
   برای معاینه و تایید تشخیص به جراح عمومی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر