خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

آندوسکوپی

خونریزی گوارشی چیست؟ خونریزی گوارشی چه خطراتی دارد؟ در ادامه به بررسی کامل خونریزی گوارشی و عوارض آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می‌شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع‌ترین خونریزی‌های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند.

دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود ۸ درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک‌های تشخیصی و درمان‌های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می‌شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی‌های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شود. خونریزی‌هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می‌دهد، به عنوان خونریزی‌های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می‌شوند.

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می‌شود

شایع‌ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا تحتانی طبقه‌بندی می‌شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش ناشی از مواد خوراکی.

شایع‌ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
سرطان های دستگاه گوارش.
بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
اسهال عفونی.
پولیپ ها.
بواسیر.
شقاق مقعد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی تشخیص داده می‌شود

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

خونریزی گوارشی چگونه درمان می‌شود

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می‌توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد

می‌توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین برد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می‌دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می‌کند.

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

331 دیدگاه در “خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

 • سلام خسته نباشید،من پنج ساله معده درددارم یکسالی هست که کاهش وزن شدیدداشتم و معده دردشدید،این اواخرخونریزی داشتم ووقتی مراجعه کردم پیش دکتراندوسکوپی وکلونوسکوپی انجام دادن برام ولی معدم عصبی بود ونفخ داشت و رودم دوتازخم داشت …اما معدم همچنان دردمیکنه حتی موقعی که عصبی نیستم وصبح که از خواب بلندمیشم حالت تهوع و معده دردشدید دارم حتی درطول روزهم معدم مکرر دردمیکنه….لطفا اگه امکانش هست راهنمایی کنید که من برای معده دردشدیدم چیکارکنم…ممنون

  پاسخ
  • سلام
   درمان زخم معده ۸ هفته ممکن طول بکشه و اگر زخم در خود معده بوده( نه اثنی عشر) حتما بعد از ۱۲ هفته آندوسکوپی مجدد لازمه

   پاسخ
 • سلام من کروناگرفتم وبا۲۰درصدریه درگیررمدسیورودگزا زدم الان دوره ۲۱روزمن گذشته من روی شکمم در حس میکنم وامروزخون درمدفوع دیدم البته من وارفارین مصرف میکنم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   از نظر خونریزی گوارشی باید بررسی شین
   به اورژانس بیمارستان یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام من ۴ ماهه مدفوعم سیاه اسهالم گرفتم دوماه دل پیچه شدید دارم وزنم کم شده کلونوسکوپی گرفتم گفتن ک روده ات سالمه ولی عفونت معده دارم خیلی اذیتم دارو هم مصرف میکنم اما فایده ای نداره یع راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام بايد آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام. من دو روز هست که متوجه خون در مدفوعم شدم و قبلا همچین تجربه ای نداشتم. و این ب رنگ روشن بود و طوری بود ک روی دستمال توالت هم مشخص بود. سابقه ی بیماری گوارشی تو خانوادم نداریم. و اینکه از قبل من هرازگاهی شکمم تو ناحیه کولون بالارونده درد میکرد و مشکل نفخ داشتم. امروز هم خیلی کم شکمم درد میکنه و نفخ دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  و این رو هم اضافه کنم خانم دکتر تو این هفته اخیر من حرکات ورزشی پا رو با وزنه رفتم.

  پاسخ
  • سلام بايد معاينه شيد و كلونوسكوپي دهيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام. من دو روز هست که متوجه خون در مدفوعم شدم و قبلا همچین تجربه ای نداشتم. و این ب رنگ روشن بود و طوری بود ک روی دستمال توالت هم مشخص بود. سابقه ی بیماری گوارشی تو خانوادم نداریم. و اینکه از قبل من هرازگاهی شکمم تو ناحیه کولون بالارونده درد میکرد و مشکل نفخ داشتم. امروز هم خیلی کم شکمم درد میکنه و نفخ دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام
   ممکنه همورویید داشته باشید
   برای معاینه و تایید تشخیص به جراح عمومی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام سه روز ه مدفوع من سیاه شده خیلی نگرانم الان تو تعطیلات چکار کنم

  پاسخ
  • سلام بهتره

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

   پاسخ
 • من یک ماهی هست دلپیچه دارم ولی فقط احساس پیچ درشکم یکهفته پیش دل درد شدید ی گرفتم وتشخیص اپاندیس داده شد وازمایش انجام دادم وگفتن عفونت اداره والان دارم انتی بیوتیک مصرف میکنم ولی همچنان دل پیچه دارم ومدفوعم به رنگ سیاه وقیری شده

  پاسخ
  • سلام لازمه كه اندوسكوپي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین من حدود ۳است احساس میکنم گلوم چیزی گیر کرده چرک خشک کن خوردم بازم فایده نداشت تا اینکه قرص معده خوردم بهتر شد ولی الان روز میگیرم اوایل بهتر بودم ولی الان بالا میارم بعدافطار امشب هم بالا اوردم واخرین بار لخته سیاه اندازه یه لیوان بود

  پاسخ
  • سلام بايد اندوسكوپي انجام بديد تا از نظر زخم معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین
  من ۲۱ سالمه چای زیاد مصرف میکنم چند وقته مدفوعم سیاه بور توجه نکردم ولی به خاطر سردرد دچار تهوع شدم و دیدم خون روشن و لخته روشن و تیزه اومد، نتونستم به دکتر مراجعه کنم میخاستم بدونم چقد خطرناکه و باید چی بخورم ؟

  پاسخ
  • سلام آزرمتيش مدفوع از نظر خون مخفي بديد اگر مثبت بود بايد اندوسكوپي كنيد

   پاسخ
 • سلام
  ببخشید من دو ماه پیش خیلی کم خون تازه در مدفوع دیدم توجه نکردم و یک ماه پیش دوباره دیدم و بیشتر شده بود ولی از دیروز خونریزی شدید پیدا کردم ، قبلا پیش متخصص داخلی رفتم چون بیمارستان دولتی بود برای دوماه بعد کولونوسکپی نوشته ، الآن اصلا حالم خوب نیست باید پیش کی برم و چکار کنم
  ممنون میشم اگر تا زنده ام جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   اگه خونریزی دارین و شدید فورا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید
   اگه خونریزی شدید باشه کولونوسکوپی اورژانسی میکندد

   پاسخ
 • یلام وخسته نباشیدازمایش مدفوع وخون مخفی روهرچندوقت یکباربایدانجدم دادخواهشاجواب چوون من خیلی ازمایش میدم

  پاسخ
  • سلام
   چند سالتونه؟
   سابقه بیماری گوارشی در خودتون و خانواده؟
   علامت گوارشی ؟

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید من کورون دارم و کرونا گرفتم اواخر هفته دوم اسهال و درد شدید معده و روده داشتم الان ۳ روزه از رودم خونریزی دارم شکمم شل و همراه مدفوع خونریزی لخته ای روشن دارم ممکن هست راهنماییم کنین لطفا

  پاسخ
  • سلام بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وخسته نباشید من یک روز قبل دچار خونریزی معده شدم وبه بیمارستان مراجعه کردم گفتن باید بستری بشی بدلیل ویروس کرونا ترسیدم و نخاستم بستری بشم دکتر امپرازول تجویز کردن اینم بگم هیلکو باکتری دارم الان حالم خوب هست روز اول رنگ مدفوع نرمال بود ولی امروز رنگ مدفوع سیاه رنگ هست جواب ازمایش هم بد نبود یعنی زیاد خون از دست نداده بودم تا چه زمانی رنگ مدفوع سیاه میشه و کی لازمه دوباره به پزشک مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام زماني كه ١٢ ساعت از خونريزي بگذره رنگ مدفوع سياه ميشه
   خطرناكه
   بايد درمان وريدي دريافت كنيد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۹ سالم هست و چند روز پیش بعد از مدفوع دچار یکم خونریزی به صورت شفاف شدم و سریع بند اومد اما بعد از نیم ساعت با فاصله این بار قسمت های سیاهی روی مدفوع دیدم اما رنگ خود مدفوع سیاه نبود و یک خط کوچک هم روی ان خون روشن بود و دیروز و امروز مشکلی نداشتم فقط یک نقاط سیاهی داخل مدفوع به چشم میخورد من دچار بیماری خودایمنی (ریزش سکه ای ) هستم و تحت درمانم نیازه که به دکتر مراجعه کنم چون جزو گروه های پر خطر هستم

  پاسخ
  • سلام آزمايش مدفوع بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من دیروز بعد از دفع مدفوع دچار خون ریزی شدم کم بود و بند امد ولی بعد با فاصله دستشویی رفتم و روی مدفوع هم خون تازه دیدم و هم رنگ های سیاه امروز دچار خونریزی نشدم اما دانه های سیاهی داخل مدفوع بود میشه راهنمایی کنید من بیماری خودایمنی الوپسی دارم جرات نمیکنم برم دکتر توی این کرونا ?

  پاسخ
  • سلام
   اگه همراه با درد مقعد و یبوست هست میتونه به نفع شقاق و بواسیر باشه
   اما اگه خونریزی زیاد و رنگ مدفوع قیری و سیاهه از نظر خونریزی گوارشی بررسی فوری لازمه

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...