درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد

 • 1396-11-21
 • ۳۹۰۰۹۵ بازدید
 • 450
روش‌های درمان خانگی گوش درد

درمان خانگی گوش درد

فرض می‌کنیم در منزل هستید که ناگهان دچار گوش درد می‌شوید؛ می‌توان حدس زد که واکنش اولیه شما چیست؟ اگر فقط درد گوش داشته باشید احتمالا به دنبال این هستید که چه چیز‌هایی در منزل دارید که می‌شود به عنوان درمان خانگی گوش درد از آن‌ها استفاده کرد.

طبیعی است که ما به شما توصیه نمی‌کنیم در هنگام گوش درد، درمان خانگی گوش درد را به درمان‌های طبی پزشک معالج ترجیح دهید. گوش درد می‌تواند یک نشانه از ده‌ها علت بیماری‌زا باشد که فقط توسط پزشک قابل تشخیص است. صرفا به عنوان یک اقدام موقت و کمک‌کننده، درمان خانگی گوش درد را برای کم کردن شدت درد استفاده کنید.

 

درمان خانگی گوش درد با استفاده از کمپرس سرد یا گرم

کمپرس سرد یخ و یا کمپرس دستمال یا حوله گرم هم برای بزرگسالان و هم اطفال قابل استفاده است. کمپرس‌ها را روی گوشی که درد می‌کند به مدت چند دقیقه نگه دارید. بهتر است بدانید که شما می‌توانید ابتدا کمپرس سرد بگذارید و بعد از ده دقیقه کمپرس گرم را جایگزین کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که یخ را به طور مستقیم روی گوش نگذارید که سرمای بیش از حد یخ به گوشتان ضربه بزند. همچنین حوله و دستمال گرم شده آنقدر گرم نباشد که گرمی بیش از حد دستمال به گوش شما آسیب برساند.

 

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در درمان خانگی گوش درد

پراکسید هیدروژن برای سال‌های متمادی به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری گوش استفاده شده است. با استفاده از قطره‌چکان چند قطره پراکسید هیدروژن در گوشتان بریزید. در صورت لزوم، چند ساعت پس از بار اول دوباره این روش را تکرار کنید.

آب اکسیژنه توانایی پاک‌کنندگی دارد و به تخلیه مواد گیرکرده در گوش کمک می‌کند.

نقش تمرین‌های ورزشی در درمان خانگی گوش درد

گاهی با انجام حرکات ورزشی گردن فشار موجود در کانال گوش کمتر می‌شود و شدت درد گوش کاهش می‌یابد.

اگر شما قصد انجام حرکات ورزشی گردن دارید؛ اینگونه عمل کنید:

 1. سعی کنید هر دو پا را روی زمین بگذارید
 2. به آرامی گردن خود را بچرخانید و سر خود را به سمت راست و سپس چپ به آرامی بچرخانید. به صورتی که سرتان به موازات شانه‌هایتان قرار بگیرد
 3. شانه‌های خود را بالا بیاورید و به آرامی شانه هر طرف را به گوش همان طرف برسانید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از انگشتان خود، گوش و اطراف گوش را به آرامی ماساژ دهید.

 

درمان خانگی گوش درد با فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

بعضی از مدل‌های خوابیدن باعث تشدید درد گوش در هنگام عفونت می‌شوند، درحالی که بعضی دیگر باعث تسکین درد می‌شوند. هنگام خواب گوشی که عفونت کرده را روی بالش قرار ندهید.در این حالت اگر در گوش آب جمع شده باشد راحت‌تر خارج می‌شود.

فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

هم‌چنین می‌توانید هنگام خواب سر خود را با قرار دادن بالش اضافی در موقعیت بالاتری قرار دهید. این حالت نیز به خشک شدن سریع‌تر گوش کمک می‌کند.

اگر مسئله‌ی گوش درد هم برای شما مشکل ایجاد کرده است و نیاز به مشورت با یک متخصص گوش و حلق و بینی دارید، اما فرصت رفتن به مطب را ندارید.اصلا نگران نباشید!!!

شما می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر سوال پزشکی خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

ماساژدرمانی؛ درمانی خانگی برای گوش درد

اگر عادت به ماساژ دارید، متوجه می‌شوید همانگونه که ماساژ درد کمر را رفع می‌کند باعث تسکین گوش درد نیز می‌شود.

ماساژدرمانی

در سال ۱۹۹۶ میلادی روی ۴۶ کودک پنج ساله و کوچکتر تحقیقی انجام شد، نتایج تحقیق حاکی از آن است که ۹۳ درصد آن‌ها پس از ماساژدرمانی رو به بهبود رفته‌اند و ۴۳ درصد نیز تنها پس از یک یا دو جلسه ماساژدرمانی احساس بهتری داشته‌اند.

درمان گوش درد با داروهای شیمیایی

اگر گوش درد به اندازه‌ای است که شما را ناراحت کرده، این گوش درد ناگهانی شروع شده و شما قبلا سابقه چنین دردهایی نداشته‌اید؛ نگران نباشید، آرامش خود را حفظ کنید و یک مسکن ضد درد از قبیل استامینوفن یا بروفن بخورید.

مسکن برای درمان دارویی گوش درد

به شما توصیه می‌کنیم از مصرف زیاد مسکن‌های ضد درد به شدت خودداری کنید. توجه به این نکته هم ضروری است که مصرف دارو برای اطفال با مصرف دارو برای شما فرق می‌کند. برای کاهش گوش درد اطفال از همان ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

اگر همراه درد گوش؛ سردرد، سرگیجه و عدم تعادل داشته باشید حتما باید هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص مشورت کنید و علت دقیق را جویا شوید. برای دریافت مشاوره سریع می‌توانید به سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مراجعه کنید.

آیا پس از درمان خانگی گوش درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی درمان خانگی گوش درد می‌تواند به کاهش درد گوش کمک کند. اگر گوش درد شما ادامه‌دار شد یا همراه آن علائمی از قبیل سرگیجه و عدم تعادل پیدا کردید، درمان خانگی گوش درد را کنار بگذارید و به پزشک مراجعه کنید.

این طبیعی است که درمان اصلی توسط پزشک به شما توصیه می‌شود. درمان خانگی گوش درد صرفا یک اقدام اولیه و بیشتر بر پایه تجربه است.

چه زمانی برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

این مسئله که چه زمانی برای گوش درد به پزشک مراجعه کنیم احتمالا یکی از سوالاتی است که هنوز جوابش را نمی‌دانید. گاهی اگر علت گوش درد، یک بیماری مهم همانند عفونت گوش باشد و شما در زمان مناسب مراجعه نکنید، شاید به عوارض جدی و تهدیدکننده‌ای دچار شوید.

درمان گوش درد تحت نظر پزشک

گاهی شما می‌توانید صبر کنید و در منزل اقدامات اولیه‌ای برای درمان خانگی گوش درد انجام دهید که در اینجا بهتر است از توصیه‌های یک پزشک متخصص هم کمک بگیرید و این کار را می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر به راحتی انجام دهید. مانند کمپرس سرد و گرم بر روی گوش، مصرف مسکن و پیگیری روند بهبودی در منزل. اما این حالت‌ها اصولا زمانی قابل اجراست که شما فقط گوش درد داشته باشید و همزمان با گوش درد، علائم دیگری بروز نکرده باشد.

درمان خانگی گوش درد همراه با سرگیجه

اما به شما توصیه می‌‌کنیم در بعضی شرایط خاص حتما درمان گوش درد را تحت نظر پزشک انجام دهید. از جمله:

 • اگر شما اخیرا سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها داشته‌اید و همزمان گوش درد پیدا کرده‌اید، ممکن است با برطرف شدن علائم عفونت تنفسی، گوش دردتان برطرف شود. اگر گوش درد برطرف نشد و احساس کاهش شنوایی و پرشدگی گوش در شما باقی مانده است، توصیه می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر از زمان گوش درد چندین ساعت گذشته است و هنوز بهبودی پیدا نکرده‌اید.

 • اگر همراه گوش درد، تب و لرز پیدا کرده‌اید، احتمال دارد عفونت گوش مطرح باشد که مراجعه به پزشک الزامی است.

 • اگر به همراه گوش درد، از گوشتان مایع زردرنگ و یا خون خارج می‌شود؛ برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنید و زمان را صرف اقدامات تسکین‌دهنده خانگی نکنید.

 • همراهی گوش درد با سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش، شما را نا آرام و بی‌قرار و تحمل گوش درد را برای شما ناخوشایند می‌کند. در این مورد، خود را برای امتحان کردن راهکارهای خانگی به زحمت نیاندازید؛ شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر دچار درد نسبتا شدید در سر و گردن شده‌اید و احساس سفتی گردن و حالت تب و لرز پیدا کرده‌اید، همزمان گوش درد امان شما را بریده است؛ ما به شما توصیه شدید می‌کنیم زمان را از دست ندهید و برای درمان مناسب و بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر اخیرا ضربه‌ای به سر و ناحیه گوشتان وارد شده است و اکنون دچار گوش درد شده‌اید، بهتر است توسط پزشک ابتدا معاینه کانال و پرده گوش شوید و سپس درمان گوش درد برای شما تجویز شود.

درمان گوش درد نوزادان و اطفال که بیشتر با نا آرامی و بی‌قراری کودک بروز می‌کند را به پزشک بسپارید و از اقدامات خانگی تسکین درد استفاده نکنید.

درمان خانگی گوش درد نوزاد

سخن آخر

شدت گوش درد مهم‌ترین عامل هدایت‌کننده شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمان است. شاید شما ترجیح دهید که در شروع علائم گوش درد به راهکارهای تسکین‌دهنده خانگی بسنده کنید یا به دنبال درمان گوش درد تحت نظر پزشک بروید.

اگر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت و نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید؛ ممکن است توانایی بدنتان در مبارزه با عفونت‌ها کم شده باشد. در این شرایط درمان گوش درد توسط پزشک بر هر راه‌حل دیگری برای گوش درد برتری دارد.

اگر گوش درد شما جز مواردی بود که لازم است به پزشک مراجعه کنید و به هر دلیل امتناع کردید و خود را به تسکین‌دهنده‌های خانگی مشغول کردید؛ خطر بروز عوارضی همچون: آسیب پرده گوش و گسترش و انتشار عفونت گوش وجود دارد.

گوش درد مشکل شایعی است که بیشتر پزشکان با درمان آن آشنایی دارند. اما برای بررسی دقیق و تخصصی‌تر می‌توانید به متخصصان گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا در اسرع وقت بهبودی خود را به دست بیاورید.

در صورتی که شما هم از روش‌های درمان خانگی برای درمان گوش درد استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. همانطور که می‌دانید روش‌های درمان خانگی تجربی هستند؛ با اشتراک تجربه‌های خود به ما در بهبود این مقاله کمک کنید.
در صورتی که هرگونه سوالی از گوش درد و روش‌های درمان آن دارید در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب از ما بپرسید؛ کارشناسان و پزشکان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Every Day Health

WebMD

Health Line

 

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

450 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام دخترم ۱۰ساله هست از دیشب گوش سمت چپش درد میکنه حوله گرم گذاشتم خوب نشده چه داروی باید بدم ممنونم؟

  • سلام بايد انتي بيوتيك مصرف كنه
   بهتره به متخصص اطفال مراجعه كنيد تا گوشش معاينه شه
   فعلا شربت ايلوبروفن هر ٨ ساعت ٣ سي سي بديد بخوره

 2. سلام خسته نباشید من از صبح که بیدارشدم گوش سمت چپم و گلوم درهمون سمت درد میکرد عصریم که رفتم حموم و برگشتم دردش بیشتر شده چیکار باید بکنم تو این وضعیت؟

  • سلام قرص كلداكس هر ١٢ ساعت يكي بخوريد ، اگه بعد از دو روز بهتر نشديد بابد از نظر كرونا بررسي شويد

 3. سلام وقت بخیر هفته پیش بعد از حمام رفتم بیرون و همون شب تب و لرز داشتم و با ایبوبروفن و استراحت خوب شدم سه روز پیش گوش سمت راست و گلوی همون سمتم درد داره و هنوز خوب نشده میشه راهنماییم کنید که توی این اوضاع دکتر نرم؟

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد و از نظر كرونا بررسي شويد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 4. عرض سلام و وقت بخیر
  مدت هاست که در گوش هایم، بخصوص گوش چپم صدایی ممتد شبیه صدای سوت زودپز احساس می کنم. شدت و ضعف دارد ولی شب ها صدا بیشتر احساس می شود و باعث اختلال در تمرکزم می شود. گاهی حتی نمی توانم بخوابم.
  پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم

 5. چندروزه گوش درد شدید دارم حمام کردم موهام خیس بود سوار ماشین شدم ازاونروز گوش درد شدید گرفتم دکترم تواین وضعیت کرونا نمیتونم برم چیکار کنم

  • سلام قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز مصرف كنيد
   قرص استامينوفن٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد

 6. سلام
  گوش سمت چپم خیلی درد داره دکترم رفتم گفت چیزی نیست چیکار کنم؟

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   اين آزمايشات را انجام دهيد لطفا
   Cbc.diff esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 7. سلام گوشهام الان حدودیک هفته شدیددردمیکنه امروزمتوجه چرک سبزرنگ شدم چکارکنم خیلی درد وخارش دارن

  • سلام قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر هشت ساعت یک عدد و قطره اوسپت هر ۱۲ ساعت دو قطره در گوش بریزید

 8. سلام من یدمت دندونام چرک کرد بی توجه بودم الان دوروزه گوشم درد گرفته بهش دست نمیتونم بزنم راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم

  • سلام كپسول اموكسي سيلين ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٧ روز
   قرص ايبوبروفن ٢٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوويد

 9. سلام وقت بخیرحدود۶.۷ساعتی هست گوش سمت چپم کیپ شده وخیلیی دردشدیدی داره اصلاقابل تحمل هست چکارکنم

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 10. سلام خسته نباشید ببخشید من یک نفر در گوشم داد زد و الان چند ساعتی میشه که درد میکنه چیکار کنم

  • سلام قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم بخوريد
   اكه درد برطرف نشد بهتره معاينه شيد

 11. سلام خسته نباشید من گوشه سمت چپم قبلن بعد حموم کیپ میشد الان دوروزه خیلی درد میکنه لثه همون سمتم چک کرده گلو دردم دارم.
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر هشت ساعت یک عدد تا ۱۰ روز
   قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت دو قطره تا ۵ روز

 12. سلام وقت شما بخیر
  دیشب در موقع خواب دردی در ناحیه گوش(فقط گوش سمت چپ) و انتهای فک احساس کردم.و درد بصورت ضربان هست و حالت سنگینی در گوش احساس میکنم .ممنون میشم اگر راهکاری به بنده ارائه بدید

  • با سلام
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد برای درد
   مصرف شود

 13. سلام خسته نباشید گوشم خیلی درد وخارش داره اب دهنمو قورت میدم هم گلوم درد داره هم گوشم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام قوص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همرله با كواموكسي كلاو ٦٢٥ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٧ روز
   قطره گوشي بتامتازون هم هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد تا ٣ روز

 14. من درد زیادی دارم بعد از دوهفته امروز گوشم رو شستشو کردم ولی خوب نشود ودرد بیشتری دارم چکار کنم

 15. سلام خسته نباشید من تا هفت روز گذشته خیلی در استخر در یک ویلا شنا میکردم بعد از اینکه به تهران اومدم یکی از گوشام کیپ شد ، با روغن زیتون یخرده بهتر شد ولی بعدش گوش سمت چپم شروع کرد به درد گرفتن هربارم بهش دست میزنم بدتر میشه از درد

  • سلام قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يك عدد بخوريد تا ٥ روز
   قرص ايتامينوفن ٥٠٠ مبلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد

 16. سلام وقتتون بخیر چندوقتیه به علت دندون درد گوش سمت چپم شدیدا درد گرفته که دردش غیرقابل تحمل شده جهت درمانش چیکارکنم ؟

  • سلام
   قرص پنی سیلین وی 500 هر 8 ساعت یکی
   قرص مترونیدازول 250 هر 8 ساعت یکی
   قرص نوافن هر 12 یکی
   تا یک هفته استفاده کنید
   به دامپزشکی مراجعه کنید

 17. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  بنده یک مدتی هست که بعد ازحموم کردن احساس سنگینی در گوشم میکنم.حتی بعدحموم گوشمو با دسمال و سشوار خشک میکنم اما ترشحات زرد رنگ روشن و چسبی مانند داره همراه بااون گلودرد وخارش گلو هم دارم حس میکنم چیزی انتهای گلوم هس درست انتهای راه تنفسی ازبینی به گلو وهمچنین حس میکنم از گوشمم به حلقم چیزی ترشح میشه،اکثرا بعد حموم یابیرون که میرم آبریزش بینی وعطسه هام شروع میشن وچشمام میخارن وصورتم باد میکنه و بزاق دهنمم به شدت غلیظ میشه صبح ها ودهنمم بو میده بااینکه مرتب مسواک ونخ دندونم استفاده میکنم

  • سلام ٧ روز قرص تلفست هر١٢ ساعت بخوريو گوشتونم ميريد حموم قسمت خارجيشو چرب كنيد

 18. سلام بعدازحمام گوشم گرفته باگوش پاکن کلی عفونت درآوردم ولی هنوز گرفته ازدرددیشب تاصبح نخابیدم پام شکسته دکترنمیتونم برم لطفاراهنمایی کنید

  • سلام
   احتمالا گوش شما دچار تجمع جرم شده است
   قطره گلیسیرین فنیکه هر 6 ساعت سه قطره در گوش بیندازید و پس از 4-5 روز جهت شست و شو به پزشک مراجعه کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر