مجله پزشکی دکتر دکتر

درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد

21 بهمن 1396

375

گوش، حلق و بینی
درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

مشاوره تلفنی با پزشک

دلایل زیادی برای گوش درد وجود دارد که برخی از آنها خفیف هستند و در خانه قابل درمان، ولی در برخی از مواقع گوش درد می‌تواند در طولانی مدت مشکلات زیادی بوجود آورد. شما می‌توانید بدون مراجعه حضوری به مطب با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید.

برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

درمان خانگی گوش درد

فرض می‌کنیم در منزل هستید که ناگهان دچار گوش درد می‌شوید؛ می‌توان حدس زد که واکنش اولیه شما چیست؟ اگر فقط درد گوش داشته باشید احتمالا به دنبال این هستید که چه چیز‌هایی در منزل دارید که می‌شود به عنوان درمان خانگی گوش درد از آن‌ها استفاده کرد.

طبیعی است که ما به شما توصیه نمی‌کنیم در هنگام گوش درد، درمان خانگی گوش درد را به درمان‌های طبی پزشک معالج ترجیح دهید. گوش درد می‌تواند یک نشانه از ده‌ها علت بیماری‌زا باشد که فقط توسط پزشک قابل تشخیص است. صرفا به عنوان یک اقدام موقت و کمک‌کننده، درمان خانگی گوش درد را برای کم کردن شدت درد استفاده کنید.

 

درمان خانگی گوش درد با استفاده از کمپرس سرد یا گرم

کمپرس سرد یخ و یا کمپرس دستمال یا حوله گرم هم برای بزرگسالان و هم اطفال قابل استفاده است. کمپرس‌ها را روی گوشی که درد می‌کند به مدت چند دقیقه نگه دارید. بهتر است بدانید که شما می‌توانید ابتدا کمپرس سرد بگذارید و بعد از ده دقیقه کمپرس گرم را جایگزین کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که یخ را به طور مستقیم روی گوش نگذارید که سرمای بیش از حد یخ به گوشتان ضربه بزند. همچنین حوله و دستمال گرم شده آنقدر گرم نباشد که گرمی بیش از حد دستمال به گوش شما آسیب برساند.

 

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در درمان خانگی گوش درد

پراکسید هیدروژن برای سال‌های متمادی به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری گوش استفاده شده است. با استفاده از قطره‌چکان چند قطره پراکسید هیدروژن در گوشتان بریزید. در صورت لزوم، چند ساعت پس از بار اول دوباره این روش را تکرار کنید.

آب اکسیژنه توانایی پاک‌کنندگی دارد و به تخلیه مواد گیرکرده در گوش کمک می‌کند.

نقش تمرین‌های ورزشی در درمان خانگی گوش درد

گاهی با انجام حرکات ورزشی گردن فشار موجود در کانال گوش کمتر می‌شود و شدت درد گوش کاهش می‌یابد.

اگر شما قصد انجام حرکات ورزشی گردن دارید؛ اینگونه عمل کنید:

 1. سعی کنید هر دو پا را روی زمین بگذارید
 2. به آرامی گردن خود را بچرخانید و سر خود را به سمت راست و سپس چپ به آرامی بچرخانید. به صورتی که سرتان به موازات شانه‌هایتان قرار بگیرد
 3. شانه‌های خود را بالا بیاورید و به آرامی شانه هر طرف را به گوش همان طرف برسانید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از انگشتان خود، گوش و اطراف گوش را به آرامی ماساژ دهید.

 

درمان خانگی گوش درد با فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

بعضی از مدل‌های خوابیدن باعث تشدید درد گوش در هنگام عفونت می‌شوند، درحالی که بعضی دیگر باعث تسکین درد می‌شوند. هنگام خواب گوشی که عفونت کرده را روی بالش قرار ندهید.در این حالت اگر در گوش آب جمع شده باشد راحت‌تر خارج می‌شود.

فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

هم‌چنین می‌توانید هنگام خواب سر خود را با قرار دادن بالش اضافی در موقعیت بالاتری قرار دهید. این حالت نیز به خشک شدن سریع‌تر گوش کمک می‌کند.

اگر مسئله‌ی گوش درد هم برای شما مشکل ایجاد کرده است و نیاز به مشورت با یک متخصص گوش و حلق و بینی دارید، اما فرصت رفتن به مطب را ندارید.اصلا نگران نباشید!!!

شما می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر سوال پزشکی خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

ماساژدرمانی؛ درمانی خانگی برای گوش درد

اگر عادت به ماساژ دارید، متوجه می‌شوید همانگونه که ماساژ درد کمر را رفع می‌کند باعث تسکین گوش درد نیز می‌شود.

ماساژدرمانی

در سال ۱۹۹۶ میلادی روی ۴۶ کودک پنج ساله و کوچکتر تحقیقی انجام شد، نتایج تحقیق حاکی از آن است که ۹۳ درصد آن‌ها پس از ماساژدرمانی رو به بهبود رفته‌اند و ۴۳ درصد نیز تنها پس از یک یا دو جلسه ماساژدرمانی احساس بهتری داشته‌اند.

درمان گوش درد با داروهای شیمیایی

اگر گوش درد به اندازه‌ای است که شما را ناراحت کرده، این گوش درد ناگهانی شروع شده و شما قبلا سابقه چنین دردهایی نداشته‌اید؛ نگران نباشید، آرامش خود را حفظ کنید و یک مسکن ضد درد از قبیل استامینوفن یا بروفن بخورید.

مسکن برای درمان دارویی گوش درد

به شما توصیه می‌کنیم از مصرف زیاد مسکن‌های ضد درد به شدت خودداری کنید. توجه به این نکته هم ضروری است که مصرف دارو برای اطفال با مصرف دارو برای شما فرق می‌کند. برای کاهش گوش درد اطفال از همان ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

اگر همراه درد گوش؛ سردرد، سرگیجه و عدم تعادل داشته باشید حتما باید هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص مشورت کنید و علت دقیق را جویا شوید. برای دریافت مشاوره سریع می‌توانید به سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مراجعه کنید.

آیا پس از درمان خانگی گوش درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی درمان خانگی گوش درد می‌تواند به کاهش درد گوش کمک کند. اگر گوش درد شما ادامه‌دار شد یا همراه آن علائمی از قبیل سرگیجه و عدم تعادل پیدا کردید، درمان خانگی گوش درد را کنار بگذارید و به پزشک مراجعه کنید.

این طبیعی است که درمان اصلی توسط پزشک به شما توصیه می‌شود. درمان خانگی گوش درد صرفا یک اقدام اولیه و بیشتر بر پایه تجربه است.

چه زمانی برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

این مسئله که چه زمانی برای گوش درد به پزشک مراجعه کنیم احتمالا یکی از سوالاتی است که هنوز جوابش را نمی‌دانید. گاهی اگر علت گوش درد، یک بیماری مهم همانند عفونت گوش باشد و شما در زمان مناسب مراجعه نکنید، شاید به عوارض جدی و تهدیدکننده‌ای دچار شوید.

درمان گوش درد تحت نظر پزشک

گاهی شما می‌توانید صبر کنید و در منزل اقدامات اولیه‌ای برای درمان خانگی گوش درد انجام دهید که در اینجا بهتر است از توصیه‌های یک پزشک متخصص هم کمک بگیرید و این کار را می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر به راحتی انجام دهید. مانند کمپرس سرد و گرم بر روی گوش، مصرف مسکن و پیگیری روند بهبودی در منزل. اما این حالت‌ها اصولا زمانی قابل اجراست که شما فقط گوش درد داشته باشید و همزمان با گوش درد، علائم دیگری بروز نکرده باشد.

درمان خانگی گوش درد همراه با سرگیجه

اما به شما توصیه می‌‌کنیم در بعضی شرایط خاص حتما درمان گوش درد را تحت نظر پزشک انجام دهید. از جمله:

 • اگر شما اخیرا سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها داشته‌اید و همزمان گوش درد پیدا کرده‌اید، ممکن است با برطرف شدن علائم عفونت تنفسی، گوش دردتان برطرف شود. اگر گوش درد برطرف نشد و احساس کاهش شنوایی و پرشدگی گوش در شما باقی مانده است، توصیه می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر از زمان گوش درد چندین ساعت گذشته است و هنوز بهبودی پیدا نکرده‌اید.

 • اگر همراه گوش درد، تب و لرز پیدا کرده‌اید، احتمال دارد عفونت گوش مطرح باشد که مراجعه به پزشک الزامی است.

 • اگر به همراه گوش درد، از گوشتان مایع زردرنگ و یا خون خارج می‌شود؛ برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنید و زمان را صرف اقدامات تسکین‌دهنده خانگی نکنید.

 • همراهی گوش درد با سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش، شما را نا آرام و بی‌قرار و تحمل گوش درد را برای شما ناخوشایند می‌کند. در این مورد، خود را برای امتحان کردن راهکارهای خانگی به زحمت نیاندازید؛ شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر دچار درد نسبتا شدید در سر و گردن شده‌اید و احساس سفتی گردن و حالت تب و لرز پیدا کرده‌اید، همزمان گوش درد امان شما را بریده است؛ ما به شما توصیه شدید می‌کنیم زمان را از دست ندهید و برای درمان مناسب و بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر اخیرا ضربه‌ای به سر و ناحیه گوشتان وارد شده است و اکنون دچار گوش درد شده‌اید، بهتر است توسط پزشک ابتدا معاینه کانال و پرده گوش شوید و سپس درمان گوش درد برای شما تجویز شود.

درمان گوش درد نوزادان و اطفال که بیشتر با نا آرامی و بی‌قراری کودک بروز می‌کند را به پزشک بسپارید و از اقدامات خانگی تسکین درد استفاده نکنید.

درمان خانگی گوش درد نوزاد

سخن آخر

شدت گوش درد مهم‌ترین عامل هدایت‌کننده شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمان است. شاید شما ترجیح دهید که در شروع علائم گوش درد به راهکارهای تسکین‌دهنده خانگی بسنده کنید یا به دنبال درمان گوش درد تحت نظر پزشک بروید.

اگر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت و نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید؛ ممکن است توانایی بدنتان در مبارزه با عفونت‌ها کم شده باشد. در این شرایط درمان گوش درد توسط پزشک بر هر راه‌حل دیگری برای گوش درد برتری دارد.

اگر گوش درد شما جز مواردی بود که لازم است به پزشک مراجعه کنید و به هر دلیل امتناع کردید و خود را به تسکین‌دهنده‌های خانگی مشغول کردید؛ خطر بروز عوارضی همچون: آسیب پرده گوش و گسترش و انتشار عفونت گوش وجود دارد.

گوش درد مشکل شایعی است که بیشتر پزشکان با درمان آن آشنایی دارند. اما برای بررسی دقیق و تخصصی‌تر می‌توانید به متخصصان گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا در اسرع وقت بهبودی خود را به دست بیاورید.

در صورتی که شما هم از روش‌های درمان خانگی برای درمان گوش درد استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. همانطور که می‌دانید روش‌های درمان خانگی تجربی هستند؛ با اشتراک تجربه‌های خود به ما در بهبود این مقاله کمک کنید.
در صورتی که هرگونه سوالی از گوش درد و روش‌های درمان آن دارید در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب از ما بپرسید؛ کارشناسان و پزشکان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Every Day Health

WebMD

Health Line

 

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد»

375 پاسخ به “درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد”

 1. فلاح گفت:

  سلام.من لثه م عفونت کرده و زده به گوشم و گوش درد دارم بخطر شرایط کرونا نمیخوام برم دکتر .پیشنهاد شما چیه؟

 2. نیما گفت:

  سلام. من از گوش پاککن استفاده کردم بعد یک مقدار خونی شد. درد ندارم ولی گوشم مانند قبل نیست و احساس می کنم ملتهب هستش. بخاطر کرونا نمی تونم دکتر بروم. لطفا” راهنمایی فرمائید.

  • محمد گفت:

   سلام من حدود 40 روز پیش کرونا گرفتم از همون موقع گدش سمت راستم شروع کزر ب گرفتن جوری ک لاله گوشمو میکشیدم ول میکرد اما ی مدتی هست درد میکنه چنروزه دردش بیشتر شده احساس میکنم ی چیزی توی گوشم هست ترشح یا چرک نداره پیش دکتر رفتم معاینه کرد گفت عفونت نداره چیکار کنم کپسول گاباپنتین داده شبی ی دونه گفته بخور

 3. زهرا گفت:

  سلام خانوم دکتر ،چند وقتی میشه گوش سمت چپم درد میکنه ،طوری که دائم دوست دارم دست تو گوشم کنم و دردش طوری هست که انگار تیر می کشه،چند روز درد میکنه دوباره دردش میفته و دوباره بعد چند روز دردش شروع میشه،دسترسی به پزشک ندارم .میشه راهنمایی کنید

 4. فاطمه گفت:

  سلام من چند روزی تب و سرفه میکردم
  والان گوش درد شدید دارم
  میشه بگویید چه کار کنم

 5. ... گفت:

  سلام من هفت ساله قبل عمل جراحی شده بودم و در اتاق عمل گوشام یخ زده بوده از همون موقعس هر ماه یک یا 5 بار گوش درد میگیرم وقتی از حمام میام بیرون تو گوشام آب میره با حوله گرم هم روشو میگیریم کمی بهتر میشه ولی دوباره بدتر میشه به پزشک هم قبل از بیماری کرونا مراجعه کرده بودم دو نوع قطره گوش داد یکی دوازه ساعته بود یکی قطره گوش ایرگل هر 6 ساعت‌ دو قطره بعد اون دیگه به به پزشک مراجعه نکردم گوشام عفونت داره خواهش میکنم راه حل بدید؟

 6. سارا گفت:

  سلام گوش سمت چپم خیلی درد میکنه و زنگ میزنه دردش طوریه که اصلا نمی تونم به گوشم دست بزنم ترشحاتی هم ازش خارج نشده و اصلا از ظاهرش چیزی معلوم نیست چیکار باید بکنم

 7. .... گفت:

  سلام ببخشید من الان ۱ ماه هست که گوش هام درد میکنه و گوش سمت راستم درد بیشتری داره و وقتی که گوشم درد میگیره سرم هم درد میگیر و قرص های کلاموکس ۳۷۵ و ازیترومایسین ۲۵۰ هم خوردم و خوب نشد چه دارویی بخورم که خوب بشه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد گوشتون توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شه
   احتمالا بدنبال عفونت گوش ميامي مايع جمع شده همونجا
   تا سه ماه هم بهتر ميشه
   اما بهتره كه ويزيت شويد.

 8. raha گفت:

  سلام من گوش سمت راستم امروز درد گرفته حتی دندون و زیر گردنمم باهاش درد میکنه باید چه دارویی مصرف کنم ؟؟؟

 9. raha گفت:

  سلام من گوش سمت راستم درد میکنه جوری ک حتی ب دندونمم و زیر گردنمم زده دردش ، باید چ دارویی بخورم ؟

 10. ابراهیم گفت:

  سلام،وقت بخیر
  یه ۳روزی هست گوش سمت راستم به شدت درد میکنه و وقتی دهنمو باز میکنم دردش بیشتر میشه.
  چیکار باید کنم تو این وضعیت؟

 11. Sepehr64 گفت:

  سلام وقت بخیر
  دو روزه گوشم کیپ شده و عفونت کرده و شنوایی کم شده و چرک زرد خشک خارج میشه ،البته سابقه این درد رو دارم چون پرده سمت چپ نازک شده و هربار آب داخلش میره اینطوری میشم ولی بخاطر بیماری کرونا ترجیح دادم دکتر نرم .اگر تجوزی هستش ممنون میشم انجام بدم
  باتشکر از پزشک های محترم

 12. معصومه سادات میرباقری گفت:

  درود خسته نباشید من از امشب کمی گوشم درد گر فته چی باید بخورم دارو

 13. Najme گفت:

  سلام دخترم ۱۰ساله هست از دیشب گوش سمت چپش درد میکنه حوله گرم گذاشتم خوب نشده چه داروی باید بدم ممنونم؟

  • فائزه گفت:

   سلام من دوشبه لاله گوش سمت راستم درد میکنه

   • عادل عادلی گفت:

    سلام پدرم چند روزی است گوش سمت راستش درد میکنه ومیره حمام بیشتر درد میگیره و هرچه حوله داغ میزاره خوب نمیشه چکار باید کرد

 14. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من از صبح که بیدارشدم گوش سمت چپم و گلوم درهمون سمت درد میکرد عصریم که رفتم حموم و برگشتم دردش بیشتر شده چیکار باید بکنم تو این وضعیت؟

 15. شیما گفت:

  سلام وقت بخیر هفته پیش بعد از حمام رفتم بیرون و همون شب تب و لرز داشتم و با ایبوبروفن و استراحت خوب شدم سه روز پیش گوش سمت راست و گلوی همون سمتم درد داره و هنوز خوب نشده میشه راهنماییم کنید که توی این اوضاع دکتر نرم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد و از نظر كرونا بررسي شويد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 16. لیلا گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر
  مدت هاست که در گوش هایم، بخصوص گوش چپم صدایی ممتد شبیه صدای سوت زودپز احساس می کنم. شدت و ضعف دارد ولی شب ها صدا بیشتر احساس می شود و باعث اختلال در تمرکزم می شود. گاهی حتی نمی توانم بخوابم.
  پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم

 17. خاطره گفت:

  چندروزه گوش درد شدید دارم حمام کردم موهام خیس بود سوار ماشین شدم ازاونروز گوش درد شدید گرفتم دکترم تواین وضعیت کرونا نمیتونم برم چیکار کنم

 18. راحله گفت:

  سلام
  گوش سمت چپم خیلی درد داره دکترم رفتم گفت چیزی نیست چیکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   اين آزمايشات را انجام دهيد لطفا
   Cbc.diff esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 19. مامان آیلین گفت:

  سلام گوشهام الان حدودیک هفته شدیددردمیکنه امروزمتوجه چرک سبزرنگ شدم چکارکنم خیلی درد وخارش دارن

 20. علی سلخوری گفت:

  سلام من یدمت دندونام چرک کرد بی توجه بودم الان دوروزه گوشم درد گرفته بهش دست نمیتونم بزنم راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم

 21. رقیه گفت:

  سلام وقت بخیرحدود۶.۷ساعتی هست گوش سمت چپم کیپ شده وخیلیی دردشدیدی داره اصلاقابل تحمل هست چکارکنم

 22. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک نفر در گوشم داد زد و الان چند ساعتی میشه که درد میکنه چیکار کنم

  • بهناز گفت:

   با عرض سلام چند روز بود گوشم سنگینی میکرد روغن خرچنگ ریختم خوب شده بود شب رفتم حمام از درد نخوابیدم تب داشتم تا الان وردارم حوله هم میزاریم خوب نمیشه چه کار کنم

 23. Maryam گفت:

  سلام خسته نباشید من گوشه سمت چپم قبلن بعد حموم کیپ میشد الان دوروزه خیلی درد میکنه لثه همون سمتم چک کرده گلو دردم دارم.
  لطفا راهنمایی کنید

  • باران گفت:

   سلام من یه هفته ای هست گوش راستم درد میکنه هفته پیش یه سرگیجی شدیدی نیمه شب گرفتم والان دو روزه گوش راستم درد میکنه میزنه به سرم لطفا راهنماییکنید

 24. سروش گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  دیشب در موقع خواب دردی در ناحیه گوش(فقط گوش سمت چپ) و انتهای فک احساس کردم.و درد بصورت ضربان هست و حالت سنگینی در گوش احساس میکنم .ممنون میشم اگر راهکاری به بنده ارائه بدید

 25. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید گوشم خیلی درد وخارش داره اب دهنمو قورت میدم هم گلوم درد داره هم گوشم لطفا راهنماییم کنید

 26. مریم گفت:

  من درد زیادی دارم بعد از دوهفته امروز گوشم رو شستشو کردم ولی خوب نشود ودرد بیشتری دارم چکار کنم

 27. Parham Beyrami گفت:

  سلام خسته نباشید من تا هفت روز گذشته خیلی در استخر در یک ویلا شنا میکردم بعد از اینکه به تهران اومدم یکی از گوشام کیپ شد ، با روغن زیتون یخرده بهتر شد ولی بعدش گوش سمت چپم شروع کرد به درد گرفتن هربارم بهش دست میزنم بدتر میشه از درد

 28. محبوبه گفت:

  سلام وقتتون بخیر چندوقتیه به علت دندون درد گوش سمت چپم شدیدا درد گرفته که دردش غیرقابل تحمل شده جهت درمانش چیکارکنم ؟

 29. مرادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  بنده یک مدتی هست که بعد ازحموم کردن احساس سنگینی در گوشم میکنم.حتی بعدحموم گوشمو با دسمال و سشوار خشک میکنم اما ترشحات زرد رنگ روشن و چسبی مانند داره همراه بااون گلودرد وخارش گلو هم دارم حس میکنم چیزی انتهای گلوم هس درست انتهای راه تنفسی ازبینی به گلو وهمچنین حس میکنم از گوشمم به حلقم چیزی ترشح میشه،اکثرا بعد حموم یابیرون که میرم آبریزش بینی وعطسه هام شروع میشن وچشمام میخارن وصورتم باد میکنه و بزاق دهنمم به شدت غلیظ میشه صبح ها ودهنمم بو میده بااینکه مرتب مسواک ونخ دندونم استفاده میکنم

 30. محمد گفت:

  سلام بعدازحمام گوشم گرفته باگوش پاکن کلی عفونت درآوردم ولی هنوز گرفته ازدرددیشب تاصبح نخابیدم پام شکسته دکترنمیتونم برم لطفاراهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادو...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام.نام داروهاتون رو ذکر کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه داروها رو مرتب ۳ هفته خوردین و تاثیری نداشته باید اندوسکوپی شی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادو...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله میتونه از استرس باشه اما اگه زردی چشم دارین ازمایش ast, alt, alkp , billt...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ریفلاکس هست و باعث این علایم میشه رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، اد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام دارو رو طبق دستور پزشکتون ادامه بدین🌹...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام شیاف و پماد آنتی فیشر...