روش‌های درمان دل پیچه

 • 1397-04-21
 • ۵۱۱۴۰۷ بازدید
 • 830
درمان دل پیچه

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های دردناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معدنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

830 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانمم دو روزی هست اسهال داره کم و زیاد میشه به همراه یکم دل پیچک ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام اول از نظر كرونا بايد بررسي شن
   اين آزمايشات را بدهند:
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covid igm and igg
   قرص ديسيكلومين هر ٨ ساعت يك عدد بخورند همراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يك عدد

  • چند دقیقه پیش اسهالش برطرف شد و مدفوع اوکی شد ولی یکم دلپیچک داره تو دلشون یکم قور قور میکنه

   • سلام قرص ديسيكلومين همراه با قرص كلوفك مصرف كنيد هر ١٢ ساعت يك عدد

 2. سلام من یک سال اپاندیس عمل کردم وازاون موقع تاالان هر۲ماه یه باردل پیچه شدیدمیگیرم ولی موقعی ک شکم دردمیگیره میزنه به کلیه هام ورگای دورگردنم میگیره نفسم قطع میشه و هرچی هم دکترمیرم سنومیدم سیتی میدم میگن هیچیت نیست…ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام قرص كلينديوم سي هر شب بخوريد همراه با ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 3. سلام دو روز دل پیچه شدید دارم که کم و زیاد میشه، هر کاری کردم ولی هنوز آروم نشدم، ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

  • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد همراه با قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد

 4. سلام من دخترم دو سالشه دیروز چند با ر بالا اورد دکتر رفتیم فکر کنم امپول ضد تهوع بهش زدن الان شکمش درد گرفته ولی دوباره استفراغ هاش شروع شده سونو هم دادیم چیزی نبود

  • سلام بايد سونوگرافي شكم بده و اين آزمايشات را هم انحام دهد تا از نظر آپانديسيت بررسي شود
   Cbc.diff
   Esr crp
   U/a
   U/C

 5. سلام من ۱۷ سالمه بعده غذا ۲ روزه معده درد میگیرم ممکنه زخم معده باشه؟

 6. سلام من ۱۸ سالمه امروز صبح که از خواب بیدار شدم تو پهلوهام درد میکرد نه زیاد ولی الان دردش زیاد شده پدر و مادرم متاسفانه سفر کاری رفتن نمیتونم بیمارستان برم ممنون میشم بگین چکار کنم

  • سلام بايد آزمايش ادرار بديد و از نظر عفونت ادراري بررسي شويد
   همچنين سونوگرافي كليه ها هم بدهيد

 7. سلام و خسته نباشید
  من پسر ۳۳ ساله هستم نزدیک یکسال سیگارم رو ترک مردم بعد ۱۸ سال . و از اون موقع سرایط معدم ریخت بهم و هنوزم ادامه داره مریضی سختی بعد ترک سیگار داشتم ۴ ماه طول کشید کفتن بهاطر عوارض ترک سیگار بود بسیار شدید بود اسکن ریه و ازمایش خون دادم خوب بود . دچار بواسیر هم هستم و ریفلاکس هم دارم ، یبوست شدید دارم وجند روز دلپیچه یبوستم از بعد ترک سیگارم شروع شد ، ایا به ترک سیگار مربوطه یا بواسیر چون بواسیرم به هیچ عنوان با دارو خوب نمیشه احتمال جراحی داره ایا یبوست و کار نکردن شکمم و دل پیچه به بواسیر مربوطه ؟ چون راه مدفوعم بسته میشه باید ملی ملین بخورم . بعد درد شکمم میزنه به بالای سینه سمت چپ و راستم و کمرم ، موقع یوست غذایی که خوردم میاد بالا احتمالش هست ریفلاکسم هم برای یبوستم باشه .. بعد در شکمم باعث سر درد هم میشه ٬ قرص های ریفلاکس هم دوره ای خوردم تاثیر نداشته ٫ ممنون نیسم سوالاتم رو‌ جواب بدید … مرسی ازشما پزشک عزیز .

  • سلام
   دوست گرامی یبوست شما باعث ایجاد هموروئید می شود و ربطی به ترک سیگار ندارد
   کپسول ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا یک عدد
   شربت منیزیم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق پس از غذا میل کنید
   سعی کنید آب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای پرفیبر مثل سبزی و میوه زیاد استفاده کنید

 8. سلام، پسر ۶سالم ازدیشب دلدرد واسهال داره، میتونه کرونا باشه؟

  • سلام احتمالش هست بايد آزمايش خون و ادرار بدهد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   U/A
   U/C
   S/E

 9. سلام من 14 سالمه و از دیروز بعداظهر اسهال گرفتم کم کم حالت تهوع بهم دست داد اما بالا نیاوردم الان اسهالم فقط آبه.
  هرچی میخورم حالت تهوع شدید بهم دست میده اما بالا نمیارم.
  دل درد هم خیلی دارم.
  لطفا بگین چی کار کنم؟؟

  • سلام اين آزمايشات را بديد تا كرونا بررسي شه
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covid igm and igg
   قرص اندانسترون هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يكي
   مايعات و ماست پروبيوتيك هم مرتب مصرف كنيد

 10. سلام من مادرم دو سه روزی هست دلپیچه همراه درد کم داره ایشون کیسه صفرا ندان عمل کردن و خارج کردن….و اینکه از لبنیات هم به گفته دکتر نمیتونن استفاده کنن ..و اینکه خواستم ببینم چ راهکاری دارید ممنون …

  • سلام
   قرص هیوسین هر 8 ساعت یکی تا دو روز استفاده کنن
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

  • سلام
   من یک هفته ست شکمم خیلی صدا میده و بادمعده و اروغ زدنم زیاد شده و از اون موقع گاها اسهال شدم ،اما هیچگونه حالت تهوع و استفراغ ندارم، دایمیتیکون خوردن ۲۰عدد تاثیری نداشت اصلا

   • سلام اول از همه از نظر كرونا بايد بررسي شويد
    قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي تا دو هفته

 11. سلام من ۲۷ سالمه و متاهلم بچه ندارم ولی همیشه نفخ و دلپیچه دارم و بخاطر این نفخی ک دارم روم نمیشه ب دکتر مراجعه کنم چیکار کنم؟ خیلی اذیت میشم

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
   و قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا مصرف کنید

  • سلام. من از خواب بیدار شدم دیدم معدم خیلی درد میکنه دارم میمیرم چیکار کنم؟؟

   • سلام قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد

 12. با سلام
  من چندساله مشکل معده دارم و امپرازول میخورم حدودا یک هفته پیش شرایطم بدتر شد رفلاکسم بیشتر شد یه تنگی نفس بعداز غذا خوردن اومد سراغم بعدشم فرداش از دل پیچه از خواب پاشدم اصلا میل به صبحونه نداشتم زوری خوردم تو مسیری که برم سرکار یه حمله تنفسی بهم دست داد طوری که رفتم اورژانس ولی بعداز نوار قلب اینا بهم گفتن چیزیت نیست برو بعداون من سردرد سینوس درد دل پیچه دوروز یبوست بودم یکی دوبار اسهال الانم تهوع دارم میل به هیچی ندارم تا یه چیزیم میخورم باید برم دستشویی مدفوعم شله یکی دوروز بود که اصلا بدنم یخ میکرد یا خیلییی گرمم میشد عین دیوونه هام خونه میچرخیدم الانم اصلا اشتها ندارم سردرد خفیفم دارم ایا کروناس ؟یا مشکل دیگه ای هست البته دوبارم دکتر رفتم واسم ازمایش نوشته جوابش چندروز دیکه اماده میشه

  • سلام
   به نظر شما دچار حملات پانیک می شوید
   جهتتایید تشخیص به روانپزشک مراجعه کنید

 13. سلام ببخشید من ۱۷ سالمه از صبح دل درد شدید دارم و حالت تهوع و اسهال دارم لطفا راهنمایی کنید و بگید چیکار کنم

  • سلام لازمه اين آزمايشات را بديد cbc.diff esr crp ldh u/A u/c
   و از نظر آپانديسيت سونوگرافي بديد

 14. سلام من 60 سالمه. دو بار شیمی درمانی برا سرطان روده شدم امروز داروهای شیمی تمام شدهفته بعدی نوبت سوممه. الان یه هفته هست دچار دل درد شدید و اسهال شدید هستم. ‌ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   علایم شما ممکن است مربوط به عوارض داروهای مصرفیتون باشد
   لطفا با پزشک خود صحبت کنید

 15. سلام من زنی ۵۸ ساله هستم و چند سالی است ریفلاکس دارم و دارو مصرف می کنم . در حال حاضر لانزو سی صبح ناشتا و فامتدین ۴۰ شب موقع خواب میخورم . الان چند روزی است مدام دل‌پیچه دارم . گاهی حالت تهوع میگیرم که خیلی کوتاه است و برطرف می شود ، گاهی بعد از غذا نفخ می کنم ، اسهال ندارم و ترش هم نمیکنم . مهمترین شکایتم دل‌پیچه است . لطفاً راهنمایی بفرمایید .
  ضمنا سپاسگزارم بابت راهنمایی های شما من هر مشکلی پیش بیاید از صفحه شما کمک میگیرم . بسیار بسیار عالی است . انشاالله همیشه سلامت باشید

  • سلام
   از اظهار لطف شما سپاسگزاریم
   قرص متوکلوپرامید صبح و ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا میل کنید

 16. سلام من سه روز هست که بعد غذا دلپیچه ی شدید میگیرم وبعد خوب میشه روزی دوسه بار میگیره راهنمایی کنین لطفا

 17. سلام بنده ۴روز پیش حالت تهوع داشتم و تا ۲روز اینطور بودم و الان حدود ۲روزه تا چیزی میخورم (غذا) یا نوشیدنی بجز( آب )بعد چند ثانیه دلپیچه میاد سراغم و سریع باید برم دسشویی و توی این دو روز توی خواب هم میاد سراغم و با درد از خواب بیدار میشم و سریع باید برم دسشویی و بعد از اینکه رفتم دسشویی بعد ۱۰دیقه کم کم آروم میشم و حس میکنم شکمم رو گرم نگه میدارم آروم میشه البته سیگار هم میکشم ۳۰سالمه

  • سلام
   قرص متوکلوپرامید صبح و ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا میل کنید

 18. سلام من ۲۴ سالمه حامله هسم بخاطره کرونا همسرم اجازه نمیدن برم بیرون من از دیروز صبح صبحانه خوردم بالا اوردم تا حالا نتونسم چیزی بخورم هر چی میخورم بالا میارم الان بالای شکمم هم درد میکنه اسهال یکساعته گرفتم دست و پامم میلرزه خیلی نگرانم ممنون میشم راهکار بدین

  • سلام
   قرص متوکلوپرامید هر 12ساعت یکی
   قرص سفکسیم 400 روزانه یکی
   تا یک هفته میل کنید

 19. سلام من ۱۷ سالمه از صبح ک بیدار شدم دلپیچه شدید دارم واستفراغ و سوزش ادرار ولی اسهال ندارم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام بايد آزمايش ادرار و سونوگرافي بديد عفونت ادراري داريداما بدليل استفراغ بايد از نظر عفونت كليه بررسي شيد چون درمانش فرق ميكنه و بايد انتي بيوتيك وريدي بگيريد

 20. سلام
  داداشم دل‌پیچه اس اسهال شده سرشم گیج می‌ره دارو یا روش درمان خانگی

  • سلام
   قرص هیوسین هر 8 ساعت یکی
   قرص لوپرامید هر 8 ساعت تا دو روز مصرف کنند
   در صورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه نمایند

 21. سلام من مشگل رفلاکس معده دارم چندروزیه ک کمی دل پیچه دارم و اسهال هستم

  • سلام قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر روز صبح بخوريد همراه با ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يكيار
   ماست پروبيوتيك و زينك ( روزي يك عدد)هم براي اسهالتون بخوريد

 22. باسلام.
  من دختر ۴ ساله ای دارم که تقریبا ۴الی ۵ روزی هست که هر روز اکثرا وقتی غذا یا میوه ای میخورد از درد شکم مینالد ودست از خوردن میکشد.درضمن اسهال هم هست.باید چه کنم من؟ممنون میشم پاسخ سوالمو بدید.خدا خیرتون بده.

  • سلام بايد آزمايش مدفوع از نظر انگل روده اي و آزمايش ادراري بديد براس
   ممكنه انگل روده داشته باشه

 23. سلام
  احساس نفخ
  دفع گاز یا آروغ زدن
  احساس سوزش در معده کمی
  کاهش اشتها
  باید چیکار کنم ممنونم

  • سلام
   کپسول ازونیوم 40 صبح ناشتا
   شربت آلومینیوم ام جی اس صبح و ظهر و شب پس از غذا
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
   تا یک ماه مصرف کنید

 24. سلام
  چند ماه هست دل پیچه دارم و روزی دوبار دل پیچه میگیرم وبعد از چند دقیقه حالم خوب میشه اشتهام کم شد وزود سیر میشم و خیلی لاغر شدم رفتم دکتر قرص به من داد زمانی که مصرف میکنم حالم خوب میشه ولی بعد از مدتی دو باره دل پیچه میگیرم حالا حاملم چه کار کنم ممنون

  • سلام قوص ديشيكلومين هر ١٢ ساعت بخوريد همراه با قرص كلينديوم سي هر شب يكي تا دو هفته اگه بهتر نشديد به متخصص گوارش مراجعه كنيد

  • سلام ۳ روزه دلپیچه ناگهانی دارم چی کار کنم؟مرسی

   • سلام قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت بخوريد
    غذاي نفاخ مصرف نكنيد ماست پروبيوتيك هم بخوريذ
    اگه بعد از يك روز بهتر نشديد بايد مترونيدازول شروع كنيد

 25. سلام من دو سه روزه كه دلپیچه گرفتم البته مداوم نیست ، هرچندساعت یک بار دلپیچه شدیدمیگیرم،اسهال و استفراغ ندارم ،ولی موقع دلپیچه حالت تهوع ام میگیرم یه مقدار، هیوسین هم خوردم تاثیرنداشت میخوام بدونم راه درمان و اصلا دلیلش چی میتونه باشه ممنون

  • سلام قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يك عدد

 26. سلام ، خسته نباشید
  من در حال حاضر به پزشک دسترسی ندارم و تقریبا چهار روز هست که در ناحیه پهلو و کمر درد دارم و حتی با خوردن آب هم گاهی دل درد میگیرم و اسهال هم دارم ، لطفا راهنمایی میکنید ؛ سپاس

  • سلام
   قرص مترونیدازول 250 هر 8 ساعت یکی
   قرص هیوسین هر 8 ساعت یکی
   تا یک هفته مصرف کنید
   در صورت عدم بهبود پس از دو روز به پزشک مراجعه کنید

 27. من خودم به عنوان یه متخصص داخلی از سایت عالیتون تشکر میکنم.واقعا مطالب علمی کمک میکنه مردم روشن فکر بشن و با کوچیک ترین درد سراغ جوشانده ها و دارو های گیاهی که گاهی خیلی از خود بیماری خطرناک تر هستن نروند🙏

 28. سلام
  من دو سه ماهه که هر چند روز یه بار دل‌پیچه میگیرم. وقتی که غذا و یا یک استکان چای میخورم احساس میکنم معده ام پر شده و تا خرخره خورده ام و باید چند قدم راه برم یا روی معده ام رو فشار بدم تا آروغ بزنم و بعدش معده ام جا باز کنه.

  • سلام يك هفته قرص دمپريدون هر ٨ ساعت يك عدد مراهزبا قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر روز صبح ناشتا يكي بخوريد

 29. سلام خسته نباشید چند وقته که دل پیچه و سردرد زیاد دارم هم غذا میخورم سردرد میگیرم بعضی وقت ها هم دل پیچه یا ترش میکنم چکار کنم راهی بهم نشون بدین

  • سلام براي ترش كردن قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت بكي بخوريد همراه با قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يكي براي دلپيچتون

 30. سلام پسر من14سالش مدتی هست بیشتر بعد غذا خوردن شکمش پیچ میره میگه بیشتر تا باد سرد بهش میخوره یاسردش میشه اینجوری میشه یه روز هم سردرد داشت و انگار حالت تهوع داشت اما بالا نیاورد یه قرص آکسار بهش دادم بعد 1 ساعت خوب شد البته شبش نخابیده بود فک میکنم سرش واسه اینکه نخابیده درد گرفته و تا حالش بد میشه میگه دستشویش میگیره و بعدش بهتر میشه خاستم ببینم مشکلش جدیه

  • سلام اين آزمايشات را انحام دخد از نظر انگل روده بررسي شه
   Cbc.diff
   Esr crp
   Stool exam
   Ferritin
   هر ١٢ ساعت هم قرص ديسيكلومين يك عدد مصوف كند.

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر