سرطان تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید

 • 1397-08-15
 • ۶۸۵۶۲ بازدید
 • 121
سرطان تیروئید

آیا سرطان تیروئید کشنده است؟ اکثر افراد درگیر با انواع سرطان دائما با سوال‌هایی از این قبیل درگیر هستند. باید به شما بگوییم که خوشبختانه سرطان تیروئید یک سرطان بسیار خوش‌خیم است که در اکثر موارد پاسخ خوبی به درمان داده و خطر چندانی فرد را تهدید نمی‌کند. در ادامه با بررسی کامل سرطان تیروئید همراه ما باشید.

سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید (Thyroid Cancer) مانند دیگر انواع سرطان‌ها ناشی از رشد بی‌رویه سلول‌هاست. به این معنی که سلول‌ها داخل غده تیروئید شروع به رشد می‌کنند و به سرعت تقسیم می‌شوند. بدین ترتیب تومورهایی سرطانی در بافت تیروئید ایجاد می‌شود.

سرطان تیروئید بیشتر در بین جوانان و افراد میانسال شایع است. نرخ ابتلا به این سرطان در زنان بیشتر از مردان است. در صورت پیگیری به موقع، در اکثر مواقع سرطان تیروئید به طور کامل از بین می‌رود.

سرطان تیروئید در زنان

یکی از خاصیت‌های مهم سلول‌های سرطانی در تیروئید این است که ید را به شدت جذب می‌کنند. متخصصان غدد از این موضوع برای تشخیص سرطانی شدن سلول‌های تیروئیدی و نیز بدخیم یا خوش‌خیم بودن ندول‌های تیروئیدی استفاده می‌کنند.

خوشبختانه کشور ما به لحاظ درمان سرطان تیروئید در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد؛ به طوری که می‌توانیم به جرأت بگوییم که اغلب سرطان‌های تیروئید به طور کامل قابل درمان هستند.

بیشتر بخوانید: تیروئید چیست؟ معرفی کامل تیروئید و انواع آن

سرطان تیروئید چه علائمی دارد؟

بیشتر اوقات بیماران، سرطان تیروئید را کاملا تصادفی کشف می‌کنند. ولی به طور کلی اگر بخواهیم به چند نمونه از نشانه‌های سرطان تیروئید اشاره کنیم می‌توانیم نکات زیر را ذکر کنیم:

 • احساس اینکه چیزی در گلو گیر کرده. (این علامت یعنی توده موجود در تیروئید در حال بزرگ شدن است.)
 • احساس مشکل در بلع آب دهان یا بلع مواد غذایی
 • خشن شدن ناگهانی صدا. (این موضوع نشانه درگیری توده موجود در تیروئید با تارهای صوتی است.)
 • سرفه‌های مکرر و بدون علت
سرفه مکرر از علائم سرطان تیروئید

در مورد علائم سرطان تیروئید توجه داشته باشید که متاسفانه بیشتر افراد به خشن شدن ناگهانی صدای خود توجه نمی‌کنند و آن را به پای باقی ماندن عفونت ناشی از سرماخوردگی یا سینوزیت یا یک گرفتگی صدای معمولی در گلویشان می‌گذارند.

همچنین توجه داشته باشید که سرفه‌های ناشی از سرطان تیروئید عفونی نیستند؛ بنابراین با تب و خلط همراه نیستند.

آیا سرطان تیروئید درد دارد؟

اگر بیمار خوش‌شانس باشد؛ سرطان تیروئید می‌تواند با درد خودش را نشان دهد. این دسته از بیماران مدتی بدون علت خاصی مثل عفونت، سرماخوردگی یا دردهای مکانیکی، احساس درد در ناحیه گردن دارند.

ممکن است توده به وجود آمده در تیروئید به مجاری هوایی فشار بیاورد و بیمار را با مشکلات تنفسی مواجه کند. در چنین شرایطی، فرد گاه گاهی احساس تنگی نفس شدید می‌کند. معمولا هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن که ناحیه گردن درگیر است؛ این حالت دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا واقعا تیروئید می‌تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد؟

انواع سرطان تیروئید

سرطان پاپیلاری تیروئید

از سلول‌های فولیکولار آغاز می‌شود و خوشبختانه رشد کندی دارد. حدود ۷۵ درصد سرطان‌های تیروئید از نوع سرطان پاپیلاری هستند. در صورت تشخیص زودهنگام، بیشتر مبتلایان به این نوع سرطان تیروئید را می‌توان با موفقیت کامل درمان کرد.

سرطان فولیکولار

سرعت رشد سلول‌ها اندکی از نوع پاپیلاری بیشتر است. حدود ۱۵ درصد کل موارد ابتلا به سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد.

سرطان مدولاری

این نوع سرطان از سلول‌های سی (C) که به طور طبیعی گروهی از سلول‌های موجود در تیروئید را تشکیل می‌دهند، منشا می‌گیرد. حدود ۳ درصد کل موارد ابتلا به سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد.

سرطان آناپلاستیک

از سلول‌های فولیکولار که جز سلول‌های بسیار مهم و اصلی تیروئید هستند، آغاز می‌شود. این نوع سلول‌های سرطانی، سرعت رشد بسیار زیادی دارند و اغلب به نقاط دیگر منتقل می‌شوند. بین همه انواع سرطان تیروئید که معرفی کردیم، درمان این نوع، دشوارتر هست و موفقیت چندانی در درمان آن حاصل نمی‌شود. خوشبختانه شیوع سرطان آناپلاستیک نیز چندان زیاد نیست.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی و طبیعی برای بیماری کم‌کاری تیروئید؛ آری یا خیر؟

از کجا بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟

به طور کلی احساس برآمدگی در گلو اغلب نشان‌دهنده‌ وجود مشکلی در تیروئید است. هر چند نباید افراد نسبت به این موضوع نگران شوند. بزرگ شدن تیروئید ممکن است دلایل بسیار گسترده‌ای همچون: گریوز، هاشیموتو، تیروئیدیت، کم‌کاری تیروئید، وجود ندول و … داشته باشد. در کنار این دلایل، سرطانی شدن سلول‌های تیروئید نیز می‌توانند از گزینه‌های مطرح باشند.

سرطان تیروئید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک متخصص بعد از معاینه برای قطعی کردن تشخیص خود، از پاراکلینیک استفاده می‌کند و درخواست CBC (آزمایش خون)، سونوگرافی تیروئید، آزمایش ایزوتوپ، عکس‌برداری CT یا MRI از ناحیه گلو برای بیمار می‌دهد.

روش تشخیص سرطان تیروئید

آیا سرطان تیروئید درمان دارد؟

همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم خوشبختانه سرطان تیروئید یک سرطان بسیار خوش‌خیم است که در اکثر موارد پاسخ خوبی به درمان نشان می‌دهد.

معمول‌ترین روش درمان در سرطان تیروئید، عمل جراحی یا تیروئیدکتومی است که در طی این عمل (total thyroidectomy) کل تیروئید برداشته می‌شود.

آیا سرطان تیروئید نیاز به شیمی درمانی دارد؟

شیمی‌درمانی نیز برای درمان سرطان تیروئید استفاده می‌شود. اما استفاده از آن بیشتر برای درمان سرطان تیروئید آناپلاستیک مطرح است. البته گاهی از این روش برای کاهش علائم سرطان مدولاری یا دیگر انواع سرطان تیروئید استفاده می‌شود.

سرطان تیروئید در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

 • جوانان و افراد میانسال
 • افرادی که در کودکی در معرض رادیاسیون قرار گرفته‌اند
 • افرادی که بیماری زمینه‌ای تیروئید، مثل هاشیموتو یا گریوز و… دارند

راهنمای انواع بیماری‌های غده تیروئید

منابع:

endocrineweb

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

121 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ۲۳ سالمه پنج ساله تیروئید دارم جدیداا یه کیست تیروئید دارم سمت راست تیروئیدم قراره داره تنگی نفس دارم و احساس خفگی میکنم قرص هامو هم به موقعه مصرف میکنم ولی همش تغییر میکنه و درمان نمیشه چیکار کنم ?

  • سلام بايد ١- tsh خونتون چك كنيد
   ٢- سونوگرافي هم انجام بديد
   ٣- كيستتون تخليه كنيد

 2. سلام من ۴۵ سالمه تیروئید کم کار دارم برای سونوگرافی رفتم گفتن یک توده سمت چپ گردنم هست که کمی تورم هم داره گفتن باید نمونه برداری بشه به نظرتون چی میتونه باشه

  • سلام
   بدون نمونه برداری نمی توان اظهار نظر کرد

 3. سلام لطفا بفرمایید علت بزرگ شدن غده تیروئید سمت راست چی میتونه باشه. ممنونم

  • سلام
   ندول تیرویید و سرطان و ..ممکن است علت ان باشند

 4. سلام من خانم ۳۹ ساله هستم چندسالپیش فهمیدم کم کاری تیرویید دارم لووتیروکسین مصرف میکنم حدود دوسال هست احساس گیر کردن چیزی در گلو دارم اکثرا شبها سرفه های خشک دارم آب دهانم میپره تو گلوم کمی هم مشکل بلع دارم الان چند روز هست احساس درد در گلو دارم روی لوزه هام دانه های سفید هست گلوم از بیرون تورم داره ممکنه سرطان باشه خیلی نگرانم دکتر رفتم میگه از سینوسهیا ریفلاکس معده داری ولی با دارو خوب نشدم استرس داشتنی بدتر میشه..راهنمایی کنید لطفا ممنونم .

  • سلام
   خیر علایمتون به نفع سرطان نیست
   بنظر ریفلاکس مطرحه با توجه به علایمتون، اگه با دارو خوب نشدین

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 5. سلام خسته نباشید.من دوماه پیش تزمایش دادم tshام بالا بود البته از نظر خودم علائمی نداشتم یه مدت دارو خوردم چند روز بعد از اتمام دوباره ازمایش دادم ایندفعه tshام پایین بود به نظر شما این نوسان علائم سرطانه

  • سلام نه سرطان نيست
   بريد يك آزمايشگاه رفرنس لطفا و tsh تونو چك كنيد و freet4 هم بديد لطفا

 6. سلام من 20 سالمه آزمایش دادم T4:10.5 و TSH:0.33 بود یکمی هم احساس سرفه دارم پرکاری تیروئید دارم؟

 7. سلام خسته نباشید من ۲هفته میشه از زیر گردن تا زیر گلو احساس توده ای در گلو میکنم بعضی وقتها حس خفگی دارم از بچگی کم کاری تیروئید دارم ۳۲ سالمه. یعنی سرطان تیروئید دارم لطفا راهنمایی کنید تشکر

  • سلام نه اصلا، ممكنه تيروييدتون بدليل كمبود يد بزرگ شده باشه
   سونوگرافي بديد تا از نظر ابعاد بررسي شه

 8. سلام
  من تیروئید دارم و الان چند ماهی میشه ک سرفه های مکرر و بدون دلیل دارم بیشتر مواقع هم گردنم درد میگیره
  امکانش هست که سرطان تیروئید گرفته باشم؟

  • سلام
   سرطان تیرویید که بعید است اما باید حتما

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ریه مراجعه کنید.

 9. سلام .ایا برداشتن نصف غده تیرویید عواض بعدی دارد.بعد از جراحی وبرداشتن نصف غده تیرویید.ایا این عمل عوارضی روی ارگانهای سکسی (نعوظ)فرد دارد؟ با تشکر.

 10. سلام
  من ۳۳ سالمه که حدود یک ماهه شبها سرفه خشک دارم و خشکی گلو و در حالت عادی بلع آب دهان برام کمی سخت شده که همش احساس میکنم چیزی ته گلوم هست همچنین در این‌مدت درد ناحیه گلو داشتم و حدوداً ۵ ماه پیش که آزمایش کلی دادم تیروئیدم کم کار بود البته نا گفته نماند پدرم بخاطر سرطان تیروئید فوت کرده اند
  الان دو روزه که بیشتر ذهنم درگیر شده چون درد گلوم و تورمش کمی بیشتر شده
  بنظر شما ممکنه سرطان باشه؟

  • سلام بابت پدرتون متاسفم، روحشون شاد باشه
   اين حالتي كه شما داريد بيشتر به رفلاكس معده به مري ميخوره
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   بنظر من سرطان نيست رفلاكس هست

 11. سلام
  مادرم سرطان تیروئید داشت،کامل تیروئید رو برداشتن،وقتی برای ید درمانی مراجعه کردیم،tsh بالا بود،دوبارع عکس گرفتیم گفتن باید دوباره عمل بشه ۱۷ میلیمتری دوباره برداشتن،یک ماه بعد نوبت ید درمانی داده اند،میخواستم بدونم دوباره امکان داره رشد کنه و نشه ید درمانی رو شروع کرد؟
  ممنون🙏

  • سلام رشد تومور تيروييد انقد سريع نيست نگران نباشيد

 12. سلام ببخشید سرطان تیروئید ممکنه بدون علامت باشه؟

 13. سلام
  من خیلی وقته که وقتی چند دقیقه صحبت میکنم صدام میگیره و احساس درد در ناحیه گردنم میکنم
  در ضمن ما در اقواممون سابقه مشکلات تیروئیدی و سرطان تیروئید رو داشتیم
  به نظرتون سرطان هستش؟

  • سلام
   صرف وجود همین علامت نمی‌توان به کسی برچسب داشتن سرطان زد
   شما می توانید جهت معاینه و انجام آزمایشات لازم به متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد مراجعه کنید

 14. سلام من سی ویک سالمه سرطان خوش خیم تیرویید دارم ممکنه به بقیه جاهای بدنم هم سرایت کنه

  • سلام دوست گرامی بدون اطلاع از آزمایشات و سونوگرافی و احتمالاً بیوپسی انجام شده نمی توان نظر داد

 15. من بعد از جراحی و همه مراحل اولیه درمان مثل ید و آزمایش و اسکن جراحم گفت باید شش ماه یک بار سونو بدی و آزمایش تکرار کنی وگفت درصد عود بیماریت ده درصده میخواستم از خدمت شما بپرسم این ده درصد میشه ریسک متوسط یا بالا؟؟؟ در کنسر پاپیلاری تیرویید

  • سلام ریسک پایین
   نگران نباشید با کنترل مداوم که مشکلی پیش نمی آید

  • سلام من چند وقتیه در حالت های عادی احساس یک دفعه احساس میکنم یک چیزی در گلویم بالا می اید هر چی سرفه میکنم بدتر میشه و فقط باید اب بخورم تا خوب بشه گاهی وقت ها پیش میاد ایا این میتونه احتمال سرطان باشه یا نه

   • سلام هر چيزي كه سرطان نيست دوست عزيز، ممكنه ترشح پشت حلق باشه كه در اين فصل شايعه
    ممكنم هست رفلاكس معده به مري باشه
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 16. سلام من چند ماهی و یا شایدم بیشتر میشود یه چیز بسیار کوچکی را در گردنم نزدیک به تیروئیدم حس میکنم دردی ندارد و خیلی کوچک است هیچ علامتی هم ندارم و سابقه خانوادگی سرطان تیروئید را هم ندارم
  میخواستم بدونم لازم هست که به دکتر مراجعه کنم ؟

  • سلام بايد سونوگرافي از نظر لنفادنوپاتي گردن انجام بديد
   ممكنه بدليل عفونت دستگاه تنفسي فوقاني باشه
   اين آزمايش را هم بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ldh
   Pbs

   • ببخشید این را هم باید اضافه کنم که سنم زیاد نیست
    و اینکه این چیزی که در گردنم حس میشود فقط وقتی که دست میزنم و با دقت زیاد میتوانم حسش کنم
    و اینکه به راحتی در زیر پوستم میتواتم تکانش دهم یعنی ثابت نیست

    • ممكنه تورم غدد لنفاوي باشه، بايد سونوگرافي بدين همراه با اين آزمايشات
     Cbc.diff esr crp

 17. سلام خانم دکتر خسته نباشید اسهال شدید دارم و تیروئید کم کار دارم میتونه از سرطان تیروید باشه راه درمان چیه؟؟یک ساله من اسهال هستم!!زن هستم

  • سلام نه چطوري انقد سريع به سوطان رسيديد!؟
   اول آزمايش tsh بديد شايد دوز داروتون زياده
   اگه نرمال بود بايد كلونوسكوپي شويد تا از نظر كوليت التهابي روده بررسي شويد

 18. سلام ، من من کاری تیرویید دارم ، باردار هستم ، ۳۶سالمه
  غده تیروییدم در گلو کاملا احساس میکنم ، این بزرگ شدن غده بخاطر کم کاریه یا سرطان؟

  • سلام بدليل كم كاري هست اما لطفا تست tsh بديد مجددا و سونوگرافي تيروييد هم بديد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر