سرطان تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید

سرطان تیروئید

آیا سرطان تیروئید کشنده است؟ اکثر افراد درگیر با انواع سرطان دائما با سوال‌هایی از این قبیل درگیر هستند. باید به شما بگوییم که خوشبختانه سرطان تیروئید یک سرطان بسیار خوش‌خیم است که در اکثر موارد پاسخ خوبی به درمان داده و خطر چندانی فرد را تهدید نمی‌کند. در ادامه با بررسی کامل سرطان تیروئید همراه ما باشید.

سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید (Thyroid Cancer) مانند دیگر انواع سرطان‌ها ناشی از رشد بی‌رویه سلول‌هاست. به این معنی که سلول‌ها داخل غده تیروئید شروع به رشد می‌کنند و به سرعت تقسیم می‌شوند. بدین ترتیب تومورهایی سرطانی در بافت تیروئید ایجاد می‌شود.

سرطان تیروئید بیشتر در بین جوانان و افراد میانسال شایع است. نرخ ابتلا به این سرطان در زنان بیشتر از مردان است. در صورت پیگیری به موقع، در اکثر مواقع سرطان تیروئید به طور کامل از بین می‌رود.

سرطان تیروئید در زنان

یکی از خاصیت‌های مهم سلول‌های سرطانی در تیروئید این است که ید را به شدت جذب می‌کنند. متخصصان غدد از این موضوع برای تشخیص سرطانی شدن سلول‌های تیروئیدی و نیز بدخیم یا خوش‌خیم بودن ندول‌های تیروئیدی استفاده می‌کنند.

خوشبختانه کشور ما به لحاظ درمان سرطان تیروئید در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد؛ به طوری که می‌توانیم به جرأت بگوییم که اغلب سرطان‌های تیروئید به طور کامل قابل درمان هستند.

بیشتر بخوانید: تیروئید چیست؟ معرفی کامل تیروئید و انواع آن

سرطان تیروئید چه علائمی دارد؟

بیشتر اوقات بیماران، سرطان تیروئید را کاملا تصادفی کشف می‌کنند. ولی به طور کلی اگر بخواهیم به چند نمونه از نشانه‌های سرطان تیروئید اشاره کنیم می‌توانیم نکات زیر را ذکر کنیم:

 • احساس اینکه چیزی در گلو گیر کرده. (این علامت یعنی توده موجود در تیروئید در حال بزرگ شدن است.)
 • احساس مشکل در بلع آب دهان یا بلع مواد غذایی
 • خشن شدن ناگهانی صدا. (این موضوع نشانه درگیری توده موجود در تیروئید با تارهای صوتی است.)
 • سرفه‌های مکرر و بدون علت
سرفه مکرر از علائم سرطان تیروئید

در مورد علائم سرطان تیروئید توجه داشته باشید که متاسفانه بیشتر افراد به خشن شدن ناگهانی صدای خود توجه نمی‌کنند و آن را به پای باقی ماندن عفونت ناشی از سرماخوردگی یا سینوزیت یا یک گرفتگی صدای معمولی در گلویشان می‌گذارند.

همچنین توجه داشته باشید که سرفه‌های ناشی از سرطان تیروئید عفونی نیستند؛ بنابراین با تب و خلط همراه نیستند.

آیا سرطان تیروئید درد دارد؟

اگر بیمار خوش‌شانس باشد؛ سرطان تیروئید می‌تواند با درد خودش را نشان دهد. این دسته از بیماران مدتی بدون علت خاصی مثل عفونت، سرماخوردگی یا دردهای مکانیکی، احساس درد در ناحیه گردن دارند.

ممکن است توده به وجود آمده در تیروئید به مجاری هوایی فشار بیاورد و بیمار را با مشکلات تنفسی مواجه کند. در چنین شرایطی، فرد گاه گاهی احساس تنگی نفس شدید می‌کند. معمولا هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن که ناحیه گردن درگیر است؛ این حالت دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا واقعا تیروئید می‌تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد؟

انواع سرطان تیروئید

سرطان پاپیلاری تیروئید

از سلول‌های فولیکولار آغاز می‌شود و خوشبختانه رشد کندی دارد. حدود ۷۵ درصد سرطان‌های تیروئید از نوع سرطان پاپیلاری هستند. در صورت تشخیص زودهنگام، بیشتر مبتلایان به این نوع سرطان تیروئید را می‌توان با موفقیت کامل درمان کرد.

سرطان فولیکولار

سرعت رشد سلول‌ها اندکی از نوع پاپیلاری بیشتر است. حدود ۱۵ درصد کل موارد ابتلا به سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد.

سرطان مدولاری

این نوع سرطان از سلول‌های سی (C) که به طور طبیعی گروهی از سلول‌های موجود در تیروئید را تشکیل می‌دهند، منشا می‌گیرد. حدود ۳ درصد کل موارد ابتلا به سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد.

سرطان آناپلاستیک

از سلول‌های فولیکولار که جز سلول‌های بسیار مهم و اصلی تیروئید هستند، آغاز می‌شود. این نوع سلول‌های سرطانی، سرعت رشد بسیار زیادی دارند و اغلب به نقاط دیگر منتقل می‌شوند. بین همه انواع سرطان تیروئید که معرفی کردیم، درمان این نوع، دشوارتر هست و موفقیت چندانی در درمان آن حاصل نمی‌شود. خوشبختانه شیوع سرطان آناپلاستیک نیز چندان زیاد نیست.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی و طبیعی برای بیماری کم‌کاری تیروئید؛ آری یا خیر؟

از کجا بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟

به طور کلی احساس برآمدگی در گلو اغلب نشان‌دهنده‌ وجود مشکلی در تیروئید است. هر چند نباید افراد نسبت به این موضوع نگران شوند. بزرگ شدن تیروئید ممکن است دلایل بسیار گسترده‌ای همچون: گریوز، هاشیموتو، تیروئیدیت، کم‌کاری تیروئید، وجود ندول و … داشته باشد. در کنار این دلایل، سرطانی شدن سلول‌های تیروئید نیز می‌توانند از گزینه‌های مطرح باشند.

سرطان تیروئید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک متخصص بعد از معاینه برای قطعی کردن تشخیص خود، از پاراکلینیک استفاده می‌کند و درخواست CBC (آزمایش خون)، سونوگرافی تیروئید، آزمایش ایزوتوپ، عکس‌برداری CT یا MRI از ناحیه گلو برای بیمار می‌دهد.

روش تشخیص سرطان تیروئید

آیا سرطان تیروئید درمان دارد؟

همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم خوشبختانه سرطان تیروئید یک سرطان بسیار خوش‌خیم است که در اکثر موارد پاسخ خوبی به درمان نشان می‌دهد.

معمول‌ترین روش درمان در سرطان تیروئید، عمل جراحی یا تیروئیدکتومی است که در طی این عمل (total thyroidectomy) کل تیروئید برداشته می‌شود.

آیا سرطان تیروئید نیاز به شیمی درمانی دارد؟

شیمی‌درمانی نیز برای درمان سرطان تیروئید استفاده می‌شود. اما استفاده از آن بیشتر برای درمان سرطان تیروئید آناپلاستیک مطرح است. البته گاهی از این روش برای کاهش علائم سرطان مدولاری یا دیگر انواع سرطان تیروئید استفاده می‌شود.

سرطان تیروئید در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

 • جوانان و افراد میانسال
 • افرادی که در کودکی در معرض رادیاسیون قرار گرفته‌اند
 • افرادی که بیماری زمینه‌ای تیروئید، مثل هاشیموتو یا گریوز و… دارند

منابع:

endocrineweb

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

169 دیدگاه در “سرطان تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید

 • سلام. من نزدیک چهار سال پیش ندول سرد رو برام تشخیص دادن و یک قرص کم کاری تیروئید هم دادن که از بزرگ شدنش جلوگیزی بشه. من راستش قرص رو نخورذم و چک آپ هم نرفتم. الان یک هفتس که موقع قورت دادن آب دهان یه گره رو حس میکنم. به نظرتون ممکنه که این گره بزرگ شده باشه و یا نیاز به شیمی درمانی پیدا بکنه؟

  پاسخ
  • سلام
   حتما ویزیت مجدد لازمه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  مدت ده روزه که موقع فرو دادن آب دهان یا بلع دردی در پایین گردنم سمت راست احساس میکنم امروز که به اون قسمت دست زدم احساس درد کردم ممنون میشم در این مورد منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   میتونه تیروییدیت یعنی التهاب تیرویید باشه
   باید معاینه و ازمایش بدین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من چندوقته توی. گلویم احساس گیر کردن چیزی می کنم ولی تیروئیدکم کارم دارم لطفاً بفرمائیدمشکل چیست

  پاسخ
  • سلام
   تیروییدتون باید معاینه شه از نظر گواتر

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر خسته نباشید
  اگه راهنماییم کنید واقعا لطف میکنید چون خیلی نگرانم
  من الان یک هفته ای هست که کمی پایین تر از گوش چپم تو گردنم یه توده نرم اندازه یک نخود حس کردم به صورت اتفاقی. کم کاری تیروئید هم دارم و قرص میخورم. یکم دربارش سرچ کردم و یه جا خوندم ک نوشته بعد واکسن کرونا ممکنه غدد لنفاوی ورم کنه. من پونزده روز پیش واکسن زدم و بعد پنج روز هم چند روزی صورتم و گردنم قرمز رنگ میشد و بعد خودش فروکش میکرد. الان بهتر شدم بعد مصرف آنتی هیستامین. میخواستم بدونم ارتباطی به واکسن داره یا به تیروئید یا کلا چیز مهم تریه.
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • سلام
   نگران نباشین تورم غدد لنفاوی علل خیلی زیادی داره، ممکن از قبل بوده باسه اما متوجه نشده بودین
   ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدین و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام تیرویید من زیرگلوم ورم کرده هیچ دردی هم ندارم ایاممکن است سرطان تیروییدباشه

  پاسخ
  • سلام
   حتما باید سونوگرافی تیروییدو قدام گردن بدهید
   آزمایش tsh,t4,antitpo بدین
   سرطان بعید

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه و هاشیموتو دارم فراموشی و سرگیجه و سیاهی رفتن چشم یا خونریزی گلو اثرات هاشیموتو هست؟؟ممنون میشم پاسخ بدید😊

  پاسخ
  • سلام
   خیر
   ربطی ندارد

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  چندروزپیش رفتم حموم متوجه یه توده سمت راست گردنم شدم چندساعت دردخفیف داشت بعدش دردش خوب شدولی توده هنوزهست خیلی نگرانم توروخدا بگیدچه مشکلی میتونه باشه

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد تا ماهيت توده مشخص شه

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر . همیشه مشکل بلع آب و غذا دارم و تو گلوم احساس برامدگی میکنم و احساس خفگی یا گیر کردن یک شی رو هم در گلوم حس میکنم که تنفسم رو هم تحت تاثیر قرار میده . سزفه های بی علت هم دارم . تو گلوم حس های عجیبی دارم دایما درد و سوزش و …. این از علایم چه بیماری میتونه باشه ؟؟ سرطان تیرویید ؟

  پاسخ
  • سلام
   سرطان که نمیشه گفت اما هم باید از نظر گوارشی بررسی شین و هم تیرویید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۱ماه پیش غده لنفاوی سمت راست گردنم ورم کرد رفتم سونوگرافی گفت یه گره تو تیروئیدت هست رفتم پیش متخصص غدد برام نمونه برداری کرد گفت از نوع پاپیلاری هس.۱هفته بعدش عمل کردم هم تیروئیدم هم غده لنفاوی سمت راستمو برداشتم .بنظرتون چقدر امکان داره دوباره برگرده و بزنه به غده لنفاوی سمت چپم؟و کار درستی کردم تیروئیدم برداشتم؟راه دیگری نداشت؟

  پاسخ
  • سلام
   نگران نباشین
   بله اقدام‌مناسب ، زیر نظر متخصص غدد باشین

   پاسخ
   • سلام من سی چهار سالمه یک سال پیش عمل تریید انجام دادم دوبار هم ید گرفتم ولی دوتا غده مشکوک دارم دکتر غدد گفت عمل کن ولی متخصص پزشکی هستی گفت کوچک البته دکتر غدد گفت نمونه برداری کن بعد عمل ازمایش هم خوبه نظرشما چی ممنونم

   • سلام
    به نظر فوق تخصص غدد عمل کنید

 • سلام من۳۸ سال سن دارم سه سال پیش نود تیرویید داشتم ک جذب کلسیم داشت دارویی استفاده نکردم چون دکتر گفت نیازی نیست اگر بزرگ شد نیلز ب نمونه برداریه ک الان ۳ سالم هست سونو نکردم اما الان توی آزمایشی ک برای قبل از عمل ای وی اف دادم anti thyroglobulin بالاست مقدارش۱۴۸.۳هست.الان گاهی گرفتگی صدا و احساس گیر کردن غذا داخل گلو دارم

  پاسخ
  • سلام tsh را هم اندازه بگيريد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خواهرم ۱۵ سال سن داره گردنش ورم کرده سونو انجام داده تشخیص تیروید هاشیوتومی داده شده میشه توضیح بدید

  پاسخ
  • سلام
   یک بیماری خودایمنی هست که تیرویید کم کار میشه
   اگه ازمایش تیروییدش مختل باشه باید دارو هورمون تیرویید بخوره
   تیروییدیت هاشیماتو به تنهایی جای نگرانی نداره و خطری هم نداره فقط باید زیر نظر فوق تخصص غدد یا متخصص داخلی باشه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید چند روزیه زیر گردنم چیزی درامده در طرف راست اول فکر کردم جوش باشه ولی خیلی بزر‌گه درد گردن اصلا ندارم ولی لرزش گردن وبی حسی گردن وسرفه هم دارم صدامم تغیر میکنه بعضی وقتا … چند ماهی هست که بی حالم وتنگ نفسم ازمایش چکاپ کامل هم دادم یک ماهه پیش پیش دکترم ازمایشو بردیم ولی گفتن مشکلی نیست من ۱۹سالمه وپسرم ایا میتونه سرطان تیروید باشه لطفا راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام
   نگران نباشید
   سونوگرافی تیرویید و بافت نرم گردن بدهید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من سرم پایین می اورم توی گلوم درد میای میشه از توده های تیرویید باش

  پاسخ
  • سلام
   بله میتواند

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  من ۳۰ سالم هست و ۳ ماهه باردارم به تازگی متوجه شدم دو گره در سمت چپ و یک گره در سمت راست غده تیروئیدم موجود هست .
  دکتر برام سونو نوشتن تا تغییرات بعد از سه ماه رو مشاهده کنن ولی دارو یا رژیم خاصی برام تجویز نکردن . سوالم اینه من نباید داروی خاصی مصرف کنم ؟ موهام بشدت کم پشت هست بطوری که فرق سرم یک سانت شده و بشدت چرب هست . آیا بخاطر مشکل تیروئیدی هست که دارم ؟ ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • سلام
   رژیم خاصی نمیخاد نه
   بله ممکن از تیروییدتون باشه البته اگه تو آزمایش کم کار
   برای ریزش مو شما ابتدا باید آزمایشات زیر را انجام دهید
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, , zinc , EsR, crp, vitd3و تستوسترون و استروژن و پروژسترون

   پاسخ
 • باسلام وقت به خیر . من امروز سونو تیرویید دادم هیچ مشکلی تو آزمایش هام نبود ولی دکتر سونوگرافی گفت تو گلو نودل داری که قیافه شو دوست ندارم و بهتره بری نمونه برداری . با توجه به اینکه هیچ مشکلی توی تنفس و بلع ندارم و آزمایش های تیروئید و CBC سالم بود احتمال سرطانی بودن هست ؟

  پاسخ
  • سلام cbc چيزيو مشخص نميكنه براي تيروييد
   بايد نمونه برداري تحت سونوگرافي انجام بديد

   پاسخ
 • سلام
  من وقتی خیلی ناراحت یا عصبانی میشم ، حس میکنم نفسم داره قطع میشه و به سختی دارم نفس میکشم و در کل تو گردنم احساس درد و مشکل در بلع رو هم دارم
  و احساس تورم و برامدگی تو گردنم هم دارم
  به نظرتون این میتونه تیرویید یا سرطان تیرویید باشه ؟

  پاسخ
  • سلام
   علایمی که فرمودین خیر

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین من بیشتر اوقات احساس میکنم توی گلوم چیزی گیر کرده احساس میکنم همیشه خلط داره وهمش سرفه های کوچیک میکنم میتونه به خلط تیروئید باشه البته تاحالا تستی ندادم

  پاسخ
  • سلام
   ربطی به تیرویید ندارد
   از نظر ریفلاکس و سینوزیت باید بررسی شوید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من از دیروز زیر گوش سمت چپم با زیر فک سمت چپ کمی درد میکنه احساس میکنم ورم داره، ممکنه بخاطر غده تیروئید باشه، لازم به پزشک مراجعه کنم؟؟ ممنون میشم زود جواب بدید خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام
   ممکن است دچار التهاب غدد لنفاوی شده باشید
   یا غده پاروتید درگیر شده باشد
   ربطی به تیرویید ندارد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲۲سالمه سمت راست گردنم احساس میکنم ورم داره و کمی هم دست میزنم درد میکنه سابقه کم کاری و پر کاری تیروئید تو خانواده داشتیم. ممکنه خطرناک و سرطان باشه؟؟

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي انجام بديد ممكنه بدليب بزرگ شدن غده تيروييدتون باشه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید من دختری ۱۸ سالم که یکبار دیگه سرطان تیروئید گرفتم ولی خیلی کوچیک بود و با دارو رفع شد چند روز بود حالم بد بود و رفتم سونو گرافی و آزمایش و مشخص شد سرطان تیروئید دارم ولی غده کوچیک و گفتن باید عمل بشم آیا عملش سخته؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   نگران نباشین و به جراحتون اعتماد کنید

   پاسخ
 • سلام ۲۳ سالمه پنج ساله تیروئید دارم جدیداا یه کیست تیروئید دارم سمت راست تیروئیدم قراره داره تنگی نفس دارم و احساس خفگی میکنم قرص هامو هم به موقعه مصرف میکنم ولی همش تغییر میکنه و درمان نمیشه چیکار کنم ?

  پاسخ
  • سلام بايد ١- tsh خونتون چك كنيد
   ٢- سونوگرافي هم انجام بديد
   ٣- كيستتون تخليه كنيد

   پاسخ
 • سلام،با احساس توده ای توی غده تیروییدم سونوگرافی و F.N.A انجام دادم؛گواتر مولتی ندولر تشخیص داده شد،سطح TSH خون نرمال بود ولی توی آخرین آزمایش روی ۵/۲ رفت و توی غده تیروییدم و کمی پایین تر (بالای قفسه سینه)احساس درد میکنم،چه کاری باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۴۵ سالمه تیروئید کم کار دارم برای سونوگرافی رفتم گفتن یک توده سمت چپ گردنم هست که کمی تورم هم داره گفتن باید نمونه برداری بشه به نظرتون چی میتونه باشه

  پاسخ
  • سلام
   بدون نمونه برداری نمی توان اظهار نظر کرد

   پاسخ
 • سلام لطفا بفرمایید علت بزرگ شدن غده تیروئید سمت راست چی میتونه باشه. ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   ندول تیرویید و سرطان و ..ممکن است علت ان باشند

   پاسخ
 • سلام من خانم ۳۹ ساله هستم چندسالپیش فهمیدم کم کاری تیرویید دارم لووتیروکسین مصرف میکنم حدود دوسال هست احساس گیر کردن چیزی در گلو دارم اکثرا شبها سرفه های خشک دارم آب دهانم میپره تو گلوم کمی هم مشکل بلع دارم الان چند روز هست احساس درد در گلو دارم روی لوزه هام دانه های سفید هست گلوم از بیرون تورم داره ممکنه سرطان باشه خیلی نگرانم دکتر رفتم میگه از سینوسهیا ریفلاکس معده داری ولی با دارو خوب نشدم استرس داشتنی بدتر میشه..راهنمایی کنید لطفا ممنونم .

  پاسخ
  • سلام
   خیر علایمتون به نفع سرطان نیست
   بنظر ریفلاکس مطرحه با توجه به علایمتون، اگه با دارو خوب نشدین

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.من دوماه پیش تزمایش دادم tshام بالا بود البته از نظر خودم علائمی نداشتم یه مدت دارو خوردم چند روز بعد از اتمام دوباره ازمایش دادم ایندفعه tshام پایین بود به نظر شما این نوسان علائم سرطانه

  پاسخ
  • سلام نه سرطان نيست
   بريد يك آزمايشگاه رفرنس لطفا و tsh تونو چك كنيد و freet4 هم بديد لطفا

   پاسخ
 • سلام من ۲۰ سالمه آزمایش دادم T4:10.5 و TSH:0.33 بود یکمی هم احساس سرفه دارم پرکاری تیروئید دارم؟

  پاسخ
  • سلام
   Free T4,freeT3 را چک کنید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲هفته میشه از زیر گردن تا زیر گلو احساس توده ای در گلو میکنم بعضی وقتها حس خفگی دارم از بچگی کم کاری تیروئید دارم ۳۲ سالمه. یعنی سرطان تیروئید دارم لطفا راهنمایی کنید تشکر

  پاسخ
  • سلام نه اصلا، ممكنه تيروييدتون بدليل كمبود يد بزرگ شده باشه
   سونوگرافي بديد تا از نظر ابعاد بررسي شه

   پاسخ
 • سلام
  من تیروئید دارم و الان چند ماهی میشه ک سرفه های مکرر و بدون دلیل دارم بیشتر مواقع هم گردنم درد میگیره
  امکانش هست که سرطان تیروئید گرفته باشم؟

  پاسخ
  • پسر ۱۷ سالش هست چند ماهی هست که درد گردن وخستگی وبی حالی داره دکتر داخلی رفتیم به ما گفت تیرویید کم کار داره حالا می‌خوام بدونم ممکنه سرطان بگیره چون بی دلیل گردن درد میگیره

   پاسخ
   • سلام
    تیرویید کم کار که جای نگرانی ندارد
    اگه ازمایش cbc, diff, esr, crp نداده انجام بدهد
    درد گردنش کجاست؟دایم یا بعضی وقتا و بدنبال فعالیت؟
    تورم غدد لنفاوی وتب ندارد؟

  • سلام
   سرطان تیرویید که بعید است اما باید حتما

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ریه مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام .ایا برداشتن نصف غده تیرویید عواض بعدی دارد.بعد از جراحی وبرداشتن نصف غده تیرویید.ایا این عمل عوارضی روی ارگانهای سکسی (نعوظ)فرد دارد؟ با تشکر.

  پاسخ
  • سلام
   خیر اثری ندارد

   پاسخ
   • سلام الان پنج ساله تیرویید دارم و ۲۳ سالمه جدیداا یه کیست سمت راست تیروئیدم نمایان شده و احساس خفگی میکنم و تنگی نفس دارم هنگام صحبت کردن قرص رو هم مرتب مصرف میکنم ولی باز تغییر میکنه اصلا تیروئیدم درمان نمیشه بدتر میشم
    امکانش هس سرطان باشه ?

   • سلام
    باید این کیست معاینه دقیق و بررسی شه چون علایم خفگی دارید

    با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

    اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با جراح عمومی استفاده کنید.

گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
کبودی نتیجه ضربه به بدن و آسیب به پوست است. این ضربه...
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
در تکنیک ختنه با حلقه یا Plastibell یک حلقه پلاستیکی با اندازه...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...