شغل مناسب درونگراها؛ راه موفقیت برای همه باز است

ویژگی‌های شخصیتی افراد و شغلی که انتخاب می‌کنند در موفقیت و کامیابی‌شان اهمیت زیادی دارد. شما درونگرا هستید؟ شغل مناسب درونگراها چیست؟

در این مقاله از دکتردکتر می‌خواهیم درباره مشاغل مناسب درونگراها برایتان بگوییم. یادتان باشد که دقت در حال و احوال روح و روانتان اهمیت زیادی دارد؛ درست مانند رسیدگی به جسم و بدن. گاهی حتی لازم است که در شهر شلوغ و پر از فرصتی‌های شغلی مثل تهران به مشاور و پزشک روانشناس تهران هم مراجعه کنید.

درونگراها چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟

می‌دانید که درونگرایی چیست؟ آدم‌های درونگرا کسانی هستند که بیشتر انرژی روانی و روحی‌شان را از درون خود تأمین می‌کنند. در واقع، آنها برای شادابی روح و روانشان نیاز کمتری به حضور در جمع و اجتماعات دارند.

باید دقت کنید که آدم‌ها روی طیفی قرار دارند که در دو سر آن، برونگرایی و درونگرایی واقع شده است. هیچ‌کس کاملاً برونگرا یا درونگرا نیست. در واقع، امکان دارد که شما بعضی از ویژگی‌های افراد درونگرا را داشته باشید و برخی از مشخصات برونگراها را.

حتی ممکن است که بنا به شرایط، شخصیتتان در بعضی مواقع برونگرا و گاهی هم درونگرا شود. بسیاری از درونگراها می‌توانند از حضور در جمع هم لذت ببرند و بسیاری از برونگراها هم می‌توانند خجالتی باشند. منظور این است که آدم‌ها می‌توانند تلفیقی از ویژگی‌های درونگرایی و برونگرایی را در شخصیت خود بازتاب بدهند.

درونگرایی

ویژگی‌های غالب شخصیت‌های برونگرا به‌شرح زیر است:

 • بیشتر در تنهایی می‌توانند انرژی‌شان را بازیابی کنند.
 • از جمع‌های کوچک و اجتماعات محدود بیشتر استقبال می‌کنند.
 • از کارکردن مستقل و به‌ تنهایی لذت می‌برند.
 • در بسیاری از موارد آرام‌، خویشتن‌دار و همدرد با دیگران هستند.

با این اوصاف، شغل مناسب درونگراها چیست؟ این دسته از افراد باید به سراغ چه مشاغلی بروند؟

درونگرایی و زندگی شغلی

ویژگی مشاغل مناسب برای درونگراها چیست؟

اگر درونگرا هستید و می‌خواهید ببینید که شغل مناسب درونگراها چیست، باید به شما درباره ویژگی‌های لازم برای کارکردن در مشاغل مناسب این نوع از شخصیت‌ها بیشتر بگوییم. شغل‌های مناسب این دسته از افراد، ویژگی‌های زیر را می‌طلبند:

 • همدردی و همراهی با دیگران
 • تفکر تجزیه‌ و تحلیل‌گر
 • خلاقیت
 • توجه به جزئیات
 • توانایی ایجاد روابط عمیق
 • اهمیت‌دادن به استقلال
 • توانایی گوش‌دادن به دیگران

همدردی و همراهی با دیگران

منظور از همدردی توانایی درک‌کردن دیگران و خود را به‌ جای آنها قراردادن است. در انتخاب شغل مناسب درونگراها برخورداری از این ویژگی اهمیت زیادی دارد. برای مثال، یک طراح تجربه کاربری سایت باید بتواند خودش را به‌ جای مخاطبان قرار بدهد تا بتواند طراحی مناسبی از نقطه نظر آنها داشته باشد. این موضوع در مشاغل محسوس‌تری مانند مشاوره یا مددکاری هم لازم است.

تفکر تجزیه و تحلیل‌گر

بیشتر متفکران درونگرا برای شکل‌دادن به چارچوب‌های فکری و مطرح‌کردن ایده‌های مختلف به منطق و استدلال تکیه می‌کنند. چنین ویژگی‌هایی در تحلیل داده‌ها و حل مسائل و مشکلات مختلف نقش مهمی دارد.

درونگراها با برخورداری از چنین ویژگی و شاخصه شخصیتی می‌توانند به مشاغلی در حوزه تحلیل مشغول شوند. مهندسان داده و تحلیل‌گران در زمینه‌های مختلف در بیشتر مواقع درونگرا هستند.

شغل درونگراها

خلاقیت

افراد خلاق می‌توانند از تصورات و تجسمات خود برای تولید ایده‌ها و راه‌کارهای نو استفاده کنند. خلاقیت در مشاغل مناسب افراد درونگرا لازم است. از جمله مشاغلی که به خلاقیت نیاز دارد و مناسب درونگراها هم هست، باید به طراحی گرافیک یا طراحی نرم‌افزار اشاره کنیم.

توجه به جزئیات

آدم‌های درونگرا معمولاً به محیط دقت زیادی دارند و حواسشان نسبت به جزئیات جمع است. آنها به کنش‌ها و واکنش‌های آدم‌ها هم نگاه ویژه‌ای دارند. چنین ویژگی‌هایی در چند شغل مناسب درونگراها مانند داروسازی و ویراستاری کاربرد پیدا می‌کند.

توانایی ایجاد روابط عمیق

کسانی که زیر چتر درونگرایی قرار می‌گیرند، اهمیت زیادی به برقراری ارتباطات عمیق با آدم‌ها می‌دهند. شاید دوستان و آشنایان این افراد پرشمار نباشند اما همان تعداد اندک روابط دوستانه‌شان بسیار پرمعنا و عمیق است. این ویژگی برای مدیریت و رهبری تیم‌ها کاربرد دارد.

اهمیت‌دادن به استقلال

کسانی که درونگرا محسوب می‌شوند به مستقل‌بودن در هنگام کار اهمیت زیادی می‌دهند. این افراد دوست ندارند که مدام زیر ذره‌بین رییس قرار داشته باشند. برای همین است که کارکردن به صورت دورکار برایشان خوشایند است.

توانایی گوش‌دادن به دیگران

درونگراها می‌توانند به حرف‌های دیگران به‌خوبی گوش کنند. این ویژگی آنها را برای حضور در مشاغلی مناسب می‌کند که این توانایی را می‌طلبند. برای مثال، روانشناسان باید گوش شنوایی برای شنیدن حرف‌های مراجعان خود داشته باشند.

مشاغل مناسب برای درونگراها را می‌شناسید؟

از ویژگی‌های لازم برای کارکردن در موقعیت‌های کاری و شغل مناسب درونگراها برایتان گفتیم. خوب است که دیگر به سراغ نام‌بردن از مشاغل معروف و مناسب برای افراد درونگرا برویم.

 • محقق
 • فریلنسری
 • کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات
 • مشاوره
 • حسابداری
 • گرافیک
 • نویسنده
 • مترجم
 • حسابدار
 • مهندس

محقق

برای تحقیق و پژوهش هم نیاز به دقت و توجه به جزئیات وجود دارد هم ساعات طولانی کارکردن به‌تنهایی. البته همه محقق‌ها به‌ تنهایی کار نمی‌کنند ولی این زمینه از مشاغل نیاز به سپری‌کردن زمان معطوف به مطالعه و پژوهش دارند. در چنین شرایطی، امکان وقت‌گذرانی با آدم‌های دیگر و توسعه ارتباطات در طول کار زیاد نخواهد بود.

فریلنسری

درونگراها دوست دارند که تنها باشند و مستقل کار کنند. فریلنسری یا همان کارکردن برای خود و به شکل دورکاری، چنین امکانی را در اختیارشان قرار می‌دهد. فریلنسری نوعی سبک کاری است و افراد در مشاغل مختلف مانند نویسندگی، طراحی گرافیک، برنامه‌نویسی و… می‌توانند به‌ شکل فریلنسری کار کنند.

فریلنسر درونگرا

کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات

مشاغلی که مرتبط با IT یا همان فناوری اطلاعات هستند، نیاز به دقت بالایی دارند. توجه به جزئیات، ابراز خلاقیت و صرف زمانی طولانی برای کارکردن و تفکر از ویژگی‌های مناسب برای انجام این دسته از شغل‌ها است. برونگراها هم که چنین ویژگی‌هایی دارند. پس کار در حوزه فناوری اطلاعات پیشنهاد خوبی به افراد درونگرا خواهد بود.

مشاوره

مشاوران باید گوشی شنوا داشته باشند. پیش‌تر هم درباره ویژگی شنوابودن درونگراها صحبت کردیم. این دسته از افراد توانایی زیادی در شنیدن حرف‌های دیگران دارند و از آن گذشته، همدردی و همراهی با افراد دیگر در آنها زیاد است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که درونگراها مشاوران خوبی باشند.

گرافیک

شغل‌هایی مانند طراحی گرافیکی به خلاقیت نیاز دارند. درونگراها هم اصولاً آدم‌های خلاقی هستند و با ریزبینی و تفکر عمیقی که دارند، به خوبی از پس کارهای خلاقانه مانند طراحی گرافیکی برمی‌آیند.

نویسنده

در اینکه نویسنده‌ها خلاق، فکور و دقیق هستند که شکی نیست. این ویژگی‌ها منطبق بر صفاتی است که افراد درونگرا دارند. درمیان نویسندگان معروف دنیا هم افراد درونگرا زیاد دیده می‌شوند؛ جی‌.کی.رولینگ (J. K. Rowling)، خالق هری پاتر از چهره‌های درونگرای معروف دنیای نویسندگی است.

مترجم

ترجمه هم از آن کارهایی است که نیاز به دقت و توجه به جزئیات دارد. خلاقیت و داشتن گوشی شنوا هم از جمله ویژگی‌های لازم برای پیش‌برد این کار است. با این تفاسیر، افرا درونگرا گزینه خوبی برای کارکردن در این حوزه هستند.

حسابدار

حسابدارها گزارش‌ها و امور مالی را سروسامان می‌دهند. این کار به سطح بالایی از دقت و توجه به جزئیات نیاز دارد. این‌ها دقیقاً ویژگی‌های افراد درونگرا هستند.

حسابداری شغل مناسب درونگراها

مهندس

کسانی که در زمینه مهندسی فعالیت می‌کنند، توانایی زیادی در حل مسأله دارند. درونگراها هم اهل تفکر و استدلال منطقی‌اند و به پیداکردن راه‌کار برای مشکلات علاقه‌مند هستند.

مددکار اجتماعی

مددکاران اجتماعی هم مانند روانشناسان باید همراهی و همدردی زیادی با مراجعان خود داشته باشند. از سوی دیگر، داشتن گوشی شنوا برای شنیدن حرف‌های دیگران هم از ویژگی‌های مهم در این زمینه است. برای همین، درونگراها معمولاً مددکاران خوبی می‌شوند.

دلیل موفقیت در این مشاغل، درونگرایی است؟

درونگرایی با برونگرایی لزوماً دلیلی برای موفقیت یا دوری از آن نیست. با این حال، بعضی از ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری باعث می‌شوند که عملکرد افراد در بعضی از مشاغل بهتر شود. خلاقیت، حساسیت به موضوعات مختلف، جزئی‌نگری، همدردی با دیگران و دقت بالا از جمله ویژگی‌هایی است که درونگراها از آنها بهره‌مند هستند.

درباره درونگراها و برونگراها در محیط کار در یکی از مطالب مجله دکتردکتر همه چیز را مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ برای همین مطالعه این مطلب را توصیه می‌کنیم.

درونگراها در محیط کار چگونه عمل می‌کنند؟

افرادی که در دسته درونگراها قرار می‌گیرند، معمولاً در محیط کار چنین رفتارهایی دارند:

 • در زمان استراحت، اوقاتشان را به تنهایی سپری می‌کنند.
 • آنها مدام در حال بهینه‌سازی راه‌کارها و سازماندهی به موقعیت‌های مختلف هستند.
 • به برقراری تماس‌های مکتوب بیشتر از روش‌های ارتباطی دیگر علاقه دارند.

درونگراها در مشاغل دیگر هم موفق می‌شوند؟

گاهی شنیده می‌شود که آمارها یا تحقیقات نشان می‌دهند، برونگراها درآمد بیشتری دارند و در موقعیت‌های شغلی مختلف موفق عمل می‌کنند. با این حال، باید بدانید که درونگراها هم می‌توانند به همان اندازه موفق باشند. هیچ محدودیتی برای موفقیت وجود ندارد.

آدم‌های درونگرا می‌توانند در مشاغلی مانند فروش، روابط عمومی، تدریس و… موفق عمل کنند. این دسته از افراد معمولاً حضوری مؤثر در محیط کار دارند و اگر به شغلی علاقه داشته باشند، آن را به‌ خوبی انجام می‌دهند. در واقع، قابل‌اعتماد هستند و از عهده انجام کارهای مختلف به خوبی برمی‌آیند.

آدم های درونگرا

شغل مناسب درونگراها و زمینه‌های موفقیت بیشتر را بشناسید

خودشناسی همیشه نتایج خوبی به همراه می‌آورد. هرچقدر که با ویژگی‌های شخصیتی خودمان بیشتر آشنا شویم، امکان موفقیتمان در زندگی هم بالاتر می‌رود.

برای کارکردن در موقعیت شغلی مناسب و پیشرفت در آن باید بدانیم که درونگرا هستیم یا برونگرا. مطالعه در این زمینه به شکوفایی بهترمان کمک زیادی می‌کند. شغل مناسب درونگراها و امکان رشد در آن را که بشناسید، بهتر می‌توانید درباره زندگی کاری‌تان تصمیم بگیرید.

به طور کلی هم دقیق‌شدن روی روح و روان و توجه به ابعاد غیرجسمانی هم مانند رسیدگی به بدن لازم است. برای این کار هم نباید از کمک‌گرفتن از روانشناسان و مشاوران خبره غافل شویم. یکی از راه‌های جذاب و ساده برای دریافت وقت ملاقات با این متخصصان هم استفاده از سایت نوبت دهی آنلاین دکتردکتر است. این روش را به خاطر بسپارید.

شما درونگرا هستید یا برونگرا؟ پرسش و سؤالی درباره این موضوع در ذهنتان باقی مانده است؟ با ما درمیان بگذارید.

منابع:

indeed.com

coursera.org

coursera.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر