علت درد زانو چیست؟

علت زانو درد چیست؟ اگر این روزها دچار درد در زانوی پا شده‌اید، احتمالا می‌خواهید بدانید که دلیل آن چیست و در صورت وخامت اوضاع برای درمان به‌موقع اقدام کنید. درباره علت زانودرد گفتنی‌های زیادی وجود دارد اما جواب ساده‌تری هم برای آن هست؛ زانو درد حاصل هرنوع آسیب و کشیدگی و البته بیماری خاصی است که گاهی امکان دارد اصلا از آن خبر نداشته باشید! برای همین بهترین تصمیم در هنگام تجربه این درد، مراجعه به متخصص ارتوپد است.

دکتر علی حسین پور فیضی، متخصص جراحی استخوان و مفاصل (ارتوپدی)

البته توصیه‌های خانگی هم در این رابطه وجود دارد که ما توصیه می‌کنیم حتی آن‌ها را از پزشک بگیرید. با این‌حال در ادامه با ما در این مطلب از مجله دکتردکتر همراه باشید زیرا قصد داریم تا به‌منظور پیش‌آگاهی درباره دلایل مختلف درد زانو و شرایط مختلف آن، برایتان بگوییم.

علائم زانودرد چیست؟

بدون شک آسیب زانو آزاردهنده است. زانودرد مشکلی رایج در مفصل زانو است که در اثر مشکلات مختلفی مثل کشیدگی زانو، خرد شدن عضروف یا پارگی رباط به وجود می‌آید.

ولی نوع درد و جایی که احساس می‌شود، بسته به نوع زانودرد موقتی یا مزمن متفاوت است. درد زانو در حالت استراحت، درد زانو در حالت نشسته و درد زانو در حالت ایستاده همه نشانه‌های دردزانو هستند.

اگر زانودرد داشته باشید، ممکن است درد زانو و علائم آن را با این موارد احساس کنید:

 • قرمزی و گرمای زانو
 • درد زانو هنگام حرکت مخصوصا در زمان خم و راست کردن آن (مثلا زمان پایین آمدن از پله‌ها)
 • ورم زانو
 • درد پایدار و تیر‌ کشیدن در هنگام فعالیت
 • تورم و سفتی
 • صدای اضافی (صدای خش‌خش یا قروچ‌قروچ)
 • احساس ناراحتی و سوزش در مفصل
 • ضعف یا بی ثباتی
 • زانودرد در عین داشتن اضافه وزن
 • حرکت مشکل زانو
 • قفل شدن زانو
 • درد زانو بعد از دویدن

اگر این نشاندرد زانو در خواب ه‌ها را دارید، هرچه زودتر به دکتر ارتوپد مراجعه کنید تا با معاینه دقیق و در صورت نیاز گرفتن آزمایش‌های متعدد، ریشه درد را یافته و هر چه سریع‌تر درمان را آغاز کند. برای دسترسی به پزشک، می‌توانید از طریق دکتردکتر، بهترین متخصصان شهرتان را پیدا کرده و نوبت ویزیت حضوری و غیرحضوری خود را اینترنتی، ثبت کنید. خوشبختانه، در هر کجای ایران که باشید، این امکان برایتان وجود دارد که متخصصین شهر خود را پیدا کنید. مثلا اگر ساکن مشهد هستید، می‌توانید بهترین متخصص ارتوپد مشهد را از میان بیش از 24 متخصص فعال در این شهر، انتخاب کنید. 

علائم زانودرد

علت زانو درد چیست؟

مسائل زیادی باعث درد زانو می‌شوند. اگر در پی پاسخ به این سوال هستید که درد زانو نشانه چیست؟ احتمالا پاسخ شما مواردی همچون افزایش سن، ابتلا به بیماری‌های مختلفی همچون روماتیسم، نقرس، ام‌اس، کشیدگی مفاصل و عضلات، آسیب فیزیکی و حتی انجام یک حرکت کششی ناگهانی همگی مواردی هستند که می‌توانند هم علت زانودرد باشند یا برعکس، زانودرد نشانه‌ای از وجود آن‌ها باشد. 

اما قضاوت این‎که علت زانودرد باعث دردی کوتاه مدت و گذرا می‌شود یا این‌که نشانه مشکل و دردی خاص است را باید با توجه به علائم درد زانو و همچنین تشخیص پزشک سپرد.

دلایل زانو درد

دلایل زانودرد متنوع و زیاد است. از کشیدگی رباط‌ها، پارگی مینیسک زانو، التهاب تاندون و سندروم زانوی دونده از جمله مشکلات شایع زانو است. اگر یک آسیب قدیمی زانو داشته باشید که به درستی درمان نشده باشد، امکان دارد دوباره سر باز کرده و شما را آزار دهد. 

مهم‌ترین مواردی که علت دردزانو هستند، عبارتند از:

مشاوره تلفنی و آنلاین با دکترارتوپد

شکستگی

آسیب و شکست کشکک زانو (پاتلا) در هنگام تصادف با وسایل نقلیه موتوری یا سقوط از ارتفاع می‌تواند باعث شکستگی شود و خود علت زانودرد باشد. درد زانو از داخل، درد زانو از بغل و درد زانو از پشت می‌توانند به دلیل شکستگی زانو ایجاد شوند.

التهاب کیسه‌های مفصلی

بورسیت یا کیسه سینوویال کیسه‌ای حاوی مایع است که محل آن زیر پوست و روی مفصل است. زمانی که مفصل حرکت می‌کند این کیسه مانع از ساییدگی می‌شود. استفاده‌ زیاد، افتادن فراوان، خم‌شدن و زانو زدن مکرر دلیل اصلی آسیب به بورس روی کاسه‌ زانو است که به درد و تورم منجر می‌شود. پزشکان به این بیماری التهاب کیسه‌های مفصلی کشکک زانو نیز می‌گویند. 

در رفتگی کاسه یا کشکک زانو

در پی در رفتگی، کاسه‌ زانو از جای اصلی خود جدا شده و درد و تورم ایجاد می‌شود.

سندروم ایلیوتیبیال

ایلیوتیبیال بافت سخت و محکمی است که از لگن به سمت قسمت خارجی زانو کشیده شده است. اگر فعالیت فرد زیاد باشد، این بافت به مرور زمان ملتهب شده و باعث درد در قسمت خارجی زانو خواهد شد. این سندروم در دوندگان در هنگام پیمودن سراشیبی رخ می‌دهد.

پارگی مینیسک

گاهی اوقات آسیب زانو منجر به پاره‌شدن رباط داخل زانو و ایجاد درد و تورم در محل زانو خواهد شد. در افرادی که از نظر فیزیکی بسیار فعال هستند، پارگی مینیسک پا امری عادی است. 

بیماری ازگود اشلاتر

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که فرد جوان است و استخوان و سایر قسمت‌های زانو در حال تغییر هستند. این بیماری باعث می‌شود که یک برآمدگی دردناک زیر زانو در محلی که‌ یک تاندون زانو را به ساق پا متصل می‌کند، ایجاد شود. 

فعالیت بدنی زیاد و تحریک قسمت پایینی زانو باعث ایجاد این بیماری می‌شود. درد ناشی از این بیماری با گذشت زمان بر طرف می‌شود. بیماری ازگود اشلاتر در میان دختران و پسران نوجوان شایع است. 

آرتروز

این نوع از التهاب مفاصل یکی از نتایج طبیعی افزایش سن است و معمولاً در افراد بالاتر از 50 سال دیده می‌شود. در هنگام ابتلا به این بیماری، زمانی که فرد فعالیت بدنی انجام می‌دهد زانوهایش دردناک و متورم خواهند شد. مفاصل درگیر با آرتروز زانو معمولاً در ابتدای روز و در هنگام صبح سخت و دردناک می‌شوند. 

التهاب تاندون کاسه یا کشکک زانو

در این بیماری تاندونی که کشکک زانو را به ساق پا متصل می‌کند، ملتهب می‌شود. تاندون‌ها بافت‌های سخت و محکمی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند.

اگر فعالیت فرد زیاد باشد، تاندون‌ها ملتهب و دردناک خواهند شد. پرش زانو نام دیگری برای این بیماری است و پریدن‌های زیاد مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل بروز آن است. 

سندرم درد پاتلوفمورال

متعادل نبودن ماهیچه‌ها، سختی آن‌ها و بروز مشکلاتی در رباط‌ها مهم‌ترین دلیل بروز این بیماری است. سندروم درد پاتلوفمورال باعث درد زانو و قفل شدن آن می‌شود، به این معنی که پاها به صورت ناگهانی توان تحمل وزن شما را نخواهند داشت. این بیماری به دلیل آسیب و جراحت زانو رخ نمی‌دهد و در زنان بسیار شایع‌تر است.

آسیب زانو

با وارد شدن صدمه و آسیب به زانو، استخوان‌ها، غضروف‌ها و لیگامان‌های شکل‌دهنده‌ مفصل تحت تأثیر قرار می‌گیرند. آسیبی که به زانو وارد می‌شود می‌تواند باعث آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) یا پاره‌شدن رباط صلیبی قدامی که معمولا بیشتر برای ورزشکاران و فوتبالیست‌ها اتفاق می‌افتد، شود. درد زانو بر اثرضربه و درد زانو پیچ خورده نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

درد زانو نشانه چیست

درد زانو در بارداری

خانم‌ها در دوران بارداری دچار اضافه وزن می‌شوند و همین امر در کنار تغییرات هورمونی، باعث ایجاد درد در قسمت‌های مختلف بدن از جمله زانو می‌شود. این موارد حتی درباره درد زانو بعد از زایمان نیز صدق می‌کنند. اگر درد زانو بارداری برایتان غیرقابل تحمل است، به دکتر مراجعه کنید در غیر این‌صورت، با کیسه آب گرم یا یوگا می‌توانید مقداری از این درد بکاهید.

درد زانو و ساق پا

لگد زدن، دویدن و پریدن از جمله دلایلی هستند که باعث التهاب تاندون و درنیتجه، درد زانو و ساق پا می‌شود. در هنگام آسیب به این دو ناحیه، تاندونیت کشکک زانو دچار آسیب می‌شود و التهاب آن، دردی مضاعف ایجاد می‌کند.

درد زانو راست

درد زانو سمت راست نوعی خاص از درد در این مفصل است. علت درد زانو راست این است که در داخل زانو که آن را به‌عنوان زانوی میانی یا محفظه داخلی می‌شناسند، احساس ناراحتی و درد را در این بخش ایجاد می‌کند.

پیچیدگی و تجمع استخوان‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها در مواجه با آسیب، بدیهی‌ترین علت درد زانوی راست است. استئوآرتریت، آسیب‌رباط جانبی داخلی، آرتریت روماتوئید، تحریک پلیکا داخلی و بورسیت پس آنسرین از جمله بیماری‌هایی هستند که باعث درد زانوی راست می‌شوند.

علت درد زانو چپ

علت درد زانو چپ بیشتر ریشه در سبک زندگی ما دارد. کم‌تحرکی یا برعکس، تحرک و فشار زیاد روی زانو باعث دردزانو چپ می‌شود.

رگ به رگ شدن رباط‌ها، کشیدگی و پارگی تاندون‌ها و سایر بیماری‌ها و عللی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، از جمله دیگر دلایل زانودرد در پای چپ هستند.

درد زانو بعد از عمل رباط

بعد از عمل رابط صلیبی زانو و تعویض مفصل، یکی از دردهایی که فرد تجربه خواهد کرد، درد زانو بعد از عمل رباط است. بالاتر قرار دادن پا هنگام استراحت و گذاشتن یخ روی زانو جاحی شده به تسکین درد کمک می‌کند. درد زانو بعد از عمل تعویض مفصل نیز موقتی با این روش آرام می‌شود. گرچه بهتر است برای تسکین درد زانو دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید.

درد زانو در پریودی

زانودرد قاعدگی به‌دلیل چرخه بدن زنان است. در طول چرخه قاعدگی عضلات زانو در واکنش به پریود، عملکردی نوسانی و بی‌ثبات در مفاصل ایجاد می‌کند. تخمک‌گذاری، هورمون‌های پروژسترون و استروژن، پروستاگلاندین و سندرم پیش از قاعدگی از جمله دلایل درد زانو در پریودی هستند.

درد زانو در بدنسازی

درد زانو در بدنسازی یکی از مشکلاتی است که اکثر ورزشکاران با آن درگیر هستند. ددلیفت و انواع اسکات باعث ایجاد این درد می‌شوند. درد زانو تردمیل و زانو درد و دوچرخه ثابت از جمله موارد تشدید کننده این درد هستند.

درد زانو از سرما

تغییرات آب و هوایی مخصوصا در فصل سرما باعث آسیب‌های ارتوپدیک، حساسیت عصبی، سرما و رطوبت، عدم تحرک و فشار بارومتریک از جمله دلایل درد زانو در سرما هستند. آسیب زانو به دلیل سرما امری عادی است.

درد زانو در جوانی

زانودرد در جوانی بیشتر به دلیل نرمی کشکک زانو اتفاق می‌افتد. قفل شدن ناگهانی، درد مکرر، تورم، شنیدن صدا از زانو و درد در هنگام ورزش از جمله نشانه‌های آن است. با مراجعه به‌موقع به پزشک می‌توان این مشکل را درمان کرد.

درد زانو در جوانی

درمان زانودرد

برنامه‌ درمانی درد زانو به نوع آسیب آن بستگی دارد و حتما باید توسط پزشک تعیین شود. البته اگر آسیب خفیف تا متوسط باشد معمولاً به خودی خود رفع می‌شود، برای اینکه روند بهبودی سرعت پیدا کند، راهکارهای خانگی برای درمان و تسکین زانودرد به این صورت هستند:

 • به زانوی خود استراحت داده و چند روز حرکات سنگین انجام ندهید.
 • روی زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. سرما درد و تورم را کاهش می‌دهد. هر سه تا ۴ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. این کار را دو یا سه روز تا زمانی که درد برطرف شود، ادامه دهید.
 • زانو بند ببندید. از پانسمان‌های دارای قدرت کشسانی و زانو بندهای مخصوص دور مفصل زانو استفاده کنید. این کار علاوه بر پشتیبانی از زانو از تورم هم جلوگیری می‌کند.
 • برای کاهش تورم، زمانی که دراز می‌کشید یا می‌نشینید یک بالشت کوچک زیر زانوی خود قرار دهید. این کار زانو را بالاتر از حد طبیعی نگه خواهد داشت.
 •  دارای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایپوبروفن یا ناپروکسن به کاهش درد و تورم کمک خواهد کرد. البته از مصرف خودسرانه هرگونه دارویی خودداری کنید و این داروها را با تجویز پزشک مصرف کنید.
 • دستور استفاده از دارو بر روی جعبه ذکر شده، آن را با دقت مطالعه کنید. از آنجایی که مصرف این داروها عوارض جانبی به دنبال دارد، پیش از مصرف حتماً با پزشک در مورد آن‌ها مشورت کنید.
 • اگر پزشک اجازه می‌دهد ورزش‌ها و حرکات کششی و قدرتی انجام دهید. در غیر این صورت باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید.

برخی افراد مبتلا به درد زانو به کمک بیشتری نیاز دارند. برای مثال اگر به التهاب کیسه مفصلی دچار هستید، پزشک احتمالاً مایع اضافی موجود در کیسه‌ی مفصل زانو را خارج خواهد کرد. اگر به التهاب مفاصل مبتلا باشید، پزشک برای کاهش التهاب داروهای کورتیکواستروئیدی به محل تزریق خواهد کرد. اگر رباط پا پاره شده باشد و یا جراحت‌های سخت بیش‌تری رخ داده باشد، گاهی نیاز به انجام عمل جراحی وجود دارد.

چه زمانی زانوی آسیب دیده بهتر می‌شود؟

زمان بهبودی و ریکاوری کامل به نوع آسیب زانو بستگی دارد. همچنین سرعت بهبودی برخی افراد به صورت طبیعی بیش‌تر از سایرین است. وقتی درد زانو بهتر شد، از پزشک خود در مورد فعالیت‌های ورزشی که قادر به انجام آن هستید، سوال کنید. برای مثال به دوندگانی که به تازگی بهبود پیدا کرده‌اند، توصیه می‌شوند که شما کرده و انواع ورزش‌های کاردیو با شدت پایین را انجام دهند.

هر فعالیتی که انجام می‌دهید، فراموش نکنید که عجله نکنید و تا زمانی که علایم و نشانه‌های زیر را مشاهده نکردید به فعالیت منظم ورزشی قبل از آسیب زانو برنگردید:

 • زمانی که زانو را خم و راست می‌کنید، دردی احساس نمی‌کنید.
 • در زمان پیاده روی، دویدن، پریدن یا چرخیدن دردی در زانو احساس نمی‌کنید.
 • قدرت زانوی آسیب دیده به اندازه‌ی زانوی سالم باشد.

اگر پیش از بهبود کامل فعالیت‌های سنگین انجام دهید، امکان آسیب دوباره به زانو وجود خواهد داشت.

با وجود اینکه امکان جلوگیری از همه‌ی آسیب‌ها وجود ندارد اما فرد می‌تواند احتمال بروز آن‌ها را تا حد زیادی با توجه به نکات زیر کاهش دهید:

 • در صورت زانو درد ورزش نکنید.
 • اگر می‌خواهید شدت فعالیت ورزشی خود را زیاد کنید، این کار را به صورت تدریجی انجام دهید.
 • قبل و بعد از ورزش کردن حرکات کششی انجام دهید.
 • در هنگام ورزش کردن، خصوصاً اگر حرکت با زانو زدن همراه است، برای جلوگیری از ورم کیسه‌ی مفصل زانو از زانو بند استفاده کنید. 
 • کفشی بپوشید که اندازه بوده و به خوبی از پای شما محافظت می‌کند.
 • ماهیچه‌های ران را با انجام حرکات کششی و قدرتی قوی کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، چند کیلوگرم کم کنید. کاهش وزن از فشار اطراف مفاصل به خصوص مفصل زانو کم می‌کند.

درد زانو بعد از عمل تعویض مفصل

علت زانودرد را با برنامه درمانی پزشک درمان کنید!

درباره علت زانودرد برایتان گفتیم اما به‌عنوان آخرین توصیه باید روی این نکته تاکید کنیم که برای بررسی درد زانو و درمان آن حتما با پزشک مشورت کنید. برای گرفتن نوبت دکتر هم می‌توانید روی خدکات پلتفرم آنلاین دکتردکتر حساب کنید.

آیا درباره‌ موضوع این مقاله پرسشی دارید؟ اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید سوالات خود را بنویسید تا مشاور سلامتی دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع: 

webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
303 نظرات
 1. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید ، من ۲۴ سالمه و اضافه وزن هم ندارم ، زانوی راستم دو سالی میشه که درد خفیف داره و بیشتر این درد حین خم و راست شدن ایجاد میشه و اینکه مامانم آرتروز پا داره میخواستم بدونم یعنی منم آرتروز دارم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به سنتون بعیده آرتروز باشد
   باید معاینه شین تا علل دیگر بررسی شود
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنی

 2. حدیث عرب زاده می گوید

  سلام من ۲۴ سالمه وقتی از خواب بیدار میشم زانوم حالت گرفتگی داره و کمی درد میکنه.
  در طی روز هم وقتی میخوام بشینم یا نشسته ام میخوام بلند شم، درد میگیره دردش شبیه به آزردگیه
  وقتی میخوام نماز میخونم اولش زانوم آزردس موقع رکوع اما بعد از رکوع و سجده این درد یا ازردگی کم میشه
  توی کل روز موقع نشستن و بلند شدن این احساس آزردگی رو دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عللی همچون کشیدگی و آسیب رباط ها و مینیسک باید بررسی شود
   همچنین کندومالاسی پتلا و سایر مشکلات کشکک هم بررسی لازم دارد
   جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 3. اکبر می گوید

  سلام زانوی پای چپم البته وقتیکه به نماز میشینم یا که دیر قات بانمش درد می‌گیرد اگر لطف نموده راهنمایی کنید مدت یک ماه است بعضی اوقات درد می‌کند بعضی اوقات خوب میباشد .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   یکی از شایعترین علل همچین دردهایی ارتروز است، البته بستگی به سن شما دارد، از چهارزانو نشستن، پله بالا رفتن خودداری کنید و درصورت عدم بهبود به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

   1. هوت۷۲ می گوید

    سلام خسته نباشی لطفا جواب سوالم را بدید همسر بنده ۲۷سال اش هست دیشب سرتخت خوابیده صبح از خواب بلند شد گفت یه دردکوچک زیر زانوم می کنه ولی دو سه روز بعد انقدر شدید درد می کرد اصلا راه نمی رفت به نظرتون مشکل اش چی هست اصلا هم سابقه مریضی بیماری نداشته

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بثورات پوستی در ناحیه درد ندارد؟ درد سوزشی هست؟
     تورم مفصل زانو ندارند؟

 4. یاسین می گوید

  سلام
  من ۱۵ سالمه من تو باشگاه فوتبال تمرین میکردم هیچ ایرادی نداشتم عید که شد و باشگاه ها تعطیل شد وسط عید زانوم درد گرفت هردو پا یه روز چپ اذیت میکنه یه روز راست دردش خلی کمه بعضی اوقات بیشتر میشه نه اونطور که جلوی ورزش کردنو بگیره وقتی خم و راست میکنم قرچ قرچ میده و الان دو ماه میشه ۱ ماه استراحتم کردم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   البته که تشخیص دقیق نیازمند معاینس
   عللی همچون کمبود کلسیم و ویتامین د، کندرومالاسی پتلا و…برای شما مطرحه
   برای معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 5. زبیده دیه جی می گوید

  سلام علیکم.خانم هسم۵۵سالمه.دقیقا کنار زانوی پای چپم یه چیزی مثل گوی مانند نرم وجود داره.گهگاهی میاد گهگاهی ناپدید میشه.زانوی چپمم بیش از حد درد داره.
  میشه راهنماییم کنیین که دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه لازمه اما آرتروز زانو، التهاب مفصل، بورسیت ممکنه وجود داشته باشن

 6. نازنین افرا می گوید

  سلام من 17 سالمه وزنمم بالا نیست 57 کیلو قبلا هم ورزش میکردم حدود پنج سال یعنی ماهیچه هام توقیت شدن ولی چند روزی که زانویه سمت راستم واقعا خیلی درد می‌کنه وقتی خم و راستش میکنم که دیگه بدتر میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر درد شدید، تورم، داغی، عدم توان خم و راست کردن زانو دارین
   جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 7. Mostafa می گوید

  سلام من فوتسال بازي ميكنم چند هفته زانوي راستم درد ميكرد و يهو خالي ميكرد يكم خوب شد و لي اين هفته بدتر شد و زانوي چپ هم همون درد وگرفت سپاس فراوان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر احساس خالی کردن زانو دارین حتما
   جهت معاینه و درصورت نیاز درخواست mri به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 8. علی شیری می گوید

  سلام و احترام و آرزوی سلامتی
  ببخشید من چند ماهی هست سمت داخلی زانوی راستم یک مقدار درد میکنه. مثلا موقعی که پای راستم را می‌خواهم در جلسه روی پای چپم بندازم متوجه این درد میشدم. وقتی روی این قسمت با انگشت فشار کارد میکنم درد دارد.
  الان چند هفته ای هست موقع راه رفتن یا نشستن و بلند شدن در این قسمت مقداری درد احساس میکنم. البته درد زیادی نیست و مشکلی برای کارم ندارم. فقط نگرانم مشکل اساسی تر شود به مرور زمان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به سن شما تشخیص های متعددی ممکن است مطرح باسد
   باید معاینه شوید تصمیم‌گیری شود چه اقدام درمانی یا تشخیصی نیاز است
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 9. غزل می گوید

  سلام من حدود دوماهه زانو سمت راستم خیلی درد میکنه انگار فقط یه نقطه اش که دست میزنم واقعا درد داره نه به جایی خورده و نه اتفاقی برام افتاده باید چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالی که فرمودین و طول کشیدن دوماهه علایمتون جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 10. طیبه می گوید

  سلام خانوم دکتر ۲۷ سالمه اضافه وزن ندارم یه ماهه زانو هام دردگرفته تو سرما یا سرپا موندن دردش بیشتر میشه ولی الان زانو چپم بیشتر درد میکنه .اولین باری که زانو م دردگرفت زانو م وقتی مینشستم خشک میشد وبعد پا میشدم خشک بود موقع راه رفتن هم خشک ودرد میکرد .جواب بدین لطفا

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   تشخیص دقیق درد زانو در افراد جوان خصوصا نیازمند معاینس، عللی همچون کمبود کلسیم و ویتامین د، کندرومالاسی پتلا و…برای شما مطرحه
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 11. سپیده ملکی می گوید

  سلام وقت بخیر من ۴۳ سالمه وخانم هستم چند ماهی هست که زانو سمت چپم خیلی درد میکنه البته بیشتر زمانی هست که پام رو جمع میکنم زمانی که کار انجام میدم یا پیاده روی میکنم یا پام رو دراز میکنم مشکلی نیست به محض جمع کردن درد زیاد میشه ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین که چیکار کنم با تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به علایمتون علت احتمالی آرتروز هست اما باید معاینه شین و به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 12. ناشناس می گوید

  سلام من موقع خاب زانوی راستم به شدت درد میکنه تا جایی که بیدار میشم و مینالم تا حالا درد زانو داشتم‌ولی نه اینطور میشه بفرمایید؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالتونه و به چه مدت این مشکل رو دارین؟

 13. ...... می گوید

  سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه زانوی سمت راستم بدجوری درد میکنه میخوام خم و راست کنم درد میگیره پاهام جمع میشه دیگه نمیتونم صافش کنم خشک میشه وزنمم بالاست

 14. امید می گوید

  باسلام روز بخیر
  حدود یک هفته است که زانوی راست همسرم داغ شده ودرد شدیدی دارد .
  لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید .
  سپاس از لطفتان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   آرتریت حاد هست و ممکن علل عفونی یا روماتولوژیک مطرح باشن
   و اصولا باید مایع کشیده بشه
   به متخصص” ارتوپدی مراجعه کن

 15. Amir می گوید

  سلام وعرض ادب .۵۳ ساله هستم
  حدود دوسال پیش جهت تهیه لوازم کارم در خیابان وپاساژهای تهران زیاد راه رفتم .ودچار زانو درد شدم بنحوی که در زمان خواب زانوم زیر آن درد میکنه .ممنون از راهنمای شما .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالا آرتروز مطرحه ، باید گرافی از زانو بگیرین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 16. اسدالله کریمی می گوید

  سلام خوب هستین ..
  من بار سنگین را از پله ها به پایین انتقال میدادم که یک لحظه زانوی راستم درد وسوخت کشید که وزن ام اضافه هم نیست… بعضی اوقات درد می کند ..‌‌‌ پماد دیکلوفناک هم استفاده کردم و همچنان تابلیت تاثیر خوبی نکرد…

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر بیش از یک ماه طول کشیده معاینه و گرافی از زانو لازمه

 17. ناشناس می گوید

  سلام
  من ۱۷ سالمه دخترم و از سن کم ورزش میکردم،الان هم به صورت نیمه حرفه ای رزمی کار میکنم،در حالت عادی و دویدن درد زانو ندارم،اما موقع ضربات پا به بالا و هنگان زدن ۱۸۰ درد شدید زانو دارم،این درد به کشیدگی رگ مربوط نیست و درد از مفاصل هست،بیشتر اوقات هم زانوهام و هم دیگر مفاصل بدنم صدا میدن،علت چه چیزی میتونه باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه بخاطر استخوان کشکک باشه
   باید معاینه شین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 18. Parisa می گوید

  سلام مادر من 50سالشه قبلا هم کمی زانو درد داشت ولی راحت راه کارای روزمرشو انجام میداد چند روز پیش نیم ساعت پیاده روی خیلی تند کرد زانو درد شدید داره اصلا درست نمیتونه بشینه و بلند شه چیکار میشه کرد براش؟ برطرف میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه درد خیلی شدید و تورم و گرمی داره باید از نظر عفونت مفصل بررسی شه
   اگه درر فعالیتی و به دنبال خم و راست کردن زانو هست، استراحت و پماد دیکلوفناک

 19. ﻋﺘﻴﻖ اﻟﻠﻪ ﻗﻨﺎﻋﻲ می گوید

  ﺳﻼﻡ, ﺗﺸﻜﺮ اﺯ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺧﻮﺏ ﺗﺎﻥ. ﺑﻨﺪﻩ ﮔﻠﻮ ﺩﺭﺩ و ﺟﺎﻥ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻡ ﺩﺭ ﺳﻔﺮ ﻫﻢ ﺑﻮﺩﻡ ﻳﻚ ﺟﺎﻱ ﺑﻪ ﺗﻔﺮﻳﺢ ﺭﻓﺘﻢ ﺑﻠﻨﺪﻱ ﺑﻮﺩ ﻭﺯﻥ ﺯﻳﺎﺩ ﻫﻢ ﺣﻤﻞ ﻣﻴﻜﺮﺩﻡ. ﻫﻮا ﻳﻜﺒﺎﺭﻩ ﺳﺮﺩ ﺷﺪ,ﺷﺐ ﻫﻢ اﻣﺪﻳﻢ ﻛﻨﺎﺭ ﺩﺭﻳﺎ ﺭﻓﺘﻢ ﭘﺎﻫﺎﻳﻢ ﺭا ﺧﻴﺲ ﻛﺮﺩﻡ ﺑﻌﺪﺵ ﺯاﻧﻮ ﭘﺎﻱ ﺭاﺳﺘﻢ ﺩﺭﺩ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ 10 ﺭﻭﺯ اﺳﺖ. ﻟﻂﻔﺎ ﻳﻚ ﺭاﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﺑﻔﺮﻣﺎﻳﺪ

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   استراحت ، گرم کردن مفصل، پماد منتول سالیسیلات هر ۸ ساعت
   اگه خوب نشدین ویزیت شوید

 20. لیلی می گوید

  سلام زانو را که خم و راست میکنم درد میکند کم تحرک هم هستم در افتاب کمی خوب میشه بعد چند روز بعد زانو را به درد خم راست میکنم علت چیه ?

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالتونه؟

 21. . می گوید

  سلام من ۱۳سالمه و هر دو زانوم در می‌کنه وقتی از پله بالا و پایین میرم یا یه کمی می ایستم اضافه وزن هم دارم یعنی ممکنه از وزنم باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله بدليل وزن بالاتون هست اما بايد معاينه هم بشيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 22. رها می گوید

  سلام خسته نباشید من الان یک ماهه زانوی راست وقتی میشینم بلند میشم درد میکنه خم و راست میکنم یا تو ماشین زیاد میشینم خیلی درد میکنه مشکلم چیه خیلی اذیت میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالتونه؟

 23. مریم می گوید

  سلام من ۳ سالی همیشه هر دوتا زانو به طور همیشه درد میکنه اگه چهار زانو بشینم دردش خیلی زیاد میشه کفم پام هم درد میکنه ۲۸ سالمه و وزنم هم باید نیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   آزمایش کلسیم و ویتامین د۳ و معاینه زانو لازمه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 24. زهرا می گوید

  سلام من یه مدت بود ک زانویه چپم صدا میداد ولی با یه پیاده روی یه درد شدید ایجاد شده ک میتونم بشینم رو پام ولی وقتی ک میخوام راستش کنم اصلا نمیشه چون درد میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام پماد كاپساسين موضعي استفاده كنيد
   و براي معاينه و درمان به متخصص طب فيزيك مراجعه كنيد

 25. کرمی می گوید

  سلام من زانوی راستم یه مدته انگاریهو خالی میکنه حتی وقتی خابم میفهمم وخیلی شق شق صدامیده دلیلش چیه نگران کننده هست یانه؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد عضلات چهار سر رانتان را تقويت كنيد
   و بايد معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 26. فردین می گوید

  سلام خسته نباشی من تقریبا دوهفته ای میشه زانو درد دارم رفتم ام ای ار الان عکسشو دارم گفتم اگه میشه براتون بفرستم یه جوابی یه راه حلی برامون پیدا میکردی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 27. مرتضی می گوید

  باسلام زمانی که چهارزانو میشینم زانوی پای راستم درد میکنه مجبورم دراز کنم ممنونم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چندسالتونه؟

 28. ناشناس می گوید

  سلام من محمدم 23 سالمه چند روز زانوی راستم تا پاین درد میکنه بیشتر قسمتی هم ک درد میکنه زانومه چند روز پیش هم تو پله ها خوردم زمین واینک وزنم زیاد نیست وقتی هم ک یه جا وایمیستم یا پامو دراز میکنم درد میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 29. زهرا می گوید

  سلام من 22 سالم هست وزنم هم بالا نیست چند وقتی زانو چپم صدا میداد ولی الان درد شدیدی دارم به طوری که اصلا نمی تونم وزنم رو زانو چپ تحمل کنم خواستم بدونم علت چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد عضلات چهار سر ران را تقويت كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 30. رهبرزاده می گوید

  خانم دکتر من 30کیلو هستم و مشکل گوارشی دارم و آندوسکوپی کردم و دارو مصرف میکنم و عفونت شدید معده دارم امکان داره این درد از قرص های معده باشه چون دیگه راه هم نمیتونم برم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چندسالتونه؟
   اسم قرص ها چیه؟
   علایمتون چیه؟

 31. رهبرزاده می گوید

  سلام
  من پانزده سالمه و درد زانوی شدید ی دارم یک هفته هست وقتی می‌خوام بشینم خیلی‌ درد می‌کنه و خیلی صدا میده زانوم علت چیه ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام وزنتون كم كنيد و عضلات چهار سر رانتان را قوي كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 32. عبدالرضا بیاتی می گوید

  بسیار عالی و اموزنده بود ولی من جواب دردی که در زانوی خود دارم نگرفتم اگه امکان داره راهنمایی کنید..هروقت زانورا خود راخم میکنم درد دارم چند روزی از زانو بند استفاده کردم بهتر شد ولی حال که زانو بند باز کردم باز دردم شروع شده باید چکار کنم …ممنون از پاسخکوی شما دکتر عزیز ودل سوز

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چندسالتونه؟
   این درد چند وقته ؟؟

 33. Sahel می گوید

  سلام من ۱۸سالمه و کنکوری هستم و تقریبا یه هفته هستش که زانوی سمت راستم درد می‌کنه از طرفی من بیشتر کاران و درس خوندنو به صورت نشسته و چهارزانو انجام میدم.
  دلیلش چی می‌تونه باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بدليل بد نشستنه
   بهتره نحوه درس خوندنتونو اصلاح كنيد

 34. کوثر حسن زاده می گوید

  سلام خانم دکتر پدر من چند روزیه پایین زانوش درد میکنه شغلش تعمیر ماشینه میتونه از اون باشه خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله بدليل شغلشون دچار آرتروز زانو شدن
   بايد به زانوشون فشار نيار
   پماد كاپساسين موضعي روي زانوشون بزنن و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 35. هاشمی هستم می گوید

  سلام خانم دکتر من چند سال پیش خوردم زمین وزانو راستم کمی ورم کرد بادورچند روز بعد درمان شد الان بعد چند سال بعضی شبها بخاطر درد شدید از خواب بیدار میشم چه کار باید کنیم ا

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالتونه؟
   و اینکه احساس خالی کردن زانو، قفل کردن زانو هم دارین؟

 36. فاطمه سليماني پناه می گوید

  سلام من ۲۱ سالمه یک هفته اس که زانوی چپم درد میکنه البته فقط موقع خم و راست شدن البته گیاهخوار هم هستم میتونه به این دلیل باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر