علت لرزش دست ، اختلالات عصبی یا حرکتی یا هیچ‌کدام

 • 1397-08-01
 • 12
علت لرزش در دست

علت لرزش دست می‌تواند بدون دلیل خاص یا به عنوان نشانه‌ای از یک وضعیت زمینه‌ای باشد. دست لرزان می‌تواند بر فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد.

اغلب مردم لرزش خفیفی در دست دارند. برخی افراد نیز به طور قابل توجهی هنگام نگه داشتن دست در جلوی بدن لرزش دست دارند. لرزش در شدت و شرایط مختلف متفاوت است. در این مقاله، شایع‌ترین علت لرزش دست و درمان آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لرزش دست چیست

حرکت عضلانی کنترل نشده در دست، لرزش دست نام دارد. لرزش یک اختلال حرکتی رایج است. انقباض عضلانی ناخواسته و ریتمیک باعث تکان خوردن دست می‌شود. لرزهای رایج، در دست وجود دارد؛ اما احتمال رخ دادن آنها در سایر نقاط بدن از جمله پاها، ران و غیره نیز وجود دارد. لرزش می‌تواند متناوب باشد یا هر بار که اتفاق می‌افتد، بعد از مدتی ثابت ‌شود. گاهی اوقات لرزش‌ها در حال توسعه هستند و گاهی اوقات یک مسئله حیاتی را نشان می‌دهند.

لرزش دست‌ها ممکن است در انجام فعالیت‌های روزانه از جمله نوشتن و نقاشی کردن اختلال ایجاد کند. فرد همچنین ممکن است در نگهداری و استفاده از ابزار و ظروف مانند کارد و چنگال مشکل داشته باشد. بیش از 20 نوع لرزش وجود دارد، اما آنها اغلب  به دو دسته تقسیم می‌شوند:

لرزش در حالت استراحت: این نوع لرزش زمانی رخ می‌دهد که عضلات آرام هستند، مانند زمانی که دست‌ها روی دیوار ثابت نگه داشته شده‌اند.

لرزش‌های فعالیتی: اکثر لرزش‌ها، لرزهای عملیاتی یا فعالیتی است. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که عضلات به علت حرکت و انقباض داوطلبانه شروع به لرزش می‌کنند.

علت لرزش در دست

علت لرزش دست

علت لرزش دست، مربوط به مسائل مغزی است. در بعضی موارد، علت لرزش دست ناشناخته است؛ اما لرزش اغلب ناشی از شرایط عصبی، اختلالات حرکتی یا سایر مشکلات سلامتی است.

شرایط عصبی

برخی از بیماری‌های عصبی که می‌توانند علت لرزش دست باشند عبارت‌اند از:

 • مولتیپل اسکلروزیس (MS): بسیاری از افراد مبتلا به MS دارای برخی از درجه‌های لرزش هستند. این لرزش‌ها اغلب هنگامی ایجاد می‌شود که بیماری در مسیرهای سیستم عصبی مرکزی رخ داده باشد.
 • سکته مغزی: یک سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون انسدادی در مسیر خون‌رسانی به مغز ایجاد می‌شود. این حالت باعث آسیب پایدار به مسیرهای عصبی شده و منجر به لرزش می‌شود.
 • آسیب مغزی: آسیب جسمی به مغز می‌تواند به اعصابی آسیب برساند که در هماهنگی حرکت نقش دارند. هنگامی که ضربه به برخی از اعصاب تأثیر می‌گذارد، ممکن است علت لرزش دست باشد.
 • بیماری پارکینسون: بیش از 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، لرزش مرتبط با آن و همچنین یک لرزش آرام‌تر در یک یا هر دو دست را دارند. لرزش معمولاً در یک طرف بدن شروع می‌شود و ممکن است به طرف دیگر گسترش یابد. لرزش دست ممکن است در طول دوره‌های استرس یا احساسات شدید ظاهر شود.

علت لرزش دست

اختلالات حرکتی

اضطراب و افسردگی ممکن است باعث اختلالات حرکتی شود که می‌تواند علت لرزش دست باشد. در زیر مواردی از اختلالات حرکتی است که می‌توانند علت لرزش دست باشند را نام برده‌ایم:

لرزش اساسی: این یکی از شایع‌ترین اختلالات حرکتی بوده و علت لرزش دست در این شرایط ناشناخته است. لرزش معمولاً به هر دو طرف بدن تأثیر می‌گذارد اما ممکن است در دست غالب، قابل توجه باشد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که شخص در حال حرکت است و همچنین هنگام ایستادن نیز احتمال رخ دادن دارد. ژنتیک ممکن است مسئول تقریباً نیمی از موارد لرزش دست باشد.

لرزش دیستونیک: در یک فرد مبتلا به دیستونی، مغز پیام‌های نادرستی را ارسال می‌کند که منجر به فعالیت بیش از حد عضلات، موقعیت‌های غیرطبیعی و حرکات ناخواسته می‌شود. جوانان احتمال بیشتری برای ایجاد لرزش دیستونیک دارند که در هر عضله اتفاق می‌افتد.

مسائل بهداشتی زیر نیز می‌تواند علت لرزش دست باشند:

 • شرایط روانپزشکی، مانند افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلالات دژنراتیو ارثی، مانند آتاکسی ارثی یا سندرم X شکننده
 • سوء مصرف الکل یا مواد
 • مسمومیت جیوه
 • هیپرتیروئیدیسم
 • نارسایی کبدی یا نارسایی کلیه
 • اضطراب یا وحشت

مصرف بعضی از داروها نیز می‌تواند لرزش دستی ایجاد کند:

 • برخی داروهای آسم
 • آمفتامین
 • کافئین
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای مورد استفاده برای درمان برخی اختلالات روانپزشکی و عصبی

علت لرزش در دست

درمان علت لرزش دست

اگر یک بیماری زمینه‌ای، نظیر هیپرتیروئیدیسم، مسئول ایجاد لرزش باشد، معمولاً هنگامی که فرد درمان آن بیماری مرتبط با لرزش دست را دریافت می‌کند، این حالت بهتر می‌شود. اگر لرزش یک عارضه جانبی مصرف داروها باشد، هنگامی که فرد داروها را عوض کند، از بین می‌رود.

گزینه‌های درمان با توجه به علت لرزش دست شما تعیین می‌شود، برای بسیاری از لرزش‌ها درمان وجود ندارد. اگر لرزش شما ناشی از یک وضعیت اساسی باشد، درمان این حالت ممکن است باعث درمان لرزش یا کاهش آن شود. اگر کافئین، الکل یا سایر محرک‌ها بر لرزش شما تأثیر می‌گذارند، در نظر بگیرید که آنها را از رژیم خود حذف کنید.

اگر لرزش شما یک اثر جانبی از دارو است، با پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی جایگزین صحبت کنید. درمان ممکن است تسکین برخی از علائم را ارائه دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر لرزش دست دارید و نگران سلامتی خود هستید یا از لحاظ جنبه های روانی در فشار هستید، می توانید برای تشخیص علت لرزش دست و درمان آن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه و درمان مرتبط به آن را بگیرید. شما می توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر متخصص مغز و اعصاب در سطح کشور را انتخاب کنید.
متخصص مغز و اعصاب

توصیه‌های لازم برای کاهش لرزش دست

موارد زیر ممکن است برای کاهش لرز در دست کمک کننده باشد:

تغییر سبک زندگی: محدود کردن یا اجتناب از مواد موجب لرزش، مانند کافئین و آمفتامین، می‌تواند باعث کاهش لرزش دست شود.

فیزیوتراپی: می‌تواند کنترل عضلات، عملکرد و قدرت را افزایش دهد. این کار، هماهنگی و تعادل را افزایش می‌دهد.

تکنیک‌های روانشناسی: اگر اضطراب یا هراس علت لرزش دست باشد، فرد می‌تواند از تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تمرینات تنفسی بهره ببرد و لرزش دست را کاهش دهد.

علت لرزش در دست

گزینه‌های دارویی: یک پزشک می‌تواند درمان لرزش دست با دارو را توصیه کند. اکثر انواع لرزش درمان نمی‌شوند و لرزش خفیف معمولاً نیازی به درمان ندارد. اگر پزشکان نمی‌توانند علت لرزش دست را تعیین کنند، ممکن است آرامبخش تجویز کنند. برخی ممکن است تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس را تجویز کنند، اما این حالت می‌تواند به ضعف در انگشتان منجر شود.

درمان‌های جایگزین: اگر فرد به دارو پاسخ ندهد یا دارای لرزش شدید باشد که به طور قابل توجهی بر زندگی او تأثیر می‌گذارد، پزشک ممکن است مداخلاتی مانند تحریک مغزی عمیق (DBS) را توصیه کند. DBS سیگنال‌های الکتریکی را به الکترودهای وارد شده در تالاموس ارسال می‌کند. تالاموس بخشی از مغز است که برخی حرکات غیرمجاز را کنترل می‌کند. پزشکان از DBS برای درمان لرزش‌های مرتبط با بیماری پارکینسون یا دیستونی استفاده می‌کنند.

منابع:

healthline

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت لرزش دست ، اختلالات عصبی یا حرکتی یا هیچ‌کدام»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

12 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید…من ۲۲سالمه و الان چند سال هست ک لرزش دست دارم هیچ بیماری هم ندارم ….ولی چ مواقعی ک استرس چ مواقعی ک ندارم لرزش دست رو دارم،واسه درمانش باید چیکار کنم؟

 2. سلام پدرم ۷۰ سالشه سالها قبل سکته مغزی کرده ودست راستش لرزه داره لطفا دارویی بگید براش ممنون

  • سلام بايد متخصص مغز واعصاب براشون دارو تجويز كنند

 3. باعرض سلام.مادرم ۶۰ سال سن داره دست وپاهاش زیاد میلرزه مخصوصا موقع استراحت بیشتر احتمالا میتونه چ چیزی باشه میشه راهنماییم کنید.ممنون

  • سلام، لرزش ها معمولا بدون علت هست با خواب و استرس هم تشديد ميشود
   توصيه ميكنم اول اين آزمليشات رو بدن تا بيماري هاي سيستميك رد شود و در صورت نرمال بودن به متخصص مغز واعصاب مراجعه كنند
   Cbc.diff-25oh vitD-bun -cr-mg-ast-alt-alk.p-mg-na-k-ca

 4. من۲۳سالمه و حدودا از۱۳ ۱۴ سالگی فقط دست چپم میلرزید.یعنی کلا هرکاری بخوام بادست چپم انجام بدم میلرزه.خودم راست دست هستم و دست راستم مشکل لرزشی ندارد.به نظرشما مشکل من چیه؟

  • سلام
   دست چپ شما دستی است که با ان فعالیت زیادی انجام نمی دهید
   و به همین دلیل عضلات ان ضعیف تر می باشد
   با ورزش و تقویت عضلات دست چپ احتمالا مشکل حل می شود

 5. با سلام
  بنده 20 سالمه ,بعد از این که برای اولین بار رفتم نانوایی سر کار بعد از یک ماه کار کردن برگشتم پس از گذشت چند ماه اعصابم زود به هم میریخت و با خانواده هم درگیری داشتم , سابقه افسردگی و اضطراب شدید هم برای حداقل دو سال داشتم.
  و پدرم هم اعتیاد داشته از اول ازدواج و مدتی هم شیشه مصرف میکرده,پدر و مادرم از بچگی چندین بار میخواستن طلاق بگیرن ولی هنوز با همن.
  در کل زندگیم شاید 2 سال پول داشتیم که خوب زندگی کردیم اما بابام همشو دود کرد ,
  یه مدتی بود بدنم سوزش داشت و اعصابم زود خورد میشد و هر لحظه اماده درگیری و خراب کاری بودم
  یکی دو ماه گذشته و غذاخوردن برام سخت شده نمیدونم ضعیف شدم یا مشکل از اعصابمه مثلا میخوام چای بریزم دستم میلزه بیدقتی میکنم اب جوش میریزه روی دستم یا از دستم میافته,
  یه قاشق غذا میخوام بخورم وقتی دستمو میارم بالا انگار داخل دستم یه ویوره گذاشتن و میخوام بلرزونمو دیگه راحت شم.
  چه کار باید بکنم؟لطفا یه راه حل بدین پول نخواد.من مشکل روانشناختی هم داشتم فکر خودکشی هم زیاد داشتم و چند باری هم میخواستم رگ دستمو بزنم ولی ناموفق بودم,اضطراب ندارم ولی فکر میکنم افسردگی جزیی از من شده فکر میکنم همه چی با پول حل بشه ولی اعصابم و این لرزش ها خیلی ازیتم میکنن همین چیزا خیلیمنو به سمت خودکشی میکشونه.

  • سلام
   دوست عزیز
   مشکل شما با یک ویزیت متخصص روانپزشک حل خواهد شد
   هیچ نگران نباشید و با مصرف دارو زیر نظر روانپزشک یک زندگی آرام و با کسب موفقیت بسازید
   همچنین میتوانید از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با مشاوره روانشناس و روانپزشک استفاده کنید

 6. سلام ببخشید من یه دختر 17 سالمه وگاهی دچار لرزش دست میشم
  از بچگی تو محیط عصبی و دعوا بودم بخاطر همین فکر میکنم اینجوری شدم
  وقتی عصبی میشم بدنم میلرزه و دستامم میلرزه
  وقتی میخام یه چیزی بنویسم یکم که میگذره از نوشتم انگار دستم جون نداره خیلی بدخط میشه و دستم یه حالتی میشه که نمیتونم تکونش بدم فقط سعی میکنم مشتش کنم
  راستش خیلی زود عصبی میشم
  خواهش میکنم کمکم کنین من خیلی دوست دارم جراح بشم ولی از این لرزش دستم میترسم که خوب نشه
  لطفا بهم بگید چیکار کنم
  ممنون

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر