علت لرزش دست، اختلالات عصبی یا حرکتی یا هیچ‌کدام

علت لرزش دست می‌تواند بدون دلیل خاص یا به عنوان نشانه‌ای از یک وضعیت زمینه‌ای باشد. دست لرزان می‌تواند بر فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد.

اغلب مردم لرزش خفیفی در دست دارند. برخی افراد نیز به طور قابل توجهی هنگام نگه داشتن دست در جلوی بدن لرزش دست دارند. لرزش در شدت و شرایط مختلف متفاوت است. در این مقاله، شایع‌ترین علت لرزش دست و درمان آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لرزش دست چیست

حرکت عضلانی کنترل نشده در دست، لرزش دست نام دارد. لرزش یک اختلال حرکتی رایج است. انقباض عضلانی ناخواسته و ریتمیک باعث تکان خوردن دست می‌شود. لرزهای رایج، در دست وجود دارد؛ اما احتمال رخ دادن آنها در سایر نقاط بدن از جمله پاها، ران و غیره نیز وجود دارد. لرزش می‌تواند متناوب باشد یا هر بار که اتفاق می‌افتد، بعد از مدتی ثابت ‌شود. گاهی اوقات لرزش‌ها در حال توسعه هستند و گاهی اوقات یک مسئله حیاتی را نشان می‌دهند.

لرزش دست‌ها ممکن است در انجام فعالیت‌های روزانه از جمله نوشتن و نقاشی کردن اختلال ایجاد کند. فرد همچنین ممکن است در نگهداری و استفاده از ابزار و ظروف مانند کارد و چنگال مشکل داشته باشد. بیش از 20 نوع لرزش وجود دارد، اما آنها اغلب  به دو دسته تقسیم می‌شوند:

لرزش در حالت استراحت: این نوع لرزش زمانی رخ می‌دهد که عضلات آرام هستند، مانند زمانی که دست‌ها روی دیوار ثابت نگه داشته شده‌اند.

لرزش‌های فعالیتی: اکثر لرزش‌ها، لرزهای عملیاتی یا فعالیتی است. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که عضلات به علت حرکت و انقباض داوطلبانه شروع به لرزش می‌کنند.

علت لرزش در دست

علت لرزش دست

علت لرزش دست، مربوط به مسائل مغزی است. در بعضی موارد، علت لرزش دست ناشناخته است؛ اما لرزش اغلب ناشی از شرایط عصبی، اختلالات حرکتی یا سایر مشکلات سلامتی است.

شرایط عصبی

برخی از بیماری‌های عصبی که می‌توانند علت لرزش دست باشند عبارت‌اند از:

 • مولتیپل اسکلروزیس (MS): بسیاری از افراد مبتلا به MS دارای برخی از درجه‌های لرزش هستند. این لرزش‌ها اغلب هنگامی ایجاد می‌شود که بیماری در مسیرهای سیستم عصبی مرکزی رخ داده باشد.
 • سکته مغزی: یک سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون انسدادی در مسیر خون‌رسانی به مغز ایجاد می‌شود. این حالت باعث آسیب پایدار به مسیرهای عصبی شده و منجر به لرزش می‌شود.
 • آسیب مغزی: آسیب جسمی به مغز می‌تواند به اعصابی آسیب برساند که در هماهنگی حرکت نقش دارند. هنگامی که ضربه به برخی از اعصاب تأثیر می‌گذارد، ممکن است علت لرزش دست باشد.
 • بیماری پارکینسون: بیش از 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، لرزش مرتبط با آن و همچنین یک لرزش آرام‌تر در یک یا هر دو دست را دارند. لرزش معمولاً در یک طرف بدن شروع می‌شود و ممکن است به طرف دیگر گسترش یابد. لرزش دست ممکن است در طول دوره‌های استرس یا احساسات شدید ظاهر شود.

اختلالات حرکتی

اضطراب و افسردگی ممکن است باعث اختلالات حرکتی شود که می‌تواند علت لرزش دست باشد. در زیر مواردی از اختلالات حرکتی است که می‌توانند علت لرزش دست باشند را نام برده‌ایم:

لرزش اساسی: این یکی از شایع‌ترین اختلالات حرکتی بوده و علت لرزش دست در این شرایط ناشناخته است. لرزش معمولاً به هر دو طرف بدن تأثیر می‌گذارد اما ممکن است در دست غالب، قابل توجه باشد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که شخص در حال حرکت است و همچنین هنگام ایستادن نیز احتمال رخ دادن دارد. ژنتیک ممکن است مسئول تقریباً نیمی از موارد لرزش دست باشد.

لرزش دیستونیک: در یک فرد مبتلا به دیستونی، مغز پیام‌های نادرستی را ارسال می‌کند که منجر به فعالیت بیش از حد عضلات، موقعیت‌های غیرطبیعی و حرکات ناخواسته می‌شود. جوانان احتمال بیشتری برای ایجاد لرزش دیستونیک دارند که در هر عضله اتفاق می‌افتد.

مسائل بهداشتی زیر نیز می‌تواند علت لرزش دست باشند:

 • شرایط روانپزشکی، مانند افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلالات دژنراتیو ارثی، مانند آتاکسی ارثی یا سندرم X شکننده
 • سوء مصرف الکل یا مواد
 • مسمومیت جیوه
 • هیپرتیروئیدیسم
 • نارسایی کبدی یا نارسایی کلیه
 • اضطراب یا وحشت

مصرف بعضی از داروها نیز می‌تواند لرزش دستی ایجاد کند:

 • برخی داروهای آسم
 • آمفتامین
 • کافئین
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای مورد استفاده برای درمان برخی اختلالات روانپزشکی و عصبی
علت لرزش در دست

درمان علت لرزش دست

اگر یک بیماری زمینه‌ای، نظیر هیپرتیروئیدیسم، مسئول ایجاد لرزش باشد، معمولاً هنگامی که فرد درمان آن بیماری مرتبط با لرزش دست را دریافت می‌کند، این حالت بهتر می‌شود. اگر لرزش یک عارضه جانبی مصرف داروها باشد، هنگامی که فرد داروها را عوض کند، از بین می‌رود.

گزینه‌های درمان با توجه به علت لرزش دست شما تعیین می‌شود، برای بسیاری از لرزش‌ها درمان وجود ندارد. اگر لرزش شما ناشی از یک وضعیت اساسی باشد، درمان این حالت ممکن است باعث درمان لرزش یا کاهش آن شود. اگر کافئین، الکل یا سایر محرک‌ها بر لرزش شما تأثیر می‌گذارند، در نظر بگیرید که آنها را از رژیم خود حذف کنید.

اگر لرزش شما یک اثر جانبی از دارو است، با پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی جایگزین صحبت کنید. درمان ممکن است تسکین برخی از علائم را ارائه دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر لرزش دست دارید و نگران سلامتی خود هستید یا از لحاظ جنبه های روانی در فشار هستید، می توانید برای تشخیص علت لرزش دست و درمان آن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه و درمان مرتبط به آن را بگیرید. شما می توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر متخصص مغز و اعصاب در سطح کشور را انتخاب کنید.

توصیه‌های لازم برای کاهش لرزش دست

موارد زیر ممکن است برای کاهش لرز در دست کمک کننده باشد:

تغییر سبک زندگی: محدود کردن یا اجتناب از مواد موجب لرزش، مانند کافئین و آمفتامین، می‌تواند باعث کاهش لرزش دست شود.

فیزیوتراپی: می‌تواند کنترل عضلات، عملکرد و قدرت را افزایش دهد. این کار، هماهنگی و تعادل را افزایش می‌دهد.

تکنیک‌های روانشناسی: اگر اضطراب یا هراس علت لرزش دست باشد، فرد می‌تواند از تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تمرینات تنفسی بهره ببرد و لرزش دست را کاهش دهد.

گزینه‌های دارویی: یک پزشک می‌تواند درمان لرزش دست با دارو را توصیه کند. اکثر انواع لرزش درمان نمی‌شوند و لرزش خفیف معمولاً نیازی به درمان ندارد. اگر پزشکان نمی‌توانند علت لرزش دست را تعیین کنند، ممکن است آرامبخش تجویز کنند. برخی ممکن است تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس را تجویز کنند، اما این حالت می‌تواند به ضعف در انگشتان منجر شود.

درمان‌های جایگزین: اگر فرد به دارو پاسخ ندهد یا دارای لرزش شدید باشد که به طور قابل توجهی بر زندگی او تأثیر می‌گذارد، پزشک ممکن است مداخلاتی مانند تحریک مغزی عمیق (DBS) را توصیه کند. DBS سیگنال‌های الکتریکی را به الکترودهای وارد شده در تالاموس ارسال می‌کند. تالاموس بخشی از مغز است که برخی حرکات غیرمجاز را کنترل می‌کند. پزشکان از DBS برای درمان لرزش‌های مرتبط با بیماری پارکینسون یا دیستونی استفاده می‌کنند.

منابع:

healthline

medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
185 نظرات
 1. اکرمی می گوید

  سلام من هنگام استرس و شرایط خاص دستام می لرزه و این من رو خیلی اذیت می‌کنه باید چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اضطراب به طور کلی سبب لرزش میشود
   باید بررسی شود در خانواده شما فرد دیگری هم که لرزش داشته باشد ؟
   یک سری از لرزش ها بخاطر ترمور اسانسیل فامیلیال است که به طور کلی نگرانی ندارد و درمان نمیخاهد
   اما اگر اذیتتون میکنه میتوان درمان کرد ،بسته به شدت لرزش، درمان، از دارو تا عمل جراحی می باشد. دارو جز اولین انتخاب درمان است. داروهایی مانند بتا بلاکرها اغلب می تواند لرزش را کنترل یا حتی حذف کند

 2. Anya می گوید

  سلام من ۲۲ سالمه امروز یک دفعه دستمو مشت کردم دستم بی اختیار خیلی به شدت به لرزش افتاد وقتی دستمو باز میکنم نمیلرزه ولی وقتی مشت میکنم فقط دست چپم به شدت میلرزه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر تحت فشار بوده ممکن است در حد چند دقیقه این‌ حالت بروز کند
   اما برطرف میشود، در صورتی که بهبود نیافت ویزیت شوید

 3. Ayda می گوید

  بعدشم من ازعصبی واسترس سردرد تپش قلب تب ولرز ودردقفسه ی سینه بدن دردمیگرم

 4. Ayda می گوید

  سلام من درد قفسه ی سینه ی خیلی شدیدی دارم خیلی اینجوری میشم کسی به دادم نمی رسه تروخدابه دادم برسین

 5. Ayda می گوید

  سلام خانم دکتر من ۱۶سالمه من پارسال یک فیلم آتش سوزی دیدم دست و پا م می لرزید و جلوی در افتادم بیهوش شدم چند شب بدنم می لرزید نمی‌تونستم بخوابم سرم میخورد زمین بعد به خاطر تهمت تقلب بدنم لرزید قلبم درد گرفت فشارم رفت بالا حالم خیلی بد بود تنم می لرزید لطفاً کمکم کنین حمله ی پانیک گرفتم بدنم می‌لرزه شب امتحانم از استرس لرزش دارم

 6. عرفان می گوید

  سلام و درود مامان من درد شدید قفسه سینه و کمر داشتن که با تشخیص دکتر گفت بخاطر افسردگی شدید اینجور شده و قرص هایی بهش داد که الان کنار گذاشته دستاش خیلی میلرزه و راه نمیتونه بره تعادل نداره و هنگام حرف زدن فراموشی داره و یادش رفته همچیو و زبونش شل شده میخواستم ببینم عادیه برای کنار گذاشتن قرصا میشه و باید چیکار کرد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نام داروها چه بوده و چه مدت مصرف کرده؟
   چه مدته که سرخود قطع کرده؟

 7. پرنیا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۱۵ سالمه
  وقتی عصبی میشم یا نگران دستام لرزش زیادی پیدا میکنه و سردرد بسیار بدی میگیرم
  یه مدته این اتفاق برام میوفته
  میشه راهنمایم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر دچار سردرد میشین جهت معاینه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 8. milad می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من داروی پرگابالین برای دیسک کمر مصرف کردم
  بعد بخاطر عوارضش قطع کردم دارو رو
  بعد دو روز، یهو سردرد شدید،تب،لرز،لکنت زبان،لرزش دست داشتم
  جوری بود که سرم داشت از درد می‌میترکید
  هیچ دارویی هم نمیتونم مصرف کنم عوارضش شبیه سرماخوردگی است،مانند چرک گلو،خشکی دهان،گرفتگی صدا،گلو درد
  ۲۴سالمه علتش چی میتونه باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   علایمی که گفتین ارتباطی ندارد چون تب نمی دهد

 9. Atena می گوید

  سلام وقت بخیر من یک هفته بیشتر دچار لرزش دست و پا و بی حسی آن شدم و شب ها بیشتر میشه این حالت و عقب سرم هم همش می لرزد چکار کنم خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حالتون کامل نیست
   اما با توجه به لرزش و بی حسی لازمه حتما توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر