مجله پزشکی دکتر دکتر

علت چسبندگی روده چیست؟

7 مرداد 1397

65

بیماری‌های گوارش
علت چسبندگی روده چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

چسبندگی روده منجر به انسداد روده می‌شود و می‌تواند در هر سنی اتفاق بیافتد. انسداد کامل روده ای تهدید کننده زندگی است و نیازمند توجه فوری پزشکی و اغلب جراحی است. چسبندگی روده علت شایع درد شکمی و نفخ است و می تواند باعث انسداد روده شود. علت چسبندگی روده بیشتر به خاطر عمل جراحی ناحیه شکمی و عفونت های روده ای است.

چسبندگی روده چیست؟

زمانی که مسير روده کوچک يا روده بزرگ به صورت جزئي يا کامل مسدود شود، انسداد یا چسبندگی روده اتفاق می افتد. مسدود شدن روده باعث ممانعت از عبور غذا، مايعات و گازها از مسير آن به‌طور طبيعي مي‌شود. روده کوچک يک اندام لوله‌اي شکل دراز در داخل شکم است که غذايي که تا حدودي هضم شده است را از معده مي‌گيرد و پس از هضم کامل آن در مسير خود، غذاي کاملاً هضم شده را به روده بزرگ منتقل مي‌کند. روده بزرگ یا کلون بلندترين قسمت از روده بزرگ است که آب و عناصر غذایی باقیمانده در غذایی که از روده کوچک دریافت کرده و تقریباً به‌طور کامل هضم شده است را جذب می‌کند و فضولات باقیمانده (مدفوع) را به راست روده (رکتوم) منتقل می‌کند. اصطلاح چسبندگی به حالتی گفته می شود که بافت اسکار بین حلقه های روده (روده کوچک یا روده بزرگ) و پوشش داخلی در دیواره شکم (پوشش صفاقی) یا با سایر اعضا در داخل حفره شکم (کبد، کیسه صفرا، رحم و لوله های فالوپی آن و تخمدانها و مثانه ادراری) تشکیل شود. چسبندگی همچنین می تواند بین حلقه های روده کوچک اتفاق بیافتد.

علت چسبندگی

چسبندگی زمانی رخ می دهد که التهاب بر روی سطح اندام های شکم و یا حفره صفاق حفره شکم رخ دهد؛ شکل گیری بافت زخم، بخشی طبیعی از بهبود است که التهاب وجود دارد. علت چسبندگی روده می تواند بطور قابل توجهی متفاوت باشد. ممکن است به علت التهاب یک عضو (به عنوان مثال، کولسیستیت، آپاندیسیت)، جراحی قبلی که در آن اندام شکمی برداشته شود یا تحت جراحی قرار بگیرد، التهاب شکم (پریتونیت) یا در معرض قرار گرفتن اشعه ایکس را نام برد. از عوامل التهاب شکمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دست زدن به ارگان های شکمی در زمان جراحی
 • قرار گرفتن اجسام خارجی در زمان عمل جراحی در داخل شکم (به عنوان مثال، یک تکه گاز)
 • خونریزی حفره صفاقی
 • بیماری های مربوط به زنان (به عنوان مثال، بیماری التهابی لگن)

در شرایط عادی، حلقه های روده کوچک و روده بزرگ آزاد هستند و مواد غذایی در طول روده به راحتی حرکت می کنند. هنگامی که چسبندگی روده رخ می دهد، روده ها دیگر قادر به حرکت آزادانه نیستند. در محل هایی که چسبندگی رخ می دهد، روده می تواند در خود پیچ ​​خورده و پیچ خوردن ممکن است سبب تضعیف جریان خون یا حرکت طبیعی محتوای آن، به ویژه در روده کوچک شود. اغلب اوقات پیچش متناوب است، اما گاهی اوقات چرخش به طور خود به خود معکوس نمی شود. علائم چسبندگی ممکن است به زودی پس از فرآیند التهابی ایجاد شود؛ با این حال، به طور معمول چند ماه یا حتی چند سال بعد از التهاب رخ می دهد.

علت چسبندگی روده

جراحی شکم بیشترین علت چسبندگی روده است. علل مرتبط با جراحی عبارتند از:

 • برداشتن اندام های داخل شکم از قبیل کیسه صفرا، آپاندیس
 • جراحی اندام های داخلی
 • تماس بافت های داخلی با مواد خارجی مانند گاز، دستکش های جراحی و بخیه
 • خون یا لخته های خون که در طول عمل جراحی شستشو داده نشده

علت چسبندگی روده به غیر از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • التهاب آپاندیس
 • آسیب‌دیدگی روده‌ها در اثر پرتودرمانی
 • عفونت های زنان و زایمان
 • عفونت شکمی
 • جای زخم‌ها و یا چسبندگي (اتصال نواری شکل بين دو نقطه از بافت روده به همديگر) در محل جراحت‌هايي که بعد از عمل روده بزرگ یا روده کوچک باقی مانده است.
 • تأثیر داروهای خاصی از قبیل مخدرها، داروهای ضد اسهال و بعضی از داروهای شیمی‌درمانی که بر مجاری گوارشی اثر می‌گذارد.
 • فشردگی مدفوع که طی آن یک توده بزرگ، خشک و سخت از مدفوع به دلیل یبوست مزمن در داخل راست روده تشکیل می‌شود و مسیر روده بزرگ را مسدود می‌کند. تومورهایی که مسیر روده‌ها را مسدود می‌کند نیز می توانند علت چسبندگی روده باشند، در برخی موارد انواع سرطان (سرطان معده، پروستات، روده،…) نیز ممکن است علت چسبندگی روده باشد. به ندرت، چسبندگی روده بدون علت ظاهر می شود.

علائم چسبندگی روده

در اغلب موارد چسبندگی روده باعث نشانه ها نمی شود. وقتی علائم وجود دارد، درد مزمن شكم بیشتر شایع است. از نشانه ها و علائم رایج چسبندگی روده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد شکم
 • گرفتگي مداوم عضلات شکم
 • نفخ شدید یا ورم شکم
 • استفراغ
 • اسهال
 • یبوست
 • عدم تحرک مدفوع در روده بزرگ و تغيير در عادات دفعي
 • ناتواني در دفع گاز معده يا باد شکم
 • تب
علت چسبندگی روده

اگر هر یک از این علائم را دارید و نگران وضعیت سلامتی خود هستید، بهتر است هر چه زودتر به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید، ما در مجله دکتر دکتر لیست بهترین متخصص های گوارش و کبد را برای دسترسی راحت تر و آسان تر شما عزیزان فراهم کردیم، شما عزیزان می توانید از این لیست برای حل مشکل خود استفاده کنید.

چسبندگی شکم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک برای تشخیص انسداد روده و علت چسبندگی روده ابتدا معاینات فیزیکی را انجام می دهد و از بیمار در مورد وضعیت و دارو های مصرفی سوال می کند. در طول معاینه فیزیک پزشک شکم شما را لمس می کند و به صدای حرکت روده ها گوش می دهد. البته برای تشخیص علت چسبندگی روده هیچ تستی وجود ندارد که بتواند به راحتی چسبندگی را شناسایی کند اما برای تشخیص بهتر و دقیق تر علت چسبندگی روده می توان آزمایشات زیر را انجام داد:

 • سی‌تی اسکن
 • تصویربرداری سریالی قسمت بالای دستگاه گوارش (Upper GI series)
 • کلونوسکوپی
 • عکس‌برداری اشعه ایکس از شکم

چسبندگی روده و انسداد روده چگونه درمان می شوند؟

هنگامی که علت چسبندگی روده مشخص شد، پزشک شما روش‌هایی را برای درمان این عارضه پیشنهاد می‌‌کند. چسبندگی شکمی که علائم ایجاد نمی کند به طور کلی نیازی به درمان ندارد. جراحی تنها راه درمان سریع چسبندگی روده است که باعث درد، انسداد روده یا مشکلات باروری می شود.

در صورتی که چسبندگی روده باعث انسداد کامل روده شود، معمولا برای جبران انسداد نیاز به عمل جراحی فوری دارید. اکثر انسداد روده های جزئی را می توان بدون جراحی کنترل کرد. در صورتی که نیاز به جراحی فوری نداشته باشید ممکن است پزشک به شما توصیه کند که چند روزی به روده‌ها استراحت دهید. برای این منظور باید تا چند روز غذا و مایعات را از راه دهان نخورید. در طی این مدت مایعات از طریق تزریق داخل وریدی به شما داده می‌شود تا آب مورد نیاز بدن تأمین شود و تعادل الکترولیت‌ها به هم نخورد. الکترولیت‌ها وظیفه انتقال و جابه‌جایی عناصر غذایی به درون سلول‌ها و دفع مواد زائد از سلول‌ها به بیرون را بر عهده دارد. عملکرد این الکترولیت‌ها باعث حفظ تعادل مایعات در بدن و نیز امکان کارکرد صحیح ماهیچه‌های بدن می‌شود.

در صورت التهاب و عونت شکمی که به علت چسبندگی روده رخ داده می توان با مصرف دارو های آنتی بیوتیک التهاب وارده را درمان کرد، همچنین ممکن است پزشک شما داروهایی را جهت کمک به تسکین درد و استفراغ برایتان تجویز کند.

علت چسبندگی روده

در صورتی که انسداد و چسبندگی روده را با استفاده از سایر روش‌ها نتوان درمان کرد، احتمالاً برای درمان آن نیاز به عمل جراحی خواهید داشت. جراحی رفع انسداد روده یک عمل جراحی است که به منظور رفع گرفتگی روده‌ها که باعث جلوگیری از عبور آزادانه محتویات روده از مسیر آن شده است، انجام می‌گیرد. هدف از این جراحی آن است که درد شکم، گرفتگی عضلات شکم، ورم و سایر علائم ناشی از گرفتگی جزئی روده‌ها برطرف شود. در مورد گرفتگی کامل روده‌ها، از آنجا که می‌تواند یک عارضه بسیار خطرناک و تهدیدکننده جان بیمار باشد، عمل جراحی آن باید به صورت اورژانسی انجام شود.

نوع عمل جراحی که برای رفع انسداد روده استفاده می‌شود به علت ایجاد گرفتگی بستگی دارد. انسداد روده ممکن است از نوع مکانیکی و ناشی از فشردگی مدفوع، بیماری فتق، بافت جای زخم حاصل از سایر جراحی‌ها، تومورهای سرطانی یا ولوولوس (پیچ خوردگی روده) باشد. از طرفی انسداد روده در کودکان می‌تواند ناشی از بیماری، عفونت، اختلال در تعادل هورمون‌های شیمیایی و استفاده از داروهای مخدر باشد.

برخی از عمل‌هایی که به طور رایج برای رفع انسداد و چسبندگی روده انجام می‌گیرد عبارتند از:

 • برطرف کردن گرفتگی به وسیله لوله‌ای که از طریق بینی یا مقعد به روده وارد می‌شود و تا محل گرفتگی در روده پیش می‌رود.
 • لاپاراسکوپی – یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است که طی آن یک بریدگی کوچک برای وارد کردن لاپاراسکوپ یا ابزارهای جراحی دیگر جهت حذف انسداد روده، بر روی شکم ایجاد می‌شود. لاپاراسکوپ ابزار کوچکی به شکل یک تلسکوپ کوچک می‌باشد.
 • قطعه‌برداری از روده بزرگ – در این عمل، قطعه‌ای از روده بزرگ برداشته می‌شود.
 • قطعه‌برداری از روده کوچک – در این عمل، قطعه‌ای از روده کوچک برداشته می‌شود.

چگونه می توان چسبندگی شکمی را جلوگیری کرد؟

اصولاً امکان جلوگیری از ایجاد انسداد و چسبندگی روده به علت چسبندگی روده بستگی دارد. در واقع جلوگیری از چسبندگی روده دشوار است. با این حال شما می‌توانید با انجام اقدامات زیر، خطر انسداد و گرفتگی روده‌ها را کاهش دهید:

 • اگر مورد جراحی دارید بهتر است، جراحی لاپروسکوپی را انجام دهید
 • درمان فتق و آسیب‌های مشابه در اسرع وقت و قبل از آنکه باعث انسداد روده شود.
 • کاهش احتمال فشردگی مدفوع از طریق:
 • مصرف غذاهای غنی از فیبر به مقدار زیاد
 • نوشیدن آب و مایعات به مقدار زیاد
 • ورزش کردن به‌طور منظم

محققان دریافته اند که رژیم غذایی و تغذیه در ایجاد یا جلوگیری از چسبندگی روده نقش دارند. فرد مبتلا به انسداد روده ای جزئی می تواند علائم را با رعایت یک رژیم غذایی مایع یا کم فیبر که به وسیله سیستم گوارش ساده تر به ذرات کوچکتر تقسیم می شود، درد و علائم چسبندگی روده را کم کند.

عوارض چسبندگی شکمی چیست؟

چسبندگی روده می تواند باعث انسداد روده و ناباروری در زنان شود. انسداد روده می‌تواند منجر به ایجاد یک فرورفتگی یا سوراخ در روده کوچک یا بزرگ شود که آن را زخم روده می‌نامند. ایجاد چنین سوراخی در دیواره روده باعث می‌شود که محتویات آن به حفره شکمی نشت کند و باعث ایجاد عفونت در این ناحیه شود. این نوع عفونت را پریتونیت می‌نامند.

علائم چسبندگی روده در هر سنی احتمال وقوع دارند که منجر به انسداد روده شده و عوارض حطرناکی برای فرد به همراه دارد.

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولاً بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق یا تومورها اتفاق بیافتد. بدون درمان چسبندگی روده، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی و درمان چسبندگی روده، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می‌شود. اصطلاح چسبندگی روده به حالتی گفته می‌شود که بافت اسکار بین حلقه‌های روده (روده کوچک یا روده بزرگ) و پوشش داخلی در دیواره شکم (پوشش صفاقی) یا با سایر اعضا در داخل حفره شکم (کبد، کیسه صفرا، رحم و لوله‌های فالوپی آن و تخمدان‌ها و مثانه ادراری) تشکیل شود. چسبندگی همچنین می‌تواند بین حلقه‌های روده کوچک اتفاق بیافتد.

علائم چسبندگی روده

عوارض چسبندگی

چسبندگی روده می‌تواند باعث انسداد روده و ناباروری در زنان شود. انسداد روده هم چنین می‌تواند منجر به ایجاد یک فرورفتگی یا سوراخ در روده کوچک یا بزرگ شود که آن را زخم روده می‌نامند. ایجاد چنین سوراخی در دیواره روده باعث می‌شود که محتویات آن به حفره شکمی بریزد و باعث ایجاد عفونت در این ناحیه شود. این نوع عفونت را پریتونیت میگویند.

نحوه تشخیص علائم چسبندگی روده

چسبندگی شکمی نمی‌تواند با آزمایشات مشخصی تشخیص داده شود و یا از طریق روش‌های تصویر برداری مانند اشعه ایکس یا سونوگرافی دیده شود. بیشتر چسبندگی‌های شکمی در طی عمل جراحی برای بررسی شکم یافت می‌شود. با این حال، اشعه ایکس شکم و اسکن کامپیوتری توموگرافی می‌توانند انسداد و چسبندگی روده‌ها را تشخیص دهند.

پزشک برای تشخیص علائم چسبندگی روده ابتدا معاینات فیزیکی را انجام می‌دهد و از بیمار در مورد وضعیت و داروهای مصرفی سؤال می‌کند. در طول معاینه فیزیکی پزشک شکم شما را لمس می‌کند و به صدای حرکت روده‌ها گوش می‌دهد. البته برای تشخیص علائم چسبندگی روده هیچ تستی وجود ندارد که بتواند به راحتی چسبندگی را شناسایی کند اما برای تشخیص بهتر و دقیق تر علائم چسبندگی روده می‌توان آزمایشات زیر را انجام داد:

سی‌تی اسکن

 درمان چسبندگی روده

سی تی اسکن با استفاده از ترکیبی از اشعه ایکس و فن‌آوری کامپیوتر برای ایجاد تصاویر بهتر استفاده می‌شود. این روش توسط تکنسین اشعه ایکس در یک بیمارستان یا یک مرکز بهداشتی انجام می‌شود و تصاویر توسط یک رادیولوژیست تفسیر می‌شوند. بیهوشی مورد نیاز نیست. یک سی تی اسکن ممکن است شامل تزریق یک رنگ خاص باشد، به نام کنتراست.

تصویربرداری سریالی قسمت بالای دستگاه گوارش (Upper GI series)

اشعه ایکس توسط تکنسین اشعه ایکس در یک بیمارستان یا یک مرکز سرپایی انجام می‌شود و تصاویر توسط یک رادیولوژیست، یک پزشک متخصص در تصویربرداری پزشکی، تفسیر می‌شوند. یک اشعه ایکس نیاز به بیهوشی ندارد. فرد روی یک میز دراز می‌کشد یا می‌ایستاد و عکس برادری از ناحیه شکم صورت می‌گیرد، سپس عکس توسط رادیولوژیست تفسیر می‌شود.

کلونوسکوپی

درمان چسبندگی روده

برای بررسی جدار داخلی کولون یا روده بزرگ از روش کلونوسکوپی استفاده می‌کنند که به کمک آن تمامی طول روده بزرگ از مقعد تا محل اتصال به روده کوچک بررسی می‌شود. کلونوسکوپ دستگاهی است که از یک لوله انعطاف پذیر با قطری به شعاع یک انگشت و طول حدود ۱.۵ متر تشکیل شده است. سر لوله به یک منبع نوری و یک دوربین بسیار کوچک ویدیویی که برای تصویربرداری از روده مورد استفاده قرار می‌گیرد مجهز است. هنگام کلونوسکوپی، پزشک، به کمک کولونوسکوپ به آرامی از طریق مقعد وارد راست روده و روده بزرگ می‌شود و داخل روده بزرگ را در مانیتور دستگاه مشاهده می‌کند. با استفاده از این روش انسداد روده و علائم چسبندگی روده مشخص می‌شود.

چه زمانی نزد پزشک برویم

به دلیل مشکلات و عوارض جدی و خطرناکی که گرفتگی روده می‌تواند به وجود آورد، باید در صورت مشاهده درد شکم یا سایر علائم انسداد و چسبندگی فورا به پزشک مراجعه کنید. شما می‌توانید به با استفاده از لیست متخصصان گوارش کشور که در منوی بالا برای شما فراهم کرده‌ایم، متخصص گوارش خود را انتخاب و روند درمان چسبندگی روده را آغاز کنید.

راه‌های درمان چسبندگی روده

روش درمان چسبندگی روده و شکم بستگی به علت آن دارد، ولی بیشتر اوقات بیمار باید در بیمارستان بستری شود. پزشک برای تثبیت وضعیت شما، کارهای زیر را انجام می‌دهد:

 • سرم غذایی به دست شما وصل می‌کند تا مایعات مغذی را از این طریق دریافت کنید.
 • لوله‌ای را از طریق بینی وارد معده شما می‌کند تا هوا و مایعات شکم را برای کاهش ورم آن خارج کند.
 • لوله‌ای باریک و قابل انعطاف (سوند) را وارد مثانه می‌کند تا از طریق آن ادرار را خالی کرده و برای آزمایش جمع کند.
درمان چسبندگی روده

چسبندگی روده باعث درد، انسداد روده یا مشکلات باروری می‌شود، تنها گزینه درمان چسبندگی روده جراحی است. هنگامی که علت چسبندگی روده مشخص شد، پزشک شما روش‌هایی را برای درمان چسبندگی روده پیشنهاد می‌‌کند. چسبندگی شکمی که علائم ایجاد نمی‌کند به طور کلی نیازی به درمان ندارد. جراحی تنها راه درمان سریع چسبندگی روده است که باعث درد، انسداد روده یا مشکلات باروری می‌شود. هدف از درمان تصحيح اختلالات فيزيولوژيکي ناشي از انسداد است كه شامل استراحت دادن به روده و رفع منبع انسداد است.

در صورتی که علائم چسبندگی روده باعث انسداد کامل روده شود، معمولاً برای جبران انسداد نیاز به عمل جراحی فوری دارید. اکثر انسداد روده‌های جزئی را می‌توان بدون جراحی کنترل کرد. در صورتی که نیاز به جراحی فوری نداشته باشید ممکن است پزشک به شما توصیه کند که چند روزی به روده‌ها استراحت دهید. برای این منظور باید تا چند روز غذا و مایعات را از راه دهان نخورید. در طی این مدت مایعات از طریق تزریق داخل وریدی به شما داده می‌شود تا آب مورد نیاز بدن تأمین شود و تعادل الکترولیت‌ها به هم نخورد. الکترولیت‌ها وظیفه انتقال و جابه‌جایی عناصر غذایی به درون سلول‌ها و دفع مواد زائد از سلول‌ها به بیرون را بر عهده دارد.

اگر گرفتگی مکانیکی روده جزئی باشد و غذاها و مایعات بتوانند تا حدودی از آن عبور کنند، در این صورت غیر از بستری شدن بیمار در بیمارستان، نیاز به درمان دیگری برای درمان چسبندگی روده نیست. ممکن است پزشک رژیم غذایی کم فیبری را برای شما تجویز کند که هضم و جذب آن برای روده راحت تر باشد. اگر گرفتگی روده خودبخود برطرف نشود، نیاز به عمل جراحی برای باز کردن روده و درمان چسبندگی روده است.

درمان چسبندگی روده

اگر هیچ غذایی نتواند از روده شما عبور کند و روده کاملاً مسدود باشد، تنها راه درمان چسبندگی روده باز کردن آن از طریق عمل جراحی است. طی این عمل جراحی، قسمت گرفته شده روده و یا هر بخشی از آن که مرده یا آسیب دیده است، برداشته می‌شود. اگر پزشک تشخیص دهد که گرفتگی روده شما ناشی از ایلئوس فلجی است، یک یا دو روز در بیمارستان، وضعیت شما را کنترل می‌کند. ایلئوس فلجی اغلب یک مشکل موقتی است و خودبخود بهتر می‌شود و درمان علائم چسبندگی روده از این نوع زیاد سخت نیست. اگر ایلئوس فلجی طی چند روز بهبود نیابد، پزشک داروهایی را برای انقباض عضلات روده تجویز می‌کند که می‌توانند به حرکت غذاها و مایعات در روده کمک کنند. اگر یک نوع بیماری یا دارو باعث انسداد روده فلجی شده باشد، پزشک آن بیماری زمینه‌ای را درمان می‌کند یا مصرف آن دارو را قطع می‌کند.

در صورت التهاب و عفونت شکمی که به علت چسبندگی روده رخ داده می‌توان با مصرف داروهای آنتی بیوتیک التهاب وارده را درمان کرد، همچنین ممکن است پزشک شما داروهایی را جهت کمک به تسکین درد و استفراغ برایتان تجویز کند.

هدف از این جراحی آن است که درد شکم، گرفتگی عضلات شکم، ورم و سایر علائم ناشی از گرفتگی جزئی روده‌ها برطرف شود. در مورد گرفتگی کامل روده‌ها، از آنجا که می‌تواند یک عارضه بسیار خطرناک و تهدیدکننده جان بیمار باشد، عمل جراحی آن باید به صورت اورژانسی انجام شود. برخی از عمل‌هایی که به طور رایج برای رفع انسداد و علائم چسبندگی روده انجام می‌گیرد عبارتند از:

 • برطرف کردن گرفتگی به وسیله لوله‌ای که از طریق بینی یا مقعد به روده وارد می‌شود و تا محل گرفتگی در روده پیش می‌رود.
 • لاپاراسکوپی – یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است که طی آن یک بریدگی کوچک برای وارد کردن لاپاراسکوپ یا ابزارهای جراحی دیگر جهت حذف انسداد روده، بر روی شکم ایجاد می‌شود. لاپاراسکوپ ابزار کوچکی به شکل یک تلسکوپ کوچک است.
 • قطعه‌برداری از روده بزرگ – در این عمل، قطعه‌ای از روده بزرگ برداشته می‌شود.
 • قطعه‌برداری از روده کوچک – در این عمل، قطعه‌ای از روده کوچک برداشته می‌شود.

جلوگیری از ابتلا به چسبندگی روده و شکم

اصولاً امکان جلوگیری از ایجاد انسداد و چسبندگی روده به علت چسبندگی روده بستگی دارد. در واقع جلوگیری از چسبندگی روده دشوار است. با این حال شما می‌توانید با انجام اقدامات زیر، خطر انسداد و گرفتگی روده‌ها را کاهش دهید:

 • اگر مورد جراحی دارید بهتر است جراحی لاپاروسکوپی را انجام دهید.
 • درمان فتق و آسیب‌های مشابه در اسرع وقت و قبل از آنکه باعث انسداد روده شود.
 • کاهش احتمال فشردگی مدفوع از طریق:
  • مصرف غذاهای غنی از فیبر به مقدار زیاد
  • نوشیدن آب و مایعات به مقدار زیاد
  • ورزش کردن به‌طور منظم

محققان دریافته‌اند که رژیم غذایی و تغذیه در ایجاد یا جلوگیری از چسبندگی روده نقش دارند. فرد مبتلا به انسداد روده‌ای جزئی می‌تواند علائم را با رعایت یک رژیم غذایی مایع یا کم فیبر که به وسیله سیستم گوارش ساده‌تر به ذرات کوچکتر تقسیم می‌شود، درد و علائم چسبندگی روده را کم کند.

منبع:

niddk.nih.gov

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علت چسبندگی روده چیست؟»

65 پاسخ به “علت چسبندگی روده چیست؟”

 1. مصطفی جهانگیریان گفت:

  با سلام. ۳ هفته پیش عمل آپاندیس کردم. میخاستم ببینم الان میتونم روزه بگیرم. چون دکتر گفت مایعات باید خیلی بخورم وگرنه ممکنه چسبندگی روده بیارم.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره با جراحتون در اين خصوص مشورت كنيد

 2. گل نرگس گفت:

  بسیار اطلاعات خوبی بود

 3. ثنا عبدیان گفت:

  سلام وعرض ادب ببخشید که صریح بیان میکنم اما من برای اولین باربا نامزدم سکس مقعدی داشتم والان سه روزه اصلا مدفوع ندارم درحالی که همش احساس دفعشو دارم اما تادستشویی میرم به هیچوجه نمیادمایعات هم زیادمصرف کردم باید چیکار کنم بنظرتون باعث انسداد روده شده یایبوست هست لطفا جواب بدین??

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   احتمالا یبوست دارید
   از ملین ها استفاده کنید

 4. مریم گفت:

  سلام روزتون بخیر ، من سه هفته پیش جراحی برداشتن تخمدان داشتم و چون جراحی های متعدد شکمی داشتم از قبل دکتر هشدار داده بود که چسبندگی شکمی زیادی دارم . الان چند روزی هست پایین شکمم سمت چپ خیلی درد می کنه مخصوصا وقتی احساس دفع باد دارم به نظرتون دچار چسبندگی روده شده ام ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید حتما بررسی شین عزیزم از نظر چسبندگی
   خصوصا اگه دفع باد و مدفوع با اختلال همراهه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 5. کبری باقری گفت:

  سلام من خانم باقری هستم حدود5 ساله نفخ شکم دارم باکوچکتری سرما به پهلوهام شکم دردم شروع میشه بعدشم نفخ میکنه به دکتر مراجعه کردم گفتندچسبندگی روده پیدا کردم. سنوگرافی نوشتند رادیو اژی عکس نوشتند گرفتم بعدش گفتندباید اول شکمتا سوراخ کنیم لیزر بذاریم ببینیم چیه بعد عمل کنیم من راستش ترسیدم شما بگید درمانی دیگه ندارد.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بنظر بنده اول بهتره کولونوسکوپی شین فعلا لازم نیست عمل بشین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. مهدی جعفری گفت:

  سلام خدمت اساتید محترم امیدوارم موفق باشید
  مادرم مشکل غده روده داشته سال پیش همین موقع جراحی کرده و۱۲جلسه شیمی درمانی کرده و الان نیز دل درد داره دکترش گفته احتمال چسبندگی روده داره واگر مطمئن شویم وقطعی بشه باید عمل بشه میگم چطور میشه و مادرم به امید خدا خوب میشه؟ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ببینین بستگی به این داره عود مجدد توده و متاستاز رخ داده باشد یا خیر
   یعنی این چسبندگی بخاطر بیماری توده هست یا نه
   پیشنهاد میکنم جراحی مادرتون حتما زیر نظر فوق تخصص جراحی کولورکتال یا فوق تخصص جراحی کانسر انجام شه
   اگه تهران میتونین بیاین به دکتر سید روح الله میری مراجعه کنید

 7. Goli گفت:

  سلام من مادرم ۳۸سالشه خیلی وقته چسپندگی روده داره یعنی عمل هیچ عوارضی نداره اگه توضیح مختصری بدید ممنون میشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علت چسبندگی چی بوده؟ سابقه توده یا بدخیمی گوارشی و لگنی نداشتن؟
   زایمان و سزارین مکرر چطور؟

 8. مریم گفت:

  من ده روز هست عمل چسبنوگی روده واپاندیس کردم اما جای عملم بشدت درد میکنه موقع بلند شدن خیلی درد میکنه ایا جای نگرانی داره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عفونت محل جراحي بررسي شيد و سونوگرافي بديد

 9. ممد گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و در ۶ سالگی عمل اپاندیس داشتم چند سال بعد در ۱۱ سالگی عمل انسداد روده انحام دادن دکتر ها میگفتند روده هات به هم دیگه گره خورده بودند ولی الان هیچ مشکلی ندارم و تنها نگرانیم اینه ک ممکنه دوباره انسداد و چسبنگی پیداکنم یا نیازی ب نگرانی نیست؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نگران نباشین
   اما جهت چکاپ و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 10. فاطمه گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  اینجانب 4 ماه قبل به دلیل انسداد روده عمل شدم و پس از آن به علت آبسه بخیه ها باز هم عمل شدم، مشکل الان من تورم در ناحیه شکم هست، لطفا بفرمایید این تورم طبیعی است؟ و راه های رفع تورم شکم را ذکر کنید. ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد تا ماهيت تورم مشخص شه

 11. سارا قاسمی گفت:

  سلام من دو شکم سزارین شدم و کیست و فیبرم گرفتم دو سال پیش عمل جراحی کردم برا کیستو فیبرم گفتن چسبندگی روده داشتی در حین عمل رفع کردیم ولی الن هم شکمم بزرگ شده و درد میکنه و دو هفته هست فقط میخواهم به پشت بخوابم حالت کشیدگی درذشکمم احساس میکنم لطفا راهنمایی کنید سپاسگزارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه باز هم فيبروم رحمي باشه
   سونوگرافي رحم و تخمدان بديد لطفا

 12. عصمت الله نوری گفت:

  سلام
  پدر من که ۶۰ سال سن دارد ۴ ماه قبل عمل جراحی معده ره انجام داده و معده اش را مکمل برداشته چون سرطان معده داشت اما الان وقتی غذا بخورد شدیداً دچار درد شکم میشود اما بعد از چند ساعت دردش مقداری کم می شود آیا این چسبندگی روده بوده میتواند؟ اگر است پس چی باید کرد؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت راهنمایی در مورد مصرف غذا

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

 13. سعاده گفت:

  سلام شوهرم چند روز پیش عمل چسبندگی روده کرد الان اسهال گرفت ایا ضرری بر روی ان نیست

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   بعد از جراحی معمولا داروهایی تجویز می شود که سبب شود مدفوع به راحتی دفع شود
   احتمالا به همین دلیل دچار اسهال شده اند

 14. آسیه کوچک زاده گفت:

  سلام خسته نباشید. خواستم بدونم آیا سکس مقعدی باعث انسداد و یا چسبندگی روده ها میشه؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر
   اما بی اختیاری مدفوع از عوارضش هست

 15. ناشناس گفت:

  سلام پسر من ۱۲سالشه وتا الان دوبار عمل چسبندگی روده امجام داده والان خیلی لاغر هست، خوب غذا میخوره ولی اصلا تغییر نمیکنه بیش از حد لاغر هست، بیشتر مواد غذای رو دفع میکنه مدفوع خیلی زیادی داره، چه میشه کرد که جذب بدنش بشه واز این لاغر دربیاد، ممنونم که راهنمایی میکنید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید از نظر سلیاک، و سایر سندرم های سوجذب بررسی شن
   به فوق تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید

 16. مهدیه ۲۳ ساله گفت:

  سلام من از نوزادی چسبیدگیه روده داشتم الانم جراحی کردم خوب شده ایا احتمال داره که در اینده بچه دار نشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر به رحم و تخمدان ها آسیب نرسانده خیر

 17. Sina گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و ۳ ماه پیش عمل آپاندیس انجام دادم اما بعد از دو ماه درد های شدیدی داشتم و همش حالت تهوع داشتم و گفتن که عفونت های بعد از آپاندیس باعث انسداد شده و باید عمل بشم اما عملش با این عمل هایی که گفتید فرق داشت و تقریبا کامل شکمم رو باز کردن … میخواستم بدونم امکان داره انسداد برگرده و اگه امکان داره چی بخورم که ازش جلوگیری کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام چون دچارانسداد شده بوديد مجبور بودن كه برش كلاسيك بزنن
   احتمال انسداد روده براي شما مطرح هست فقط علائمشو بدونيد
   تهوع استفراغ عدم دفع گاز و مدفوع
   هر وقت دچار اين حالتها شديد يا دچار اتساع شكم شديد بايد از نظر انسداد روده بررسي شويد
   هر نوع جراحي در شكم ريسك انسداد روده دارد

 18. نفیسه گفت:

  سلام وقتتون بخیر من 27سالمه از سال 90تا به الان که 99هست استفراغ میکنم و هر دکتری میرم خوب نمیشم ممکن هست که انسداد روده داشته باشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه انسداد روده داشته باشيد كه اينهمه طول نميكشيد، عدم تشخيص انسداد روده زود علامتدار ميشه
   ممكنه ميگرن شكمي داشته باشيد،
   اگه داروهاي گوارشي مصرف كرديد بهتر نشديد به متخصص مغز واعصاب مراجعه كنيد و از نظر ميگرن شكمي بررسي شويد

 19. ابوالفضل گفت:

  ببخشید من خواهرم جراهی کرده گفتند۶روز دیگه باید صبر کنید که یک توده داخل روده هاش بوده میخاسم بدونم خوب میشه باید چکار کنیم لطفاًسریع جواب بدید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام دوست گرامی بستگی دارد توده از چه نوعی باشد بدخیم یا خوش خیم؟اگر بدخیم است به جاهای دیگر منتشر شده یا خیر؟
   اگر جراحی شده و کاملا خارج شده احتمال بهبودی زیاد است

 20. حسن گفت:

  سلام من حدود سال۹۵ عمل چسبندگی روده کردم تا الان خوب بودم الان دوباره همون علایم سابق رو دارم امکان داره دوباره چسبندگی برگرده باید چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله احتمالش هست بايد توسط متخصص جراح معاينه شويد.

   • مریم گفت:

    من دوبارسزارین شدم ک دردومین باردکتر گف چسبندگی داری نباید باردارشید چن روز پیش رفتم دکترزنان گف چسبتدگی شکم وهیچ درمانی نداره

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام با لاپاراسكوپي ميشه جراحي كرد اما عود خيلي زياده

     • ناشناس گفت:

      سلام مادرم حدود ۶۰ سالشه دوماه هست که از سمت چپ شکم درد داره واینکه گرمش نمیشه آندوس کپی کلونوس کپی سی تی اسکن انجام دادیم ولی بازم مشکلش معلوم نشده

     • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

      سلام سونورافي از لحاظ رحم و تخمدان هم بدن آزمايش ادرار هم انجام دهند

 21. مقدم گفت:

  باسلام،من چهار ماه جراحی آپاندیس انجام دادم تقریبا چهل روز میشه دردهای ناگهانی میگیره آاحساس سوزش شدید دارذم ،درحدی که لباس به محل جراحی برخورد میکنه احساس سوزش بیشتری میکنم ،دکتر برام پماد بتامتازون یک درصد و دی سیکلومین تجویز کرپه که بعد پنج روز مصرف نتیجه ای نگرفتم لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بدين تا از نظر آبسه محل عمل بررسي شين

 22. رویا گفت:

  سلام من تقریبا سه سال پیش اپاندیس و دوسال پیس کیسه صفرام رو عمل کردم و الان پنج ماهه دل درد های عجیبی دارم و بیشتر اوقات اسهالم و بلافلاصله بعد از دسشویی رفتن درد عجیبی میاد سراغم که باعث حمله آسم میشم و الان پهلوی راستمم ورم کرده میخوام بدونم ممکن علتش چسبندگی باشه؟؟؟و آیا راه قطعی برایتشخیص چسبندگی هست یا نه؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اينا علائم چسبندگي نيست
   بهتره مدفوعتون از نظر چربي بررسي شود تا در صورت نياز كلستيرامين مصرف كنيد

 23. سالارآدینه وند گفت:

  سلام دخترم ۲ماه و۲۳روزشه عمل جراحی کیست روده رو انجام داده والان بستری هست اما شکمش ورم داره حتی تا روی سینه وصورتش ورم هست مشکل چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كاركرد كليه بررسي شه
   ممكنم هست بخاطر جراحيش باشه
   چون بستري هست نگران نباشيد

 24. اقدم گفت:

  سلام من۵۰سالمه.حدود۴سال پیش اندوسکوپی وکلونسکوپی کردم که شکرخدامشکلی نداشتم.من بخاطراینکه پدرم در۷۶سالگی سرطان روده گرفتن.۴سال یکبارانجام میدم.امسال رفتم اندوسکوپی وکلونسکوپی انجام دادم.دکترگفت نتونستم زیاد توی روده پیش برم چون مسدودبودباید عکس بگیری از روده.باتوجه به اینکه۴سال پیش کلونسکوپی انجام دادم امکان اینکه توده باشه هست.ومن نفخ دارم یبوست چن ساله دارم.ولی تهوع دلپیچه ندارم.ایا خطرناکه چسبندگی.من هیچ جراحی نداشتم.اگه میشه لطف کنین جواب منو زودتربدین ممنون میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد طبق نظر جراحتون محل توده مشخص شه ، سي تي اسكن شكم و لگن بدهيد و پلن درماني مشخص شه

   • ناشناس گفت:

    سلام من یک ماهه جرحی روده به علت توده کولون انجام دادم الان هر چهار روز یک بار دفع مدفوع دارم این نگران کننده هست یا نه بیست سانت از روده بزرگم رو هم برداشتن ممنون

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام مدفوعتون اگه چرب نيست نه نگران كننده نيست اما بهتره يه آزمايش مدفوع بدين و توسط پزشك معالجتون ويزيت شويد

 25. علی گفت:

  سلام من ۳۴ سال دارم به طور دوره ای دل درد شکمی و تب میکنم و یبوست جوری که انرژی برام نمی مونه… هفته ای یا چند روز یکبار میخواستم ببینم احتمال انسداد روده هست؟؟؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید
   تا شکم معاینه و بررسی ببشتر انجام شود

 26. سوگند گفت:

  سلام من در زمانی ک ب دنیا اومدم انسداد روده داشتم عمل کردم،بازم پارسال بعد از ۲۷ سال باز دچار انسداد روده شدم و عمل کردم. اینجا نوشتین باعث نازایی میشه، یعنی من نمیتونم باردار بشم؟! البته من الان مجردم اما ترسیدم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر نگران نباشید
   دربرخی موارد نادر ممکن است عوارضی برجای گذارد

 27. سهند گفت:

  سلام.من دی سال ۹۷ عمل آپاندیس انجام دادم ولی از آن زمان تا به حال دردی گاهاً شدیدی دارم که حالا حالا ها تازه تازه داره هنگام ره رفتن و سرفه کردن هم درد می کنه.
  لطفاً درمان یا عوارض این را بگویید؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   نیاز به معاینه شکم می باشد
   لطفا به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید

 28. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من چندماه پیش ب دلیل انسداد روده ناشی از چسبندگی روده عمل کردم
  گرفتن روزه باعث افزایش چسبندگی و افزایش احتمال انسداد روده می تواند بشود؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   جهت روزه گرفتن باید شرح‌حال دقیق انسداد و جراحی بررسی شود
   با متخصص جراحی مشورت کنید یا از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص جراحی استفاده کنید

 29. ا،هدایتی گفت:

  سلام من الان دوماه هستش که دردمعده که به سمت چپم میزنه ونافم پیچ میده ودردمیکنه بیشتردردشم میزنه سمت چپ یعنی انگاریه بادی توشکمم هست وپیچ میده حالت تهوع ودوروزی هم اسهال داشتم ولی درکل شکمم خوب کارمیکنه رفتم دکترسونوگرافی کامل ازشکمم وآزمایش دادم که همه چیزنرمال بودش خداروشکردردام ازقبل بهترشده ولی این هرزگاهی نافم پیچ میده ومیزنه به زیرشکم وبیشتربه سمت چپم وبالای شکمم هرزگاهی هم معده ام دردمیکنه میزنه به قلبم درکل نمیدونم رودهامه یانع ولی دکتربهم گفت که احتمالاالتهاب روده دارم ومن سه چهارسالی هست که عمل کیسه صفراانجام دادم لاروسکوپی من ۳۲سالم هستش ودکتربه من مترونیندازول ۵۰۰وکلیدینیوم سی وامپرازول دادکه خوردم کمی بهترشدم ولی مشکل اصلی اینه که دردشکمم ازقبل بهترشده ولی هرزگاهی پیچ میده وفشاربه نافم میاره ممنون میشم جوابمواینجابدیدتاببینم

 30. زهرا صالحی گفت:

  سلام من ۱۷ روز پیش عمل میومکتومی ( ۲۵ * ۳۷ سانتی متر روی رحم )انجام دادم هفته اول به جزدرد زخم مشکلی نداشتم ولی این ۱۰ روز اخیر که درد زخم کمترشده نفخ و گاهی یبوست و ورم شکم بخصوص اطراف زخم بیچاره ام کرده( بافشاری که نفخ ایجاد میکنه درد درناحیه لگن دارم) آیا دلیلش چسبندگی روده یا عفونته یا از خوردن قرص آهن میتونه باشه؟ چون مطب دکتر تعطیله نتونستم به دکترم مراجعه کنم خواهش میکنم در صورت امکان جواب بدین خیلی نگرانم . ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...