همه آنچه که باید در مورد جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بدانیم

 • 1397-08-22
 • 37
جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا یک جراحی مهاجم است که در آن، با استفاده از برش‌های کوچک و ابزارهای تخصصی کیسه صفرا بیمار را حذف می‌کنند.

کیسه صفرا، صفرا را ذخیره می‌کند که مایع تولید شده در کبد است. کیسه صفرا، صفرا را به روده کوچک آزاد می‌کند تا به تجزیه و جذب چربی‌های خورده شده کمک کند. هضم عادی مواد غذایی بدون کیسه صفرا امکان پذیر است. حذف کیسه صفرا در صورتی که ملتهب یا دچار بیماری شود، یک گزینه درمانی است.

کیسه صفرا و عملکرد آن

کیسه صفرا برای بقای انسان به طور کامل ضروری نیست. کیسه صفرا یک عضو از سیستم صفراوی انسان است که در تولید، نگهداری و انتقال صفرا نقش دارد. صفرا یک مایع قهوه‌ای مایل به زرد است که توسط کبد تولید می‌شود و برای تخریب و هضم غذاهای چرب در روده کوچک استفاده می‌شود. کیسه صفرا در زیر لوب چهارم کبد و چسبیده به آن در طرف راست و بالاي شکم قرار گرفته است.

یک لوله باریک به نام مجراي سیستیک، کیسه صفرا را به مجراي اصلی کبد وصل می‌کند. صفرا که در کبد ساخته شده و در هضم غذا نقش مهمی به عهده دارد توسط مجرای اصلی صفرا یا کلدوك، وارد قسمت اول روده باریک می‌شود. کیسه صفرا یک مخزن ذخیره برای صفرا نیست. صفرا مرتباً در کبد ساخته می‌شود. پس از خوردن غذا، کیسه صفرا منقبض شده و صفرا را در داخل روده تخلیه می‌کند.

این انقباض در اثر تحریک هورمونی توسط هورمون کله سیستوکینین انجام می‌شود. ترکیب اصلی صفرا را کلسترول، بیلی روبین و نمک های صفراوی تشکیل می‌دهند. تعدادی از مشکلات و بیماری‌ها وجود دارد که می‌تواند بر کیسه صفرا تأثیر بگذارد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا شایع‌ترین نوع عمل جراحی حذف کیسه صفرا است. این عمل به طور رسمی به عنوان کولسیستکتومی لاپاروسکوپی شناخته می‌شود. جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا (کولسیستکتومی) کیسه صفرا و سنگ‌های صفراوی را از طریق چندین برش کوچک (شکاف) در شکم دفع می‌کند. عمل جراحی کیسه صفرا به ‌طور کلی به دو روش باز و جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود.

در روش باز با برش پوستی معمولاً زیر دنده‌ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ‌ها خارج می‌شود. در روش جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا، چند سوراخ کوچک حدود یک تا ۱.۵ سانتی‌متری در پوست شکم ایجاد شده و عمل جراحی از این طریق انجام می‌شود. عمل جراحی کیسه صفرا خصوصاً در بین خانم‌ها بسیار شایع است. با انجام این عمل جراحی علاوه بر از بین بردن درد از بروز عوارض ذکر شده و همچنین سرطان کیسه صفرا جلوگیری می‌شود. برای این جراحی که معمولاً 2 ساعت یا کمتر طول می‌کشد، نیاز به بیهوشی عمومی دارید.

چرا لاپاروسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود

دلیل اصلی از بین بردن کیسه صفرا، وجود سنگ‌های صفراوی cholelithiasis و عوارض ناشی از آن است. سنگ‌های صفراوی در داخل کیسه صفرا از مواد موجود در صفرا تشکیل می‌شوند. آنها می‌توانند به اندازه یک دانه شن یا یک توپ گلف کوچک باشند. اگر علائم زیر را دارید، ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشید:

 • دیسکینزی صفراوی که وقتی که کیسه صفرا به علت نقص به درستی تخلیه نمی‌شود، اتفاق می‌افتد.
 • زمانی که سنگ‌های صفراوی به مجرای صفراوی مشترک منتقل می‌شوند و به طور بالقوه باعث انسداد می‌شود که از تخلیه کیسه صفرا و بقیه درخت صفراوی جلوگیری می‌کند
 • کولسیستیت که التهاب کیسه صفرا است
 • پانکراتیت که التهاب لوزالمعده و مربوط به سنگ‌های صفراوی است

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا به‌خاطر کوچک‌تر بودن محل جراحی، برای عمل این عضور پیشنهاد می‌شود. برش‌های کوچک‌تر خطر ابتلا به عفونت، خونریزی و زمان بهبود را کاهش می‌دهد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

ریسک‌های جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

هر روش جراحی برخی از خطرات و عوارض مهم را حمل می‌کند، اما عوارض معمولاً برای کولسیستکتومی لاپاروسکوپی نادر هستند. پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام داده و سابقه پزشکی را قبل از انجام عمل جراحی بررسی می‌کند. این حالت به کم کردن خطرات کمک می‌کند. خطرات حذف لاپاراسکوپی کیسه صفرا عبارت‌اند از:

 • آلرژیک یا واکنش جانبی به بیهوشی یا داروهای دیگر
 • خون‌ریزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب به عروق خونی
 • مشکلات قلب، مانند ضربان قلب سریع
 • عفونت
 • آسیب به مجرای صفراوی، کبد یا روده کوچک
 • پانکراتیت

آماده شدن برای جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

قبل از عمل جراحی، آزمایش‌های مختلف انجام می‌شود تا مطمئن شوید که به اندازه کافی سالم و برای عمل جراحی آماده هستید. این آزمایشات عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون
 • آزمایش‌های تصویربرداری از کیسه صفرا
 •  معاینه کامل فیزیکی
 • بررسی تاریخچه پزشکی

در صورت استفاده از داروها، از جمله داروهای بدون نسخه (OTC) یا مکمل‌های غذایی، به پزشک خود بگویید. ممکن است مجبور باشید قبل از جراحی مصرف داروهای خاصی را متوقف کنید. همچنین اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید که می‌توانید باردار شوید، به پزشک خود این مورد را اطلاع دهید. دکتر شما به شما دستورالعمل‌های کامل در مورد آماده سازی برای عمل جراحی می‌دهد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

چه اتفاقی بعد از حذف کیسه صفرا رخ می‌دهد؟

علائم مربوط به خوردن پس از عمل جراحی حذف کیسه صفرا خفیف و نادر است، اما شاید مبتلا به اسهال شوید. شما بعد از به هوش آمدن، احساس خوبی خواهید داشت. پزشک به شما در مورد زمان لازم برای آماده شدن فعالیت‌های طبیعی و روزمره، آموزش می‌دهد. به طور معمول بازسازی و بازگشت به فعالیت‌های معمول، معمولاً حدود یک هفته طول می‌کشد.

مزایا و معایب لاپاراسکوپی

مهم‌ترین سؤالی که در زمینه جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد.

به عنوان مثال چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌کند.

یکی از فواید لاپاراسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی بستن لوله‌های رحم به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه هفت تا هشت سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با دو سوراخ نیم سانتی‌متری تا حداکثر یک سانتیمتری می‌توان عمل را انجام داد. با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی اسکار عمل کوچک‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشکلات پس از عمل نیز کمتر باشد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

این مسئله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد. احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است. همچنین در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاراسکوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است خیلی از بافت‌ها به خوبی دیده نشود، اما این مشکلات در لاپاراسکوپی وجود ندارد.

البته باید گفت دمیدن گاز داخل شکم که در روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، برای برخی افراد خطرناک است، بنابراین افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی یا تنفسی دارند، نباید از این روش استفاده کنند. با توجه به این که این روش ممکن است برای برخی افراد و به خصوص مبتلایان به بیماری‌های خاص، دردسرساز شود، باید نسبت به این مورد نیز دقت داشته باشید.

افرادی که به بیماری‌های قلبی یا بیماری‌های انسدادی ریه مبتلا هستند، نباید از این روش استفاده کنند؛ بنابراین لاپاراسکوپی برای افرادی که مشکل خاصی ندارند، سالم و در سنین مناسب هستند، هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی‌کند. انجام عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی در سنین بالای 60 سال چندان مناسب نیست. البته افرادی که تصمیم می‌گیرند از این روش استفاده کنند، باید به یک پزشک متخصصی مراجعه کنند که در این زمینه تبحر و مهارت دارد. پزشکی که عمل لاپاراسکوپی را انجام می‌دهد، حتماً باید دوره‌های خاصی را گذرانده و در این زمینه مهارت کافی داشته باشد، چون این عمل بر خلاف این‌که برای بیمار راحت و به نفع اوست، برای پزشک جراح کاری نسبتاً دشوار است.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید.برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

منابع:

healthline

uofmhealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «همه آنچه که باید در مورد جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

37 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام. خسته نباشید . پدر من ۶۰ سالشه و صفراشو جراحی کردن شکمشو ۲۰ سانت پاره کردن در اوردن از دو روز پیش مرخص شده همش بالا میاره و اب سبزرنگ تیره هست ایا طبیعی است ؟

  • سلام
   استفراغ مکرر طبیعی نیست و باید با جراح ایشان مجددا مشورت کنید

 2. سلام وقت بخیر خوبین مامانم سنگ صفرا داره به ضخامت 10.5 میل به نظر شما باید عمل کنه یا با دارو رفع میشه

  • سلام
   بستگی به علایم ایشان از جمله درد شدید و تهوع و زردی و استفراغ و تب
   و همچنین وجود التهاب در سونوگرافی دارد
   اگر علایم فوق وجود دارد یا در سونوگرافی چیزی بجز سنگ هم ذکر شده یا دیابت هم دارند باید حتما عمل شوند
   در غیر اینصورت میتوانند زیر نظر متخصص داخلی یا جراحی صبر کنند و قرص اورسوبیل روزی یک عدد مصرف کنند

 3. سلام ببخشید خاله ام ۵۳ سالشه عمل لاپاراسکوپی داشته سه روز از عمل میگذره ولی هنوز درد داره و میگه جای عملش تیر میکشه همزمان همه جاش تا گردنش تیر میکشه .
  میخواستم بدونم چیکار کنیم این موارد عادی هستند یا اینکه به پزشک مراجعه کنیم

  • سلام
   اگر درد شدید وودایم است با جراح مربوطه مشورت شود

 4. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من خیلی نگرانم میشه زودتر جواب بدید ممنون میشم
  من دوسالی هست سنگ صفرا دارم و ۳ ماهی قرص اوسفار مصرف کردم بیفایده بود سنگهای ریز فراوان ک کنتراکته هم هست ومیدونم سنگام زیادن ولی ریزن خیلی از عملش میترسم تو این سنم غیر از جراحی روش های دیگه هم وجود داره غیر از قرص اوسفار دارو قرصی هست که مفید باشه یا از روش طب سنتی ب نظرتون جواب میگیرم؟؟؟

  • سلام
   خیر با توجه به تعدد سنگ ها اگر با قرص اورسفا نتیجه نگرفته اسد.جراحی راه درمان اصلی است
   غذاهای چرب مصرف نشود

 5. سلام
  حدودا چهل روز است که عمل لاپراسکوپی کیسه صفراداشتم.اماازهمون ابتدابعداز عمل بعداز خوردن غذا حالت خفیف تهوع دارم .علتش رومیخواستم بدونم.

  • سلام ، بحاطر عملتون هست، بايد غذاي چرب نخوريد
   غذا با حجم كم مصرف كنيد در وعده هاي زياد
   همچنين ويتامين هاي محلول در چربي هم بخوريد:
   Vit A-D-E-K

 6. سلام.کم کردن وزن شدید و اسهال بعد از برداشتن سنگ کیسه صفرا طبیعیه ؟ برای جلوگیری از کاهش وزن بیشتر و اسهال چه اقداماتی باید انجام بشه؟نیاز به داروی خاص ویا مراجعه به پزشک هست؟

  • سلام
   میتوانید از قرص کلستیرامین پس از مصرف غذای چرب یک عدد استفاده کنید

 7. سلام من کم کاری تیروئید و غلظت خون دارم و برای کم کاری تیروئید دارو مصرف میکنم . این مشکلی برای لاپاراسکوپی ایجاد نمیکنه ؟؟؟

  • سلام
   کم کاری تیرویید خیر
   اما cbc,diff باید جهت غلظت خون بررسی شود

 8. سلام خسته نباشیدببخشیدمن چندروزدیگه عمل لااراسکوپی دارم بیست وهفت سالمه،می خواستم ببینم بعدازعمل می تونم دیگه بچه داربشم،مشکلی براباردارشدن بعدم ایجادنمیکنه؟؟

 9. سلام خسته نباشید من مادرم دیروز عمل کردن صبح مثل اینکه خونریزی میکنن میبرنشون دوباره اتاق عمل الان هم ای سی یو هستن برای چی خونریزی کردن؟ آیا صدمه ای میبینن؟

  • سلام
   یکی از عوارض جراحی است اما دلیل دقیق آن را از جراح ایشان بپرسبد
   ایا خونریزی کنترل شده و حال عمومی خوب است ؟

 10. با سلام
  برادرم با ۲۸ سال سن و مبتلا به کبد چرب و تالاسمی مینور هموگلوبین ۹ باید تحت جراحی کیسه صفرا قرار بگیره آیا روش لاپاراسکوپی پیشنهاد میدهید عوارضی ایجاد نمیکنه؟ ممنون

 11. سلام آیا احساس سرما ولرز از عوارض برداشتن صفرااست؟؟

 12. مادرم ٨٢ سال دارد امروز عمل لاپاراسكوپي براي برداشتن كيسه صفرا داشت، بعد عمل لوله اي در شكم گذاشته اند و گفته اند براي تخليه خون و ترشحات است و ٤ روز بايد بماند. ايا اينكار درست است؟ چون من خودم درخارج از كشور همين عمل را كردم بعد عمل هيچ لوله اي در شكمم نگذاشتند. با تشو

  • سلام
   بعد از برخی از جراحی ها برای خروج خون و ترشحات درن قرار می دهند
   نگران نباشید

 13. سلام من در هفته هشتم بارداری هستم سنگ صفرا دارم که گاهی اوقات خیلی درد اوره پزشک زنان و گوارش هر دو گفتن سه ماهه دوم حاملگی باید عمل شه ولی از لحاظ صدمه به جنین خیلی میترسم ایا بیهوشی یا اشعه تاثیری روی جنین دارد؟اصلا درسته الان عمل کنم در بارداری؟دوره نقاهت بعد از عمل در بارداری سخته؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام
   دوست عزیز سایز سنگ را ذکر نکردید
   اما با توجه به دردی که دچار آن میشوید به نظر پزشک متخصصتان اعتماد کنید
   خیر بیهوشی مشکلی ندارد
   در جراحی از اشعه استفاده نمیشود
   اصولا نقاهت سخت و نگران کننده ای ندارد

  • سلام ….پدرم ۷۵ سالشه و سنگ کیسه صفرا به قطر۲۴م م داره…..حتما احتیاج به جراحی داره؟؟؟…اگه جراحی بشه چقدرباید بستری بشه

   • سلام
    علایمی همچون درد و تهوع و ….دارند یا خیر
    با توجه به سایز سنگ اگر علامت دار هستند بله نیاز به جراحی است
    اصولاترخیص یک روز بعد از جراحی انجام میشود

 14. سلام وقت شما بخیر، حدود پنج ماه هست که لاپروسکوپی انجام دادم و صفرا رو‌دراوردن اما تمام مدت درد زیر دنده راستم برطرف نشده و مرتبا وزن کم میکنم و درد در بعضی موقعیت ها مثل حالت نشسته یا خم به جلو بیشتر میشه و همچنینی یا با افزایش اسید معده یا گاز روده ،ضمن اینکه انزیم کبد و پانکراس هم کمی بالاست که از نظر پزشک برای بعد عمل طبیعی هست فعلا اس امپرازول ۲۰ صبح و شب میخورم و قرص اورسودوکسی اسید صبح و شب و داروی ویتامین b و مسکن تجویز شده چون علت درد رو درد ماهیچه شکم میدونن میخواستم بدونم نظر شما چیه ایا پنج ماه پس از عمل هنوز درد در این ناحیه نرماله؟ایا علت دیگه ای غیر از درد عضلانی میتونه داشته باشه؟

  • سلام
   دوست عزیز
   لازم است توسط فوق تخصص گوارش ویزیت شوید و درصورت نیاز سی تی اسکن انجام شود

  • سلام
   پدر من 3 روز پیش عمل سنگ کیسه صفرا داشتن به روش لاپاراسکوپی، شکمش ورم داره تقریبا همون سمتی که عمل کردن، علتش چیه ؟
   76 سالشم هست،وزنشم کم شده، اشتها هم به اون صورت ندارن،قرص برای قلبشون مصرف میکنن،برای معدشونم قرص دادنبا ی چن تا قرص دیگه که دقیقا یادم نیست برای چه مواردی استفاده میشن.

   • سلام
    دوست عزیز جهت بررسی بیشتر شرایط ایشان از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص جراحی استفاده کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر