جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا و همه چیز در مورد آن

برداشتن کیسه صفرا با لاپاروسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است که در آن از برش‌های کوچک و ابزارهای تخصصی برای برداشتن کیسه صفرا بیمار استفاده می‌شود. کیسه صفرا اندام کوچکی است که درست در زیر کبد و در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

کیسه صفرا، صفرا را که مایعی است که در کبد تولید می شود ذخیره می کند. کیسه صفرا صفرا را در روده کوچک آزاد می کند تا به تجزیه و جذب چربی های رژیم غذایی کمک کند.

هضم طبیعی بدون کیسه صفرا امکان پذیر است. اگر کیسه صفرا به طور قابل توجهی بیمار یا ملتهب شود، حذف یک گزینه درمانی است. برداشتن لاپاراسکوپی رایج ترین نوع جراحی برداشتن کیسه صفرا است. به طور رسمی به عنوان کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی شناخته می شود.

کیسه صفرا و عملکرد آن

کیسه صفرا برای بقای انسان به طور کامل ضروری نیست. کیسه صفرا یک عضو از سیستم صفراوی انسان است که در تولید، نگهداری و انتقال صفرا نقش دارد.

صفرا یک مایع قهوه‌ای مایل به زرد است که توسط کبد تولید می‌شود و برای تخریب و هضم غذاهای چرب در روده کوچک استفاده می‌شود. کیسه صفرا در زیر لوب چهارم کبد و چسبیده به آن در طرف راست و بالاي شکم قرار گرفته است.

یک لوله باریک به نام مجراي سیستیک، کیسه صفرا را به مجراي اصلی کبد وصل می‌کند. صفرا که در کبد ساخته شده و در هضم غذا نقش مهمی به عهده دارد توسط مجرای اصلی صفرا یا کلدوك، وارد قسمت اول روده باریک می‌شود.

کیسه صفرا یک مخزن ذخیره برای صفرا نیست. صفرا مرتباً در کبد ساخته می‌شود. پس از خوردن غذا، کیسه صفرا منقبض شده و صفرا را در داخل روده تخلیه می‌کند.

این انقباض در اثر تحریک هورمونی توسط هورمون کله سیستوکینین انجام می‌شود. ترکیب اصلی صفرا را کلسترول، بیلی روبین و نمک های صفراوی تشکیل می‌دهند. تعدادی از مشکلات و بیماری‌ها وجود دارد که می‌تواند بر کیسه صفرا تأثیر بگذارد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا شایع‌ترین نوع عمل جراحی حذف کیسه صفرا است. این عمل به طور رسمی به عنوان کولسیستکتومی لاپاروسکوپی شناخته می‌شود. جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا (کولسیستکتومی) کیسه صفرا و سنگ‌های صفراوی را از طریق چندین برش کوچک (شکاف) در شکم دفع می‌کند. عمل جراحی کیسه صفرا به ‌طور کلی به دو روش باز و جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود.

در روش باز با برش پوستی معمولاً زیر دنده‌ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ‌ها خارج می‌شود. در روش جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا، چند سوراخ کوچک حدود یک تا ۱.۵ سانتی‌متری در پوست شکم ایجاد شده و عمل جراحی از این طریق انجام می‌شود.

عمل جراحی کیسه صفرا خصوصاً در بین خانم‌ها بسیار شایع است. با انجام این عمل جراحی علاوه بر از بین بردن درد از بروز عوارض ذکر شده و همچنین سرطان کیسه صفرا جلوگیری می‌شود. برای این جراحی که معمولاً 2 ساعت یا کمتر طول می‌کشد، نیاز به بیهوشی عمومی دارید.

چرا لاپاروسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود

دلیل اصلی از بین بردن کیسه صفرا، وجود سنگ‌های صفراوی cholelithiasis و عوارض ناشی از آن است. سنگ‌های صفراوی در داخل کیسه صفرا از مواد موجود در صفرا تشکیل می‌شوند. آنها می‌توانند به اندازه یک دانه شن یا یک توپ گلف کوچک باشند. اگر علائم زیر را دارید، ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشید:

 • دیسکینزی صفراوی که وقتی که کیسه صفرا به علت نقص به درستی تخلیه نمی‌شود، اتفاق می‌افتد.
 • زمانی که سنگ‌های صفراوی به مجرای صفراوی مشترک منتقل می‌شوند و به طور بالقوه باعث انسداد می‌شود که از تخلیه کیسه صفرا و بقیه درخت صفراوی جلوگیری می‌کند
 • کولسیستیت که التهاب کیسه صفرا است
 • پانکراتیت که التهاب لوزالمعده و مربوط به سنگ‌های صفراوی است

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا به‌خاطر کوچک‌تر بودن محل جراحی، برای عمل این عضور پیشنهاد می‌شود. برش‌های کوچک‌تر خطر ابتلا به عفونت، خونریزی و زمان بهبود را کاهش می‌دهد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

مشاوره تلفنی و متنی با دکتر گوارش و کبد

ریسک‌های جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

برداشتن کیسه صفرا با لاپاراسکوپی بی خطر در نظر گرفته می شود. میزان عارضه بین 5/0 تا 6 درصد است. هر عمل جراحی دارای برخی از خطرات عوارض عمده است، اما معمولا برای کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی نادر است.

پزشک یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و سابقه پزشکی را قبل از عمل بررسی می کند. این به حداقل رساندن خطرات کمک می کند.

خطرات برداشتن کیسه صفرا با لاپاراسکوپی عبارتند از:

 • آلرژیک یا واکنش جانبی به بیهوشی یا داروهای دیگر
 • خون‌ریزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب به عروق خونی
 • مشکلات قلب، مانند ضربان قلب سریع
 • عفونت
 • آسیب به مجرای صفراوی، کبد یا روده کوچک
 • پانکراتیت

آماده شدن برای جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

قبل از عمل جراحی، آزمایش‌های مختلف انجام می‌شود تا مطمئن شوید که به اندازه کافی سالم و برای عمل جراحی آماده هستید. این آزمایشات عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون
 • آزمایش‌های تصویربرداری از کیسه صفرا
 •  معاینه کامل فیزیکی
 • بررسی تاریخچه پزشکی

در صورت استفاده از داروها، از جمله داروهای بدون نسخه (OTC) یا مکمل‌های غذایی، به پزشک خود بگویید. ممکن است مجبور باشید قبل از جراحی مصرف داروهای خاصی را متوقف کنید. همچنین اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید که می‌توانید باردار شوید، به پزشک خود این مورد را اطلاع دهید.

دکتر شما به شما دستورالعمل‌های کامل در مورد آماده سازی برای عمل جراحی می‌دهد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

داشتن کسی که بلافاصله پس از جراحی در کنار شما بماند
4 ساعت یا بیشتر قبل از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید
برنامه ریزی برای اقامت در بیمارستان در صورت بروز عوارض
دوش گرفتن با استفاده از صابون ضد باکتری مخصوص شب قبل یا روز جراحی

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

برداشتن کیسه صفرا با لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

ابتدا قبل از انجام عمل، لباس بیمارستان را به تن می کنید. سپس یک IV دریافت می کنید تا پزشک بتواند داروها و مایعات را از طریق رگ به شما بدهد.

شما تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید، به این معنی که قبل و در طول جراحی در خواب بدون درد خواهید بود.

یک لوله در گلو قرار می گیرد که به یک دستگاه تنفس مصنوعی متصل است تا به تنفس کمک کند. برای این روش، جراح چهار برش کوچک در شکم ایجاد می کند. آنها از این برش ها برای هدایت یک لوله با دوربین کوچک و روشن به داخل شکم استفاده می کنند.

سپس ابزارهای دیگر را از طریق برش ها هدایت می کنند و در عین حال به مانیتوری نگاه می کنند که نشان می دهد دوربین چه چیزی را می گیرد.

شکم با گاز متورم شده است بنابراین جراح فضایی برای کار دارد. آنها کیسه صفرا را از طریق برش ها خارج می کنند.

پس از اینکه جراح کیسه صفرا را برداشت، از اشعه ایکس مخصوص برای بررسی مشکلات مجرای صفراوی استفاده می کند. این تکنیک کولانژیوگرافی حین عمل نامیده می شود.

این نشان دهنده هرگونه ناهنجاری در ساختارهای مجرای صفراوی باقیمانده مانند سنگ صفراوی است که ممکن است جراح  نیاز به برداشتن آنها داشته باشد. وقتی جراح از نتایج راضی باشد، برش ها را بخیه می زند و بانداژ می کند.

پس از عمل، شما را به اتاقی می برند تا پس از بیهوشی بهبود پیدا کنید. علائم حیاتی در تمام مدت از نزدیک تحت نظر هستند. اکثر افراد می توانند بعداً در همان روز جراحی به خانه بروند.

 

چه اتفاقی بعد از حذف کیسه صفرا رخ می‌دهد؟

علائم مربوط به خوردن پس از عمل جراحی حذف کیسه صفرا خفیف و نادر است، اما شاید مبتلا به اسهال شوید. شما بعد از به هوش آمدن، احساس خوبی خواهید داشت. پزشک به شما در مورد زمان لازم برای آماده شدن فعالیت‌های طبیعی و روزمره، آموزش می‌دهد. به طور معمول بازسازی و بازگشت به فعالیت‌های معمول، معمولاً حدود یک هفته طول می‌کشد.

 

مزایا و معایب لاپاراسکوپی

مهم‌ترین سؤالی که در زمینه جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد.

به عنوان مثال چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌کند.

یکی از فواید لاپاراسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی بستن لوله‌های رحم به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه هفت تا هشت سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با دو سوراخ نیم سانتی‌متری تا حداکثر یک سانتیمتری می‌توان عمل را انجام داد.

با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی اسکار عمل کوچک‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشکلات پس از عمل نیز کمتر باشد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

این مسئله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد. احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است.

همچنین در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاراسکوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است خیلی از بافت‌ها به خوبی دیده نشود، اما این مشکلات در لاپاراسکوپی وجود ندارد.

البته باید گفت دمیدن گاز داخل شکم که در روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، برای برخی افراد خطرناک است، بنابراین افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی یا تنفسی دارند، نباید از این روش استفاده کنند.

با توجه به این که این روش ممکن است برای برخی افراد و به خصوص مبتلایان به بیماری‌های خاص، دردسرساز شود، باید نسبت به این مورد نیز دقت داشته باشید.

افرادی که به بیماری‌های قلبی یا بیماری‌های انسدادی ریه مبتلا هستند، نباید از این روش استفاده کنند؛ بنابراین لاپاراسکوپی برای افرادی که مشکل خاصی ندارند، سالم و در سنین مناسب هستند، هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی‌کند.

انجام عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی در سنین بالای 60 سال چندان مناسب نیست. البته افرادی که تصمیم می‌گیرند از این روش استفاده کنند، باید به یک پزشک متخصصی مراجعه کنند که در این زمینه تبحر و مهارت دارد.

پزشکی که عمل لاپاراسکوپی را انجام می‌دهد، حتماً باید دوره‌های خاصی را گذرانده و در این زمینه مهارت کافی داشته باشد، چون این عمل بر خلاف این‌که برای بیمار راحت و به نفع اوست، برای پزشک جراح کاری نسبتاً دشوار است.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید.برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

[layerslider id=”8″]

منابع:

healthline

uofmhealth

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
351 نظرات
 1. فرهادی می گوید

  مردم این رو بخونین. مادرم سنگ صفرا دارن، یه برنامه تلویزیونی هست که دکتر علفی (طب سنتی) میارن. توی این برنامه میگفتن کسیه صفرا ضروری هست و خلاصه آدم رو از هر نوع عملی بسیار میترسوندن. مادرم رفتن کلینیک طب سنتی برای سنگشون، چقدر هزینه کردن اما با توجه به رژیم غذایی خاصی که بهشون دادن شرایط جسمی مادرم خیلی بد شد و خیلی ضعیف شدن. یه روز هم رفتن عطاری یه مثلا حکیم به‌نام اینستایی که سرکه انگبین بخرن، سرش رو کلاه گذاشتن و دوباره هزینه بیشتری برای داروی دفع سنگ کردن و باز هم وضع جسمانیشون بدتر شد. سرانجام رفتیم پیش جراح عمومی. اون حکیم اینستایی با مادرشون هم اونجا بود و مادرشون رو بعد از عمل آورده بودن پیش دکتر در صورتی که به مادر من گفته بودن عملش نکردن و با داروی طب سنتی خوب شده. دکتر علفی هم بیمار میشه میره دکتر واقعی. وقتی اتوموبیل اختراع شده بی‌دلیل از گاری استفاده نکنین.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تشکر از به اشتراک گزاری تجربه تان
   با ارزوی سلامتی برای شما و مادر گرامی

 2. رضا می گوید

  سلام، حدود 40روزه عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم. الحمدالله فقط بعد از عمل نیم ساعت یه سوزش در زیر دنده سمت راستم داشتم.
  هیچ حالت تهوع یا بدحالی بعد از به هوش آمدن نداشتم. اگه میدونستم عملش این طور راحته، یکسال پیش انجام میدادم.
  هیچ درد و مشکلی ندارم و عادی همه غذاها را می‌خورم.
  دکترم تو بیمارستان ولیعصر قم دکتر تقوی بود، واقعا عمل موفقی داشتم.18میلیون هزینه عمل شد که با بیمه تکمیلی1.600من دادم. عمل بسیار ساده ای هست.

  1. فاطمه می گوید

   غذا چی می‌خوردید بعد عمل؟!

 3. مائده می گوید

  سلام،مادر من آتروفی مخچه دارن،حدود ده سالی میشه که پزشکان مختلف ایشون رو به سمت عمل صفرا می‌فرستن ،ولی به خاطر آتروفی مخچه بیهوشی برای ایشون تایید نشده و نتونستیم عملشون کنیم
  تا اینکه سال گذشته به ما گفتن بدون بیهوشی احتمال عملشون هست
  واینکه ایشون وزن بالایی هم دارن و صفراشون هم حساس تر شده ،و همینطور کبد چرب دارن
  میخواستم بدونم با توجه به شرایط مادرم امکان عمل صفرا و لاغری بدون بیهوشی ممکن هست؟
  کدام مرکز درمانی و بیمارستانی باید مراجعه کنیم؟

 4. پیمان می گوید

  سلام خسته نباشید
  خانم من ۳۳ سالشه مدام سر درد داره، حالت تهوع داره،
  یبوست داره شکم درد هم داره گاهی اوقات. زیاد تب میکنه
  آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام دادن دکتر گفتن مشکلی نیست سونو که انجام دادن صفراشون سنگ ۹/۵ میلیمتری داره.
  احتمال داره با برداشتن صفرا مشکلشون حل بشه؟

 5. سارا می گوید

  سلام لطفا پاسخ بدبد من مشکل فک دارم قبلا در حین عمل بهم گفتن نمیتونم بیهوش بشم خدایی نکرده فکم قفل میشه سنگ کیسه صفرا دارم باید عمل شم حتما باید برای عمل بیهوش بشم ؟ اگه بیهوش یشم خطری برام نداره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکن است حین عمل بتوان از گاردهای مخصوص استفاده کرد
   با متخصص بیهوشی مشورت کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر