علل آسیب نخاعی از سقوط و تصادف تا رفتار خشونت آمیز

 • 1397-08-29
 • 2
علل آسیب نخاعی

آسیب به نخاع و ستون فقرات به عنوان آسیب نخاعی شناخته می‌شود. از علل آسیب نخاعی می‌توان به تصادفات رانندگی و بیماری‌های عصبی اشاره کرد.

آسیب به هر بخشی از نخاع یا اعصاب در انتهای کانال نخاعی، اغلب باعث تغییر دائمی در قدرت، احساس و عملکرد اندام‌های بدن در زیر ناحیه آسیب می‌شود. اگر اخیراً آسیب نخاعی را تجربه کرده‌اید، جنبه‌هایی از زندگی شما، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. به‌علاوه، آسیب‌های ذهنی، احساسی و اجتماعی را در خود احساس می‌کنید.

آسیب نخاعی چیست

آسیب نخاعی به آسیب و صدمه وارد شده به نخاع، اشاره می‌کند.  آسیب نخاعی، نوع بسیار جدی از آسیب فیزیکی است که به احتمال زیاد، تأثیرات پایدار و قابل توجهی را بر بسیاری از جنبه‌های زندگی روزانه فرد مصدوم دارد. طناب نخاعی مجموعه‌ای از اعصاب و بافت‌های دیگر است که مهره‌های ستون فقرات از آنها محافظت می‌کند.

ستون فقرات شامل بسیاری از اعصاب است و از پایه مغز (بصل النخاع) تا نزدیک باسن ادامه دارد. نخاع مسئول ارسال پیام از مغز به تمام قسمت‌های بدن است. همچنین، نخاع پیام‌ها را از بدن، به مغز ارسال می‌کند. بدن ما قادر به درک درد و حرکت اندام‌ها، به دلیل پیام ارسال شده از طریق نخاع است. اگر نخاع آسیب ببیند، ممکن است برخی یا همه پیام‌های ارسالی، به مقصد نرسند. نتیجه این کار، از بین رفتن احساس و تحرک کامل یا از دست دادن عملکرد درست اندام‌های بدن و مغز است.علل آسیب نخاعی

آسیب نخاعی چگونه رخ می‌دهد

آسیب نخاعی اغلب نتیجه یک حادثه غیر قابل پیش بینی یا رویداد خشونت‌آمیز است. موارد زیر می‌تواند باعث آسیب به نخاع شود:

 • رفتار خشونت‌آمیز
 • پرش به آب بسیار کم عمق
 • تروما در حین تصادف اتومبیل، به طور خاص ضربه به ناحیه صورت، سر و گردن، پشت یا قفسه سینه
 • افتادن از ارتفاع قابل توجه
 • آسیب‌های سر یا ستون فقرات در طول حوادث ورزشی
 • برق گرفتگی
 • پیچش شدید قسمت وسط نیم تنه

توانایی شما برای کنترل اندامتان پس از آسیب نخاعی بستگی به دو عامل دارد: محل آسیب در ناحیه نخاعی و شدت آسیب به نخاع. کمترین آسیب به نخاع، به عنوان سطح عصبی آسیب‌های شما شناخته می‌شود. شدت آسیب به عنوان یکی از موارد زیر طبقه‌بندی می‌شود:

تکمیل: اگر تمام احساسات (حسی) و تمام توانایی کنترل حرکت (عملکرد حرکتی) در زیر آسیب نخاعی از دست رفته باشد، آسیب‌های شما کامل بوده است.

ناقص اگر بعضی از فعالیت‌های حرکتی یا حسی را در زیر منطقه آسیب دیده داشته باشید، آسیب‌های شما ناقص یا نامشخص است. از علائم مشخص آسیب نخاعی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از دست دادن جنبش
 • از دست دادن یا تغییر احساس، از جمله توانایی احساس گرما، سرما و لمس
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه
 • فعالیت‌های رفلکس تحریک شده یا اسپاسم
 • تغییرات در عملکرد جنسی، حساسیت جنسی و باروری
 • درد یا احساس خستگی شدید ناشی از آسیب به فیبرهای عصبی در نخاع
 • تنفس دشوار

علل آسیب نخاعی

نشانه‌ها و علائم آسیب نخاعی پس از حادثه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شدید یا فشار در گردن، سر و یا پشت
 • ضعف، ناهماهنگی یا فلج در هر بخشی از بدن
 • سوزن سوزن شدن یا از دست دادن احساسات در دست، انگشتان دست و پا
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • مشکل با تعادل و پیاده‌روی
 • اختلال تنفس پس از آسیب

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر کسی که به سر و گردن او، آسیب وارد شود، نیازمند بررسی فوری پزشکی برای احتمال آسیب نخاعی است. در حقیقت، ایمن‌ترین فرض این است زیرا:

 • آسیب جدی ستون فقرات همیشه بلافاصله آشکار نیست. اگر تشخیص داده نشود، آسیب شدیدتر می‌دهد.
 • کم توانی یا فلج ممکن است بلافاصله یا به تدریج به وجود بیاید زیرا خونریزی یا تورم در ناحیه نخاعی یا اطراف آن اتفاق می‌افتد.
 • زمان بین آسیب و درمان می‌تواند در تعیین میزان و شدت عوارض و میزان احتمالی بهبود قابل توجه باشد.

جهت بررسی و ارزیابی بیشتر و تعیین علل آسیب نخاعی و شدت آن، باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد.علل آسیب نخاعی

علل آسیب نخاعی

از علل آسیب نخاعی، می‌توان به آسیب ناشی از ضربه به مهره‌ها، رباط‌ها یا دیسک‌های ستون فقرات یا به خود نخاع اشاره کرد. همچنین ضربه مغزی نیز می‌تواند از علل آسیب نخاعی باشد که ناشی از یک ضربه ناگهانی به سر و ستون فقرات است که باعث شکستگی، انقباض، خرد شدن یا فشردن یک یا چند مهره در پشت و گردن فرد می‌شود. از دیگر علل آسیب نخاعی می‌توان به آرتریت، سرطان، التهاب، عفونت یا انحطاط دیسک ستون فقرات اشاره کرد.

آسیب فیبرهای عصبی هم می‌تواند از علل آسیب نخاعی باشد که باعث می‌شود بخشی یا تمام عضلات و اعصاب مربوط به آن فیبر، در زیر محل آسیب عملکرد خود را از دست بدهند.

از جمله شایع‌ترین علل آسیب نخاعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصادف: تصادف‌های خودرویی و موتورسیکلت، عامل اصلی آسیب‌های نخاعی است.

سقوط: بیشتر علل آسیب نخاعی پس از ۶۵ سالگی، اغلب ناشی از سقوط  به دلیل ناتوانی در کنترل حرکات به علت کهولت سن است.

اعمال خشونت: حدود ۱۲ درصد از علل آسیب نخاعی، در جامعه ناشی از برخوردهای خشونت آمیز، اغلب شامل زخم‌های گلوله و چاقو است.

آسیب‌های ورزشی و تفریحی: فعالیت‌های ورزشی حدود ۱۰ درصد از علل آسیب نخاعی را ایجاد می‌کنند.

 مصرف الکل: یکی از علل آسیب نخاعی در جوامع بشری است.

بیماری‌ها: سرطان، آرتریت، پوکی استخوان و التهاب نخاعی نیز می‌توانند از علل آسیب نخاعی باشند.

تشخیص آسیب نخاعی

در اتاق اورژانس، ممکن است پزشک با توجه به بازرسی و معاینه دقیق، تست عملکرد و حرکات احساسی و با سؤالاتی در مورد حادثه، بتواند آسیب نخاعی را رد کند؛ اما اگر فرد مجروح از درد گردن شکایت کند، به طور کامل بیدار نشود، یا علائم واضح ضعف و آسیب عصبی داشته باشد، آزمایش‌های تشخیصی اورژانس نیاز خواهد بود. این آزمون‌ها شامل موارد زیر هستند:

اشعه ایکس: پرسنل پزشکی معمولاً این آزمایشات را برای افرادی که مشکوک به آسیب نخاعی پس از ضربه هستند، انجام می‌دهند. اشعه ایکس می‌تواند مشکلات ستون فقرات، تومورها، شکستگی‌ها یا تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات را نمایان کند.

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن: سی تی اسکن نگاهی دقیق‌تر به ناهنجاری‌هایی که در اشعه ایکس دیده می‌شود، فراهم می‌کند. این اسکن با استفاده از رایانه برای ایجاد یک سری تصاویر از مقطع عرضی است که می‌تواند استخوان، دیسک و دیگر مشکلات را نشان دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).  از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر کامپیوتری استفاده می‌کند.علل آسیب نخاعی

درمان آسیب نخاعی

متأسفانه هیچ راهی برای درمان آسیب به نخاع وجود ندارد. اما محققان به طور مداوم در درمان‌های جدید، (از جمله پروتز و داروهایی که ممکن است بازسازی سلول‌های عصبی یا عملکرد اعصاب را بهبود بخشد)، کار می‌کنند. در عین حال، جراحی نخاع بر جلوگیری از آسیب بیشتر و توانمند سازی افراد مبتلا به صدمه نخاعی به بازگشت به زندگی فعال و سودمند تمرکز می‌کند.

عوامل خطر

اگر چه علل آسیب نخاعی، معمولاً نتیجه یک حادثه است و می‌تواند به هر کسی صدمه بزند، عوامل خاصی ممکن است شما را به یک خطر بالقوه برای آسیب نخاعی سوق دهد، از جمله:

جنسیت: بیشتر آسیب‌های نخاعی برای مردان اتفاق می‌افتد تا زنان

سن بیش از 65 سال: بسیاری از افراد سالخورده، در اثر سقوط از ارتفاع، دچار آسیب نخاعی می‌شوند.

مشارکت در رفتار مخاطره آمیز: پرش در آب‌های کم عمق و یا ورزش بدون داشتن، لوازم ایمنی مناسب و یا اقدامات احتیاطی مناسب می‌تواند منجر به آسیب‌های نخاعی شود. تصادفات خودرویی منجر به آسیب‌های نخاعی برای افراد زیر 65 سال می‌شود.

اختلال استخوانی یا مفصلی:  اگر اختلال دیگری وجود دارد که روی استخوان‌ها یا مفاصل شما مانند آرتروز یا پوکی استخوان تأثیر می‌گذارد، آسیب نسبتاً جزئی هم می‌تواند باعث آسیب نخاعی شود.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل آسیب نخاعی از سقوط و تصادف تا رفتار خشونت آمیز»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. من مادرم دیروز به نخاع گردنش ضربه ای وارد شد الان هیچ علائمی بجز درد اون هم در زمان بالا بردن گردن ندارد به نظر شما آیا این باعث آسیب نخاعی میشود؟

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر