عوامل و علل فشار خون پایین چیست؟

 • 1397-05-16
 • ۳۱۴۹۰۶ بازدید
 • 236
انواع فشار خون

علت فشار خون پایین چیست؟ احتمالا شما هم تاکنون دچارافت فشار خون شده‌اید؛ اما آیا با فشار خون پایین آشنایی دارید؟ در این مقاله به بررسی کامل علل فشار خون پایین می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

فشار خون برخی افراد به طور طبیعی پایین است و هیچ علامتی ندارد. با این حال، هنگامی که فشار خون بالا به طور ناگهانی پایین می‌آید؛ باعث نگرانی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر فشار خون بیش از حد کم باشد؛ می‌تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد.

فشار خون پایین

افرادی که فشار خون پایین‌تری دارند خطر کمتری آنها را برای ابتلا به بیماری‌های کلیوی، سکته و بیماری‌های قلبی تهدید می‌کند. ورزشکاران، افرادی که وزن مناسبی دارند و افرادی که سیگار نمی‌کشند اکثراً فشار خون پایین‌تری دارند. فشار خون پایین تا زمانی که علائمی ایجاد نکند و به اندام‌های بدن آسیب نرساند بی‌خطر است.

اصطلاح فشار خون پایین معمولاً به فشار خون سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه و فشار دیاستولیک کمتر از ۶۰ میلی‌متر جیوه گفته می‌شود. البته به شرط آنکه فرد علائم یا مشکلاتی نظیر ضعف و گیجی داشته باشد.

بعضی از بزرگسالان به طور مرتب دارای فشار خون در محدوده فشار خون پایین هستند؛ اما هیچ علامتی ندارند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، در موارد جدی، زمانی که فشارخون به حدی پایین باشد که اکسیژن و مواد مغذی به ارگان‌های مختلف مثل مغز، قلب، کلیه و … نرسد؛ در عملکرد طبیعی اندام‌ها خلل ایجاد می‌شود.

فشار خون پایین در بعضی از افراد ممکن است مطلوب باشد و هیچ مشکلی ایجاد نکند. با این حال، برای بسیاری از افراد، فشار خون غیرمعمول (فشار خون پایین) می‌تواند موجب سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند خطرناک باشد. علل فشار خون پایین ممکن است از کمبود آب تا اختلالات جدی پزشکی یا جراحی باشد.

علائم فشار خون پایین

برای برخی افراد، فشار خون پایین نشانه یک مشکل اساسی است؛ به ویژه هنگامی که به طور ناگهانی دچار افت فشار خون شوند. علائم و نشانه‌های افت فشار خون عبارتند از:

 • سردرد یا سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید)
 • غش
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • عدم تمرکز
 • شوکه شدن

فشار خون پایین در حالی که بسیار شدید باشد؛ می‌تواند تهدیدکننده زندگی شود. نشانه‌ها و علائم آن عبارتند از:

 • سردرگمی، به خصوص در افراد مسن
 • پوست رنگ پریده، سرد و مرطوب
 • تنفس سریع و کم‌عمق
 • نبض ضعیف و تند
خستگی نشانه فشار خون پایین

علل فشار خون پایین

در طول روز، فشار خون وابسته به موقعیت بدن، ریتم تنفسی، سطح استرس، وضعیت فیزیکی، داروهایی که مصرف می‌کنید، آنچه که می‌خورید و می‌نوشید متغیر است. فشار خون معمولا در شب‌ها پایین است و در بیداری بالا می‌رود.

کاهش ناگهانی فشار خون می‌تواند خطرناک باشد. تغییر فقط 20 میلی‌متر جیوه در فشار خون، می‌تواند باعث افت فشار خون و همچنین سرگیجه و غش کردن شود. از جمله علل فشار خون پایین از دست دادن خون زیاد از بدن است. همچنین از دیگر علل فشار خون پایین می‌توان عفونت‌های شدید یا واکنش‌های آلرژیک را نام برد که تهدیدکننده زندگی هستند.

شرایط پزشکی که می‌توانند از جمله علل فشار خون پایین باشند

 • بارداری: از آنجا که سیستم گردش خون به سرعت در طول حاملگی گسترش می‌یابد، فشار خون به احتمال زیاد کاهش می‌یابد. این حالت طبیعی است و پس از تولد، فشار خون معمولا به سطح قبل از بارداری بازمی‌گردد.
 • مشکلات قلبی: برخی از بیماری‌های قلبی می‌توانند به فشار خون پایین منجر شوند. مثل: ضربان قلب بسیار کم (برادی کاردی)، مشکلات دریچه های ​​قلب، حمله قلبی و نارسایی قلبی.
 • مشکلات غدد درون‌ریز: بیماری پاراتیروئید، نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون)، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و در برخی موارد دیابت می‌تواند احتمال فشار خون پایین را افزایش دهد.
 • کم آبی بدن: از جمله علل فشار خون پایین کم آبی بدن است که می‌تواند موجب ضعف، سرگیجه و خستگی شود. تب، استفراغ، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دیورتیک‌ها و ورزش‌های شدید می‌تواند منجر به کم‌آبی شود.
 • از دست دادن خون: یکی دیگر از علل فشار خون پایین است. یک آسیب شدید یا خونریزی داخلی، سبب کاهش مقدار خون در بدن می‌شود؛ که کاهش شدید فشار خون را به دنبال دارد.
 • عفونت شدید: از دیگر علل فشار خون پایین می‌توان به عفونت شدید (سپتیکمی) اشاره کرد. هنگامی که عفونت وارد جریان خون می‌شود؛ می‌تواند منجر به کاهش خطرناک فشار خون به نام شوک سپتیک شود.
 • واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی): نیز از جمله علل فشار خون پایین است. منشاء مشترک این واکنش شدید و حتی تهدیدکننده زندگی عبارت است از غذاها، داروهای خاص، نیش حشرات. آنافیلاکسی می‌تواند باعث مشکلات تنفسی، خارش، گلودرد و کاهش خطرناک فشار خون شود.
 • کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی: کمبود ویتامین‌های B 12 و فولات در بدن نیز می‌تواند از علل فشار خون پایین باشد.
 • مصرف بعضی از داروها: گاهی فشار خون پایین از عوارض برخی داروها است.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر فشار خون پایین قرار دارند؟

فشار خون پایین (افت فشار خون) می‌تواند در هر کسی رخ دهد. هرچند انواع مختلفی از فشار خون پایین، بسته به سن و سایر عوامل وجود دارد؛ اما عوامل زیر باعث افزایش خطر و ایجاد عوارض در افراد می‌شود:

 • سن. افت فشار خون در هنگام ایستادن یا بعد از خوردن غذا عمدتاً در بزرگسالان بالای ۶۵ سال اتفاق می‌افتد. فشار خون پایین به طور غیرمستقیم بر روی کودکان و نوجوانان تأثیر می‌گذارد.
 • داروها. افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند. مانند داروهای ضد فشار خون مثل مسدودکننده‌های آلفا، خطر ابتلا به فشار خون پایین‌تر را دارند.
 • برخی بیماری‌ها. بیماری پارکینسون، دیابت و بعضی از بیماری‌های قلبی شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به فشار خون پایین قرار می‌دهد.

انواع فشار خون پایین

پزشکان افت ناگهانی فشارخون یا هیپوتانسیون را با توجه به یک سری علل و عوامل مرتبط به دسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند. برخی از انواع فشارخون پایین را با هم مرور می‌کنیم.

فشار خون پایین وضعیتی (orthostatic)

این افت فشار خون ناگهانی، هنگام تغییر وضعیت بدن شما بروز می‌کند، مثل وقتی که به شکل ناگهانی از حالت ایستاده به حالت نشسته تغییر وضعیت می‌دهید یا بلافاصله دراز می‌کشید.

به طور معمول وقتی بدن در حالت ایستاده است نیروی جاذبه خون را به سوی قسمت‌های پایینی پا می‌کشاند. بدن برای جبران کمبود خون در قسمت‌های بالایی سعی می‌کند ضربان قلب را بالا ببرد تا مطمئن شود مغز به اندازه‌ کافی خون دریافت می‌کند. این مکانیسم جبرانی در افراد دچار فشارخون وضعیتی با شکست مواجه می‌شود و فرد دچار افت ناگهانی فشارخون می‌شود در نتیجه سرگیجه، سبکی سر و تاری دید را تجربه می‌کند و حتی ممکن است غش کند.

افت فشار وضعیتی ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. از دست دادن آب بدن، دراز کشیدن‌های طولانی، بارداری، دیابت، مشکلات قلبی، سوختگی، گرمازدگی شدید، واریس پیشرفته (که در آن رگ‌ها به شدت گشاد می‌شوند) و اختلالات عصبی خاص از جمله دلایل افت فشار خون هستند.

دراز کشیدن طولانی عامل افت فشار وضعیتی

فشار خون پایین پس از غذا خوردن (postprandial hypotension)

افت فشارخون بعد از غذا، در واقع افت ناگهانی در فشارخون بعد از خوردن است و معمولاَ در بزرگسالان پیر دیده می شود. همان‌طور که گفته شد وقتی بدن در حالت ایستاده قرار دارد به دلیل وجود نیروی جاذبه، خون در پا جمع می‌شود. از طرف دیگر بعد از خوردن غذا باید مقدار زیادی خون به دستگاه گوارش بدن برسد. بدن برای رساندن خون به دستگاه گوارش، معمولاَ ضربان قلب را بالا می‌برد. از طرف دیگر توانایی رگ‌های خونی در انتقال خون محدود است به همین دلیل این مکانیسم در برخی افراد مختل می‌شود. به این ترتیب این افراد دچار سرگیجه و غش می‌شوند.

فشار خون پایین ناشی از سیگنال‌های مغزی معیوب (افت فشار عصبی)

این اختلال باعث افت فشار خون بعد از ایستادن‌های طولانی می‌شود. سرگیجه، تهوع و غش کردن از جمله علائم و نشانه‌های این اختلال هستند. علت وقوع عارضه افت فشار عصبی، ایجاد اختلال در رابطه قلب و مغز است و بیشتر در جوانان دیده می‌شود.

فشار خون پایین ناشی از آسیب دیدگی سیستم عصبی

تشخیص فشار خون پایین

هدف از  انجام آزمایش‌های مربوط به فشار خون پایین ، شناخت عوامل زمینه‌ای و نهفته است. علاوه بر گرفتن سابقه‌ی پزشکی، انجام معاینه‌ی بالینی و اندازه گیری فشار خون، پزشک انجام روش‌های زیر را پیشنهاد خواهد داد. 

شما می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر فایل عکس برگه‌ی آزمایش را برای پزشک ارسال کنید، تا در کمترین زمان بتوانید از پزشکان معتبر مشاوره در خصوص درمان فشار خون پایین بیابید.

آزمایش خون: این روش تشخیصی باعث به دست آوردن اطلاعاتی در مورد وضعیت کلی سلامتی شخص خواهد شد. با آزمایش خون احتمال ابتلای فرد به قند خون بالا یا دیابت   و قند خون پایین  و تعداد کم گلبول‌های قرمز خون یا کم خونی (anemia) بررسی خواهد شد. همه‌ی موارد ذکر شده روی فشار خون فرد اثر گذاشته و باعث کاهش آن خواهند شد. 

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلبی : این روش تشخیصی بدون درد و غیر تهاجمی است و برای انجام آن الکترودهایی روی قسمت سینه، بازوها و پاها قرار می‌گیرند. این پدها سیگنال‌های قلبی را دریافت کرده و دستگاه آن‌ها را ضبط کرده و روی کاغذ و یا صفحه نمایش نشان می‌دهد. 

نوار قلب می‌تواند  ناهنجاری‌های موجود در ریتم قلبی و ضربان قلبی نامنظم را نشان خواهد داد. اگر ساختاری غیر طبیعی در قلب وجود داشته باشد و یا اگر خون و اکسیژن مورد نیاز عضلات قلبی به درستی تامین نشود با این روش قابل تشخیص خواهد بود. علاوه بر این سابقه داشتن حمله قلبی در نوار قلبی قابل مشاهده است. 

ضربان قلب نامنظم ممکن است  گذرا  باشد و شاید نوار قلب قادر به تشخیص آن نباشد.به همین علت  از شخص خواسته می‌شود یک مانیتور هولتر را برای 24 ساعت با خود به همراه داشته باشد، این دستگاه سیگنال‌های قلبی را در طی یک روز ضبط می‌کند. 

اکوکاردیوگرام یا اکوی قلبی: در اکوی قلب از امواج صوتی برای سونوگرافی سینه استفاده می‌شود. تصاویر حاصل، می‌توانند عملکرد و ساختار قلب را با جزئیات خوبی نشان بدهند

تست استرس: برخی از مشکلات قلبی که باعث افت فشار خون می‌شوند،زمانی که  قلب سریع‌تر از حد ممکن کار می‌کند، تشخیص داده می‌شوند. در طی انجام تست استرس از فرد خواسته می‌شود که روی تردمیل راه برود یا یک حرکت ورزشی را انجام دهد. اگر فرد قادر به ورزش نباشد، به او دارویی داده می‌شود که باعث کارکردن سریع‌تر قلب می‌شود. 

زمانی که قلب سریع‌تر از حالت طبیعی کار می‌کند، نوار قلب یا اکوی قلب از شخص گرفته می‌شود. همچنین میزان فشار خون فرد هم به صورت دقیق اندازه‌گیری می‌شود. 

مانور والسالوا: در این روش بعد از چندین دور تنفس عمیق همراه با زور زدن، ضربان قلب و فشار خون آنالیز می‌شود تا عملکرد سیستم عصبی خودگردان  بررسی شود. در این روش ابتدا فرد با یک دم عمیق هوا را وارد ریه‌های خود می‌کند و بعد در حالی که یک بازدم عمیق می‌کشد یک بادکنک را باد می‌کند.

تست سطح شیب‌دار: اگر فرد در هنگام ایستادن و یا به علت سیگنال‌های مغزی معیوب دچار افت فشار خون می‌شود، آزمون سطح شیب‌دار یا آزمون تیلت، نشان می‌دهد که بدن چگونه به تغییر موقعیت واکنش نشان می‌دهد. 

در جریان این آزمایش فرد روی یک تخت مخصوص دراز می‌کشد که این تخت قسمت بالا تنه را در سطح بالاتری قرار داده و تغییر وضعیت از حالت افقی به حالت ایستاده را تحریک می‌کند. 

درمان فشار خون پایین

اگر افت فشار خون باعث بروز علایم خاصی نشود و یا نشانه‌ها و اثرات آن خفیف باشد، نیازی به درمان خاصی ندارد. 

اگر فرد علائم بیماری را نشان دهد، درمان به نوع عوامل زمینه‌ای بستگی دارد. برای مثال اگر مصرف دارویی خاص باعث افت فشار خون شده باشد، مصرف دارو متوقف و یا نوع دارو و میزان مصرف آن تغییر می‌کند. 

اگر دلیل کاهش فشار خون مشخص نباشد و روش درمانی خاصی وجود نداشته باشد، هدف نهایی بالا بردن فشار خون و کاهش علائم و نشانه‌ها خواهد بود. بسته به سن فرد، وضعیت سلامتی و نوع فشار خون پایین، راه‌های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد. 

استفاده از نمک بیش‌تر: پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که نمک زیاد مصرف نشود، چرا که سدیم موجود در این ماده می‌تواند فشار خون را تا حد زیادی بالا ببرد. اما استفاده از نمک زیاد برای افراد مبتلا به فشار خون پایین کمک کننده خواهد بود. 

اما از آن‌جایی که مقدار زیاد سدیم به نارسایی قلبی به خصوص در افراد مسن منجر خواهد شد، قبل از افزایش میزان نمک مصرفی در رژیم غذایی حتماً با پزشک مشورت کنید. 

نوشیدن مقدار آب بیش‌تر: مایعات حجم خون را بالا خواهد برد و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری خواهد کرد. هر دوی این عوامل به درمان افت فشار خون کمک خواهد کرد. 

پوشیدن جوراب‌های متراکم مخصوص: جوراب‌های پلاستیکی مخصوصی که معمولاً برای تسکین درد واریس از آن‌ها استفاده می‌شود به درمان افت فشار خون هم کمک شایانی می‌کنند. 

داروها: داروهای زیادی برای مدیریت افت فشار خون در حالت ایستاده  وجود دارد. برای مثال داروی فلودروکورتیزون (fludrocortisone) با افزایش حجم خون به درمان این نوع از کاهش فشار خون کمک خواهد کرد. 

اگر فرد به نوع مزمن هیپوتانسیون ارتوستاتیک یا کاهش فشار خون پس از ایستادن مبتلا باشد، برای بالا بردن فشار خون در این حالت از داروی میدودرین (midodrine) استفاده می‌شود. این دارو با محدود کردن توانایی گشاد شدن رگ‌ها فشار خون را افزایش خواهد داد. 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای درمان فشار خون پایین

بر حسب اینکه چه عاملی باعث فشار خون پایین شده است، فرد می‌تواند با انجام اقداماتی شدت علایم را کم کرده و یا از آن جلوگیری کند.

نوشیدن آب بیش‌تر و الکل کم‌تر: الکل باعث از بین رفتن آب بدن و یا دهیدراته شدن می‌شود و همین مسئله باعث کاهش فشار خون خواهد شد، مصرف الکل حتی در مقادیر کنترل شده هم چنین اثری به دنبال خواهد داشت. نوشیدن آب به مقدار کافی اما خطر دهیدراته شدن را از بدن دور کرده و فشار خون را افزایش خواهد داد. 

داشتن یک رژیم غذایی سالم: با مصرف مقدار کافی از مواد غذایی مختلف، مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن یک بدن سالم تامین خواهد شد. حتماً غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و گوشت مرغ و ماهی کم چربی را در رژیم غذایی خود قرار دهید. 

ساختار قامتی درست داشته باشد: به آهستگی وضعیت خود را از حالت دمر خوابیده یا نشسته به ایستاده تغییر دهید و این کار را به سرعت و با شدت انجام ندهید. هیچگاه در حال پا روی پا انداخته، ننشینید. 

بعد از بیدار شدن از خواب شبانه، اول به مدت چند دقیقه نفس عمیق کشیده و بعد پیش از ایستادن، به آرامی روی تخت بنشینید. 

وعده‌های غذایی کوچک کم کالری مصرف کنید: برای پیشگیری از افت فشار خون بعد از غذا خوردن، سعی کنید در طول روز وعده‌های غذایی متعدد در اندازه‌های کوچک مصرف کنید. مصرف مواد غذایی پر از کربوهیدرات از جمله سیب زمینی، برنج، پاستا و نان را محدود کنید. 

درمان خانگی فشار خون پایین

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که به صورت موقت و برای بالا بردن فشار خون به همراه وعده‌های غذایی قهوه‌ کافئین‌دار یا چای سبز بنوشید. ولی از آن جایی که کافئین ممکن است باعث بروز مشکلات دیگری شود، حتماً پیش از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار با پزشک مشورت کنید.
سر تخت را کمی بالاتر از حالت معمول قرار دهید، این کار کمک می‌کند تا با اثر جاذبه مقابله کنید. 

اگر در هنگام ایستادن علائم افت فشار خون خود را نشان می‌دهند، با پاهای خود حرکت قیچی را انجام دهید و به آن‌ها فشار وارد کنید، یا اینکه یک پای خود را روی یک لبه یا صندلی قرار داده و تا حد ممکن به جلو خم شوید. این حرکات باعث جریان خون از پاها به سمت قلب خواهد شد. 

شما می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر فایل عکس برگه‌ی آزمایش را برای پزشک ارسال کنید، تا در کمترین زمان بتوانید از پزشکان معتبر مشاوره در خصوص درمان فشار خون پایین بیابید.

آماده شدن برای ویزیت پزشک 

برای اینکه فشار خون فرد بررسی شود، نیاز به انجام هیچگونه آماده سازی قبلی و خاص نیست. بدون مشورت با پزشک مصرف داروهایی که فکر می‌کنید روی فشار خون شما تاثیر می‌گذارد را مصرف نکنید. 

برای اینکه برای ملاقات با پزشک آماده شوید، موارد زیر را حتماً در نظر بگیرید:

چه کاری باید انجام داد؟

لیست تهیه کنید 

 • علایم خود را یادداشت کنید، حتی نشانه‌هایی که به فشار خون پایین مرتبط نیستند هم باید با پزشک مطرح شوند. 
 • اطلاعات مهم شخصی، شامل سابقه‌ی خانوادگی فشار خون پایین، تغییرات بزرگ زندگی و وقایع ایجاد کننده‌ی استرس که به تازگی رخ داده‌اند را با پزشک در میان بگذارید.
 • داروها؛ ویتامین‌ها و دیگر مکمل‌های مصرفی به همراه مقدار مصرفی مهم هستند و باید به اطلاع پزشک برسند. 
 • سوالات خود را یادداشت کنید

در صورت ابتلا به فشار خون پایین، سوالات اساسی و مهمی که باید پرسیده شوند، شامل:

 • چه عواملی باعث بروز علایم بیماری من شده است؟
 • سایر عوامل ایجاد کننده‌ی مشکل چه می‌تواند باشد؟
 • چه آزمایش‌هایی باید انجام شود؟
 • بهترین درمان برای فشار خون پایین چیست؟
 • هر چند وقت یکبار باید برای فشار خون پایین چکاپ صورت گیرد؟
 • من به بیماری دیگری هم مبتلا هستم، چگونه این دو را در کنار هم مدیریت کنم؟
 • آیا پرهیز غذایی و یا محدودیت مخصوصی برای رعایت وجود دارد؟
 • آیا باید به متخصص مراجعه کرد؟
 • از چه کتابچه و یا وب سایتی برای به دست آوردن اطلاعات درست در مورد بیماری می‌توان استفاده کرد؟

اگر به جز این سوالات، ابهامات دیگری برای شما مطرح است، حتماً آن را با پزشک در میان بگذارید. 

از پزشک چه انتظاری دارید؟

پزشک احتمالاً سوالاتی از این قبیل را از شما خواهد پرسید:

 • آیا به صورت مکرر علایم و نشانه‌های بیماری را تجربه می‌کنید یا این موضوع برخی اوقات اتفاق می افتد؟
 • علایم شما تا چه حد شدید است؟
 • چه عواملی باعث بهبود و بدتر شدن علایم می‌شود؟
 • آیا سابقه‌ی خانوادگی بیماری‌های قلبی دارید؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فشار خون شما همیشه پایین است و شما هیچ کدام از علائم بالا را ندارید، معمولا هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. طبیعی است که فشار خون شما در طول زمان افزایش پیدا کند و بدن شما معمولا قادر به برگرداندن فشار خون شما به حالت عادی است.

اگر فشار خون شما به طور ناگهانی کاهش پیدا کند و علائم مانند سرگیجه را تجربه کردید، باید حتما برای تشخیص عوامل و علل فشار خون پایین به پزشک مراجعه کنید. آنها می‌توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و مشکلات اساسی مانند خونریزی داخلی، عفونت جدی یا واکنش‌های آلرژیک را رد کنند.

منابع:

mayoclinic

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عوامل و علل فشار خون پایین چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

236 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام. مادر من ۶۳ ساله و دیابت نوع ۲ دارند و قرص فشار هم مصرف می کنند. حدود بکماه پیش کرونا خفیف گرفتند. چند روزی است که قند خونشون بالا رفته ولی فشارشون بدون قرص فشار ۱۰.۷ روی ۶ هستش بنظر شما مشکل پایین آمدن فشارشون چیه. ممنون میشم پاسخ بدهید

  • سلام بايد از نظر عفونت ( هرجا از ديتگاه ادراري گرفته تا ريه) بروسي شوند
   بهتره cbc.diff
   Esr
   Crp
   U/a
   U/c
   بدهند

 2. باسلام،دختری22ساله هستم،مدتی هست که فشارم پایین میادوسرم میزنم وسمت چپم کامل دردمیکنه ودست چپم سنگین وسِرمیشه،به هم ربطی دارند؟احتمال اینکه مشکل ازقلبم باشه هست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. سلام خسته نباشید
  دختر۲۸ساله هستم فشارم معمولا۱۰روی۸متغییرهست گاهی وقتاهم ۹روی۶میرسه تپشم هم هربارکه فشارمیگیرم متغییرهست گاهی۸۵گاهی هم۹۵به۱۰۰هم میرسه بااینکه فشارم همون۱۰هست علتش چی میتونه باشه

  • سلام نرماله عزيزم
   بدن شما واسه فشار پايين تنظيم شده
   نگران نباشيد

 4. سلام من ۳۸ سالمه و مشکل معده دادم . از دیروز فشارم تا ۹ رو ۶ میاد پایین .

  • سلام. من ۳۵سالمه. تیروئید پرکار دارم. سه سالی میشه که کاهش ناگهانی فشار خون، با سیاهی رفتن چشم، با احساس سبکی بدن و همراه با عرق سرد و سرگیجه و عدم تمرکز و اگر نشسته یا ایستاده باشم حالت تحوع میگیرم و رنگ صورتم هم سفید میشه.
   وقتی این حالت رو دارم فقط میخوام دراز بکشم.
   خون دماغ هم ماهی یکی دو بار میشم.

   • سلام
    دوست عزیز
    شما باید جهت بررسی علل قلبی و نوار قلب و اکو و…به متخصص قلب مراجعه کنید
    همچنین یک چکاپ کامل و بررسی cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, pt,ptt,inr , EsR, crp, vit d3 انجام دهید

 5. سلام من ۲۹ سالمه و دو ماهی میشه کرونا گرفتم و تقریبا همش خونه بودم ،الان ی هفته ای میشه روزی دو سه ساعت بعدظهر ها بیرون میرم و موقع پیاده روی و فعالیت کوچیکی ضربانم تا بالای ۱۰۰ هم میره و بیرون گاهگاهی احساس ضعف زیاد و اینکه فشارم چند بار گرفتم تو این روزا بین ۹ و ۱۰ بود،همه آزمایشاتم نرمال بود حتی سیتی ریه و مغز و اکوی قلب هم گرفتم برا اطمینان همشون نرمال بودن و مایعات و نمک هم ب دستور پزشک چند روزی بیشتر مصرف میکنم ولی هی دست و‌پام یکم بی جون و فشارم پایینه و با کوچکترین فعالیت تعریق و ضربانم بالا می‌ره و در ضمن نیمه شبا یا دم صبح ک از خواب بیدار میشم گاهی احساس سرما مخصوصا در پاهام دارم ولی پتو ک بزنم روم بعد چند دقیقه بدنم احساس گرما می‌کنه و پیشانیم تعریق میکنه،کلا خیلی ب گرما و سرما حساس شده بدنم

  • سلام بخاطر كرونا بدنتون ضعيف شده بيشتر استراحت كنيد
   مولتي ويتامين مصرف كنيد همين.

 6. سلام من ۱۸ سالمه همش فشارم میفته و اکثرا روی ۷ هست و همش بهم سرم وصل میکنن ک البته سری اخر احساس کردم تغییر مثبتی نداشت سرم. فشارم همراه با بیحالی شدید و سردرده ازمایش دادم کم خونی ندارم نمیدونم دقیقا مشکلم چیه اصلا من سابقه فشار نداشتم چند ماهه ک اینجوری شدم نظر شما چیه؟

 7. سلام وقتتون بخیر
  دخترم و 20سالمه
  چهارپنج روزه سرگیجه ی بسیار شدید وتهوع دارم وچشمام سیاهی میره تعادل ندارم وخیلی شبا ازخواب میپرم اتاق دور سرم میچرخه واصلا نمیتونم دراز بکشم حالم بد میشه وگرمم میشه به نظرتون چه مشکلی میتونم داشته باشم…

  • سلام
   باید معاینه شوید تا فشار خون و تعادل بررسی شود
   اما با شرح حالی که عنوان کردید التهاب گوش داخلی میتواند مطرح باشد

 8. سلام
  من ۲۴سالمه.. چند روزی بود که احساس ضعف و خستگی داشتم فشارم رو گرفتم سیستولیک 7 بود… سه بار سرم تراپی کردم. حالم بهتره و انرژیم برگشته منتها بازم فشارم 7 هست.. چه درمانی باید انجام بدم؟ من ورزش بدنسازی انجام میدم ولی دوهفته هست بخاطر وضعیت فشارم به خودم استراحت دادم تا کی باید استراحت کنم اصلا نیازه این استراحت؟ ممنون

 9. فشارخون اینجانب بعضی مواقع شش وهفت روی یازده ویازده ونیم است وضربان بین 74و84 متغیراست یک کمی سرگیجه ولی قابل کنترل وهنوز حالت غش وزمین خوردن نداشتم خواهشمنداست علت ان وراهنمائی نمائید ممنونم

 10. با سلام
  همسر من خانمی 41 ساله هستند که همیشه فشارخونش از 9 روی 7 بالاتر نبوده ، در زمان بارداری هم همیشه با تجویز پزشک با تزریق سرم و آمپول سر پا بود ، طبیعتاً این شرایط در زمان پریودی هم تشدید می شه تا حدی که چند ثانیه کاملاً غش می کنه .
  همیشه دست و پاش سرده و آزمایش خون این اواخر هم کم خونی شدید نشون داد ، آیا غیر از کم خونی میتونه مشکل دیگه ای هم داشته باشه ؟

  • سلام نه علائمشون به كم خوني ميخوره
   قوص آهن روزي دوتا با فاصله ١٢ ساعت از هم بخورن گوشت بخورن تا ٦ ماه
   سپس cbcو ferritin بدن

 11. سلام
  من 12 سالمه و بعضی اوقات چشم هام سیاهی میره
  این برای خیلی وقت هست
  و اینکه پدر مادرم میگن بخاطر اینه که سرم خیلی توی گوشی هستش هست

  • سلام بايد از نظر كم خوني فقر آهن بررسي شويد و كم كاري تيروييد

  • سلام من ۱۹ ساله هستم ، چند روزیه ضعف شدید دارم ، بهمراه احساس تهوع و سرگیجه .فشارم ۱۰ روی ۶ هستش . ممکنه راهنماییم کنید مشکلم چیه

   • سلام شما بايد از نظر كرونا بررسي شيد
    سي تي ريه بديد. و اين آزمايشات را انجام دهيد
    Cbc.diff
    Esr crp
    Ldh

 12. سلام.خانم ۲۴ ساله …اکثر مواقع سردرد دارم و قرص سردرد میخوردم در موارد شدید ب پزشک مراجعه کرده و سرم و امپول میزنم. چند وقتی هست ک تا از جایم بلند میشوم در حد چندثانیه غش میکنم .. الان ۵ روزه پشت هم فشار گرفتم و ۶ … ۶.۵…۷ بوده
  حتی یکروز بعد از سرم زدن نیز تغییر محسوسی نمیکند … مواد معذی بیشتری در این چندروز خوردم
  سردرد و حالت تهوع زیادی دارم …در این چندروز دگزا… ب ۱۲.. بکمپلکس… کتورولاک زده ام . باید به چه پزشکی مراجعه کنم

  • سلام ام ار اي يا سي تي كغز بگيريد و به متخصص مغز واعصتب مراحعه كنيد

 13. من فشارم روی ۹ هست ،دیروز وامروز ،سرم خیلی گیج رفت وتپش قلب گرفتم ،امروز حالم خوب بود ولی تا چیزی میخورم انگار استرس کل بدنم رادربر میگیرد وفشارم میفته که تقریبا ۹ بود ،به نظرتون خوب میشم

  • سلام بايد توسط متخصص قلب ويزين شويد

 14. سلام خسته نباشید. مادرم ۴۵ سالشه و ده ساله که به ام اس مبتلا شده. سال قبل به شکل ناگهانی(مخصوصا صبح ها بلافاصله بعد بیدار شدن) دچار دل‌درد شدید میشد و وقتی به سرویس بهداشتی می‌رفت افت فشار پیدا می‌کرد و از حال می‌رفت. به حدی که کاملا رنگ صورتش سفید میشد ، گاها خرخر میکرد و دندون هاشو قفل میکرد و تنفسش به مشکل میخورد. بعدا مشخص شد که سنگ صفرا و کیست رحم داره و بعد عمل این دوتا ، دیگه دلدرد و افت فشار سراغش نمیومد. اما چند ماه اخیر دوباره دچار اون حالات میشه . سه ماه قبل سونوگرافی تشخیص کیست دیگه ای توی رحم داد که پزشک گفت چون نسبتا کوچیکه نیاز به جراحی نداره و با دارو مشکلش برطرف میشه.
  اما امروز دوباره دچار دل‌درد شدید و بعدش افت فشار شد. (دقیقا همون حالات که در ابتدا گفتم، صبح بعد از بیدار شدن از خواب) اغلب با دراز کشیدن روی زمین و شستن دست و صورت با اب سرد و کمی آب قند حالش رو بهتر میکنیم.
  میخاستم بدونم افت فشارش مربوط به کیست رحم میشه یا ممکنه مشکل دیگه ای داشته باشه.به شدت نگرانیم. (ضمن این که اخیرا در بیمارستان بستری بود و چند بار آزمایش خون داد)

  • سلام ، نه افت فشار خونش بخاطر ام اسشون هست بايد از اين جهت توسط متخصص مغز واعصابشون ويزيت شن

 15. سلام
  من ۶۰ سالم گاهی اوقات فشارم پایین می آید و سرگیجه و حالت تهوع دارم علت چیست؟

 16. سلام حدود دو هفته هست که فشارم پایینه و فشارم رو میگیرم 9 روی 6 یا 10 روی 6 هست و سرگیجه و سردرد و پشت سرم درده نشانه دهنده بیماری هست یا نه ؟

  • سلام
   اگر دو هفته است که دچار که مدام سردرد هستید نیاز است به متخصص مغز و اعصاب ویزیت شوید

 17. با سلام من پدربزرگی دارم با فشارخون مزمن چند سالی هست آتنولول مصرف میکنه ولی جدیدا نبض بالایی داره فشارش امروز ۱۲ و نبضش رو ۷۰ بود و خواستم بپرسم مشکلی تهدید میکنه؟؟

  • سلام
   فشار و نبض نرمال می باشد
   جای نگرانی نیست

 18. سلام من همیشه افت فشا ر دارم خسته شدم بس سرم وامپول زدم چ ی کار کنم تافشارم عادی یانرمال شود

 19. سلام چند روزیست که دچار افت فشار خون شده ام لطفا علت آن را توضیح ،و راه درمان آن را ارائه فرمایید

  • سلام
   عدد فشار خون را ذکر کنید
   سابقه بیماری قلبی؟فشار خون؟
   در صورت افت واضح فشار خون باید نوار قلب گرفته شود و فشار خون توسط پزشگ گرفته شود

 20. سلام،٣٠ ساله هستم حدود ١ سال و نيم قبل بدليل نومونى همراه با هموپتيزى در بيمارستان بسترى شدم و حدود ١ ماه بعد مجدد بدليل آپانديسيت و پريتونيت بسترى شده و تحت جراحى قرار گرفتم.بدنم ب ماده بيهوشى واكنش نشان داده و روز بعد از جراحى دچار علائم مشابه كلاپس ريوى شدم بعد از اين اتفاق و بهبود علائم از آن موقع دچار افت فشار خون شدم ك گاهى همراه با سرگيجه و تنگى نفس و خستگى و بى حالى ميباشد. چندين نوبت آزمايش خون دادم و همه چيز نرمال بوده.نوار قلب دادم و با متخصص قلب مشورت كردم ك گفتن مشكلى نيست. ب تازگى علائم افت فشار رو زياد تجربه ميكنم و گاهى طپش قلب پيدا ميكنم و فشارم ب زير ٨ روى ٦ ميرسد. آيا نياز ب بررسى بيشتر دارم؟(فشار خون من قبل از وقايعى ك منجر ب بسترى در بيمارستان شد هميشه در محدوده ١٢ روى ٨ بوده و در خانواده فقط مادرم سابقه فشار خون دارن ك تحت درمان دارويى ميباشند ب جز موارد ذكر شده خودم سابقه مصرف دارو و بيمارى خاصى ندارم)

 21. سلام از دیروز تا به الان فشارم پایین اومده ۹ رو ۷ بوده دیروز ،الان که گرفتم ۹ رو ۶ بوده ناراحتی قلبی دارم قرض کنکور ۱۰ مصرف میکنم قرص فشار میخورم لوزارتان پتاسیم ۵۰ و هیدروکلروتیازید نصف صبح نصف شب و قرص چربی آتورواستاتین ضعف عمومی دارم از دیشب تا به امروز.

 22. با سلام و احترام. من خانمي ٣٠ ساله هستم. ٥ ماه پيش در حال رانندگي بودم كه يهو سرگيجه گرفتم و به همراه آن تاري ديد كه ديگه توان رانندگي نداشتم بعد از اينكه من رو بردن بيمارستان فشار خون، قند خون، نوار قلب همه نرمال بود به علت مشكوك بودن به عفونت گوش مياني به متخصص گوش و حلق و بيني رفتم عفونت نداشتم و نوار گوش ازم گرفته شد مشكلي نبود بعد منو ارجاع دلدن به متخصص مغز و اعصاب كه ام ار اي نوشته شد و جواب ام ار اي هم مشكلي نبود بعد ارجاع داده شدم به متخصص داخلي چكاب كامل نوشته شد و باز در جواب ازمايش همه چي نرمال بود متاسفانه طي اين ٥ ماه من سرگيجه دارم و مدام حالم بده و احساس ميكنم دو طرف سرم رو گذاشتن ميان دستگاه فشار ميدن
  با اين تفاسير نظر شما چيه و چي دستور ميفرمائيد

  • سلام
   اگر از لحاظ جسمانی سالم و نرمال بوده اید
   در صورت استرس و اضطراب به روانپزشک مراجعه فرمایید

 23. سلام سی و پنج ساله و مجرد هستم اکثر موارد فشارم نه و خورده ای روی شش خورده ای هست .گاهی اوقات تمام پاهایم مور مور میشه .ناخن هایم از پایین شروع به کبودی می میکنه.ضعف و بی حالی و خواب الودگی سراغم میاد .تنگی نفس و گاهی اوقات هم چشمانم سیاهی میره . بعصی اوفات هم در ابن زمانها فشارم هشت و خورده ای روی پنج خورده ای هست که سربع اب فند می خورم .درصمن گاهی اوقات باوخوردن غذا فشارم بالاتر نمیره.مشکل من چیه؟ ممنون

  • سلام
   نیاز به مراجعه حضوری به متخصص داخلی و معاینه و انجام ازمایش می باشد

 24. سلام
  من ۱۶ سالمه و فشارم همیشه ۷ رو ۵ هست در بیشتر مواقع هم دست و پاهام سرده و تمرکزی ندارم
  آزمایش هم دادم ولی آهن خونم نرمال بود
  میخواستم بدونم دلیلش چی می‌تونه باشه

 25. با سلام و عرض ادب. بنده خانمی ۳۵ ساله مجرد هستم که تقریبا از بیست سالگی به بعد به دلایل مختلف مثل: استرس، دیدن صحنه های بد مثل پاهای زخمی بیماران دیابتی یا افراد تصادفی یا سرطانی ها و دیدن خون و…شدیدا در جا فشارم پایین میاد. علائم: سرگیجه، استفراغ و سرد شدن بدن… ضمنا سینوزیت و حساسیت فصلی هم دارم و داروی ضدحساسیت و عفونت با تجویز متخصص گوش و حلق و بینی و قرص پنتوپرازول ۴۰ قبل از صبحانه و دمپریدون ۱۰ قبل از ناهار و این هردو رو قبل از شام و کلیدنیوم سی رو قبل از خواب طبق دستور متخصص گوارش میل میکنم.موقع تدفین پدرم هم بدنم تو جمع یهو خشک و سرد شد طوری که دستام و انگشتام خشکشون زده بود و دیگه تکون نمیخوردن! دست آخر مرتب باید هر دفعه سرم بهم تزریق بشه. ماه رمضان هم حتی اگه سحری هم خورده باشم اصلا نمیتونم روزه بگیرم.البته تازگیا آزمایش قند خون ندادم و آخرین دفعه ای که آزمایش دادم سه سال پیش ۱۰۱ بود که دکتر گفت پیش دیابته و چربیم همیشه نرمال بوده موقع آزمایش. اهل خوردن قند و شکر نیستم اما بیسکویتهای با شهد توت و خرما که بدون قند هستن اما شیرینن زیاد مصرف میکنم. حتی برنج یکساله نمیخورم، اما نان میخورم واسه صبحانه پنیر و گاهی هم مربا با چای یا خرما و چای میخورم و یا گاهی اصلا اشتها ندارم و معده م اذیته و هیچی نمیتونم بخورم. اما ناهارم رو مثلا خورشتها رو با نان میخورم. شام رو چیزای سبک مثل نان و خیار و گوجه یا گاهی تخم مرغ آبپز با گوجه و خیارشور میخورم. یه مدت اعتیاد به شیرینی دانمارکی پیدا کرده بودم اما خوشبختانه چندماهه ترک کردم.گوشت قرمز و فست فودهای حتی خانگی هم نمیخورم و حتی قیمه و خورشتهای گوشتی رو همه رو با گوشت مرغ میپزم. فقط غذاهای سنتی خانگی میخورم ترجیحا با نان کم مثلا تخم مرغو نیمرو نمیکنم بلکه آب پز میخورم تا چربی کمتری داشته باشه و یا سیب زمینی سرخ شده و غذای سرخ شده هم نمیخورم فقط بخارپز یا کبابی. قبلا ترشی میخوردم اما مدتیه شش ماهه ترک کردم.با غذاهای پرنمک میونه خوبی ندارم و کلا عادت به خوردن غذای کم نمک دارم و آجیل مصرف نمیکنم. آزمایشم اخیرا ندادم ببینم قندخونم چقده فک کنم بالا باشه چون مربا و بیسکویت با قندطبیعی شهد توت و خرما و خور خرما رو زیاد با چای صرف میکنم. با این همه شرح حال و داروها و سبک غذایی و زندگی، شما چه نظری دستوری میفرمایید؟

  • سلام
   دوست گرامی با همه توضیحات به نظر بنده شما دچار وسواس فکری هستید
   مراجعه به روانپزشک و صحبت با وی از مشکلات شما می کاهد

  • من هم دچار افت فشار خون می شدم
   چای ماسالا بهم کمک کرد
   ترکیب زنجبیل و دارچین و هل و… است.
   چرا گوشت قرمز را حذف کردید؟
   یکی از عوامل افت فشار خون کمبود ویامین bهست که در گوشت قرمزه!

 26. سلام.یک هفته س فشارم روی ۸ هست .خیلی ترس ورم داشته..نمیدونم چیکار کنم.سن ۳۴ جنسیت مرد

  • سلام
   اگر حال عمومی شما خوب است و علائم ندارید جای نگرانی نیست

 27. سلام چند وقتی هست که دچار افت فشار خون شدم بعضی اوقات نفس تنگی دارم یا وقتی که مثلا دوطبقه رو پله با سرعت برم دچار سرگیجه و تاری دید میشم ضمنا قبلا عفونت معده هم داشتم چه کاری باید انجام بدم فشار خونم معمولا ۹به۵هست

 28. با سلام دختری ۱۵ ساله دارم بخاطر روزه دچار افت فشار خون میشه لطف کنید راهکار های درمان خانگی برای تنظیم فشار خون رابه ما اطلاع دهید ممنون.

 29. سلام
  ۲۱ سالم هست همیشه دست ها پاهام سردن،موقع ایستادن چشمام سیاهی میره و در طول روز حس ضعف دارم،این مربوط به کم خونی میشه یا چیزه دیگه؟

  • سلام
   ابتدا باید آزمایش کم خونی و تیرویید و کمبود ویتامین د۳ بدهید
   فشار خون نیز چک شود

   • سلام ۴ سال پیش بعلت فشار خون بالا روزانه یک عدد قرص املوپرس استفاده میکرده ام ازیک هفته پیش قرص هم نم خورم فشارم بین ۱۰۵روی۶۶ ویا۱۱۰۵روی۷ است نمی دانم چکار کنم اکو دادم مشگل قلبی هم ندارم خواهشا راهنمایی فرمایید.

    • سلام
     دوست عزیز اگر همچنان فشار خون پایین است نوارقلب مجدد بدهید

    • باسلام.بابام ۸ماه هست که سه رگ قلبشو استنت گذاشتن و دارو ها شو مرتب مصرف میکنه؛دیابت دارن . و دیشب فشارشون افت کرد ۹_۵ البته الان ۱۳_۸ هشت ضربان قلب هم ۷۵ درد قفسه یا علائم ندارن.نیاز هست توسط متخصص قلب ویزیت شن ؟

 30. با عرض سلام و تشکر خانمی هستم ۶۷ ساله، صبح ها پس از خوردن صبحانه نصف قرص متوپرولول۵۰ مصرف می کنم ولی حدود یک ساعت بعد دچار سردرد و افت فشار میشوم حدود ۱۴:۶ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   دوست عزیز
   بهتر است متوپرولول قطع و داروی دیگری جایگزین شود
   جهت تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید یا از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر