مجله پزشکی دکتر دکتر

نشانه ها و علائم گرفتگی عروق

9 مرداد 1397

253

بیماری‌های قلب و عروق
نشانه ها و علائم گرفتگی عروق

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

گرفتگی عروق به افزایش چربی ها، کلسترول و سایر مواد داخل و خارج دیواره شریانی (پلاک) اشاره دارد که می تواند جریان خون را محدود کند. گرفتگی عروق می تواند منجر به مشکلات جدی شود، از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، یا حتی مرگ شود. علائم گرفتگی عروق بستگی به محل گرفتگی عروق و نوع عروق درگیر شده در اثر گرفتگی دارد.

گرفتگی عروق یا آترواسکلروز که به آن تصلب شرابین نیز می گویند، بیماری است که در آن، در داخل شریان ها پلاک تشکیل می شود. شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به قلب و سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند. پلاک‌ها، از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده‌اند. با گذشت زمان، این پلاک‌ها سفت شده و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود. در نتیجه جریان خون غنی از اکسیژن، به اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدن محدود می‌گردد. گرفتگی عروق می‌تواند به مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته، یا حتی مرگ منجر شود.

بیماری های مربوط به آترواسکلروز

آترواسکلروز می تواند بر روی هر شریانی در بدن تاثیر بگذارد، از جمله شریانهای قلب، مغز، بازوها، پاها، لگن و کلیه. در نتیجه، بیماری های مختلف ممکن است بر اساس آن که شریان ها تحت تاثیر قرار دارند، توسعه یابد.

بیماری های قلبی عروقی

بیماری عروق کرونر (CHD)، زمانی رخ می دهد که پلاک در شریان های عروق کرونر ایجاد می شود. این شریان ها خون اکسیژن دار را به عروق کرونری قلب می رساند. پلاک، ناحیه عروق کرونر را کاهش می دهد و جریان خون را به عضله قلب کاهش می دهد. ایجاد لکه های پلاک باعث می شود که لخته های خون در شریان ها ایجاد شود. لخته های خون می تواند به طور جزئی یا به طور کامل جریان خون را مسدود کند. اگر جریان خون به عضله قلب شما کاهش یا مسدود شود، ممکن است آنژین (درد قفسه سینه یا ناراحتی) یا حمله قلبی داشته باشید.

بیماری عروق کاروتید

در صورتی که پلاک در شریان های کاروتید که خون را به مغز می رساند تشکیل شود، بیماری شریانی کاروتید (ka-ROT-id) رخ می دهد. اگر جریان خون به مغز شما کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سکته مغزی باشید.

بیماری عروق محیطی

اگر پلاک در شریان های اصلی ایجاد می شود که خون غنی از اکسیژن را به پاها، بازو و لگن می رساند، بیماری شریانی محیطی (P.A.D.) رخ می دهد. اگر جریان خون به این قسمت ها از بدن کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سوزش، درد و در بعضی موارد عفونت های خطرناک رخ دهد.

بیماری مزمن کلیوی

اگر پلاک در شریان های کلیوی ایجاد شود، بیماری مزمن کلیه ممکن است رخ دهد. این شریان ها خون را به کلیه ها می رسانند. با گذشت زمان، بیماری مزمن کلیه باعث کاهش عملکرد کلیه می شود. عملکرد اصلی کلیه ها حذف مواد زائد و آب اضافی از بدن است.

علت ایجاد گرفتگی عروق

گرفتگی عروق یک بیماری آهسته و پیشرونده است که ممکن است در دوران کودکی شروع شود. اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، گرفتگی عروق ممکن است با آسیب لایه داخلی یک شریان شروع شود. آسیب ممکن است ناشی از:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • تری گلیسیرید بالا
 • سیگار کشیدن
 • مقاومت به انسولین
 • چاقی یا دیابت
 • التهاب بیماری هایی مانند آرتریت، لوپوس یا عفونت، یا التهاب علت ناشناخته

هنگامی که دیواره داخلی یک عروق آسیب دیده است، سلول های خونی و سایر مواد اغلب در محل آسیب دیده گیر می کنند و در قسمت داخلی درون شریان قرار می گیرند. با گذشت زمان، رسوبات چربی (پلاک) ساخته شده از کلسترول و دیگر محصولات سلولی نیز در محل آسیب ایجاد می شود و سخت می شود و باعث باریک شدن شریان ها می شود. اندام ها و بافت های متصل به شریان های مسدود شده پس از گرفتگی عروق خون کافی برای عملکرد مناسب دریافت نمی کنند. علاوه بر این، پلاک ممکن است باعث لخته شدن خون شود که می تواند جریان خون را به قسمت خاصی از بدن شما متوقف کند.

علائم گرفتگی عروق

عوامل تشدید کننده گرفتگی عروق

علت دقیق گرفتی عروق مشخص نیست. با این حال، مطالعات نشان می دهد که گرفتگی عروق یک بیماری تدریجی و پیچیده است که در هر سنی امکان رخ دادن دارد. عادت ها و شرایط خاصی مانند فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، بیماری دیابت، اضافه وزن یا چاقی، عدم فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب و سابقه خانوادگی بیماری های قلبی می توانند شرایط ابتلا به گرفتگی عرق را افزایش دهند. برخی از افراد مبتلا به گرفتگی عروق هیچ نشانه ای و علائم گرفتگی عروق را ندارند تا زمانی که در آنها حمله قلبی یا سکته مغزی رخ دهد. درمان اصلی برای آترواسکلروز یا گرفتگی عروق، تغییر سبک زندگی است. همچنین ممکن است به داروها و روش های پزشکی نیاز داشته باشید. این درمان ها، همراه با مراقبت های پزشکی در حال انجام، می تواند به شما در زندگی سالم کمک کند.

علائم گرفتگی عروق

گرفتگی عروق معمولا علائم و نشانه‌های خاصی ندارد، مگر تا زمانی که یکی از عروق به شدت تنگ شده یا کاملا مسدود شود و جریان خون را مختل کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که مبتلا به این بیماری هستند تا زمانی که دچار یک عارضه اورژانسی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. البته برخی افراد ممکن است نشانه‌ها و علائم گرفتگی عروق را داشته باشند. بسته یه اینکه کدام سرخرگ مسدود شده باشد، علائم گرفتگی عروق فرق دارد. گرفتگی عروق خونی به تدریج توسعه می یابد. گرفتگی عروق خفیف معمولا علائم ندارد. علائم گرفتگی عروق متوسط تا شدید به این بستگی دارد که کدام شریان ها آسیب ببینند؛ مثلا:

اگر گرفتگی عروق در شریانهای قلب خود دارید، ممکن است علائم گرفتگی عروق مانند درد قفسه سینه یا فشار در سینه (آنژین) داشته باشید.

اگر در شریان هایی که خون به مغز می رسانند، دچار گرفتگی عروق شوند علائم گرفتگی عروق ممکن است شامل بی حسی یا ضعف ناگهانی در بازوها یا پاها، دشواری صحبت کردن یا نادیده گرفتن گفتار، از دست دادن موقت بینایی یا فلج موقت عضلات صورت باشد. این علائم یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) را نشان می دهند که اگر بدون درمان باقی بمانند ممکن است به یک سکته مغزی توسعه پیدا کنند.

اگر در رگ ها سینه ها و پاها شما گرفتگی عروق پیدا کنید، ممکن است علائم گرفتگی عروق شامل درد پا و عضلات پا در هنگام پیاده روی داشته باشید. در صورت وجود گرفتگی عروق در شریان هایی که به کلیه منتهی می شود، فشار خون بالا یا نارسایی کلیه ایجاد می شود.

اولین نشانه ها و علائم گرفتگی عروق می تواند از دوران نوجوانی شروع شود. اغلب تا زمانی که پلاک تشکیل شود یا جریان خون بسیار محدود شود، هیچ علائم گرفتگی عروق قابل تشخیص نمی باشد. معمولا چند سال طول می کشد تا علائم گرفتگی عروق، خود را نشان بدهند. علائم گرفتگی عروق بستگی به آن دارد که کدام شریان ها آسیب دیده باشند.

شریان های کاروتید

شریان های کاروتید خون را به مغز می رسانند. یک خونریزی محدود می تواند منجر به سکته مغزی شود و یک فرد ممکن است به علت آترواسکلروز در این منطقه علائم متعددی از جمله:

 • ضعف
 • دشواری تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلج

عروق کرونر

عروق کرونر خون را به قلب می رساند. هنگامی که خون به قلب محدود می شود، می تواند منجر به آنژین و حمله قلبی شود. علائم گرفتگی عروق در این موارد عبارتند از:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه
 • احساس ضعف

شریان های کلیه

شریان های کلیه خون را به کلیه ها می رسانند. اگر عرضه خون محدود شود، خطر جدی برای بیماری مزمن کلیه وجود دارد. فرد مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است در اثر تنگ شدن عروق، علائم گرفتگی عروق را نشان بدهد از جمله:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم دست و پا
 • دشواری تمرکز

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید که گرفتگی عروق دارید، با پزشک خود صحبت کنید و به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. همچنین به علائم اولیه نارسایی جریان خون مانند درد قفسه سینه (آنژین)، درد پا یا بی حسی توجه کنید. تشخیص و درمان اولیه می تواند از ابتلا به گرفتگی عروق جلوگیری کند و از حمله قلبی، سکته مغزی و یا یک اورژانس پزشکی دیگر جلوگیری کند. ما در سایت دکتر دکتر برای آسایش و راحتی شما لیست بهترین متخصص های قلب عروق را برای شما فراهم کردیم، شما می توانید از این لیست برای درمان بیماری خود کمک بگیرید.

در مقاله بعدی با نحوه تشخیص و درمان های رایج گرفتگی عروق بیشتر آشنا می شویم.

بر گرفته از:

گرفتگی عروق به چه علت رخ می دهد؟

گرفتگی عروق را بیشتر بشناسید

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «نشانه ها و علائم گرفتگی عروق»

253 پاسخ به “نشانه ها و علائم گرفتگی عروق”

 1. صفایی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید یه جوون ۳۴ ساله هستم سیگار میکشم
  بعضی شبا وقتی میخوام بخوابم یکم درد قفسه سینه دارم شبیه گیر کردن لقمه نون که خشک و بدون آب قوت داده باشم و دردش میچرخه توو ناحیه سینه و بیشتر به سمت قلبم ….بعد شروع کردم آ س آ خوردن و رفع شد حالا چکار کنم دلیلش چیه گرفتگی هست ؟؟؟ با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام من شرايط فيزيكي شمارو نميدونم اما بهتره توسط متخصص قلب ويزيت شين و اكو قلب و تست ورزش بدين

 2. مجید گفت:

  سلام و خدا قوت . مادرم لب های سیاهی دارن ، از رژ لب استفاده میکنن ، ممکنه از این هم باشه . یک دوره طولانی مدت استرس و اضطراب داشتن که از اون زمان به بعد تنفس هاشون تند تند و سریع شده ، در همه حالت ها ، از نشسته تا وقتی که راه میرن ، این میزان بیشتر میشه ؟ میخواستم ببینم مشکل از کجاست ؟

 3. مرضیه گفت:

  سلام و خسته نباشید چند ساعتی میشه وقتی نفس عمیق میکشم قلب و پشت کتفم درد میگره تنگی نفس هم دارم .چند سالی هست اسپری سالبوتامول و سرفلو مصرف میکنم به خاطر آسم .درد قلب من به ریه ربط داره یا قلبم هست ممنون میشم جواب بدین .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درد قلبتون به قلبتون ربط داره
   اطفا توسط متخصص قلب ويزيت شويد اكو و تيت ورزش بديد

 4. شبنم گفت:

  سلام من خلط گلو زیاد دارم سرفه هم دارم وبا خوردن غذاهای چرب سرفه هام بیشتر میشه ااانم چند روز تنگی نفس دارم با تهوع آب هم نمیتونم بخورم تهوع دارم با تنگی نفس

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام علائمتون به رفلاكس معده ميخورهاما بهتره توسط متخصص داخلي هم ويزيت شويد تا تشخيص قطعي رو بهتون بدند

 5. پژمان گفت:

  سلام.من هنگام ورزش سبک یا دوندگی خیلی کم قلبم تند تند میزنه و احساس خستگی میکنم و سر درد میشم و تنگی نفس.ت حال عادی هم همیشه بدنم خستس .ایا بیماری قلبی دارم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره تست ورزش بدين اونجا هم رو تردميل ميدوييد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره تست ورزش بدين اونجا هم رو تردميل ميدوييد و حركات قلب و دريچه هاي قلبتون ثبت ميشه

 6. محمدالهایی سحر گفت:

  سلام خسته نباشید.
  مادرم سن بالاست نزدیک ب ۶۴سن
  مرتب فشارخونش بالاست و تپش قلبش هم بالاست.اصلا تحمل گرما شدید رو نداره اونم گرما اهواز زود قلبش درد میگیره….ممنون میشم کمک کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا آزمايش از نظر پركاري تيروييد را بدهند :
   Tsh
   Free t4

 7. نوشین گفت:

  سلام عرض ادب….مدتی هست در سرم بعضی روزها صدای سوت (فیس مانند)میاد به دکتر فوق تخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم نوار مغز ام از ای و نوار قلب دادم دکترگفتندمشگل خاصی نیست قسمت کوچکی ازاعصاب مغزتون حساسیتش بیشتر از معمول هست و قرص جینکو بلا و کلونازپام دادن و در حال مصرف هستم درضمن ورزش و مصرف کم قند و نمک را پیشنهادکردن و من شدید مراعات میکنم آیا این بیماری درمان پذیر هست؟با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله اين مشكلتون بخاطر اصطرابه
   اضطرابتون كنترل شه اين صدا برطرف ميشه

 8. پروانه گفت:

  سلام ، حالتي توي سرم ايجاد ميشه كه نه درده و نه سرگيجه ، براي يكي دو ثانيه احساس عجيبي توي سرم در طي روز ايجاد ميشه كه قابل توصيف نيست ولي چيزي شبيه اينكه يك ثانيه چيزي با فشار ازمغزم رد ميشه يا حالتي شبيه انقباض توي مغزم ، مثل اين حالت كه انگار رگ مغزم يه جايي باريكه و خون از اون قسمت ميخواد رد بشه با فشار رد ميشه و اين مسئله خيلي آزارم ميده و ام ار اي هم دادم مشكلي نداشته چكاپ كلي هم دادم مشكلي نداشتم خواهش ميكنم من رو راهنمايي بفرماييد .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر اضطراب بررسي سويد

 9. ساریه گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما مهربانان
  من 31سال سنمه و بچه شیرخواردارم
  حدودا هفته ای میشد حالت تهوع داشتم تا اینکه دیروز بعد نهار و کمی استراحت موقعی بلند شدم یه دفعه دلپیچه ای شدید گرفتم و مدام صورتم عرق میکرد بعد دو دقیقه صورتم گرگرفته و سرخ شد و ناگهان تپش قلبم انقد رفت بالا انگار صداش مثل طبل تو گوشم بلند بلند میومد
  اونم بعد از اینکه قرص زیر زبانی گذاشتم 2دقیقه تموم شد
  اما بعدش کلا حالت ضعف داشتم و بازو ست چپم درد میگرفت
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  اجرتون با خدا
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به علایمی که ذکر کردید بهتر است توسط متخصص قلب ویزیت شوید و نوارقلب و اکو انجام شود

 10. ندا گفت:

  سلام ..وقت بخیر ..مادر من حدود یک ماهه سرگیجه داره .به چه متخصصی مراجعه که و ایا نوار مغز بگیره یا نه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام به متخصص مغز و اعصاب
   ام ار اي بايد بگيرند

 11. مینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر، مدتی هست بی نهایت منگ هستم و ضعف وگاهی سر گیجه دارم.،حس ضعف و خالیبودن پا ها و درحالت دراز کش کمی حس تنگی نفس و درد زیر بغل وکتف سمت چپ دارم و دست چپم هم خیلی خواب میره، سردرد هم دارم، چه متخصصی مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید یک‌چکاپ کامل cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3را انجام دهید
   و به متخصص قلب نیز مراجعه کنید

 12. عرفان گفت:

  سلام،امیدوارم حالتون خوب باشه،پهلوهام بشدت درد میکنه و معمولا خواب آلودم،به چه متخصصی مراجعه کنم؟

 13. موسی الرضاآرمانژاد گفت:

  سلام من یکسال پیس آنژیوکردم البته داروهاروادامه ندادم الان عرق زیادمیکنم البته هیچگونه دردی در قفسه سینه ندارم ۵۰سال سن دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به آنژیو
   اولا باید داروها مرتب مصرف شود زیرا امکان گرفتگی مجدد وحود دارد
   دوما باید سالانه یا هر ۶ ماه به متخصص قلب خود مراجعه و چکاپ انجام شود

 14. ليلا گفت:

  سلام خدمت شما . خسته نباشيد من ٢٥ سال دارم ٤ سال پيش اي پي اس قلب داشتم چند ماهه تنگي نفس دارم اما تقريبا يه ماه ميشه وقتي فعاليت دارم تنگي نفسم شدت ميگيره سنگيني قفسه سينه و درد شديد پاي چپ دارم .گاهي وقتي ميخوابم خس خس سينه دارم و بي حسي لب و ي طرف صورت . لطف ميكنيد راهنماييم كنيد

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شما باید مجددا از نظر قلبی بررسی شویدو اکو و …انجام‌شود

 15. حمید گفت:

  سلام،وقت بخیر،چند مدتیه که رگهای دست و پام خیلی درد میکنه،بعد از کمی کار زود خسته میشم،فرقی نداره تو خونه هم موقع استراحت رگهای دست و پام درد شدیدی میکنه،البته تنظیم خوابم هم بهم ریخته،به پزشک عمومی مراجعه کردم،آزمایش تجویز شد،جواب آزمایش عادی بود،به نظر شما به چه متخصصی مراجعه کنم؟باتشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام به متخصص كغز و اعصاب و نوار عصب عضله بايد بگيريد

 16. مرجان گفت:

  با سلام ،مطالبتان مفید بود ،سوالی دارم ؛خانمی هستم که به تازگی به ۴۱سالگی قدم گذاشته ام ،در خواب که هستم جفت دستهایم به خواب می رود معمولا دست چپ بیشتر تکرار می شود از نوک انگشتان تا آرنج و گاهی تا سر شانه ها در دست چپ گاهی حالت لختی ،سنگینی (مانند عضو مرده )،معمولا با مالش وحرکت دادن پیاپی دستم این حالت به مرور رفع می شود ،آیا این موارد نشانه خطرناکی است ،یا خبر از بیماری می دهد ؟با سپاس از شما

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   میتواند نشانه دیسک گردن،سندرم تونل کارپ و…باشد
   جهت معاینه و اقدامات تشخیصی از جمله mri و نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 17. bahar گفت:

  به نام خدا
  با سلام و عرض خسته نباشید
  من خانم و ۳۳سالمه مدتیه به فشار خون بالا مبتلا شدم به طوری که از خواب بیدار میشم پایین ترین فشارم ۱۱روی ۱۴ و غالبا ۱۳رو ۱۶ هست که با کمی هیجان روی ۱۹ تا ۲۳ حتی هنگامی که دچار دردی شدم بالا رفته. اما مطلبی که مهمتره اینکه چند روزیه از تقریبا پهلوی چپم تا باسن و از باسن تا مچ پا دچار درد انی میشم که البته دست چپمو تا مچ و کتف گویا درگیر میکنه و احساس درد شدیدی بهم میده که این درد در پام در ناحیه داخل ران تا پایین تقریبا پشت پامه و بعضا بعد از چند دقیقه دردی سمت قلبم که به صورت اسپاسم رخ میده و بعد از چند ثانیه تموم میشه ضمن اینکه۱۵ ساله سیگار میکشم این درد رو ۲الی ۳بار تا امروز به شکلی غیر منتظره تجربه کردم فکر میکنید مشکل گرفتگی عروق داشته باشم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا سونوگرافي داپلر از نظر تنگي شريان كليوي دهيد

 18. مینا گفت:

  سلام وقت شما بخیر .
  47سال سنمه و دچار التهاب صورت به صورت گرما شده ام . امروز آزمایش خون دادم و نشانی از غلیظ شدن خون نبوده مقدار EOS در آزمایش 10 ذکر شده . نظر شما چیست ؟ آیا نیازی به انجام اکوی قلب دارم ؟(هیچ گونه ناراحتی در قفسه ی سینه وجود نداشته است )
  با سپاس از شما .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، EOS نشون دهنده حالت آلرژي يا انگل هستش
   آزمايش مدفوع بدين تا از نظر عفونت انگلي بررسي شويد، اگر احساس تنگي نفس، درد قفسخ سينه نداريد لزومي به انجام بررسي قلبي نيست، در صورت نرمال بودن آزمايشتون توسط متخصص پوست از نظر بيماري روزاسه بررسي شويد.

   • مینا گفت:

    ممنون از شما خانم دکتر . فقط اینکه فشار خونمم به شدت بالا رفته .و امروز دکتر برام قرص های متعادل کننده ی فشارخون نوشتن. این مشکلات ربطی به گرفتگی رگ های قلبی نداره؟
    متشکر از شما

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام، خواهش ميكنم
     چرا فشار خون بالا ميتونه با اترواسكلروز يعني گرفتگي عروق همراه باشه

  • روزبه گفت:

   درود بر شما لطفا جواب بنده رو بدهید من از سه ماه پیش یکدفعه در فعالیت های روزانه دچار تنگی نفس میشدم که البته بعد از بالا رفتن از چند تا پله با ضربان قلب شدید و مقدار کمی نفس نفس زدن مواجه میشدم تا اینکه اکو گرفتن و مشکلی نبود اما در تست ورزش در مرحله سوم به شدت حالم بد شد که دکتر پس از نگاه کردن نتیجه فرمودند که بنده گرفتگی مویرگ های قلب دارم اما شک من اینجاست که گرفتگی مویرگهای قلب نباید اینقدر مرا دچار نفس نفس و ضربان شدید قلب کند و موجب شود که من نتوانم چهار پله بالا بروم و حتی دو دقیقه هم نتوانم با فرزندم مشعول بازی شوم ممکن است مشکل ریه هم باشد چون معمولااین سه ماه زیر کتف چپم جلوی سینه درد می کند و چند ماه پیش از سینه ام خلط نارنجی همراه با دانه های بسیار ریز عجیب خارج میشد ممنونم پاسخ بدید لطفا

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    با توجه به مورد دار بودن تست ورزش توصیه میشود اسکن قلب نیز زیر نظر متخصص قلب انجام شود
    اما با توجه به علایم و سابقه خلط نارنجی بله باید از نظر ریه هم بررسی شوید

 19. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر ۴۴ سالمه و ریتم قلبم ۳ هفته است نامنظم شده. البته سال ۹۱ آنژیو پلاستی انجام دادم.الان هولتر ۲۴ ساعته انجام دادم. دکار رفتم گفت یک بار دیگه باید آنژیو انجام بدم . به نظر شما چی کار کنم.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   طبق دستور پزشک معالج خود عمل کنید

 20. بیگدلی گفت:

  سلام مدتیه که مادرم هر چند ماه یکبار سکته خفیف مغزی میکردن تا اینکه بابررسی متوجه شدن بسته شدن عروق گردن موجب این مشگل شده میخوام بپرسم که با استناد گذاری آیا دیگه مشگلی نخواهد داشت

 21. شهاب بخشیان گفت:

  وقت بخیر
  من دوچرخه سواری زیاد می کنم از هفته پیش موقع دوچرخه سواری در سربالایی یک دردی روی قسمت راست قلبم حس می کنم مثل گرفتگی ، خانواده مادریم اکثرا در حدود ۴۵-۵۰ گرفتگی عروق پیدا کردند و استند گذاشتند .۴۵ سالمه و کوهنوردی های بالای ۸ ساعت هم انجام دادم و تا حالا هیچ مشکلی نداشتم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   مراجعه به متخصص قلب و اندازه گیری فشار خون،اکو ،و ازمایشات CBC _diff,tg,chol,ldl,HDL fbs لازم می باشد

 22. بانوی یخی گفت:

  سلام خدا خیرتون بده اگر راهنمایی کنید چند سالی هست میکروب معده ورم نفخ مدام باد گلو میزنم سوزش معده وتنگی نفس دارم قبلا تنگی نفسم شدت زیادی نداشت اما الان مدام ودر همه حالت نشسته ایستاده و..تنگی نفس دارم سی تی انجام دادم چند تا دکتر گفتن برونشیت هست چند تای دیگه گفتن ریه مشکلی نداره الان دوروزی میشه سمت چپ قفسه سینه درد گرفته پا هام شب ها به شدت سرده تپش قلب دارم به حدی که بدنم ناخدا اگاه به یمت عقب وجلو میره وزمانی که تنگی نفسم شدت زیادی داره تپش قلب هم شدید تر میشه ویه دردی میزنه پس سرم ممکنه مشکلم از قلب باشه؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی به نظر می رسد علایم شما بیشتر ناشی از اختلالات اضطرابی می باشد
   مراجعه به روانپزشک قطعا می تواند به شما کمک کند

 23. پروانه گفت:

  سلام
  مدتي طپش قلبم خيلي بالاست و با وجودي كه روزانه دو قرص پروپرانول ١٠ مصرف مي كنم باز فايده نداره تو أين مدت گواتر هم گرفتم و دارو مصرف ميكنم (تيروكسين٧٥ميلي) طپش قلبم زياد اذيتم ميكنه ااگر ممكنه راهنمايي كنيد چكار كنم خيلي هم رعايت ميكنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید نوار قلب انجام شود تا تعداد ضربان قلب و همچنین نظم ضربان مشخص شود

   • زنجانی گفت:

    سلام مادرم خانمی هست ۷۲ساله که انگشتهای پاهاش درد میکنه وهمچنین سردرد داره البته ارتروز وفشارخون بالا داره وفعالیت هم زیاد میکنه ولوزارتان ۲۵ واس امپرازول۴۰ مصرف میکنه ممکنه که تنگی عروق داشته باشه ویا به چه پزشکی مراجعه کنه

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     با توجه به سنشان و سابقه فشار خون بهتر است جهت اطمینان خاطر از نظر قلبی ویزیت شوند.به متخصص قلب مراجعه کنید

 24. زری گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من خانمی ۵۴ سال هستم
  ۲۴ اردبیهشت ماه صبح بعد از سحر احساس کردم سمت چپ یعنی قلبم سنگینه و تمامی بدنم شروع به لرزیدن کرد و دهانم کاملا خشک شده بود و احساس سکته میکردم
  مراجعه کردم به اورژانس بیمارستان فشارم ۱۴ و بعد نوار قلب اولیه چندتا قرص با یو آمپول بهم دادند
  و نیم ساعت بعداز آن نوار قلب مجدد گرفتند و گفتند مشکل قلبی نیست و حمله ی عصبی
  فردای آن روز به متخصص قلب مراجعه کردم و اکو دادم و گفتند موردی ندارید قرص پروپرانول ۱۰ دادند.
  بعداز دوهفته دوباره مراجعه کردم و قرص آسنترا ۵۰ با لانزو ۳۰ دادند.
  دو روزه که استفاده میکنم اما احساس میکنم سمت چپم احساس فلجی دارد.
  آزمایش تیروئید هم نرماله و چربی خون و قند هم ندارم
  فقط تالاسمی دارم
  میشه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   طبق بررسی هایی که شما انجام دادید احتمالا حملات عصبی علت مشکل شماست
   حداقل باید یک ماه از داروهایی که نامبرده اید را مصرف کنید تا کم کم علائم شما برطرف شود

 25. الميرا گفت:

  سلام وقت بخير
  دختر ٣٢ ساله هستم كه به علت تپش بالا به بيمارستان مراجعه كردم سي تي آنژيو و نوار قلب و اكو و هولتر ٢٤ ساعته بنده سالم بود اما به خاطر تپشم قرص پروپرانول دكتر تجويز كردند بنده در حال حاضر در طول روز مشكلي ندارم اما شب ها درخواب قلبم ميلرزه و به گردنم ميرسه و با احساس خفگي بيدار ميشم توروخدا كمكم كنين اصلاً ديگه خواب ندارم دائم بي حالم
  ممنونم از زحمات شما

  • امیر باوی گفت:

   سلام ـ وقت بخیر
   ۳۰ سالمه الان ی هفتس جدیدان حالت استرس ـ عرق کردن پا ـ طپش قلب شدید ـ سردی عرق ـ بی اشتهایی بهم دست میده ـ خواهشن این علائم چی هستن هیچ سابقه بیماری هم ندارم

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    دوست عزیز
    شما باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3 را انجام دهید

 26. عرفان گفت:

  سلام، من حدود 8 سال به دلیل پوکی استخوان روزی دوتا قرص کلسیم میخورم، جدیدا رگهای قلب، زیربغل سمت قلب، شانه، بعضی وقتا کتف و گردن درد میکنه حالت هوا پیچیدن تو رگ یا میله کردن تو رگ، بعضی وقتا ضعف و تنگی نفس دارم،دست چپم مخصوصا کف دست درد تیر کشیدن داره, چندتا جوش خیلی بزرگ چرکین روی ران چپم زده، به دلیل کرونا میترسم برم دکتر، نظر شما رو میخواستم، چکار کنم تو خونه حالم بهتر شه، فعلا نرم دکتر، ممنون از شما

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

   • عرفان گفت:

    چجوری باید تماس بگیرم، نشد

    • کوثر مهدی زاده گفت:

     سلام دوست عزیز، لطفا روی لینک زیر کلیک کنید و از دو روش تماس تلفنی با پزشکان یا مشاوره متنی با پزشکان استفاده کنید.
     مشاوره پزشکی رایگان دکتر دکتر

    • مائده گفت:

     سلام.چند مدتی هست که هر از گاهی،خصوصا قبل از عادت ماهانه احساس گرفتگی و درد قفسه سینه دارم.پارسال حدود یک ماه هم آریتمی داشتم که با مصرف مکمل برطرف شد و اکو هم دادم که نرمال بود.وقتی دچار گرفتگی میشم تپش هم پیدا میکنم.نوار قلبمم سالم بود.البته صربانم روی ۸۵ بود.این علایم میتونه نشان دهنده گرفتگی عروق باشه و نیاز به بررسی بیشتر؟
     البته من قرص ریفلاکس نولپازا هم مصرف میکنم

     • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

      سلام
      با توجه به اینکه نوار قلب و اکو شما نرمال بوده و ضربان قلب شما هم در محدوده طبیعی قرار دارد به نظر می رسد علایم شما بیشتر زمینه گوارشی داشته باشد
      با این حال می توانید با متخصص داخلی مشورت نمایید

 27. فردین گفت:

  سلام من یک ماه پیش خواب بودم نصف شب قلبم تیر کشید و بیدار شدم به متخصص قلب مراجعه کردم با دادن نوار قلب و اکو گفتن مشکلی نیست ولی از آن شب به بعد تقریبا هر چند شب یه بار حالت شوک بهم دست میزنه و داخل سرم موقع خواب احساس کسی که برق گرفتگی داره بهم دست میده و از خواب بیدار میشم لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   برای بررسی اختلالات اضطرابی به روانپزشک مراجعه کنید

 28. محمد گفت:

  با سلام
  سی و نه سال سن دارم. ده روز قبل رفته بودم کوهپیمایی. شیب مسیر تند نبود. بعد از صعود و یک ساعت استراحت بدون مقدمه مسیر سربالایی با شیب کم رو حدودا ۵۰ متر دویدم که بعد از توقف٬ در بازوی دست چپم احساس درد کردم و مچش هم کمی بی حس شد. دو روز هم هست گرفتگی در ناحیه قلبم احساس می کنم
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت معاینه و اقدامات تشخیصی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

 29. ملیحه گفت:

  سلام.خسته نباشید
  سلام. خداقوت. ببخشید مزاحم شدم. من از شهربیرجند هستم .پدرم حالت خاصی رو تجربه میکنه که میخوام ازتون کمک بگیرم که علتش چی میتونه باشه
  در حدود ۱۵دقیقه یا ۱۰دقیقه یه سرگیجه کوتاه میگیره وبعد بدنش بی حال میشه و انگار کرخت و دستها مورمور میشه وبعد این مدت کم کم خوب میشه.این حالت اوایل هر روز یک بار انجام میشد و الان باخوردن داروهایی هر هفته یکبار
  رفتیم دکتر ام آر آی داد. گفت رگهای مغزش اندکی رسوب داره که آمپول سیتی کولین . قرص پیراستام و ب۱۲ و ویتامین D داد. البته چون ۵سال پیش هم این حالتهارو مدتی تجربه کرده بود و قرص سیتالوپرام و آلپرازولام هم میخورده برای دوره ای و ۵سال بور قطع کرده بود من براش علاوه بر داروهای دکتر گرفتم و بهش دادم که الان این حالتش کمتر شده و و دوهفته یکبار ولی همون سستی و مورمورمیاد
  نظرتون چیه؟
  آیا به عروق مغز و تنگی آن برمیگردد( البته این مورمور وبیحالی دوطرفه هست)
  بابام دیسک شدیدگردن و کمر هم دارد که احتیاج به عمل داره
  کم خواب هم هست
  آیا این اختلال میتواند نوعی اختلال عصبی روحی باشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   علایم بیان شده بیشتر مطرح کننده حملات پانیک هستند
   جهت تجویز دارو به روانپزشک مراجعه کنید

 30. امیر گفت:

  سلام،من سمت چپ سمت قلبم چندین سال درد داره در سالهای اول ماهی یک بار برام اتفاق میفتاد ولی الان هروز درد دارم به دکتر مراجعه کردم،اکو و تست گرفتم همه چیز خوب بود ،ولی باز هم درد دارم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   مشکلات معده و ریفلاکس ،استرس و اضطراب می توانند سبب درد قفسه سینه شوند
   در صورت استرس و اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...