کرونا پیرولا و اریس جدیدترین زیرسویه‌های کرونا 1402

سایه سیاه کرونا از سر دنیا کم نشده است؛ هنوز هم این بیماری ویروسی قربانی می‌گیرد و با زیرسویه‌های رنگارنگش، افراد دنیا را درگیر و مبتلا می‌کند. جدیدترین زیرسویه کووید-۱۹ هم کرونا پیرولا (Pirola) است. این سویه جدید جهش‌های فراوانی نسبت به نسخه اولیه ویروس پیدا کرده و دانشمندان دنیا آن را مانند زیرسویه‌های جدید دیگر نظیر اریس و موارد مختلف اُمیکرون زیر نظر دارند. با مبتلاشدن به هریک از انواع زیرسویه‌های این بیماری ویروسی باید استراحت کنید، مراقب پخش‌نشدن ویروس باشید و در صورت تشدید علائم به پزشک عفونی مراجعه کنید. در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر درباره کرونا پیرولا و اریس برایتان بیشتر می‌گوییم.

اگر سوالی درباره کرونا پیرولا اریس دارید، می‌توانید در همین صفحه بپرسید تا مشاور سلامتی دکتردکتر پاسخ دهد. 

آشنایی با کرونا پیرولا و کرونا اریس

با گسترش ویروس از فردی به فرد دیگر، ساختار ژنتیکی آن به تدریج تغییر می‌کند. این فرآیند جهش باعث می‌شود تا ویروس زنده بماند و قابلیت سرایت داشته باشد.

کرونا اریس

از زمان ظهور، کووید-19، ویروس عامل و ایجادکننده آن به شکل‌های مختلف به جهش خود ادامه داده است. همین موضوع از دلایل واکسن‌گریزی سویه‌های مختلفش به‌حساب می‌آید.

یکی از جدیدترین انواع COVID-19 با نام EG.5.1 یا Eris  در تابستان در بریتانیا ظاهر شد. برای نخستین‌بار، سازمان بهداشت جهانی (WHO) در ۹ اوت به این زیرسویه به عنوان گونه‌ای از امیکرون (Omicron) اشاره کرد که دارای زیرگروه‌های فرعی متنوعی است.

علائم ویروس اریس

در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اریس باعث ایجاد علائم جدید COVID-19 می‌شود. علائمی که ما از آنها آگاه هستیم عبارت‌اند از:

 • تب
 • بدن‌درد
 • سرفه مداوم
 • تغییر در چشایی
 • خستگی
 • آبریزش بینی
 • گلودرد

کرونای جدید

ویروس پیرولا

نوع دیگری از COVID-19 به نام BA.2.86 یا پیرولا هم در حال گسترش است. مانند اریس، پیرولا هم یکی دیگر از انواع فرعی امیکرون است. این نوع در ۱۸ اوت در بریتانیا شناسایی شد و در اسرائیل، دانمارک و ایالات متحده هم دیده شده بود.

علائم پیرولا

علائم پیرولا هم عبارت‌اند از:

 • تب
 • بدن‌درد
 • سرفه مداوم
 • تغییر چشایی و بویایی
 • خستگی
 • آبریزش بینی
 • گلو درد

این ویروس در کشورهای مختلف دیده شده و در ایران هم به‌رغم فقدان آمار دقیق، تعداد افرادی با علائم پیرولا و اریس در این روزها زیاد دیده می‌شوند.

علت بروز کرونا پیرولا و اریس

این دو نوع کرونای تازه از سویه‌های امیکرون هستند و علت به‌وجودآمدنشان هم چیزی نیست جز جهش‌ پیداکردن ویروس‌های اولیه. ویروس‌های کرونا جهش‌های مختلفی پیدا کرده‌اند و به این شکل تاکنون زنده مانده و به مسیر بیمارکردن انسان‌ها ادامه داده‌اند.

ویروس کرونا پیرولا و اریس از طریق توالی‌یابی ژنتیکی یافت شد. منظور از توالی‌یابی هم فرآیندی است که در آن دانشمندان بلوک‌های سازنده DNA یک مولکول را تعیین می‌کنند.

به گفته مقامات WHO، به نظر نمی رسد اریس و پیرولا باعث بیماری‌های شدیدی شوند. بااین‌حال، هنوز برای گروه‌های حساس خطرناک‌اند و امکان دارد که شدت و شکل بروزشان در هر فرد متفاوت باشد.

پیشگیری از کرونا پیرولا و اریس

برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید به نکات زیر دقت کنید:

 • در مکان‌های شلوغ و پرازدحام ماسک بزنید.
 • دست‌هایتان را زیاد و خوب بشویید.
 • در صورت وجود واکسن مناسب، آن را تزریق کنید.
 • به سلامت بدن رسیدگی و آن را با تغذیه مناسب قوی کنید.

کرونا پیرولا و اریس کشنده‌تر یا خطرناک‌تر از گونه‌های قبلی نیستند و به‌گفته پزشکان، با وجود ایمنی نسبی مردم جهان به‌واسطه واکسن و ابتلا به سویه‌های قبلی ویروس کرونا، احتمال وقوع اپیدمی وحشتناک مانند سویه‌های نخست این ویروس وجود ندارد.

نحوه تشخیص کرونا پیرولا و اریس و سرماخوردگی

پزشکان با بررسی علامت‌هایی که در بیمار مشاهده می‌کنند به وجود کرونا در آنها پی می‌برند. در حال حاضر، دیگر از تست‌ها برای تشخیص استفاده نمی‌شود و پزشکان بنا به شواهد و علامت‌ها است که متوجه می‌شوند، فردی دچار کرونا است یا خیر.

تفاوت اومیکرون و پیرولا و اریس

تفاوتی میان اومیکرون و پیرولا یا اریس وجود ندارد. در واقع، اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح بدهیم، باید بگوییم که این دو زیرسویه‌هایی از همان کرونای اومیکرون هستند که با جهش‌ پیداکردن سرعت انتقالشان متفاوت شده و با سویه‌های قبلی کمی تفاوت پیدا کرده‌اند.

تفاوت پیرولا و آنفولانزا

گروهی از ویروس‌های عامل ایجاد بیماری کرونا باعث وقوع پیرولا و اریس می‌شوند اما ویروس دیگری با علائم تقریبا مشابه آنفولانز به وجود می‌آورد. شباهت این دو بیماری بسیار زیاد و تشخیصشان از هم کمی مشکل است.

بااین‌حال، باید بدانید که عطسه و آبریزش بینی در آنفولانزا معمولا بیشتر از انواع سویه‌های کرونا از جمله پیرولا یا اریس رخ می‌دهد. از روی همین علامت‌ها به تفاوت‌ها پی برده می‌شود.

تفاوت پیرولا و سرماخوردگی

میان بیماری‌های ناشی از کرونا یعنی پیرولا و اریس و سرماخوردگی معمولی شباهت‌های زیاد و البته تفاوت‌هایی وجود دارد. به جدول زیر دقت کنید:

علامتکرونا پیرولاسرماخوردگی
سردردداردگاهی دارد
سرفهدارددارد
درد عضلانیداردگاهی دارد
خستگیداردگاهی دارد
عطسهمعمولا نداردمعمولا دارد
گلودرددارددارد
آبریزش بینیدارددارد
تبداردگاهی دارد
اسهالگاهی داردندارد

درمان کرونا پیرولا و اریس

برای درمان کرونا پیرولا هم باید مانند سویه‌های پیشین اومیکرون عمل کنید. روش‌های درمانی شامل این موارد هستند:

 • استراحت زیاد
 • مصرف مایعات
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • مراجعه به دکتر در صورت بروز هرگونه علائم تنفسی و دشواری در این زمینه

تزریق واکسن‌های یادآور می‌تواند تاحد زیادی در بالابردن مقاومت بدن نسبت به جهش‌های مختلف کرونا مفید عمل کند. دوز بوستر واکسن مدرنا در این زمینه موثر به نظر می‌رسد. در حال حاضر، واکسن اختصاصی برای کرونا پیرولا و اریس تولید نشده و این سویه‌ها با جهش‌های فراوانی که داشته‌اند، واکسن‌گریزند و پیداکردن درمانی ویژه برایشان دشوار است.

کرونای پیرولا و اریس

کرونا پیرولا و اریس واکسن نیاز دارند؟

سویه‌های جدید کرونا مانند کرونا پیرولا و اریس واکسن‌گریزند. جهش‌های زیادی که این موارد پیدا کرده‌اند، تولید واکسن را کمی دشوارتر می‌کند. بااین‌حال، دانشمندان در حال کارکردن روی تولید واکسنی مخصوص آنها هستند که در ماه سپتامبر به بازار می‌آید.

این جهش‌های کرونا خطرناک‌تر از موارد قبلی نیستند اما به‌شدت قابل‌انتقال‌اند و باید در پیشگیری از ابتلا به آنها به رعایت بهداشت دقت ویژه‌ای کنید. افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، کهنسالان و زنان باردار باید از خود مراقبت زیادی کنند تا به کرونا مبتلا نشوند.

برای مراجعه به پزشکان هم می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین سایت دکتردکتر وقت بگیرید. اگر درباره کرونا پیرولا یا اریس سوال دیگری هم دارید، از ما بپرسید.

منابع:

webmd.com

familyeducation.com

independent.co.uk

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
7 نظرات
 1. پیمان می گوید

  دو ماهه گرفتارم دو روز خوبم دو روز بد میزنه به اعصابم عرق میکنم نابودم کرده ریه هامو ترکونده خیلی ویروس بدیع

 2. کاربرر می گوید

  روی عفونت لوزه ها باید حساس باشم؟زیاد نیست ولی چون میخاره گلوم و مدام سرفه میکنم اذیت میشم.میشه از استامینوفن استفاده کرد؟در ضمن من برای زانوهام از مکمل کلسیم و…و مولتی ویتامینها اسستفاده میکنم اما مسکنهام رو نمیخورم .چه داروهایی بیماریم رو تشدید میکنه؟ راهنمایی کنید لطفا

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   داروهاتون منع مصرف ندارد
   سرفه های شدید و مکرر، اسهال و استفراغ و تب بیش از ۷۲ ساعت نیاز به بررسی دارد

 3. عرشیا می گوید

  اینم مثل امیکرون سریع منتقل میشه؟جایی بود که بعد فهمیدم یکی از بچه ها کرونا داره، هنوز علائمی ندارم اما نمیدونم که ناقلم یا نه

  1. کاربرر می گوید

   من خیلی سریع میگیرم.البته هر کس رو دیدم سریع گرفته و همه مدام بعد بهبودی مبتلا میشیم.انگار خیلی سریع انتقال پیدا میکنه .چون من تو فاصله تقریبا یک متری از کسی بودم و حدود ده ثانیه کنارش بودم و بدون ماسک حرف زدم همونجا گفت دلپیچه و سرگیجه داره.بعد هم مبتلا شد.خودم هم از کس دیگه ای گرفتم همینطور.الان بار چهارم هست میگیرم با اینکه رعایت میکنم و با کسی ارتباط ندارم.

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    تقویت سیستم ایمتی با مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و مولتی ویتامین ها در پیشگیری از ابتلا کمک کنندس

  2. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سرعت انتقالش در حدود امیکرون هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر