کنترل فشار خون بالا بدون مصرف دارو های شیمیایی

 • 1397-02-03
 • ۵۸۱۷ بازدید
 • 2

فشار خون بالا (hypertension) که از آن به عنوان قاتل خاموش نیز یاد می شود بر میزان زیادی از جمعیت جهان تأثیر می گذارد. فشار خون بالا هیچ علائم خاصی ندارد، اما باعث افزایش خطر ابتلا به قاتلان نظیر حمله قلبی و سکته مغزی، همچنین آنوریسم (رگ برآمدگی)، کاهش شناختی و نارسایی کلیه می شود. در حالی که مصرف داروهای شیمیایی یکی از راه های درمان این بیماری هستند، بسیاری از تکنیک های طبیعی وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد.

مصرف دارو می تواند فشار خون را کاهش دهد، مصرف دارو ممکن است باعث عوارض جانبی مانند گرفتگی عضلات پا، سرگیجه و بی خوابی شود. خوشبختانه اکثر افراد می توانند به طور طبیعی بدون مصرف داروهای شیمیایی، با مصرف داروهای گیاهی و انجام اقداماتی فشار خون خود را پایین بیاورند.

سبک زندگی در درمان فشار خون بالا، نقش مهمی دارد. شما می توانید با یک شیوه زندگی سالم با موفقیت فشار خون خود را کنترل کنید، شما ممکن است نیاز به مصرف دارو نداشته باشید. در اینجا ما روش های موثر برای کاهش و کنترل فشار خون را برای شما توضیح می دهیم:

کاهش وزن

اغلب به دلیل افزایش وزن، فشار خون افزایش می یابد. داشتن اضافه وزن می تواند در هنگام خواب (sleep apnea) باعث اختلال تنفس شود که باعث افزایش فشار خون شما می شود. کاهش وزن یکی از موثرترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل فشار خون است. حتی اگر وزن کمی دارید با کاهش مقداری از وزن خود می توانید فشار خون خود را کاهش دهید. به طور کلی، ممکن است به ازای هرکیلوگرم کاهش وزن، فشار خون شما حدود 1 میلی متر جیوه (mmHg)  کاهش یابد.

پیاده روی و ورزش منظم

ورزش کردن یکی از روش هایی است که شما می توانید برای کاهش فشار خون بالا انجام دهید. ورزش منظم به شما کمک می کند که قلب خود را قوی تر کرده تا با پمپاژ کارآمدتر خون باعث کاهش فشار در شریان ها شود. در واقع، 150 دقیقه تمرین متوسط، مانند پیاده روی و یا 75 دقیقه ورزش شدید مانند دویدن، در هفته می تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب کمک کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

اگر فشار خون بالا دارید داشتن یک رژیم غذایی غنی از غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و چربی اشباع شده کم و کلسترول کم می تواند فشار خون شما را تا 11 میلی مترجیوه ( mmHg) کاهش دهد.

تغییر عادات غذا خوردن شما آسان نیست، اما با رعایت این نکات می توانید یک رژیم غذایی سالم را بپذیرید:

یک دفترچه یادداشت غذایی داشته باشید. با نوشتن و نظارت بر آنچه می خورید، چقدر، چه وقت و به چه دلیل حتی برای یک هفته، می توانید شناخت بهتری را در مورد عادت های غذایی خویش بدست آورید.

مصرف پتاسیم را افزایش دهید. پتاسیم می تواند اثرات سدیم بر فشار خون را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم غذا، به جای مکمل ها، میوه و سبزیجات است. با پزشک خود درباره میزان پتاسیم که برای شما مناسب است صحبت کنید.

مصرف سدیم خود را کاهش دهید

مصرف نمک در سراسر جهان بالا است. به دلیل اقبال به غذاهای فرآوری شده و آماده این شرایط بدتر شده است. به همین دلیل، سازمان های بهداشت عمومی  تلاش های زیادی به منظور کاهش مصرف نمک در صنایع غذایی هدف قرار می دهند. در بسیاری از مطالعات، نمک با فشار خون بالا و بیماری های قلبی، مانند سکته مغزی مرتبط است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه بین سدیم و فشار خون بالا کمتر مشخص است.

اگر فشار خون بالا دارید، حتی کاهش کوچکی در سدیم در رژیم غذایی شما می تواند سلامت قلب شما را بهبود بخشد و فشار خون شما را در حدود 5 تا 6 میلی متر جیوه کاهش دهد. بجای استفاده از غذاهای فرآوری شده از غذا های تازه استفاده کنید و سعی کنید به جای نمک از ادویه جات و گیاهان استفاده کنید. اکثر دستورالعمل ها برای کاهش فشار خون، توصیه می کنند که مصرف سدیم کاهش یابد.

کاهش مصرف قند و کربوهیدرات ها

بسیاری از مطالعات علمی نشان می دهد که محدود کردن مصرف قند و کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند به کاهش وزن و کاهش فشار خون کمک کند. مطالعه ای در سال 2010 به مقایسه یک رژیم کم کربوهیدرات با رژیم کم چرب پرداخت. هر دو رژیم غذایی باعث کاهش وزن شدند، اما رژیم کم کربوهیدرات در کاهش فشار خون بسیار موثرتر بود. رژیم کم کربوهیدرات باعث کاهش فشار خون به میزان 4.5 الی 5.9  میلی متر جیوه می شود. رژیم کم چرب، فشار خون را تنها به میزان 0.4 الی1.5 میلی متر جیوه کاهش می دهد. با داشتن یک رژیم کم کربوهیدرات و رژیم کم قند شما علاوه بر کاهش فشار خون خود خطر ابتلا به بیماری های دیگر مانند دیابت را کاهش می دهید.

خوردن غذاهای غنی از کلسیم

افراد مبتلا به کمبود کلسیم اغلب دارای فشار خون بالا هستند. در حالی که مصرف مکمل های کلسیم بر پایین آوردن فشار خون  هنوز ثابت نشده اند، رژیم های غنی از کلسیم با سطح سلامت بدن ارتباط دارند. برای اکثر بزرگسالان، میزان پیشنهادی مصرف کلسیم  روزانه،1000 میلی گرم است. برای زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال، این مقدار، 1200 میلی گرم در روز است. علاوه بر لبنیات، شما می توانید کلسیم را از سبزیجات، گردو، لوبیا، ساردین  و … دریافت کنید. رژیم غذایی غنی از کلسیم با فشار خون سالم مرتبط است.

مصرف مکمل های طبیعی برای درمان فشار خون بالا

برخی از مکمل های طبیعی نیز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند. در اینجا به برخی از  اصلی ترین مکمل ها اشاره می کنیم:

عصاره سیر : عصاره سیر به عنوان یک درمان مستقل و همراه با درمان های معمول برای کاهش فشار خون توصیه می شود.

پروتئین آب پنیر (Whey protein): مطالعه در سال 2016 نشان داد که پروتئین آب پنیر باعث بهبود فشار خون و عملکرد رگ های خونی می شود.

روغن ماهی: با توجه به تاثیر مثبت مصرف روغن ماهی در سلامت قلب،ممکن است مصرف روغن ماهی برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند مفید باشد.

مصرف گیاهان دارویی: مصرف دم نوش های گیاهان دارویی همانند گل گیاه ختمی می تواند برای سلامتی قلب شما مفید واقع شود. آنها غنی از آنتوسیانین ها و پلی فنل هایی هستند که ممکن است فشار خون پایین بیاورند.

خوردن غذاهای غنی از منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که به شل شدن رگهای خونی کمک می کند. در حالی که کمبود منیزیم بسیار نادر است، بسیاری از مردم به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود منیزیم با فشار خون بالا مرتبط است. داشتن یک رژیم غذایی غنی از منیزیم یک راه توصیه شده برای جلوگیری از فشار خون بالا است. شما می توانید با مصرف سبزیجات، محصولات لبنی، حبوبات، مرغ، گوشت، منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ترک کردن سیگار

هر سیگار که دود می کنید، فشار خونتان را چند دقیقه پس از پایان آن افزایش می دهد. توقف سیگار کشیدن باعث می شود فشار خون شما به حالت طبیعی برسد. ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی شما را کاهش دهد و سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

کاهش مصرف کافئین

نقش کافئین در فشار خون هنوز در حال بحث است. در افرادی که به ندرت قهوه مصرف می کنند کافئین می تواند فشار خون را تا 10 میلی متر جیوه افزایش دهد؛ اما افرادی که قهوه را به طور منظم می نوشند ممکن است فشار خونشان کم و یا هیچ تاثیری بر آن  نداشته باشد.

برای بررسی اینکه آیا کافئین فشار خون شما را افزایش می دهد یا خیر؟، فشار خون خود را در عرض 30 دقیقه پس از نوشیدن یک نوشیدنی کافئین دار بررسی کنید. اگر فشار خون شما 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش یابد، ممکن است کافئین بر فشار خون شما تاثیرگذار باشد. با پزشک خود درباره اثرات کافئین بر فشار خون صحبت کنید.

استرس خود را کاهش دهید

استرس یک عامل کلیدی در فشار خون بالا است. استرس مزمن ممکن است به افزایش فشار خون بالا کمک کند. هنگامی که شما استرس مزمن دارید، بدن شما در حال آماده باش کامل است، این به معنی سرعت سریع ضربان قلب و رگ های خونی است. وقتی استرس را تجربه می کنید، ممکن است بیشتر درگیر رفتارهای دیگر مانند نوشیدن الکل یا خوردن غذای های ناسالم شوید که می تواند فشار خون را بالا ببرد.

اگر شما نمی توانید تمام عوامل استرس زا را از بین ببرید، می توانید حداقل با آنها به طور صحیح مقابله کنید. سعی کنید:

انتظارات خود را تغییر دهید به عنوان مثال، برای روز خود برنامه ریزی کنید و بر اولویت هایتان تمرکز کنید. درک برخی چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید یا کنترل کنید، اما می توانید بر روی نحوه واکنش به آنها تمرکز کنید.

تمرکز بر مسائلی را که می توانید کنترل کنید و برنامه هایی برای حل آنها داشته باشید. اگر مشکلی در کار دارید، سعی کنید با مدیر خود صحبت کنید. اگر با بچه ها یا همسرتان اختلاف دارید، اقدام به حل آن کنید.

اجتناب از عوامل استرس زا. سعی کنید از رخ دادن آنها جلوگیری کنید.

زمانی را برای استراحت و انجام فعالیتهایی که لذت می برید بگذارید. هر روز وقتی را برای فعالیت های لذت بخش و سرگرم کننده در برنامه خود بگذارید.

 

علاوه بر موارد گفته شده، داشتن خواب کامل و آرام، انجام یوگا و مدیتیشن، خوردن شکلات تلخ، عدم مصرف نوشیدنی های الکلی، مصرف مکمل های طبیعی کاهنده فشار خون و اندازه گیری منظم فشار خون در خانه و مراجعه مرتب به پزشک می توانند در کاهش و کنترل فشار خون بالا مفید واقع شوند.

برگفته از:

http://www.medicalnewstoday.com

http://www.healthline.com

http://www.mayoclinic.org

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کنترل فشار خون بالا بدون مصرف دارو های شیمیایی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من فشارم چند روز پی درپی ۱۶روی ۱۰بود به دکتر مراجعه کردم ایشان داروری لوزان ۲۵تجویز کردن صب وشب ستفاده کردم بعد از دو روز هنوز ۱۵ روی ۱۰هستش میخاستم ببینم مصرف دارو رو لیشتر کنم‌یا نه واینکه این دارو عوارضی نداره

  • سلام
   مصرف دارو عوارضی ندارد
   خیر فعلا تا یک هفته همین دارو مصرف شود و فشار خون مکرر کنترل شود اگر فشار بالای ۱۵ بود مجددا ویزیت شوید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر