کیست غده بارتولین چیست؟

  • 1397-11-17
  • 2
کیست-غده-بارتولین

آگاهی نسبت به کیست غده بارتولین در بانوان، کمک می‌کند تا از بروز آن جلوگیری شود و یا درمان آن بهتر انجام شود.

غدد بارتولین در دو طرف منف (مهبل) قرار دارند که هر کدام به اندازه یک نخود هستند. این غدد مایعی که واژن را مرطوب نگه می‌دارد؛ تولید می‌کنند. این مایع از طریق لوله‌هایی وارد واژن می‌شود. اگر این لوله‌ها بسته شوند؛ مایع دوباره به آن‌ها بر می‌گردد و این موضوع یک تورم به نام کیست تشکیل می‌دهد.

کیست غده بارتولین در اکثر مواقع دردی ندارد و تقریباً همیشه خوش‌خیم هست و منجر به سرطان نمی‌شود. با این حال بروز این کیست‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را برای بانوان فراهم کند. در نتیجه بهتر است در صورت بروز چنین کیستی، روند درمان آن هرچه سریع‌تر طی شود.

 

تشخیص-کیست-غده-بارتولین

دلیل بروز کیست غده بارتولین چیست؟

پزشکان هنوز به علت بسته شدن این غده‌ها پی نبرده‌اند ولی در برخی موارد خیلی نادر، می‌تواند در اثر عفونت‌های انتقالی در اثر رابطه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا باشد.

از میان هر 10 زن، 2 زن احتمال داشتن کیست غدد بارتولین را دارند و معمولاً در دهه 20 سالگی بیشتر اتفاق می‌افتد و با افزایش سن احتمال مبتلا شدن کمتر است.

آمار 20 درصدی ابتلا به کیست غده بارتولین و درصد بالای زنان جوان، اهمیت توجه بیشتر به این بیماری را گوشزد می‌کند. به ویژه اگر اختلالات این کیست باعث ایجاد مشکل در روابط جنسی و زناشویی شود.

علائم داشتن کیست غده بارتولین

علائم زیادی برای وجود کیست غده بارتولین وجود ندارد؛ مگر اینکه کیست بزرگتر شود یا دچار عفونت شود. در صورت داشتن عفونت که پزشکان به آن “آبسه” می‌گویند، درد شدیدی را در محل کیست احساس می‌کنید. این اتفاق در موقعیت‌های مختلفی ایجاد می‌شود؛ برای مثال ممکن است در هنگام رابطه جنسی یا راه رفتن بروز پیدا کند.

همانطور که گفته شد، اگر این علائم در حین رابطه جنسی ایجاد شده و بر کیفیت روابط زناشویی اثر بگذارد، بهتر است خیلی سریع مورد بررسی قرار گیرد. در غیر این صورت ممکن است اثرات بدی برای زندگی افراد داشته باشد.

علائم-کیست-غده-بارتولین

 

اگر کیست بزرگ شود، باعث می‌شود که یک طرف لبه بزرگ (غشای پوستی بیرونی واژن) بزرگتر از طرف دیگر شود. همچنین ممکن است تب یا ترشحات غیر عادی داشته باشید. البته این علائم بین برخی از بیماری‌ها مشترک است؛ در نتیجه با مشاهده چنین علائمی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

از کجا می‌توان فهمید که کیست غدد بارتولین داریم؟

این کار تخصص پزشک است. پزشک آزمایش فیزیکی انجام می‌دهد. قسمتی از ترشحات واژنی را نمونه‌برداری می‌کند و به کمک میکروسکوپ مشاهده می‌کند. این کار مشخص می‌کند که شما عفونت دارید یا خیر و اگر آبسه داشته باشید آن نمونه را به آزمایشگاه می‌دهد.

اگر کمتر از 40 سال سن داشته باشید، پزشک از کیست غده بارتولین شما بافت‌برداری می‌کند (قسمتی از بافت کیست را بر می‌دارد) تا سرطان مهبل را بررسی کند.

درمان کیست غده بارتولین

اگر آزمایش‌ها نشان دهد که شما عفونت‌های انتقالی رابطه جنسی دارید (یا هر نوع عفونت دیگری)، پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. اگر کمتر از 40 سال سن داشته باشید و کیست مشکلی را برای شما ایجاد نکرده باشد، نیازی به دارو ندارید.

درمان-کیست-غده-بارتولین

 

یک حمام نشیمن برای از بین بردن کیست کافی است. تنها کافیست وان را کمی آب کنید (به اندازه ای که واژن شما را بپوشاند) و آرام در آن بنشینید. این کار را چندبار در روز به مدت 3 یا 4 روز انجام دهید. کیست به خودی خود از بین می‌رود!

سخن پایانی

مراجعه به پزشک مهم‌ترین نکته‌ای است که در صورت بروز کیست غده بارتولین باید انجام دهید. آزمایش‌های دوره‌ای و مراجعات متعدد به پزشک متخصص زنان به صورت دوره‌ای، کمک بزرگی برای پیشگیری یا درمان به موقع کیست غده بارتولین است. در نتیجه این موضوع را جدی بگیرید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کیست غده بارتولین چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

  1. سلام خسته نباشید من قسمت لابیا ماژورم درست بعد از کلیتوریسم یک سمت متورم هست و حالت رگ دار داره و زمانی که ورزش میکنم درد میگیره حدود ۱۰کیلو کاهش وزن داشتم آیا این میتونه دلیل بوجود اومدن این عارضه باشه ؟!لطفا راهنماییم کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر