علت کمر درد؛ تشخیص و درمان

پس از سرماخوردگی، کمر درد دومین بیماری و درد شایعی است که هر فرد در طول زندگی خود ممکن است بارها آن را تجربه کند. اغلب کمردرد‌ها بدون مداخله پزشک رفع شده و به درمان نیاز ندارند. در حالت کلی تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن اکثر فعالیت‌ها، باعث شده درد مفاصل و کمر بیشتر شده و به 80درصد برسد. پس در صورتی که کمر درد را تجربه کردید، دچار اضطراب نشوید. اگر بعد از چند روز و انجام استراحت کافی، کمردرد شما بهبود پیدا نکرد، لازم است با یک دکتر ارتوپد در تهران یا دیگر شهرهای ایران مشورت کنید تا با بررسی وضعیت‌تان، درمان مناسب را برای شما تجویز کند. اما علت کمر درد چیست؟ یا کمردرد چه نشانه‌هایی دارد؟ در این مطلب از مجله دکتردکتر به طور کامل به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

علت کمر درد چیست؟

یکی از مشکلات شایعی که امروزه در افراد زیادی مشاهده می‌شود، کمردرد است که عوامل زیادی باعث ایجاد این مورد از آسیب های ستون فقرات آن می‌شود. در بیشتر افراد علت کمردرد ناشی از سبک زندگی ناسالم، مانند نداشتن فعالیت ورزشی منظم، نشستن طولانی ‌مدت در پشت میز محل کار و ایستادن طولانی است.

علاوه بر این، انجام حرکات ناگهانی در ورزش نیز ممکن است باعث گرفتگی عضلات کمر فرد شده و درد شدیدی را در این ناحیه به وجود آورد. اما کمر درد‌هایی که ناشی از گرفتگی عضلات است، با مراقبت‌های خانگی مانند: استفاده از پماد، کمپرس آب گرم، استراحت و غیره تا حدودی درمان می‌شوند.

پس اگر کمردرد شما پس از چند روز بهبود پیدا نکرد، لازم است به پزشک مراجعه کنید و با انجام آزمایشات و معاینات پزشکی، مورد درمان قرار بگیرید. علاوه بر موارد گفته شده، علت کمردرد ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • کمردرد مکانیکی ناشی از وارد شدن ضربه یا فشار زیاد به ستون فقرات
 • استرس ناشی از کار
 • کمردرد غیر مکانیکی مانند بیماری‌های عفونی، سرطان و التهاب
 • اضافه وزن
 • کاهش تحرک

علت کمر درد چیست؟

علائم درد کمر چیست؟

مهم‌ترین سوالی که در زمینه کمردرد مطرح می‌شود، این است که درد کمر چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ در واقع برای درد کمر لازم است علائم را خوب شناخته و سپس به درمان اقدام کنید. از مهم‌ترین علائم کمردرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دردی که در پایین کمر احساس می‌شود، شاید نشان‌‌دهنده یک مشکل یا آسیب‌ دیدگی باشد. درواقع انواع کمر درد به دلایل مختلفی رخ می‌‌دهند. به همین دلیل ممکن است یک درد خفیف یا شدید یا دوره‌ای در ناحیه پایین کمر خود احساس کنید.

اگر برای شما سوال است که تیر کشیدن کمر نشانه چیست؟ باید اشاره کنیم که گاهی درد کمر عمیق بوده و به صورت تیر کشیدن یا ضربان‌دار احساس می‌شود. در صورتی که یک عصب در کمر درگیر شود، در سایر نقاط بدن از جمله پاها نیز ممکن است احساس درد کنید.

گاهی اوقات کمر درد در اوایل صبح بیشتر احساس می‌شود و با حرکت دادن یا انجام حرکات کششی بهبود پیدا می‌کند. این درد نشان‌ دهنده آسیب‌ دیدگی عضله است.

اگر درد کمر شبانه شدیدی را در قسمت پایین کمر خود احساس کردید و با ورزش بهبود پیدا نکرد، نشانه کمر درد شدید است. این نوع کمر درد اغلب به سایر نقاط بدن سرایت می‌کند و معمولا با استخوان مرتبط است.

گاهی اوقات درد قسمت پایین کمر به یکی از پاها یا هر دو پا گسترش پیدا می‌کند که معمولا نشان‌ دهنده سیاتیک است. مهم‌ترین علت درد کمر در هنگام عطسه، سرفه و موارد مشابه را می‌توان به عصب سیاتیک یا سایر اعصاب ستون فقرات آسیب دیده دانست که تحت فشار قرار می‌گیرند.

از علائم دیگر کمر درد، فشرده شدن عصب در هنگام بالا آوردن پا و صاف نگه داشتن آن رخ می‌دهد. این مشکل با لغزش دیسک کمر نیز به وجود می‌آید.

شایع‌ترین انواع کمردرد

درد کمر در افراد مختلف، از نوع حاد تا مزمن می‌تواند متفاوت باشد. نوع حاد آن معمولا موقتی و ناگهانی بوده و طی یک زمان مشخص، رفع می‌شود. اما درد کمر مزمن به طور منظم، طی شبانه روز عود کرده و حتی انجام فعالیت روزانه را برای فرد دشوار می‌‌کند. کمردرد انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

1. تنگی کانال نخاع

گاهی اوقات تنگی کانال نخاع باعث ایجاد کمردرد شدید در افراد می‌شود. در برخی از موارد پزشک این مشکل را با استفاده از عمل جراحی درمان می‌کند. کمردرد ناشی از تنگی کانال نخاع به این دلیل به وجود می‌آید که باریک بودن کانال نخاع بر ستون مهره‌ها فشار وارد می‌کند.

طی این اتفاق، استخوان مهره‌ها رشد کرده و استخوان جدیدی به وجود می‌آید که همین عامل باعث وارد آمدن فشار بر نخاع و کمردرد می‌شود.

2. شکستگی مهره ستون فقرات

وقوع تصادفات، فشارهای ناگهانی و ضربه‌های شدید و عوامل دیگر، می‌توانند باعث شکستگی مهره ستون فقرات شوند. هنگام وقوع شکستگی، این افراد در ابتدا ممکن است متوجه کمردرد خود نشوند. اما پس از مدتی این عارضه خود را نشان می‌دهد.

علاوه بر این افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض این نوع شکستگی‌ها قرار می‌گیرند. در چنین افرادی، وارد شدن کوچک‌ترین ضربه به بدن ممکن است منجر به شکستگی مهره‌های ستون فقرات ‌شود.

3. تومور و عفونت‌ها

دردی که از تومورها و عفونت‌ها در کمر ایجاد می‌شود، بسیار شدید است. در واقع تورم‌ و عفونت دیسک‌های کمر را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این تورم به نخاع فشار آورده و باعث ایجاد درد شدید در کمر خواهد شد. در صورتی که تومورها رشد کنند، نخاع نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و سیگنال‌ها را به مغز ارسال می‌کند.

4. فتق دیسک کمر

یکی از شایع‌ترین کمردرد‌ها، فتق دیسک کمر است که از نوع حاد تا مزمن در افراد متفاوت است. دیسک‌هایی که در میان مهره‌های ستون فقرات قرار دارند، باعث انعطاف‌پذیری کمر و حرکت آن به جهت‌های گوناگون می‌شود.

اما گاهی به دلیل افزایش سن، انجام حرکات اشتباه، برداشتن وسایل سنگین و غیره، حالت برآمده پیدا کرده و درد زیادی را در کمر ایجاد خواهند کرد. حتی گاهی اوقات درد دیسک کمر به معده منتقل شده و فرد دچار معده درد می‌شود. پزشکان برای درمان دیسک کمر از روش‌های دارویی، ورزش و عمل جراحی در موارد شدید استفاده می‌کنند.

5. مشکلات مادرزادی در ناحیه ستون فقرات

برخی اوقات علت کمردرد و پادرد در برخی از افراد، مشکلات مادرزادی است و گاهی به دلیل عدم توجه به ناحیه ستون فقرات در کودکی و نوجوانی، ممکن است منجر به کمردرد در بزرگسالی شود. یکی از بیماری‌هایی که با این موضوع مرتبط است، اسکولیوز نام دارد.

اگر در زمان مناسب، مخصوصا در سنین پایین به این مشکل رسیدگی شود، کمر درد برطرف خواهد شد. اما در صورتی که به آن توجه نشده و به موقع درمان نشود، بر اثر فشار وارد آمده به نخاع، به مرور زمان فرد احساس درد بیشتری را نیز تجربه می‌کند.

علائم کمر درد

کمردرد چگونه درمان می‌شود؟

کمردرد علل مختلفی دارد و گاهی با روش‌های بسیار ساده رفع می‌شود. اما گاهی اوقات درد کمر با این روش‌ها درمان نمی‌شود و به درمان طولانی‌تری نیاز دارد. ما در ادامه روش‌های مختلفی را برای درمان درد کمر معرفی‌ کرده‌ایم که شامل موارد زیر هستند:

۱. درمان خانگی درد کمر

اولین قدم برای درمان کمر درد، استفاده از روش‌های خانگی است. برای درمان خانگی کمردرد، می‌توانید هر یک از این موارد را به منظور بهبودی بهتر و سریع‌تر انجام دهید.

 • استراحت کافی
 • مصرف داروهایی که به تجویز پزشک نیاز ندارند، مانند استامینوفن
 • استفاده از کیسه یخ در محل درد
 • استفاده از کیسه آبگرم برای بهتر کردن عضلاتی که رگ به رگ شده یا دچار کشیدگی شده‌اند
 • توجه به تناسب اندام

علاوه بر موارد گفته شده، می‌دانید که برای درمان کمردرد می‌توان از ورزش‌های مختلف استفاده کرد و به تقویت عضلات بدن کمک کرد. از ورزش‌هایی که متخصصان فیزیوتراپ برای کاهش کمردرد به افراد توصیه می‌کنند، عبارتند از:

 • قدم زدن و ایستادن در وضعیتی که فشار کم‌تری ‌به بدن وارد می‌شود
 • انجام تمرینات کششی به منظور تقویت عضلات و بالا بردن انعطاف‌ پذیری بدن
 • انجام دادن ورزش‌های هوازی مانند دوچرخه سواری

۲. درمان دارویی

برای درمان کمردرد می‌توانید از برخی داروها مانند داروهای مسکن، ضد التهاب و داروهای شل کننده عضلات استفاده کنید. البته میزان مصرف و مدت زمان مصرف داروها نیز اهمیت دارد. زیرا برخی از این داروها دارای عوارض جانبی و حتی اعتیادآور هستند و برای مصرف آن‌ها حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان از طریق تزریق دارو

یکی از روش‌های درمانی کوتاه مدت، درمان با تزریق است که برای رفع کمردرد می‌تواند مفید باشد. تزریق دارو فقط طی مدت زمان مشخصی باعث تسکین کمردرد می‌شود. پس برای این‌که بتوانید کمردرد خود را برای همیشه درمان کنید، به روش‌های دیگری نیاز دارید. بنابراین برای درمان ریشه‌ای کمردرد بهترین کار، مراجعه به پزشک است.

۳. فیزیوتراپی

علاوه بر مصرف دارو برای تسکین درد کمر، می‌توانید از روش فیزیوتراپی هم استفاده کنید. در این روش فیزیوتراپیست برای افزایش انعطاف‌ پذیری، تقویت عضلات کمر، شکم و بهبود وضعیت بدن تمریناتی را آموزش می‌دهد.

۴. ورزش برای کمر درد

برخی ورزش‌ها برای تسکین کمردرد مناسب است. یکی از ورزش‌هایی که در خانه نیز قابل اجرا است، با این روش انجام می‌شود: ابتدا به پشت دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنید. در این حالت کف پاها را باید روی زمین قرار دهید.

سپس یک پا را با همان حالت خم بالا آورده و با دو دست به سمت شکم فشار دهید. چند ثانیه صبر کرده و سپس با پای دیگر نیز این حرکت را انجام دهید. تکرار این تمرین در کاهش درد شما موثر است.

۵. عمل جراحی کمردرد

اغلب دردهایی که در ناحیه کمر احساس می‌شود، بدون عمل جراحی نیز قابل درمان هستند. جراحی کمر نسبت به سایر جراحی‌ها دارای ریسک بیشتری است؛ زیرا این جراحی در نزدیکی سیستم عصبی انجام می‌شود. از جدی‌ترین خطرات جراحی کمر می‌توان به فلج شدن و عفونت اشاره کرد.

حتی اگر جراحی موفقیت‌ آمیز هم باشد، گاهی مدت زمان بهبودی بسیار طولانی می‌شود. پس بسته به نوع جراحی و وضعیت فرد دوره نقاهت می‌تواند حتی ماه‌ها نیز طول بکشد. پس هنگامی که مشخص شود که سایر روش‌های درمانی برای درمان درد کمر شما موثر نیست، می‌توان از جراحی استفاده کرد.

فقط باید به این نکته توجه کنید که بعد از جراحی نیز ممکن است کمر درد شما همچنان ادامه داشته باشد؛ بنابراین قبل از اقدام به جراحی با چند جراح خوب مشورت کنید. علائمی که نشان می‌دهد به جراحی نیاز دارید، عبارت‌اند از:

 • مشکلات مرتبط با روده یا مثانه که اخیرا ایجاد شده یا در حال بدتر شدن هستند
 • وجود ضعف در اندام‌های بدن
 • داشتن مشکلات مرتبط با راه رفتن یا تعادل
 • علائم تشدید واکنش

درمان درد کمر

علت درد کمر سمت راست چیست؟

گاهی اوقات ممکن است، درد کمر در سمت راست بدن احساس شود. این درد به علت پارگی دیسک کمر در سمت راست بدن به وجود می‌آید. همچنین ممکن است علائم تنگی کانال‌های نخاعی خود را در سمت راست بدن به صورت کمردرد نشان دهد.

درد کمر سمت چپ

به طور کلی دردی که در سمت چپ کمر ایجاد می‌شود، به علت پارگی دیسک در سمت چپ به وجود می‌آید. علاوه بر این گاهی علائم تنگی کانال‌های نخاعی در سمت چپ بدن بروز پیدا می‌کند و باعث ایجاد درد در پای چپ می‌شود.

درد کمر بعد از عمل دیسک

از سندروم‌های کمر درد پس از جراحی دیسک کمر، انواع مختلف درد در ناحیه کمر و پاها (یا در ناحیه گردن و یا بازوها) است. در این حالت بیماران درد شدید، احساس تیر کشیدن، سوزش یا درد ناگهانی در موارد خاص را در پشت خود احساس کرده و از این موضوع شکایت می‌کنند.

برای درمان و کاهش درد بعد از عمل جراحی، پزشک از روش دارو درمانی، فیزیوتراپی، حرکات کششی و غیره را پیشنهاد می‌دهد.

درد کمر در بارداری

همزمان با افزایش وزن جنین، میزان کمردرد در مادر نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون‌های پروژسترون و ریلاکسین، میزان کمردرد بیشتر می‌شود.

درد کمر بعد از عمل پلاتین چگونه است؟

پس از انجام روش‌های درمانی مختلف، گاهی پزشک ارتوپد تشخیص می‌دهد که باید تحت عمل پلاتین قرار بگیرید. افرادی که به دیسک کمر مبتلا شده باشند، به عمل دیسک کمر با پلاتین روی می‌آورند. یکی از علل انجام این عمل، آن است که دیسک‌های این افراد به صورت متعدد تخریب شده باشند.

در این مواقع ستون فقرات ناپایدار شده و پزشک برای پایداری بیشتر ستون فقرات، عمل پلاتین را پیشنهاد می‌دهد. علاوه بر این گاهی وجود توده یا آسیب در استخوان ستون فقرات، باعث می‌شود پزشک پلاتین گذاری را به شما توصیه کند. اما بعد از عمل پلاتین ممکن در کمر خود احساس درد کنید. در این زمان بهتر است با پزشک مشورت کنید.

درد کمر بعد از سزارین عادی است؟

بیشتر ماداران بعد از گذراندن دوران بارداری، پس از انجام عمل سزارین ممکن است درد شدیدی را در کمر خود احساس کنند. این درد کاملا عادی است و عدم اطلاع از این درد و مراقبت‌های بعد از سزارین، می‌تواند تحمل این شرایط را برای مادر سخت‌تر کند.

زمان درد کمر چه چیزی بخوریم؟

اگرچه در موارد شدید کمردرد تغذیه نقش زیادی در رفع درد ندارد، اما با خوردن میوه‌ها و مواد غذایی که خواص ضد التهابی دارند، می‌توان به رفع التهاب ناشی از کمردرد کمک کرد. سبزیجاتی مانند کلم‌ برگ، کلم بروکلی و اسفناج در رفع و کاهش التهاب ناشی از کمردرد نقش زیادی دارند. همچنین خوردن آووکادو، مغزها، گوشت سفید، کاکائو و حبوبات نیز می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند.

تشخیص کمردرد در افراد

پزشک برای تسخیص درد کمر، ابتدا از شما می‌خواهد روی صندلی نشسته و سپس بلند شوید و چند قدم راه بروید. در این زمان تمام حرکات شما را ارزیابی می‌کند. در این مواقع، تا حدودی کمردرد را در شما تشخیص می‌دهد اما برای تشخیص دقیق‌تر، انجام آزمایشات زیر را به شما توصیه می‌کند تا علت اصلی درد کمر را پیدا کند.

 • اشعه ایکس
 • آزمایش خون
 • اسکن استخوان
 • سی‌تی‌اسکن یا ام‌آر‌آی

راه‌های پیشگیری از کمر درد

شما با انجام برخی از اقدامات می‌توانید وضعیت بدن را در شرایط بهتری قرار داده و از بروز مشکل کمردرد یا عود مجدد آن جلوگیری کنید. اقدامات زیر باعث سلامت بیشتر کمر می‌شود:

 • انجام ورزش‌هایی مانند فعالیت‌های هوازی که به کمر فشار وارد نمی‌کند
 • انجام تمرینات مربوط به عضلات شکم و کمر
 • حفظ وزن مناسب خود
 • ترک کردن سیگار
 • تغذیه سالم

عوامل خطر درد کمر در افراد

هر شخصی ممکن است کمردرد را تجربه کند. حتی کودکان و نوجوانان نیز ممکن است به این عارضه مبتلا شوند. اما فاکتور‌هایی وجود دارد که ریسک ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد. این عوامل عبارتند از:

 • اضافه وزن
 • کشیدن سیگار
 • ورزش نکردن
 • افزایش سن
 • بیماری روانی
 • ورزش نکردن
 • بلند کردن وسایل به شکل نامناسب

کمردرد در بارداری

کمردرد، یک بیماری شایع و در کمین!

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که کمردرد به طور قطع قابل درمان نبوده و پس از جراحی نیز ممکن است درد کمر تا حدودی ادامه پیدا کند. پس بهترین روش، پیشگیری از ابتلا به این درد بوده و انتخاب سبک درست در زندگی، تا حد زیادی از ابتلا به این عارضه جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم که در صورتی که از درد کمر رنج می‌برید با استفاده از سایت نوبت دکتر دکتردکتر یک نوبت برای معاینه توسط پزشک رزرو کنید.

به نظر شما چگونه می‌توان از کمردرد پیشگیری کرد؟ آیا اصلا این موضوع امکان پذیر است؟ لطفا نظرات خوب خود را با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

سوالات متداول کمر درد

گاهی اوقات ممکن است علاوه بر کمر، در ناحیه باسن و پاها نیز احساس درد کنید. دردی که با گزگز شدن و بی حسی بدن همراه است و درد از سمت پایین به سمت بالا می‌آید. گاهی درد کمر انتهای ستون فقرات نشانه ابتلا به سیاتیک است که برای تشخیص بهتر حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اغلب خانم‌ها با شروع یائسگی کمر درد‌های خفیف یا شدید را تجربه می‌کنند و طبق آمار به دست آمده، از هر ۱۰ خانم، حداقل ۸ نفر یکبار کمردرد را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند.

به طور کلی، کمردرد یکی از علائم سندروم قبل از قاعدگی محسوب شده و بسیاری از زنان قبل از شروع دوره پریودی، آن را تجربه می‌کنند.

در این نوع از کمردرد، اغلب عصبی و ناراحت شدن فرد باعث اسپاسم عضلانی و از جمله اسپاسم عضله کمر شده و به همین دلیل پاتولوژی موجود در کمر را تشدید می‌کند.

کمردرد همراه با سرگیجه شیوع زیادی نداشته و سرگیجه احساس شده در هنگام کمردرد، به دلیل مصرف داروهایی است که هنگام درمان کمردرد مصرف می‌شود.

این سوال ممکن است ذهن بیشتری از افراد را درگیر خود کند که آیا سرما کمردرد را بدتر می کند یا خیر؟ جواب این سوال مثبت است و سرما در مرحله حاد کمردرد ممکن است درد کمر را تشدید کند. البته خوردن غذاهای سرد بخصوص در شب نیز باعث افزایش کمردرد می‌شود.‌

گاهی اوقات دیده شده، بسیاری از بیماران که کمردرد دارند بعد از انجام رابطه جنسی کمردردشان تشدید می‌شود. آنچه موجب تشدید کمردرد این افراد می‌شود، پوزیشن‌های هنگام مقاربت است.

کمردرد مداوم یا طولانی مدت به بررسی نیاز دارد و معمولا پروسه دیسک یا تحریک فاست و در موارد نادرتر تومورهای کمر می‌تواند باعث ایجاد درد مداوم شود. بررسی علت کمردرد مداوم ممکن است بر اساس معاینه و تشخیص پزشک متخصص، به ام ار ای کمر و یا نوار عصب و عضله یا اسکن هسته‌ای نیاز داشته باشد.

گاهی اوقات مردان بعد از ارضا شدن یا بعد از رابطه دچار کمر درد می‌شوند. این درد ممکن است ناشی از انتخاب یک پوزیشن نامناسب در رابطه بوده یا فرد دچار دیسک کمر شده باشد‌. تشخیص درست علت درد باید توسط پزشک انجام شود.

کمردرد از مشکلات شایع افراد بوده و بعد از سرماخوردگی بیشترین شیوع را دارد. این مشکل تنها مختص افراد میانسال و پیر نبوده و حتی جوانان را نیز درگیرد می‌کند. فقط شدت آن است که در افراد متفاوت است.

گاهی اوقات درد پایین کمر بیشتر از سه ماه طول می‌کشد. این درد معمولا در نبمه دوم شب یا هنگام بلند شدن از تخت، بدتر می‌شود اما بعد از مدتی با انجام حرکت بیشتر، کم کم بهتر می‌شود. پزشکان این علائم را به بیماری روماتیسم ربط می‌دهند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
331 نظرات
 1. فرهاد می گوید

  سلام من ۳۸ سالمه و از خیلی وقت پیش دیسک کمر دارم و حتی از خدمت خواستن معافم کنن ولی هیچ وقت اذیتم نکرد تا امسال از اول سال تا الان خیلی سمت راست کمرم درد میکنه راه رفتن برام خیلی سخت شده الان به نظرتون دیسکم پاره شده و اینکه الان میرم بدم بدنسازی با یه سری حرکات خوب میشه ولی موقتی هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله مجدا باید mri از کمر جهت بررسی وضعیت دیسک انجام شود

 2. پاشائی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من ۱۶ سالمه تکواندو کار میکنم
  مدتی که نیمه چب کمرم گرفته و درد میکنه
  بنظرتون علتش چیه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   گرفتگی عضلانی مطرح است

 3. دالیا می گوید

  سلام روزتون بخیر ام آرای گرفتم دوروز پیش بردم پیش دکتر مغز و اعصاب با اینکه گزارش ام ار ای طبیعی بود ایشون گفتن دیسک خفیف دارید یعنی ام آرای که اینقدر قویه نمیتونه نشون بده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   خود کلیشه mri دقیق هست
   اما گزارش پزشکان مختلف ، ممکن است متفاوت باشه و برداشتی که از mri دارن باهم متفاوت باشه

 4. مهسا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من مدتیه کمردرد دارم دکتر رفتم بهم گفت گرفتگی هست و دارو سوزن متا کاربامول برام نوشت
  یک ماه خوب شدم دوباره کمرم درده خم میشم کمرم درد میگیره می‌شینم درد میگیره درد در ناحیه چپ کمرم هست راه رفتن مشکل ندارم ولی وقتی به پشت می‌خوابم پای چپم نمیتونم صاف بالا ببرم، پای راست مشکل ندارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتون احتمال دیسک هست و احتمالا mri لازمه
   جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 5. آیدا می گوید

  سلام ببخشید مادر من چند سال از روی پله به پشت افتادن که در اون زمان اصلا از جاشون نمیتونستن زیاد تکون بخورند ولی پیگیری نکردیم و الان که چند ساله گذشته کمرشون تیر میکشه و خیلی درد میکنه الانم نمیدونیم چیکار کنیم یه راهنمایی میکنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید mri بدهند و معاینه شوند ، به متخصص ارتوپدی مراجعه کنن

 6. فرزاد می گوید

  سلام خسته نباشید بچم ۱۳ سالشه وقتی مثلا تو حیات داره بازی میکنه مثلا خاک بازی بعد ۲ ۳ ساعت میگه که کمر درد دارم اونم ناحیه پایین بعد میره رو مبل تراز میکشه بعد ۲۰ دقیقه درست میشه درد کمرش و
  اینکه فقط وقتی به مدت زیاد کار های سنگین انجام میده اینطوری میشه بنظرت مشکل داره یا چیز معمولی هست ممنون میشم بگید 🙏

 7. Mohsen می گوید

  سلام، حدود یکماه پیش به علت ورزش کمر درد گرفتم ، یک هفته بعد درحال خوب شدن بودم که رفتم استخر ، آب استخر سرد بود و بعد از استخر سوار موتور شدم ، حالا ۳ هفته از استخر گذشته و کمرم هنوز یکم درد میکنه مخصوصا اوقاتی که طولانی مدت میشینم وگرنه توی دویدن و حرکات ورزشی مثل دراز نشست دردی ندارم ، درضمن جای سفت یا سرد که بشینم بدتر میشه ، به پزشک هم مراجعه کردم با ۲ تا حرکت کششی گفت اسپاسم عضلاتته ، آخه این عضلات و تاندون مگه چقدر طول میکشه تا خوب بشه؟ بنظر شما چقدر احتمال دیسکه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درد دیسک ، اصولا به باسن یا ران تیر میکشه
   اسپاسم عضلانی بیش از ۲-۳هفته طول نمیکشه و اگر کمردردتون با مسکن ساده ظرف ۲-۳ماه خوب نشد مجددا جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 8. حمیدسمیعی می گوید

  سلام ببخشید من زمانی که راهذمیرم مهرهای ستون فقرات بدجوری مگیره باور کنید ده تا دکتر رفتم بازم خوبذنمیشم هرچی مسکن همدمیخورم بازم جوابذنمیده گرفتارم دیلکنوفاک میزارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جواب mri چی بوده؟

   1. حمیدسمیعی می گوید

    سلام هم اترروزگردن هم ساییدگی وهم دیسک کمرضعیف دارم اینودکترستون فقرات گفته

    1. مشاور سلامتی می گوید

     فیزیوتراپی
     تزریق
     مصرف مکمل های کلسیم و غضروف ساز
     پرهیز از فعالیت هایی که سبب تشدید ارتروز می شوند
     در جهت کاهش علایم و کنترل روند ارتروز کمک کنندس

 9. جعفرزاده می گوید

  سلام من نزدیک به دوماه که پای چپم در ناحیه باسن بعضی اوقات تیرمیکشه و دردش به پام میزنه و خیلی ازاردهندس و موقع کارکردن یا ایستادن دردش تشدید میشه به فوق تخصص هم مراجعه کردم قرص درد و شل کننده عضلات تجویز کردن که تاثیری نداشت واسم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به عدم بهبود با داروها و ناحیه دردی که ذکر کردین
   باید از نظر دیسک کمر بررسی شین و mri بدین

 10. حمیدسمیعی می گوید

  علت اینکه راه میرم کمردردم بیشترمیشه چی کارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول باید علت کمر درد مشخص شه
   دیسک ، لغزش مهره، تنگی کانال نخاعی و…. علل شایع کمردرد مزمن هستن
   و با توجه به تشدید درد هنگام راه رفتن حتما بررسی لازم
   بهتره به متخصص” ارتوپدی مراجعه کنید

  2. حمیدسمیعی می گوید

   سلام راه میرم مهرهای کمرم خیلی درد مگیره پیش دکتر ستون فقرات هم رفتم خوب نشدم حتی اورتوپدهم رفتم نمیتونم کار کنم بااین اوضاع اقتصادی راهنمایی کنید ممنون

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    چه تشخیصی براتون مطرح کردند؟

 11. ماری می گوید

  سلام 24سالمه. ورزش بدنسازی کار میکنم دوماهه از وقتی شروع کردم درد خیلی شدیدی تو کمرم داشتم کمکم کم شد دردا الان از بعداز ظهر به بعد تو کمرم یه دردی هست حالت سوزش . چندماه قبل از ورزش ام ار ای گرفتم فشار روی دیسک 4و5 داشتم ولی پارگی و بیرون زدگی نبود .تا وقتی هم که رفتم بدنسازی هیچ دردی تو کمرم نداشتم .ورزش رو قطع کنم؟ علت درد چی هست؟ ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالا بخاطر همون دیسک هست چون سبب فشار بر دیسک میشه
   ورزش رو فعلا قطع کنید و مجددا ویزیت شین

   1. Aileen Azan می گوید

    سلام من ۱۹ سالمه تقریبا یک سال میشه درد کمر دارم در اوایل این درد موقتی بود و بعضا بروز میکرد ، بعد خود بخود خوب میشد . ولی چند وقتی میشه تشدید کرده و اذیتم میکند مخصوصا وقتی نشسته هستم و وقتی که خود را خم میکنم درد در ناحیه کمرم حس میکنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام عزیز
     با توجه به سن کم شما ، نیاز به معاینه دقیق ، و ازمایش هست
     جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر