مجله پزشکی دکتر دکتر

کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم

28 مرداد 1397

179

بیماری‌های گوارش
کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

کولیت روده یا کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم های طولانی مدت در دستگاه گوارش می شود.

کولیت اولسراتیو متعلق به گروهی از بیماری‌ها بنام بیماری التهابی روده (IBD) است. IBD یا التهاب روده شامل یک گروه از بیماری‌ها است که بر دستگاه گوارش اثر می گذارد. التهاب از راست روده آغاز و کم کم روده بزرگ را دربر می‌گیرد. منطقه سالمی در بین بخش های درگیر وجود ندارد. بیماری کولیت اولسراتیو زمانی رخ می‌دهد که پوشش روده بزرگ رکتوم یا هر دو دچار التهاب می شود، معمولا کولیت داخلی ترین لایه را درگیر می‌کند و باعث التهاب آن می‌شود. این التهاب زخم‌های کوچکی روی روده بزرگ ایجاد می‌کند.
التهاب روده باعث می شود محتویات روده سریع تر دفع شود و روده به طور مکرر خالی می شود. همانطور که سلول‌ها روی سطح پوشش روده می‌میرند، زخم ها تشکیل می‌شوند. زخم‌ها ممکن است سبب خونریزی و ترشح مخاط شوند.

کولیت یک بیماری مزمن است که با درمان قابل کنترل است، اما درمان قطعی ندارد. این بدان معنی است که بیماری دوره طولانی دارد ولی کشنده نیست. درمان می تواند علائم و نشانه های بیماری را کاهش دهد و حتی باعث بهبودی طولانی مدت شود. اغلب مبتلایان به کولیت اولسراتیو زندگی طبیعی و مفیدی دارند. افراد در سنین مختلف می توانند مبتلا به این بیماری شوند، اکثر افراد مبتلا به این بیماری بین 15 تا 35 سال دارند.

علائم و نشانه های کولیت

علائم کولیت اولسراتیو بستگی به شدت التهاب و محل التهاب دارد. نشانه ها و علائم شاخص کولیت عبارتند از:

 • اسهال، اغلب با خون
 • درد شکم و گرفتگی روده
 • درد رکتوم
 • خونریزی رکتال – انتقال مقدار کمی خون به مدفوع
 • احساس فوری برای دفع مدفوع
 • کاهش وزن
 • خستگی
 • تب
 • عدم رشد در کودکان

اکثر افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو علائم خفیف تا متوسط دارند. دوره کولیت ممکن است متفاوت باشد، برخی افراد دارای دوره های طولانی مدتی هستند.علت کولیت

انواع کولیت اولسراتیو

پزشکان اغلب کولیت اولسراتیو را با توجه به محل رخ دادن آن طبقه بندی می کنند. انواع کولیت اولسراتیو عبارتند از:

 • پروکتیت اولسراتیو به التهاب محدود به ناحیه رکتوم اشاره دارد در این نوع خونریزی متناوب رکتوم اتفاق می‌افتد. این فرم کولیت شدت خفیف تری دارد.
 • پروکتوسیمگومیتیت التهاب شامل التهاب رکتوم و کولون سیگموئید (قسمت کوتاهی از محل به هم پیوستگی روده بزرگ به مقعد) است. علائم و نشانه ها عبارتند از اسهال خونریزی، گرفتگی شکمی و درد شکمی و عدم توانایی حرکت روده ها به رغم تمایل به انجام این کار (تانسموس).
 • کولیت چپ که شامل التهاب از رکتوم تا سیگموئید و قسمت نزولی روده بزرگ ادامه می یابد. علائم و نشانه ها عبارتند از اسهال خونریزی، گرفتگی شکمی و درد شکمی در سمت چپ و کاهش وزن ناخواسته.
 • پانکولیت یا کولیت سرتاسری اشاره به تورم و التهاب کل روده بزرگ (کولون راست، سمت چپ روده بزرگ، کولون عرضی و مقعد) دارد. پانکولیت اغلب باعث بروز اسهال خونریزی می شود که ممکن است شدید باشد. از علائم دیگر آن گرفتگی شکمی و درد شکمی، خستگی و کاهش وزن قابل توجه است.
 • کولیت برق‌آسا یا بدخیم یک شکل نادر ولی شدید پانکولیت است. این شکل نادر کولیت بر کل روده بزرگ تاثیر می گذارد و باعث درد شدید، اسهال فراوان، خونریزی، تب و ناتوانی در خوردن می شود.

چه وقت به دکتر مراجعه کنم؟

اگر در معرض تغییر مداوم عادت های روده خود هستید یا اگر علائم و نشانه هایی از قبیل:
درد شکم
خون در مدفوع
اسهال خونی
اسهال بدون درمان
یک تب ناشناخته که بیش از یک یا دو روز طول می کشد را دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنیدو علت کولیت را بررسی کنید. اگر چه کولیت اولسراتیو معمولا کشنده نیست، اما این یک بیماری جدی است که در بعضی موارد ممکن است عواقب تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

برای یافتن علت کولیت و درمان آن به چه پزشکی مراجعه کنم؟

متخصصین گوارش پزشکانی هستند که بیماری های دستگاه گوارش مانند کولیت را درمان می کنند. در برخی موارد ممکن است کولیت توسط متخصصان مراقبت های اولیه یا متخصصان داخلی درمان شود. بسته به نوع کولیت، متخصصان دیگر ممکن است در درمان دخالت داشته باشند، از جمله متخصصان بیماری های عفونی یا جراحان. متخصص اطفال و متخصص گوارش در مراقبت از نوزادان، کودکان و نوجوانان مبتلا به کولیت نقش دارند. شما می توانید با استفاده از لیست بهترین و مجرب ترین متخصص های گوارش و کبد که ما در سایت دکتر دکتر برای شما تهیه کرده ایم، متخصص و پزشک معالج خود یا عزیزانتان را انتخاب کنید و روند درمان کولیت را آغاز کرده و علت کولیت را ریشه یابی کنید.

علت کولیت
عوامل و علت کولیت اولسراتیو

علت کولیت و التهاب روده بزرگ می تواند ناشی از انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها باشد. برخی از شایع‌ترین علل و عوامل احتمالی کولیت عبارتند از:

کولیت عفونی

ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند عفونت‌های کولون را ایجاد کنند و علت کولیت اولسراتیو باشند. اکثر آنها باعث بیماری های خوراکی یا مسمومیت غذایی می شوند. متداول ترین باکتری‌هایی که باعث عفونت می شوند عبارتند از: شيگلا، اكولي، سالمونلا و كمپيلو باكتر. این عفونت ها ممکن است باعث اسهال خون نیز شوند.

کولیت ایسکمیک

یک علت کولیت، کاهش خونرسانی به روده بزرگ است. شریان هایی که خون را به روده می رسانند مثل هر شریان دیگر در بدن هستند. شر یان ها ممکن است به علت آترواسکلروز دچار محدودیت شوند (درست مثل رگهای خونی در قلب که می تواند باعث ایجاد آنژین قلبی می شود، یا عروق تنگ شده در مغز که باعث ایجاد سکته مغزی شود). هنگامی که این شريان تنگ شوند، ممکن است خونرسانی به روده بزرگ دچار اختلال شود و روده بزرگ ملتهب شود.
روده بزرگ همچنین می تواند خون را از نظر مکانیکی از دست بدهد. از جمله بهم پیچ خوردگی مکانیکی که در آن روده به دور خود پیچیده می شود یا یک فتق انسدادی است، جایی که بخشی از روده بزرگ در ناحیه دیواره شکم به دام افتاده است که مانع جریان خون به قسمت آسیب دیده می شود. ایسکمی یا فقدان خونرسانی صحیح موجب درد، تب و حرکات روده خونین می شود.

بیماری روده ای التهابی (IBD) و کولیت

دو نوع بیماری التهابی روده وجود دارد: کولیت اولسراتیو و بیماری کرون.
تصور می شود که علت کولیت یک بیماری خود ایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به روده بزرگ حمله می کند و باعث التهاب می شود. کولیت لولسراتیو در راست روده شروع می شود و ممکن است به تدریج در سراسر کولون گسترش یابد. علائم و نشانه ها عبارتند از درد شکم و حرکات روده خونین.
بیماری کرون ممکن است در هر بخش از دستگاه گوارش از دهان، مری و معده ایجاد التهاب کند. کرون اغلب دارای ضایعات پرشده است، یعنی مناطق آسیب دیده با مناطق بافت سالم همخوانی دارند.

کولیت میکروسکوپی

در این نوع کولیت دو نوع التهاب کولیت کلاژن و کولیت لنفوسیتی کولون رخ می دهد، علت کولیت در این موارد به ایجاد التهاب توسط کلاژن و لنفوسیت ها بر می گردد. اسهال آبدار، شایع ترین علامت این نوع کولیت است. این بیماری غیر معمول است که بیشتر در زنان مسن دیده می شود. علت کولیت میکروسکوپی هنوز ناشناخته است، اما پتانسیل خودایمنی ممکن است وجود داشته باشد.

کولیت مولکولی

علت کولیت مولکولی، تزریق مواد خارجی به روده بزرگ است. اگر مواد شیمیایی به روده بزرگ تزریق شود، التهاب و آسیب می تواند رخ دهد. یکی از عوارض آن التهاب مخاطی ناشی از مواد شیمیایی بیرونی است.

کولیت مرتبط با دارو

علت کولیت می تواند به علت برخی از داروهای ضد بارداری و تجویزی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)، مایکوفنولات، ایپالیمیبوب و اسید رتینوئیک باشد.

افراد در خطر

کولیت اولسراتیو می تواند زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد. ریسک فاکتور های این بیماری عبارتند از:

 • سن. کولیت معمولا قبل از سن 30 سالگی شروع می شود؛ اما در هر سن ممکن است رخ دهد و بعضی افراد ممکن است تا سن 60 سالگی بیماری را نداشته باشند.
 • نژاد یا قومیت اگرچه سفیدپوستان بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند، اما در هر نژادی ممکن است کولیت رخ دهد. یهودیان بیشتر خطر برای ابتلا به کولیت را دارند.
 • سابقه خانوادگی. اگر شما دارای یک فرد نزدیک، مانند یک والد، خواهر یا برادر، با این بیماری هستید، در معرض خطر بیشتری هستید.

عوارض کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. با توجه به این افزایش خطر، پزشک شما کولونوسکوپی را انجام می دهد و هنگامی که تشخیص بیماری کولیت را می دهید، سرطان را باید بررسی کنید. غربالگری منظم به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون کمک می کند. با پیگیری می تواند سلول های پیش سرطانی را در اوایل تشخیص دهد. عوارض دیگر کولیت زخمی عبارتند از:

ضخامت دیواره روده
سپسیس، یا عفونت خونی
کمبود آب شدید بدن
بیماری کبدی (نادر)
خونریزی روده
سنگ کلیه
التهاب پوست، مفاصل و چشم
پارگی کولون
اسپوندیلیت ankylosing یا التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات

منابع:

عوامل و علت کولیت اولسراتیو چیست؟

علل و عوامل کولیت را بهتر بشناسیم

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم»

179 پاسخ به “کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم”

 1. بهار گفت:

  سلام اگر علت کولیت از نظر خودم به علت دارو باشد امکان درمان دارد چون یک دوره قرص ضد بارداری مصرف کردم و فک میکنم دچار کولیت شدم ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سللم كوليت يعني التهاب روده همراه با خونريزي و كاهش وزن هست كه با كلونوسكوپي تشخيص داده ميشود
   كوليك يعني اسپاسم روده كه در اثر دارو ايحاد ميشود

 2. مهسا گفت:

  سلام من ۲۲ سالم و ۵ سال پیش متوجه شدم کولیت السراتیو دارم لرز و اسهال و استفراغ و خون ریزی دل درد های وحشتناک شدید داشتم تا یک سال روزانه کلی داروی خوراکی و مقعدی مصرف میکردم و درد هام همیشه با چندتا آمپول یه ذره آروم میشد یک سال دارو مصرف کردم و ۴ سال که قطع کردم مصرف دارو هام دلی هیچ علائمی ندارم حالم خوب مگه اینکه استرس فوق العاده شدیدی بهم دست بده.
  به نظرتون باید چکار کنم میترسم سرطان شده باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نگران نباشین
   فقط زیر نظر فوق تخصص گوارش ویزیت دوره ای بشین و هر چند مدت کولونوسکوپی بدین

 3. هادیان گفت:

  سلام ۳۹ سال سن دارم کولیت روده دارم
  روزی۴ عدد مزالازین استفاده میکنم پرهیز غذایی نکنم دل درد و اسهال شدید دارم با این دارو کمی اسهالم کنترل شده دکتر گفتند که سندروم تحریک پذیر دارم خواستم ببینم این بیماری بنده باعث سرطان میشه گاهی اوقات هم خلط وخون در مدفوع دیده میشه گاهی قرص ها جذب نمیشه هر روز دارم ضعیف تر میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد كلونوسكوپي انجام بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 4. طاهری گفت:

  با سلام ‌..من ۴۵ سالمه و دو تا زایمان داشتم و الان ۱۲ سال کولیت روده دارم ۶۰ سانت از رودهام درگیر هستن الان میخوام عمل لیپوماتیک انجام بدم آیا احتمال آمبولی برای من زیاده یا نه ؟؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اولا باید بیماریتون تو فاز خاموش باشه تا اقدام کنین و حتنا با نظر فوق تخصص گوارشتون باشه
   احتمال آمبولی بالاتر نیست اما عوارضی همچون عفونت بخاطر داروها ممکن رخ بده

 5. ناشناس گفت:

  بیماری کلیت او سروزآ واگیر دار است؟

 6. حسن گفت:

  آیا بیماری کولیت همان پاتولوژی است.کدام خطرش بیشتره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   پاتولوژی یعنی آزمایش نمونه برداری

 7. عامر گفت:

  سلام.من کولونوسکوپی انجام دادم دکتر گفت پاتولوژی داری لطفا راهنمایی بفرمایید این چه بیماری است .چه قرصی برای این بیماری تجویز میکنندو داروی گیاهی برای این بیماری چیه.وچه غذاهای باید خوردهمچنیین چه سبزیجات ومیوه جات باید مصرف کرد.ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   پاتولوژی یعنی آزمایش نمونه برداری
   تشخیص چی بوده دقیق؟

 8. حسن گفت:

  سلام من آندوسکوپی کردم کولونوسکوپی هم انجام دادم دکتور بهم کپسول امپرازول داد برای عفونت مری .برای التهاب روده یا پاتولوژی هم یک شیاف دادند به اسم پنتاسا گفتند شبی یک عدد بزار برای تمام عمر آیا داروی دیگه نداره لطفا راهنمایی کنید تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر یه حالت خودایمنی هست و باید مراجعه منظم به فوق تخصص گوارش داشته باشین و زیر نظرش دارو مصرف کنید و چکاپ بشین

 9. م د گفت:

  سلام همورئد بواسیر باعث سرطان روده میشه یان

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ، اما اگه هموروئيد داريد بايد كلونوسكوپي بديد

 10. صحرا گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  آیا امکان داره که کسی که کولیت اولسروز داره بعدها بیماری کولون هم بگیره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام كوليت اوسرو بيماري كولون هست
   روده باريك را درگير نميكنه
   منظورتون چيه دقيقا؟

 11. ام گفت:

  سلام ایا کولیت بعداز ۵سال باعث سرطان روده میشه چون ۵سال هم کولیت دارم هم همورئید باعث سرطان میشه یان

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه تشخيص كوليت اولسرو هست، بعد از ٨ سال بايد ساليانه كلونوسكوپي بديد

 12. ملکارا گفت:

  سلام نام من ملکارا است از افغانستان هستم درباره کولیت خاندم تمام علائم اش را دارم خیلی رنج میبرم روح روانم خراب شده میشه درباره دارو ها اش برایم بگوین که از کدام دارو ها استفاده کنم و مدت تداوی اش؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام براي درمان بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد تا در صورت لزوم كلونوسكوپيتون كنن و تشخيص قطعي را بدهند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 13. سجاد هاشمی گفت:

  سلام چند سال رفلاکس معده دارم
  و قرص های مختلف پمپ پروتون مصرف میکنم آندوسکوپی کردم دریچه مری خفیف گشاد هست. جایی خوندم مصرف طولانی مدت قرص های پمپ پروتون باعث سرطان معده میشه و من دوماه پیش قطع کردم ترسیدم و جوشید میسوخت دوباره شروع کردم اما الان قار و قور میکنه مثل باد هی تا گلوم میاد با قرص اینطوریه تازه میگن اسیدی بودن محیط معده باعث سرطان میشه یعنی همین جوری بره سرطان میگیرم
  درمان نداره؟رعایت میکنم. نگرانم زندگیم مختل شده۲۶سال دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر موردی نداره، مصرف کنید

 14. مسعود مرادی گفت:

  سلام خسته نباش خانم بنده به کولیت اولسراتیو دچار هستن و ما دنبال یک پزشک خوب و با تجربه هستیم ممنون میشم اگه معرفی کنید .

 15. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۹سالمه ۶ماهه که کولیت اوسراتیو دارم دکتر مزالازین و نیزوپرد پنجاه تجویز کرد که وقتی نیزوپرد دوزشو کم کردم دوباره بیماری اوج گرفت و دکتر ازارام۵۰تجویز کرد الان ده روزه که میخورم ولی دو روزه تب و لرز دارم بدن دردو احساس بیماری و بی اشتهایی مطلق و مشکل ادراری ام پیدا کردم که بی اختیاری و خون در ادرارمم هست درگیر عوارض ازارام شدم فکر میکنم ولی نمیدونم چیکار کنم قرص رو قطع کنم یا نه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام با اين حال بايد به پزشكتون مراجعه كنيد تا دستور بستري براتون بدن تا از اين وضعيت در بيايد

 16. هادی گفت:

  سلام مننتقریبا دوهفته که سیستم گوارشم بهم ریخته احساس دکتر رفتم چندتا کپسول بهم داد یکی مب اکتو.اموزل.رگفلور.گفتن تا یک ماه مصرف کن البته استرس خیلی دارم از وقتی اینطری شدم احساس میکنم از استرس زیاد دارم وزن کم میکنم البته فعالیتم بیشتر شده یه درد بسیار خفیف در سمت چپ دارم که احساس بسیار کمی مثل سوزش داره وزیر قفسه سیتن سمت چپ بعداز غذا خوردن حالت نفخ ایجاد میشه مدفوع خونی چیزی ندارم ولی یه مقدار شوله نمیدونم به این دکتر اعتماد کنم داروهار استفاده کنم چیزیم باشه دیر با خبر بشم لطفا کمکم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عزیزم‌ علایمتون رو دقیق بیان کنید
   نام دارو ها رو هم مجدد و درست تایپ کنید

 17. بارانا گفت:

  با سلام خسته نباشین
  همسر من به تازگی تشخیص دادن که کولیت خفیف داره روزی ۴ تا کپسول مزالازین و یه دونه هم شیاف میزاره از دکتر پرسیدیم برای پرهیز غذایی گفتن که پرهیز غذایی ندارن فقط نباید استرس داشته باشه الان من نکرانم که مبادا بعضی خوراکی ها براش مضر باشه لطفا راهنماییم کنین که چیکار کنم
  داروهاشم صب باید ناشتا بخوره بقیه قبل از غذا یا نه بعد از غذا هم مشکلی نداره؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   غذای چرب و سرخکردنی، لبنیات زیاد و شیر زیاد نخورن

 18. عادلی گفت:

  سلام، مقاله خیلی جالب بود.
  دو سال قبل با کولونوسکوپی، کولیت اولسراتیو برام تشخیص داده شد و الان مزالازین مصرف میکنم. الان یک ماهه احساس درد و سنگینی در پشت بین دو کتف دارم. صبحها که بیدار میشم حالم خوبه ولی در طول روز احساس میکنم یک وزنه پانصد کیلویی رو پشتم گذاشتن. به نظر شما مشکل از کجاست.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چقدر طول میکشه این علامت؟
   چند دقیقه؟
   اگه بیشتر از نیم ساعت ازمایشات روماتیسم بدین

 19. شایسته امینی گفت:

  سلام مدتیه سرگیجه وحالت تهوع دارم یبوستم دارم سمت چپم بعضی وقتها درد میکنه وزنم خیلی کم شده اشتهاهم ندارم اندسکوپی انجام دادم گفتن هیچ مشکلی ندارم هنگام مدفوع دردهمراه با خارش چیکارکنم خیلی ممنون؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد كلونوسكوپي هم بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 20. علی فریور گفت:

  سلام من 32 سالمه و الان حدود 3 ساله که صبح ها اکثرا با درد کمر و بیشتر مواقع همراه با درد شکم از خواب بیدار میشم و هنوز هم دکتر نرفتم در این مدت باد شکمم زیاد شده مدتی هست که داروی گیاهی ضد باد میخورم هر زمان شب این دارو رو میخورم صبح بدون درد بلند میشم ولی اگر نخورم صبح ها درد دارم بنظر شما مشکلم چیه آیا میتونه کولیت باشه؟ البته به جزء درد هیچ کدوم از علائم رو ندارم غذام خوبه، دفع خون ندارم، اسهال کلا ندارم، و وزنم هم خوبه اگر رعایت نکنم زیاد هم میشه

 21. علی گفت:

  سلام من 20 سالمه کولونوسکوپی کردم التهاب روده و بواسیر دارم دکتر مزالازین و دافلون تجویز کردن مدتیه قرص مزالازین بدون تغییر با مدفوع خارج میشه آیا اشکالی داره؟ ضمناً پزشک من رو از خوردن شیر و غذای چرب منع کرده آیا ماست و پنیر و … هم شاملش میشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ماست و پنير كم چرب ميتونيد مصرف كنيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادو...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام.نام داروهاتون رو ذکر کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه داروها رو مرتب ۳ هفته خوردین و تاثیری نداشته باید اندوسکوپی شی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادو...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله میتونه از استرس باشه اما اگه زردی چشم دارین ازمایش ast, alt, alkp , billt...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ریفلاکس هست و باعث این علایم میشه رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، اد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام دارو رو طبق دستور پزشکتون ادامه بدین🌹...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام شیاف و پماد آنتی فیشر...