دررفتگی استخوان فک؛ علل،علائم، تشخیص و درمان شکستگی فک

 • 1399-05-26
 • ۴۴۶۹ بازدید
 • 46
دررفتگی فک و شکستگی فک

چگونه می‌توانیم بفهمیم که دچار دررفتگی یا شکستگی فک شده‌ایم، این جراحات چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می‌شود؟ دراین مقاله به بررسی موضوع دررفتگی و و شکستگی فک می‌پردازیم.

دررفتگی فک چگونه به وجود می‌آید؟ چه تفاوتی بین این دو وجود دارد، در این مقاله به این مطلب می‌پردازیم.

در رفتگی یا شکستگی فک چیست؟

شکستگی فک به معنی وجود شکستگی در استخوان فک پایین است اما در رفتگی فک به معنای تغییر مکان دادن فک تحتانی است. در واقع در شکستگی و دررفتگی فک مفصلی که فک پایین را به جمجمه متصل می‌کند آسیب می‌بیند این مفصل که در  دو طرف وجود دارد.مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ای (temporomandibular joint, TMJ) نام دارد. 

هر کدام از این آسیب‌های فک بر اثر عوامل مختلفی همچون ضربات شدید به صورت رخ می‌دهند. کشیدن بیش از حد فک در هنگام خمیازه کشیدن یا گاز زدن غذا هم می‌تواند باعث در رفتگی فک شود. 

شکستگی و دررفتگی فک باعث درد شدید در فک شده و حرکات آن را محدود می‌کند، همچنین مشکلاتی برای غذا خوردن و تنفس بیمار هم ایجاد می‌شود. شکستگی فک باعث ورم صورت و تورم شده در حالی‌که در در رفتگی، فک پایین به نسبت جمجمه تغییر مکان می‌دهد.  اقدامات درمانی فوری برای کم کردن مشکلات و سرعت بخشیدن به فرایند درمان بسیار ضروری است. 

علل دررفتگی و شکستگی فک 

پزشکان به قسمت پایینی استخوان فک مندیبل می‌گویند. این قسمت از استخوان فک که از باقی قسمت‌های جمجمه جدا است به کمک مفصل گیجگاهی زیرواره‌ای به جمجمه متصل شده و به این ترتیب امکان باز و بسته شدن فک فراهم می‌شود. 

زمانی که به مندیبل آسیبی وارد می‌شود، نتیجه گاهی یک شکستگی کامل به همراه جا به جایی و یا یک شکستگی بدون جا به جا شدن استخوان خواهد بود.  در رفتگی فک، نتیجه جدا شدن مندیبل از یک یا دو مفصل گیجگاهی زیرواره‌ای است. 

فک بالا (maxilla) هم می‌تواند دچار شکستگی شود. ولی پزشکان شکستگی فک بالا را بیش‌تر به عنوان شکستگی صورت به رسمیت میشناسند. 

ضربه‌های شدید به صورت ممکن است باعث شکستگی یا دررفتگی فک شود. اینکه کدام یک از این دو عارضه رخ دهد به مکان ضربه به صورت و شدت نیروی وارد شده بستگی دارد. ضربه‌ها و آسیب‌های شدید هم بر اثر دعواهای شدید، زمین خوردن، سقوط، انجام فعالیت‌های ورزشی،تصادفات محیط کار و یا تصادفات رانندگی رخ می‌دهد. 

نشانه‌های دررفتگی فک

باز کردن بیش‌ از حد دهان هم عامل رایج در رفتگی فک است، این حالت در مواقع زیر ممکن است رخ دهد:

 • خمیازه کشیدن 
 • گاز گرفتن و یا گاز زدن غذا 
 • استفراغ کردن 
 • کارهای دندانپزشکی 

اختلالات مفصل گیجگاهی زیرواره‌ای علاوه بر ایجاد درد شدید، حرکت استخوان فک را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. افرادی که این اختلالات را تجربه می‌کنند، بیش‌تر از سایر افراد در معرض خطر در رفتگی استخوان فک قرار دارند. افرادی که پیش‌تر یکبار دچار در رفتگی فک شده‌اند هم احتمال بیش‌تری دارد که دوباره این مشکل را تجربه کنند. 

علائم شکستگی فک و جا به جا شدن فک

نشانه‌های شکستگی فک و دررفتگی فک به شرح زیر است.

علائم شکستگی فک 

علائم شکستگی فک عبارتند از:

 • درد 
 • تورم به خصوص ورم صورت 
 • خونریزی؛ از جمله خونریزی از دهان 
 • مشکلات تنفسی 
 • احساس ناراحتی در هنگام جویدن غذا 
 • سفت شدن فک 
 • بی حسی و کبود شدن صورت 
 • ناراحتی‌های دندانی مانند بی حسی لثه‌ها یا لق شدن دندان‌ها 

درد، تورم و خونریزی از اولین علائم شکستگی فک است. تمام صورت متورم شده و استخوان فک دردناک و سفت می‌شود. در برخی از موارد هم که خونریزی رخ می‌دهد، مشکلاتی را برای تنفس ایجاد می‌کند. جریان خون ممکن است راه تنفسی را مسدود کند.


فرد در شکستگی فک درد زیادی را هنگام صحبت کردن و جویدن غذا احساس می‌کند. اگر شکستگی فک شدید باشد، حرکت فک محدود شده و یا حتی امکان دارد که فرد قادر به حرکت استخوان فک خود نباشد. 

بی حسی و تورم صورت و لثه‌ها هم در هنگام شکستگی فک رخ می‌دهد. علاوه بر این زمانی که این استخوان دچار شکستگی می‌شود، شکل ظاهری صورت هم تغییر می‌کند، فرد در یک سمت و یا هر دو سمت صورت برآمدگی‌هایی احساس خواهد کرد. شدت آسیب به فک باعث لق شدن دندان‌ها هم می‌شود. 

علائم در رفتگی فک 

علائم در رفتگی فک با شکستگی فک تفاوت‌هایی دارد. درد یک عامل اصلی است و زمانی که فرد دهان یا بدن خود را حرکت می‌دهد، بدتر خواهد شد. دیگر علائم در رفتگی فک عبارتند از:

 • فک جلو آمده 
 • فرد متوجه می‌شود که دندان‌هایش مانند قبل ردیف نبوده و گاز زدن لقمه‌های غذایی به مانند قبل نیست 
 • بعد از یک گاز گرفتن غیر طبیعی ممکن است فرد قادر به بستن دهان خود به صورت کامل نبوده و این باعث خارج شدن بزاق از دهان شود
 • صحبت کردن ممکن است دشوار شود

تشخیص دررفتگی و شکستگی استخوان فک 

برای تشخیص دررفتگی و شکستگی فک پزشک اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • پرسیدن شرح حال بیمار 
 • معاینه فیزیکی 
 • گرفتن عکس رادیولوژی اشعه ایکس 

اگر در رفتگی ساده باشد یک جراح فک و صورت و یا یک دندانپزشک می‌تواند آن را درمان کند. اما شکستگی‌های شدید نیاز به درمان توسط‌ جراح فک و صورت دارد. 

تشخیص دررفتگی و شکستگی فک

راه‌های درمان شکستگی و دررفتگی فک 

در رفتگی و شکستگی استخوان فک نیاز به درمان فوری و سریع دارد. تا زمانی که کمک پزشکی برسد باید فک را در وضعیت ثابتی قرار داد. فرد می‌تواند با دستان خود فک را نگه دارد و یا از یک باند برای بستن دور سر و زیر فک استفاده کند. درمان دررفتگی و شکستگی استخوان فک با هم متفاوت است.

درمان فک شکسته

درمان فک شکسته به شدت آسیب بستگی دارد. شکستگی های کوچک معمولاً به خودی خود و بدون نیاز به درمان پزشکی بهبود پیدا می‌کنند. در این شرایط پزشک برای کم کردن درد بیمار مسکن‌هایی تجویز خواهد کرد. از طرفی دیگر خوردن غذاهای نرم و آبکی از بدتر شدن آسیب وارد شده به فک جلوگیری می‌کند.

شکستگی‌های شدیدتر به مداخله پزشکی و یا جراحی نیاز دارند. گاهی در حین جراحی، برای اینکه فک ثابت مانده و فرایند درمان به خوبی طی شود، جراح مجبور به استفاده از پیچ‌ و سیم‌های مخصوص است. 

فرایند درمان ممکن است هفته‌ها طول بکشد. بعد از گذشت این مدت زمان برای قوی‌تر شدن ماهیچه‌های فک که مدت زیادی بی حرکت بوده‌اند، باید ورزش‌های خاصی انجام شود.

درمان فک در رفته

معمولاً پزشک با جا انداختن فک در رفته را درمان می‌کند. این کار به کمک دست و به صورت سرپایی انجام می‌شود.

در این روش دهان بیمار به آرامی باز شده و پزشک انگشت شست خود را داخل دهان بیمار و روی دندان عقبی بیمار قرار می‌دهد. باقی انگشتان پزشک زیر فک بیمار قرار گرفته و آن را ثابت در جای خود نگه می‌دارد. بعد از آن پزشک به آرامی استخوان فک پایین را سر جای خود بر می‌گرداند.

در برخی از موارد پزشک از بانداژ بارتون (Barton bandage) استفاده می‌کند‌. این باند دور سر و فک قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا حرکات فک محدود شده و فرایند درمان سریع‌تر طی ‌شود. گاهی فرد باید تا چندین روز از این پانسمان مخصوص استفاده کند. 

حرکت زیاد فک ممکن است بهبود کامل را به تعویق انداخته و یا باعث آسیب بیش‌تر شود‌. بنابراین تا مدتی بعد از درمان بیمار نباید خمیازه بکشد.

در موارد شدیدتر جراحی انجام می‌شود. برای مثال کاهش اندازه‌ی رباط‌های اطراف فک به سفت شدن مفصل و جلوگیری از آسیب‌های بیش‌تر کمک می‌کند.

سیم کشی فک 

فک شکسته یا در رفته در طول فرایند ریکاوری گاهی باند پیچی و یا سیم کشی می‌شود. 

برای درمان در رفتگی و شکستگی‌های جزئی پزشک گاهی از یک باند و یا پانسمان دور سر و زیر چانه بیمار استفاده می‌کند، این کار مانع از باز شدن زیاد دهان می‌شود.  داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسان به کاهش درد و تورم کمک می‌کنند. 

اگر شکستگی شدید باشد برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی از سیم کشی استفاده می‌شود. بیمار باید همیشه یک سیم چین یا قیچی به همراه داشته باشد، این وسایل به او کمک می‌کند که در صورت احساس خفگی و یا در صورت استفراغ به سرعت بتواند دهان خود را باز کند.

ریکاوری فک شکسته نیاز به صبوری زیادی دارد. تا حداقل 6 هفته بیمار نباید دهان خود را به مقدار زیادی باز کند. در صورت لزوم پزشک برای بیمار داروی مسکن و برای جلوگیری از بروز عفونت آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. همچنین فرد در طی فرایند درمان و از آن‌جایی که قادر به جویدن غذاهای سفت نیست باید برای دریافت انرژی و کالری مورد نیاز خود غذاهای مایع مصرف کند. 

رژیم حاوی مواد غذایی نرم برای فک شکسته یا فک در رفته

تا زمانی که فک در رفته یا شکسته کامل بهبود پیدا نکرده است، بیمار باید غذاهای نرم مصرف کند.  اگر دچار در رفتگی یا شکستگی جزئی استخوان فک شده‌اید و در شرایطی هستید که این استخوان به خودی خود در حال بهبودی است، از خوردن غذاهایی که نیاز به جویده شدن زیاد دارند جلوگیری کنید. مواد غذایی مانند گوشت تازه، خام و چیپس باعث کشیدگی و درد در فک در حال بهبود می‌شود‌.

یک رژیم حاوی مواد غذایی نرم به راحتی جویده می‌شود و می‌توان از مواد غذایی زیر در آن استفاده کرد:

 • گوشت کنسروی
 • پاستای کامل پخته شده
 • برنج کامل پخته شده
 • سوپ
 • کمپوت میوه

اگر برای درمان فک شکسته سیم کشی فک انجام شده باشد، از آنجایی که فرد قادر به باز و بسته کردن دهان خود نیست باید از نی استفاده کند. دریافت کالری به مقدار کافی یکی از نگرانی‌های بیمار و اطرافیانش است‌.  فرد باید ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز خود را به صورت روزانه دریافت کند.

غذاهای پوره شده‌ای که برای آماده سازی نیاز به اضافه کردن شیر و یا خامه دارند معمولاً گزینه‌ای مناسب برای قرار دادن در رژیم غذایی فرد بیمار هستند. 

میوه‌ها و سبزیجات پوره شده و گوشت کامل پخته شده پروتئین مورد نیاز فرد را تامین کرده و کمک می‌کند تا فرد سلامتی خود را زودتر به دست بیاورد. مصرف اوتمیل و گندم خامه‌ای و دیگر غلات نرم شده هم می‌تواند در رژیم غذایی فرد بیمار قرار بگیرد.

اگر فک سیم کشی شده باشد، فرد باید تعداد دفعات غذا خوردن خود را افزایش دهد. به جای خوردن سه تا ۴ وعده در روز باید ۶ تا ۸ وعده غذایی سبک مصرف شود. خوردن مقدار کافی و کوچک زیاد در طول روز به تامین کالری مورد نیاز بیمار کمک می‌کند. 

زمانی که فرد به دفعات غذا می‌خورد، می‌تواند در وعده‌های غذایی خود تنوع ایجاد کند و مثلاً هر بار یک اسموتی با یک طعم جدید را مصرف کند. خوردن شیر و اسموتی کالری مورد نیاز بیمار را تامین می‌کند. آب، چای، قهوه و نوشیدنی‌های گازدار باید در این شرایط کم‌تر شود. 

غذاها باید به صورت ولرم مصرف شوند. بعد از آسیب فک، ممکن است دندان‌ها بیش از قبل حساس بوده و گرمای زیاد غذاها باعث ایجاد احساسی ناخوشایند شود.

برای دریافت ویتامین‌های مورد نیاز می‌توان غذاهای مخصوص نوزادان را مصرف کرد. از آب یا شیر برای رقیق کردن سوپ‌ها و یا غذاهای کنسروی غلیظ استفاده کنید. 

ریکاوری دررفتگی فک و شکستگی فک 

در رفتگی فک و شکستگی فکی که برای درمان به جراحی نیاز نداشته باشد معمولا ۴ تا ۸ هفته بعد بهبود پیدا می‌کنند. 

در حالی که شکستگی‌های نیازمند جراحی به ماه‌ها زمان برای ریکاوری کامل نیاز دارند. در بیش‌تر موارد فک بهبود یافته و عوارض جانبی ناچیزی برجا خواهد ماند. با این همه احتمال بازگشت درد بعد از وارد آمدن آسیب به فک وجود دارد. به این حالت اختلال مفصل گیجگاهی زیرواره‌ای گفته می‌شود. افرادی که پیش‌تر دچار در رفتگی فک شده‌اند هم احتمال بیشتری دارد که دوباره با این مشکل رو به رو شوند. 

برای جلوگیری از بروز درد و یا آسیب‌های احتمالی دوباره به فک پزشک از بیمار می‌خواهد که در هنگام خمیازه کشیدن و یا عطسه کردن زیر چانه‌ی خود را نگه دارد.

برای درمان دررفتگی یا شکستگی فک باید به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید.

منبع:

medicalnewstoday

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «دررفتگی استخوان فک؛ علل،علائم، تشخیص و درمان شکستگی فک»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

46 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام و تشکر از مطلب مفیدتان
  من حین غذا خوردن احساس کردم که فکم از جادررفت. صدای شکستن قولنج داد. و بعد ازآن خیلی درد میکند. اما از علائمی که شما برای در رفتگی فک ذکر کردید هیچکدام را ندارم و فقط وقتی فکم تکان می‌خورد درد شدیدی احساس میکنم
  آیا این هم در رفتگی است؟

  • سلام
   در رفتگی بعید اما التهاب مفصل ممکن رخ داده باشه، نیاز به مصرف مسکن و استراحت و کمپرس دارد

 2. سلام من دوروزپیش صورتم ضربه خورده و الان فقط قسمت چپ صورتم درد دارم و دردش شدیده و موقع باز کردن دهنم اذیت میشم ولی دندونام روی هم هستن و مشکلی ندارن
  هیچ علامت دیگه هم ندارم چیکار کنم

  • سلام بهتره معاينه نورولوژي اعصاب صورتتون توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شه تا بطور كانل مطمئن شيد آسيبي وارد نشده لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 3. سلام ببخشید من نه ماه پیش فکم در رفت و رفتم اورژانس راش انداختن الان خیلی گذشته ولی هنوزم حرکات دهنم به شدت محدوده هر هفته درد خیلی شدیدی تجربه میکنم و تو جویدن لقمه مشکل دارم دکتر هم سه چار جا رفتم گفتن مضمن شده و دیگه درست بشو نیست
  در واقع به گفته یکیشون که سی تی گرفتم مفصل سمت چپ صورتم فضا برای تکون خوردن نداره و هی در میره حتی همین الانش اگه مراعات نکنم در میره
  سابقه سه بار دررفتگی تو یه روز دارم
  میخواستم ببینم نیاز به عمل هست؟

  • سلام. در مواردی ممکن با فیزیوتراپی بهتر شه یا اینکه جراحی بخاد
   به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید

 4. سلام وقتتون بخير من تقريبا چند ساله كه موقع خميازه كشيدن احساس ميكنم فكم جدا ميشه سمت چپ حتي صدا هم ميده خيلي ميترسم

  • سلام
   غذای سفت و آدامس نخورید،کمپرس گرم بزارین.اگه علامت دیگه ای ندارین جای نگرانی نیست

 5. سلام دکتر من ۴ سال پیش توی مسابقات تکواندو در اثر ضربه فکم جابه جا شد اون موقع بچه بودم و نمیدونستم خطرناکه و خودم با ضربه اونو جا انداختم اما حالا که مدتی گذشته متوجه شدم که درست جا نیفتاده و فکم کمی بالا و پایینه
  دکتر با وجود اینکه ۴ سال گذشته ایا امکان بهبود مجدد و درست کردنش هست چطور باید اقدام کنم
  لطفا راهنماییم کنید ازتون ممنونم

  • سلام.اول باید معاینه شین و سی تی اسکن انجام شه
   ممکن با فیزیوتراپی بهتر شه یا جراحی بخاد
   به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید

 6. سلام دکتر سه هفته پیش دندون عقل بالا و پایین همزمان درد داشتم و دندون بالارو دکتر برام کشیدن تا بعد برای جراحی عقل پایین برم. از اون موقع فکم قفل شد و خیلی کم باز میشه در حدی که قرص هم به سختی میخورم. آنتی بیوتیک و شل کننده عضلانی هم ۱۰ روزه استفاده میکنم. ۴ جلسه فیزیوتراپی هم رفتم ولی تاثیری نداشته. علت قفل شدن فک چیه؟ چیکار باید بکنم؟ به فیزیوتراپی ادامه بدم یا خوب میشه با گذشت زمان؟

  • سلام
   غذای سفت نخورید ، زیاد صحبت نکنین، خنده شدید و خوابیدن روی یک سمت صورت انجام‌ندین
   کمپرس گرم بزارین تا یک هفته
   اگه خوب نشد یا رو به بهبود نبود فیزیوتراپی برین

 7. سلام و وقت بخیر . اقای دکتر خانم ۶۰ساله هستم .دندان عقل پایین سمت چپ را که خراب بود را به وسیله جراحی در اوردم . ولی متاسفانه از همان روز دهانم دچار محدودیت حرکت فک شده است خیلی کم باز میشود . حدودا یک ماه پیش عمل کردم . گفتم شاید بخاطر درد جراحی است . ولی الان با گذشت یک ماه مثل روزهای اول است و دهانم ( فک)خیلی کم باز میشود . انهم با درد باز میشود و درست نمیتوانم غذا بخورم . در ضمن جای دندان کشیده شده خوب شده است.فقط مشکل باز نشدن دهان را دارم انهم با درد زیاد.به دکترجراح مراجعه کردم و ایشان گفتند اشکال از خرابی دندان عقل همان سمت قسمت بالایی است که روکش دارد و باید جراحی شود ومشکل محدودیت حرکت فک که ایجادشده درست میشود .سوال من از شما دکتر عزیز این است ایا امکان دارد که موقع جراحی دندان عقل اسیبی به لولای فک رسیده باشد و ایا به گفته دکتر مربوطه با جراحی دندان عقل بالا مشکل محدودیت درست میشود نظر شما چیست ایا جراحی کنم یانه . خواهش میکنم راه درست را نشان دهید.معذرت میخواهم خیلی وقتتان را گرفتم .با تشکر و سپاس

  • سلام در مورد اينكه جراحي كنيد يا نه بايد جراح فك و صورت نظر بدن
   عفونت دندان عقل ميتونه باعث التهاب مفصل تمپورومنديبلتون شه

 8. سلام وقت بخیر.من بخاطر حساسیت خیلی عطسه میکنم.گاهی وقتا عطسه که میکنم فکم یه صدای (تیک)میده و بعدش گوشم داغ میشه و خیلی درد میگیره ولی چنددقیقه بعد خوب میشه.غیر ازین مورد دیگه فکم صدا نمیده. مدتیه متوجه شدم انگاری فک پایینم یکم به یک سمت کج شده.نمیدونم قبلا هم اینطوری بوده یا نه تازه متوجه شدم.ممکنه بخاطر همین عطسه ها و صدای تیک فکم کج شده؟چیکار کنم؟

 9. سلام
  من فک سمت چپ صورتم چند سال پیش ضربه خورد
  یه مدتی هست موقع خمیازه کشیدن قفل میکنه و تق تق صدا میده
  و به سمت راست کج شده
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام بدليل آسيب به مفصل تمپورومنديبلتون هست
   براي معاينه و بررسي بيشتر بايد به متخصص فك و صورت مراجعه كنيد

 10. سلام من دوسال پیش تو باشگاه رزمی به فکم ضربه خورد از اون زمان سمت چپ و راست فکم موقع حرکت دادن تق تق و صدا داره خیلی و اوایل خیلی درد میکرد دکتر هم رفتم گفت باید مراقبت کنبد ولی خیلی اذیتم بنظرتون مشکلش چیه صدا خیلی داره نمیتونم ازادانه تکون بدم فکمو

  • سلام
   ممکن مفصل فکتون دچار التهاب و ضربه شده باشه
   بنظر بنده به فوق تخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید و معاینه شین
   ممکن با تمرینات خاص و دارو بهبود پبدا کنه

 11. سلام من تقریبا دو سال پیش توی مسابقات رزمی لگد خورد تو صورتم اوایل یکمی درد میکرد و فکم قفل بود بعد ی مدتی درست شده بود …. چند وقت پیش ادامس جویدم الان 4 5 ماهی هست دوباره درد میکنه باید چکار کنم؟؟؟ رفتم دکتر عمومی ی داروی رفع التهاب نوشته و گفته ادامس (همین ادامس باعث درد شده) بجوم ک نرم بشه ولی قاشق به زور تو دهنم میره… ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. سلام من تقریبا دو سال پیش توی مسابقات رزمی لگد خورد تو صورتم اوایل یکمی درد میکرد و فکم قفل بود بعد ی مدتی درست شده بود …. چند وقت پیش ادامس جویدم الان 4 5 ماهی هست دوباره درد میکنه باید چکار کنم؟؟؟ رفتم دکتر عمومی ی داروی رفع التهاب نوشته و گفته ادامس (همین ادامس باعث درد شده) بجوم ک نرم بشه ولی قاشق به زور تو دهنم میره… ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید

 13. سلام من امروز یه ضربه متوسط به فکم خورد ولی هم میتونم قشنگ فکمو تکون بدم با کمی درد حرف زدنی هم درد نمیکنه ایا لازمه برم پیش دکتر ؟

  • سلام بله لازمه كه مراجعه كنيدو از نظر شكستگي بررسي شيد

 14. سلام خسته نباشین،حدود ۸ سالی هست که فک پابین سمت چپم دررفته و تا حالا برا عکسبرداری نرفتم،میترسم جا انداختنش دردناک باشه،۲۹ سالمه،دو روزه که یه تیکه استخون سمت چپ صورتم با دستم قابل لمسه و بیرون زده از پوستم،فک پایین سمت چپم هم درد میکنه،راهکارتون چیه؟؟؟ممنون

  • سلام به جراح فك مراجعه كنيد براتون با بي حسي جاش ميندازن نه اينكه بدون بي حسي

 15. سلام ببخشید من دارم قرص های ضد افسردگی استفاده میکنم که عوارصش خمیازه هست خیلی زیاد خمیازه میکشم چند روزه فکم سمت راست نزدیک گوش درد میکنه البته در حالت عادی نه وقتی دهانمو باز میکنم درد میگیره یه مدت هم هست خیلی دندون هامو به هم فشار میدم بی اختیار بایدبه پزشک مراجعه کنم یا نیاز نیست؟؟

  • سلام اينكه زياد دندوناتونو فشار ميدين بخاطر اضطراب هست بايد به پزشكتون مراجعه كنيد تا داروتونو عوض كنه
   از نايت گارد هم ميتونيد استفاده كنيد( بريد دندونپزشك تا براتون بسازن)

 16. سلام خسته نباشید. من به فکم از سمت راست ضربه خورد و کمی درد گرفت ولی تو باز و بسته کردن و جویدن مشکل زیادی ندارم فقط یکم حس خستگی میکنم تو ناحیه مفصل فکم و درد تو حالت عادی نداره اگه زیاد فشار بیارم یکم درد میگیره. البته خودم سعی میکنم زیاد فشار نیارم به فکم و زیاد باز وبسته نمیکنم. به نظرتون لازمه به پزشک مراجعه کنم یا خودم مراقبت کنم خوب میشه ؟ ممنون از سایت خوبتون

  • سلام دوست گرامی سعی کنید غذاهای نرم بخورید
   از خوردن مواد غذایی سفت مثل پسته بادام فندق خودداری کنید
   تخمه زیاد نخورید
   از هندزفری استفاده نکنید
   به مدت ۲ هفته صبر کنید در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

 17. سلام من امروز ضربه شدیدی ب فکم خورده و از زیر فکم تا گوشام درد میکنه و غذاهم میخام بخورم صورتم فکم درد میگیره باید چیکار کنم

  • سلام بايد سي تي اسمن از نظر شمستگي اينخوان فك و گيجگاهيتون بگيريد
   از نظر آسيب به اعصاب ناحيه هم چك شيد

 18. سلام.دختر من سه ماهشه .فکش دست میزنی انگار دوتا استخون ازم جدا شده.بازی میکنه .ولی گریه نمیکنه درد نداره..فکش در نرفته؟؟؟

  • سلام اگه خوردن و نفس كشيدنش نرماله بله مشكلي نداره

 19. با سلام حدود سه ماه است که گوش راستم گاهی گرفتگی و درد داره انگار یه مایع داخل گوش باشه دکتر گوش رفتم گفتن گوشها سالمه ممکنه مربوط به دندان باشه به دندانپزشک مراجعه کردم گفتن مربوط به فک هست با توجه به اینکه در شهر محل سکونتم پزشک فک نیست چکار باید کنم

 20. با سلام . من چندهفته اس فك سمت چپم موقع جويدن و خميازه تق و تق عجيبي داره . هيچ دردي هم نداره . لطفا راهنماييم كنيد

  • سلام بدليل التهاب مفصل temporomandible تون هست
   بهتره از نظر پوسيدگي دندان بررسي شيد
   اگه نرمال بود مشكلي نداره

 21. در هنگام خمیازه فک طرف چپم درد گرفت راه حل چیست

 22. سلام
  من امروز هنگام خمیازه کشیدن فکم قفل شد و دیگر توانایی بستن دهنم رو نداشتم. بعد از اینکه به دندانپزشک مراجعه کردم فکم رو جا انداختند.
  میخواستم بدونم تا چه مدت باید مراقبت داشته باشم؟ و اینکه آیا ممکنه دوباره فکم در بره؟
  باتوجه به اینکه هنگام باز کردن بیش از حد دهانم صدای تق تق از فکم میاد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر