نحوه‌ی مراقبت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران چگونه است؟

موفقیت عمل جراحی تعویض مفصل ران  تا حدود زیادی به انجام دستور العمل‌های پزشک معالج در چند هفته‌ی بعد از انجام عمل در خانه بستگی دارد. در این مقاله و نقشه راه  جراحی تعویض مفصل ران سعی می کنیم تا درباره‌ی تمام جنبه‌های عمل و مراقبت بعد از مراقبت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران صحبت کنیم.

 

 

برنامه ریزی برای چگونگی حضور در جامعه بعد از عمل تعویض مفصل ران

بعد از انجام جراحی تعویض مفصل ران، فرد به راحتی با کمک عصا یا واکر می‌تواند راه برود با این همه برای انجام دیگر فعالیت‌ها مانند خرید، آشپزی، حمام کردن و شستن لباس‌ها تا چندین هفته به کمک نیاز خواهد داشت. اگر فرد تنها زندگی می‌کند  نیاز به شخصی دارد که در کارهای خانه به او  کمک کند.

نحوه‌ی مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران چگونه است؟

آماده سازی محیط زندگی برای بعد از جراحی تعویض مفصل ران

برای اینکه بعد از جراحی راحت‌تر بتوانید کارهای خود را در منزل انجام دهید، لازم است که تغییراتی را در محیط زندگی خود ایجاد کنید. به این نکات درباره‌ی مراقبت‌های بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران دقت کنید:

 

 • در دیوار حمام و یا راهروها و در پله ها می‌توانید دستگیره‌های نصب کنید که به شما در هنگام راه رفتن کمک کند.
 • صندلی مناسب با نشیمنگاه ثابت برای روزهای بعد از عمل خریداری کنید. وضعیت فرد در هنگام نشستن بر روی صندلی باید به گونه‌ای باشد که زانو پایین‌تر از مفصل ران قرار بگیرد. صندلی باید پشتی ثابت داشته و دارای دسته باشد.
 • توالت فرنگی باید سطح بالاتری از حالت معمول داشته باشد.

توالت فرنگی برای عمل جراحی تعویض مفصل ران

 • برای داخل حمام باید از یک صندلی ثابت و ایمن استفاده کرد.
 • برای شستن بدن باید از لیف‌هایی با دسته‌های بلند استفاده کرد.
 • برای پوشیدن کفش‌ها باید بر روی صندلی مناسب نشسته و از یک پاشنه کش بلند استفاده کرد.
 • برای گرفتن وسیله‌هایی که در کابینت‌های بالایی و قسمت بالایی کمد قرار گرفته‌اند می‌توانید از قلاب یا میله‌های بلند استفاده کنید.
 • برای اینکه در هنگام نشستن زانو پایین‌تر از مفصل ران باشد، می‌توانید از یک کوسن یا بالش استفاده کنید.
 • فرش حتما باید بر روی زمین ثابت باشد، اگر سطح زیرین فرش لیز باشد بسیار خطر آفرین خواهد بود. بنابراین فرش‌ها را حدالامکان جمع کنید تا موجب زمین خوردن نشوند.

ریکاوری بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران 

موفقیت عمل جراحی تا حدود زیادی به انجام دستور العمل‌های پزشک معالج در چند هفته‌ی بعد از انجام عمل در خانه بستگی دارد.

 

مراقبت از زخم 

در محل جراحی احتمالا بخیه‌ها و زخم‌هایی وجود داشته باشد، حتی در زیر پوست در محل جراحی هم بخیه‌هایی وجود دارد. این بخیه‌ها حداکثر ۲ هفته بعد از انجام عمل جراحی باید برداشته شوند. تا زمانی که زخم به صورت کامل خشک نشده از رسیدن آب و رطوبت به محل زخم خودداری کنید. برای اینکه زخم در تماس با لباس و جوراب واریس تحریک نشود، بهتر است که زخم را بانداژ کنید.

 

رژیم غذایی در طی دوره‌ی مراقبت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران

تا چند هفته بعد از جراحی کم شدن اشتها طبیعی است. برای اینکه بافت‌های محل جراحت به سرعت به حالت اولیه‌ی خود برگردند و عضلات توان و قدرت خود را به زودی به دست بیاورند، فرد علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی متعادل باید از مکمل‌های آهن هم استفاده کند. روزانه فرد باید مقدار کافی آب و مایعات هم بنوشد.

 فعالیت بدنی در طی دوره‌ی مراقبت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران

در هفته‌ی اول بعد از جراحی انجام فعالیت‌های سبک ورزشی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. انجام این فعالیت‌های روزانه باید ۳ الی ۶ هفته بعد از عمل جراحی ادامه داشته باشد. تا چندین هفته انجام حرکات ورزشی و حرکت در طول شب ممکن است با سختی همراه باشد.

 • پیاده روی کمک می‌کند تا فرد زودتر توان و قدرت بدنی خود را باز یافته و راحت‌تر حرکت کند
 • برخی فعالیت‌های روزانه مانند نشستن و ایستادن‌های طولانی، همچنین بالا و پایین رفتن از پله‌ها باید محدود شود
 • برخی حرکات ورزشی ویژه را فرد باید در طول روز چندین بار انجام دهد. معمولا فرد برای انجام این حرکات نیازی به کمک شخص دیگر نخواهد داشت ولی در صورت سختی فرد می‌تواند از یک فیزیوتراپ کمک بگیرد.

جلوگیری از مشکلات بعد از جراحی تعویض مفصل ران 

تشخیص نشانه‌ها و علائم لخته خون احتمالی 

برای اینکه احتمال تشکیل لخته‌های خونی در طی هفته‌های ابتدایی بعد از عمل کاهش پیدا کند، لازم است که دستورات پزشک جراح خود را به صورت دقیق اجرا کنید. پزشک احتمالاً از شما بخواهد که مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون که مصرف آن‌ها را از بیمارستان آغاز کرده‌اید را ادامه دهید. اگر هر کدام از این علائم هشدار دهنده را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر به پزشک خود اطلاع دهید.

علائم هشدار دهنده‌ی وجود لخته خون احتمالی

این علائم عبارتند از:

 • احساس درد در ران پا و ساق پا که به محل جراحی مرتبط نیست
 • احساس درد در هنگام لمس ساق پا و قرمز شدن این ناحیه 
 • ایجاد تورم جدید و یا افزایش تورم در قسمت بالای ران، ساق پا، مچ پا و کف پا 

علائم هشدار دهنده‌ی آمبولی ریه (pulmonary embolism

علائمی که نشان می‌دهد لخته‌ی خونی در طول بدن حرکت کرده و به ریه‌ها رسیده، عبارتند از:

 • احساس کم آوردن نفس و تنگی نفس ناگهانی 
 • شروع ناگهانی درد سینه 
 • درد سینه‌ی منطقه‌ای در هنگام عطسه 

 

جلوگیری از عفونت در جراحی تعویض مفصل ران

باکتری‌ها معمولاً در طول انجام کارهای دندانپزشکی، عفونت‌های مجاری ادراری یا عفونت پوست وارد جریان خون می‌شوند و بعد از انجام عمل جراحی مفصل ران در بدن ایجاد عفونت می‌کنند. بعد از جراحی، بیماران شاید نیاز به مصرف آنتی بیوتیک پیش از انجام کارهای دندانپزشکی پیدا کنند، این کار اجازه‌ی ورود باکتری‌ها به جریان خون را نخواهد داد. پس بر حسب نیاز بیمار فرد برای دریافت آنتی بیوتیک‌های مناسب باید با پزشک جراح خود مشورت کند.

 

علائم هشدار دهنده‌ی وجود عفونت احتمالی

در صورت دیدن علائم زیر بلافاصله پزشک خود را در جریان بگذارید:

 • تب بالاتر از 100 درجه فارنهایت 
 • لرز شدید 
 • افزایش ورم، قرمزی و حساسیت در مقابل لمس در اطراف مفصل ران 
 • ترشحات از زخم جراحی تعویض مفصل ران 
 • درد فزاینده‌ی ران در هنگام فعالیت و استراحت 

احساس درد بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران

جلوگیری از زمین خوردن

اگر در چند هفته‌ی بعد از عمل جراحی فرد به زمین بیفتد، احتمال آسیب به مفصل ران تعویضی وجود خواهد داشت و در نتیجه ممکن است که نیاز به جراحی‌های بیش‌تر وجود داشته باشد. تا زمانی که مفصل ران جدید به ثبات نرسیده است، بهتر است از پله‌ها بالا و پایین نروید. بهتر است از عصا، واکر و وسیله‌های این چنینی در هنگام راه رفتن استفاده کنید. یا اینکه تا زمانی که تعادل، انعطاف پذیری و توان بدنی خود را دوباره به دست می‌آورید از فردی بخواهید که در هنگام راه رفتن به شما کمک کند.

از پزشک معالج خود بخواهید که وسیله‌ی کمکی مناسب وضعیت شما و زمانی که باید از آن استفاده کنید را در اختیار شما قرار دهد. 

برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی تا حداقل 6 هفته بعد از جراحی باید در هنگام نشستن، خوابیدن و یا خم شدن اقدامات مراقبتی لازم را انجام دهید. اقدامات مراقبتی که باید انجام شود از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است و به نوع جراحی و وضعیت منفصل ران جدید دارد. 

پیش از اینکه بیمار از بیمارستان مرخص شود، آموزش‌های لازم توسط جراح ارتوپد و فیزیوتراپ به فرد داده می‌شود. در صورت انجام این توصیه‌ها خطرات احتمالی به شدت کاهش پیدا می‌کند. 

 

مراقبت از مفصل ران جدید 

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توان برای مراقبت از مفصل ران جدید و طولانی‌تر کردن عمر آن انجام دهید.

 • به صورت منظم فعالیت‌های ورزشی سبک انجام دهید. فعالیت‌های ورزشی سبک به حفظ توان حرکتی و قدرت مفصل ران جدید کمک خواهد کرد. 

مراقبت از مفصل ران جدید 

 • بسیار مراقب باشید که آسیبی به شما وارد نشود یا در هنگام راه رفتن به زمین نیفتید. اگر استخوانی از پای شما بشکند، احتمالاً به جراحی‌های بیش‌تری نیاز خواهید داشت. 

 

در هنگام مراجعه به دندان‌پزشک او را در جریان جراحی تعویض مفصل ران خود قرار دهید. از پزشک متخصص ارتوپد خود بپرسید که آیا مجاز به استفاده از آنتی بیوتیک‌های تجویز شده قبل از انجام کارهای دندان‌پزشکی هستید یا خیر؟

 • به صورت مرتب، جهت معاینه و گرفتن تصویر رادیولوژی بعد از انجام عمل جراحی به پزشک متخصص مراجعه کنید. حتی اگر در مفصل ران جدید، احساس مشکل هم نداشته باشید، لازم است که به صورت مرتب با پزشک خود ملاقات داشته باشید. 

 

منبع:

orthoinfo.aaos.org

 

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر