علت خارش کف دست و راه‌های درمان و پیشگیری از آن

دلیل خارش کف دست چیست، از قدیم گفته‌اند که خارش کف دست راست و چپ نشانه‌ی به دست آوردن یا از دست دادن پول است.اما باید بگوییم علت دیگری برای این خارش وجود دارد. در این مقاله به این سوال جواب خواهیم داد.

خارش کف دست غالبا به دلیل بیماری‌های رایج پوستی به وجود می‌آید، اما در عین حال می‌تواند علامت یک بیماری زمینه‌ای جدی نیز باشد. بر اساس باورهای خرافی، خارش کف دست می‌تواند نشانه‌ی از دست دادن یا به دست آوردن پول باشد. با این حال، دلایل پزشکی نیز برای بروز خارش کف دست وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • اگزمای دست 
 • واکنش‌های آلرژیک
 • دیابت
 • واکنش‌های دارویی
 • سیروز 
 • اختلالات عصبی
علت خارش کف دست

علت خارش کف دست چیست؟

خارش بدون توجه به ناحیه‌ی آن می‌تواند آزاردهنده باشد. این امر به ویژه می‌تواند در دست‌ها تحریک زیادی را به وجود آورده در انجام امور روزمره تداخل ایجاد کند.

برخی از بیماری‌های زیر ممکن است از شایع‌ترین علل خارش کف دست باشند:

۱. اگزمای دست

بر اساس گزارش‌های علمی، حدود ۱۰ درصد مردم کشورهای صنعتی دچار اگزمای دست هستند. این بیماری غیر مسری می‌تواند باعث ایجاد خارش کف دست، التهاب، پوسته‌ریزی، خشکی، قرمزی و حتی تاول شود.

یک نوع اگزما به نام «پومفولیکس» یا «اگزمای دیس هیدروتیک» باعث به وجود آمدن تاول‌های کوچک و خارشی بر روی کناره‌های انگشتان، کف دست و حتی کف پا می‌شود.

کسانی که احتمال بیشتری برای ابتلا به اگزمای دست دارند، عموما افرادی با مشاغل خاص هستند که در آن دستان فرد در مواجه با رطوبت یا مواد شیمیایی و عوامل تحریک‌کننده بیش از حد است. 

مشاغلی که در معرض ابتلا به اگزمای دست هستند شامل موارد زیر است:

 • کترینگ و پذیرایی
 • نظافت 
 • آرایشگاه
 • کادر درمانی
 • مکانیک

کسانی که سابقه خانوادگی اگزمای دست دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.

۲. واکنش‌های آلرژیک

گاهی‌اوقات خارش دست بر اثر مواجه مکرر با عوامل و مواد شیمیایی تحریک‌کننده است به وجود می‌آید که در نهایت که به واکنش آلرژیک منتهی می‌شود و به «درماتیت تماسی» گفته می‌شود.

یک واکنش آلرژیک ممکن است ۴۸ تا ۹۶ ساعت پس از تماس با آلرژن (عامل آلرژي‌زا) شروع شود.

عوامل آلرژي‌زای رایج عبارتند از:

 • فلزات، مانند انگشتر و سایر جواهرات
 • عطر و ادکلن یا سایر مواد معطر
 • انواع صابون
 • مواد ضدعفونی‌کننده
 • ترکیبات ضدمیکروبی ‌یا باکتری‌کُش
 •  گرد و غبار و خاک
 • آب با مقادیر بالای کُلر

ممکن است پیش از بروز واکنش آلرژیک نیاز به مواجه چندباره با آلرژی‌زاها باشد. در واقع، این امر به این دلیل است که بدن بعد از چند بار، شروع به ترشح هیستامین‌های خارش‌آوری می‌کند که موجب تحریک پوست می‌شوند.

۳. دیابت

هنگامی که فرد مبتلا به دیابت است، قند خون فرد بیش از حد بالا می‌رود که می‌تواند باعث خشکی پوست شود. خارش پوست ممکن است با برآمدگی‌های قرمز یا به رنگ پوست روی کف دست و سایر نواحی بدن نمایان شود.

۴. واکنش‌های دارویی

گاهی اوقات خارش کف دست ممکن است در اثر مصرف داروی خاصی به وجود آمده باشد. هنگامی که فرد نسبت به داروی جدیدی واکنش آلرژیک خفیفی داشته باشد، واکنش‌های هیستامین در بدن باعث خارش می‌شود.

در این موارد، به ویژه فرد در کف دست‌ یا پای خود احساس خارش می‌کند که دلیل آن تجمع بیش‌تر هیستامین‌ در این نواحی است. با این حال، چنانچه برای فرد مشخص شود که علت خارش کف دست دارویی است، مگر اینکه علائم شدید باشد؛ باید پیش از قطع کامل دارو،‌ با پزشک معالج مشورت کند.

۵. سیروز

یک اختلال خودایمنی به نام «سیروز صفراوی» یا «تشمع کبدی» می‌تواند باعث به وجود آمدن برخی لکه‌ها در کف دست و خارش آن شود. سیروز صفراوی، روی مجاری صفراوی که کبد را به معده وصل می‌کند، اثر می‌گذارد. زردابی که بین این دو عضو حرکت می‌کند در کبد تجمع یافته و باعث بروز آسیب و زخم می‌شود. فرد مبتلا به این اختلال خود ایمنی، علاوه بر خارش کف دست ممکن است که علائم دیگری نیز داشته باشد:

 • لکه‌های پوستی در کف دست
 • حالت تهوع
 • درد استخوان
 • اسهال
 • ادرار تیره
 • زردی یا یرقان

سیروز در زنان شایع‌تر است، با این حال علت آن مشخص نیست. ممکن است برای کاهش علائم خارش برای فرد مبتلا به سیروز داروی «کلستیرامین» تجویز شود. 

۶. اختلال‌های عصبی

گاهی اوقات آسیب عصبی به دست‌ها بر اثر بیماری‌هایی مانند دیابت می‌تواند باعث خارش کف دست شود. سایر اختلالات عصبی دست می‌تواند اثرات مشابهی از جمله «سندروم تونل کارپال» را داشته باشد.

سندروم تونل کارپال موجب درد، بی‌حسی و حس سوزن سوزن و خارش در دست می‌شود. خارش یا ناراحتی معمولا در کف دست‌ها شروع شده و در هنگام شب بیشتر می‌شود.

چنانچه فرد مشکوک به سندروم تونل کارپال باشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است از بیمار بخواهد از انجام برخی فعالیت‌های تکراری و مکرر خودداری کرده یا مچ بند طبی بپوشد. در موارد شدید، عمل جراحی می‌تواند فشار بر اعصاب مدین را کاهش دهد.

خارش کف دست نشانه بیماری است؟

در ادامه می‌خواهیم درباره‌ی بیماری‌هایی که یکی ز نشانه‌های آن خارش کف دست است بنویسیم. یکی از این بیماری‌ها، بیماری دیابت است.

دیابت و خارش

اغلب خارش کف دست و پا اثرات دیابت مرتبط دانسته می‌شود.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت، حاکی از آن بود که خارش از علائم شایع مبتلایان به دیابت است. ۱۱،۳ درصد افراد حاضر در پژوهش که مبتلا به دیابت بودند، خارش پوست را گزارش دادند، اما تنها ۲،۹ درصد حاضران در پژوهش که به دیابت مبتلا نبودند، از خارش کف دست شکایت داشتند.

دیابت می‌تواند به چندین طریق باعث ایجاد خارش پوست شود که عبارتند:

 • نوروپاتی دیابتی، نوعی آسیب عصبی که ممکن است افراد مبتلا به دیابت دچار آن شوند. این عارضه می‌تواند منجر به آسیب الیاف عصبی دست و پا شود. قبل از بروز این آسیب، دستگاه ایمنی بدن در واکنش به فعالیت سلول‌های لنفوم مواد شیمیایی به نام «سیتوکین‌ها» را ترشح می‌کند که باعث خارش می‌شدند.
 • عوارض دیابت شامل نارسایی کبد و کلیه است و خارش پوست ممکن است، از علائم مشخصه‌ی هر دوی این بیماری‌ها باشد
 • فرد ممکن است واکنش آلرژیکی به داروی جدید دیابت داشته باشد که موجب خارش زیاد می‌شود. 

اگر فرد مبتلا به دیابت دچار خارش پوستی شود، باید در اسرع وقت برای درمان مشکل خود به پزشک مراجعه کند. خارش پوست در بیشتر موارد می‌تواند به عفونت منتهی شود. در چنین وضعیتی با توجه به اینکه خود بیماری دیابت توانایی بدن برای مقابله با انواع عفونت‌ها را کاهش می‌دهد، فرد دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

موارد اورژانسی دررابطه با خارش کف دست

درمان خارش کف دست

درمان خارش کف دست نیز به علل آن بستگی دارد و از این جهت، درمان‌های مختلفی برای آن در دسترس است. برخی از درمان‌های توصیه شده شامل موارد زیر است:

پارچه خنک و مرطوب

گذاشتن یک پارچه‌ی مرطوب روی کف دست برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌تواند باعث تسکین احساس خارش شود. کمپرس سرد نیز ممکن است در این مورد مفید باشد.

استروئیدهای موضعی

کورتیکواستروئیدها (کورتون) نیز می‌توانند موجب کاهش قرمزی و خارش کف دست شوند. این داروها را می‌توانید با تجویز پزشک یا به صورت بدون نسخه تهیه کنید. با این حال، مراقب استفاده‌ی زیاده از حد کِرم‌های استروئیدی باشید. مصرف این کِرِم‌ها به صورت منظم می‌تواند موجب نازکی پوست شود. 

دستان خود مرطوب نگه دارید

مرطوب نگه داشتن دست در اغلب موارد می‌تواند به کاهش خارش کمک کند. نگه داشتن انواع کِرم‌های مرطوب ‌و نرم‌کننده در یخچال می‌تواند تاثیر آن‌ها را افزایش دهد. 

در صورتی که خارش ناشی از اگزما باشد، استفاده از انواع مرطوب‌کننده‌ها خصوصا پس از شستشو و همینطور هنگامی که دست‌ها حسِ خشکی دارند،‌ مفید است.

نور درمانی با پرتو ماوراء‌بنفش

ممکن است که نور درمانی با پرتو ماوراء‌بنفش در افراد مبتلا به اگزمای دست یا سوزش شدید موثر باشد. قرار دادن دست‌های بیمار در نور ویژه‌‌ی پوتو فرابنفش از نوع A  می‌توان موجب کاهش علائم فرد شود.

راه‌های پیشگیری از خارش کف دست

چنانچه فرد مبتلا به درماتیت تماسی یا اگزما دست باشد، پیشگیری از تماس با عوامل محرک آن می‌توان از بروز علائم و نشانه‌های آن جلوگیری کند. 

چنانچه علت خارش مشخص نباشد، ممکن است بهتر باشد که فرد قبل از استفاده از هرگونه لوسیون یا کِرم جدید، تست پوستی پَچ را برای شناسایی آلرژن‌ها انجام دهد. به این ترتیب، بهتر است که فرد کرم یا لوسیون را به مدت یک شب روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست خود قرار داده تا مطمئن شود، منجر به بروز هیچ‌گونه‌ علائمی نمی شود. 

سایر مواردی که می‌تواند از خارش کف دست جلوگیری کند عبارتند از:

 • عدم استفاده از دستکش‌هایی از جنس پارچه‌های مصنوعی. دستکش‌هایی از جنس الیاف کتان می‌توانند ‌مشخصا اثر ملایم‌تری روی پوست دارند.
 • شستن دست‌ها با آب ولرم. از شستشوی دستان خود با آب بسیار سرد یا گرم خودداری کنید.
 • برای شستشوی دست از انواع صابون‌ها یا پاک‌کننده‌های بدون رایحه استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از خشک کردن دست‌ها از مرطوب‌کننده استفاده کنید. کسانی‌ که پوست چربی دارند، با تصور اینکه انواع مرطوب‌کننده‌ها موجب افزایش چربی پوستشان می‌شود، کمتر از آن استفاده می‌کنند. 
 • هنگام کار یا استفاده از انواع مواد شیمیایی یا مواد شوینده از دستکش محافظ استفاده کنید. همچنین در صورت حساسیت، می‌تواند زیر دستکش‌های لاتکس، دستکش کتان بپوشد.
 • از استفاده از ژل‌های ضدعفونی‌کننده‌ دستی خودداری کنید، چرا که این مواد اغلب حاوی غلظت بالایی از الکل خشک‌شوند هستند.
درمان خارش کف دست چیست؟

سخن پایانی

مرطوب نگه داشتن پوست و پیشگیری از مواجه با انواع عوامل تحریک‌کننده، می‌تواندبیشتر علل خارش کف دست را برطرف کند. چنانچه فردی دچار خارش کف دست همراه با علائمی مانند مشکلات تنفسی بود، باید بلافاصله به فوریت‌های پزشکی مراجعه کند.

این مشکل ممکن است علامت یک واکنش پوستی باشد که باعث «آنافیلاکسی (شوک آلرژی)» یا مشکل در تنفس می‌شود. در صورتی که علت خارش کف دست مشخص نباشد،‌ بهتر است که به متخصص پوست و مو یا متخصص داخلی مراجعه کنید تا علت یا علل آن مشخص شود و در مرحله بعد پزشک معالج درمان‌های مورد نیاز را به شما پیشنهاد دهد.

منبع:

medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
157 نظرات
 1. الهه می گوید

  سلام و عرض ادب
  ببخشید بیست روزه کف دست راستم میخاره روزی مثلاً 4،5بار قرمزم نمیشه حتی بعده خاروندنش
  6ماه پیش آزمایش دادم یکم کلسترول خونم بالا بود
  ممکنه کبد چرب داشته باشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کلسترول بالا به میزان کم توجیه کننده نیست
   اگر خارش همراه با بیحسی و خواب رفتگی و گزگز در ناحیه کف دست و انگشتان باشد میتواند ناشی از تنگ شدن کانال مچ دست(سندرم تونل کارپال) باشد.

 2. ارسلان می گوید

  سلام.من کف هردو دست وپا باهم بیشتر بعد ظهرها خارش شدید دارن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   در بررسی علت خارش اولین اقدام معاینه و انجام ازمایش خون جهت چک آپ هست
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. محمد می گوید

  چشمه آبگرم هم یه سری بزن وجود گوگرد در آب هم کلی بیماری از بین می‌برد. چشمه آبگرم کرزا دهشیخ شهر لامرد . انشاالله شفا پیدا می‌کنید. در ضمن مراقب باشید بعلت وجود گوگرد در آب . نباید زیاد در آب ماند.

 4. سیما می گوید

  سلام.من یه پسر بچه ی هفت ساله دارم.چند وقته کف دستانش میخاره.جوری که گاهی صبح ها از خارش کف دست هایش بیدار میشه.هر چه هم کف دست هایش را نگاه میکنم چیز خاصی نمی بینم.لطفا راهنمایی بفرمایید

 5. R می گوید

  سلام من چند وقته کف دستام میخواره و باد میکنه و قرمز میشه علتش چیه؟

 6. behnam می گوید

  سلام دکترخسته نباشید مادرمن ۵۳سالشه نزدیک یک ماهی میشه کف دست چپش بدجور میخاره همش درحال خاروندن دستشه بعد لکه لکه قرمزشده و بشدت میخارونه لطفاً راهنماییم کنید سپاس.

 7. Hani می گوید

  سلام وقت بخیر چند روزی که کف دستم دونه های ریزی زده و خیلی ام خارش داره ایا نشانه بیماری خاصیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علل مختلفی مطرحه عزیز از آلرژی ها، گزش، ویروس و…. ممکن مطرح باشند
   نیاز به معاینه هست

 8. ستار راز می گوید

  درود، بنده حدود ۲۰ روزه کف دست راستم خارش داره، یه روز کف دست یه روز کنار انگشتام و چرخشیه، اما بعد ۲۰ روز، کف دست چپم هم خارش گرفته. بنظرتون مشکل چیه؟ هیچ علائمی جز خارش و گاهی اوقات قرمزی ندارم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علل خارش کف دست ، متنوع هستن
   علل درماتیت گرفته مثل الرژی، قارچ و….
   البته برخی مشکلات داخلی هم ممکن خارش کف دست بدن و بسته به معاینه ممکن است چکاپ هم لازم باشد
   به متخصص پوست مراجعه کنید

 9. ز نوروزی می گوید

  با سلام چند روزی هست کف دو دست دخترم که ۲ و نیم سالشه دونه های قرمز ریز زده و گاهی خارش داره چه کنم؟ در ضمن کف پا و زبانش و نگاه کردم دونه نداره چون گفتن شاید بیماری دست پا و دهان باشه چه کنم مشکل برطرف بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   نیاز به معاینه دارد
   به متخصص اطفال مراجعه کنید

 10. فردین صفا می گوید

  سلام خسته نباشید
  مامانم بادستاش آب قوره چنگ زده فشارداده که آبش گرفته بشه متاسفانه دستکش دستش نبود الان بین انگشتاش وکف دستاش خیلی خارش دارن چکاربایدانجام بده که مشکلش حل بشه چیزی بخوره یابماله به دست کلاراهنمایی کنیدممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پماد کلوتریزون جهت تسکین علایم کمک کنندس

 11. ریحانه می گوید

  سلام من هر چند وقت یک بار یک قسمت خاص از کف دست سمت چپم شروع به خارش میکنه و اون قسمت پوستش ضخیم تر شده وقتی هم که مثلا چند دقیقه میخارونمش شروع میکنه به تاول زدن و قرمز شدن و خارشش همراه با سوزش میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتان جهت معاینه به متخصص پوست مراجعه کنید

 12. نادر مقدم می گوید

  سلام من دوماه پیش دست چپ وگردن درد داشتم وازمایش ام ار آی دادم و دکنر تشخیص دیسک فقرات گردن داد با رعایت کردن خوب شدم تا حدودی ولی حدود 10روز هست تا همین الان کف دست چپ خارش شدید داره وحتی مور مور هم میشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خارش به تنهایی بدون درد گردن بعیده بخاطر دیسک باشه
   اما بخاطر سابقه دیسک ابتدا باید مجدد معاینه شین
   شاید نیاز به نوار عصب عضله هم باشد
   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   1. مهدی می گوید

    سلام من مبتلا به دیابت هستم یک سال هس
    خارش کف دست دارم با تجربه متوجه شدم وقتی پرهیز میکنم خارش ندارم ولی وقتی پرهیز نکنم خارش میگیرم برای درمان به چه متخصصی مراجعه کنم؟ باتشکر

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     جهت چکاپ و معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. sh می گوید

  سلام ۶ماه هستش که کل بدنم به خارش افتاده شدید جوری که کبود میکردم بدنمو چنگ میزدم
  هر دارویی که فکر کنید مصرف کردم و نتیجه نداد فقط آمپول ۲۴ساعت آرومم میکرد
  حتی آزمایش کلی و سونو هم رفتم هیچ مشکلی از لحاظ کبد و کلیه خداروشکر نداشتم
  پیش چندین متخصص هم رفتم اصلا نتونستن راه درمان منو پیدا کنند
  حالا الان یکماه هستش که کف دست و کف پاهام روی پاهام انگشتان پاهام و دستام لای انگشتام خارش بدی پیدا کرده دونه های ریز میزنه تاولی آبدار
  مشکل چیه
  در کنارش کل بدنمم هم میخاره
  تروخدا اگر راهکاری هست بگین
  حتی من فکر میکردم حشره ایی باش که نبود کل خونه و محل کارمو سم پاشی کردن از بیرون هیچی به هیچی که فکر کنید تغییری ایجاد کرده باش در من
  لطفا یه راهکار بگین شدیدا دارم اذییت میشم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حال از نظر گال باید بررسی شین
   البته علل دیگر هم مطرحه
   به متخصص پوست مراجعه کنید

 14. شهناز اسدی می گوید

  سلام متشکرم اطلاعاتی که دادید کمک زیادی به من کرد و متوجه شدم خارش کف دستم مورد زیاد جدی نیست و نگرانی من رفع شد بسیار سپاس گذارم

 15. علی لر می گوید

  باسلام.
  من دوساله کف دستام خارش شدید داره درحدی که کف دستم شقه شقه شده وخون ازش راه میفته بیشترم شب سراغم میاد.انواع کرم وپومادهم مصرف کردم .لطفآ راهنمایی کنید ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعد از ۲ سال خارش و شدت ضایعه واضحه که نیاز به معاینس
   به متخصص پوست مراجعه کنید

 16. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید من مادرم دیابت داره کف دوتادستش بیشتر صبح خیلی می خواره راه درمانی داره ممنون از لطفتون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   ابتدا باید رنج قند خون، کارکرد کلیه و ازمایش کبد انجام شود
   اگر بررسی ها موردی نداشت درمان دارویی دارد
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 17. عبدالله صادقی می گوید

  مرسی
  عالی بود
  ولی فکر کنم جای گزش مورچه سیاه روی دستم هست

 18. آزیتا جلالی می گوید

  سلام من 32سالمه تقریباً سه ساله میشه کف دست هایم خارش شدید داره خشکی و ورم هم داره چند بار رفتم دکتر واسم داروی ترکیبی و کلوبتازول نوشتن دارو رو مصرف میکنم خوبه ولی قطش میکنم دوباره دستم برمیگرده به حالت اول

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالا عللی همچون درماتیت و حساسیت مطرحه که با قطع دارو مجددا عوو میکند
   در موارد الرژیک درمان قطعی وجود ندارد و با برخورد مجدد با محرک ، مجددا علایم عود میکند
   درمان اصلی در واقع پیشگیری و عدم برخورد با ماده الرژی زا هست

 19. Masomeh می گوید

  خیلیک خوب 😘😘😘😘😘ع

 20. ناشناس می گوید

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر من ۱۸ سالمه و چند روزه شدیدا هر دو دستم و پاهام تا زانو خارش داره مخصوصا کف پاهامو کناره پاهام خیلی اذیتم میکنه دلیلش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تماس با خاک و رنگ یا مواد جدیدی نداشتین؟
   لباس جدید؟

 21. ناشناس می گوید

  سلام کف پاوانگشت پاخارش ورم می کند ورم خارش درکل بدن درحال حرکت هستش علت ان چیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش کبد و کلیه بدین
   از نظر قارچ و حساسیت هم باید بررسی شین

 22. نوروزی می گوید

  سلام وقت بخیر
  دختر ۸ ساله ام الان سه روزه کف دستش دونه های قرمز زده و همراه با خارش البته خارش خیلی کم داره دونه های کف دستش زیاده
  میشه لطفا راهنمایی کنید؟
  ممنون بزرگوار

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کف پا و در دهان هم زده؟
   چند روز اخیر تب خفیف نداشته؟
   اگر علایم فوق رو داشته به نفع ویروس دست پا دهان هست

 23. س می گوید

  سلام وقت بخیر من حدود سه یالی هس خارش کل بدن شدید دارم بعد سه سال تازه آزمایش گرفتن گفتن گال هس ولی فقط یه پماد پرمترین دادن من خیلی دارم اذیت میشم حتی تا وقتی گریه نکنم اروم نمیشم تو رو خدا بگین چی کار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر با این‌ پماد حل نشده بهتره داروی خوراگی ضد گال هم تجویز شه
   از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; عفونی برای راهنمایی استفاده کنید

 24. غلامی می گوید

  سلام من حدود یکساله کف دستم لکه های قهوهای کم رنگ زده خارش هم داره الان یک مدت کف پام هم ترک ورداشته خارش هم داره علتش چیه ممنونم میشم راهنماییم کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چون خارش داره معاینه و آزمایش کبد و کلیه لازمه
   به متخصص” پوست مراجعه کنید

 25. یاس می گوید

  سلام من یه چند وقتیه کف دستام میخاره انگشتام میخاره
  و همچنین یه پوسته نازکی از دستم کنده میشه دلیلش چیه

 26. مهرداد می گوید

  سلام
  من چند ساله هر شب لای انگشتان دست و پام می خواره. برون کبودی
  شبها سیتریزن می خورم یه مقدار اروم می شه
  دکتر پوست همه ازمایشات رو داد گفت مشکل الرژیه
  سه سال پیش گرید ۲ داشتم خوب شد

  یه نشونه جالب وقتی کرونا می گیرم تا وقتی کرونا دارم خارش از بین میره
  این چه نشونه ای نی تونه باشه

 27. امیر علی می گوید

  سلام من تو کارخانه کاشی کار میکنم به تازگی دچار کهیر در کف دست و کف پا شدم فکر میکنم نواحی که بیشتر تماس داره با زمین یا داخل کفشم دچار شده قرمزی پوست به شکل سوختی یا تابل اما تورم کم دارم که هی ناپدید میشه تنگی نفس هم خيلی وقته دارم روزای آور یه درد تو قفسه سینم و پشتم موقع غذا خوردن حس میکردم که حدس می‌زنم بی ربط نباشه و آخرم درد انگشتای دستم که هی جا بجا میشه انگار کفته شده دکتر مراجه کردم دوتا قرق داادن فکسوفنادین و ملوکاست چند روز مصرف میکنم و نتیجه ای ندیدم ممکنه یه راهکار بهم بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتون باید به متخصص” داخلی مراجعه کنید

 28. دهقان می گوید

  سلام 34 سالمه و از بچگی مشکل اگزما داشتم ولی با پماد ان ان و فلوسینولون و بتامتازون باهاش کنار اومدم حساسیت فصلی م دارم عطسه و ابریزش بینی الان یکی دو هفته س بشدت خارش کف دست و پا دارم مخصوص شبا مشکل یبوست هم دارم سوالم اینه دلیل خارش پوست دست و پام چی میتونه باشه ؟!؟؟؟ ایا از تغذیه هست ؟!یا همون حساسیت فصلی ؟! با تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خارش کف دست و پا اگر بدون تاول هست میتونه به علت آلرژی غذایی و درماتیت تماسی به شوینده و..، علل عصبی، افزایش آنزیم کبدی و..باشد
   بهتره ازمایش انزیم کبدی، کارکرد کلیه و تیرویید و قند بدین

 29. دریا می گوید

  سلام چند روزی ک بدون هیچ دلیل کف دستم میخاره بعد شستن دستام با آب سرد بعل مدتی ساکت میشه دلیلش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پماد کلوتریزون و تریامسینولون ان ان هر ۸ ساعت بزنید

 30. فریبا می گوید

  سلام چند روز هست کف دست راستم بدون هیچ التهاب خشکی و تغییر شکل به شدت خارش دارد پماد بتا متازون استفاده کردم هیچ فرقی نکرده نظر شما چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پماد کلوتریزون و تریامسینولون ان ان هر ۸ ساعت بزنید

 31. ناشناس می گوید

  مادرم یکسالی بود درگیر خارش شدید کف دست و پا بود پوسته ریزی میکرد خیلی بدجور..دکترای زیادی رفت گفتن پسوریازیس هست..ولی به توصیه یکی از اقوام روغن گلیسیرین با ابلیمو قاطی میکرد هر شب و صبح کف دست و پاش چرب میکرد با همین دستور خوب شده وکلا بیماری از بین رفت

 32. احد ولی زاده می گوید

  سلام .
  با عرض خسته نباشید خدمت دکتر عزیز.
  بنده الان دو هفته است که بعد از برگشتن از مسافرت در منطقه ییلاقی شمال کف هر دو دستم خارش همراه با درد داره و گه گداری
  کف دستم بصورت دایره های ریز که وسطش گوشته و دورش یه خط ریز قرمز رنگ ایجاد میشه زیر لایه پوست کف دستم …احتمالش هست حین بالا رفتن از صخره به سنگ ها و صخره ها که دست زدم اینجوری شده باشم ؟!؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام و تشکر
   با توجه به دایره ها که گفتین میتونه قارچ باشه
   پماد کلوتریزون هر ۸ ساعت بزنید و درصورت عدم بهبودی به متخصص” پوست مراجعه کنید

 33. اکرم می گوید

  سلام خانم دکتر..بچه ام 5ساله چند روز کف دستانش دانه های ریزی ریخته و خارش دارد علتش چیه باتشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شود چون خارش دار است

 34. منوچهر رستمی می گوید

  عالی بود تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر