علت خارش کف دست و راه‌های درمان و پیشگیری از آن

علت خارش کف دست چپ

دلیل خارش کف دست چیست، از قدیم گفته‌اند که خارش کف دست راست و چپ نشانه‌ی به دست آوردن یا از دست دادن پول است.اما باید بگوییم علت دیگری برای این خارش وجود دارد. در این مقاله به این سوال جواب خواهیم داد.

خارش کف دست غالبا به دلیل بیماری‌های رایج پوستی به وجود می‌آید، اما در عین حال می‌تواند علامت یک بیماری زمینه‌ای جدی نیز باشد. بر اساس باورهای خرافی، خارش کف دست می‌تواند نشانه‌ی از دست دادن یا به دست آوردن پول باشد. با این حال، دلایل پزشکی نیز برای بروز خارش کف دست وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • اگزمای دست 
 • واکنش‌های آلرژیک
 • دیابت
 • واکنش‌های دارویی
 • سیروز 
 • اختلالات عصبی
علت خارش کف دست

علت خارش کف دست چیست؟

خارش بدون توجه به ناحیه‌ی آن می‌تواند آزاردهنده باشد. این امر به ویژه می‌تواند در دست‌ها تحریک زیادی را به وجود آورده در انجام امور روزمره تداخل ایجاد کند.

برخی از بیماری‌های زیر ممکن است از شایع‌ترین علل خارش کف دست باشند:

۱. اگزمای دست

بر اساس گزارش‌های علمی، حدود ۱۰ درصد مردم کشورهای صنعتی دچار اگزمای دست هستند. این بیماری غیر مسری می‌تواند باعث ایجاد خارش کف دست، التهاب، پوسته‌ریزی، خشکی، قرمزی و حتی تاول شود.

یک نوع اگزما به نام «پومفولیکس» یا «اگزمای دیس هیدروتیک» باعث به وجود آمدن تاول‌های کوچک و خارشی بر روی کناره‌های انگشتان، کف دست و حتی کف پا می‌شود.

کسانی که احتمال بیشتری برای ابتلا به اگزمای دست دارند، عموما افرادی با مشاغل خاص هستند که در آن دستان فرد در مواجه با رطوبت یا مواد شیمیایی و عوامل تحریک‌کننده بیش از حد است. 

مشاغلی که در معرض ابتلا به اگزمای دست هستند شامل موارد زیر است:

 • کترینگ و پذیرایی
 • نظافت 
 • آرایشگاه
 • کادر درمانی
 • مکانیک

کسانی که سابقه خانوادگی اگزمای دست دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.

۲. واکنش‌های آلرژیک

گاهی‌اوقات خارش دست بر اثر مواجه مکرر با عوامل و مواد شیمیایی تحریک‌کننده است به وجود می‌آید که در نهایت که به واکنش آلرژیک منتهی می‌شود و به «درماتیت تماسی» گفته می‌شود.

یک واکنش آلرژیک ممکن است ۴۸ تا ۹۶ ساعت پس از تماس با آلرژن (عامل آلرژي‌زا) شروع شود.

عوامل آلرژي‌زای رایج عبارتند از:

 • فلزات، مانند انگشتر و سایر جواهرات
 • عطر و ادکلن یا سایر مواد معطر
 • انواع صابون
 • مواد ضدعفونی‌کننده
 • ترکیبات ضدمیکروبی ‌یا باکتری‌کُش
 •  گرد و غبار و خاک
 • آب با مقادیر بالای کُلر

ممکن است پیش از بروز واکنش آلرژیک نیاز به مواجه چندباره با آلرژی‌زاها باشد. در واقع، این امر به این دلیل است که بدن بعد از چند بار، شروع به ترشح هیستامین‌های خارش‌آوری می‌کند که موجب تحریک پوست می‌شوند.

۳. دیابت

هنگامی که فرد مبتلا به دیابت است، قند خون فرد بیش از حد بالا می‌رود که می‌تواند باعث خشکی پوست شود. خارش پوست ممکن است با برآمدگی‌های قرمز یا به رنگ پوست روی کف دست و سایر نواحی بدن نمایان شود.

۴. واکنش‌های دارویی

گاهی اوقات خارش کف دست ممکن است در اثر مصرف داروی خاصی به وجود آمده باشد. هنگامی که فرد نسبت به داروی جدیدی واکنش آلرژیک خفیفی داشته باشد، واکنش‌های هیستامین در بدن باعث خارش می‌شود.

در این موارد، به ویژه فرد در کف دست‌ یا پای خود احساس خارش می‌کند که دلیل آن تجمع بیش‌تر هیستامین‌ در این نواحی است. با این حال، چنانچه برای فرد مشخص شود که علت خارش کف دست دارویی است، مگر اینکه علائم شدید باشد؛ باید پیش از قطع کامل دارو،‌ با پزشک معالج مشورت کند.

۵. سیروز

یک اختلال خودایمنی به نام «سیروز صفراوی» یا «تشمع کبدی» می‌تواند باعث به وجود آمدن برخی لکه‌ها در کف دست و خارش آن شود. سیروز صفراوی، روی مجاری صفراوی که کبد را به معده وصل می‌کند، اثر می‌گذارد. زردابی که بین این دو عضو حرکت می‌کند در کبد تجمع یافته و باعث بروز آسیب و زخم می‌شود. فرد مبتلا به این اختلال خود ایمنی، علاوه بر خارش کف دست ممکن است که علائم دیگری نیز داشته باشد:

 • لکه‌های پوستی در کف دست
 • حالت تهوع
 • درد استخوان
 • اسهال
 • ادرار تیره
 • زردی یا یرقان

سیروز در زنان شایع‌تر است، با این حال علت آن مشخص نیست. ممکن است برای کاهش علائم خارش برای فرد مبتلا به سیروز داروی «کلستیرامین» تجویز شود. 

۶. اختلال‌های عصبی

گاهی اوقات آسیب عصبی به دست‌ها بر اثر بیماری‌هایی مانند دیابت می‌تواند باعث خارش کف دست شود. سایر اختلالات عصبی دست می‌تواند اثرات مشابهی از جمله «سندروم تونل کارپال» را داشته باشد.

سندروم تونل کارپال موجب درد، بی‌حسی و حس سوزن سوزن و خارش در دست می‌شود. خارش یا ناراحتی معمولا در کف دست‌ها شروع شده و در هنگام شب بیشتر می‌شود.

چنانچه فرد مشکوک به سندروم تونل کارپال باشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است از بیمار بخواهد از انجام برخی فعالیت‌های تکراری و مکرر خودداری کرده یا مچ بند طبی بپوشد. در موارد شدید، عمل جراحی می‌تواند فشار بر اعصاب مدین را کاهش دهد.

خارش کف دست نشانه بیماری است؟

در ادامه می‌خواهیم درباره‌ی بیماری‌هایی که یکی ز نشانه‌های آن خارش کف دست است بنویسیم. یکی از این بیماری‌ها، بیماری دیابت است.

دیابت و خارش

اغلب خارش کف دست و پا اثرات دیابت مرتبط دانسته می‌شود.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت، حاکی از آن بود که خارش از علائم شایع مبتلایان به دیابت است. ۱۱،۳ درصد افراد حاضر در پژوهش که مبتلا به دیابت بودند، خارش پوست را گزارش دادند، اما تنها ۲،۹ درصد حاضران در پژوهش که به دیابت مبتلا نبودند، از خارش کف دست شکایت داشتند.

دیابت می‌تواند به چندین طریق باعث ایجاد خارش پوست شود که عبارتند:

 • نوروپاتی دیابتی، نوعی آسیب عصبی که ممکن است افراد مبتلا به دیابت دچار آن شوند. این عارضه می‌تواند منجر به آسیب الیاف عصبی دست و پا شود. قبل از بروز این آسیب، دستگاه ایمنی بدن در واکنش به فعالیت سلول‌های لنفوم مواد شیمیایی به نام «سیتوکین‌ها» را ترشح می‌کند که باعث خارش می‌شدند.
 • عوارض دیابت شامل نارسایی کبد و کلیه است و خارش پوست ممکن است، از علائم مشخصه‌ی هر دوی این بیماری‌ها باشد
 • فرد ممکن است واکنش آلرژیکی به داروی جدید دیابت داشته باشد که موجب خارش زیاد می‌شود. 

اگر فرد مبتلا به دیابت دچار خارش پوستی شود، باید در اسرع وقت برای درمان مشکل خود به پزشک مراجعه کند. خارش پوست در بیشتر موارد می‌تواند به عفونت منتهی شود. در چنین وضعیتی با توجه به اینکه خود بیماری دیابت توانایی بدن برای مقابله با انواع عفونت‌ها را کاهش می‌دهد، فرد دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

موارد اورژانسی دررابطه با خارش کف دست

درمان خارش کف دست

درمان خارش کف دست نیز به علل آن بستگی دارد و از این جهت، درمان‌های مختلفی برای آن در دسترس است. برخی از درمان‌های توصیه شده شامل موارد زیر است:

پارچه خنک و مرطوب

گذاشتن یک پارچه‌ی مرطوب روی کف دست برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌تواند باعث تسکین احساس خارش شود. کمپرس سرد نیز ممکن است در این مورد مفید باشد.

استروئیدهای موضعی

کورتیکواستروئیدها (کورتون) نیز می‌توانند موجب کاهش قرمزی و خارش کف دست شوند. این داروها را می‌توانید با تجویز پزشک یا به صورت بدون نسخه تهیه کنید. با این حال، مراقب استفاده‌ی زیاده از حد کِرم‌های استروئیدی باشید. مصرف این کِرِم‌ها به صورت منظم می‌تواند موجب نازکی پوست شود. 

دستان خود مرطوب نگه دارید

مرطوب نگه داشتن دست در اغلب موارد می‌تواند به کاهش خارش کمک کند. نگه داشتن انواع کِرم‌های مرطوب ‌و نرم‌کننده در یخچال می‌تواند تاثیر آن‌ها را افزایش دهد. 

در صورتی که خارش ناشی از اگزما باشد، استفاده از انواع مرطوب‌کننده‌ها خصوصا پس از شستشو و همینطور هنگامی که دست‌ها حسِ خشکی دارند،‌ مفید است.

نور درمانی با پرتو ماوراء‌بنفش

ممکن است که نور درمانی با پرتو ماوراء‌بنفش در افراد مبتلا به اگزمای دست یا سوزش شدید موثر باشد. قرار دادن دست‌های بیمار در نور ویژه‌‌ی پوتو فرابنفش از نوع A  می‌توان موجب کاهش علائم فرد شود.

راه‌های پیشگیری از خارش کف دست

چنانچه فرد مبتلا به درماتیت تماسی یا اگزما دست باشد، پیشگیری از تماس با عوامل محرک آن می‌توان از بروز علائم و نشانه‌های آن جلوگیری کند. 

چنانچه علت خارش مشخص نباشد، ممکن است بهتر باشد که فرد قبل از استفاده از هرگونه لوسیون یا کِرم جدید، تست پوستی پَچ را برای شناسایی آلرژن‌ها انجام دهد. به این ترتیب، بهتر است که فرد کرم یا لوسیون را به مدت یک شب روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست خود قرار داده تا مطمئن شود، منجر به بروز هیچ‌گونه‌ علائمی نمی شود. 

سایر مواردی که می‌تواند از خارش کف دست جلوگیری کند عبارتند از:

 • عدم استفاده از دستکش‌هایی از جنس پارچه‌های مصنوعی. دستکش‌هایی از جنس الیاف کتان می‌توانند ‌مشخصا اثر ملایم‌تری روی پوست دارند.
 • شستن دست‌ها با آب ولرم. از شستشوی دستان خود با آب بسیار سرد یا گرم خودداری کنید.
 • برای شستشوی دست از انواع صابون‌ها یا پاک‌کننده‌های بدون رایحه استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از خشک کردن دست‌ها از مرطوب‌کننده استفاده کنید. کسانی‌ که پوست چربی دارند، با تصور اینکه انواع مرطوب‌کننده‌ها موجب افزایش چربی پوستشان می‌شود، کمتر از آن استفاده می‌کنند. 
 • هنگام کار یا استفاده از انواع مواد شیمیایی یا مواد شوینده از دستکش محافظ استفاده کنید. همچنین در صورت حساسیت، می‌تواند زیر دستکش‌های لاتکس، دستکش کتان بپوشد.
 • از استفاده از ژل‌های ضدعفونی‌کننده‌ دستی خودداری کنید، چرا که این مواد اغلب حاوی غلظت بالایی از الکل خشک‌شوند هستند.
درمان خارش کف دست چیست؟

سخن پایانی

مرطوب نگه داشتن پوست و پیشگیری از مواجه با انواع عوامل تحریک‌کننده، می‌تواندبیشتر علل خارش کف دست را برطرف کند. چنانچه فردی دچار خارش کف دست همراه با علائمی مانند مشکلات تنفسی بود، باید بلافاصله به فوریت‌های پزشکی مراجعه کند.

این مشکل ممکن است علامت یک واکنش پوستی باشد که باعث «آنافیلاکسی (شوک آلرژی)» یا مشکل در تنفس می‌شود. در صورتی که علت خارش کف دست مشخص نباشد،‌ بهتر است که به متخصص پوست و مو یا متخصص داخلی مراجعه کنید تا علت یا علل آن مشخص شود و در مرحله بعد پزشک معالج درمان‌های مورد نیاز را به شما پیشنهاد دهد.

منبع:

medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

74 دیدگاه در “علت خارش کف دست و راه‌های درمان و پیشگیری از آن

 • سلام.من ۳۷سالمه چند ماهیه کف دستام شدید خارش داره والان یک هفته ای هست که علاوه بر دستام کف پاهام هم خارش دارن البته بعضی وقتها هم زمان باخارش دست و پا زبونم هم سر میشه وخارش پیدا می‌کنه.من آسم عصبی هم دارم واسپری سالبتومال هم مصرف میکنم به نظرتون خارش کف دست وپام برای چیه.ممنون از شما…

  پاسخ
  • سلام بايد آزمايش ast alt alk.p cbc.diff بديد

   پاسخ
 • سلام ببخشیدمن ۲۰ سالمه ب مدت ۵ ماه تقریبا بدنم خارش کم پیدا کرده بود و قرمز میشد و بعد یکساعت از بین میرفت قرمزی رفتم دکتر گفتن کهیره و قرص سیتریزین و لوراتادین دادن خوردم خوب شدم ولی تا یکی دوروز نمی‌خورم باز شروع میشه البته شدتش خیلی کمه یوقت بیماری دیگه ای نباشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام لطفا اين آزمايشات را انحام بديد
   Cbc.diff esr crp ast alt alk.p
   Pbs

   پاسخ
 • سلام من مدتی هیت که هیچ داروی خاصی استفاده نمیکنم ولی کف دست و پا قرمز میشه خارش داره هرچند وز یکبار میان وبعد میرن واقعا اذیت میشم

  پاسخ
  • سلام
   احتمال داره به مواد یا غذای خاصی الرژی داشته باشید

   پاسخ
 • سلام تورو خدا جواب بدین
  انگشت اشاره دستم دو روز پیش خبلی خارش میکرد و ردش دون دون سفید بود الان ۸ تا انگشتم درگیر شده و انگار یوی از اون جوشای بیرنگ انگشت اشارم داره بزرگتر میشه و حالتیه که انگار چربی توشه ولی بقیه همون دون دون بیرنگ زیر پوستیه . دارم از خارش میمیرم تورو خدا بگید چرا اینطوریه

  پاسخ
  • سلام

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید م ۱۷سالمه دستم یه هفتس میسوزه و درد میکنه مخصوصا شبا و صبح ها هم دست چپم هم دست راستم چند وقت پیش خوده دستم ی هو مور مور می‌کرد و می‌خوابید الان باز اینجوری

  پاسخ
  • سلام
   از نظر سندروم تونل کارپال بررسی شوید

   پاسخ
 • سلام . من حدود سه هفته ست داروهای گوارشی مثل اس امپرازول و بیسموت و مبورین هیدروکلراید و کولگارد و مترونیدازول استفاده میکنم اما دو سه روزه بدنم مخصوصا کف دست هام قرمز شده و بشدت خارش داره . ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام بايد اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp ast alt alk.p
   Bun cr

   پاسخ
 • من مدتی هست که بدنم به خارش میوفته ولی وقتی میخارم ورم میکنه بعد خارش به ناهیه ران وجای بدن بیوفته علت چیه باید چیکار کنم ممنون

  پاسخ
  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p

   پاسخ
 • سلام وقتی دست به آب میزنم دستام خارش میگیره و قرمز میشه وهمراه بسیار سوزش ودرد داره لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام ممكنه پوست دستتون به آب سرد يا گرم حساس حساسيت داره

   پاسخ
 • سلام،من سه ماه پیش کف دستام دچار خارش میشد دکتر مراجعه کردم که چربی کبد داشتم ولی متاسفانه دکتر دارویی تجویز نکرد الان کف دستام و پاهام خارش داره که شب شدید میشه و معمولا به صورت لکه های دایره ای قرمز تو کف دست و پام ظاهر میشن که با خاروندن دایره ها بزرگتر میشن!!علت چی میتونه باشه و چه پزشکی مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش ast, alt, alkp, billt, billD بدین
   اگه ازمایشا مورد داشت به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام ببخشید من ۱۴ سالمه دستم گاهی اوقات به شدت خارش و داغ می شود علت چیست

  پاسخ
  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p

   پاسخ
 • سلام۳۳سالمه چند ماهی هست که بعضی از شبها کف ۲تا دستم شروع به خارش می‌کنه و بعداز کمی خارندن یواش یواش آروم میشه علتش چیه

  پاسخ
  • سلام، اول  اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   U/A
   Tg chol ldl hdl

   پاسخ
 • سلام. جند سال. صورت و دستهام. خود به خود. لكه. هاي بنفش و خاكستري و سياه ميزنه. بيشتر همراه با خارش. به نظر شما علت چيست

  پاسخ
  • سلام، اول  اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   U/A
   Tg chol ldl hdl

   پاسخ
 • سلام ۲۳ سالمه و چند ماهی میشه که خیلی ناگهانی کف دست و انگشتام به شدددددددددت ورم میکنه طوری که دستام با اینکه لاغر و کشیدس مثل بادکنک میشه و بشدت خارش میگیره و قرمز میشه و بعد از یکی دوساعت به حالت طبیعی برمیگرده علتش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر آنزيمهاي كبدي بررسي شين
   لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.doff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   Bun cr
   U/A

   پاسخ
 • سلام از زمان بارداریم دست وپاهام شدیدا میخاره الان حدود۳سال میگذره هنوز همونطوری هستم شبها تاصبح خارش شدید داره وحس میکنه می کنم هرنمونه میوه که میخورم بیشترمیشه دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   بررسی و ازمایش از نظر آلرژی، آنزیم های کبدی و بیلی روبین انجام شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام چند ماهیه که شبها کف دستها یا گاهی انگشتان یا روی پامم خارش میگیره، چون چندسالیه زنجبیل تازه توی چایم میریزم ..باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام بايد اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.من.پنجاه.سالمه.وقتی.شیر.یاغذای.نشاسته.ای.می.خورم.کف.دستام.به.شدت.می.خاره.

  پاسخ
  • سلام بايد توسط متخصص داخلي بررسي شيد و از نظر آنزيم هاي كبدي چك شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من حالا ۵روزه کف دستم خارش داره بخصوص اگه باد سرد یا اب سرد بهش بخوره خیلی میخاره چکارکنم

  پاسخ
  • سلام
   از تماس با موادی که سبب خارش می شوند خودداری کنید
   از نظر انزیم های کبدی و بیلی روبین بررسی شوید
   با مراجعه به متخصص پوست از نظر ضایعات بررسی شوید

   پاسخ
 • سلام ۲۳ سالمه چندسالی هست دستم خارش و سوزش داره گاهی تاول ریز و خون میاد و بین انگشتمم خدای میشه حالا یکساله فهمیدم وقتی عصبی میشم خارش میگیره بخصوص توی شب اذیتم میکنه چیکارکنم

  پاسخ
  • سلام لطفا از نظر آنزيم هاي مبدي بررسي شيد
   اين آزايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   Bun cr
   U/A
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم من کف دستم خیلی خارش داره حاش قرمز میشع خیلی خارش دارع بعضی وقتا میخام دستمو با تیغ بزنم خیلی بد سوزش دارع لطفن راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام بايد آنزيمهاي كبديتون بررسي شه
   اين آزمايشات را بديد لطفا
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct

   پاسخ
 • با سلام وخسته نباشید .بنده یه خانم ۳۸ ساله هستم که حدود ۳ روزه که بیشتر شبها کف دستم پف میکنه و بشدت خارش پیدا میکنه وتاولهای کوچیک هم پشت دستم روی انگشتهام میزنه وبه شدت درد داره طوری که نمیتونم دستمو مشت کنم از شما ممنون میشم به من کمک کنید

  پاسخ
  • سلام
   برای بررسی ضایعات به متخصص پوست مراجعه کنید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید خانوم دکتر الان نزدیک یکماه هست که شبها دستهام وگاهی پاهام مخاره والان یکسال الرژی دارم حالا نمیتونم بخاطر چیه ممنون

  پاسخ
  • سلام
   اول ازمایش fbs, tg, chol, bill t و billD, Ast, alt , Aklp بدهید

   پاسخ
  • سلام من دختر ۱۵ ساله هست به یک علف خوردنی دست زدم والان به شدت دستم می خواره باید چیکار کنم ؟_?????

   پاسخ
   • سلام پماد تريامسينولون موضعي بزنيد به دستتون اگه برطرف نشد

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشی دکتر کف دستم خیلی خارش داره درمانش چیه دیابت دارم

  پاسخ
  • سلام، اول  اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   U/A
   Tg chol ldl hdl

   پاسخ
  • باسلام حدود هفت ساله کف دست راستم میخاره وپوسته پوسته میشه به هر دکتری رفتم توفصل سرد بدتر میشه طوری که نمیتونم به چیزی دست بزنم انگشتانم باد میکنن حتی به بند بند انگشتانم آب تزریق کردن ولی بازم خوب نشده راهنماییم کنید ممنون

   پاسخ
   • سلام بايد درمان اگزما مزمن را انجام بديد
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 • سلام ۱۰روزه دست و پاهام خارش شدیدی میگیره صبح و شب بیشتر بعضی وقتهام کل بدنم سردرد شدید هم دارم ۱۰روزه بیشتر مسکن استفاده میکنم

  پاسخ
  • سلام اين آزمايشات را بديد لطفا
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   U/A
   Tg chol ldl hdl

   پاسخ
 • سلام وممنون از پاسخگوییهای جنابعالی وعوامل سایت
  بنده حدود سه ماهه که کف دست راستم لابه لای انگشتام پوستش خراب میشود وپوست اندازی میکنه وترمیم نمیشه ،خارش هم داره ،وحدود یک هفته است که کف دست چپم طرف انگشت شستم هم بدون زخمی خارش شدیدی داره،در ضمن رشد موها در سر وصورتم هم خیلی کم شده شاید هم متوقف شده،
  اگه جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر قارچ پوستي يا احتمال اگزما مزمن توسط متخصص پوست ويزيت شويد

   پاسخ
 • سلام من برای مشکل کبدی به کدام دکتر متخصص باید مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد

   پاسخ
 • سلام من تمام بدنم چند روزه خارش داره دلیلش چیه بیماری خاصی هست

  پاسخ
  • سلام ميتونه حساسيت باشه حالا به لباس يا دارو يا غذا خاصي كه تازه استفاده كرديد
   يا بيماري scabis يا همون گال باشه كه در اثر تماس با محيط آلوده به كنه ايجاد شده
   يا مشكل كبدي
   در هر حال بايد بصورت حضوري ويزيت شويد

   پاسخ
 • سلام کف دستای من قرمز شده و احساس سوزشم دارم موقعی که با اب هم دستام درتماسن سوزشو قرمزیش بیشتر میشه حدودا دو روزه این طوری شده لطفا راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • ممنون?

   پاسخ
 • سلام من روی دستام کف دستام به شدت میخواره مخصوصا صبح ‌از خواب بیدار شدنی وشب خوابیدنی وپشت گردنم خیلی کرم استفاده کردم الان هم آتوپیکس استفاده میکنم مربوط بهدیابت میتونه باشه

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر كبدي بررسي شويد
   اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt
   Alk.p
   Billi total and direct
   U/A
   GGT

   پاسخ
  • من کف دستم و کف پام خیلی خارش میگیره و تابلو میکند هر دکتری که به هم دارو داد می زدم اما خوب نشد علتش چیست

   پاسخ
   • سلام
    از نظر انزیم های کبدی و مقدار بیلی روبین بررسی شوید

 • سلام هردو کف دست ام شب بعد جور ی میخوارن انگار یه دریل باید بخارونه تا راحت شه
  چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام لطفا اين آزمايشات را انحام دهيد:
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total And direct
   Tg chol ldl hdl
   Fbs

   پاسخ
 • سلام ب شدت کف دستم میخاره خواستم راهنمای کنید بهم ممنون

  پاسخ
  • سلام
   از کی ایجاد شده؟پوسته ریزی و قرمزی و تورم هم دارد؟
   از شوینده زیاد استفاده نکردین یا از دستکش یا ماده جدید؟

   پاسخ
  • سلام من شب که میشه موقه خواب بعضی شبا شصت پام بعضی شبا کف پام حالا هم کف دوتا دستم خارش میده لطفا راهنمای کنید

   پاسخ
   • سلام
    ازمایش fbs, tg, chol, bill t و billD, Ast, Zlt, Aklp بدهید

گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...