علل احساس داغی بدن بدون داشتن تب + درمان

احساس داغی بدون داشتن تب

دلایل بسیاری برای احساس داغی بدون داشتن تب وجود دارد. عوامل محیطی و سبک زندگی، داروها، سن، هورمون ها و حالت عاطفی، همه تأثیرگذار هستند. در برخی موارد احساس داغی و گرمای مداوم ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. فردی که احساس داغی می کند، بسته به دلیل آن می تواند به شدت عرق کند و یا به هیچ عنوان تعریق نداشته باشد. ممکن است داغی در چهره آنها مشهود باشد و پوست آنها برافروخته و تحریم شده به نظر برسد. یا اینکه هیچ علائمی در چهره آنها وجود نداشته باشد. در این مقاله چند دلیل احتمالی احساس داغی بدون داشتن تب را بررسی کرده ایم. روش های درمان و زمان مناسب برای مراجعه به پزشک را نیز مورد بررسی قرار داده ایم.

چه میزان دمای بدن نشان دهنده تب است؟

هوای گرم می تواند افراد را به روش های گوناگون تحت تأثیر قرار دهد. هر فرد می تواند با استفاده از دماسنج، دمای بدن خود را اندازه گیری کرده و از داشتن تب مطلع شود. دماسنج دیجیتال بهترین است. زیرا دماسنج های شیشه ای می توانند خطرناک باشند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه کرده است که افراد زمانی که از داروهای تب بر مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده نمی کنند، دمای بدن خود را اندازه گیری کنند.

اگر دمای بدن یک بزرگسال بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد باشد، تب دارد. با این حال اگر دمای بدن طبیعی و در حدود ۳۷ درجه سانتیگراد باشد، معلوم می شود که فرد تب ندارد. یک کودک وقتی تب دارد که دمای بدن او بالاتر از ۳۷.۵ درجه سانتیگراد باشد.

دلایل محیطی یا سبک زندگی

بسیاری از عوامل محیطی و سبک زندگی می توانند باعث شوند که یک فرد احساس داغی بدون داشتن تب داشته باشد. این عوامل عبارتند از:

بیماری های مرتبط با گرما

هوای گرم یا مرطوب برای بدن مضر است و می تواند بر روی برخی از افراد تأثیر بیشتری داشته باشد. در هوای گرم، ممکن است برخی از افراد احساس تحریک پذیری و خستگی داشته باشند. یا اینکه تمرکز کردن برای آنها مشکل شود.

در برخی از موارد، دمای بسیار بالا یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید می تواند منجر به بیماری های مرتبط با گرما شود. در این میان می توان به آفتاب سوختگی، گرمازدگی و غش در اثر گرما اشاره کرد.

آفتاب سوختگی وقتی اتفاق می افتد که خورشید به پوست آسیب می رساند و منجر به احساس داغی و سوزش روی آن می شود. گرمازدگی وقتی اتفاق می افتد که فرد آب و نمک زیادی را حین تعریق از دست بدهد. بر اساس CDC، علائم گرمازدگی عبارتند از:

کودکان مبتلا به گرمازدگی ممکن است به شدت خسته و تشنه باشند و پوست آنها سرد و چسبناک به نظر برسد.

فرد مبتلا به گرمازدگی باید با مصرف مایعات خنک شده و تا زمان بهبود از انجام فعالیت های فیزیکی خودداری کند. اگر ظرف مدت ۱ ساعت، فرد خنک نشد و علائم او رو به بهبودی نرفت، لازم است فوراً در جستجوی خدمات درمانی باشید.

اگر گرمازدگی درمان نشود، می تواند به سکته قلبی منجر شود و جان فرد را به خطر بیندازد. علائمی مانند گیجی، داغی پوست، خشکی پوست یا تغییر رنگ آن، غش کردن و بیهوشی را باید جدی گرفت. در صورتی که فرد علائم سکته قلبی را نشان می دهد، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

احساس داغی بدون داشتن تب

ورزش یا فعالیت سخت

ورزش یا انجام فعالیت های بدنی سنگین می تواند دمای بدن فرد را افزایش دهد. به ویژه اگر:

 • به ورزش مرتب عادت ندارد.
 • در دمای گرم و مرطوب به ورزش و فعالیت های بدنی سنگین بپردازد.
 • بیش از حد خود را تحت فشار قرار دهد.

CDC توصیه کرده است که ورزشکارانی که در هوای گرم ورزش می کنند، مراقب علائم بیماری های مربوط به گرما باشند و در صورت احساس ضعف یا غش، از تمرین دست بکشند. اجتناب از تمرین در گرم ترین ساعات روز، نوشیدن آب بیشتر و قدم زدن به افراد کمک می کند که در طول تمرینات ورزشی، کمتر احساس گرما کنند.

غذاها و نوشیدنی ها

برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند احساس گرمای بیشتری نسبت به معمول در افراد ایجاد کنند که عبارتند از:

 • الکل
 • کافئین
 • غذاهای تند
 • غذاها و نوشیدنی های داغ

افراد ممکن است در حین یا پس از مصرف این غذاها، احساس گرمای بیشتری بر روی پوست داشته و یا تعریق بیش از حد معمول را تجربه کنند.

نوع پوشش

لباس های تنگ، ضخیم یا تیره می توانند دمای بدن را بالا برده و از گردش هوا در اطراف پوست جلوگیری کنند. الیاف مصنوعی نیز ممکن است گرما را در خود نگه داشته و از تبخیر شدن عرق بدن جلوگیری کنند. این می تواند منجر به گرمای شدید و افزایش شدت تعریق شود.

دلایل پزشکی احساس داغی بدن بدون داشتن تب

طیف وسیعی از بیماری ها و اختلالات نیز می توانند منجر به احساس داغی فرد شوند. این عوامل عبارتند از:

اضطراب

وقتی یک فرد احساس استرس یا اضطراب دارد، ممکن است علائم فیزیکی مانند احساس داغی و تعریق را تجربه کند. این احساسات در طول پاسخ «جنگ یا گریز» بروز پیدا می کنند که در آن تپش قلب و خون رسانی به عضلات افزایش می یابد. فردی که احساس اضطراب یا استرس دارد، ممکن است متوجه علائم زیر نیز شود:

 • افزایش ضربان قلب
 • تپش قلب
 • عضلات منقبض
 • تنقس سریع و پی در پی

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید وقتی اتفاق می افتد که غده تیروئید فرد بیش از حد فعال شده و هورمون های تیروئید بسیاری را تولید کند. هورمون های تیروئید بر روی نحوه مصرف انرژی بدن تأثیر می گذارند. افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، اغلب عدم تحمل گرما را تجربه می کنند و در کنار آن علائم دیگری نیز دارند که عبارتند از:

 • لرزش دست
 • ضربان قلب تند یا غیرعادی
 • اسهال یا حرکات مکرر روده
 • مشکل خواب
 • خستگی

آنهیدروزیس

عرق کردن، روشی است که بدن را خنک نگه می دارد. آنهیدروزیس ناتوانی تعریق را توصیف می کند. این نشانه می تواند یک محدوده کوچک یا بزرگ از بدن را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است بر اثر یک بیماری زمینه ای، دارو یا بسته شدن یا جراحت غدد تعریق اتفاق بیفتد.

اگر فردی به هیچ عنوان نمی تواند عرق کند یا بخش بزرگی از بدن او عرق نمی کند، ممکن است خطرناک باشد. فرد با این علائم باید به پزشک مراجعه کند.

دیابت

طبق گفته فدراسیون بین المللی دیابت، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است بیشتر از دیگران نسبت به گرما حساس باشند. این امر به چندین دلیل اتفاق می افتد که عبارتند از:

 • کم آبی بدن: افراد مبتلا به دیابت در هوای گرم سریع تر به کم آبی بدن دچار می شوند. عدم نوشیدن آب و مایعات کافی می تواند سطوح قند خون را بالا ببرد و منجر شود که فرد بیشتر ادرار کند. این امر کم آبی را بیشتر تشدید می کند.
 • عوارض دیابت : می تواند عوارضی ایجاد کند که به عروق خونی و اعصاب آسیب می رسانند و همچنین ممکن است غدد تعریق فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهند. فرد دارای این علائم کمتر عرق می کند، احساس داغی بدون داشتن تب دارد و خنک شدن برای او مشکل است.

علائم دیابت بر اساس CDC عبارتند از:

 • ادرار مداوم، به ویژه در شب ها
 • احساس تشنگی و گرسنگی شدید
 • تاری دید
 • سوزن سوزن شدن دست یا پا
 • خستگی
 • کاهش وزن ناخواسته

دلایل دیگر احساس داغی بدون داشتن تب

افراد ممکن است بنا به دلایل متفاوتی، احساس داغی بدون داشتن تب را تجربه کنند. این دلایل عبارتند از:

بارداری و چرخه قاعدگی

طبق گزارش خدمات بهداشت ملی بریتانیا، احساس داغی بدون داشتن تب در زنان باردار نسبتاً رایج است. این عارضه به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد که باعث افزایش خونرسانی به سطح پوست می شود. زنان باردار همچنین ممکن است بیش از دیگران تعریق داشته باشند. افزایش دما در مرحله تخمک گذاری و چرخه قاعدگی بسیار رایج است.

یائسگی و قبل از یائسگی

زنان ممکن است در حین، قبل یا بعد از یائسگی، گر گرفتگی را تجربه کنند. طبق گزارش مؤسسه ملی کهنسالی (NIA)، گر گرفتگی به خاطر تغییر سطح استروژن رخ می دهد. گر گرفتگی ممکن است بین ۳۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه طول بکشد. دیگر علائم گر گرفتگی عبارتند از:

 • پوست برافروخته صورت و گردن
 • تعریق شدید
 • تعریق شبانه که ممکن است خواب را مختل کند
 • احساس سرما یا لرز بعد از آن

داروها

انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس طیف وسیعی از داروهایی را فهرست کرده است که دارای عوارض جانبی گرما و تعریق هستند. داروهایی که ممکن است منجر به احساس داغی بدون داشتن تب شوند، عبارتند از:

 • مسکن ها، مانند ناپروکسن (Aleve) و ترامادول
 • داروهای قلبی، عروقی مانند آملودیپین و لوزارتان
 • داروهای هورمونی، مانند داروهای تیروئید و تستسترون
 • داروهای گوارشی مانند امپرازول یا آتروپین
 • درمان های پوستی، مانند لیدوکائین و ایزوترتینوئین
 • داروهای روانپزشکی، مانند آرامبخش ها و فلوکستین (Prozac)
 • برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد ویروس

اگر فرد نسبت به عوارض داروهای خود مشکوک باشد، می تواند با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر صحبت کند.

درمان احساس داغی بدون داشتن تب

درمان احساس داغی بدون داشتن تب، به علل زمینه ای آن بستگی دارد.

افرادی که به دلیل عوامل محیطی یا سبک زندگی احساس داغی می کنند، با سازگار کردن فعالیت های روزانه خود نسبت به دما می توانند احساس بهتری داشته باشند. برای مثال از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنند و فعالیت های بیرون از منزل را به بعد از ظهر و نزدیک به غروب موکول کنند. CDC موارد زیر را توصیه می کند.

 • پوشیدن لباس های رنگ روشن، سبک و آزاد
 • ماندن در فضاهای بسته دارای تهویه مطبوع
 • دوش گرفتن یا حمام با آب سرد
 • نوشیدن مایعات فراوان و جایگزینی الکترولیت های از دست رفته از طریق تعریق

این راهکارها ممکن است به زنان باردار و افرادی که گرگرفتگی را تجربه می کنند نیز کمک کند.

افرادی که به دلیل اضطراب یا استرس، احساس داغی می کنند نیز ممکن است با استفاده از تکنیک های آرام سازی، سیستم عصبی خود را التیام ببخشند.

به عنوان مثال می توان حمام کردن، یوگا و تای چی را نام برد. طبق گزارش مؤسسه ملی کهنسالی (NIA) استرس می تواند گرگرفتگی را تشدید کند. بنابراین این تکنیک ها ممکن است به افرادی که در دوران پیش از یائسگی یا یائسگی هستند نیز کمک کند.

فردی که مدام افکار مضطرب و آشفته را تجربه می کند، ممکن است برای کاهش علائم فیزیکی اضطراب نوعی از درمان مانند رفتاردرمانی شناختی (CBT) را مفید بیابد. با این حال اگر این راهکارها مفید واقع نشود، ممکن است دارودرمانی مورد نیاز باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فردی به صورت مرتب یا مداوم احساس داغی بدون داشتن تب را تجربه کند، لازم است به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است برای تشحیص علل زمینه ای، نیاز به انجام آزمایش هایی مانند آزمایش خون یا ادرار داشته باشد. اگر شخص دارای علائم گرمازدگی باشد که ظرف مدت یک ساعت بهبود پیدا نکرده است و یا علائم سکته قلبی را از خود نشان دهد، باید به دنبال فوریت های پزشکی باشد.

جمع بندی

افراد ممکن است احساس داغی بدون داشتن تب را به دلایل مختلفی تجربه کنند. برخی از دلایل مانند خوردن غذاهای تند، محیط گرم و مرطوب یا استرس و اضطراب ممکن است موقتی بوده به آسانی تشخیص داده شوند.با این حال برخی از افراد ممکن است بدون دلیل واضحی به صورت مدام احساس داغی داشته باشند که می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. اگر دلیل احساس داغی بدون داشتن تب مشخص نباشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

منبع : medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
تبخال چشمی؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
تبخال چشمی؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) یک ویروس رایج است که بسیاری از افراد...
بهترین نوشیدنی و غذا برای گلو درد
بهترین نوشیدنی و غذا برای گلو درد
وقتی گلودرد دارید، سوزش و احساس ناراحتی ناشی از آن می تواند...
روش های طبیعی افزایش استروژن در بدن + راهکارها
روش های طبیعی افزایش استروژن در بدن + راهکارها
در این مقاله ۱۲ روش طبیعی برای افزایش استروژن در بدن و...
تزریق عضلانی چیست؛ کاربرد، محل های تزریق و نکات
تزریق عضلانی چیست؛ کاربرد، محل های تزریق و نکات
تزریق عضلانی تکنیکی است که برای رساندن دارو به عمق ماهیچه ها...
کلاستروفوبیا چیست؛ علائم،علل و چگونه درمان می‌شود؟
کلاستروفوبیا چیست؛ علائم،علل و چگونه درمان می‌شود؟
کلاستروفوبیا یک فوبیا موقعیتی است که ناشی از ترس غیرمنطقی و شدید...